Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φρέσκο γάλα!!


Recommended Posts

πρίν από 12 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Σκεφτόμουν να αρχίσω τα δημητριακά για πρωινό του μικρού με φρέσκο γάλα. Αλλά στο μάρκετ σήμερα είδα πως δίπλα στα κανονικά γάλατα είχαν και παιδικά. Συγκεκριμένα εγραφαν ροφήματα παιδικού γάλακτος εμπλουτισμένα με σωρό βιταμίνες. Είναι καλύτερα απ τα άλλα? Εσείς τι δίνετε? 

καλυτερα το κανονικο φρεσκο γαλα εαν εχει χρονισει το μωρακι σου που αποτι θυμαμαι εχει χρονισει..δοκιμασε κατσικισιο η αγελαδινο να δεις τι αρεσει περισσοτερο στο παιδακι σου..και να προτιμας μικρες φαρμες...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Σκεφτόμουν να αρχίσω τα δημητριακά για πρωινό του μικρού με φρέσκο γάλα. Αλλά στο μάρκετ σήμερα είδα πως δίπλα στα κανονικά γάλατα είχαν και παιδικά. Συγκεκριμένα εγραφαν ροφήματα παιδικού γάλακτος εμπλουτισμένα με σωρό βιταμίνες. Είναι καλύτερα απ τα άλλα? Εσείς τι δίνετε? 

Εγώ δίνω Όλυμπος 1 bio 3 κατσικίσιο κ νομίζω το προτιμαει κ απ' το δικό μου.:roll:

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Σκεφτόμουν να αρχίσω τα δημητριακά για πρωινό του μικρού με φρέσκο γάλα. Αλλά στο μάρκετ σήμερα είδα πως δίπλα στα κανονικά γάλατα είχαν και παιδικά. Συγκεκριμένα εγραφαν ροφήματα παιδικού γάλακτος εμπλουτισμένα με σωρό βιταμίνες. Είναι καλύτερα απ τα άλλα? Εσείς τι δίνετε? 

Μια που λες για δημητριακα, να προσεξεις οτι παρεις να μην εχει ξηρους καρπους. Αν μπορεις δε ακομα καλυτερα να παρεις απο βιολογικα προιοντα γιατι ολα τα κλασσικα kelloggs και τετοια ειναι μεταλλαγμενα. Καλο νομιζω ειναι να παρεις κανονικο γαλα φρεσκο πληρες, κατσικισιο ή αγελαδινο. Τα εμπλουτισμενα ειναι και πολυ γλυκα στη γευση και με τα δημητριακα μπορει να μην του αρεσουν!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Σκεφτόμουν να αρχίσω τα δημητριακά για πρωινό του μικρού με φρέσκο γάλα. Αλλά στο μάρκετ σήμερα είδα πως δίπλα στα κανονικά γάλατα είχαν και παιδικά. Συγκεκριμένα εγραφαν ροφήματα παιδικού γάλακτος εμπλουτισμένα με σωρό βιταμίνες. Είναι καλύτερα απ τα άλλα? Εσείς τι δίνετε? 

Καλυτερα κανονικο,κατσικισιο η αγελαδινο.τα παιδικα εχουν γευση συνηθως,δ ξερω για ζαχαρη.κ δ ειναι κ σιγουρο οτι τα προσθετα συστατικα πραγματι απορροφουνται.ενα παιδακι που τρωει απο ολα,δ τα εχει αναγκη

Ειναι σαν τα γιαουρτακια με πετσα κ τα παιδικα επιδορπια γιαουρτιου με γευση κ σοκολατα,στα ματια μου

Γενικα να προτιμας μικρες,τοπικες φαρμες

Στα δημητριακα εγω απλα προσεχω ζαχαρη κ αλατι.φυσικα μπορεις κ βιολογικα,οπως κ γαλα(γενικα για τα ιχνη απο ξηρους εμεις εχουμε παρει το οκ)

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφέρθηκε ή παιδίατρος μου μου είπε πως έχουμε το οκ για ξηρούς καρπούς για αλλεργίες αλλά αν θέλω να δώσω να τα αλεσω για τον κίνδυνο πνιγμονης. Δεν σκοπεύω ακόμα μου φαίνεται νωρίς. 

