Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΦ' ΑΠΑΞ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ Κ' ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ ΤΡΙΤΕΚΝΩΝ


Silmaril

Recommended Posts

Χαίρετε!

 

Ζητώ συγγνώμη αν έχει αναφερθεί κάπου, γιατί όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα κάτι, αλλά ποιά ακριβώς είναι τα δικαιολογητικά που πρέπει να υποβάλλουμε στον ανταποκριτή του ΟΓΑ ώστε να πάρουμε το εφ' άπαξ επίδομα και το επίδομα τριτέκνων; Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας!

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χαίρετε!

 

Ζητώ συγγνώμη αν έχει αναφερθεί κάπου, γιατί όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα κάτι, αλλά ποιά ακριβώς είναι τα δικαιολογητικά που πρέπει να υποβάλλουμε στον ανταποκριτή του ΟΓΑ ώστε να πάρουμε το εφ' άπαξ επίδομα και το επίδομα τριτέκνων; Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας!

 

καλησπερα! Εγω οταν ειχα κανει την αιτηση στην ανταποκριτρια του ογα ειχαν ζητησει ληξιαρχικη πραξη γεννησης του μωρου,πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης, φωτοτυπιες ταυτοτητων δικης μου και του συζυγου,αμκα του μωρου και το τελευταιο εκκαθαριστικο απο την εφορια.Φετος που εκανα τα χαρτια για πολυτεκνικο επιδομα ομως μου ζητησαν εκκαθαριστικα 10 τελευταιων ετων καθως και λογαριασμο τραπεζης για να καταβαλουν το επιδομα (μαλιστα εβγαλε το βιβλιαριο φωτοτυπια). Ομως καλο ειναι πριν πας να τους κανεις ενα τηλεφωνο ,στο δημο δηλαδη που ειναι ο ανταποκριτης σου, και να τον ρωτησεις απευθειας γιατι μπορει κατι να εχει αλλαξει...ετσι οπως τα αλλαζουν συνεχως...οχι τιποτα αλλο αλλα να μην τρεχεις δυο φορες!!! Ελπιζω να σε βοηθησα. Να σου ζησουν τα παιδακια σου!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ήσουν πολύ κατατοπιστική! Ευχαριστώ!!! Θα τηλεφωνήσω όπως λες καλού κακού...ούτε καν το είχα σκεφτεί :)

Ευχαριστώ και πάλι και να χαίρεσαι κι εσύ τα παιδάκια σου!

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Silmaril αν εχεις νεa απο τον ογα κ θελεις γραψε μας τι χρειαζετε γιατι σε λιγο καιρο θα τα χρειαστω κ γω!

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου είχε ζητήσει και ληξιαρχικές πράξεις γέννησης των άλλων 2 παιδιών και το εκκαθαριστικό (τότε δεν ήταν υποχρεωτικό) και έναν λογαρισμό ΔΕΚΟ γιατί στις ληξιαρχικές πράξεις των παιδιών δηλώνω άλλη διεύθυνση!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εννοείται! Ένας λόγος που το άνοιξα είναι για να μπορεί ο κάθε ενδιαφερόμενος να μαθαίνει τι χρειάζεται...Εγώ γεννάω πρώτα ο Θεός τον Μάρτη, αλλά θα ρωτήσω νωρίτερα τι χρειάζομαι... Θα ενημερώσω!

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
καλησπερα! Εγω οταν ειχα κανει την αιτηση στην ανταποκριτρια του ογα ειχαν ζητησει ληξιαρχικη πραξη γεννησης του μωρου,πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης, φωτοτυπιες ταυτοτητων δικης μου και του συζυγου,αμκα του μωρου και το τελευταιο εκκαθαριστικο απο την εφορια.Φετος που εκανα τα χαρτια για πολυτεκνικο επιδομα ομως μου ζητησαν εκκαθαριστικα 10 τελευταιων ετων καθως και λογαριασμο τραπεζης για να καταβαλουν το επιδομα (μαλιστα εβγαλε το βιβλιαριο φωτοτυπια). Ομως καλο ειναι πριν πας να τους κανεις ενα τηλεφωνο ,στο δημο δηλαδη που ειναι ο ανταποκριτης σου, και να τον ρωτησεις απευθειας γιατι μπορει κατι να εχει αλλαξει...ετσι οπως τα αλλαζουν συνεχως...οχι τιποτα αλλο αλλα να μην τρεχεις δυο φορες!!! Ελπιζω να σε βοηθησα. Να σου ζησουν τα παιδακια σου!!!:)

Τα εκκαθαριστικά των 10 τελευταίων ετών;;;; Γιατί; Παραλογο μου φαίνεται...Εμείς δεν είμαστε καν μαζί τόσα χρόνια.

