Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

νεογνά και ρέψιμο


Recommended Posts

στον δικο μου δεν πιανει τιποτα! κοιμαται στον ωμο μου. πολλες φορες απλα δεν ρευεται! κ τοτε μετακομιζω στο δωματιο του γιατι φοβαμαι.

 

πολύ ευκολα κοιμαται ο δικος σου...φανταζομαι δεν θα κουραζεσαι και με το κουνημα...:D δεν ειναι λυση παντως να εισαι συνεχεια μαζι του οσο κοιμαται...βρες τροπο να ρευεται...στην αναγκη ξυπνα τον...θα ερθει η στιγμη που θα ζωηρεψει και δεν θα το αντεχεις ολη μερα αυτο...

zTq9p2.png

 

OC8Op2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αυτο το ρεψιμο οντως εχει γινει ο εφιαλτης στο δρομο με τις λευκες.Ανεξιχνιαστος φακελος...Εγω τρομαξα οταν ο μπεμπουλης μου-μολις 10 ημερων,ελλιποβαρης και προωρος και διδυμος με την μικρη μου-προφανως δεν ρευτηκε καλα-ρευτηκε παντως,τον ακουσα ,παιρνω ορκο-και οταν τον ξαπλωσα εβγαλε γαλα και απο το στομα και απο τη μυτη...Φρικαρα!!!Τον σηκωσα σε δευτερολεπτα και τον εβαλα στον ωμο μου,νομιζω τον χτυπουσα στην πλατη...απο τον πανικο δεν θυμαμαι.Ενστικτωδως βουτηξα και τον φυσιολογικο ορο και του εριξα στην μυτη.Οταν πηρα την παιδιατρο μου ειπε οτι το ενστικτο μου λειτουργησε μια χαρα...Αλλα χ@@@@κα πανω μου οταν το ειδα ετσι το μωρο...Το προβλημα μας παντως συνεχιζει με τον μικρο που μας βγαζει την ψυχη για να ρευτει,αντιθετα με την μπουμπου που δεν προλαβαινω να τη σηκωσω και ρευεται πιο δυνατα απο τον πατερα της!!!Η δικη μας παιδιατρος λεει οτι το ρεψιμο ειναι βασικο αλλα δεν εχει νοημα να το βασανιζεις το παιδι περα του εικοσαλεπτου.Μαλιστα μου ειπε οτι δεν ακουγονται ολα τα ρεψιματα...Μπορει να βγαζει αερα αθορυβα και να μην κανει αυτο το χαρακτηριστικο γκρακ καθε φορα...Μου φανηκε λογικο...

Υ.Γ.Τραγικα τα γεγονοτα με τα μωρακια που "εφυγαν" απο αναρροφηση αλλα δεν βρισκω τον λογο να προκαλλουμε πανικο με την αναφορα τους εδω.Πιστεψτε με, την αναρροφηση δεν θα την προλαβουμε και δυσκολα θα την εμποδισουμε ακομα και αν στεκομαστε πανω απο την κουνια 24 ωρεςτο 24 ωρο... Φυσικα αυτο δεν σημαινει οτι κανουμε οτι να ναι και δεν προσεχουμε αλλα ξερω γω ρε παιδια,νομιζω η φυση προνοει με φυσιολογικους αμυντικους και αντανακλαστικους μηχανισμους που υπαρχουν στα μωρα και τετοια τραγικα γεγονοτα ειναι μεμονομενα περιστατικα.Αυτο...

Υ.Γ.Ενα αλλο μεγαλο θεμα-βασανο ειναι ο λοξυγγας!!!Τον αντιμετωπιζω με λιγες γουλιτσες γαλα...Συνηθως πιανει και σταματα αμεσως αλλιως λοξυγγιαζουμε πανω απο 20 λεπτα!!!

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα η μικρη αλλες φορες ρευοταν αμεσως και αλλες φορες κοιμοταν χωρις να κανει τιποτα για ολο το εικοσαλεπτο.τι να κανεις,δεν μπορεις να καθεσαι απο πανω.εχεις το νου σου και τιποτα αλλο.να σας ζησουν τα μωρακια σας και μην αγχωνεστε ετσι,ηρεμηστε .φιλακια

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites

Η κορη μου ρευοταν πολυ δυσκολα.Την σηκωνα λοιπον με τα χερια προς τα πανω πιανοντας την απο τις μασχαλες και την κατεβαζα σιγα σιγα.Αν οχι με την πρωτη....στην δευτερη φορα ρευοταν.

