Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τη γνώμη σας λίγο...


myfavouritelullaby

Recommended Posts

μαριαλ

συμφωνω με καποια απο αυτα που λες αλλα μην ξεχνας οτι υπαρχουν και παμπονηρες γυναικες που οταν πηγαιναμε εμεις στη διπλωματια αυτες γυριζανε και δεν τις τουμπαρεις ευκολα με ναζια,υπεκφυγες και καλη διαθεση.υπαρχουν πεθερουλες που με ολη την αγαπη τους για το παιδι τους και γιατι οχι ακομη κι αν δε σε αντιπαθουν θελουν συνηδειτα ή οχι

α.να περναει το δικο τους

β.να αποδειξουν οτι ειναι/ηταν σε ολα καλυτερες

γ,να αποφασιζουν αυτες αντι για σας στο σπιτι σου (!) και για τα παιδια σου ,λαμβανοντας υποψιν παντα και τα οποια προσωπικα τους συμφεροντα

 

και δεν καταθετουν κι ευκολα τα οπλα!υποχωρουν για λιγο και μολις βρεθει τροπος ξαναχτυπανε και υπουλα μαλιστα!βαζοντας λογια στον αντρα σου ή και στα μεγαλυτερα παιδια σου,διαστρεβλωνοντας λογια,λεγοντας και ψεμματα καμια φορα,σπαζοντας σου τα νευρα παντιοτροπως, εκβιαζοντας συναισθηματικα και αλλα ομορφα...εδω σε θελω:roll:...

 

και μετα αναρωτιεσαι αξιζει για μια πεθερα να με κλεισουν στο δρομοκαιτειο?:confused:

 

και καπου εδω κλεινει μια πορτα!γκουπ...

 

κι αντε στην ευχη καλη μου...:twisted:

ευτηχως τα ειπεσ εσυ για μενα,με τον καλυτερο δυνατο τροπο.ετσι οπως τα λες ειναι!εγω δυστηχως δεν εχω τροπο να πω αυτα που νιωθω!!

qH8Hp3.png

 

z4RLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 115
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γέλασα μέχρι δακρύων,κι επιτέλους είδα το θέμα με λίγο χιούμορ!!! Δεν το πιστεύω οτι σε είπε ζωον εν τω μεταξύ!!! Μεταξύ μας τώρα αυτό με τη δουλειά το περιμένω κι εγώ, ήδη πετάει σπόντες για τα λεφτά..

'Ολες οι κοπέλες δίκιο έχουν.. και η Μαριαλ καλά τα λέει,αλλά,βρε κορίτσι μου δεν έχουν όλοι διπλωματία!Και δεν σηκώνουν και όλοι οι άνθρωποι διπλωματία..

Κάποια επίσης ανέφερε κάτι για προκατάλλειψη και είχε δίκιο..αλλά πείτε μου κάτι:πώς να ξανα-εμπιστευτώ και να ανοιχτώ ξανά σε μια γυναίκα που μου δήλωσε ευθέως οτι την ουσία τόσο καιρό ήθελε να με έχει απο κοντά να δει τι ρόλο βαράω,κι οτι,αν λέει δεν είχα πολλές επαφές μαζί τους απο την αρχή δεν θα με άφηνε να πάρω το γιο της!!!

Τώρα,μετά απο όσα έγιναν (ήρθαμε σε αντιπαράθεση μόλις μια μέρα πριν το γάμο) προσπαθεί να με πλησιάσει ξανά και μου μιλάει όλο αγάπη αλλά φαίνεται οτι το προσπαθεί. Εγώ ακόμα είμαι επιφυλακτική. Δηλαδή μου άρεσε που πηγαίναμε συχνά σπίτι τους (όχι κάθε μέρα όπω κατάντησε,αλλά συχνά) κ μου άρεσε που υπήρχε άνεση.Τώρα ξέρω οτι το συζητάνε και με έχουν στην μπούκα,σίγουρα δεν τους αρέσει αλλά φοβάμαι να δώσω πάλι θάρρος,δεν πρόκειται αλλιώς να γίνουμε μια ανεξάρτητη οικογένεια που πατάει στα πόδια της!

Απλά τα φανταζόμουν αλλιώς,όμορφα,ρομαντικά,όλοι αγαπημένοι..να βλεπόμαστε συχνά και τέτοια..αλλά οι συμπεριφορές αυτές είναι μονόδρομος,δυστυχώς!

