Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΩΝ ΠΡΩΗΝ!


mata

Recommended Posts

Λόγω του ότι υπάρχουν άτομα που έχουν ήδη προβλήματα με το θέμα "πρώην", στις τωρινές σχέσεις τους αλλά και άλλοι που ενδεχομένως να προβληματίζονται σχετικά με τον τρόπο συμπεριφοράς τους απέναντι σε πρώην συντρόφους ή και συζύγους, σκέφτηκα να παραθέσουμε εδώ τις απόψεις μας για να βοηθηθούν διαβάζοντας τες.

 

Ας ξεκινήσω εγώ, μια που άνοιξα και το θέμα.

 

Είμαστε με τον άντρα μου μαζί 9 χρόνια. Παντρεμένοι τα 6 χρόνια. Όπως είναι φυσιολογικό και εκείνος αλλά και εγώ, είχαμε προηγούμενες σχέσεις.

Για τις πιο σημαντικές έχει τύχει να κουβεντάσουμε και να τις αναφέρουμε στην αρχή της γνωριμίας. Για τις υπόλοιπες όχι. Τις αναφέραμε όμως με το πέρασμα των χρόνων ή και με κάποιες τυχαίες αφορμές.

Ο τρόπος που χειρίζομαι εγώ μια ενδεχόμενη τυχαία συνάντηση στον δρόμο, ή σε κάποιον χώρο με κάποιον πρώην, είναι να χαιρετηθούμε και κάποιες φορές να ανταλλάξουμε ακόμα και κάποια κουβέντα παραπάνω. Τα τελευταία χρόνια έχει τύχει να συναντήσω πρώην μου, με το παιδί ή τα παιδιά του, στο κολυμβητήριο, στο πάρκο ή σε κάποιον παιδότοπο. Με έχουν ρωτήσει για τον γιό μου, όπως κι εγώ σχολίασα θετικά το παιδί ή τα παιδιά, με τις γνωστές κουβέντες που τυχαίνει να ανταλλάξουμε και με κάποια γνωστή μας που θα δούμε με τα παιδιά της. Αλλά ακόμα και αν δεν υπήρχαν παιδιά, πάλι με κάποιους από αυτούς έχουμε πεί ένα γειά ή και καμία παραπάνω κουβέντα.

Ο άντρας μου δεν έχει θυμώσει ή παρεξηγηθεί ποτέ πάνω σ'αυτό. Με τον ίδιο τρόπο αντιμετωπίζω κι εγώ την δική του στάση, απέναντι σε πρώην του.Χαιρετάει κάποια κοπέλα που μπορεί να συναντήσει τυχαία και έχει τύχει να πεί και κάτι παραπάνω και κάποιες φορές.

Υπάρχουν μάλιστα κάποιες που μιλάνε και μαζί μου, μια που τυχαίνει να τις γνωρίζω, ή απλά βλέποντας με, μου χαμογελάνε ή μου λένε κάτι όταν με βλέπουν δίπλα στον άντρα μου.

Μου χτυπάει πολύ ασχημα όταν κάποιος πρώην, είναι μόνος του και με χαιρετάει ή μου μιλάει και όταν είναι με τη σύντροφο ή με τη γυναίκα του κάνει πως δεν με βλέπει. Ή δεν μιλάς ποτέ, ή μιλάς πάντα. Υπάρχουν κάποιοι πρώην που μου μιλάνε, ακόμα και όταν είναι με τις συντρόφους ή με τις γυναίκες τους.

Προχθές είμασταν στη θάλασσα και ακριβώς από πίσω,καθόταν μια κοπέλα με τον άντρα της και το παιδί της που ο άντρας μου στο παρελθόν είχε 2 χρόνια σχέσης μαζί της. Εκείνη χαιρέτησε και τον άντρα μου και εμένα και ο άντρας της επίσης μια που κι εκείνον τον γνωρίζω.

Θεωρώ ότι είναι φυσιολογικό να χαιρετήσεις έναν άνθρωπο που έχεις ζήσει κάτι μαζί του, ότι κι αν ήταν αυτό, και ο σύντροφος ή άντρας σου, επίσης.

Ειδικά στις μικρές πόλεις είναι πολύ συχνές τέτοιου είδους συναντήσεις και είναι πολύ δύσκολο όταν υπάρχει πρόβλημα στη μία από τις 2 πλευρές, να ζεί το ζευγάρι αρμονικά, αν αυτό δεν ξεπεραστεί. Το να σου ζητάει κάποιος να σβύνεις το παρελθόν σου είναι κάτι εγωιστικό.

Νομίζω πως με την κατάλληλη κουβέντα πρέπει να αντιμετωπίζονται τέτοιου είδους προβλήματα. Και ειδικά όταν συμπεριφέρεσαι σωστά και δεν δίνεις αφορμές, να σε αντιμετωπίζουν ανάλογα με τον τρόπο συμπεριφοράς σου.

