Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΚΑΤΟΡΘΩΜΑΤΩΝ


Recommended Posts

Είναι μέρες τώρα που τριγυρνάει στο μυαλό μου να το κάνω...

 

Ψάχνω στο forum να δω αν υπάρχει κάτι ανάλογο, μα δε βρίσκω.

 

Η ιδέα μου ήρθε ενώ παρατηρούσα τα αλματώδη βήματα της ανάπτυξης της Νικολέττας μας, τώρα στις διακοπές. Είναι προφανές ότι αυτή η πληθώρα των ερεθισμάτων που πήρε την οφέλησε όπως οφελεί όλα τα παιδάκια ...

Θυμήθηκα τα λόγια της φίλης μου, aria146, ... «το παιδί μου κάνει τα πρώτα του βήματα και εμένα μου φαίνεται ότι πάτησε στη σελήνη...»

 

Δε θα ήθελα σε καμμία περίπτωση να αποτελέσει πηγή άγχους και σύγκρισης μεταξύ των βλασταριών μας, αλλά αφορμή να μοιραστούμε τη χαρά μας με τους ανθρώπους που θα μας καταλάβουν και θα χαρούν το ίδιο πολύ.

Η επιθυμία μου είναι να φτιάξουμε παρέα ένα ημερολόγιο αναμνήσεων κοινό, πέρα από αυτό που ο κάθε γονιός κρατάει στο συρτάρι του.

Να γυρίζουμε μαζί τις σελίδες του και να χαμογελάμε παρέα για το νέο κατόρθωμα, την έξυπνη σκανδαλιά, ή ό,τι άλλο θα ήθελε ο καθένας να μοιραστεί.

Όσο για τον τίτλο... είναι κάτι πρόχειρο και προσωρινό. Περιμένω ιδεές και προτάσεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 325
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ξεκινάω πρώτη...

 

Σάββατο, 2 Αυγούστου 2008,

 

Είναι λίγες μέρες τώρα που έχουμε αρχίσει κρέμα βανίλια & σταδιακά φρουτόκρεμα που από σήμερα έχει 3 φρούτα.

Η κουζίνα δεν ήταν ο ενδεικνυόμενος χώρος για τάισμα καθώς τα ...μουσικοχορευτικά κόλπα της Νικολέττας κατέληγαν σε ένα χαμό! Παιδί, εμείς, τοίχοι, πατώματα, καρέκλες έτρωγαν ίσο μερίδιο για να μη μένει κανείς παραπονεμένος.

 

Σήμερα όμωςήταν η πρώτη μέρα που το κοριτσάκι μας άνοιγε το στοματάκι σα μικρό χελιδονάκι και περίμενε τη νέα κουταλιά! Μεγαλώνει η καρδούλα μας...

Link to comment
Share on other sites

Τί τρυφερό τόπικ... :D

 

Σαββάτο 2 Αυγούστου 2008

 

Η Φουρφουρίνα κάνει βηματάκια μόνη της... Πέφτει στα 3-4 αλλά δεν το βάζει κάτω... :D Και από χθες όταν ακούει ένα δυνατό θόρυβο κάνει "Ωχ!" :lol::lol:

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Σαββατο 2 Αυγούστου 2008....

 

Εγω, ο μπαμπας και η Ιωαννούλα μας καθόμαστε στο τραπεζι της κουζίνας μετα το μεσημεριανό φαγητό και κανουμε το πρωτο μας οικογενειακο συμβουλιο.Είναι εδω και λίγες μερες που εχουμε αρχίσει να καταλαβαινουμε τι θελει να μας πει και εκεινη καταλαβαινει τι της λέμε και προσπαθει να απαντησει..όσο..και όπως μπορεί....

Έτσι και σημερα...την είχαμε στη μεση και της καναμε ερωτήσεις..γελαγαμε καταλαβαινε τα αστεία μας και γελαγε κι εκείνη!

-Ιωαννίτσα...τι χρώμα έχουν τα ματακια σου??

-Γκιιιι (Γκρι θέλει να πει)

-Του μπαμπα????

-Κατέ ( Καφε...)

-Της μαμας??

-Μπλιε..(Μπλε)

 

:) Πέρισυ τέτοια εποχή έκανε τα πρώτα της βήματα..τώρα προσπαθεί να μας μιλήσει..είμαστε πια οικογένεια..κάτι τέτοιες στιγμές σταματάει ο χρόνος και η στιγμή γίνεται αναμνηση...σαν το πατημα του κουμπιου μιας φωτογραφικης μηχανής και εντυπώνεται για πάντα στο μυαλο....

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σάββατο 2 Αυγούστου!

Σήμερα έκανε πρώτη φορά παλαμάκια!!!!!!!!