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Πιγκουινάκι επίσης με κάλυψες! Τα διαστρεβλωμένα λόγια τα έχω περάσει κι εγώ!και την προσωρινή υποχώρηση επίσης!
καλημερα κοριτσι μου,ενοειτε πως θα πηγαινεισ και θα τους βλεπεις,αλλα με μετρο,εμενα μου εχει κανει τα νευρα εγκυο γυναικα κροσια,εμεις ειναι να μετακομισουμε κ σε αλλη πολη,45' απο εδω που μενουμε και εχει φρηκαρει,τωρα μου ειπε μια μερα οτι θα ερχετε καθε μερα να κραταει το μωρο να δουλεψω,παλι λεω τα ιδια,η μερα που θα τη στολισω δεν αργει και ασ με κατηγορησουν καποιεσ οσο θελουν εδω μεσα.η γυναικα δεν παιρνει απο λογια,θελει να γιναιτε το δικο της,το βλεπω να ερχετε οταν θα γεννησω θα μπαινοβγαινει με ανεση εδω μεσα και ως συνηθως θα εχει αποψη για ολα και επιμενει και υψωνει και τη φωνη της!πλεον δεν μπορω να τη βλέπω,να πηγαινεισ εσυ αλλα να κρατας τησ πισιμη σου γιατι οταν γεννησεις δεν ξερεις τι θα σου ερθει.και εγω οπως και εσυ θελω να μεγαλωσω το παιδι μου εγω,να το ταιζω εγω να εχει προγραμμα και οχι να της το αφηνω,θα το βλεπει αλλα μια ωρα τη βδομαδα,με παρουσια δικη μου και του αντρα μου!

qH8Hp3.png

 

z4RLp2.png

Link to comment
Share on other sites

και ασ με κατηγορησουν καποιεσ οσο θελουν εδω μεσα

καλά...

με τέτοιε φιλοσοφία και αρνητικότατη διάθεση πως περιμένεις να βελτιωθούν τα πράγματα;

όσο πάνε θα χειροτερεύουν... και θα χειροτερεύουν...

 

συν αθηνά και χείρα κίνει λέει η παριμοία...

δεν είναι δυνατόν να περιμένεις να μεταλαχτεί η συμπεριφορά της με..... την επιφήτηση του αγίου πνεύματος..... πρέπει κάτι να κάνεις και συ

 

αν αρνήσαι να βοηθήσεις προς αυτή την κατεύθυνση, δικό σου κακό κάνεις, δε βλάπτεις εμένα...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλά...

με τέτοιε φιλοσοφία και αρνητικότατη διάθεση πως περιμένεις να βελτιωθούν τα πράγματα;

όσο πάνε θα χειροτερεύουν... και θα χειροτερεύουν...

 

συν αθηνά και χείρα κίνει λέει η παριμοία...

δεν είναι δυνατόν να περιμένεις να μεταλαχτεί η συμπεριφορά της με..... την επιφήτηση του αγίου πνεύματος..... πρέπει κάτι να κάνεις και συ

αν αρνήσαι να βοηθήσεις προς αυτή την κατεύθυνση, δικό σου κακό κάνεις, δε βλάπτεις εμένα...:rolleyes:

 

Και γιατί θα πρέπει καλά και σώνει να βελτιώσουμε τη σχέση με την πεθερά; Κάποιες μπορεί να μη θέλουν. Μιλάω γενικά, κάνοντας το δικηγόρο του διαβόλου, γιατί εγώ πεθερά δεν έχω. Απλά πιστεύω ότι για να βελτιωθεί μια σχέση πρέπει να το θέλουν κι οι δυο πλευρές. Όταν λοιπόν έχεις απέναντί σου τοίχο, ε κάποια στιγμή σταματάς να προσπαθείς. Δεν υπάρχει λογος. Η εμπειρία μου λέει ότι οι μεγάλης ηλικίας γυναίκες, δεν αλλάζουν εύκολα γνώμη. Κι άντε τώρα εσύ να πείσεις τη μάνα του άντρα σου ότι δεν έχει πάντα δίκιο. Το σάλιο σου χαλάς.

 

Κακό δεν κάνεις στον εαυτό σου όταν κρατάς σε απόσταση κάποιο άτομο που σε φθείρει, ακριβώς το αντίθετο. Προσωπικά δεν θέλω κανενός είδους αρνητική ενέργεια γύρω μου.

