Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣΜΟΥ...


passy0702

Recommended Posts

Έχω κλειστει μεσα στο σπιτι και προσπαθω να τα έχω όλα υπο έλεγχο , δουλειες, οικονομικά, παιδι, κ.λ.π./ Εκεινος δουλευει πολυ αλλα εξακολουθει να θελει να βγαινει που και πο με τους φιλους του, να πηγαινει ταξιδια 1-3 ημερων με τους φιλους του, για να ξεσκαει, για να κανει αυτο που τον ευχαριστει. Παμε και μαζι διακοπες, με το παιδι και χωρις. Ομως εγω δεν πηγαινω μονη μου ή με φιλες μου. Δεν μου παει να αφησω το παιδι μου και να τρεχω σε ταξιδια. Εκνευριζομαι που εκεινος δεν υπαρχει περιπτωση να μην παει. Δεν το διαπραγματευεται. Γυριζει μετα σπιτι και ειμαι φορτωμενη εγω και γινεται χαμος. Για ποιο λογο να ειμαστε μαζι . Ας κανει ο καθενας τη ζωη του και ας ειναι ευτυχισμενος. Στο τσακ ειμαι να τα διαλυσω ολα, αλλα σκεφτομαι χιλια δυο αλλα. Τελικα μηπως πρεπει να το καταπιω κι αυτο και να μην με ενοχλει. Δεν παντρευτηκα με σκοπο να χωρισω. ΤΟ παιδι το αγαπαει, αλλα γενικα εγω ασχολουμαι με ολα. (σπιτι, δουλειες.)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 180
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έχω κλειστει μεσα στο σπιτι και προσπαθω να τα έχω όλα υπο έλεγχο , δουλειες, οικονομικά, παιδι, κ.λ.π./ Εκεινος δουλευει πολυ αλλα εξακολουθει να θελει να βγαινει που και πο με τους φιλους του, να πηγαινει ταξιδια 1-3 ημερων με τους φιλους του, για να ξεσκαει, για να κανει αυτο που τον ευχαριστει. Παμε και μαζι διακοπες, με το παιδι και χωρις. Ομως εγω δεν πηγαινω μονη μου ή με φιλες μου. Δεν μου παει να αφησω το παιδι μου και να τρεχω σε ταξιδια. Εκνευριζομαι που εκεινος δεν υπαρχει περιπτωση να μην παει. Δεν το διαπραγματευεται. Γυριζει μετα σπιτι και ειμαι φορτωμενη εγω και γινεται χαμος. Για ποιο λογο να ειμαστε μαζι . Ας κανει ο καθενας τη ζωη του και ας ειναι ευτυχισμενος. Στο τσακ ειμαι να τα διαλυσω ολα, αλλα σκεφτομαι χιλια δυο αλλα. Τελικα μηπως πρεπει να το καταπιω κι αυτο και να μην με ενοχλει. Δεν παντρευτηκα με σκοπο να χωρισω. ΤΟ παιδι το αγαπαει, αλλα γενικα εγω ασχολουμαι με ολα. (σπιτι, δουλειες.)

 

Κοριτσάκι μου γλυκό,

Κατα την γνώμη μου πάντα, μεσα σε μια σχεση που σεβεται ο ενας τον άλλο, καλό ειναι να υπάρχει και λίγος χωρος για να μπορουν οι δυο ανθρωποι να "αναπνεουν". Αυτο σημαινει να εχουν απο κοινου μεν ενδιαφεροντα και ασχολιες, να εχουν ομως παράλληλα ο καθ'ενας και καποια πραγματα στην ζωη τους που ναι μεν εκφραζουν και ευχαριστουν τον ενα απο τους δυο, οχι απαραίτητα και τον άλλο!

Για παραδειγμα, εαν ο ενας χαλαρωνει κανοντας γιογκα, δεν σημαινει οτι θα χαλαρωσει και ο άλλος με τον ιδιο τρόπο!

Ουτε θα πρεπει ο ενας να σταματησει την γιογκα, αλλά ουτε και ο άλλος να υποφερει κανοντας το ίδιο!

Βεβαια, ότι κοινες ασχολιες μπορουν να υπάρξουν, καλο θα ήταν να προτιμηθουν μεσα στο ζευγάρι...

Δεν ειναι κακό να πάει να ξεσκάσει λιγο με τους φιλους του, και να γυρίσει ανανεομενος και χαλαρός... Αυτο φυσικά ισχυει και για σενα.. Ουτε ειναι κακό να πάει μαζι τους για ποδοσφαιρο, ενω εσυ θα πας πχ για χορο...

Το κακό ειναι να ζοριζεσαι να ακολουθησεις τον άλλο σε πράγματα που δεν σε εκφραζουν...