  Για τα δημητριακά θα ψαξω να βρω βιολογικά, στο μάρκετ που πήγα δεν είχε. Κάτι έχω ακούσει για μεταλλαγμένα καλαμπόκια.

  Όσο για το γάλα όταν τα είδα στο ράφι μπερδεύτηκα και αναρωτιομουν μήπως είναι καλύτερα τα παιδικά αλλά θα πάρω φρέσκο πληρες. Νομίζω πως επειδή θηλάζει δεν χρειάζεται να το πίνει σαν ροφημα-συμπληρωμα αλλά και αν τελικά δωσω δεν επηρρεάζεται ο θηλασμός.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα η παιδίατρος μου είχε πει από πολύ νωρίς, μπορεί κ 9 μηνών, να δίνω ξηρούς καρπούς αλεσμένους κ τους έβαζα πολλές φορές στη φρούτοκρέμα, μόνο καρύδι κ φυστικια δεν έχω δώσει γιατί έχω εγώ αλλεργία κ τα φοβαμαι. Όσο για το γάλα, οι μικρές φάρμες σίγουρα είναι πολυ καλύτερες, τα νωπά μεγάλων εταιρειών δεν είναι γάλατα αρμεγμενα, είναι σκόνη γάλακτος κ το ξέρω από πρώτο χέρι.

Οταν λες δημητριακά με γάλα δλδ τι εννοείς; Γιατί θα με ενδιεφερε. Με το κουταλάκι όπως τα τρώμε εμείς;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Lenia16 είπε:

Οταν λες δημητριακά με γάλα δλδ τι εννοείς; Γιατί θα με ενδιεφερε. Με το κουταλάκι όπως τα τρώμε εμείς;

Ναι σκεφτόμουν να του τα δίνω με το κουτάλι αφού πρώτα έχουν μαλακώσει στο γαλατακι. Τελευταία ο δικός μου απέρριψε τα αλεσμενα (τρώει μόνο έτσι την φρούτοκρέμα) και πιστεύω πως μπορεί να τα διαχειριστεί. 

  Νομίζω πως και το δικό σου μωρό δεν τρώει πολτοποιημένα. Και μου φαινεται μία καλή εναλλακτική για πρωινό για να μην βαριουνται όλο τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Ναι σκεφτόμουν να του τα δίνω με το κουτάλι αφού πρώτα έχουν μαλακώσει στο γαλατακι. Τελευταία ο δικός μου απέρριψε τα αλεσμενα (τρώει μόνο έτσι την φρούτοκρέμα) και πιστεύω πως μπορεί να τα διαχειριστεί. 

  Νομίζω πως και το δικό σου μωρό δεν τρώει πολτοποιημένα. Και μου φαινεται μία καλή εναλλακτική για πρωινό για να μην βαριουνται όλο τα ίδια.

Ναι δεν τρώει τπτ πολτοτοποιημενο πλεον. Εγώ για πρωινό της δίνω σταφιδόψωμο, ψωμάκι με τυρί ή μέλι κ ταχινι, αυγοφετα κ φρούτα κ θα ήθελα να αποφεύγω κάποιες μέρες το ψωμί οπότε τα δημητριακά είναι καλή ιδέα. Βρωμη της έχω δώσει μερικές φορές, δεν μπορώ να πω ότι τρελάθηκε. Θα πάω αύριο στο βιολογικό κάτω απ'το σπιτι μου να δω τι αλλο παίζει. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Ναι δεν τρώει τπτ πολτοτοποιημενο πλεον. Εγώ για πρωινό της δίνω σταφιδόψωμο, ψωμάκι με τυρί ή μέλι κ ταχινι, αυγοφετα κ φρούτα κ θα ήθελα να αποφεύγω κάποιες μέρες το ψωμί οπότε τα δημητριακά είναι καλή ιδέα. Βρωμη της έχω δώσει μερικές φορές, δεν μπορώ να πω ότι τρελάθηκε. Θα πάω αύριο στο βιολογικό κάτω απ'το σπιτι μου να δω τι αλλο παίζει. Ευχαριστώ!

