Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΠΕΘΕΡΙΚΑ


ΛΙΝ

Recommended Posts

Καταρχην θα πρεπει να ξεκαθαρισεις πολυ βαθια μεσα σου αν το προβλημα ειναι πραγματικα το κλειδι ή ειναι μια αφορμη για καποια ποιο σημαντικα προβληματα στις σχεσεις σου με τα πεθερικα σου.

Αν ειναι μονο το κλειδι....εισαι πολυ τυχερη...:lol:

ΚΑΙ Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗ..

στελνεις λαχανιασμενο τον συζηγο σου στα πεθερικα σου και τους λεει οτι εδω και καιρο νομιζετε οτι καποιος μπαινει στο σπιτι και εχετε τρομοκρατηθει..

την ιδια ωρα ενας καλος κλειδαρας αλαζει την κλειδαρια....και απο κει και περα τα κλειδια και τα ματια σου........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Για ποιοο λογο φρικαρισες δεν μπορω να καταλαβω . το να εχουνε κλειδι ειναι τοσο μα τοσο κακο τελικα ?

Δεν τα πατε καλα ? δεν ειναι καλοι ανθρωποι ???? η εχεις προβλημα απλα και μονο επειδη ειναι πεθερικα ??? και εγω θα ρωτησω επισης χωρις παρεξηγηση , αμα ητανε γονεις σου θα ειχες προβλημα να εχουνε κλειδια ??

Απλως καλο θα ητανε αμα δεν υπαρχουνε μεγαλα προβληματα να μην 3εχναμε οτι ο αλλος προηλθε απο καποιο σπιτι , απο καποιους γονεις και να μην φερομαστε με τροπους που δεν θα θελαμε ουτε στους χειροτερους εφιαλτες μας να μας φερονται οι νυφες μας και οι γαμπροι μας

 

Σαν αγορομανα θα συμφωνησω.

Σαν γυναικα ομως, δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να εχει καποιος κλειδι του ΣΠΙΤΙΟΥ ΜΟΥ και να μην το ξερω. Τι στο μπιμ, μπατε σκυλοι αλεστε ειμαστε;

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Οι μαμάδες είναι άλλο πράγμα! Οι πεθερές είναι του διαβόλου!

 

Να μας μαγειρεύουν και να μας βοηθάνε όμως θέλουμε, γι' αυτό και μένουμε κοντά τους. Αλλά αν πάνε να κάνουν και να πουν κάτι στην πυρά!!

 

Οι μαμάδες μας βέβαια μπορούν να κάνουν ότι θέλουν! :)

 

Αυτό πόυ θα γράψω ισχύει και για τις 2 κοπέλες (και την vicky35)

Ορίστε δεν θέλω να μιλάω αλλά με αναγκάζετε!!!!

Δηλαδή για να είσαι αγαπημένος είτε με γοννείς είτε με τα πεθερικά πρέπει να σαι με το κλειδί στην πόρτα? Πρέπει να μην έχεις προσωπική ζωή?Πρέπει να τους βλέπεις όλη μέρα? Και το χειρότερο:η βοήθεια πχ στο σπίτι ή με το παιδί δίνει στον άλλον το δικαίωμα να ανακατεύεται σε όλα? Γιατί μάλλον χάσαμε την έννοια του αλτρουισμού,βασικά χάσαμε τα αβγά και τα πασχάλια γενικώς!

'Αμα κοπελιά ρωτήσεις τον άντρα σου:"θα σε πείραζε να είχε η μάνα μου κλειδί κ να μπαινοβγαίνει εδώ μέσα?θα σου άρεσε να σε δει με το σώβρακο?" εσύ τι λες να απαντούσε???????

Εγώ ρε κοπελιά μπορεί μια μέρα να ξυπνήσω και να πω:δεν θέλω να κάνω δουλειές σήμερα,δεν είμαι καλά στην τελική ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ,γιατί να πρέπει δηλαδή να μπει η πεθερά ή ακόμα και η μάνα μου στο σπίτι και να έχω να αγχώνομαι και γιάυτό?

Και στην τελική,για ποιον λόγο μπαίνει η ταμπέλα της κακής νύφης,απλά κ μόνο επειδή θες να υπάρχουν κάποια όρια? Αν είναι έτσι,τι παντρευόμαστε?τι κάνουμε σπίτια?Ας μείνουμε όλοι με τους δικούς μας,κοινόβιο!