(Δοκιμασμενες απο εμενα προσωπικα και οι δυο καταστασεις... Εφτασα σε σημειο να πάω να δω ταινια που δεν την άντεχα καθολου για να μην χαλάσω χατήρι, και να μην μπορω να κρατησω τα μάτια μου ανοιχτα! Ε! Καλό ειναι αυτο?)

Πιστευω μάλιστα οτι αυτο θα σας βοηθησει αρκετα ως ζευγάρι γενικότερα...

Link to comment
Share on other sites

Αρκετοί άντρες είναι έτσι όπως περιγράφεις τον δικό σου....και εμένα σπάνια να ασχοληθεί με τα παιδιά...εγώ να τα κάνω όλα, γυρνάει απο την δουλειά κομμάτια και κάθεται στο pc για να χαζέψει να δει μαιλ και πάει νύχτα...και εγώ εργάζομαι αλλά απο το σπίτι ( τι πάει να πει ότι είμαι ξεκούραστη???), μαγειρεύω, καθαρίζω, παίρνω παιδιά απο σχολείο, τα ταίζω, τα κοιμίζω, τα ντύνω, τα πλένω, τα ξυπνάω, γενικά όλα εγώ.....πρέπει να πέσω τάβλα άρρωστη για να κουνηθεί ή να του την πω για να κάνει κάτι ή να ασχοληθεί με τα παιδιά....

 

εννοείται ότι μετά είμαι φορτωμένη και εκείνος έχει ξεσκάσει που βγήκε κάποιες ώρες εκτός σπιτιού.....και εμένα πάει εκδρομές με φίλους (έχει κόλλημα με αυτοκίνητα).

 

Έξι χρόνια (τόσο είναι η μεγάλη μου κόρη) το έχω πλέον συνειδητοποιήσει ότι έτσι θα είναι τα πράγματα γιαυτό και όποτε μπορώ (μια φορά το τρίμηνο, μην φανταστείς τίποτα σπουδαίο) βγαίνω με καμία φίλη μου για καφέ να ξεσκάσω και εγώ....

 

Απο το να τσακώνομαι για κάτι που δεν πρόκειται να αλλάξει, προσπαθώ να έχω τα παιδιά μου καλά, να δουλεύω και το σπίτι όοοοοοταν προλάβω....δεν θα σκάσω κιόλας!!!

 

Δεν είσαι λοιπόν η μόνη και ο χωρισμός δεν είναι η λύση, καθιέρωσε μια μέρα να πηγαίνεις για έναν καφέ, δεν είναι κακό να αφήσεις το παιδί με τον μπαμπά του για 2 ώρες!

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με τα κοριτσια παραπανω,δεν ειναι λυση ο χωρισμος κοριτσι μου και εμεις τα ιδια περναμε,εγω εχω 3 παιδια 8 και 10 ετων (με δυδυμα) και καταλαβαινεις τι γινεται,εχω και την μητερα μου σπιτι,απο την μια τα μαθηματα με τα αγγλικα του γιου απο την αλλη το βολει των κοριτσιων μου τα σ/κα,εγω να δουλευω μεχρι το μεσημερι εκτος σπιτιου και μετα οι δουλειες και τα ψωνια του,εχουνε πεσει ολα σε εμενα.Ο αντρας μου φευγει το πρωι στις 8 και γυριζει κατακοπος στις 10,τι να προτωκανω και εγω;ασε δε που εχει τρελλα με το ψαρεμα και πολλες φορες φευγει με την παρεα του ολοκληρα τα σ/κα,ετσι και εγω εχω κανονισει μια φορα τον μηνα να βγαινω με τις φιλες μου για καφε ή ακομα και για ποτακι αφου τους εχω τακτοποιησει ολους βεβαι πρωτα,μαλιστα αυτοπ το σαββατο το βραδυ θα παμε στον τακη ζαχαρατο ειναι στο καζινο στην πολη μας και το περιμενω πως και πως,κανε υπομωνη και εχε δυναμη για τα παιδια σου,δυστυχως νομιζω πως ολοι μας περναμε τα ιδια πανω κατω .:)

Link to comment
Share on other sites

όλες κανονίζουμε να ξεσκάμε λιγάκι, όπως ανέφερα παραπάνω μπορέι να μην τυχαίνει συχνά να βγαίνω με φίλες επειδή έχουν υποχρεώσεις, αλλά επειδή τα παιδιά πάνε σχολείο το πρωί που είμαι μόνη μπορεί να πάω για δουλειές έξω και να κάνω και μια βόλτα στα μαγαζιά. Επίσης μέσα στον μήνα 1 φορά πηγαίνουμε και στο εξοχικό στην Κόρινθο για να ξεσκάμε οικογενειακώς και αλλάζω πάλι εικόνες..

