Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τρίτεκνες-Πολύτεκνες Στρατιωτικοί


Recommended Posts

Καλησπέρα σας...

Μέσω του forum έχω βρει πολλες φορές βοήθεια κι ελπίζω κι αυτή τη φορά να καταφέρουμε να ενωθούμε-κάνουμε κάτι για τις τελευταίες εξελίξεις...

Πίστεύω όλες οι μαμάδες-στρατιωτικοί με 3+ παιδάκια πληροφορηθήκατε την κατάργηση του βοηθήματος που είχαμε για την απαλλαγή από τις βραδυνές υπηρεσίες (και όχι μόνο...).

Σε μία τόσο δύσκολη εποχή, που μας τα κόβουν-μειώνουν όλα, αυτό ήταν από τα λίγα πράγματα που, προσωπικά, με βοήθησε στο να πάρω την απόφαση μία ώρα αρχύτερα να κάνω και τρίτο παιδάκι άμεσα.

Τη μέρα που μπήκα στο μήνα μου (!) πληροφορήθηκα για το συγκεκριμένο ΦΕΚ και τη διαταγή που ακολούθησε, που καταργούν την απαλλαγή από 24ωρες υπηρεσίες στις τρίτεκνες-πολύτεκνες μητέρες. Μέσα στο ίδιο ΦΕΚ, μάλιστα, παραχωρούνταν και το επιπλέον τρίμηνο στη άδεια ανατροφής για το τρίτο καιπλέον παιδί (ειρωνία δεν είναι;). Δεν ξέρω γιατί, αλλά στη δική μου Μονάδα κυκλοφόρησαν μόνο οι σελίδες του ΦΕΚ που αναφερόταν στο επιπλέον τρίμηνο και μετά απο 6 μήνες μαθεύτηκε το νέο για τις υπηρεσίες...

 

Οι δικές μου απορίες είναι:

1. Πόσες στο καλό είναι αυτές οι τρίτεκνες και οι πολύτεκνες μητέρες στρατιωτικοί, που δημιουργούν τόσο μεγάλο πρόβλημα στο θέμα των υπηρεσιών;

2. Πως μπορούμε να μαζευτούμε όλες και να μιλήσουμε-οργανωθούμε με κάποιο δικηγόρο ειδικό σε στρατιωτικά θέματα μήπως και καταφέρουμε κάτι;

 

Προσωπικά, έχω κουβαλήσει τα μωρά μου μέσα στη Μονάδα για να τα θηλάσω σε κάθε μου υπηρεσία τρέμοντας στη ιδέα να μπει ο οποιοσδήποτε εκείνη την ώρα. Όταν υπήρχε η δυνατότητα, έκανα με τον άντρα μου (επίσης συνάδελφος) ολόκληρη μετακόμιση (στα κρυφά εννοείται και με το φόβο μη με πάρουν χαμπάρι) για να μη στερηθεί το μωρό μου τη μαμά του και το γαλατάκι του τη νύχτα. Έχω πάρει τα μωρά μου σε μάρσιππους στο γραφείο (με την ανοχή του προϊσταμένου μου ή όχι) γιατί δεν έχω από κανέναν βοήθεια και υπήρξαν φορές που δεν είχα που να τα αφήσω...

Όταν έμεινα έγκυος πανηγυρίζαμε οικογενειακώς γιατί δεν θα ξαναέλειπα βράδυ από τα μωρά μου.

Πιστεύω ότι και οι μαμάδες με 1 ή 2 μωρά πρέπει να εξαιρούνται από τα βραδυνά, γιατί τα έχω περάσει και ξέρω πως είναι. Υπήρχε σχετική διαταγή του ΓΕΑ, που ανήκω εγώ τουλάχιστον, σύμφωνα με την οποία η μητέρα τέκνου κάτω των δύο ετών δε βάζει υπηρεσία μετά τις 8 το βράδυ. Η διαταγή ίσχυε από το 1983 (!) μέχρι τον οκτώβριο του 2010, που γύρισα από τη δεύτερη αδεια κυήσεως!

Και, φυσικά, το θέμα δεν είναι τι κάνει ο άντρας μου (ή ο οποιοσδήποτε σύζυγος στρατιωτικού) που μένει ξάγρυπνος με το μωρό που δεν κοιμάται.

Το θέμα είναι τι κάνει το μωρό και πως αντιλαμβάνεται την απουσία της μαμάς του το βράδυ...