Συγχίστηκα πάλι.......................................:mad:

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Για ποιοο λογο φρικαρισες δεν μπορω να καταλαβω . το να εχουνε κλειδι ειναι τοσο μα τοσο κακο τελικα ?

Δεν τα πατε καλα ? δεν ειναι καλοι ανθρωποι ???? η εχεις προβλημα απλα και μονο επειδη ειναι πεθερικα ??? και εγω θα ρωτησω επισης χωρις παρεξηγηση , αμα ητανε γονεις σου θα ειχες προβλημα να εχουνε κλειδια ??

Απλως καλο θα ητανε αμα δεν υπαρχουνε μεγαλα προβληματα να μην 3εχναμε οτι ο αλλος προηλθε απο καποιο σπιτι , απο καποιους γονεις και να μην φερομαστε με τροπους που δεν θα θελαμε ουτε στους χειροτερους εφιαλτες μας να μας φερονται οι νυφες μας και οι γαμπροι μας

 

θα διαφωνήσω μαζί σου!

το να έχουν κλειδί δεν είναι κακό, κακό είναι να μην έχουν όρια.

επειδή έχω το ίδιο πρόβλημα: έχουμε δώσει κλειδί στην πεθερά μου για να υπάρχει σε περίπτωση ανάγκης και εκείνη το χρησιμοποιεί συνέχεια, όποτε ανεβαίνει, χτυπάει ελαφριά την πόρτα και στο δευτερόλεπτο ανοίγει, οπότε και γυμνή να είμαι δεν προλαβαίνω να ντυθώ, ενώ της το έχουμε πει άπειρες φορές, θεωρώ ότι το πρόβλημα δεν έγκειται στο γεγονός ότι κάποιος μπήκε στο σπίτι σου αλλά στο ότι παραβιάζουν την ιδιωτικότητα του χώρου σου, αισθάνεσαι να σου παραβιάζουν την προσωπική σου ζωή, τον προσωπικό σου χώρο. συν του ότι εγώ προσωπικά τα παίρνω γιατί δεν σέβονται αυτό που τους ζητάω μέσα στο ίδιο μου το σπίτι. μην βγάζετε εύκολα συμπεράσματα ότι είμαστε κακές νύφες..

πώς θα σας φαινόταν αν στο ίδιο σας το σπίτι ερχοταν απέξω άλλοι (όποιοι και αν είναι) και έκαναν του κεφαλιού τους και ό,τι και αν ζητούσατε εσείς δε μετρούσε, αυτοί θα κάνανε το δικό τους;;; η παραβίαση του σπιτιού σου είναι παραβίαση της ιδιωτικής μου ζωής,,,\

και ναι...ούτε στη μάνα μου το επιτρέπω αυτό.......

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Οι μαμάδες είναι άλλο πράγμα! Οι πεθερές είναι του διαβόλου!

 

Να μας μαγειρεύουν και να μας βοηθάνε όμως θέλουμε, γι' αυτό και μένουμε κοντά τους. Αλλά αν πάνε να κάνουν και να πουν κάτι στην πυρά!!

 

Οι μαμάδες μας βέβαια μπορούν να κάνουν ότι θέλουν! :)

 

συγνώμη τώρα γιατί δε μου αρέσει καθόλου η ειρωνία.....

καταρχάς πχ εγώ δεν είχα άλλη επιλογή γιατί η πολυκατοικία ήταν οικογενειακή. και επιπλέον δηλαδή τι σημαίνει;;;;επειδή θα βοηθάνε παίρνουν αυτόματα και το δικαίωμα να παραβιάζουν την προσωπική μου ζωή;;; να μπαίνουν σπίτι μου όποτε θέλουν, να μου κάνουν παρατηρήσεις, να ανακατεύονται;;;;;;

δηλαδή θέλεις να μου πεις ότι και η βοήθεια που προσφέρουν δεν είναι ανιδιοτελής αλλά είναι το εισιτήριο στην προσωπική μου ζωή!!!!