 

οπότε ψάξε και βρες λύσεις για να ξεσκάσεις και εσύ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε κοριτσια μου να ρωτησω εγω κατι??τραβατε τοσα να μεγαλωσετε τα παιδια να τρεχετε ολη μερα!!δηλαδη αν ο αντρας σας φυγει ενα 3ημερο δεν θα σας ενοχλησει??συμφωνω ο καθενας να εχει τον χορο του και τον χρονο του..αλλα δεν μου φενεται σωστο ο αντρας να φευγει εκδρομουλες μονος του!!!:rolleyes::?

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω πως πρεπει και εμεισ και εκεινοι να ξεσκανε αλλα οπως ειπε και η φιλη πιο πανω εμεις αν ειναι να βγουμε μονεσ μασ θα τα αφησουμε ολα και ολους πισω τακτοποιημενα ενω εκεινοι δεν νοιμιζω να νοιαζονται... τελοσπαντων σκουρα τα πραγματα και γιατι να συμβιβαζομαστε? εννοιειται δεν θελω να χαλασω το σπιτι μου ...θα δουμε τι θα γινει...:( ευχαριστω παντωσ για την καλη σας διαθεση για συμβουλες

Link to comment
Share on other sites

Noμίζω δεν είναι δίκαιο ο ένας να ξεσκάει 3 - 4 μερούλες και ο άλλος να ξεσκάει 4 ώρες το μήνα αν γίνει και πάει για καφέ.... Μήπως να ξεσκάτε όλοι μαζί να πηγαίνουν και τα παιδάκια σας λίγο βολτίτσα? Εγώ δεν έχω σύζηγο οπότε εκ των πραγμάτων δεν πάω πουθενα χωρίς το ζουζούνι μου.

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια μου να ρωτησω εγω κατι??τραβατε τοσα να μεγαλωσετε τα παιδια να τρεχετε ολη μερα!!δηλαδη αν ο αντρας σας φυγει ενα 3ημερο δεν θα σας ενοχλησει??συμφωνω ο καθενας να εχει τον χορο του και τον χρονο του..αλλα δεν μου φενεται σωστο ο αντρας να φευγει εκδρομουλες μονος του!!!:rolleyes::?

 

Σε αυτο θα συμφωνήσω!

Το να λειπει ο άλλος μερες, σε τακτική βαση, δεν το βρίσκω απόλυτα σωστο...

Ειτε προκειται για τον ανδρα, ειτε για την γυναικα...

Θα μπορουσε να βρεθει η χρυση τομη και να ταξιδεψει μαζι το ζευγαρι...

Εαν πχ στον ενα αρεσει το σκι, και θελει να παει για ενα τριήμερο, καλό και σωστοτερο θα ήταν να ακολουθησει και ο άλλος, και εαν δεν θελει να κανει σκι, μπορει καλλιστα να την αραξει στο challet και να διαβάσει ενα βιβλίο...

Λεμε τώρα...:wink:

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια μου να ρωτησω εγω κατι??τραβατε τοσα να μεγαλωσετε τα παιδια να τρεχετε ολη μερα!!δηλαδη αν ο αντρας σας φυγει ενα 3ημερο δεν θα σας ενοχλησει??συμφωνω ο καθενας να εχει τον χορο του και τον χρονο του..αλλα δεν μου φενεται σωστο ο αντρας να φευγει εκδρομουλες μονος του!!!:rolleyes::?

Πες τα χρυσόστομη!!!

Εντάξει είπαμε να πάει τα καφεδάκια του...να πάει και τα κρασάκια του και τα ποδοσφαιρα του αλλά να φεύγει τακτικά για να ξεσκάσει μέρες δεν μπορώ να το δικαιολογήσω.Θεωρώ πως δεν σωστό να μένει ο άλλος πίσω, πόσο μάλλον όταν υπάρχουν και παιδιά.Αν ήθελε τόοοσο χωρο και τόοοοοοσο χρόνο ας έμενε εργένης.Ολα σε λογικά πλαίσια...

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγώ δεν συμφωνώ να λείπει μέρες ο άλλος απο το σπίτι , ευτυχώς όταν κανονίζει για μέρες εκδρομή με παρέα πάντα κανονίζουν μαζί να είναι και τα γυναικόπαιδα και πάμε στα βουνά, αλλιώς πάνε μονοήμερες αντροεκδρομές ;)

 

Ευτυχώς στην δική μας περίπτωση αυτό γίνεται μια φορά το τρίμηνο!

