Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

νεογνά και ρέψιμο


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Γειά σου !

 

απο ότι ξέρω πρέπει να είναι σε όρθια στάση, π.χ. να το ακουμπήσεις στον ώμο, να στηρίζεται εκεί το κεφάλι του, με την κοιλιά του προς εσένα. Μην ξεχάσεις να βάλεις και μία σαλιάρα απο κάτω μιάς με το ρέψιμο καμιά φορά βγαίνει και λίγο φαγητό.

 

ελπιζω να το περιέγραψα καλά.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εμάς το παιδάκι μας ρευόταν πολύ δύσκολα.

Θυμάμαι μια φορά που ήταν ήταν 2 μηνών, στις 3.οο π.μ., μέσα στην άγρια νύχτα ανοίγαμε βιβλία να βρούμε στάσεις για ρέψιμο (τέτοια πρεμούρα ούτε με το κάμα σούτρα χιχιχιι). Και ο γιατρός μας και το βιβλίο που είχαμε (της αμερικάνικης παιδιατρικής εταιρείας) συμφωνούν με κάτι απίθανες στάσεις, που πράγματι πιστεύω πως είναι για μεγαλύτερα παιδιά (ξαπλωμένο μπρούμυτα στα γόνατα ή και καθιστό με την πλάτη να γέρνει μπροστά). Τελικά μια μαία μας είπε το μυστικό των μαιετηρίων : ξαπλωμένο στην αλαξιέρα (ή σε μια σχετικά σκληρή επιφάνεια) μπρούμυτα (το ίδιο παίρνει την σωστή στάση αυτόματα, δηλαδή λυγίζει τα ποδαράκια του και έρπει σκουληκήσια) και το χτυπάς φιλικά (τύπου «γειά σου ρε παλίοφιλε, πάμε για μπύρες;») στην πλάτη.

Το αποτέλεσμα φανταστικό, θεαματικό, αν και αργεί λίγο. Κάναμε καλαμπούρι μάλιστα, όταν ρευόταν η μικρή, ότι ήρθε ο Φριτς απο την μπυραρία.

Όσο για τα σημάδια απο τις γουλίτσες, εμείς αντίθετα τα αφήναμε στα ρούχα μας και μάλιστα ο περήφανος πατέρας την άλλη μέρα πήγαινε με αυτά στο μαγαζί του, ως απόδειξη τρανή του γεγονότος ότι είχε τεκνοποιήσει (τι παθαίνει ο άνθρωπος,,,,).

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου πλεον ειναι 3μιση μηνων, αλλα απο την αρχη μας βασανιζε λγιο με το ρεψιμο.

Ενα τεχνασμα λοιπον που μας ειπε μια ξαδελφη της γυναικας μου ειναι το εξης :

Αφου φαει φυσικα, τον πιανω απο τις μασχαλες και τον σηκωνω ψηλα, μετα τον κατεβαζω κατω αλλα φροντιζω το σωμα του να ειναι παντα σε καθετη θεση. Το επαναλαμβανω τρεις φορες και στην τριτη καθως τον κατεβαζω τον ακουμπαω κατευθειαν στον ωμο μου.

Οσο τρελλο και αν ακουγεται το πολυ σε 20 δευτερολεπτα εχει ριξει ενα μεγαλοπρεπες ρεψιμο.

 

Δοκιμασε το και αυτο αν τιποτα αλλο δεν πιανει.

Βασιλης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Αφου φαει φυσικα, τον πιανω απο τις μασχαλες και τον σηκωνω ψηλα, μετα τον κατεβαζω κατω αλλα φροντιζω το σωμα του να ειναι παντα σε καθετη θεση. Το επαναλαμβανω τρεις φορες και στην τριτη καθως τον κατεβαζω τον ακουμπαω κατευθειαν στον ωμο μου.

Οσο τρελλο και αν ακουγεται το πολυ σε 20 δευτερολεπτα εχει ριξει ενα μεγαλοπρεπες ρεψιμο.

 

Δοκιμασε το και αυτο αν τιποτα αλλο δεν πιανει.

Βασιλης

 

BΑΣΙΛΗ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ, ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ, ΤΥΧΑΙΑ ΟΜΩΣ, ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ ΡΕΥΕΤΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ...ΙΣΩΣ ΝΑ ΒΟΗΘΑΕΙ Η ΚΙΝΗΣΗ.

 

ΧΡΙΣΤΙΝΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Εχω μπερδευτεί :roll:

Πόση ώρα κρατάτε το μωράκι να ρευτεί? Άν ρευτεί το ξαπλώνετε ή το κρατάτε καποια συγκεκριμένη ώρα?

Το κοριτσάκι μου ή θα ρευτεί στο δίλεπτο ή δεν θα ρευτεί καθόλου, και την κρατάω δέκα λεπτά και στις δύο περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

ο δικός μου ήταν δύσκολος στο ρέψιμο, πολλές φορές μάλιστα δεν ρευόταν αλλα επειδή φοβόμουνα γιατί έβγαζε γουλίτσες με γαλατάκι τον κρατούσα αρκετή ώρα μέχρι που αποκοιμιόμασταν και οι δύο. Ακόμα και τώρα δεν ρεύεται πάντα.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα μου ειχε πει η παιδιατρος οτι τα μωρα που θηλαζουν καταπινουν πολυ λιγοτερο αερα σε σχεση με το μπιμπερο οποτε τον κρατουσε 5 λεπτα και αν ρευοταν οκ,αλλιως τον ξαπλωνα στο πλαι παντα ωστε και να βγαλει γουλιτσες να μη φοβαμαι.Δεν τον κρατουσα ομως πολυ ωρα,5 λεπτακια

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμας ο πριγκιπας στην αρχη δεν ρευοταν ευκολα η σχεδον καθολου.