ε, όχι....έχω άλλη άποψη: εγώ τα παιδιά μου θα τα βοηθάω όπως μπορώ αλλά θα φροντίζω να είμαι διακριτική στην προσωπική τους ζωή!!!!!!

επίσης ό,τι λέω για την πεθερά μου το λέω και για την μάνα μου η οποία και εκείνη πεθερά είναι για τον άντρα μου....

και για να μην παρεξηγούμαι ότι θέλω την βοήθεια αλλά δε θέλω να μιλάνε, εγώ δεν ήθελα ποτέ ούτε τη βοήθεια, με το ζόρι μου την έχει επιβάλλει και ενώ της λέω κάθε φορά που έρχεται να μην μου κάνει τίποτα εκείνη τρέχει στην κουζίνα να μου την μαζέψει, να μου αλλάξει σε όλα θέση, να μου πει ότι δεν τα βάζω καλά, κτλ κτλ και αισθάνομαι σαν την ξένη στο σπίτι μου και επειδή δεν καταλαβαίνει, της έχω περιορίσει τις επισκέψεις, δε θέλω ούτε βοήθεια, ούτε ανακατέματα......

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό πόυ θα γράψω ισχύει και για τις 2 κοπέλες (και την vicky35)

Ορίστε δεν θέλω να μιλάω αλλά με αναγκάζετε!!!!

Δηλαδή για να είσαι αγαπημένος είτε με γοννείς είτε με τα πεθερικά πρέπει να σαι με το κλειδί στην πόρτα? Πρέπει να μην έχεις προσωπική ζωή?Πρέπει να τους βλέπεις όλη μέρα? Και το χειρότερο:η βοήθεια πχ στο σπίτι ή με το παιδί δίνει στον άλλον το δικαίωμα να ανακατεύεται σε όλα? Γιατί μάλλον χάσαμε την έννοια του αλτρουισμού,βασικά χάσαμε τα αβγά και τα πασχάλια γενικώς!

'Αμα κοπελιά ρωτήσεις τον άντρα σου:"θα σε πείραζε να είχε η μάνα μου κλειδί κ να μπαινοβγαίνει εδώ μέσα?θα σου άρεσε να σε δει με το σώβρακο?" εσύ τι λες να απαντούσε???????

Εγώ ρε κοπελιά μπορεί μια μέρα να ξυπνήσω και να πω:δεν θέλω να κάνω δουλειές σήμερα,δεν είμαι καλά στην τελική ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ,γιατί να πρέπει δηλαδή να μπει η πεθερά ή ακόμα και η μάνα μου στο σπίτι και να έχω να αγχώνομαι και γιάυτό?

Και στην τελική,για ποιον λόγο μπαίνει η ταμπέλα της κακής νύφης,απλά κ μόνο επειδή θες να υπάρχουν κάποια όρια? Αν είναι έτσι,τι παντρευόμαστε?τι κάνουμε σπίτια?Ας μείνουμε όλοι με τους δικούς μας,κοινόβιο!

Συγχίστηκα πάλι.......................................:mad:

 

πέστα χρυσόστομη γιατί και εγώ συγχίστηκα............

έχω καταντήσει αν ξέρω ότι θα έρθει η πεθερά μου να σκοτώνομαι να τα μαζέψω όλα για να μην μου τα ανακατέψει εκείνη.......

αφού τώρα τελευταία είμαστε σε ένταση συνέχεια γιατί της την λέω, δεν μπορώ....

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αγάπη μου αυτές που δεν ενοχλούνται είναι εκείνες που παντρεύονται,και αφήνουν τον έλεγχο στην πεθερά για να κάνουν τη ζωή τους και να τους προσέχουν εκείνες τα παιδιά. Αυτές δεν έχουν πρόβλημα,κι ας θυσιάζουν τη σχέση τους!! Εμένα πχ ένα συγγενικό πρόσωπο (κοπέλα) έχει τη μάνα τηε στο σπίτι να μένει εκεί για να προσέχει το μωρό και να βγαίνει αυτή πχ αλλά με τον άντρα της τρώγονται,δεν τα πάνε καλά,ούτε σεξ δεν μπορούν να κάνουν,αφού αυτή δεν ξέρει τι θα πει διακριτικότητα (καμμιά τους δηλαδή δεν έχει,γιατί θεωρούν οτι είμαστε ακόμα παιδιά κ δεν πειράζει) αλλά ξέρω και αρκετές που επεμβαίνουν σε βαθμό που στο τέλος μεγαλώνουν αυτές τα παιδιά κ χαλάνε και το ζευγάρι.