Παντως ο παιδιατρος μου ειχε πει πως αν δεν ρευτει στο 5λεπτο δεν εχει νοημα να την κραταω ορθια.Και πως προφανως εχει ρευτει και δεν την πηρα χαμπαρι.Παντως κι εγω τους πρωτους μηνες απο τον φοβο μου την κρατουσα κανενα μισαωρο.....:-D:-D:-D

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ.Ενα αλλο μεγαλο θεμα-βασανο ειναι ο λοξυγγας!!!Τον αντιμετωπιζω με λιγες γουλιτσες γαλα...Συνηθως πιανει και σταματα αμεσως αλλιως λοξυγγιαζουμε πανω απο 20 λεπτα!!!

 

 

εγώ του εδινα λιγο χαμομήλι η νεράκι και του περνούσε....

zTq9p2.png

 

OC8Op2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Εγω οταν βαζω την κορη μου να ρευτει καμια φορα κανει λιγο εμετο,ειτε φαει πολυ η λιγο.Μετα πρεπει να την ξανακρατησω για να ρευτει η εχει βγαλει τον αερα με τον εμετο????Συνηθως την κραταω λιγο αλλα δεν ρευεται...

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Βασίλη είσαι πλέον επίσημα ο ήρωάς μας!!! :P Το δοκίμασα από χθες και πιάνει!! Ρέψιμο σε χρόνο ΤΤ!!! Τέρμα τα 20λεπτα αναμονής. Να 'σαι καλά!

 

Εμάς μάλλον :) Την 1η φορά το κολπάκι έπιασε κατευθείαν !!! Τη 2η φορά άργησε αρκετά... θα δείξει :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Eμείς, έχουμε δοκιμάσει τα πάντα - να την χτυπάμε απαλά στον ώμο, να την σηκώνουμε 3-4 φορές ψηλά και να την κατεβάζουμε, να αλλάζουμε στάσεις και ύψος στον ώμο, να την βάζουμε μπρούμυτα (σχεδόν) στον μηρό μου με την κοιλιά της να πέφτει πάνω στους μύες του ποδιού μου και να την πιέζει, τα πάντα...

 

Μετά το τάισμα, πάντα περνάμε ένα 20λεπτο (το λιγότερο) για να ρευτεί, που είτε ρεύεται συνέχεια (ίσως και λόγο κολικών), είτε δεν ρεύεται σχεδόν καθόλου, είτε βγάζει γουλιές... και πάντα σχεδόν, παθαίνει λόξυγγα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπερα (μαλλον καλημερα-τετοια ωρα που ειναι)

ο μπεμπης μ ειναι 7,5 μηνων κοντα και πινουμε ξενο γαλα ...οταν ερχετε η ωρα γιανα ρευτουμε καποιες φορες ρευετε κατευθειαν ,,καποιες αργει..

ποση ωρα να περιμενω να ρευτει???

υπαρχει περιπτωση εκεινη την φορα να μην ρευτει(τυχαιο)???

τον ειχα ορθιο 45 λεπτα αλλα δεν ρευοταν και τον εβαλα να ξανακοιμηθει(5 το πρωι ηταν)θα παθαινε τιποτα????

με ανχωνει λιγο αυτο το κομματι(ρεψιμο) γιατι τωρα που δινω ξενο γαλα ειναι αλλιως τα ρεψιματα του κ οι αντιδρασεις του(γουλιες,,δυνατα ρεψιματα κ.λ.π)θηλασα 6,5 μηνες αποκλειστικα και ειμασταν πιο χαλαροι..ηξερα οτι δεν πειραζε αν δεν ρευετει

στειλτε μου αν μπορειτε....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα (μαλλον καλημερα-τετοια ωρα που ειναι)

ο μπεμπης μ ειναι 7,5 μηνων κοντα και πινουμε ξενο γαλα ...οταν ερχετε η ωρα γιανα ρευτουμε καποιες φορες ρευετε κατευθειαν ,,καποιες αργει..

ποση ωρα να περιμενω να ρευτει???

υπαρχει περιπτωση εκεινη την φορα να μην ρευτει(τυχαιο)???

τον ειχα ορθιο 45 λεπτα αλλα δεν ρευοταν και τον εβαλα να ξανακοιμηθει(5 το πρωι ηταν)θα παθαινε τιποτα????

