Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ ΜΕ ΑΝΕΣΗ....Κ ΕΥΚΟΛΙΑ!!!!!


Recommended Posts

Σου προτείνω να μην τα κάνεις γιατί στο μαιευτήριο θα στα ξανακάνουν εκείνοι για να είναι σίγουροι ότι έγιναν σωστά. Οι νοσοκόμες που τα κάνουν είναι ειδικές και ξέρουν. Κάνουν τέτοια χιλιάδες καθημερινά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 157
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συμφωνω απολυτα με την pelagia!

Κι επειδη κι εμενα δε μου αρεσει να μου βαζουν διαφορα,την επομενη φορα (αν τυχει με το καλο) θα το κανω μονη μου το κλυσμα απο το σπιτι!Καθως επισης και το ξυρισμα!

 

 

Καλησπέρα κι από μένα.

Εγώ γέννησα στο Αττικόν πριν 3 μήνες με ΦΤ και δεν μου έκαναν τίποτα άλλο εκτός από ξύρισμα μόνο στο περίνεο για τα ράμματα (γιατί δεν έβλεπα καλά και φοβόμουν να το κάνω μόνη μου :)). Επίσης εκείνη την ώρα ετοίμαζαν άλλη μια κοπέλα δίπλα μου και επίσης δεν της έκαναν κλύσμα (Το λέω αυτό μήπως υποθέσει κάποιος ότι ήταν θέμα γιατρού).

Link to comment
Share on other sites

kALIMERA SE OLES TIN NYN KAI MELLOUSES MAMADES.

KAI EGO GENNISA PRIN 2 1/2 MINES TON MPEMPI ME PROKLISI TOKETOU.

M.DEUTERA APOGEUMA EKANA EISAGOGI KAI MOU EVALAN TO PROTO IPOTHETO, KSIMEROMATA M.TRITIS TO DEUTERO KAI 08.20HRS TO PROI EIXA TOM MPEMPI AGGALIA.

PRIN GENNISO EIXA TROMERO AGXOS KAI FOVO (FANTASTEITE EKLAIGA KAI DEN ITHELA NA PAO NA GENNISO) ALLA TORA MPORO NA SAS DIAVEVAIOSO OTI DEN ITANN TIPOTA, MONO OTI PERIMENA POLLES ORES MEXRI NA DRASOUN TA 2 YPOTHETA KAI NA GENNISO. DEN ENIOSA TOUS TROMEROUS PONOUS, MONO APLOUS PONOUS PERIODOU MIA KAI EIXE FRONTISI H MAIA NA MOU KANOUN THN EPISKLIRIDIO STIN ORA THS KAI OLA PIGAN KALA.

EUXOMAI SE OLES TIS MELLOUSES MAMADES NA EXOUN KAI EKEINES OSO PIO ANODINI GENNA GINETAI.

Y9MXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα.

Εγώ γέννησα στο Αττικόν πριν 3 μήνες με ΦΤ και δεν μου έκαναν τίποτα άλλο εκτός από ξύρισμα μόνο στο περίνεο για τα ράμματα (γιατί δεν έβλεπα καλά και φοβόμουν να το κάνω μόνη μου :)). Επίσης εκείνη την ώρα ετοίμαζαν άλλη μια κοπέλα δίπλα μου και επίσης δεν της έκαναν κλύσμα (Το λέω αυτό μήπως υποθέσει κάποιος ότι ήταν θέμα γιατρού).

 

Εγώ είχα γεννήσει στο ΙΑΣΩ και όταν είπα στη γιατρό μου ότι μόλις είχα επισκεφθεί την τουαλέτα, είπε στη νοσοκόμα να μη μου κάνει κλύσμα και παρόλο που η νοσοκόμα επέμενε, η γιατρός μου παρέμενε ανένδοτη. Επίσης της είπε το ξύρισμα να είναι μόνο "κάτω-κάτω". Άρα, είναι θέμα του γιατρού.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα γεννήσει στο ΙΑΣΩ και όταν είπα στη γιατρό μου ότι μόλις είχα επισκεφθεί την τουαλέτα, είπε στη νοσοκόμα να μη μου κάνει κλύσμα και παρόλο που η νοσοκόμα επέμενε, η γιατρός μου παρέμενε ανένδοτη. Επίσης της είπε το ξύρισμα να είναι μόνο "κάτω-κάτω". Άρα, είναι θέμα του γιατρού.