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα και απο μενα ,

Εγω γνωρισα τον αντρα μου 29,5 και εκεινος ητανε 32 . Εγω μολις ειχα τελειωσει τοτε απο μια μακροχρονια και καπως ασχημη σχεση . Αλλα σιγουρα δεν ητανε η μονη σχεση που ειχα στη ζωη μου , υπηρχανε και αλλες στο παρελθον η οποιες ητανε αρκετα "παιδικες" , 1-2 μηνες και μετα τερμα . Ποτε δεν εκρυψα απο τον Πανο οτιδηποτε για τις σχεσεις μου και εκεινος για τις δικες του . Με ενα παιδι κιολας , τον Μιλτο , με τον οποιο στην αρχη ειχαμε μια χαζοσχεση μετα μας βγηκε φιλια και ειχαμε παραμεινει φιλοι για 1-2 χρονια , ηξερε και ο Πανος οτι αυτος ο Μιλτος ητανε πρωην μου που εγινε τελικα φιλος μου . Επειδη το παιδι ητανε απο Αθηνα δεν βλεπομασταν αλλα μιλουσαμε στο τηλεφωνο 1 φορα τη βδομαδα ή αμα χρειαζοτανε κατι να μοθ πει ο Μιλτος (με εμπιστευοτανε πολυ στα γκομενικα του ) . Δυστηχως ο Μιλτος ξεκοψε μονος του οταν εμαθε για το γαμο και την εγκυμοσυνη και εχω να μιλησω εδω και 2 χρονια μαζι του , εντα3ει ισως φοβηθηκε , ισως δεν το εβλεπε σωστο . Ο Πανος δεν ειχε ποτε προβλημα , γενικως δεν εχει προβλημα με το φιλικο μου περιγυρο . Για την μακροχρονια σχεση ηξερε απο πρωτο χερι για το χωρισμο επειδη πριν γινω ζευγαρι μαζι του , του ελεγα για κανα 2μηνο οτι τα ειχα με καποιον και ηθελα να χωρισω και οτι δεν ειμαι καλα και γενικως του τα ειχα πει σχεδον ολα για εκεινη τη σχεση . Οταν χωρισα μετα απο 2 μηνες περιπου τα φτια3αμε με τον Πανο . Εγω ουτε αποθημενα ειχα ,με τον πρωην , ουτε τον σκεφτομουνα μιας και απο καιρο ειχα σταματησει να τον βλεπω ερωτικα και να τον συνανταω , εκεινος ομως με διεκδικησε πολυ , πολυ και εκνευριστικα . Την εστεινε κατω απο το σπιτι μου , με επερνε τηλεφωνα , με εστελνε μυνηματα . Με ειδε με τον Πανο και γενικα νομιζε οτι μπορει να με ξανακερδισει , πραγμα φυσικα αδυνατον . Οτι γινοτανε εγβ τα ελεγα παντα στον Πανο μεχρι που φτασαμε σε σημειο να απανταμε μαζι στα γελοια μυνηματα του αλλου . Μεχρι και 2 μερες πριν απο το γαμο τον ειχαμε δει μαζι πολυ κοντα στο σπιτι μου . Γενικα δεν ειμαστε ανθρωποι οπου θα ζηλεψουμε ο ενας τον αλλο , ξερουμε τι εχουμε μετα3υ μας . Και στο δρομο να δω εναν πρωην ενοειτε οτι θα τον χαιρετισω , θα ητανε σαν να ακυρωνω ολο μου το παρελθον αμα δεν το κανω , με κανενα πρωην δεν εχω προβλημα ουτε και ο Πανος μαζι τους . Οπως ξαναειπα , οι πρωην ειναι πρωην δηλαδη ανοικουνε στο παρελθον , θα ημουνα γελοια αμα ζηλευα τις πρωην κοπελιες του Πανου , για πιο λογο ? ο καθενας εχει απολυτο δικαιωμα να εχει το δικο του παρελθον και εγω εφοσον διαλεξα να ειμαι μαζι του εχω υποχρεωση να σεβαστω αυτο το παρελθον οπως και εκεινος το δικο μου .

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετώπιση των πρώην: η ειδικότητά μου!