Εγω στη δικια μου δινω δημητριακα απο μαγαζι με βιολογικα. Εχουν κυριως βρωμη και κατι αλλους σπορους μηλο και δαμασκηνο. Την βοηθανε πολυ και στα κακα της. Της τα βαζω σε ενα μπολ με λιγο γαλα να μουλιασουν και τα τρωει κανονικα με το κουταλακι. Τα προτιμαει δε απο ολες τις αλλες εναλλακτικες πρωινου!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα σας! Έχω ξεκινήσει κ δίνω φρέσκο στο μωρό μου και οδεύουμε προς αποθηλασμο.... Είναι 15 μηνών!! Του δίνω ενναλαξ κατσικίσιο κ αγελαδινό.... Έχω διαβάσει ότι το κατσικίσιο δεν έχει β12 και φυλλικό. Ήθελα όμως να δίνω μόνο κατσικίσιο, μπορώ; Μπορεί να πάρει το φυλλικό κ την β12 από αλλού καθημερινά;; Σας ευχαριστώ!! Ο παιδίατρος δεν έχει πει κάτι συγκεκριμένο. Του είπα ότι δίνω ενναλαξ κ είπε οκ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα τη διαφορά σε βιταμινη β12 και φυλλικο!!! :oops:

Από όταν χρονισε ο γιος μου ξεκινήσαμε φρέσκο αγελαδινο γάλα. Δεν θυμάμαι σε ποια ηλικία ακριβώς, σίγουρα έχουμε δύο χρόνια, αρχίσαμε το κατσικισιο για καλύτερο. Τώρα είναι 4,5 ετών. Δεν ρώτησα τον παιδιατρο... Νομίζω έχει και το κατσικισιο αυτά τα συστατικά αλλά σε μικρότερη ποσότητα. Αύριο έχω ραντεβού στον παιδιατρο, θα ρωτήσω... 

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα γάλατα δεν προσφέρουν τπτ, ειδικά το αγελαδινό δεν απορροφάται καν από τον άνθρωπο, ίσα ίσα επιβαρύνει το γαστρεντερικό. Β12 παίρνει από όλα τα κρέατα, αυγά, δημητριακά και φυλλικό από πάρα πολλες τροφες, σκούρα πράσινα φυλλώδη λαχανικά, ξηροί καρποί, συκώτι. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Γενικά τα γάλατα δεν προσφέρουν τπτ, ειδικά το αγελαδινό δεν απορροφάται καν από τον άνθρωπο, ίσα ίσα επιβαρύνει το γαστρεντερικό

Ή απάντηση σου με έβαλε σε σκέψεις! Προσπάθησα να βρω κάτι παρόμοιο στο διαδίκτυο αλλά δεν τα κατάφερα. Που στηρίζεις την άποψή σου? Σου είναι εύκολο να παραθεσεις κάποιο σύνδεσμο?

    

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Ή απάντηση σου με έβαλε σε σκέψεις! Προσπάθησα να βρω κάτι παρόμοιο στο διαδίκτυο αλλά δεν τα κατάφερα. Που στηρίζεις την άποψή σου? Σου είναι εύκολο να παραθεσεις κάποιο σύνδεσμο?

    

Χωρισ να μπορω να σου παραθεσω πηγεσ θα σου πω απλα πωσ  εχω ενα παιδακι με αλλεργια στο αγελαδινο κ  η κυρια ανησυχοα μου ηταν πωσ θα παρει το ασβεστιο κ τισ βιταμινεσ που παιρνουν τα παιδακιααπο τα γαλακτοκομικα.