με ανχωνει λιγο αυτο το κομματι(ρεψιμο) γιατι τωρα που δινω ξενο γαλα ειναι αλλιως τα ρεψιματα του κ οι αντιδρασεις του(γουλιες,,δυνατα ρεψιματα κ.λ.π)θηλασα 6,5 μηνες αποκλειστικα και ειμασταν πιο χαλαροι..ηξερα οτι δεν πειραζε αν δεν ρευετει

στειλτε μου αν μπορειτε....

 

θα σου πω τι μου είπε παιδίατρος..

15 λεπτά είναι αρκετά.. μετά σε πλάγια θέση στο κρεβάτι

και εμένα δεν ρεύοταν και έκανα το εξής

της τρίβω την πλατούλα και την κάνω μασαζάκι και την σηκώνω 2-3 φορές και την αλλάζω θέση στην αγκαλιά μου μέσα σε 5 λεπτά ρεύεται (μιλάμε ρέψιμο νταλικέρη) ;);):):)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα, κι εμάς 10 λεπτά ένα τέταρτο μας είχε πεί όρθιο το παιδί και να το βοηθάμε να ρευτεί χαιδεύοντας ή χτυπωντας την πλατούλα. Αυτά μικρός που ήταν τα εφαρμόζαμε.

Τώρα που είμαστε 6,5 τρώμε, παραμένουμε στο ριλαξ μας για κανένα μισάωρο, και μετά την πέφτουμε στην κούνια. 1-2 φορές κάναμε το λάθος και τον βάλαμε στο πάρκο να πάιξει κι έβγαλε γουλίτσες, όταν δεν έχει ρευτεί δεν θέλει παιχνίδια για κανένα μισάωρο.

Εμάς δεν ρεύεται πια συχνά, ενώ μικρό διαρκώς.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Eμείς, έχουμε δοκιμάσει τα πάντα - να την χτυπάμε απαλά στον ώμο, να την σηκώνουμε 3-4 φορές ψηλά και να την κατεβάζουμε, να αλλάζουμε στάσεις και ύψος στον ώμο, να την βάζουμε μπρούμυτα (σχεδόν) στον μηρό μου με την κοιλιά της να πέφτει πάνω στους μύες του ποδιού μου και να την πιέζει, τα πάντα...

 

Μετά το τάισμα, πάντα περνάμε ένα 20λεπτο (το λιγότερο) για να ρευτεί, που είτε ρεύεται συνέχεια (ίσως και λόγο κολικών), είτε δεν ρεύεται σχεδόν καθόλου, είτε βγάζει γουλιές... και πάντα σχεδόν, παθαίνει λόξυγγα.

 

φιλε μου, εισαι ο ανθρωπος μου!Κι εμεις τα ιδια.Ο μικρος μου ειναι 7 ημερων και πεδρναμε γενικα ζορι με το ταισμα, αλλοτε θελει αλλοτε δεν θελει φαγητο, αλλα δεν ρευεται. Δεν βγαζει ομως γουλιες, δεν πιστευω να αποθηκευει γαλα που δεν εχει χωνευτει για 1-2 μερες, στομαχι εχει οχι αποθηκη. Μετα παθαινει λοξυγγα και δεν ξερω τι να κανω!

Εμενα ειναι 7 ημερων, γεννηθηκε 2060 γρ. πολυ μικρος αλλά χωρις προβλήματα υγειας. Περασαμε ενα προβλημα με δυσπεψια στο μαιευτηριο και τωρα τρωει frisolac coomfort που ειναι ελαφρυ. Τα γευματα ποικιλουν απο 30 μλ εως 80 για την ωρα. Πες μας πως εξελιχθηκε ή αλλαξε η κατασταση και τοι οδηγιες σας δοθηγκαν- εμεις δεν εχουμε δει ακομη παιδιατρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

από το μαιευτήριο η μαια μας έδειξε ενα τρόπο να ρεύεται το μωρό, σαν καθιστό στην αγκαλιά και να κοιτάει στο πλάι. δε ξερω εαν σας το περιγράφω καλά, αλλά με αυτή τη στάση ρεψίματος εφώ σώθηκα. ο άντρας μου που τον ρεύει όρθιο στον ωμο του, περιμένει πιο πολύ ώρα και του βγάζει και γάλα. Μάλιστα τώρα που μεγάλωσε, με το που τελειώνει το γάλα τον βάζω και κάθεται στα γόνατά μου, κρατώντας του λίγο ψιλά την πλάτη και ρεύεται σε δευτερόλεπτα!