Link to comment
Share on other sites

Πες τα χρυσόστομη!!!

Εντάξει είπαμε να πάει τα καφεδάκια του...να πάει και τα κρασάκια του και τα ποδοσφαιρα του αλλά να φεύγει τακτικά για να ξεσκάσει μέρες δεν μπορώ να το δικαιολογήσω.Θεωρώ πως δεν σωστό να μένει ο άλλος πίσω, πόσο μάλλον όταν υπάρχουν και παιδιά.Αν ήθελε τόοοσο χωρο και τόοοοοοσο χρόνο ας έμενε εργένης.Ολα σε λογικά πλαίσια...

ακριβως ετσι ειναι...συμφωνω απολυτα..αντε γιατι δεν μπορω συνεχεια αυτα τα μοντερνα και καλα τα ο καθενας τον χωρο του κτλ...!!!ειπαμε ολα με ενα μετρο!Προσωπικη μου αποψη ειναι πως αν ο αντρας θελει να φευγει 3ημερα μονος του τοτε υπαρχει προβλημα..μπορει να ξεσκασει και να ξεφυγει αν παει και με την οικογενεια του καποθ ολοι μαζι...!!''Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ''!!!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

ακριβως ετσι ειναι...συμφωνω απολυτα..αντε γιατι δεν μπορω συνεχεια αυτα τα μοντερνα και καλα τα ο καθενας τον χωρο του κτλ...!!!ειπαμε ολα με ενα μετρο!Προσωπικη μου αποψη ειναι πως αν ο αντρας θελει να φευγει 3ημερα μονος του τοτε υπαρχει προβλημα..μπορει να ξεσκασει και να ξεφυγει αν παει και με την οικογενεια του καποθ ολοι μαζι...!!''Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ''!!!

 

 

Συμφωνώ και εγώ απόλυτα ...Να εχει φυσικα ο καθενας το χωρο του και τον χρονο του και οτι αλλο. Αλλα αυτο απεχει απο το να φευγει 3ημερες εκδρομες ο ενας και ο αλλος να τρωει το αγγουρι πισω . Θελοντας και μη σε εναν γαμο περιοριζεις λιγο τα θελω σου αν δεν μπορεις να τα περιορισεις μενεις ελευθερος. Εγω παντως δεν θα το δεχομουν.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ:confused:;Μόνος;Εκδρομούλα:confused::evil:;Τι λέμε τώρα;Πλάκα με κάνεις;Κορίτσια αν δεν μπορεί ο άλλος τις υποχρεώσεις και τα πολλά πολλά με την γυναίκα και τα παιδιά τότε να καθόταν στην μανούλα του:evil:.Εμείς δηλαδή γιατί τα μπορούμε;Και δουλειά και δουλειές και παιδιά και και και...Εμάς δεν μας είχαν καλομάθει οι μανούλες μας;

Link to comment
Share on other sites

Εγω λέω ότι έτσι όπως μας τα λές να πάς και να τα πείς και στον άνδρα σου...Τα εχεις συζητησει?

 

Επίσης δεν φταίει αυτος αν εσυ δεν βγαίνεις βολτα να ξεσκάς λίγο.

 

Ολα ειναι θεμα προτεραιοτήτων. Ο καθένας τις βάζει σε άλλη σειρά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και βέβαια να τα πει στον άντρα της αλλά ρε κορίτσια γιατί εμείς τα κάνουμε χωρίς να μας το πούνε;Και τι δηλαδή δεν καταλαβαίνει ο άντρας ,ότι δεν φεύγουν από το σπίτι εκδρομούλα με τους φίλους και αφήνουν παιδιά και μάνα σπίτι να τον περιμένουν;Έχουμε κάνει κουβέντες με τον άντρα μου για τέτοια θέματα:rolleyes:...Ο δικός μου δεν φεύγει ούτε βγαίνει βόλτες με φίλους ,κάνα ποδόσφαιρο μόνο είτε να παίξει είτε να δει αλλάκάνει άλλα(δουλειά και κάποια άλλα πράγματα μπαίνουν πρώτα) και εμείς είμαστε στο ¨περίμενε¨ για το πότε θα βρεί χρόνο να ασχοληθεί :|.Εγω πάλι αν δεν μιλήσω θα σκάσω:mrgreen:...

Link to comment
Share on other sites

Εγω λέω ότι έτσι όπως μας τα λές να πάς και να τα πείς και στον άνδρα σου...Τα εχεις συζητησει?

 

Επίσης δεν φταίει αυτος αν εσυ δεν βγαίνεις βολτα να ξεσκάς λίγο.

:rolleyes:

Ολα ειναι θεμα προτεραιοτήτων. Ο καθένας τις βάζει σε άλλη σειρά!!!