Κ ο παιδογαστρεντερολογοσ κ ο παιδιατροσ που μαδ παρακολουθουν ειναι κατηγορηματικοι πωσ τα γαλατα, ειτε το αγελαδινο ειτε το κατσικισιο οπωσ κ ολα τα γαλακτοκομικα δεν ειναι η " υπερτροφη " που θεωτουνταν παλια..τα θρεπτικα συστατικα μπορουν να τα παρουν απο αλλεσ τροφεσ..

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Ή απάντηση σου με έβαλε σε σκέψεις! Προσπάθησα να βρω κάτι παρόμοιο στο διαδίκτυο αλλά δεν τα κατάφερα. Που στηρίζεις την άποψή σου? Σου είναι εύκολο να παραθεσεις κάποιο σύνδεσμο?

    

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/17664905/?i=15&from=/21921812/related#fft

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/21335988/?i=3&from=/17664905/related

 

https://enallaktikidrasi.com/2014/01/endeiknytai-to-ageladino-gala-gia-ton-anthropo/

 

https://www.peta.org/living/food/reasons-stop-drinking-milk/

 

Gastrointestinal and allergic problems may be caused by early introduction of cow's milk or by its substitution for breast milk. Furthermore, cow's milk has decreased iron density and bioavailability, excess protein and minerals, notably calcium, and thus interferes in the absorption of iron from other foods, and is also linked to small intestinal hemorrhage in young children.

 

Αν ψάξεις θα βρεις κ μελέτες που υποστηρίζουν ότι δεν υπάρχουν αρκετά στοιχεία για τη συσχέτιση του αγελαδινού γάλακτος με όλα τα παραπάνω. Εμένα προσωπικά δε μου αρέσει κιόλας το γάλα κ είμαι αρνητικά επηρεασμένη ούτως ή άλλως! Πάντως, μόνο και μόνο αν αναλογιστείς τον τρόπο που παρασκευάζονται τα γάλατα θα έλεγα πως δεν είναι κ η ιδανικότερη τροφή. Κ το κατσικίσιο δεν το εξαιρω, ίσα ίσα είναι κ πιο λιπαρό. Απλά λένε πως η σύσταση του είναι πιο κοντά στο ανθρώπινο για αυτό κ είναι πιο ποιοτικό από το αγελαδινό. Επίσης, σκέψου πως σε όλες τις αλλεργίες, τις γαστρεντερικές διαταραχές, στομαχόπονο, χολή, μετεωρισμό, κολιτιδα κλπ σου απαγορεύουν το γάλα. Όχι το γιαούρτι, το νωπό γάλα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 58 λεπτά , tzenaki1982 είπε:

Χωρισ να μπορω να σου παραθεσω πηγεσ θα σου πω απλα πωσ  εχω ενα παιδακι με αλλεργια στο αγελαδινο κ  η κυρια ανησυχοα μου ηταν πωσ θα παρει το ασβεστιο κ τισ βιταμινεσ που παιρνουν τα παιδακιααπο τα γαλακτοκομικα.

Κ ο παιδογαστρεντερολογοσ κ ο παιδιατροσ που μαδ παρακολουθουν ειναι κατηγορηματικοι πωσ τα γαλατα, ειτε το αγελαδινο ειτε το κατσικισιο οπωσ κ ολα τα γαλακτοκομικα δεν ειναι η " υπερτροφη " που θεωτουνταν παλια..τα θρεπτικα συστατικα μπορουν να τα παρουν απο αλλεσ τροφεσ..

Δεν διαφωνω πως τα θρεπτικά συστατικά καλύπτονται από άλλες τροφές. Μου έκανε εντύπωση ή τοποθέτηση της @Lenia16 πως το αγελαδινό δεν απορροφάται και αντίθετα επιβαρύνει και θα ήθελα να διαβάσω περισσότερα πάνω σε αυτό!

Link to comment
Share on other sites

On 9/7/2007 at 8:55 ΠΜ, mamavasia είπε:

Καλημέρα....τόν τελευταίο καιρό έχω ξεκινήσει προσπάθειες για να κόψω την σκόνη γάλα απο την μπέμπα και να ξεκινήσω με φρέσκο γάλα όπως είπε ο γιατρός..αλλα η δικιά μου δεν το θέλει!!