 

Μπορεί τελικά να 'ναι και θέμα γιατρού. Εγώ το ανέφερα επειδή με την άλλη κοπέλα δεν είχαμε τον ίδιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω οταν πηγα στο μαιευτηριο να γεννησω πηγα με προκληση.Οταν εφτασα λοιπον με ρωτησε η μαια αν εχω ενεργηθει κ αφου ελαβε αρνητικη απαντηση μου εκανε κλυσμα.

Ξυρισμα δε χρειαστηκε γιατι το ειχα κανει μονη μου απ την προηγουμενη εφ οσον ηξερα οτι θα παω να γεννησω.Ευτυχως υπηρχε τουαλετα μεσα στο δωματιο κ εκανα κ το τοπικο μου πλυσιμο.Βεβαια γεννησα μετα απο 6 ωρες.Παντως το εντερο δεν αδειαζει τοσο ευκολα με ενα κλυσμα.....παντα κατι μενει.......

Φυσικα ηταν το τελευταιο πραγμα που σκεφτομουν αφου το μονο που με ενοιαζε ηταν να παρω το μωρακι μου αγκαλια!!!!!!!!!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

΄Μπορεί να μην είναι και ότι καλύτερο να σου κάνουν κλύσμα αλλά νομίζω ότι είναι χειρότερο την ώρα που σπρώχνεις να φοβάσαι μην βγει και τίποτε άλλο. Επίσης επειδή το κλείσμα ερεθίζει το έντερο βοηθάει και την μήτρα η οποία είναι δίπλα να συσπάται καλύτερα, δηλαδή βοηθάει τον τοκετό να προχωρήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπόν και εμένα η γέννα μου ήταν απο τις γρήγορες και εύκολες ξεκίνησαν κάτι τσιμπιματάκια ανα 10λεπτο Κυριακή προς Δευτέρα ξημερώματα τους άφησα όλους να κοιμηθούν , το πρωΐ ξύπνησα τον άντρα μου πήγαμε στο γιατρό με έστειλέ να πάω να πιο καφέ χιχιχιχι είχε ξεκινήσει η διαδιακασία αλλά για να μη με κρατήσει στο μαιευτήριο και κουρατώ αφού δεν καταλάβαινα τίποτα άλλο εκτός απο ενεπάισθητα στιμπηματάκια (ήταν και κατά της πρόκλησης ο γιατρός μου και εγώ) μου εξήγησε οτι θα έπρεπε να πάω στο μαιευτήριο όταν αυτά τα τσιμπηματάκια γίνουν πόνοι οι οποίοι όταν θα περπατάω δεν θα μπορώ να κάνω βήμα αυτό έγινε στις 18:00 το απόγευμα έκανα μπάνιο για άλλη μία φορά μπήκα στις 19:30 στο μαιευτήριο με 5 1/2 διαστολή με έτρεχαν με το καροτσάκι στην κυριολεξία για ξύρισμα - κλύσμα μέχρι να γίνουν αυτά είχα φτάσει 61/2 διαστολή χωρίς επισκληρίδιο , ορούς κλπ στο 8΄ογιατρός μου έσπασε τα νερά και μου έβαλε και λίγο ορό στις 22:25 είχα το κοριτσάκι μου στην αγκαλίτσα μου. Τρελούς πόνους κατάλαβα όταν μου έσπασε ο γιατρός τα νερά και μου έβαλε και τον ορό αυτό κράτησε όμως μόνο για 20λεπτά στιν αίθουσα οδυνών και 10λεπτά στο χειρουργείο όπου γέννησα χιχιχιχι. Εύχομαι σε όλες τις μανούλες να έχουν εύκολες γέννες

Επεξεργάστηκαν by maira77
διόρθωση κειμένου
Link to comment
Share on other sites

κι εγω ημουν απο τις τυχερες απλα πηγα με ραντεβου λογω ζαχαρου που ειχα επρεπε να μπω 2 εβδομαδες νωριτερα πηγα παρασκευη πρωι γυρω στις 10 μεχρι να μου κανουν τεχνητους - εκοβα βολτες με τον συζυγο απ εξω απο τα χειρουργεια - αρχισαν οι ωδυνες κατα τις 13:30 και στις 15:25 γεννηθηκε ο κουκλος μου φυσιολογικα με τρια σπρωξιματα (τα θυμαμαι χιχι) ουτε 5 λεπτα απο την ωρα της δυαστολης δεν καναμε ..τελεια εμπειρια το ξανακανω ανετα ...