 

 

συμφωνω απολυτα!

εγω στο σουπερ τυχαινει να παω και εχω τυψεις οτι αργησα και τους αφησα

πολυ ωρα μονους...οχι να παω για καφε...

ε ο συζυγος καμια σχεση φυσικα...μου εχει τυφλη εμπιστοσυνη λεει με τα παιδια δεν ανησυχει ουτε βεβαιως προτιμα μια κυριακη στον παιδοτοπο απο το κυνηγι στο βουνο αλλα τι να κανουμε μια συμβιβαζετε αυτος μια εγω...

με την καθιερωμενη συζητηση καθε φορα

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Link to comment
Share on other sites

αχ κορίτσια, εμείς επειδή δεν έχουμε βοήθεια με τα παιδιά βγαίνουμε εκ περιτροπής, μία ο άντρας μου με τους φίλους του, μία εγώ με τις φίλες μου...μόνο το καλοκαίρι που πάμε στο πατρικό του βγαίνουμε και σα ζευγάρι μαζί...

Link to comment
Share on other sites

και εμενα μου φαινεται λιγο ακραιο μια τριημερη εκδρομη!αλλο να εισαι παντρεμενος η ζευγαρι και να μην εχεις παιδια,αλλα οταν εχει και παιδι-α, πως αφηνεις τον αλλον μονο.αλλο ενας καφες κλπ!απορω οι αντρες τι θα εκαναν σε μια αντιστοιχη περιπτωση!φυσικα και ο χωρισμος ομως δεν ειναι λυση!:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το πρόβλημα δεν είναι τα ταξίδια του συντρόφου, αλλά το ότι όταν είναι εκεί δεν κάνει όσα πρέπει.

Δε νομίζω ότι στα όρια του χωρισμού είναι έτσι όπως περιγράφεις, όχι ότι είναι φυσιολογικό να φεύγει τόσες μέρες, αλλά μάλλον έχεις αποδεχτεί αυτή την κατάσταση και δεν μπορείς να του πείς και τίποτε μετά.

Δοκίμασε την επόμενη φορά που ξέρεις ότι δε θα δουλεύει και θα θελήσει να φύγει για ταξίδι να του υπενθυμίσεις πόσο κι εσύ τον έχεις ανάγκη, για δουλειές, για επαφή, για όλα!

Αν αντιδράσει ως συνήθως δοκίμασε την μεθεπόμενη φορά αντί να φύγει αυτός να φύγεις εσύ και να του αφήσεις το παιδί τις 3 μέρες που δε θα δούλευε. Τότε θα καταλάβει. Εστω κάτι παραπάνω.

Οπως στρώσεις κοιμάσαι, στρώσε γρήγορα πρίν κρυώσετε!;)

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Έχω κλειστει μεσα στο σπιτι και προσπαθω να τα έχω όλα υπο έλεγχο , δουλειες, οικονομικά, παιδι, κ.λ.π./ Εκεινος δουλευει πολυ αλλα εξακολουθει να θελει να βγαινει που και πο με τους φιλους του, να πηγαινει ταξιδια 1-3 ημερων με τους φιλους του, για να ξεσκαει, για να κανει αυτο που τον ευχαριστει. Παμε και μαζι διακοπες, με το παιδι και χωρις. Ομως εγω δεν πηγαινω μονη μου ή με φιλες μου. Δεν μου παει να αφησω το παιδι μου και να τρεχω σε ταξιδια. Εκνευριζομαι που εκεινος δεν υπαρχει περιπτωση να μην παει. Δεν το διαπραγματευεται. Γυριζει μετα σπιτι και ειμαι φορτωμενη εγω και γινεται χαμος. Για ποιο λογο να ειμαστε μαζι . Ας κανει ο καθενας τη ζωη του και ας ειναι ευτυχισμενος. Στο τσακ ειμαι να τα διαλυσω ολα, αλλα σκεφτομαι χιλια δυο αλλα. Τελικα μηπως πρεπει να το καταπιω κι αυτο και να μην με ενοχλει. Δεν παντρευτηκα με σκοπο να χωρισω. ΤΟ παιδι το αγαπαει, αλλα γενικα εγω ασχολουμαι με ολα. (σπιτι, δουλειες.)

 

Αγαπητή φίλη,

όταν έρχεται ένα παιδί, οι ισορροπίες διαταράσσονται ανάμεσα στο ζευγάρι. Η μάνα συνήθως ασχολείται πιο πολύ με το παιδί, ο πατέρας νιώθει λίγο απομονωμένος, λίγο "ριγμένος" που η γυναικούλα του δεν τον φροντίζει όπως παλιά...