Πρέπει κι εμείς να βάλουμε μπρος να μαζέψουμε τα χαρτιά. Silmaril μιλησες μαζί τους; Σου είπαν κάτι παραπάνω;

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Γράψε λάθος τώρα είδα ότι γεννάς Μάρτη... μάλλον εγω θα μιλήσω πρώτη και θα γράψω πληροφορίες :-)

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα εκκαθαριστικά των 10 τελευταίων ετών;;;; Γιατί; Παραλογο μου φαίνεται...Εμείς δεν είμαστε καν μαζί τόσα χρόνια.

Πρέπει κι εμείς να βάλουμε μπρος να μαζέψουμε τα χαρτιά. Silmaril μιλησες μαζί τους; Σου είπαν κάτι παραπάνω;

Λεγκω κ εμεις που τα καταθεσαμε γεναρη τρεχαμε στις εφοριες για τις παλιες δηλωσεις.Δυστυχως τα θελουν κ αυτα...

Βεβαια κ που τα καναμε, μεχρι να εγκριθουν θα τα κοψουν κ αυτα!!

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ασχολήθηκα ακόμα, οχι γιατί γεννάω Μάρτη, αλλά γιατί το αγαπητό κράτος μ' έβαλε να τρέχω τώρα, με την κοιλιά στο στόμα, για την απογραφή ΑΜΕΑ που εκπνέει (για εμάς τουλάχιστον) τέλη Φλεβάρη....Οπότε πού χρόνος....Είχα να μαζέψω ένα σκασμό χαρτιά....

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χρειαζονται δικαιολογητικα(ο.τιδηποτε) που να φαινεται οτι εισαι 10 χρονια στην ελλαδα τελευταιο εκκαθαριστικο ληξιαρχικη πραξη γεννησης του 3ου παιδιου πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης ειδικου τυπου ογα αριθμο κοινωνικης ασφαλισης και αμκα δικο σου..πριν ενα μηνα τα εκανα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επισήμως (και εγγράφως) τα δικαιολογητικά που χρειάζονται είναι τα εξής:

 

Αίτηση ΟΕ1 (την παίρνουμε απο τον ανταποκριτή του ΟΓΑ)

Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης (πιθανότατα αυτό που λέει η κοπέλα πιο πάνω- ειδικού τύπου ΟΓΑ)

Ληξιαρχική πράξη γέννησης τρίτου παιδιού

Φωτοτυπία λογαριασμού τραπέζης

ΑΜΚΑ (της μαμάς)

Εκκαθαριστικό σημείωμα εφορίας (δεν λέει ποιού οικονομικού έτους...)

Δικαιολογητικά μονίμου δεκαετούς συνεχούς διαμονής

 

Για να δούμε...ο,τι νεότερα έχω θα σας ενημερώσω!

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βρε κοριτσια να ρωτήσω κάτι... για δικαιολογητικα μονιμου δεκαετους διαμονης μου ζητησανε τις δεκα τελευταιες δηλώσεις. Μπορώ να πάω εκκαθαριστικα; Γιατί με τις δηλώσεις έχω θέμα μια και είναι σε πεντε διαφορετικες εφοριες του λεκανοπεδιου και επίσης για δυο χρονιες δεν έκανα φορολογικη δηλωση λογω πολύ χαμηλων εισοδηματων... για τις δυο χρονιες μου δώσανε μια επικυρωμενη υπευθυνη δηλωση απ'την εφορια αλλά μάλλον δεν κάνει εε;

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως μπορείς...κι εγώ δεν βρήκα 1-2 δηλώσεις και πήγα τα αντίστοιχα εκκαθαριστικά! Και οι βεβαιώσεις της εφορίας μετράνε...Μπορείς βέβαια να ρωτήσεις τον ανταποκριτή του ΟΓΑ στο δημαρχείο σας για το τι του κάνει....Είναι τόσο γενικό το πώς θα αποδείξεις την παραμονή σου που είναι σχεδόν στη διακριτική του ευχέρεια τι θα δεχτεί και τι οχι...Επίσης, με ένσημα μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου!