 

Πήρα το delta advance που έχει και άρωμα βανίλια και δεν το ήθελε, της το ζέστανα λίγο και πάλι δεν το ήθελε...δοκίμασα να της το δώσω αφού κοιμηθεί και πάλι δεν το ήθελε...τελικά πάντα καταλήγουμε να κοιμάται πρώτα και μετά να της δίνω γάλα σκόνη.....καμία συμβουλή???

 

Τώρα τελευταία είδα ότι βγήκε και NAN 3 για παιδιά ενός έτους και πάνω και σκέφτομαι αν τυχόν δεν πιεί φρέσκο γάλα να της δίνω απο αυτό μετά απο κάποιο καιρό αφού ρωτήσω τον γιατρό, κάνει όμως ή πρέπει να μάθουν στο φρέσκο??

Και εμένα τα ίδια μου έκανε η δικιά μου. Αφού δοκίμασα πολλά φρέσκα καταλήξαμε στο κατσικίσιο. 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Δεν διαφωνω πως τα θρεπτικά συστατικά καλύπτονται από άλλες τροφές. Μου έκανε εντύπωση ή τοποθέτηση της @Lenia16 πως το αγελαδινό δεν απορροφάται και αντίθετα επιβαρύνει και θα ήθελα να διαβάσω περισσότερα πάνω σε αυτό!

Έχω από χθες παραθέσει κάποια links αλλά βρίσκεται ακόμη σε απόκρυψη. Σε γενικές γραμμές, επειδή δεν το έχω ψάξει κ εγώ πολύ μη φανταστείς, η άποψη μου βασίζεται κυρίως σε άτυπες συζητήσεις, προσωπικες δικες μου κ τρίτων, με γιατρούς αλλά κ από διάφορες παθήσεις συγγενών φίλων κ γνωστών που τους έχουν απαγορεύσει το γάλα -οχι το γιαούρτι όμως. Τυπικά αυτό που ισχύει σίγουρα είναι ότι το γάλα σε φυσιολογικές ποσότητες δεν κάνει κακό αλλά δεν θεωρείται απαραίτητο, όπως θεωρούνταν παλιά και σε πολύ κόσμο προκαλεί γαστρεντερικές παρενέργειες γιατί είναι δύσκολα αφομοιώσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Μια γενική επισκόπηση για το γάλα και τα γαλακτοκομικά, στα αγγλικά. Στο τέλος του κειμένου παραθέτει και βιβλιογραφία.

 

http://www.diagnosisdiet.com/food/dairy/

 

 

Κι ένα σχόλιο από μένα: η επιλογή "γάλα με δημητριακά" είναι ακατάλληλη κατ' εμέ. Τόσο για παιδιά όσο και για ενήλικες. Πέρα από το γάλα, είναι και το κομμάτι των δημητριακών. Δεν ξέρω πόσο επεξεργασμένα είναι αυτά που επιλέγεις αλλά έχε κατά νου, την ποσότητα της ζάχαρης που καταναλώνει το παιδί σου συνολικά, μέσα στη μέρα του, έμμεσα, λόγω τέτοιων τροφών. 

 

Μπορείς επίσης να κοιτάξεις την διατροφική αξία των τροφών που επιλέγεις. Οχι τα προστιθέμενα συστατικά, που υποτίθεται ότι δίνουν βιταμίνες και ιχνοστοιχεία. Την πραγματική τροφή. Δηλαδή: τί προσφέρει διατροφικά, μια μερίδα δημητριακά, μια μερίδα βρώμης, μια μερίδα αυγό, μια μερίδα ψωμί, μια μερίδα κοτόπουλο κτλ. Για να μπορείς να επιλέξεις τα πιο πλούσια διατροφικά γεύματα.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Lenia16 said:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/17664905/?i=15&from=/21921812/related#fft

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/21335988/?i=3&from=/17664905/related

 

https://enallaktikidrasi.com/2014/01/endeiknytai-to-ageladino-gala-gia-ton-anthropo/

 

https://www.peta.org/living/food/reasons-stop-drinking-milk/

 

Gastrointestinal and allergic problems may be caused by early introduction of cow's milk or by its substitution for breast milk. Furthermore, cow's milk has decreased iron density and bioavailability, excess protein and minerals, notably calcium, and thus interferes in the absorption of iron from other foods, and is also linked to small intestinal hemorrhage in young children.