 

Με τον καιρο οταν ειναι να ρευτει, ρευεται απο μονος του αλλιως οση ωρα και να τον κρατησω και κωλοτουμπες να του κανω δε ρευεται με τιποτα!

(και στα πριτσακια και στο ρεψιμο ειναι κομματακι δυσκολος :oops: λετε να ντρεπεται?)

 

Παντως εμας η παιδιατρος επιμενει ιδιαιτερα στο ρεψιμο.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε και μενα ρευόταν ιδιαιτερα ευκολα... Στην αρχη μπορει να τον κρατουσαμε και 40 λεπτα.. Αργοτερα μετα το πενταλεπτο τον αφηνα κατω... Πάντως η κινηση βοηθαει... Εστω το να αφησειςγια ενα λεπτο το παιδι κατω και να το ξανασηκωσεις

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Άκου να δεις

 

σηκώνει εσύ το ένα πόδι και το ακουμπάς στην άκρη του κομδίνου. Λυγίζεις το ένα γόνατο γύρω στις 30 μοίρες αλλά όχι παραπάνω γιατί μπορεί να σου ξεφύγει καμμία και να μη ρευτεί το μωρό. Μετά γυρίζεις το κεφάλι προς τα πάνω και δεξιά ενώ με το αριστερό πόδι τραβάς το ρηλάξ. Τέλος, με το αριστερό χέρι και τον δεξιό αστράγαλο πιάνεις το μωρό λες τρεις φορές ρέψου ρέψου ρέψου αλλιώς κλάσε και το ακουμπάς πάνω από το αριστερό στήθος.

 

Αν δε ρευτεί το μωρό έλα να μου σκίσεις τα πτυχία. :)

 

Μην αγχώνεστε βρε γυναίκες θα ρευτεί το μωράκι λίγη υπομονή θέλει μόνο

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχα διαβάσει πως έτσι όπως το έχεις όρθιο στον ώμο αντί να του χυπάς απαλά την πλατούλα, να κάνεις μικρές κυκλικές πιέσεις με τα δυο δάκτυλα. Σε μας πάντως έπιασε το κόλπο :wink: !

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο Βασιλης ρευοταν πολυ δυσκολα. Μπορει να τριβαμε και 30 λεπτα.

Ο παιδιατρος μου ειχε πει οτι αν δεν ρευτει τα πρωτα 5 λεπτα να το βαλω να ξαπλωσει 1-2' και μετα να τον σηκωσω και να τριψω με τα 2 δαχτυλα προς τα πανω (μεση προς λαιμο). Επιανε σχεδον παντα. :D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

H μικρή μου δεν είχε πρόβλημα με το ρέψιμο!Με το που τη σηκώνω,ρεύεται αμέσως.Αυτό με το απαλό μασάζ κάνω κι εγώ,αλλά δε μου το είπε κανείς!5-6 φορές που άργησε να ρευτεί 5 λεπτα,την πήρα αγκαλιά όπως όταν τα νανουρίζουμε,λίγο πιο ψιλά το κεφαλάκι και μαζεμένα τα πόδια και της έκανα ελαφρύ μασάζ στη πλάτη και ρευόταν αμέσως! Ή την ξαπλώνω 1 λεπτό,την αλλάζω πάνα και με το που τη σηκώνω ρεύεται. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μεχρι ποτε τα ρευετε???εμενα απο όταν βαλαμε στερεες τροφες μου είπε ο παιδίατρος και κόψαμε το ρεψιμο...(δηλαδη 6 μηνων περίπου)

 

Bizeli μου,εμένα δεν μου είπε κάτι τέτοιο κανένας παιδίατρος και έχω αλλάξει και 3! :wink:

Link to comment
Share on other sites

τον ρωτησες??γιατι εγω τον ρωτησα και μου ειπε ότι πλεον μπορεί μονο του αφου τρωει στερεα φαγητα να την κανει αυτη τη διαδικασια...

 

Μου είχε πει απλά στον όγδοο μήνα που είχαμε αναγωγές,να μη φοβάμαι το βράδυ,γιατί σε αυτή την ηλικία δεν πνίγετε το μωρό.Όμως μετά από λίγες μέρες ένα γνωστό μας ζευγάρι έχασε το μωράκι του που ήταν 11μισι μηνών...Απλά ξύπνησαν το πρωί και το βρήκαν πεθαμένο.Η νεκροψία έδειξε αναρρόφηση από προσπάθεια αναγωγής... :cry::cry::cry:

Από τότε προσέχω πολύ..

Link to comment
Share on other sites

ενταξει αν ειχατε προβληματακι με αναγωγες δικαιολογείται!!!

οσο για το αλλο τραγικό αλλα δε θελω να σκεφτομαι ετσι ...δεν το αντεχει ο οργανισμός μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ ναι γιατί όταν τρώει, χαίρεται και μετά αρχίζει και κουνιέται, χτυπιέται, παίζει και τα βγάζει μόνη της και γίνεται χάλια. Ενώ όταν την βάζω να ρευτεί, είναι οκ!!!

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...