Αυτό που μου τη δίνει περισσότερο είναι οτι ξεχνάνε την εποχή που ήταν στη θέση μας!!!:mad:

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Αγάπη μου αυτές που δεν ενοχλούνται είναι εκείνες που παντρεύονται,και αφήνουν τον έλεγχο στην πεθερά για να κάνουν τη ζωή τους και να τους προσέχουν εκείνες τα παιδιά. Αυτές δεν έχουν πρόβλημα,κι ας θυσιάζουν τη σχέση τους!! Εμένα πχ ένα συγγενικό πρόσωπο (κοπέλα) έχει τη μάνα τηε στο σπίτι να μένει εκεί για να προσέχει το μωρό και να βγαίνει αυτή πχ αλλά με τον άντρα της τρώγονται,δεν τα πάνε καλά,ούτε σεξ δεν μπορούν να κάνουν,αφού αυτή δεν ξέρει τι θα πει διακριτικότητα (καμμιά τους δηλαδή δεν έχει,γιατί θεωρούν οτι είμαστε ακόμα παιδιά κ δεν πειράζει) αλλά ξέρω και αρκετές που επεμβαίνουν σε βαθμό που στο τέλος μεγαλώνουν αυτές τα παιδιά κ χαλάνε και το ζευγάρι.

Αυτό που μου τη δίνει περισσότερο είναι οτι ξεχνάνε την εποχή που ήταν στη θέση μας!!!:mad:

 

συμφωνώ μαζί σου απόλυτα....

εγώ έχω προσωπική ζωή και δεν είμαι καθόλου άδικη με τα πεθερικά μου γιατί το ίδιο σέβομαι και τον άντρα μου και δε αφήνω την μάνα μου στα πόδια μας. αλλά εγώ την μάνα μου την έχω "εκπαιδεύσει" και δεν ανακατεύεται. και ο άντρας μου συμφωνει μαζί μου και με ευχαριστεί που κάνω υπομονή και είμαι πολύ ευγενική τόσα χρόνια, απλά τώρα τελευταία την έχω χάσει και αυτήν (υπομονή). αφού να φανταστείς η πεθερά μου, με το που μπαίνει στο σπίτι κατευθείαν στην κουζίνα για δουλειές, παντού τριγυρίζει, της λέω: μην κάνετε τίποτα, εκείνη δε καταλαβαίνει, μέχρι να το πω πιο έντονα...

να φανταστείς πήγαινε και στην κρεββατοκάμαρα, έστρωνε κρεββάτι, μάζευε τα ρούχα, τα εσώρουχα!!!!!!!!!!!!!! μέχρι που της είπε ο άντρας μου με έντονο ύφος: μα καλά, δε καταλαβαίνεις να μη μπαίνεις στην κρεββατοκάμαρα με τα σώβρακά μας και τα υπόλοιπα προσωπικά μας;;;

μια φορά είχαμε ξεχάσει και τα χαρτιά από τα προφυλακτικά....τι να κάνω η γυναίκα......

δηλαδή εγώ είμαι κακιά νύφη που θέλω τον ιδιωτικό μου χώρο;; και να μην παραβιάζουν την ζωή μου;;;;

εξάλλου δεν είμαι άδικη: επίτηδες για να την ευχαριστήσω κάνω πολλά πράγματα γιαυτήν απλά θέλω να τηρεί τα όρια.....

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αγάπη μου αυτές που δεν ενοχλούνται είναι εκείνες που παντρεύονται,και αφήνουν τον έλεγχο στην πεθερά για να κάνουν τη ζωή τους και να τους προσέχουν εκείνες τα παιδιά. Αυτές δεν έχουν πρόβλημα,κι ας θυσιάζουν τη σχέση τους!! Εμένα πχ ένα συγγενικό πρόσωπο (κοπέλα) έχει τη μάνα τηε στο σπίτι να μένει εκεί για να προσέχει το μωρό και να βγαίνει αυτή πχ αλλά με τον άντρα της τρώγονται,δεν τα πάνε καλά,ούτε σεξ δεν μπορούν να κάνουν,αφού αυτή δεν ξέρει τι θα πει διακριτικότητα (καμμιά τους δηλαδή δεν έχει,γιατί θεωρούν οτι είμαστε ακόμα παιδιά κ δεν πειράζει) αλλά ξέρω και αρκετές που επεμβαίνουν σε βαθμό που στο τέλος μεγαλώνουν αυτές τα παιδιά κ χαλάνε και το ζευγάρι.