Link to comment
Share on other sites

καλά...

με τέτοιε φιλοσοφία και αρνητικότατη διάθεση πως περιμένεις να βελτιωθούν τα πράγματα;

όσο πάνε θα χειροτερεύουν... και θα χειροτερεύουν...

 

συν αθηνά και χείρα κίνει λέει η παριμοία...

δεν είναι δυνατόν να περιμένεις να μεταλαχτεί η συμπεριφορά της με..... την επιφήτηση του αγίου πνεύματος..... πρέπει κάτι να κάνεις και συ

 

αν αρνήσαι να βοηθήσεις προς αυτή την κατεύθυνση, δικό σου κακό κάνεις, δε βλάπτεις εμένα...:rolleyes:

εδω κανεις λαθος!!εγω δεν εχω μαλωσει ποτε με την πεθερα μου,μπορει να μου εχει σπασει τα νευρα να μην μπορω να τη βλεπω αλλα δεν τησ εχω πει κουβεντα ποτε!!και αυτο ειναι το θεμα,εγω προσπαθω με ωραιο τροπο να τησ εξηγησω οτι δεν ειναι ενταξυ,αλλα αυτη δεν παιρνει απο λογια!απλα η ωρα που θα χ@@@ δεν αργει,γιατι δεν υπαρχει πλέον αλλοσ δρομος σθζητησεισ,η γυναικα θα μασ γ@@@@ σε λιγο!!!!

qH8Hp3.png

 

z4RLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί θα πρέπει καλά και σώνει να βελτιώσουμε τη σχέση με την πεθερά; Κάποιες μπορεί να μη θέλουν. Μιλάω γενικά, κάνοντας το δικηγόρο του διαβόλου, γιατί εγώ πεθερά δεν έχω. Απλά πιστεύω ότι για να βελτιωθεί μια σχέση πρέπει να το θέλουν κι οι δυο πλευρές. Όταν λοιπόν έχεις απέναντί σου τοίχο, ε κάποια στιγμή σταματάς να προσπαθείς. Δεν υπάρχει λογος. Η εμπειρία μου λέει ότι οι μεγάλης ηλικίας γυναίκες, δεν αλλάζουν εύκολα γνώμη. Κι άντε τώρα εσύ να πείσεις τη μάνα του άντρα σου ότι δεν έχει πάντα δίκιο. Το σάλιο σου χαλάς.

 

Κακό δεν κάνεις στον εαυτό σου όταν κρατάς σε απόσταση κάποιο άτομο που σε φθείρει, ακριβώς το αντίθετο. Προσωπικά δεν θέλω κανενός είδους αρνητική ενέργεια γύρω μου.

Αυτο ακρηβως,εγω θελω να χαλασω τη σχεση να γλιτωσω μια για παντα,να ζησω ευτηχησμενη χωρις τη γρουσουζα στη ζωη μου!!!

qH8Hp3.png

 

z4RLp2.png

Link to comment
Share on other sites

εδω κανεις λαθος!!εγω δεν εχω μαλωσει ποτε με την πεθερα μου,μπορει να μου εχει σπασει τα νευρα να μην μπορω να τη βλεπω αλλα δεν τησ εχω πει κουβεντα ποτε!!και αυτο ειναι το θεμα,εγω προσπαθω με ωραιο τροπο να τησ εξηγησω οτι δεν ειναι ενταξυ,αλλα αυτη δεν παιρνει απο λογια!απλα η ωρα που θα χ@@@ δεν αργει,γιατι δεν υπαρχει πλέον αλλοσ δρομος σθζητησεισ,η γυναικα θα μασ γ@@@@ σε λιγο!!!!

 

Και το να μη μιλάς, δεν είναι πάντα καλό. Μερικές πάντως δεν παίρνουν από λόγια. Η πρώην μου πεθερά, αν δεν της απαντούσα κατάλληλα, έπαιρνε ένα ύφος περιχαρές νομίζοντας ότι με τάπωσε. Απεναντίας όταν απαντούσα, ξίνιζε τα μούτρα της. Προτιμούσα να τη βλέπω με ξινισμένα μούτρα, παρά να έχει ύφος 15 καρδιναλλίων και να μου κάνει την έξυπνη. Έχω γράψει περιστατικά απίστευτα στο θέμα με τις πεθερές. Άντε μη συγχιστώ μέρες που είναι και γράψω κι άλλα! :twisted:

 

Αυτο ακρηβως,εγω θελω να χαλασω τη σχεση να γλιτωσω μια για παντα,να ζησω ευτηχησμενη χωρις τη γρουσουζα στη ζωη μου!!!