Ο μόνος άντρας με τον οποίο είχα πολύ σοβαρή σχέση πριν τον άντρα μου (6 χρόνια) είναι κολλητός του κουμπάρου μας! Η κουμπάρα μας είναι κολλητή δική μου. Εγώ με τον πρώην τους είχαμε γνωρίσει μεταξύ τους, αυτοί παντρεύτηκαν αλλά εμείς χωρίσαμε :)

 

Όπως καταλαβαίνετε τον συναντάμε τουλάχιστον 1-2 φορές το χρόνο σε γενέθλια, γιορτές κλπ. Στην αρχή ο άντρας μου διαμαρτυρόταν, γιατί ήταν και πολύ πρόσφατη τότε ακόμα η προηγούμενη σχέση μας. Σιγά σιγά όμως με τον καιρό πείστηκε, τόσο από τα λόγια μου όσο και από τη συμπεριφορά μου, ότι το παρελθόν ανήκει στο παρελθόν. Τώρα πλέον όταν πρόκειται να τον συναντήσουμε μου λέει -μεταξύ σοβαρού και αστείου- "πάλι θα φάω τον πρώην σου στη μάπα?" χαιρετιούνται δε κάθε φορά δια χειραψίας, αλληλοπροσφωνούνται με τα μικρά τους ονόματα και χαμογελάνε κιόλας! (μέχρι εκεί όμως δεν πιάνουν και κουβέντα :wink: ). Με το παιδί δε που είχα την πρώτη πρώτη μου σχέση και με το οποίο έχουμε παραμείνει πολύ καλοί φίλοι σχεδόν έχουνε γίνει κι αυτοί φίλοι :)

Πέρα από το αστείο της υπόθεσης για μένα ήταν τεράστιας σημασίας το να μην δημιουργηθεί πρόβλημα στη σχέση μου με την καλύτερη μου φίλη που είμαστε μαζί από την 4η δημοτικού! Μου ήταν αδιανόητο πχ. να μην πάω στο γάμο της ή να μην μπορώ να πηγαίνω στις γιορτές που κάνει για χάρη του πρώην και του νυν. Κι ούτε βέβαια μπορούσα να ζητήσω από τον άντρα της να μην καλεί τον κολλητό του. Γι' αυτό και κατέβαλα μεγάλη προσπάθεια προκειμένου να κάνω τον άντρα μου να αισθάνεται ασφαλής μέσα στη σχέση μας και να αδιαφορεί για τους πρώην (καλύτερα να φοβούνται τους επόμενους για να μην μας έχουν και εντελώς δεδομένες :wink:)

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό και κατέβαλα μεγάλη προσπάθεια προκειμένου να κάνω τον άντρα μου να αισθάνεται ασφαλής μέσα στη σχέση μας και να αδιαφορεί για τους πρώην (καλύτερα να φοβούνται τους επόμενους για να μην μας έχουν και εντελώς δεδομένες :wink:)

 

Σωστήηηηηηηηηηηηηηηη!!!!!! :wink::D:D:D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάλι ούτε ο άντρας μου δεν ζηλεύει καθόλου :wink: αλλά σε σημείο να μου σπάει τα νεύρα :lol::lol::lol::lol::lol:

βέβαια ούτε και εγώ πλέον ζηλεύω(είμαστε και 10 χρόνια μαζί!) , όχι ότι ζήλευα ποτέ ιδιαίτερα βέβαια :D

έχουμε βγει με μια πρώην του άντρα μου που είχαν παραμείνει φίλοι και δεν με είχε πειραξει καθόλου

είχε τύχει και είχαμε συναντήσει πρωην δικό μου και πάλι δεν είχε πρόβλημα, είχαμε πει και 2 κουβέντες σαν άνθρωποι :wink:

βέβαια η αλήθεια είναι ότι από την αρχή είμασταν τελείως ειλικρινείς μεταξύ μας , ακόμη και όταν στην πολύ αρχή είχαμε κάνει ο καθένας από μια ..μικρή κουτσουκέλα :D

όμως από τη στιγμή που αισθανθήκαμε ότι αγαπιόμαστε, δεν έχουμε μάτια για άλλον και αυτό είναι που ίσως μας έχει τόσο δεμένους

κάποια γνωστή μου στην αρχή της σχέσης μας με τον άντρα μου, μου είχε πει ότι δεν πρέπει οι άντρες να τα ξέρουν όλα και πρέπει να τους λέμε αυτο που θέλουν να ακούσουν. Εγώ διαφωνώ κάθετα με αυτό. δεν υπάρχει κάτι που να μην του έχω πει ούτε και κάτι που να μην μου έχει πει αυτός.