Εσύ, από ότι κατάλαβα, δεν δουλεύεις, είσαι κλεισμένη στο σπίτι, έχεις παραπάνω ευθύνες, οπότε σου φαίνεται λίγο "βουνό"

Γράφεις ότι πηγαίνει ταξίδια, αλλά δεν γράφεις πόσο συχνά... επίσης, γράφεις ότι πηγαίνετε και μαζί ταξίδια...

παρατηρώ ότι γράφεις: "δεν πηγαίνω μόνη μου ή με φίλες μου. Δεν μου πάει να αφήσω το παιδί..." δλδ δεν είναι ότι δεν μπορείς να το κάνεις, σίγουρα έχεις άνθρωπο να στο κρατήσει, αφού λες ότι πάτε και ταξίδια μόνοι οι δυο σας, είναι ΔΙΚΗ σου επιλογή να μην το κάνεις... όπως και επιλογή του άντρα σου να το κάνει...

Στην αρχή δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί εγώ δεν μπορούσα να μείνω μακριά από το παιδάκι μου κι ο άντρας μου μπορούσε, γιατί όταν έμπαινε στο σπίτι από τη δουλειά (έκατσα 14 μήνες με το παιδί) δεν έτρεχε να το δει και καθόταν στον υπολογιστή... τα έβαλα κάτω και τα ζύγισα: τελικά μου άρεσαν οι μέρες που έλειπε, γιατί είχα την ησυχία μου, μόνο το παιδάκι μου να σκεφτώ κλπ... επίσης, ήμασταν διαφορετικοί άνθρωποι: δικαίωμά μου να μην μπορώ να αποχωριστώ το παιδί μου, δικαίωμά του να μπορεί...

Θα σου έλεγα να κάτσεις να το σκεφτείς λίγο πιο λογικά και ψύχραιμα... την επόμενη φορά που θα πάει κάπου μην του κάνεις σκηνή, έτσι, για να του βάλεις υποψίες μιας και θα το περιμένει...

δε νομίζω ότι αυτοί είναι λόγοι για διαζύγιο, αλλά, εννοείται, εσύ κρίνεις!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι δεν ειναι ομορφο να χαλανε ετσι σπιτια , ειδικα οταν υπαρχουν και παιδακια αλλα αυτο με τις εκδρομουλες δεν το καταλαβαινω.

Οταν αποφασιζεις να κανεις οικογενεια και παιδια πρεπει να εχεις συνηδειτοποιησει ποιες ειναι οι υποχρεωσεις σου.Τα παιδια δεν ειναι αντε τα καναμε και δε βαριεσε.Ουτε ειναι υποχρεωση της μανας.

Κανονικα ολα αυτα δεν θα επρεπε να θεωρουνται υποχρεωση αλλα ευχαριστηση.Ο σωστος γονιος κοιταει πως θα περασει περισσοτερο χρονο με τα παιδια του.Ο σωστος συζηγος πως θα περασει περισσοτερο χρονο με τον συντροφο του.Οι εκδρομες , τα γλεντια και τα ξενυχτια μονος ,ειναι για τους ελευθερους.Αυτη την καραμελα οτι καθενας χρειαζεται τον χωρο του και τον χρονο του δεν την καταλαβαινω.Δεν εισαι μονος.Παρτο αποφαση.Εχεις κανει οικογενεια.Οταν κανεις οικογενεια και παιδια δεν εχεις δικαιωμα να σκεφτεσαι καν τον εαυτο σου.Ουτε να το διανοηθω να αφησω το παιδακι μου για να γυρναω βολτες!!!Τα εκανα ολα αυτα πριν κανω οικογενεια και τα χορτασα.Τωρα οι βολτες μου περιλαμβανουν και το παιδι μου.Μη τρελαθω.Αυτα τα δηθεν φιλελευθερα και τα μοντερνα μας εφαγαν μου φαινεται......

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχω κλειστει μεσα στο σπιτι και προσπαθω να τα έχω όλα υπο έλεγχο , δουλειες, οικονομικά, παιδι, κ.λ.π./ Εκεινος δουλευει πολυ αλλα εξακολουθει να θελει να βγαινει που και πο με τους φιλους του, να πηγαινει ταξιδια 1-3 ημερων με τους φιλους του, για να ξεσκαει, για να κανει αυτο που τον ευχαριστει. Παμε και μαζι διακοπες, με το παιδι και χωρις. Ομως εγω δεν πηγαινω μονη μου ή με φιλες μου. Δεν μου παει να αφησω το παιδι μου και να τρεχω σε ταξιδια. Εκνευριζομαι που εκεινος δεν υπαρχει περιπτωση να μην παει. Δεν το διαπραγματευεται. Γυριζει μετα σπιτι και ειμαι φορτωμενη εγω και γινεται χαμος. Για ποιο λογο να ειμαστε μαζι . Ας κανει ο καθενας τη ζωη του και ας ειναι ευτυχισμενος. Στο τσακ ειμαι να τα διαλυσω ολα, αλλα σκεφτομαι χιλια δυο αλλα. Τελικα μηπως πρεπει να το καταπιω κι αυτο και να μην με ενοχλει. Δεν παντρευτηκα με σκοπο να χωρισω. ΤΟ παιδι το αγαπαει, αλλα γενικα εγω ασχολουμαι με ολα. (σπιτι, δουλειες.)