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα στις 26-8 με φυσιολογικό τοκετό και χωρίς επισκληρίδιο. Με τη καθοδήγηση των μαιων και του γιατρού όλα πηγαν τέλεια. Απλα πρέπει να κάνεις οτι σου λένε, να μην τα χάσεις. Ωραία εμπειρία, δεν το συζητώ, είσαι εκεί 100%. Σε μισή ώρα απο τη στιγμή που μπήκα στην αίθουσα τοκετού βγήκε ο μπέμπης μου (πρώτη γέννα). Όλα τα λεφτά :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξάπλωνα το βράδυ και ξαφνικά στις 12.50 μου σπάσανε τα νερά και ξεκίνησαν αμέσως οι πόνοι. Μέχρι να ετοιμαστώ και να πάω στο νοσοκομείο πήγε 2.30 η ώρα και άρχισαν και δυνάμωναν οι πόνοι, η διαστολή στα 3 εκ. Μετά από 3 ώρες η διαστολή στο 10 και έτοιμο το μωρακι για να βγει. Στις 5.45 ήρθε στον κόσμο η μικρή μου.

Link to comment
Share on other sites

Να μαι και γω!

Δε το πίστευα ότι θα γράψω εδώ!

Ηταν η πιο όμορφη εμπειρία της ζωής μου, το ξανακάνω άνετα αύριο!

Πήγα με πρόκληση 40 εβδομάδων, κλίσμα έκανα μετά χαράς, ούτε το κατάλαβα, ένα δευτερόλεπτο πήρα και δεν έτρεχα κιόλας μετά. Ξύρισμα το χα κάνει!

Ο ορός μπήκε 7 το πρωί, πόνοι ανεπαίσθητοι, μόνο μια ενόχληση, 8 μου σπάσαν τα νερά, πάλι χαμπάρι δε πήρα, επισης το χέρι της μαίας μου κ του γιατρού ούτε το κατάλαβα σε όλη τη διάρκεια. 9 επισκληρίδιο, πάλι χαμπάρι εγώ, σταυροκοπιόντουσαν όλοι, 10.50 έκλαψε το μωρό μου μετά από 5 εξωθήσεις. Με το ζόρι πρόλαβαν να με βάλουν στο χειρουργείο, ήταν γρήγορα και εύκολα όλα. Πόνο δεν θα λεγα ότι ένιωσα, μόνο έντονη πίεση χαμηλά, μόνο χαρά μου προκαλούσε το συναίσθημα αυτό!

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΜΕ ΧΑΡΑ. 12.00 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΑΩ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΒΛΕΝΝΕΣ ΚΑΦΕΤΙΕΣ ΜΕ ΛΙΓΑ ΥΓΡΑ. ΛΕΩ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΕΛΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥ ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΤΡΕΧΑΜΕ ΣΤΟ ΙΑΣΩ. ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΓΙΑ ΠΕΜΠΤΗ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΤΗ ΞΗΜΕΡΩΜΑΤΑ. ΞΑΠΛΩΣΕ ΚΑΙ ΗΡΕΜΗΣΕ. ΠΑΩ ΝΑ ΞΑΠΛΩΣΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΚΑΘΟΜΑΙ ΑΚΟΥΩ ΕΝΑ ΚΡΑΚ ΧΩΡΙΣ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑΝΕ ΟΙ ΠΟΝΟΙ. ΑΡΧΙΖΩ ΜΕΤΡΑΩ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΝΟΙ ΓΕΝΝΑΣ. ΠΕΡΝΩ ΤΗΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΦΥΓΕ ΕΡΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ. ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΤΙΣ 2 ΤΑ ΧΑΡΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 6.05 ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟΝ ΚΟΥΚΛΟ ΜΟΥ. ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΤΗΝ ΞΕΧΑΣΩ. ΤΟ ΛΕΩ ΚΑΙ ΣΥΓΚΙΝΟΥΜΑΙ. ΦΤΑΙΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΟΡΜΟΝΕΣ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ. ΑΦΟΥ ΠΑΡΑΚΑΛΑΩ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΤΣΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΑΠΛΑ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ. ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΠΙΑΣΕΙ ΠΑΝΙΚΟΣ ERIANTON ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ. ΠΑΝΙΚΟ ΕΠΙΑΣΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΜΕΝΑ. ΑΥΤΟΣ ΕΙΧΕ ΝΤΥΘΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΑΖΕΥΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΜΟΥ ΒΕΒΑΙΑ. ΜΟΛΙΣ ΣΤΑΜΑΤΑΓΑΝΕ ΕΚΑΝΑ ΔΥΟ ΔΟΥΛΙΤΣΕΣ ΠΡΙΝ ΦΥΓΟΥΜΕ. ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΣΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ. ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΟΝΟ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, κι εγω ετσι τοσο ευκολα γεννησα και χωρις επισκληριδιο παρακαλω!!!