Μήπως τελικά η έλλειψη ειλικρίνιας μέσα στο ζευγάρι, είναι και ο λόγος που υπάρχουν τέτετοια θέματα με τους πρώην ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως τελικά η έλλειψη ειλικρίνιας μέσα στο ζευγάρι, είναι και ο λόγος που υπάρχουν τέτετοια θέματα με τους πρώην ?
΄

 

Καμιά φορά είναι και αυτό, αλλά έχει να κάνει και με πολλά άλλα. ¨Οπως έλειψη αυτοπεποίθησης, φόβος εγκατάλειψης,ανασφάλειες του ατόμου, ακόμα και βιώματα στην παιδική ή εφηβική ηλικία. Μπορεί για παράδειγμα(λέω εγώ τώρα), ένας άνθρωπος που έχει ζήσει το να εγκαταλείψει ο ένας από τους 2 γονείς του, τον άλλο, να έχει κατάλοιπα και να νοιώθει αυτή την απειλή. Επίσης παιδιά γονιών που έχουν μάθει ότι κάποιος από τους δύο έχει κάνει απιστία, ακόμα κι αν δεν έχουν χωρίσει, συνεχίζουν να κουβαλάνε αυτά τα κατάλοιπα και στις σχέσεις τους και να εκδηλώνουν ανασφάλεια!

Σίγουρα πάντως η ειλικρίνια και η καλή σχέση βοηθάνε να αντιμετωπιστεί σε ένα βαθμό το πρόβλημα. :wink:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βασικα θεωρω οτι οι πολλοι ανθρωποι εχουνε πεσει θυματα "δηθενισμου" , δηλαδη ? παντρευονται για λαθος λογους τους λαθος ανθρωπους , ειμαι σιγουρη οτι εχετε ακουσει πολλες φορες απο καποιον/ καποια να λεει "αα δεν θα το πω στον αντρα μου αυτο , γιατι ? για να μου το χτυπαει μετα ? " ποση εμπιστοσυνη λοιπον μπορει να εχουνε 2 ανθρωποι μεταξυ τους οταν λειτουργουνε ετσι ? ποσο καλα μπορει να ειναι ζευγαρι οταν εχει μυστικα μεταξυ του ? θυμαμαι και μενα με εχει "συμβουλεψει " και η μαμα μου και μια θεια μου , να μην λεω πολλα πολλα στοβν Πανο μου για να μην μου τα χτυπαει μετα , και εγω απλως απαντησα οτι δεν προκειτε φυσικα να ακουσω και να ακολουθησω τετοιες ανοητες συμβουλες και τους παρακαλεσα να μην ξανα πουνε κουβεντα για μενα και τον συντροφο μου , και οτι ο ανθρωπος μου , ο συντροφος της ζωης μου , τον οποιο εγω επελεξα να ειναι , θα ξερει εντελως τα παντα για μενα , χωρις υποκρισιες , ορια και ζηλειες . Αμα εφτανα σε σημειο να βριζομαι με τον ανθρωπο μου , να ζηλευουμε ο ενας τον αλλο , να ξεφτελιζουμε τοσο αυτο που εχουμε θα προτημουσα να παρω διαζυγιο οσα παιδια και να εχω , τα παιδια μας εξαλλου θελουνε να εχουνε μια μητερα με αξιοπρεπεια και 2 γονεις οπου επικρατει η εμπιστοσυνη μεσα στο σπιτι . Πως θα μαθουμε αυριο μεθαυριο σε αυτα τα παιδια να εχουνε εμπιστοσυνη στον κοσμο ή ακομα και σε μας τους ιδιους οταν εμεις οι γονεις δεν εχουμε πρωτοι εμπιστοσυνη ο ενας στον αλλο ?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι ο άντρας μου δεν αισθάνεται πολύ άνετα να συνυπάρχει στον ίδιο χώρο με κάποιον πρώην μου, αν και ποτέ δεν έχει δείξει με άσχημο τρόπο τη δυσαρέστησή του. Γι' αυτό και γω θα χαιρετήσω τυπικά αλλά ευγενικά, σεβόμενη τα αισθήματά του, κρατώντας κάποιες αποστάσεις ώστε να μην υπάρξουν περιθώρια ο άλλος να κάνει κάποια αυθόρμητη κίνηση που ενδεχομένως να παρεξηγηθεί. Ο άντρας μου είναι η οικογένειά μου και άρα, πάνω απ' όλα, και θα κοιτάξω να μην τον δυσαρεστήσω.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι ο άντρας μου δεν αισθάνεται πολύ άνετα να συνυπάρχει στον ίδιο χώρο με κάποιον πρώην μου, αν και ποτέ δεν έχει δείξει με άσχημο τρόπο τη δυσαρέστησή του. Γι' αυτό και γω θα χαιρετήσω τυπικά αλλά ευγενικά, σεβόμενη τα αισθήματά του, κρατώντας κάποιες αποστάσεις ώστε να μην υπάρξουν περιθώρια ο άλλος να κάνει κάποια αυθόρμητη κίνηση που ενδεχομένως να παρεξηγηθεί. Ο άντρας μου είναι η οικογένειά μου και πάνω απ' όλα, και θα κοιτάξω να μην τον δυσαρεστήσω.