Αυτό που μου τη δίνει περισσότερο είναι οτι ξεχνάνε την εποχή που ήταν στη θέση μας!!!:mad:

 

Έτσι είναι, τίποτα δεν προσφέρεται χωρίς κόστος σε αυτή την ζωή.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα σε ολες!διαβαζω τα μηνυματα σας κ λεω δεν τα περναω μονο εγω!και εμεις μενουμε σε οικογενειακη οικοδομη του πεθερου που εχει γραψει εναν οροφο σε καθεμια απο τις 3 κουνιαδες παρολο που μονο μια μενει εδω κ στο γιο....την ευχη του!εμεις φιλοξενουμαστε στης μιας το κενο σπιτι γιατι ο αντραςμου περιμενει να μπει στην ειδικοτητα αρα με εναν μισθο 800 ευρω που να νοικιασουμε!εγω δεν εχω πεθερα αλλα η κουνιαδα απο κατω πηρε το ρολο της!σχετικα με το κλειδι που αναφερετε καποιες σας,αυτη το αφηνει εξω απο την πορτα της,το ιδιο περιμενε να κανουμε κι εμεις!να δειτε ζορια οταν ειδε το αντιθετο!το ξεκοψα κ εγω κ ο αντρας μου στους δικους μας πως οταν θαναι ναρθουν θα μας ενημερωνουν κι ολοι το τηρουν!μονο η κουνιαδα το χα(Λ)βα της!οποια ωρα της ημερας θελει,μπουκαρει να δει ταχα τη μικρη!φερνει 3 μετρημενα κουλουρακια που τα παει κατευθειαν στην κουζινα να δει σε τι κατασταση ειναι!2 3 φορες που ξεχασαμε τα κλειδια απεξω μπουκαρε κατευθειαν κ μας βρηκε..μπορει να κανει κ δεκα μερες να δει τη μικρη,οταν ομως ακουσει οτι υπαρχει ξενος κοσμος στο σπιτι θα ανεβει να δει ποιος ηρθε και φυσικα θα φερει κ κατι να λεει ο κοσμος πως μας ταιζει κι ας φερνει φαφητο μια στους τρεις μηνες!το χειροτερο τησ ομως ειναι η μανα μου!επειδη εχασε τη δικη της,δεν ξερω πως βλεπει καπως ανταγωνιστικα τη δικη μου!η μαμα μου ερχεται σπιτι μου 5 6 φορες το μηνα γιατι τρεμει το βλεμμα της αν συνανυηθουν στη σκαλα!συνηθως παω εγω τη μικρη εκει!κ πεφτουν σχολια του τυπου παλι στη μαμα σου???ειδικα το καλοκαιρι που ολοι της οικογενειας καθονται ολοι μετρα στη βεραντα κ μας κρινουν για το τι φοραμε,ποσες σακουλες πηραμε με ψωνια του σουπερ μαρκετ,ποσο θα βγουμε που θα παμε,ποσο συχνα παμε βολτα τη μικρη...ελεος!τα γραφω ολα αυτα για να δειξω πως η διακριτικοτητα δεν εχει να κανει με το κλειδι της πορτας αλλα με τον ανθρωπο κ το μυαλο που η που δεν κουβαλαει!σεμας κανειςδεν εχει κλειδι εχουμε ενα κρυμμενο κι αν υπαρξει αναγκη τοτε θα τους το πουμε που ειναι>για δοκιμαστε το!το μονο προβλημα???η κουνιαδα που δεν αλλαζει τοσο ευκολα οσο μια κλειδαρια...!!!υπομονη!!!