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια να ρωτήσω κάτι... για δικαιολογητικα μονιμου δεκαετους διαμονης μου ζητησανε τις δεκα τελευταιες δηλώσεις. Μπορώ να πάω εκκαθαριστικα; Γιατί με τις δηλώσεις έχω θέμα μια και είναι σε πεντε διαφορετικες εφοριες του λεκανοπεδιου και επίσης για δυο χρονιες δεν έκανα φορολογικη δηλωση λογω πολύ χαμηλων εισοδηματων... για τις δυο χρονιες μου δώσανε μια επικυρωμενη υπευθυνη δηλωση απ'την εφορια αλλά μάλλον δεν κάνει εε;

 

μου έλειπε μια φορολογική.

πήγα αναλυτικη κατάσταση ενσήμων από τον ασφαλιστικό φορέα, η οποία με κάλυπτε όπως μου είπε η κοπέλα που παρέδωσα τα χατριά στα κεντρικά.

αλλά μετά (καλού κακού μου είπε κ ίδια) έκανα κ μια συμπληρωματική (για το έτος που την είχα δεί ζαμανφουτίστρια)

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

παιδιά ήθελα να ρωτήσω η γυναίκα μου γέννησε 31 ιουλίου και το όλο πρόβλημα που έχω με αυτή τη διαδικασία είναι το εξής:H γυναίκα μου πριν παντρεφτούμε τη δήλωνε ο πατέρας της ως μέλος της οικογένειάς του στη φορολογική δήλωσή του και μετά αφότου παντρεφτήκαμε το 2006 υποβάλλουμε κοινή φορολογική δήλωση στο όνομά μου ως δημόσιος υπάλληλος.....μπορεί να φέρει βεβαίωση για τα 4-5 προηγούμενα χρόνια ότι ήταν ασφαλισμένη στο όνομα του πατέρα της ή τι άλλο χαρτί χρειάζεται για να καλύπτονται αυτά τα χρόνια ?ισχύει ότι μπορεί να φέρει βεβαίωση ότι ήταν ασφαλισμένη για αυτά τα χρόνια μέσω του πατέρα της ο οποίος είναι συνταξιούχος του δημοσίου ότι ήταν ασφαλισμένη?προσπαθώ να βρω την πιο διευκολυντική λύση για να μην τρέχω από δω κι από κει σε εφορίες κλπ.......

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ήθελα να ρωτήσω η γυναίκα μου γέννησε 31 ιουλίου και το όλο πρόβλημα που έχω με αυτή τη διαδικασία είναι το εξής:H γυναίκα μου πριν παντρεφτούμε τη δήλωνε ο πατέρας της ως μέλος της οικογένειάς του στη φορολογική δήλωσή του και μετά αφότου παντρεφτήκαμε το 2006 υποβάλλουμε κοινή φορολογική δήλωση στο όνομά μου ως δημόσιος υπάλληλος.....μπορεί να φέρει βεβαίωση για τα 4-5 προηγούμενα χρόνια ότι ήταν ασφαλισμένη στο όνομα του πατέρα της ή τι άλλο χαρτί χρειάζεται για να καλύπτονται αυτά τα χρόνια ?ισχύει ότι μπορεί να φέρει βεβαίωση ότι ήταν ασφαλισμένη για αυτά τα χρόνια μέσω του πατέρα της ο οποίος είναι συνταξιούχος του δημοσίου ότι ήταν ασφαλισμένη?προσπαθώ να βρω την πιο διευκολυντική λύση για να μην τρέχω από δω κι από κει σε εφορίες κλπ.......

 

μπορεις να πας ενσημα,πτυχιο κ οτιδηποτε αποδεικνυει οτι ζουσε στην ελλαδα.αν για καποια χρονια δεν εχεις χαρτι κανει υπευθυνη δηλωση

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν τελικά δικαιούμαι το επίδομα επειδή το εκκαθαριστικό του 2012 έχει συνολικό δηλωθέν εισόδημα 46.000 ευρώ και αυτό του 2011 51.000 ευρώ.....

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν τελικά δικαιούμαι το επίδομα επειδή το εκκαθαριστικό του 2012 έχει συνολικό δηλωθέν εισόδημα 46.000 ευρώ και αυτό του 2011 51.000 ευρώ.....

 

αφου θα κανεις τωρα τα χαρτια σου πας το φετινο εκαθαριστικο.νομιζω οτι 50.000 ειναι το οριο εκτος αν το αλλαξαν.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το παρακάτω γιαυτό ρωτάω.......μάλλον δεν βλέπω να παίρνω τίποτα......