Για να μη το τραβάμε πολύ το θέμα, ελπίζω να καταφέρουμε να βρεθούμε-μαζευτούμε μέσω του forum και να επαναφέρουμε τα πράγματα...Όποιοι γνωρίζουν κάποια μαμά στρατιωτικό, και διαβάσουν το θέμα, παρακαλώ να ενημερώσετε τους ενδιαφερόμενους-ες.

Ευχαριστώ

2zNUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


σε καταλαβαίνω ..

αλλά στην Ελλάδα ζούμε!!

 

και σκέψου δεν ειναι μόνο οι στρατιωτικινες...

οι γυναικες γιατροί δεν εφημερευουν και 7 και 8 φορές το μήνα..??/ και ποιος νοιάζεται???!!!

 

το πρόβλημα δεν είναι ο στρατός , αλλά όλη η ελληνική κοινωνία που δεν βοηθάει την μητρότητα..

 

 

 

Υ.Γ. εγώ εχω φίλο στρατιωτικο..άντρα παρακαλώ...που επειδή η γυναίκα του δουλευει στο ιδιωτικό τομέα ,κανει αυτός χρηση του προνομίου που λες και κάνει υπηρεσίες μόνο μέχρι της 8...μαλιστα την προηγούμενη εβδιμάδα μιλησα και ισυει...πότε καταργήθηκε????

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Βρε κορίτσια μήπως γνωρίζετε κάτι για το αμετάθετο που ακούστηκε για τους τρίτεκνους στρατιωτικούς?? Είμαι καινούρια στο forum και ελπίζω μήπως βρώ κάποιες απαντήσεις εδώ μέσα! Να χαίρεστε τα παιδάκια σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εσύ είσαι στρατιωτικός ή ο άνδρας σου; Λοιπόν σύμφωνα με τη Φ.440/3/765754Σ.77/30 Μαϊ 2005/ΓΕΣ/ΔΜΠ ισχύει αυτό:

α. Για τις πολύτεκνες οικογένειες (συμπεριλαμβανομένων και

όσων έχουν 3 τέκνα):

(1) Κατά προτεραιότητα μετάθεσή τους στις φρουρές επιθυμίας τους έναντι των άλλων στελεχών, εφόσον οι υπηρεσιακές ανάγκες το επιτρέπουν (ύπαρξη θέσεων στις υπόψη φρουρές, ανάλογες με το Όπλο ή Σώμα που ανήκουν και το βαθμό που κατέχουν).

(2) Παραμονή στις φρουρές προτίμησης-συμφερόντων ως

εξής:

(α) Μέχρι 10 συνεχή έτη στις φρουρές Ν. Έβρου (πλην Αλεξ/πολης)-Νήσων ΠΕ ΑΣΔΕΝ (πλην Κρήτης).

(β) Μέχρι 6 χρόνια, στις λοιπές φρουρές, με δυνατότητα παράτασης άλλα 2 χρόνια, εφόσον οι υπηρεσιακές ανάγκες το επιτρέπουν και η παραμονή τους δε θα καθιστά δυσχερή και τη μετάθεση άλλων στελεχών στις υπόψη φρουρές.

(γ) Οι ανωτέρω χρόνοι παραμονής στις φρουρές προτίμησης –συμφερόντων, θα υλοποιούνται με την προϋπόθεση ότι είναι δυνατή η συμπλήρωση του απαιτούμενου ΧΔ στο βαθμό ή θα δύναται να συμπληρωθεί μετά τη λήξη του χρόνου παραμονής και δε θα δημιουργούνται προβλήματα στην εξέλιξη των στελεχών (φοίτηση σε σχολεία, απόκτηση εμπειριών ανάλογων με το βαθμό και την προέλευση κλπ).

 

Όπως καταλαβαίνεις δεν υπάρχει ουσιαστικά αμετάθετο. Σίγουρα αποφεύγουν οι διευθύνσεις να μετακινούν πολύτεκνους αλλά πάντα στα πλαίσια των "υπηρεσιακών αναγκών" που δεν ξεχνούν να το βάζουν στις εκαστοτε δγες.