Link to comment
Share on other sites

:evil:Δεν τους αντεχω πλεων η υπομονη μου εχει εξαντλ δεν μπορειτε να φανταστητε τη μου εκαναν διαπιστοσαν οτι εχω αλλαξει κλειδαρια το πιο πιθανο οταν λυπαμε και πηρε τηλ. και ελεγε του αντρα μου σε κανει οτι θελει αυτη, που δεν μας θελει στο σπιτι κ.α πολλα τα πηρα στο κρανιο γιατι πηρε την μητερα τηλ. χωρις να εχει ανακατευτη και να της λεει εμενα ο γιος μου ειναι καλος η κορη σου ειναι που κανει κουμαντο κ.α πολλα και της κλεινη το τηλ. στη μουρι. περνη τηλ. ο αντρας μου και βαζει ανοιχτη ακροαση και να του λεει αυτη να παει στο δι@λο και δεν ανταξα ρε παιδια τον εστειλα και εγω και μου κλεινη το τηλ. τωρα εδω και πεντε μερες καμια επαφη ολες αυτες της μερες πηραμε την αποφαση να φυγουμε απο εκει αλλα το προβλημα ειναι οτι θα εχουμε ενοικιο κ.α

δεν ξερω τι να κανω:confused:

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

αν ειναι να σωσετε το γαμο σας,να φυγετε και να ενοικιασετε το σπιτι που μενετε ωστε με τα χρηματα που θα παιρνετε να πληρωνετε το ενοικιο σας...η αλλη λυση,ειναι ο αντρας σου να τα πει ενα χερακι ξεκαθαρα και σταθερα με τους γονεις του,γιατι τον βρισκω πολυ ανεκτικο στην ολη κατασταση...υπομονη σε καθε περιπτωση

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι να σωσετε το γαμο σας,να φυγετε και να ενοικιασετε το σπιτι που μενετε ωστε με τα χρηματα που θα παιρνετε να πληρωνετε το ενοικιο σας...η αλλη λυση,ειναι ο αντρας σου να τα πει ενα χερακι ξεκαθαρα και σταθερα με τους γονεις του,γιατι τον βρισκω πολυ ανεκτικο στην ολη κατασταση...υπομονη σε καθε περιπτωση

 

συμφωνω κριμα να φευγεις απο το σπιτι σου για το νοικι αλλα αν η κατασταση δεν παλευεται ειναι η μονη επιλογη.επισης εννοειται εσυ δεν εχεις να κανεις κατι, το προβλημα πρεπει να το λυσει ο αντρας σου,γονεις του ειναι.απαραδεκτο αυτο με το κλειδι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συνεχεια απο το μυαλο μου περνανε σκεψεις και λεω ρε μ@μοτο τι τους εχω κανει και μου φερονται με αυτο τον τροπο; Eχω ανεκτη παααααρα πολλα και απορο και εγω με τον εαυτο μου πως εμεινα μαζι τους τρεια χρονια στο ιδιο σπιτι και δεν εφτανε αυτο τωρα τους εχω πανω απο το κεφαλι μου.

οταν εμενα μαζι τους εκαναν οτι μπορουσαν για να μου σπανε τα νευρα ακομα και η κουνιαδα μου, θα σας πω τι εκανε

ειχαμε σχολαση με τον αντρα μου απο τη δουλεια και ειμασταν κουρασμενοι και θελαμε να ξαπλωσουμε, μπαινει στο δωματιο με το ετσι θελω ξαπλωνη στο κρεβατι σαν να μην υπαρχω μου ανεβηκε το αιμα στο κεφαλι δεν της ειπα τιποτα, αλλα ουτε και ο αντρας μου(κακος) επειδη δεν θελει λεει να τσακωνετε. Την αλλη φορα τρωγαμε με τον αντρα μου και καποια στιγμη ταισε ο ενας τον αλλο μας βλεπει ο πεθερος μου βαζει της φωνες και δεν ειπα τιποτα πηγα στο δωματιο και εκλαιγα. Δεν τους αντεχω μου εχουν σπασει τα νευρα εχω κουραστη, αλλα για χαρη του αντρα μου καποιες φορες δεν μιλαω.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