 

Είναι ανείπωτη ευτυχία να βλέπεις δυο μικροσκοπικά χεράκια να χτυπάνε παλαμάκια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σάββατο 2 Αυγούστου

Άλλαξε τα φώτα στο dvd του αδερφού μου αποτέλεσμα να μην παίζει κι από πάνω φώναζε άτιμο παίσκε :lol::lol:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

ΣΑΒΒΑΤΟ 2 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

Με παρακαλοθουσε που πηγαινω και μολις υποψιαστικε (επειδη δεν με ειδε καθαρα) οτι εφυγα απο το δωματιο και οτι πηγα μεσα στο σαλονι δεν με βλεπει καιστο σαλονι και αμεσως καταλαβαινει οτι μπηκα στο γραφειο και εκλεισα την πορτα αρχησε να χτυπαει την πορτα το πανεξυπνο παιδι μου χαχαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Σαββατο 2 Αυγουστου 2008

 

Σημερα εβαλα στον Ζαχαρια ενα απο ποοολλλαααα σετακια που μας εκαναν δωρο στη βαφτιση. Ενα ωραιο βαμβακερο μπλουζακι και σορτσακι. Ηταν δωρο του παπα-Νεκταριου, παιδικος φιλος του πεθερου μου και ο παπας που εκανε και τη βαφτιση. Οταν του το φορεσα μου λεει "παπα, παπα". :D Με ειχε ακουσει μαλλον που το ελεγα στη μαμα μου στο τηλεφωνο λιγο νωριτερα.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Σαββατο 2 Αυγουστου 2008

 

Σημερα ο Χαρουλης μιας και παλευαμε με τις φωτιες ειδε απο πολυ κοντα σχεδον πανω απο το κεφαλι μας το ελικοπτερο που εριχνε νερο..

Επειδη το ειδε δει και στη θαλασσα και ειχε φωναξει "μαμα βακα (βαρκα)"

οταν το ειδε πανω απο το κεφαλι του με κοιταξε με απορια και ειπε "Μαμαααα ... βακα?????????????"

Εν ολιγης το παιδι μου ξερει οτι η βαρκα ειναι μεσα στο νερο... :lol:

Φτου μας ειμαστε πανεξυπνοι..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κυριακή 3 Αυγούστου 2008

 

Σήμερα μετά το μπάνιο έβαλα λίγη κρέμα σώματος.(Αντί για αρωμα τώρα το Καλοκαίρι)

Ο μικρός με παρατηρούσε.Αφού τελείωσα την άφησα στο κωμοδίνο και σε λίγο τον βλέπω και πάει και την παίρνει και έκανε με την το σωληνάριο πάνω στο χέρι του σαν να προσπαθούσε να βάλει.Έσκασα στα γέλια.Ήταν πολύ αστείο θέαμα!

Επίσης εδώ και 2 μέρες όταν θέλει να τον σηκώσω ή να τραβήξει την προσοχή μου δεν κλαίει,αλλά έρχεται και μου κάνει "αβά αβά" σαν να με φιλάει στο πόδι μου.Μέχρι εκεί φτάνει το γλυκούλι μου.

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παρασκευή 1 Αυγούστου

 

Φωνάζει συνέχεια "μι" "μιιιιιιιιιιιι" και ενώ εγώ προσπαθώ να καταλάβω τι θέλει μου δείχνει το ψωμί πάνω στο τραπέζι.Της δίνω μια φετούλα, το παίρνει με τα χεράκια της, το σηκώνει ψηλά και μου το δείχνει λέγοντας μιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι, γυρίζει το κορμάκι της και φεύγει τρώγοντας.... :D (και καλά μου εξήγησε ότι το ψωμί είναι μι στην γλώσσα της ...έτσι για να την καταλαβαίνω αμέσως την επόμενη φορά :shock::shock::lol::lol::lol:)

 

Δευτέρα 4 Αυγούστου

 

Πρωί πρωί και ετοιμαζόμαστε να πάμε στην γιαγιά.Την ντύνω και της λέω να μου φέρει και τα παπουτσάκια της.Μου φέρνει τα ρόζ και της λέω "όχι αυτά, τα άσπρα να μου φέρεις, που πάνε με το φόρεμα σου"....και μου έφερε τα άσπρα...δεν το περίμενα ότι καταλάβαινε και τα χρώματα(έχουμε παπούτσια σε 4 χρώματα)!!!!!

Link to comment
Share on other sites

5 Αυγούστου 2008

 

Μεγάλη μέρα η σημερινή για τον Άγγελο! Τελειώνουμε με την αποστείρωση και αρχίζουμε φρουτάκι με το κουταλάκι. Έχω φοβερή αγωνία... Πότε θα περάσει η ώρα να δοκιμάσουμε;;; :roll::D

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρωί πρωί έφτασε μέχρι το σαλόνι πριν τον προλάβω. Από πεντέμιση μηνών μπουσουλάει κανονικά... αλλά συνήθως τον προλάβαινα και τον γύρναγα πίσω στην αφετηρία... σήμερα έκανε το πιο μακρινό του δρομολόγιο. Και έφαγε και την παντόφλα του πατέρα του.