Να ξέρεις επίσης ότι η μητέρα στρατιωτικός δεν μετατίθεται εκτός φρουράς συμφερόντων μέχρι να κλείσει και το 4ο έτος το τέκνο της (αυτό είναι ανεξάρτητα αν είσαι πολύτεκνη ή όχι), εκτος βέβαια αν το επιθυμεί η ίδια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πάρα πολύ που απάντησες!!Είναι ο σύζυγος στρατιωτικός.Ναι τη διάβασα αυτή τη διαταγή,απλά μας είπαν για μία καινούρια που εστάλει σε μονάδα το καλοκαίρι του 2011 και αναφέρει συγκεκριμένα για τους τρίτεκνους.Και πάλι σ'ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλησπέρα κορίτσια!κ εγώ στρατιωτικός (ΕΠΟΠ) με δυο παιδάκια και καθ οδόν το τρίτο! ήθελα να ρωτήσω αν ισχύει αυτό που λένε ότι οι τρίτεκνοι κ πολύτεκνοι παίρνουν μετάθεση στην φρουρά προτίμησης τους.

22/09/2008

30/05/2011

01/04/2013 ΤΑ ΑΣΤΕΡΑΚΙΑ ΜΟΥ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπερα!επαναφερω το θεμα γιατι ηθελα να ρωτησω τωρα πλεον ως τριτεκνη εχω καποιες διευκολυνσεις σε θεμα με ασκησεις νυχτερινες κλπ?, υποψιν ο αντρας μου δν ειναι συναδελφος, στη μοναδα μου που ρωτησα μου ειπαν οτι μονο για οσες εχουν συζυγο στρατιωτικο ισχυει αυτο. ευχαριστω

22/09/2008

30/05/2011

01/04/2013 ΤΑ ΑΣΤΕΡΑΚΙΑ ΜΟΥ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Στις 21 Νοεμβρίου 2013 δημοσιεύτηκε στην εφημερίδα της κυβερνήσεως ο Ν 4210/2013 ( http://www.dipevath.gr/jan14/21/n.4210-2013.pdf ) ο οποίος στην ουσία έλυνε το θέμα της χορήγησης με αποδοχές στο στρατιωτικό προσωπικό της 9μηνης άδειας ανατροφής τέκνου ακόμη και όταν η σύζυγος τους δεν εργάζεται. ( http://kranosgr.blogspot.gr/2013/11/9.html ).

- Όπως μπορείτε να διαβάσετε και σε αυτό το άρθρο http://stratiotikathemata.blogspot.gr/2014/03/blog-post_4948.html η ΕΛ.ΑΣ, το ΠΣ και το Λιμενικό ( http://eplskmaked.blogspot.gr/2013/04/blog-post_7223.html ) με ανάλογες κινησεις κατόρθωσαν να ψηφιστεί και για αυτούς και να ισχύσει ο Ν 4210/2013.

- Έχει γίνει και σχετική επερώτηση στη βουλη και τζίφος. Μόνο στο στρατό δεν ισχύει σε όλο το άλλό δημόσιο ισχύει κανονικά.

http://espekm.gr/home/?p=275

- Επίσης δείτε και εδώ http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/ergasiaka/23881/9mini-adeia-anatrofis-teknou-kai-stous-pateres

- Απάντηση ΑΝΥΕΘΑ Φώφης Γεννηματά σε ερώτηση Κοινοβουλευτικού Ελέγχου (υπ. Αριθμ. 6106/10-02-2014) http://www.mod.mil.gr/mod/el/content/show/40/A47207

- Μέχρι και ο Σύριζα έχει κάνει ερώτηση:

http://dritseli.gr/adeia-anatrofis-teknon-enstoloi/

- Επίσης για κάθε επιπλέον τέκνο παίρνουν ΕΠΙΠΛΕΟΝ και 6 μήνες άδεια δλδ για δίδυμα 9 + 6 = 15, για τρίδυμα 9 + 6 + 6 = 21 κ.ο.κ

 

 

Ελπίζω να σας κάλυψα.. Επειδή έχω εξαντλήσει την έρευνά μου ότι ερωτήσεις έχετε είμαι στη διάθεσή σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...
On 8/1/2012 at 3:05 ΜΜ, kitty4 είπε:

Καλησπέρα σας...

Μέσω του forum έχω βρει πολλες φορές βοήθεια κι ελπίζω κι αυτή τη φορά να καταφέρουμε να ενωθούμε-κάνουμε κάτι για τις τελευταίες εξελίξεις...