Ξυπνησα το πρωι και καταλαβα οτι λιγο λιγο μου εφευγαν υγρα απο κατω σαν να

κανω πιπι. Δεν ειχα ομως πονο κι ετσι δεν ανησυχησα. Συνεχησα τη μερα μου κανονικα, πηγα για ψωνια, σιδερωσα, εκανα τη καθημαρινη μου βολτα...

Το απογευμα αρχησα λιγο να ποναω κι ετσι αποφασησα να ξεκινησω για το νοσοκομειο.

Με το που πηγα με εξετασαν ακουσαν το παιδι και μου ειπαν κανε μια βολτα και ξαναελα στις οχτω. Πηγα στις οχτω και με πηραν μεσα στο θαλαμο τοκετου, στις δεκα σπασαν τα νερα και στις δυο και μιση ηρθε ο γιος μου στο κοσμο.

Τοσο απλα και γρηγορα για πρωτη φορα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γενικά θα έλεγα οτι είμαι πολύ φοβιτσιάρα με θέματα γιατρών και νοσοκομεία. Το θέμα γέννα όμως προσπαθούσα να το δω με τσαμπουκά. Δεν μου άρεσαν οι ιστορίες που άκουγα για τσιρίδες και βρισιές και εγώ δεν ήθελα να είμαι έτσι. Έλεγα θα πάω και θα το κάνω, τέρμα! Ήμουν πολύ τυχερή γιατί μπόρεσα και το έκανα τελικά ακριβώς όπως ήθελα: γρήγορα, εύκολα και εντελώς φυσιολογικά. Από τον πρώτο πόνο στις 5.20 το πρωί, στις 8.40 είχα τον κούκλο μου αγκαλιά. Ούτε επισκληρίδιο, ούτε φωνές, ούτε υστερίες. Απλά, όμορφα και φυσιολογικά. Έκτοτε θεωρώ τον εαυτό μου πολύ δυνατό - αφού άντεξα αυτό τότε δεν ήξερα και δεν μπορούσα να φανταστώ τις δυνάμεις μου.

 

Όσον αφορά το κλίσμα, εμένα δυστυχώς δεν μου έκαναν γιατί μάλλον δεν προλάβαιναν και είχα δυσάρεστες εκπλήξεις στη γέννα! Βέβαια είναι το τελευταίο που με απασχολούσε εκείνη την ώρα!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ευτυχώς ο γιατρός μου δεν ζητάει ξύρισμα ούτε κλύσμα!

Γέννησα 4 εβδομάδες πριν την Π.Η.Τ. Έσπασαν τα νερά στις 12 το βράδυ βλέποντας μια απίστευτα βαρετή ταινία στο DVD (δεν άντεξε το μωρό!). Πήγα στις 1 παρά στη Γενική Κλινική (Θσ/νίκη) που είναι 10 λεπτά με τα πόδια από το σπίτι μου αλλά 25 λεπτά Σαββατο βράδυ αν ξεκινήσεις από Σοφούλη με αυτοκίνητο (οι Θεσσαλονικές θα καταλάβουν).