Και ρωτώ... παιδί εχω εγώ ή κουτάβι;;; Του αρέσει να τρώει παντόβλες!

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

βρε patousaki τι γλυκο παιδι που εισαι ρε γμτ....

θα γηνεις πολυ καλη μανουλα....και τρυφερη!

εμεις ...εξακολουθουμε και περαπαταμε στην σελήνη και ετοιμαζομαστε για υπεργαλαξιακα ταξιδια....

Link to comment
Share on other sites

Να αφαιρεσω το κατορθωμάτων για σήμερα μιας και ακομα δεν τα καταφέραμε αλλα στο δρομο ειμαστε ...

 

Τριτη 5/8/2008

 

Ξυπνησαμε , φαγαμε και μετα τα γελια και τις χαρουλες ειπαμε να δοκιμασουμε το καινουργιο μας mei tai ! Της μωρουλινιτσας της κοπηκαν τα πολλα γελακια , η μαμα αρχισε να περπαταει πανω κατω και ταυτοχρονα να δενει και οι γατες τρεχαν σαν παλαβες απο πισω και κυνηγουσαν τις τιράντες!

Οι γατες σιγουρα το καταδιασκεδασαν ... :lol::lol:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τριτη 5/8/2008

 

Καθε πρωι ετοιμάζομαι στο μπανιο και βαφομαι για να φυγω για τη δουλεια και καποιες φορες η μικρη εχει ξυπνησει και με παρακολουθει... Σημερα λοιπον εκανε την απολύτη μιμηση: εκανε πως επαιρνε πουδρα απο ενα φανταστικο κουτακι και ταμποναριζε το προσωπο της με ενα υφος Κλωντια Σιφερ και βαλε :lol::lol:

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Tετάρτη, 6 Αυγούστου 2008

 

Σήμερα, η μικρή μας ...κάμπια, κατάφερε να συρθεί ως την άκρη του κρεββατιού της, ούσα μπρούμυτα, να απλώσει το μικρό και ροδαλό της χεράκι με τα μικροσκοπικά δαχτυλούνια (ο μπαμπάς της με εχει προειδοποιήσει να τα μετράω κάθε μέρα διότι κινδυνεύουν από φάγωμα), να πιάσει την πιπίλα της και να την βάλει με απίστευτη βουλιμία στο στόμα!

Μέχρι τώρα έπρεπε να βρίσκεται σε απόσταση αφής από την πιπίλα της.

 

Αυτό θα πει αυτοεξυπηρέτηση, δε-σας-έχω-πια-ανάγκη!

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου είναι πιο προχωρημένης ηλικίας (3 ετών) και σε σχέση με αυτά που διάβασα είναι λιγότερο χαριτωμένα αυτά που κάνει.

Τελευταίως με εντυπωσιάζει που δημιουργεί ρίμες. Μου λέει μια προταση και μετά την κάνει ρίμα.

Π.Χ

Μαμά τέλω νελάκι (και συνεχίζει)

το μικό σου το παιντάκι.

 

Ένα άλλο: του λέω έναν στίχο και συνεχίζει

- όταν πιάνω το τιμόνι

- τώω μια φουα από λεμόνι (τρώω μια φλούδα από λεμόνι)

Link to comment
Share on other sites

Δευτέρα 4 Αυγούστου

 

Κάναμε τα πρώτα μας 3 βηματάκια και μετά κάτσαμε!!!!

 

Στεκότανε όρθιος στο δωμάτιο μας στηριζόμενος από το διπλό κρεβάτι και είχα ανοιχτή την ντουλάπα, έκανε μεταβολή, άφησε τα χέρια και έκανε τα πρώτα του 3 δειλά βηματάκια :D

 

Αργότερα την ίδια μέρα έκανε και περισσότερα βήματα......αλλά ήταν και καλό το δόλωμα, το κινητό του μπαμπά :lol:

MLZ0p3.pngpZRYp3.png
Link to comment
Share on other sites

πεμπτη 7 αυγουστου 2008

 

σημερα η μικρη θεοδωρα κοιμηθηκε χωρις τη πιπιλα-μαμα 2 ολοκληρες ωρες το μεσημερι!

 

:lol: :lol: :lol::lol:

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΜΠΤΗ 7 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΜΕΡΑ!!!

ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ

ο μπεμπης μου πηρε με τα μικροσκοπικα χερακια του το πλαστικο του κυπελο και ηπιε νερο!!!!

Φιλεναδα patousaki εισαι πολυ γουρλου (εκτος των αλλων καλων που εχεις βεβαιως βεβαιως).

pszKp2.png

JHmvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...