 

Αντιγόνη , έχεις συμπεριφορά "κυρίας" και μπράβο σου, γιατί με την συμπεριφορά σου τιμάς τον άνθρωπο σου (το ίδιο όμως απ'ο,τι λες κάνει και ο σύζυγός σου, οπότε μπράβο και σε αυτόν!!)

σίγουρα επίσης ο κάθενας μας είναι διαφορετικός χαρακτήρας , έχει διαφορετικά βιώματα που τον κυνηγάνε στη ζωή του και σίγουρα μέσα σε κάθε σχέση λειτουργούμε διαφορετικά, γιατί πολύ απλά έχουμε να κάνουμε με διαφορετικό άνθρωπο κάθε φορά :wink:

το κλειδί είναι μεν η ειλικρίνια που ανέφερα και πιο πάνω, αλλά μόνο σε άνθρωπο που μπορεί και να τη δεχτεί

έχω συνάδελφο που είναι τόσο ζηλιάρης και υπερβολικός (παρακολουθεί τη γυναίκα του στο σουπερ!) που μου έρχεται να τον χαστουκίσω , παρόλλο που ποτέ μου δεν έχω μπλεχτεί σε καυγά... ΑΛΛΑ μου φαίνεται υπερβολικός, γιατί έχω μάθει σε άλλου είδους σχέση για 10 χρόνια τώρα, αν ήμουν στη θέση της γυναίκας του μπορεί και να μην με πείραζε ιδιαίτερα, δεν ξέρω (και δεν θέλω να μάθω κιόλας :? )

αυτός ο άνθρωπος δεν υπάρχει περίπτωση να δεχτεί να του μιλήσει ειλικρινά η γυναίκα του για τους πρώην της και είμαι σίγουρη πως ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΠΙΣΤΕΨΕΙ ΚΙΟΛΑΣ! απλά ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΑΝΤΑ αναρωτιέμαι γιατί καποιος κάθεται με τέτοιον άνθρωπο :roll:

ουσιαστικά είναι θέμα επιλογών , καλών ή κακών... όμως το να παντρευτώ κάποιον που δεν μπορώ να τον έχω φίλο πάνω από όλα και να του μιλάω ελεύθερα (όχι να βριζόμαστε, όμως), δεν μπορώ να καταλάβω τί νόημα έχει.... μήπως προκειμένου και εμείς οι γυναίκες , να παντρευτούμε για να κάνουμε παιδιά, κάνουμε σπασμωδικές κινήσεις και επιλέγουμε "περίπου σίγουρες" τον σύζυγό μας?

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι οι άντρες κάνουν μεγάλο θέμα για το τίποτα.

Δεν διάβασα ούτε μία γυναίκα να λέει "α, ήταν και η πρώην του και τσακωθήκαμε κλπ"

Η δική μου άποψη και μετά από συζητήσεις με άντρες είναι ότι οι άντρες ζηλεύουν τον οποιονδήποτε: τον πρώην της νυν τους, αλλά και τον νυν της πρώην που κλοτσιδόν είχαν ξεφορτωθεί αφού την είχανε κάνει πρώτα ελαφάκι.

Προσωπικά, δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις πρώην του άντρα μου. Με μία έχει κρατήσει επαφές και την καλέσαμε και στη βάφτιση του γιου μας, άσχετα που δεν ήρθε γιατί ήξερε και την οικογένεια του άντρα μου και θα ένιωθε άσχημα.

όταν, όμως, πήγαμε σε γάμο φίλων που κουμπάρος ήταν ο πρώην μου, και συνοδευόταν από την κοπέλα του, κόντεψε να γίνει χαμός. είχε κατεβάσει μούτρα, πρόσεχε την κάθε μου κίνηση κλπ.

Προσπαθώ να του εξηγήσω ότι "πρώην" άρα χειρότερος από σένα, ειδ' άλλως δεν θα σε προτιμούσα. Δείχνει να το καταλαβαίνει για λίγο, αλλά μετά...

Επίσης, προσπαθώ να του εξηγήσω ότι, αν θέλω να κάνω κάτι με κάποιο - τα ελαφάκια που λέγαμε - δεν θα προτιμήσω "περσινά, ξυνά σταφύλια" αλλά κάτι καινούριο.

Δε βαριέσαι... Μπενάκης... Βγιενάκης...

Ούτως ή άλλως δεν έχω ιδιαίτερες σχέσεις με τους πρώην μου και όταν τους συναντάμε τυχαία... Πρόβλημά του...