 

Δε χρειάζεται να χαλάσεις τη σχέση. Μπορείς απλά να την κρατάς σε απόσταση. Και να τη βάζεις στη θέση της όταν πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Και το να μη μιλάς, δεν είναι πάντα καλό. Μερικές πάντως δεν παίρνουν από λόγια. Η πρώην μου πεθερά, αν δεν της απαντούσα κατάλληλα, έπαιρνε ένα ύφος περιχαρές νομίζοντας ότι με τάπωσε. Απεναντίας όταν απαντούσα, ξίνιζε τα μούτρα της. Προτιμούσα να τη βλέπω με ξινισμένα μούτρα, παρά να έχει ύφος 15 καρδιναλλίων και να μου κάνει την έξυπνη. Έχω γράψει περιστατικά απίστευτα στο θέμα με τις πεθερές. Άντε μη συγχιστώ μέρες που είναι και γράψω κι άλλα! :twisted:

 

 

 

Δε χρειάζεται να χαλάσεις τη σχέση. Μπορείς απλά να την κρατάς σε απόσταση. Και να τη βάζεις στη θέση της όταν πρέπει.

το κακο μ εμενα ειναι οτι δεν εχω τροπο η δεν θα πω τιποτα η θα το πω αποτομα και θα παρεξηγηθω πιστευω η πεθερα μου δεν παιρνει απο λογια,οσο τησ τα εξηγω με ωραιο τροπο νομιζει οτι δεν μπορω να πω οχι,δεν καταλαβαινει δλδ οτι με ενοχλει και προσπαθει να εκμεταλευτει την ηρεμια μου και να επιβληθει!!ο αντρασ μου με τοσα που εχουν γινει και τοσα που μου εχει πει,φυσικα απο πισω του,τον κρατησα με το ζορι να μην την παρει να τη χ@@@.ηθελα απλα να την συνεφερω εγω αλλα μεγα λαθοσ!την επομενη δεν εχει!

qH8Hp3.png

 

z4RLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το κακο μ εμενα ειναι οτι δεν εχω τροπο η δεν θα πω τιποτα η θα το πω αποτομα και θα παρεξηγηθω πιστευω η πεθερα μου δεν παιρνει απο λογια,οσο τησ τα εξηγω με ωραιο τροπο νομιζει οτι δεν μπορω να πω οχι,δεν καταλαβαινει δλδ οτι με ενοχλει και προσπαθει να εκμεταλευτει την ηρεμια μου και να επιβληθει!!ο αντρασ μου με τοσα που εχουν γινει και τοσα που μου εχει πει,φυσικα απο πισω του,τον κρατησα με το ζορι να μην την παρει να τη χ@@@.ηθελα απλα να την συνεφερω εγω αλλα μεγα λαθοσ!την επομενη δεν εχει!

κοπελα μου γλυκια...κοιτα τον εαυτουλη σου και το μωρακι σου...μονο αυτο εχει σημασια για σενα...δεν θα εισαι ουτε η πρωτη ουτε η τελευταια που δεν θα εχει αριστες σχεσεις με την πεθερα της...! κρατα μια τυπικη σχεση και ολα τα αλλα περιτευουν...πανω απο ολα ειναι η οικογενεια μας και μονο...;)

καλη λευτερια...η απαντηση μου ισχυει και για το πμ σου!

η Κατερινα μας ηρθε...13/2/2006

''ζω για να βλεπω την θαλασσα των ματιων σου'!

η Μαρια-Δημητρα ειναι μαζι μας απο 19/5/2013!

'η νυχτα γεμισε φως!'

Link to comment
Share on other sites

κοπελα μου γλυκια...κοιτα τον εαυτουλη σου και το μωρακι σου...μονο αυτο εχει σημασια για σενα...δεν θα εισαι ουτε η πρωτη ουτε η τελευταια που δεν θα εχει αριστες σχεσεις με την πεθερα της...! κρατα μια τυπικη σχεση και ολα τα αλλα περιτευουν...πανω απο ολα ειναι η οικογενεια μας και μονο...;)

καλη λευτερια...η απαντηση μου ισχυει και για το πμ σου!