 

Αν ψάξεις θα βρεις κ μελέτες που υποστηρίζουν ότι δεν υπάρχουν αρκετά στοιχεία για τη συσχέτιση του αγελαδινού γάλακτος με όλα τα παραπάνω. Εμένα προσωπικά δε μου αρέσει κιόλας το γάλα κ είμαι αρνητικά επηρεασμένη ούτως ή άλλως! Πάντως, μόνο και μόνο αν αναλογιστείς τον τρόπο που παρασκευάζονται τα γάλατα θα έλεγα πως δεν είναι κ η ιδανικότερη τροφή. Κ το κατσικίσιο δεν το εξαιρω, ίσα ίσα είναι κ πιο λιπαρό. Απλά λένε πως η σύσταση του είναι πιο κοντά στο ανθρώπινο για αυτό κ είναι πιο ποιοτικό από το αγελαδινό. Επίσης, σκέψου πως σε όλες τις αλλεργίες, τις γαστρεντερικές διαταραχές, στομαχόπονο, χολή, μετεωρισμό, κολιτιδα κλπ σου απαγορεύουν το γάλα. Όχι το γιαούρτι, το νωπό γάλα. 

Δεν διαφωνω οτι η εισαγωγή αγελαδινού γάλακτος νωρίς ενέχει κινδύνους, ούτε και στο ότι γενικά το γάλα δεν είναι η υπερτροφή που πίστευαν κάποτε. Απλά η απορία της @Mama_Anesti_ από ότι κατάλαβα (και η δική μου δηλαδη) επικεντρώνεται κυρίως στο σχόλιο περί απορρόφησης του αγελαδινού γάλακτος. Κάτι το οποίο δεν ισχύει. Το αγελαδινό γάλα απορροφάται από τον άνθρωπο. Στους παραπάνω συνδέσμους αναφέρεται ότι η βιοδιαθεσιμότητα του σιδήρου στο γάλα είναι χαμηλή, αυτό όμως δεν καθιστα ολο το γαλα μη απορροφίσιμο. Και δεν νομιζω οτι κανεις πινει γαλα για να παρει σίδηρο. Ίσα ίσα που απο οτι ανεφερεται και στις παραπανω μελετες, ενας απο τους παραγοντες κινδυνου με την εισαγωγή αγελαδινού γάλακτος νωρις ειναι ότι λόγω της υψηλής περιεκτικότητας ασβεστιού (που απο το γαλα εχει καλή βιοδιαθεσιμότητα γύρω στο 35% σε ενήλικες, για παιδιά δεν βρηκα δεδομενα) παρεμποδίζεται η απορρόφηση μη αιμικού σιδήρου (φυτικού δηλαδή) λόγω δημιουργίας συμπλώκων.  Οπότε το γάλα απορροφάται @Mama_Anesti_ τωρα το πότε, αν και ποιο θα επιλεξεις να δωσεις στο παιδι σου ειναι άλλη ιστορια! Επίσης ο λόγος που στις διαταραχες που ανεφερες επιτρέπεται το γιαούρτι γιατί για την παρασκευή του ζυμώνεται μέρος της λακτόζης που συνήθως είναι αυτή που προκαλεί τα προβλήματα.  