Πίστεύω όλες οι μαμάδες-στρατιωτικοί με 3+ παιδάκια πληροφορηθήκατε την κατάργηση του βοηθήματος που είχαμε για την απαλλαγή από τις βραδυνές υπηρεσίες (και όχι μόνο...).

Σε μία τόσο δύσκολη εποχή, που μας τα κόβουν-μειώνουν όλα, αυτό ήταν από τα λίγα πράγματα που, προσωπικά, με βοήθησε στο να πάρω την απόφαση μία ώρα αρχύτερα να κάνω και τρίτο παιδάκι άμεσα.

Τη μέρα που μπήκα στο μήνα μου (!) πληροφορήθηκα για το συγκεκριμένο ΦΕΚ και τη διαταγή που ακολούθησε, που καταργούν την απαλλαγή από 24ωρες υπηρεσίες στις τρίτεκνες-πολύτεκνες μητέρες. Μέσα στο ίδιο ΦΕΚ, μάλιστα, παραχωρούνταν και το επιπλέον τρίμηνο στη άδεια ανατροφής για το τρίτο καιπλέον παιδί (ειρωνία δεν είναι;). Δεν ξέρω γιατί, αλλά στη δική μου Μονάδα κυκλοφόρησαν μόνο οι σελίδες του ΦΕΚ που αναφερόταν στο επιπλέον τρίμηνο και μετά απο 6 μήνες μαθεύτηκε το νέο για τις υπηρεσίες...

 

Οι δικές μου απορίες είναι:

1. Πόσες στο καλό είναι αυτές οι τρίτεκνες και οι πολύτεκνες μητέρες στρατιωτικοί, που δημιουργούν τόσο μεγάλο πρόβλημα στο θέμα των υπηρεσιών;

2. Πως μπορούμε να μαζευτούμε όλες και να μιλήσουμε-οργανωθούμε με κάποιο δικηγόρο ειδικό σε στρατιωτικά θέματα μήπως και καταφέρουμε κάτι;

 

Προσωπικά, έχω κουβαλήσει τα μωρά μου μέσα στη Μονάδα για να τα θηλάσω σε κάθε μου υπηρεσία τρέμοντας στη ιδέα να μπει ο οποιοσδήποτε εκείνη την ώρα. Όταν υπήρχε η δυνατότητα, έκανα με τον άντρα μου (επίσης συνάδελφος) ολόκληρη μετακόμιση (στα κρυφά εννοείται και με το φόβο μη με πάρουν χαμπάρι) για να μη στερηθεί το μωρό μου τη μαμά του και το γαλατάκι του τη νύχτα. Έχω πάρει τα μωρά μου σε μάρσιππους στο γραφείο (με την ανοχή του προϊσταμένου μου ή όχι) γιατί δεν έχω από κανέναν βοήθεια και υπήρξαν φορές που δεν είχα που να τα αφήσω...

Όταν έμεινα έγκυος πανηγυρίζαμε οικογενειακώς γιατί δεν θα ξαναέλειπα βράδυ από τα μωρά μου.

Πιστεύω ότι και οι μαμάδες με 1 ή 2 μωρά πρέπει να εξαιρούνται από τα βραδυνά, γιατί τα έχω περάσει και ξέρω πως είναι. Υπήρχε σχετική διαταγή του ΓΕΑ, που ανήκω εγώ τουλάχιστον, σύμφωνα με την οποία η μητέρα τέκνου κάτω των δύο ετών δε βάζει υπηρεσία μετά τις 8 το βράδυ. Η διαταγή ίσχυε από το 1983 (!) μέχρι τον οκτώβριο του 2010, που γύρισα από τη δεύτερη αδεια κυήσεως!

Και, φυσικά, το θέμα δεν είναι τι κάνει ο άντρας μου (ή ο οποιοσδήποτε σύζυγος στρατιωτικού) που μένει ξάγρυπνος με το μωρό που δεν κοιμάται.

Το θέμα είναι τι κάνει το μωρό και πως αντιλαμβάνεται την απουσία της μαμάς του το βράδυ...

Για να μη το τραβάμε πολύ το θέμα, ελπίζω να καταφέρουμε να βρεθούμε-μαζευτούμε μέσω του forum και να επαναφέρουμε τα πράγματα...Όποιοι γνωρίζουν κάποια μαμά στρατιωτικό, και διαβάσουν το θέμα, παρακαλώ να ενημερώσετε τους ενδιαφερόμενους-ες.

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...