ευχαριστω πολυ!!!:P:p:p:p

qH8Hp3.png

 

z4RLp2.png

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να βρω το chat!

Προσπάθησε να ηρεμήσεις καλή μου,έχουμε δρόμο ακόμα..Εμένα νομίζω οτι άρχισε να καταλαβαίνει,ελπίζω δηλαδή.. Σήμερα περάσαμε μια ωραία μέρα μαζί, φάγαμε όλοι μαζί στο σπίτι,πήγαμε για καφέ..κάτι ανέφερε βέβαια πάλι για βοήθεια με το μωρό κλπ αλλά προσπαθώ να το παίρνω χαλαρά κ να μην κάνω κακές σκέψεις..

Προσπαθώ να μπω στη θέση της,πώς θα νιώθω όταν είμαι όπως εκείνη..Αλλά και πάλι,έτσι δεν θα κάνω πιστεύω :rolleyes:

'Ισως κ εγώ να υπερβάλλω,αλλά στερήθηκα πράγματα και δεν πέρασα εύκολα στη ζωή μου,οπότε αυτή είναι η ευκαιρία μου να χαρώ,να σημιουργήσω,να ανοίξω σπίτι.. Το μωρό αυτό το ονειρεύομαι καιρό..δεν μπορώ να φανταστώ οτι θα το μοιράζομαι με κανέναν,πόσο μάλλον να περνάω όλη μου τη μέρα με την πεθερά μου,κι ας είναι καλός άνθρωπος..Αν έμπαινε ή αν έκανε τον κόπο να μπει στη θέση μου,θα με καταλάβαινε,είμαι σίγουρη..

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να βρω το chat!

Προσπάθησε να ηρεμήσεις καλή μου,έχουμε δρόμο ακόμα..Εμένα νομίζω οτι άρχισε να καταλαβαίνει,ελπίζω δηλαδή.. Σήμερα περάσαμε μια ωραία μέρα μαζί, φάγαμε όλοι μαζί στο σπίτι,πήγαμε για καφέ..κάτι ανέφερε βέβαια πάλι για βοήθεια με το μωρό κλπ αλλά προσπαθώ να το παίρνω χαλαρά κ να μην κάνω κακές σκέψεις..

Προσπαθώ να μπω στη θέση της,πώς θα νιώθω όταν είμαι όπως εκείνη..Αλλά και πάλι,έτσι δεν θα κάνω πιστεύω :rolleyes:

'Ισως κ εγώ να υπερβάλλω,αλλά στερήθηκα πράγματα και δεν πέρασα εύκολα στη ζωή μου,οπότε αυτή είναι η ευκαιρία μου να χαρώ,να σημιουργήσω,να ανοίξω σπίτι.. Το μωρό αυτό το ονειρεύομαι καιρό..δεν μπορώ να φανταστώ οτι θα το μοιράζομαι με κανέναν,πόσο μάλλον να περνάω όλη μου τη μέρα με την πεθερά μου,κι ας είναι καλός άνθρωπος..Αν έμπαινε ή αν έκανε τον κόπο να μπει στη θέση μου,θα με καταλάβαινε,είμαι σίγουρη..

εδω ειμαι κοπελα μου!!!και εγω χιλιοπροσπαθησα,μακαρι να καταλαβουν.και εγω εχω απωθημενο με το μωρακι μου,γιατι οι γονεισ μου με εκαναν πολυ μικροι χωρησαν εφυγαν και με αφησαν με τη γιαγια και με πειραζε παρα πολυ που δεν ειχα τη μαμα μου.το μωρο μου δεν θελω να νιωσει ουτε στιγμη αυτο που ενιωσα εγω!!αλλα αυτη η γυναικα θελει να μου χαλασει τη στιγμη.εγω προσπαθησα πολυ,πλεον αρχηζω να ξεκοβω,δεν μπορω αλλο!

qH8Hp3.png

 

z4RLp2.png

Link to comment
Share on other sites

πολλά κοινά Selest,κι εμένα χωρισμένοι,και μεγάλωσα με πατριούς και μητριές, γι'αυτό έχω καημό να χαρώ παδιά και οικογένεια..είδες που όλα εξηγούνται???