:evil:Δεν τους αντεχω πλεων η υπομονη μου εχει εξαντλ δεν μπορειτε να φανταστητε τη μου εκαναν διαπιστοσαν οτι εχω αλλαξει κλειδαρια το πιο πιθανο οταν λυπαμε και πηρε τηλ. και ελεγε του αντρα μου σε κανει οτι θελει αυτη, που δεν μας θελει στο σπιτι κ.α πολλα τα πηρα στο κρανιο γιατι πηρε την μητερα τηλ. χωρις να εχει ανακατευτη και να της λεει εμενα ο γιος μου ειναι καλος η κορη σου ειναι που κανει κουμαντο κ.α πολλα και της κλεινη το τηλ. στη μουρι. περνη τηλ. ο αντρας μου και βαζει ανοιχτη ακροαση και να του λεει αυτη να παει στο δι@λο και δεν ανταξα ρε παιδια τον εστειλα και εγω και μου κλεινη το τηλ. τωρα εδω και πεντε μερες καμια επαφη ολες αυτες της μερες πηραμε την αποφαση να φυγουμε απο εκει αλλα το προβλημα ειναι οτι θα εχουμε ενοικιο κ.α

δεν ξερω τι να κανω:confused:

αφού δεν έχετε καμμιά επαφή 5 μέρες και δεν έχουν κλειδιά σας που ακριβώς είναι το πρόβλημα? Οτι σε παρεξήγησαν? Δε πειράζει ξυδάκι.

 

Ο άντρας σου φταίει πολυ πάντως.... Πολυ ανεκτικός
Ο άντρας σου φταίει σε όλα και καλά θα κάνεις να τον βάλεις να τα λύσει! Εξαρχής κακώς άφησε να γίνουν έτσι τα πράγματα, δε δίνει σημασία στα θέλω σου και την κοινή σας ζωή?

 

το ξερω, αλλα τι να κανω
να συζητήσετε πολύ πολύ και να βρείτε λύση από κοινού που θα τη στηρίζει κι εκείνος όμως σθεναρά!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

αφού δεν έχετε καμμιά επαφή 5 μέρες και δεν έχουν κλειδιά σας που ακριβώς είναι το πρόβλημα? Οτι σε παρεξήγησαν? Δε πειράζει ξυδάκι.

 

Ο άντρας σου φταίει σε όλα και καλά θα κάνεις να τον βάλεις να τα λύσει! Εξαρχής κακώς άφησε να γίνουν έτσι τα πράγματα, δε δίνει σημασία στα θέλω σου και την κοινή σας ζωή?

 

να συζητήσετε πολύ πολύ και να βρείτε λύση από κοινού που θα τη στηρίζει κι εκείνος όμως σθεναρά!

 

 

Δεν νομιζω να λυθηκε το προβλημα επειδη προς το παρον δεν μας εχουν ενωχλειση μια πορτα ειμαστε και που ξερω εγω οτι δεν θα μου ξανακανουν τα ιδια.

Οσο για τον αντρα μου ναι, ευθυνεται στο οτι δεν τους εχει βαλει στη θεση τους οταν επρεπε.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να έχετε προετοιμαστεί για όταν θα ξανακάνουν τα ίδια και να έχετε κοινή τακτικη΄σαν ζευγάρι και όλα καλά θα πάνε. Αρκεί να τους κόψετε το βήχα μια και καλή.

Μακάρι να ήταν οι γονείς σου και θα αναλάμβανες εσύ, αλλά τώρα πρέπει κάπως να ενεργοποιήσεις τον άντρα σου. Εξήγησε του ότι τώρα είναι η ευκαιρία, ή ποτέ!

Αν ξαναανεχτείτε τα ίδια πέφτουν οι αντιστάσεις σας και θα γιγαντώνεται διαρκώς το πρόβλημα. Λήξτε το όσο μπορείτε...

Δε λέει καθόλου να υποφέρεις κοπέλα μου. Ταρακούνα και λίγο τον άντρα σου, ακόμακι ανδε μπορεί να σε καταλάβει οφείλει να σεβαστεί το πως νιώθεις, όπως σέβεσαι κι συ ότι είναι γονείς του τόσο καιρό και κάνεις υπομονή.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλούσε ο άντρας απο την αρχή κανένα πρόβλημα δεν θα είχες.'Ετσι κάνει ο αελδός μου απο μικρός με τη μάνα μου κ την έχει εκπαιδεύσει άριστα μπορώ να πω,δεν ανακατεύεται καθόλου με τη νύφη της και ποτέ δεν είχαν πρόβλημα! 'Αμα είναι μαμάκιας ο άλλος,άστα..............