 

καλος ηρθες στο κλαμπ.....αλλα δεν χρειαζεται να τα βλέπεις τοσο τραγικά....ολες κάνουμε τα ιδια......καλο ειναι ομως να κανεις και εσύ αυτο που σου αρέσει καποια φορά .....

Δεν το θεωρω κακό που βγαινει κάποιες φορες με τους φιλους του ..καλο ειναι να κάνεις και εσυ το ιδιο ..δεν σημαινει οτι δεν εισαστε οικογένεια επειδη ο αντρα σου βγαίνει και με τους φιλους του και εχει και ζωη εξω απο σας ...τους φιλους του βεβαια υποθετο τους ξερεις ...αυτη δεν εχουν οικογενεια ...γυναικες ? τις ξερεις ? κανετε παρεα ολοι μαζι ή ειναι ελευθεροι ολοι οι φιλοι του?

Αυτό ειναι πολύ συμαντικό .....Ομως εκτος απο αυτο θα πρεπει να κανονοζεις να βγαινει εξω με τις φιλες σου ακομα και με το παιδί σου γιατι οχι .....με αλλες μαμαδες ..........εγω παντως μονη λιγο δυσκολο να κινηθω ...μπορει 1 φορα το μηνα ισως ..αλλα με το ενα τουλαχιστον το μικροτερο 2 φορες την βδομαδα απογευμα ..οταν τα μεγαλυτερα εχω τις υποχρεωσεις τους ...πηγαινω σε φιλες μου για καφε ...Να σου πω εγω προσωπικα δεν εχω την αναγκη να κανω κλαμπινγ..προτιμω να παω για καφε με τις φιλες για κους κους ...ο αντρας μου θα πηγαινε σε καμια εκδηλωση ετσι βραδυ με φιλους που γνωριζω ....δεν με ενοιαζε καθολου .αρκει οταν ερχοταν μην με ξυπνουσε χαχα ..(λιγο αναιστητη:mrgreen:)

Τωρα βεβαια λογο κρισης το εκοψε και αυτο εγω ομως το κους κους σε σπιτια ηταν ανεξοδο αρα η κριση δεν με επιρεασε χιχι...τωρα αν ηθελε να παει με φιλους σαβατοκυριακο καπου δεν με νοιαζει καθολου ..εγω βεβαια δυσκολο να φυγω μονη μου η αληθεια ειναι αυτη αλλα να σου πω την αληθεια δεν θελω κιολας ...ομως το εχω κανει καποιες φορες αλλα θελει πολυ χρονο προγραματισμου και τακτοποισηεις τον παιδιων αρα προτιμο να μην παω ...........η μανα ειναι μανα κακα τα ψεματα αλλο πατερας αλλο μανα.....:-D

Διευκρινιζω βεβαια οχι και καθε σαββατοκυριακο βολτα μονος του αντε 1 το μηνα ή για καφε φαγητο με φιλους του 1 φορα την βδομαδα .μην τρελαθουμε κιολας είπαμε ελεθευρια αλλα με οριο

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι δεν ειναι ομορφο να χαλανε ετσι σπιτια , ειδικα οταν υπαρχουν και παιδακια αλλα αυτο με τις εκδρομουλες δεν το καταλαβαινω.

Οταν αποφασιζεις να κανεις οικογενεια και παιδια πρεπει να εχεις συνηδειτοποιησει ποιες ειναι οι υποχρεωσεις σου.Τα παιδια δεν ειναι αντε τα καναμε και δε βαριεσε.Ουτε ειναι υποχρεωση της μανας.