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Έχω από χθες παραθέσει κάποια links αλλά βρίσκεται ακόμη σε απόκρυψη. Σε γενικές γραμμές, επειδή δεν το έχω ψάξει κ εγώ πολύ μη φανταστείς, η άποψη μου βασίζεται κυρίως σε άτυπες συζητήσεις, προσωπικες δικες μου κ τρίτων, με γιατρούς αλλά κ από διάφορες παθήσεις συγγενών φίλων κ γνωστών που τους έχουν απαγορεύσει το γάλα -οχι το γιαούρτι όμως. Τυπικά αυτό που ισχύει σίγουρα είναι ότι το γάλα σε φυσιολογικές ποσότητες δεν κάνει κακό αλλά δεν θεωρείται απαραίτητο, όπως θεωρούνταν παλιά και σε πολύ κόσμο προκαλεί γαστρεντερικές παρενέργειες γιατί είναι δύσκολα αφομοιώσιμο.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πηγές! Μόλις βρω χρόνο θα τις διαβάσω!

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Δεν διαφωνω οτι η εισαγωγή αγελαδινού γάλακτος νωρίς ενέχει κινδύνους, ούτε και στο ότι γενικά το γάλα δεν είναι η υπερτροφή που πίστευαν κάποτε. Απλά η απορία της @Mama_Anesti_ από ότι κατάλαβα (και η δική μου δηλαδη) επικεντρώνεται κυρίως στο σχόλιο περί απορρόφησης του αγελαδινού γάλακτος. Κάτι το οποίο δεν ισχύει. Το αγελαδινό γάλα απορροφάται από τον άνθρωπο. Στους παραπάνω συνδέσμους αναφέρεται ότι η βιοδιαθεσιμότητα του σιδήρου στο γάλα είναι χαμηλή, αυτό όμως δεν καθιστα ολο το γαλα μη απορροφίσιμο. Και δεν νομιζω οτι κανεις πινει γαλα για να παρει σίδηρο. Ίσα ίσα που απο οτι ανεφερεται και στις παραπανω μελετες, ενας απο τους παραγοντες κινδυνου με την εισαγωγή αγελαδινού γάλακτος νωρις ειναι ότι λόγω της υψηλής περιεκτικότητας ασβεστιού (που απο το γαλα εχει καλή βιοδιαθεσιμότητα γύρω στο 35% σε ενήλικες, για παιδιά δεν βρηκα δεδομενα) παρεμποδίζεται η απορρόφηση μη αιμικού σιδήρου (φυτικού δηλαδή) λόγω δημιουργίας συμπλώκων.  Οπότε το γάλα απορροφάται @Mama_Anesti_ τωρα το πότε, αν και ποιο θα επιλεξεις να δωσεις στο παιδι σου ειναι άλλη ιστορια! Επίσης ο λόγος που στις διαταραχες που ανεφερες επιτρέπεται το γιαούρτι γιατί για την παρασκευή του ζυμώνεται μέρος της λακτόζης που συνήθως είναι αυτή που προκαλεί τα προβλήματα.  

Έχεις δίκιο γιατί μάλλον δεν  διατύπωσα σωστά αυτό που είχα στο μυαλό μου, αυτό που εννοουσα ήταν αυτό που έγραψα στο επόμενο σχόλιο μου, ότι δεν αφομοιώνεται εύκολα από το γαστρεντερικό και όχι ότι δεν απορροφώνται τα συστατικά του. Κατόπιν διάβασα κάποια στοιχεία για τις πρωτεϊνες και την μεγάλη ποσότητα ασβεστίου που μετά από έρευνες φαίνεται ότι τελικά κάνει πιο πολύ κακό παρά καλο αλλα δεν είχα το χρονο να εμβαθύνω αν και είναι ενδιαφέρον σαν θέμα. Όχι ότι με αφορά βέβαια γιατί έχω να πιω γάλα απτό σχολείο :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lenia16 said:

Έχεις δίκιο γιατί μάλλον δεν  διατύπωσα σωστά αυτό που είχα στο μυαλό μου, αυτό που εννοουσα ήταν αυτό που έγραψα στο επόμενο σχόλιο μου, ότι δεν αφομοιώνεται εύκολα από το γαστρεντερικό και όχι ότι δεν απορροφώνται τα συστατικά του. Κατόπιν διάβασα κάποια στοιχεία για τις πρωτεϊνες και την μεγάλη ποσότητα ασβεστίου που μετά από έρευνες φαίνεται ότι τελικά κάνει πιο πολύ κακό παρά καλο αλλα δεν είχα το χρονο να εμβαθύνω αν και είναι ενδιαφέρον σαν θέμα. Όχι ότι με αφορά βέβαια γιατί έχω να πιω γάλα απτό σχολείο :rolleyes:

Απλά η φυσιολογία και λειτουργία του γαστρεντερικου ήταν το θέμα των σπουδών μου ως τώρα και μου έκανε τρομερή εντυπωση αυτό για την απορρόφηση γιατί δεν το είχα ακουσει ως τώρα, γι αυτό και το έψαξα λίγο παραπάνω. Στα υπόλοιπα συμφωνούμε :) 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια με ηρεμείτε πολύ με αυτά που διαβάζω γιατί εδώ και κάποιο καιρό η μικρή (15 μηνών) έκοψε τελείως το γάλα (δεν το πίνει με κανένα τρόπο και για κανένα λόγο) και είμαι πολύ προβληματισμένη. Η αλήθεια είναι ότι μέχρι να το σταματατήσει δεν μπορούσα να διανοηθώ ότι ένα μωρό στην ηλικία της μπορεί και να μην πιεί γάλα, το θεωρούσα απόλυτα αναγκαίο. Προσπαθώ να της δίνω το ασβέστιο από άλλες τροφές αλλά μπερδεύομαι με τις ποσότητες, αν δεν παίρνει αρκετό δηλαδή ή αν κάποιες μέρες παραπέρνει... Μπορεί καποια κοπέλα να με κατευθύνει σχετικά με το πόσο γιαούρτι και τυράκι μπορώ να προσφέρω την ημέρα; (μάλλον είμαι λίγο εκτός θέματος αλλά βρήκα ευκαιρία να πω τον πόνο μου...:))

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Anna3011 said:

Κορίτσια με ηρεμείτε πολύ με αυτά που διαβάζω γιατί εδώ και κάποιο καιρό η μικρή (15 μηνών) έκοψε τελείως το γάλα (δεν το πίνει με κανένα τρόπο και για κανένα λόγο) και είμαι πολύ προβληματισμένη. Η αλήθεια είναι ότι μέχρι να το σταματατήσει δεν μπορούσα να διανοηθώ ότι ένα μωρό στην ηλικία της μπορεί και να μην πιεί γάλα, το θεωρούσα απόλυτα αναγκαίο. Προσπαθώ να της δίνω το ασβέστιο από άλλες τροφές αλλά μπερδεύομαι με τις ποσότητες, αν δεν παίρνει αρκετό δηλαδή ή αν κάποιες μέρες παραπέρνει... Μπορεί καποια κοπέλα να με κατευθύνει σχετικά με το πόσο γιαούρτι και τυράκι μπορώ να προσφέρω την ημέρα; (μάλλον είμαι λίγο εκτός θέματος αλλά βρήκα ευκαιρία να πω τον πόνο μου...:))

Αυτό είναι κάτι σχετικό, εξαρτάται απο το είδος της διατροφής που κάνει την υπόλοιπη μέρα. Δώσε πάντως στο ένα απο τα γεύματα της γιαούρτι, πχ. δεκατιανό.  Τυρί επίσης μπορείς να προσφέρεις συχνά, μαζί με το φαγητό για παράδειγμα, απλα πρόσεξε να μην το δίνεις με πηγες μη αιμικού σιδήρου (πχ. φακές, σπανάκι) γιατί τότε θα μειωθεί η απορροφισημότητα του σιδήρου. 

Από οτι θυμάμαι τα αμύδγαλα έχουν σχετικά υψηλό ασβέστιο, το μπρόκολο και ορισμένα όσπρια (φασόλια νομίζω).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...