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξέρω ότι ο άντρας μου δεν αισθάνεται πολύ άνετα να συνυπάρχει στον ίδιο χώρο με κάποιον πρώην μου, αν και ποτέ δεν έχει δείξει με άσχημο τρόπο τη δυσαρέστησή του. Γι' αυτό και γω θα χαιρετήσω τυπικά αλλά ευγενικά, σεβόμενη τα αισθήματά του, κρατώντας κάποιες αποστάσεις ώστε να μην υπάρξουν περιθώρια ο άλλος να κάνει κάποια αυθόρμητη κίνηση που ενδεχομένως να παρεξηγηθεί. Ο άντρας μου είναι η οικογένειά μου και άρα, πάνω απ' όλα, και θα κοιτάξω να μην τον δυσαρεστήσω.

 

Αυτό που περιγράφεις Αντιγόνη μου είναι μια πολύ φυσιολογική κατάσταση. Πιστεύω ότι όλοι μας όταν γνωρίζουν ότι υπάρχει κάποιος ή κάποια πρωην στον χώρο, σίγουρα δεν νοιώθουν άνετα. Κι εγώ στις περιπτώσεις που ανέφερα, ένοιωθα σίγουρα "κάπως". Βέβαια, όπως αναφέρεις το να κρατάμε τους τύπους είναι το μόνο σίγουρο ότι είναι η σωστή αντιμετώπιση.

Σημασία έχει σε όλες αυτές τις περιπτώσεις να είσαι σωστός, να μην γίνεσαι διαχυτικός και να μην καταπιέζει κανένας κανέναν. Ακριβώς όπως το αναφέρεις δηλαδή!!! :wink::D

 

 

Μαριλίνα μου έχω δεί και γυναίκες που είναι χειρότερες από τους άντρες ως προς την αντιμετώπιση!

Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με το φύλλο, μάλλον έχει να κάνει περισσότερο με τον άνθρωπο!!! :wink:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

μήπως βρε κορίτσια μερικοί σύζυγοι, ζηλεύουν και λόγω των παιδιών? ξέρετε, η γυναίκα του που τον λάτρευε και που τον είχε πάνω από όλα, έγινε μάνα , βάζει πάνω από όλα τα παιδιά και πλέον τα αγαπάει και περισσότερο από αυτόν...λέω μήπως κάποιοι το σκέφτονται και αυτό και τους πιάνει ζήλεια γενικότερη..και βέβαια σε καμμία περίπτωση δεν λέω ότι δεν αγαπάνε τα παιδιά τους , απλά μήπως θεωρούν ότι η μητρότητα γενικότερα, τους βάζει σε δεύτερη μοίρα?

εσάς που έχετε τέτοια "προβληματάκια", τα είχατε και πριν κάνετε παιδιά ή παρουσίαστηκαν μετά? και αν τα είχατε και πριν μήπως τώρα τέτοιου είδους "τσακωμοί" , έχουν γίνει συχνότεροι?

Link to comment
Share on other sites

mata μου, μια φορά, πριν από 4 χρόνια σε ένα μαγαζί που είμασταν με τον άντρα μου πέσαμε πάνω σε έναν πρώην μου. Εκείνος (ήξερε ότι είχα παντρευτεί) με το που με βλέπει, τρέχει με αγκαλιάζει, με φιλάει... Αισθάνθηκα τόσο περίεργα και αμήχανα... Ο ένας να με αγκαλιάζει και ο αντρούλης μου από πίσω να κοιτάει το ταβάνι. Αποτραβήχτηκα μετά και του σύστησα τον άντρα μου.

Όταν ξέρεις ότι ο άλλος είναι παντρεμένος και δεν βρίσκεται εκεί μόνος, φροντίζεις και συ να μην είσαι τόσο διαχυτικός.. Κατ' αρχήν προσεγγίζεις και χαιρετάς και τους δύο ταυτόχρονα. Πλέον είναι ζευγάρι. Όχι αμέσως να τρέξεις να φιλήσεις την/τον πρώην... Βέβαια, ναι, κι ό άντρας μου είναι πολύ εντάξει. Δεν θα δημιουργήσει ένταση αλλά τέλος πάντων, θέλει διακριτικότητα από όλες τις πλευρές.

Link to comment
Share on other sites

Με εμας πάλι συμβαινει κάτι αστειο:

Ειμαστε μαζι σχεδον (μαλλον ακριβως) 10 χρονια. Τα 7 παντρεμένοι. Ισχυριζεται οτι δεν ζηλευει καθόλου. Εγώ πάλι μετρια. Απο την αρχή της σχέσεις μας του μίλησα για μία χαζοσχέση που είχα πριν από αυτόν, Τον οποίο γνώριζε κιόλας και όλες τις προηγούμενες περιφραφικά και μόνο αφού αφορούσαν τα σχολικά ή φοιτητικά μου χρόνια με ανθρώπους άγνωστους για αυτόν και που δεν υπηρχε περίπτωση να συναντήσει ποτέ. Το ίδιο έκανε και εκείνος. Που είναι το αστείο? Από όλους τους συμφοιτητές μου αυτοί με τους οπόίους εχω την περισσότερη επαφή είναι τρεις (αντρες). Ο αντρας μου τους γνωρίζει, δύο έχουν έρθει και στο γάμο μας και εχουν συναντηθει σε reunion και τυχαίες καταστάσεις 2ή 3 φορές. Εγώ τώρα νομίζω οτι αυτός νομίζει οτι κάτι έτρεχε στο παρελθόν με έναν από τους τρείς ή και τους τρεις :lol::lol::lol: και το νομίζω αυτό από τα σχόλια που κάνει καθε φορα που τους μιλάω στο τηλ ή συναντιόμαστε. Ανοιχτά όμως δεν λέει τίποτε. Ειπαμε οτι δεν ζηλεύει καθόλου :)

Εγώ πάντως δηλώνω αθώα :lol::lol::lol:

W7hT.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφού είσαι σωστή και δεν συμβαίνει τίποτα αλλά όπως λές ούτε και έχει συμβεί, το να νοιώθει μία ελαφριά αθώα ζήλια, είναι κάτι που ίσως να αποτελεί και αλατοπίπερο στη σχέση σας!!! :wink::wink:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...

Ειδικότητα μου!

Δεν θα μιλησω γενικά για πρώην κ πρώην,αλλά συγκεκριμένα για την πρώην γυναίκα του άντρα μου!Με την οποία έχουν κάνει κ 2 παιδια κ 20 χρόνια σχέση!

Πιστεύω ότι έχουμε μια πολύ καλή σχέση,τυπική κ σωστή.Έχουμε πάει κ για καφέ μαζι γιατί κάνει παρεά που κ που με την αδερφή του άντρα μου.Αν πάρει τηλέφωνο να μιλήσει στα παιδιά θα πούμε κ 2 κουβέντες,θα κάνουμε κ λίγο χίουμορ,το ίδιο κ όταν βρεθούμε.Στο κάτω κάτω πρέπει να έχουμε καλή σχέση γιατι ζω μαζι κ μεγαλώνω τα παιδιά της.Κ τα παιδιά χαίρονται να μας βλέπουν να μιλάμε κ να έχουμε μια καλή σχεση,που αυτο ειναι το βασικότερο!Κ τα παιδια μας ειναι αδερφια οπότε επιβάλλεται να έχουμε καλή σχέση!Σημερα που την βρήκα της είπα όταν θα μεγαλώσει ο μικρός μου μπορεί να θέλει να πηγαίνει κ αυτός μαζί με την αδερφη του στη μαμά της κ μου είπε ''Θα τον παιρνουμε κ αυτόν μαζί''! :lol::lol::lol:

age.png
Link to comment
Share on other sites

εσάς που έχετε τέτοια "προβληματάκια", τα είχατε και πριν κάνετε παιδιά ή παρουσίαστηκαν μετά? και αν τα είχατε και πριν μήπως τώρα τέτοιου είδους "τσακωμοί" , έχουν γίνει συχνότεροι?

 

motherof2

εγώ προσωπικά τα είχα αυτά τα προβλήματα και πριν το παιδί και, εκτός από τον άντρα μου, με έναν ακόμα που είχαμε απλώς σχέση. :twisted::twisted:

Τώρα, ή αλήθεια είναι ότι έχω διαπιστώσει ότι ο άντρας μου ζηλεύει το γιο μας και, ειδικά τον τελευταίο καιρό που δεν τα πάμε καθόλου καλά μεταξύ μας, ζηλεύει και το γεγονός ότι ο γιος μου δείχνει την προτίμησή του σε μένα.

Άντρες... :wink:

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κόρες η απάντηση είναι απλή....

Οι πρώην έγιναν πρώην άρα δεν υπάρχουν για τον οποιονδήποτε λόγο...

έτσι κι αλλιώς για να γίνουν πρώην μάλλον πληρούσαν τους κανόνες :evil::twisted:

Αν τους θ'ελαμε στη ζωή μας θα ήταν νυν......

Ε λοιπόν για μένα οι πρώην δεν υπάρχουν.....μόνο ο νυν και για τον νυν υπάρχω εγώ....οι άλλοι απλά πέρασαν από τη ζωή μου....κάποια στιγμή και έφυγαν...δε βρίσκω το λόγο να γυρίζουν ούτε σαν ιδέα....και πολύ περισσότερο να δημιουργούν προβλήματα στη σχέση μου....έστω και σαν σκιές...