Κανονικα ολα αυτα δεν θα επρεπε να θεωρουνται υποχρεωση αλλα ευχαριστηση.Ο σωστος γονιος κοιταει πως θα περασει περισσοτερο χρονο με τα παιδια του.Ο σωστος συζηγος πως θα περασει περισσοτερο χρονο με τον συντροφο του.Οι εκδρομες , τα γλεντια και τα ξενυχτια μονος ,ειναι για τους ελευθερους.Αυτη την καραμελα οτι καθενας χρειαζεται τον χωρο του και τον χρονο του δεν την καταλαβαινω.Δεν εισαι μονος.Παρτο αποφαση.Εχεις κανει οικογενεια.Οταν κανεις οικογενεια και παιδια δεν εχεις δικαιωμα να σκεφτεσαι καν τον εαυτο σου.Ουτε να το διανοηθω να αφησω το παιδακι μου για να γυρναω βολτες!!!Τα εκανα ολα αυτα πριν κανω οικογενεια και τα χορτασα.Τωρα οι βολτες μου περιλαμβανουν και το παιδι μου.Μη τρελαθω.Αυτα τα δηθεν φιλελευθερα και τα μοντερνα μας εφαγαν μου φαινεται......

 

 

Συμφωνω απόλυτα με οτι υπογράμμισα!

 

Με τα υπόλοιπα... όχι τόσο! Βρε κοριτσακι μου, μιλάς σαν να μην εχεις κανενα χομπυ... Σαν να ολη σου η ζωή ειναι αποκλειστικά και μονο τα παιδιά σου! Οταν αυτα αυριο με το καλό θα φυγουν από το σπίτι, ή όταν θα πάνε 12-13 χρονων και θα εχουν τις παρεες του και τις ασχολιες τους, ξερεις κοριτσακι μου γλυκο πως θα αισθανθεις?

Παρε το συνδρομο της κακιας πεθεράς... Ξερεις γιατι η πεθερα ειναι κακια στην Ελλάδα? Γιατι ποτε της δεν διεθετε χρονο για τον εαυτο της, δεν ειχε χομπυ, δεν ειχε αλλες ασχολιες που να της προσφερουν δημιουργια και χαρα εκτως... των παιδιων της! Οταν λοιπον μεγάλωσαν, αυτη εμεινε προσκολημενη εκει, και δεν τα αφηνει να ζησουν την δικη τους ζωη...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απόλυτα με οτι υπογράμμισα!

 

Με τα υπόλοιπα... όχι τόσο! Βρε κοριτσακι μου, μιλάς σαν να μην εχεις κανενα χομπυ... Σαν να ολη σου η ζωή ειναι αποκλειστικά και μονο τα παιδιά σου! Οταν αυτα αυριο με το καλό θα φυγουν από το σπίτι, ή όταν θα πάνε 12-13 χρονων και θα εχουν τις παρεες του και τις ασχολιες τους, ξερεις κοριτσακι μου γλυκο πως θα αισθανθεις?

Παρε το συνδρομο της κακιας πεθεράς... Ξερεις γιατι η πεθερα ειναι κακια στην Ελλάδα? Γιατι ποτε της δεν διεθετε χρονο για τον εαυτο της, δεν ειχε χομπυ, δεν ειχε αλλες ασχολιες που να της προσφερουν δημιουργια και χαρα εκτως... των παιδιων της! Οταν λοιπον μεγάλωσαν, αυτη εμεινε προσκολημενη εκει, και δεν τα αφηνει να ζησουν την δικη τους ζωη...

 

Και βεβαια εχω χομπυ και ασχολιες απλα τα προσαρμοσα στο προγραμμα μου αναλογα με τις νεες μου υποχρεωσεις.Για παραδειγμα γιογκα πια πηγαινω σε τμημα για μαμαδες με παιδακια.Παζλ που εχω τρελα και κανω μανιωδως , κανω το βραδυ μολις κοιμηθει η μικρη.Το περπατημα μου το κανω μαζι της (την περνω με το καροτσι).Και εδω και 1 μηνα ξεκινησαμε κολυμβητηριο παλι μαζι.Ασχολουμε με πολλα πραγματα απλα φροντιζω πια να τα κανω μαζι της.Θελω να εκμεταλευομαι τον χρονο μου μαζι της επειδη την μιση μερα και παραπανω δουλευω και δεν την χαιρομαι.

Δεν ειπα οτι σταματαει η ζωη οταν κανεις παιδια.Ειπα πως αυτα πλεον ειναι η προταιρεοτητα σου.Ειναι δυνατον να κανεις την ιδια ζωη που εκανες ελευθερος?Αλλο να εχεις χομπυ και αλλο να ειναι το μυαλο σου ποτε θα φυγεις για βολτα η για εκδρομη μακρυα απο το σπιτι σου.Και επιπλεον ...εγω προσωπικα δε θα δεχομουν να φευγει εκδρομες για 3μερα ο αντρας μου χωρις εμενα ακομα και παιδια να μην ειχαμε.

Βεβαια και παλι ειναι οπως το βλεπει κανεις...........

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...