 

17/2/2012

 

ΔΙΑΚΟΠΤΕΤΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΡΙΤΕΚΝΟΥ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΝΩ ΤΩΝ 45.000 ΕΥΡΩ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ 2012 ΚΑΙ ΘΑ ΖΗΤΗΘΟΥΝ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΑΦΟΥΝ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΑΠΟ 1.11.2011

 

Σύμφωνα με τον Ν 4025/2011 ΄΄Ανασυγκρότηση Φορέων Κοινωνικής Αλληλεγγύης΄΄ στο άρθρο 21, παράγραφος 3, ορίζεται ότι:

Διακόπτεται από 1.11.2011 η παροχή όλων των οικογενειακών επιδομάτων στις τρίτεκνες οικογένειες, οι οποίες έχουν καθαρό ετήσιο οικογενειακό εισόδημα άνω των 55.000 ευρώ.

 

Σύμφωνα με βάσιμες πλέον πληροφορίες, αυτό θα αλλάξει άμεσα, με ψήφιση νέου άρθρου, στο οποίο για τους ΤΡΙΤΕΚΝΟΥΣ ΘΑ ΚΑΘΟΡΙΖΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΘΑΡΟ ΕΤΗΣΙΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΝΩ ΤΩΝ 45.000 ΕΥΡΩ.

 

Η διαδικασία που θα ακολουθηθεί έχει ως εξής: Με βάση τον αριθμό ΑΦΜ που έχει ο κάθε δικαιούχος επιδοματούχος τους ΟΓΑ, θα γίνει αναζήτηση των Εκκαθαριστικών από τις Εφορίες με Υπηρεσιακό Σημείωμα του ΟΓΑ. Όσοι τρίτεκνοι έχουν ετήσιο καθαρό οικογενειακό εισόδημα άνω των 45.000 ευρώ, βάσει του Εκκαθαριστικού σημειώματος του 2011, ΘΑ ΔΙΑΚΟΠΕΙ το τριτεκνικό επίδομα, και θα ζητηθεί Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ του από 1.11.2011 μέσω της Εφορίας.

 

Όσο για τις τρίτεκνες μητέρες που είναι διαζευγμένες, ισχύει ότι δηλώνουν στο ΑΦΜ που έχουν δηλώσει στον ΟΓΑ.

 

Η διαδικασία αυτή θα ξεκινήσει μετά τον Ιούνιο 2012.

 

ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΙ ΤΡΙΤΕΚΝΟΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ 2012 ΟΛΟΙ (ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ 300.000 ΕΥΡΩ ΕΙΣΟΔΗΜΑ) ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΡΙΤΕΚΝΟΥ ΜΕΣΩ ΟΓΑ.

Link to comment
Share on other sites

καινουριο ειναι αυτο.τι να σου πω,ετσι κ αλλιως αν εκανες τα χαρτια σου θα περνουσε τουλαχιστον ενας χρονος για να τα παρεις κ μετα θα στα ζητησουν κ πισω.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

δεν ξερω αν γραφω στο σωστο θεμα..περιμενω το 3μου παιδακι σε λιγες μερες και θελω να ρωτησω τι χαρτια χρειαζετε ωστε να παρουμε το εφαπαξ που δινουν στους τριτεκνους??Και σε ποσο καιρο περιπου τα παιρνεις τα χρηματα?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

ρε παιδια ενα δεν εχω καταλαβει......

τα δικαιολογητικα που ζητανε για τα 10 τελευταια χρονια τα θελουν κι απο τους δυο γονεις;;; ή αυτος που θα παιρνει το επιδομα;;;;;

Link to comment
Share on other sites

του δικαιούχου. Δηλ της μητέρας κ των τέκνων.

αν έχεις κόλλημα ρώτα με.

γράφω από κινητό.δ

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

του δικαιούχου. Δηλ της μητέρας κ των τέκνων.

αν έχεις κόλλημα ρώτα με.

γράφω από κινητό.δ

 

δηλ ο πατερας δε μπορει να κανει τα χαρτια για να παιρνει το επιδομα.... σωστα;;;;

ελεγα αν ειχαμε επιλογη να τα εκανε ο αντρας μου γαιτι εγω εχω τρεξιμο να βρω αυτα που θελουν για τα τελευταια 10 χρονια....

 

ξερεις αν με ενα πτυχιο τει και με μια αναλυτικη ενσημων θα ειμαι ενταξει;;; για να μη ψαχνω στις εφοριες τα εκκαθαριστικα......

 

σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...