Στις 3 και τέταρτο ζήτησα επισκληρίδιο. Ψέμματα άρχισα να ζητάω από τις 1 και τ΄ταρτο μην τυχον και ξεχατσούν και δεν μου την κάνουν. Κατά τις 3 παρά άρχισα να πετάω σπόντες στη μαία για καισαρική. Δεν έπιασαν! Στις 3 και τέταρτο μου έκαναν επισκληρίδο. Μισή ώρα μετά αντιλήφθηκα ότι συνεχίζει να υπάρχει ένας ελαφρύς πόνος πάραυτα, και συγχίστηκα με τις φίλες μου που μου είχαν πει ότι δεν πονάς καθόλου. Στις 4μισι μου είπαν ότι μου έβαλαν ελαφριά δόση και τότε μου πρόσθεσαν και άλλη. Τότε αγαλίασα! Στις 5 έιχα διαστολή 10 και μπήκε ο γιατρός για αν αρχίσουμε εξωθήσεις. Στις 6 παρά γέννησα. Ο γιατρός και οι μαίες μου είπαν ότι ήταν πολύ καλός, γρήγορος και εύκολος τοκετός. Την επόμενη μέρα μου φάνηκε παιχνιδάκι η όλη ιστορία. Τώρα που θα το ξαναζήσω δεν πολυτρελαίνομαι, να σας πω την αλήθεια.

 A6s2p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

και μενα στη δευτερη γεννα δεν μου εκαναν ουτε επισκληριδιο ουτε κλυσμα γιατι δεν προλαβαιναν:lol:τον τελευταιο καιρο επαιρνα χαπια γιατι ειχα αυτα τα πονακια και την προηγουμενη μερα με ειχε δει ο γιατρος και μου ειχε πει οτι καλο ειναι να περασει και αυτη η εβδομαδα και να ξεκουραζομαι.οταν με επιασαν οι πονοι νομιζα οτι σε λιγο θα περασουν οταν πηρα τηλ το γιατρο μετα απο παρορτρυνση της αδελφης μου ειπε να παω στο μαιευτηριο και ερχεται.ετσι μολις πηγαμε και με ειδε η μαια επαιρνε τηλ το γιατρο να παει γρηγορα γιατι ειχαμε τελεια.εγω στον κοσμο μου δεν το καταλαβα και ρωταγα για κλυσμα και επισκληριδιο μεχρι που μου απαντησε οτι δεν υπαρχει χρονος.αφου να φανταστηται εβγαινε στο μπαλκονι να δει αν ερχοταν ο γιατρος.τελικα μολις ηρθε ο γιατρος του λεω θελω να παω τουαλετα και μου λεει δεν πειραζει σφιξου εδω εγω χωρις να εχω αλλα περιθωρια εκανα αυτο που μου ειπε και αμεσως ακουω το κλαμα του μωρου:roll:αφου γυρναω στον συζυγο μου και του λεω τωρα γεννησα;ουτε εγω δεν το πιστευα ποσο ευκολα βγηκε το κοριτσακι μου:Dτο ωραιο ειναι οτι δεν προλαβαν να μου φορεσουν ρομπα ημουν με τα ρουχα μου μεχρι που γεννησα και εβαλα τις πυτζαμες μου μετα