Link to comment
Share on other sites

Θεέ μου θυμάμαι όσο παιδευόμουν με τον γιο μου όταν ερχόταν η ώρα για το ρέψιμο. Δεν ρευόταν με τίποτα και τον γυρνούσα απ εδώ και μετά απ εκεί και φτου και απ την αρχή παιδεμα. Και μας είχαν δειξει από το μαιευτήριο πως αλλά δεν το χα:P Στο δεύτερο παιδιά ήταν παιχνιδάκι το κόλπο ήταν τριψιμο πλατιτσας και μετα χτυπουσα ελαφρα και ΜΠΡΟΥΥΥΠΠΠ η μπεμπα:P:p:p:p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Η μικρή μου θέλει ανα 30 μλ περίπου να ρεύεται αλλιώς δεν συνεχίζει να τρώει. Και φυσικά αργεί αρκετά να ρευτεί. Χρησιμοποιούμε τα Dr Brown s και απο γάλα το Novalac ac. Μήπως σας έχει τύχει κάτι τέτοιο και ξέρετε την αιτία. Σκέφτομαι μήπως την πειράζει το γάλα.

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Τι μπορει να παθει ενα μωρακι αν δε ρευτει καλα το βραδυ;Ο 2,5 μηνων μπεμπης μου αντιστεκεται σθεναρα στο ρεψιμο κ τον κραταω με το ζορι ενα τεταρτο...ειδικα τα βράδια δυσανασχετει πολυ,καθως κοιμαται ορθιος!Διαβασα κατι κ για αναρροφηση εδω κ εφριξα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο Μπέμπακος μου είναι 3 μηνών. Επειδή θηλάζει τον κρατάω να ρευτεί περίπου 5 λεπτά. Αν κλασει η μαία μου είπε ότι είναι οκ. Αν δεν ρευτεί πάμε για ύπνο. Σπάνια μου έχει βγάλει γουλιά. Όταν ήταν πιο μικρός και φοβόμουν τον έβαζα να κοιμάται σε ανάκληση ( μικρή). Όταν ξανά ξυπνήσει τον κρατάω ξανά 5 λεπτά και κάποιες φορές ρεύεται τότε.

Link to comment
Share on other sites

δ κρατουσα τα μωρα για τοσο πολυ ωρα κ για τοσο πολυ καιρο να ρευτουν.τον πρωτο μηνα,ειδα οτι αλλες φορες ρευονταν,αλλες οχι,θεμα με γουλιες κ παλινδρομηση δ ειχαμε ιδιαιτερο.τα εβαζα ανασκελα να κοιμονται.μαλιστα το βραδυ θηλαζαμε ξαπλωμενοι,οποτε συνεχιζαμε τον υπνο μας.

εφοσον χανει τον υπνο του,δ ξερω αν αξιζει να τον κρατας

τωρα γενικα αν φοβασαι,καλυτερα να μιλησεις με τον παιδιατρο σας

Link to comment
Share on other sites

Οι μαίες στο μαιευτήριο επεμεναν πολύ στο να ρευτει το μωρό μετά το γάλα.Μαλιστα μου έλεγαν ότι αφού ρευτει οπωσδήποτε 15 λεπτά στον ωμο.Τωρα για να ρευτει όπως ήταν ξαπλωμένος τον σήκωνα σαν να κάθεται και με το χέρι μου κάτω από το πηγούνι.Τον χτύπαγα 3 φορές στην πλάτη και ρευοταν αμεσως

Link to comment
Share on other sites

Πω πω αυτό το ρέψιμο μην μου το θυμίζετε καθόλου, αγανακτουσα μέχρι να ρευτει κ δεν ήθελε μόνο στο τέλος αλλα κ 2-3 φορές μέχρι να τελειώσει το γάλα γιατί αλλιώς σίγουρα το έκανε εμετό! @Polina87 αν έχει θέμα παλινδρόμησης καλό είναι να προσπαθείς να ρευτει η αλλιώς να περιμένεις κανένα 20λεπτο.. αν δεν κάνετε εμετούς ίσως να μην χρειάζεται. Επίσης αν θηλάζεις δεν είναι αναγκαίο το ρέψιμο γιατί δεν καταπίνει τόσο αέρα όσο με το μπουκάλι..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...