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν παμε καλα.Σας εβαλε χερι γιατι αλλαξατε κλειδαρια,και ειπε στον αντρα σου οτι τον κανεις οτι θελεις?!! Απο οτι καταλαβα και αυτη κανει οτι θελει στο πεθερο σου?Ετσι δεν ειναι? Ε,λοιπον,αν το ξαναπει,πες της,....ειδατε τελικα που οι παλιες ελεγαν αληθεια! Πως η νυφη σαν θα γενηθει της πεθερας θα μοιασει!!!!

Ο Αντρας δεν μπορω να καταλαβω τι ρολο βαραει σε ολο αυτο....??Απλα ακουει???

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λιννάκι, αν το σπίτι είναι στο όνομα του άντρα σου, νοικιάστε το και πηγαίνετε να μείνετε πιο μακριά. ακόμα κι αν το νέο σας σπίτι δεν είναι τόσο όμορφο θα είστε πολύ πιο αγαπημένοι με τον άντρα σου και κυρίως ήρεμοι. θα τ'αγαπήσεις το καινούργιο σου σπίτι με τις καινούργιες αναμνήσεις που θα δημιουργήσεις. σκέψου το πρώτο βράδυ που θα μείνετε εκεί: α π ε λ ε υ θ έ ρ ω σ η.

 

ο άντρας πρέπει να κρατήσει τις ισορροπίες. και ότι πρόβλημα έχεις να το λες σ'εκείνον να τους το λέει ξεκάθαρα. αυτό κάνει και ο δικός μου απλά μερικές φορές νοιώθω ότι έχει τρελή αδυναμία στη μάνα του και δεν παραδεχεται τα λάθη της. ίσως να με λένε και περίεργη. εμένα είναι και μακριά. πάω 30 μέρες το χρόνο και φρικάρω γιατί έχει τελείως διαφορετική νοοτροπία από εμένα λόγω επαρχίας. είναι πολύ καλή σα χαρακτήρας αλλά έχει και τα ελαττωματάκια της.

 

δικιά σου η ζωή και έχεις δικαίωμα να την ζήσεις όπως θες εσύ! με τον άντρα σου και την δική σας οικογένεια. και όπως κάποια κοπέλα πολύ σωστά είπε, τώρα είναι η κατάλληλη στιγμή! είτε να θέσετε αποφασιστικά τα όρια μια για πάντα είτε να φύγετε!

πάντως μια φίλη μου που επεμβαίνουν πολύ τα πεθερικά της όλο βάζουν όρια και όλο τα ίδια κάνουν! έχουν και την ανάγκη τους!

I belong to you and you belong to me too.

You make my life complete, you make me feel so sweet..

tt12e4b8.aspx

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, παρόλο που δεν είμαι πεθερόπληκτη (και ελπίζω να μην γίνω στο μέλλον, Θεέ μου) συμφωνώ μαζί σας και θεωρώ ότι έχετε απόλυτο δίκιο που αντιδράτε για το θέμα του κλειδιού....εγώ δεν έχω ανάλογη εμπειρία, ευτυχώς! Η πεθερά μου (είναι πολύ καλή) έχει τα κλειδιά του σπιτιού, αλλά για να μπει, κάθε φορά, παίρνει πρώτα τηλέφωνο και μετά κατεβαίνει (μένουμε πάνω κάτω) και χτυπάει το κουδούνι. Όχι, να πέσει φωτιά να με κάψει αν παραπονεθώ για αυτό, η γυναίκα είναι διακριτικότατη. Για αυτό και είμαστε πολύ καλά. Ομοίως και η μαμά μου, που είχε κλειδιά από το σπίτι του αδερφού μου (και εγώ) και μέναμε πάνω κάτω δεν έμπαινε μέσα χωρίς προειδοποίηση, ποτέ! Έτσι είναι το σωστό!

Έχετε δίκιο και βάλτε όρια! Τρίξτε τα δόντια στους άντρες σας να τους βάλουν χέρι, για να βρείτε την ηρεμία σας!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...