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται να έφτασες τέλεια διαστολή και να μην είχες καταλάβει τίποτα? Λογικά πρέπει να είχες πεθάνει απτους πόνους. Εγώ νομίζω ότι οι φωνές και τα ουρλιαχτά την ώρα του τοκετού είναι ότι πιο φυσιολογικό, δεν θα έπρεπε να ντρεπόμαστε ή να σφιγγόμαστε για να μην φωνάξουμε. Νομίζω ότι σε λυτρώνει και λίγο απτους πόνους το βογγητό. Εγω είχα κάνει και μαθήματα αναπνοών και μου έλεγαν και εκείνη την ώρα η μαίες για τις αναπνοές, προσπαθούσα λίγο αλλά μόνο οι φωνές και τα βογγητά με έκαναν να νιώθω κάπως καλύτερα. Στο κάτω κάτω την ώρα που συλλάμβανα την μικρή δεν ήμουν και τόσο σιωπηλή, γίνεται να είμαι την ώρα που την γεννάω?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Οι ώρες μου ήταν οι εξής: Στην πρώτη γέννα 17.00 σπάσαν τα νερά. Πέρνω τη γιατρό (η οποία ήταν στον οδοντίατρο εκείνη την ώρα) μου λέει κάνε ένα μπάνιο, χαλάρωσε και ξεκίνα. Γύρω στις 18.30 ήμουνα στο μαιευτήριο και μετά από όλα τα διαδικαστικά + περπάτημα πάνω κάτω) μπήκαμε στις 21.30 για γέννα μαζί με τον άντρα μου. Οι πόνοι ήταν υποφερτοί αφού να φανταστείτε ο άντρας μου είχε φορέσει τη ρόμπα ανάποδα με τα κορδόνια μπροστά και εγώ στην καρέκλα τοκετού να προσπαθώ να του δέσω τα κορδόνια. Είχαμε ρίξει τρελό γέλιο και με τη γυναικολόγο και με την παιδίατρο και αφού σε 3 εξωθήσεις βγήκε η μπέμπα με αφήσανε όλοι και φύγανε να πάνε να δούνε το μωρό (όταν λέμε όλοι εννοούμε όλοι-μέχρι και ο άντρας μου που δε θα του το συγχωρήσω ποτέ) Πάλι καλά που ήρθε α αναισθησιολόγος και βρέθηκα με κάποιον!!!!

Στο 2ο σπάσαν τα νερά στις 18.00 και ακολουθώντας τη γνωστή διαδικασία έφτασα κατα τις 19.00 στο μαιευτήριο. Οι μαίες αφού με είδαν, πήραν τηλ. τη γυναικολόγο μου και της είπαν να μη βιάζεται γιατί αργώ ακόμα και με έβαλαν στον καρδιοτοκογράφο. Μισή ώρα μετά (εγώ είχα αρχίσει να πονάω και όταν πήγε μέσα ο άντρας μου του είπαν ότι είναι νωρίς...) ήρθαν να μου βάλουν πόνους, κοιτάνε το τοκογράφημα και λένε η μία στην άλλη "ρε αυτή γεννάει" (όπως ακριβώς σας το λέω) και εγώ απαντάω "σας το έλεγα εγώ". Αφήσαν και τους πόνους, παίρνουν τηλ. τη γυναικολόγο μου η οποία με πρόλαβε στο ασανσερ της μεταφοράς για την αίθουσα τοκετού. 20.10 είχα το μπέμπη στην αγκαλιά μου λέγοντας στην γυναικολόγο ότι αν δε με προλάβαινε δε θα έπαιρνε δεκάρα τσακιστή!!!!

Αυτά λοιπόν... Το τρίτο η μάνα μου λέει ότι θα το κοτσιλίσω!!!! Αυτό εύχομαι και σε όλες σας!!!!!

 

JQVOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γρήγορα γρήγορα θα πω για τις γέννες μου.

Οι δύο πρώτες έγιναν φυσιολογικά και χωρίς επισκληρήδιο. ΤΑ ΕΙΔΑ ΟΛΑΑΑΑ!!!!!!!!! Μάλιστα την δεύτερη την βιντεοσκοπήσαμε για να την θυμόμαστε!!! ;);)

Οι δύο τελευταίες όμως ήταν αριστούργημα! Ιδίως η τελευταία που κράτησε 3 ώρες το πολύ. Η επισκληρήδιος είναι ότι καλύτερο υπάρχει για μια γυναίκα λίγο φοβιτσιάρα σαν κι εμένα.:(:(:(:(

Έσπρωχνα και γελούσα, με είχε πιάσει νευρικό γέλιο κι έτσι η μπέμπα μου γεννήθηκε... γελώντας. Γι΄αυτό και χαχανίζει όλη μέρα. :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Στο κάτω κάτω την ώρα που συλλάμβανα την μικρή δεν ήμουν και τόσο σιωπηλή, γίνεται να είμαι την ώρα που την γεννάω?

 

Θεϊκό σχόλιο! Μπράβο Nena.

 A6s2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα κορίτσια η γέννα μου ήταν γρήγορη και σχετικά ανώδυνη.