Οι καταστάσεις που ζήσαμε σε μια άλλη ζωή που μπορεί να μην ήταν κι ευχάριστη δεν είναι δόκιμο να καλλιεργούνται περισσότερο...ούτε μας χαρακτηρίζει μια σχέση του παρελθόντος...αξίζουμε πολλά για να τα μετράμε με μια σχέση...ναι οι εμπειρίες μας είμαστε εμείς...αλλά όχι...δεν είμαστε οι πρώην σε καμμιά περίπτωση...όποιος κολλά στο παρελθόν χάνει το μέλλον και το παρόν...

Τα πράγματα είναι απλά...

Ξεχάστε τους...........

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...

Ειδικότητα μου!

Δεν θα μιλησω γενικά για πρώην κ πρώην,αλλά συγκεκριμένα για την πρώην γυναίκα του άντρα μου!Με την οποία έχουν κάνει κ 2 παιδια κ 20 χρόνια σχέση!

Πιστεύω ότι έχουμε μια πολύ καλή σχέση,τυπική κ σωστή.Έχουμε πάει κ για καφέ μαζι γιατί κάνει παρεά που κ που με την αδερφή του άντρα μου.Αν πάρει τηλέφωνο να μιλήσει στα παιδιά θα πούμε κ 2 κουβέντες,θα κάνουμε κ λίγο χίουμορ,το ίδιο κ όταν βρεθούμε.Στο κάτω κάτω πρέπει να έχουμε καλή σχέση γιατι ζω μαζι κ μεγαλώνω τα παιδιά της.Κ τα παιδιά χαίρονται να μας βλέπουν να μιλάμε κ να έχουμε μια καλή σχεση,που αυτο ειναι το βασικότερο!Κ τα παιδια μας ειναι αδερφια οπότε επιβάλλεται να έχουμε καλή σχέση!Σημερα που την βρήκα της είπα όταν θα μεγαλώσει ο μικρός μου μπορεί να θέλει να πηγαίνει κ αυτός μαζί με την αδερφη του στη μαμά της κ μου είπε ''Θα τον παιρνουμε κ αυτόν μαζί''! :lol::lol::lol:

 

Απλά έχεις μια τυπική σχέση και την ανέχεσαι λόγω των παιδιών...αν ήσαστε φίλες θα ανησυχούσα πολύ....

Link to comment
Share on other sites

Αλιενάκι την κατάσταση την χειρίζεσαι με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Πρέπει να είσαι περήφανη για την ανωτερότητα που δείχνεις, γιατί έτσι και τα 2 παιδιά του άντρα σου, αλλά και το δικό σου(βέβαια το μικρούλι θα το νοιώσει λίγο αργότερα), νοιώθουν να μεγαλώνουν με μία μάνα, που δεν εκφράζει μίση, δεν φέρεται με άσχημο τρόπο και δεν να νοιώθουν πικρία, προσπαθώντας να γεφυρώσουν κάποιο χάσμα που υπάρχει (τα 2 παιδιά), μεταξύ της φυσικής τους μητέρας και εσένα που μεγαλώνουν μαζί σου.

Ακόμα και για σας όλους σας όμως είναι ότι καλύτερο. Αν με την μητέρα των παιδιών, υπήρχε μία κακή σχέση, ενδεχομένως τα παιδιά, να ένοιωθαν μπερδεμένα, να ένοιωθαν ότι μπερδεμένα με το ποιόν πρέπει να αγαπάνε περισσότερο και πολλά άλλα που απασχολούν ένα παιδικό μυαλό.

Μπράβο σου!!!!Εγώ σου βγάζω το καπέλο!!! :wink::D:D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Mata μου σ'ευχαριστώ πολύ,προσπαθούμε όλοι για το καλύτερο!

 

Sesame να σου πω την αλήθεια θα μπορούσαμε να ήμασταν κ φίλες,γιατί όχι,αλλά δεν είναι ο τύπος μου!

Κ συμφωνώ μαζί σου.Οι πρώην είναι πρώην.Σημασία έχει να ζείς το τώρα με τον συντροφό σου κ να μην μένεις παγιδευμένος στο παρελθόν κ στις αναμνησεις μία παλιάς σχέσης που δεν είχε μέλλον.Ξερω πολλούς που ζούνε έτσι χάνοντας πολλές ευτυχισμένες στιγμές!Αδικούν τον εαυτό τους κ τον ανθρωπο που είναι δίπλα τους.Ευτυχώς δεν είμαι ένας απο αυτούς! :D

age.png
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην παρεξήγησες...το είπα με λίγο χιουμοριστική διάθεση...νομίζω πάντως πως πράττεις πολύ καλά....

Αν δεν υπήρχαν τα παιδιά όλα θα ήταν αλλιώς.....φαντάζομαι... :roll:

Ποιος θέλει επαφές με πρώην χωρίς λόγο?

Όχι εγώ πάντως.... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...