Στις 8 το πρωϊ άρχισαν κατι ψιλοπονάκια, τίποτα βλακείες δηλαδή αφού χαζογελούσα με τον άντρα μου παράλληλα, διάβαζα και το περιοδικό μου...Στις 9:30 άρχισαν πιο έντονοι πόνοι κι εγώ θεωρώντας οτι είναι ακόμα οι αρχικοί και οτι αφού πονάω έτσι τώρα, φαντάσου μετά τι έχει να γίνει, ζήτησα φυσικά επισκληρίδιο. Την οποία και μου έκαναν αμέσως και χαλάρωσα αρκετά. Ο γιατρός τότε είπε σε όλους που περίμεναν απ'έξω να πάνε να πιούν κανέναν καφέ γιατί θα αργήσουμε αφού ήταν και το πρώτο μου και μετά μου λέει για να σε ξανακοιτάξω πριν φύγω κι εκείνη την ώρα παθαίνει ένα σοκ γιατί το μωρό έβγαινε, είχαν πέσει οι σφυγμοί του κι εγώ...χαμπάρι δεν είχα πάρει! Δηλαδή μετά την επισκληρίδιο, περίπου 20-25' γέννησα!!! Στις 10:30 ακριβώς αντίκρισα για πρώτη φορά το αγγελούδι μου! Τσάμπα την έκανα την ένεση! Η μαία φταίει που δε με ενημέρωσε για τη μεγάλη διαστολή που είχα, μπορούσα να αντέξω λίγο πόνο ακόμα!

Τέλος πάντων, ελπίζω όταν με το καλό κάνω κι άλλο παιδάκι, να έχω την ίδια εύκολη γέννα.

Alexandros 24-02-2008 :D

Link to comment
Share on other sites

Αχ! βρε κορίτσια μακάρι να γεννήσω κι εγώ έτσι εύκολα, γιατί δεν σας κρύβω ότι -καθότι είναι και το πρώτο μας- είμαι λίγο χε......νη από το φόβο μου, αφού σκέφτομαι την ώρα που θα έρθουν τα σημάδια για να πάω στο μαιευτήριο και μου έχονται δάκρυα στα μάτια από τον φόβο . Και να φανταστήτε πως με θεωρώ και ανθεκτική στον πόνο.

Αλήθεια μπορείται να μου λύσεται κάποιες απορίες?

Ο "καλοπισμός" γίνεται σε ειδικό δωμάτιο όπου μέσα υπάρχει και τουαλέτα? Και που πλένεσαι μετά?, υπάρχει ντους στον ίδιο χώρο? Αν ξέραται πιο συγκεκρημένα για το ¨Ελενα όπου θα γεννήσω πολύ θα με βοηθούσατε. Και μετά σε πηγαίνουν στην αίθουσα ωδινών? Εκεί σου φοράνε ρόμπα νοσοκομείου ή φοράς τα δικά σου νυχτικά? Κι αν θέλεις να περπατάς κατά τη διάρκεια των ωδινών, καθώς πολλές κοπέλες βοηθούνται έτσι στον πόνο, μπορείς να το κάνεις? Και αν ναι που περπατας στο δωμάτιο ή στους διαδρόμους?

Εν ολίγοις ποια είναι η διαδικασία από τη στιγμή που φτάνεις στο μαιευτηριο μέχρι να μπεις στο χειρουργείο? Αχ κατατοπίστε με σας παρακαλώ γιατί κοντεύει να με πιασει πανικός.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καντε κλισμα γιατι εγω γεννηθηκα χε#$%$^η.η δικη μου εμπειρια ειναι πολυ ομορφη.11 το βραδυ σπασαν τα νερα και γεννησα 10 το πρωι.ο λογος?απλα δεν ειχα διαστολη..εκανα ομως επισκληριδιο στη 1 η ωρα και δεν καταλαβα τιποτα.6 η ωρα μου βαλαν πονους και απο κει και περα η διαστολη ηρθε ευκολα και γρηγορα.με τις εξωθησεις ο γιοκας μου ηταν στην αγκαλια μου!!! τελεια εμπειρια.τωρα στο δευτερο ευχομαι να γεννησω το ιδιο ευκολα.

Αγορακια μου σας λατρευω!!
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...