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πολύ σωστά!

της το λες ότι χρειάζεσαι τον πρωινό ύπνο, και για να μην νομίζει ότι την αποφεύγεις, την καλείς το απόγευμα για καφέ!

...........

χαλαρώστε και πηγαίνετε με τα νερά τους....

συμφωνώ και επαυξάνω όλο το μήνυμα της ΜΑΡΙΑΛ. Νομίζω είναι θέμα δικών μας λάθος χειρισμών και όχι των πεθερών, αυτές βρίσκουν και κάνουν.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έπρεπε να ανοίξω αυτό το θέμα σε άλλο topic,αλλά δυστηχώς δεν μου ανοίγει!! Εχω την ανάγκη να μιλήσω όμως και παρακαλώ τους διαχειριστές να με συγχωρήσουν :cool:

Είμαι στον 4ο, στο πρώτο μου παιδάκι κι όλα πάνε καλά,δόξα σοι ο θεός! 'Εχω μόνο ένα θεματάκι με την πεθερά μου. Παρόλο που είναι μια γλυκύτατη γυναίκα,και μου έδειξε τη συμπάθειά της απο την αρχή,άλλαξε τελείως με το που έμεινα έγκυος και κατ'επέκταση παντρεύτηκα το γιο της.

Τα προβλήματα αφορούσαν κυρίως τον γάμο (πολιτικό) τον οποίο,καθ'ό,τι θρήσκα, δεν ήθελε καθόλου. Υπήρξαν διάφορες εντάσεις και διαφορές μεταξύ μας,απο τις οποίες έβγαλα,τελικά,το συμπέρασμα οτι θέλει να έχει άποψη στο σπίτι μας αλλά και να συμμετέχει ενεργά παίρνοντας πρωτοβουλίες που όμως δεν την αφορούν,χωρίς να καταλαβαίνει απο "όχι".

Εν πάσει περιπτώσει,μετά απο κάποιες αντιπαραθέσεις,βρήκαμε μια χρυσή τομή. Αυτό που με προβληματίζει όμως,είναι η στάση της απέναντι στην εγκυμοσύνη μου και στο αγέννητο,ακόμα,μωρό μας. Είναι το πρώτο της εγγόνι και το καταλαβαίνω,αλλά νιώθω να την χαρακτηρίζει μια υπερβολή. 'Ηθελε να έρχεται πάντα μαζί μας στο γυναικολόγο,αναφέρεται στον ερχομό του με σχέδια σαν να πρόκειται να το μεγαλώσει εκείνη,ενώ μου ζητάει εκ των προτέρων υποσχέσεις για το πόσο χρόνο θα περνάει μαζί του,εκφράζοντας ανησυχίες οτι δεν θα βλέπει το παιδί όσο θέλει. Αναφέρεται στην διαπαιδαγώγησή του αλλά και στην κατήχησή του (!!) σαν να είναι δική της δουλειά και πρόσφατα της ξέφυγε οτι νιώθει σαν να πρόκειται να γεννήσει η ίδια.

Η όλη συμπεριφορά της με έχει αγχώσει γιατί,δυστυχώς,είμαι και λίγο προκατελλειμένη απο όσα συνέβησαν με το γάμο και δεν θέλω να ξαναπέσω θύμα χειραγώγησης. Επίσης,δεν είμαι και κανένα μικρό παιδί,αυτό το μωρό το περιμένω πώς και πώς και θέλω να το μεγαλώσω αποκλειστικά,χωρίς παρεμβάσεις,ειδικά απο άτομα που δεν εμπιστεύομαι.

Θα ήθελα να ρωτήσω 1)με βρίσκετε υπερβολική?έτσι κάνουν γενικά οι γιαγιάδες?

2)είναι οι μαμάδες-πεθερές σας όλη μέρα σπίτι?? (αν μένουν κοντά)

3)είναι εγωιστικές οι επιθυμίες-προσδοκίες μου? Γιατί με κάνει να νιώθω η κακιά της υπόθεσης. Και το θέμα είναι οτι δεν τίθεται θέμα κακίας απο καμμιά πλευρά!

4)πώς να το χειριστώ??

Ευχαριστώ και σόρυ για το μεγάλο ποστ

 

Οχι δεν εισαι υπερβολικη. Η γιαγια ειναι. Τωρα για πιο λογο δεν ξερω. Αλλα η δικια μου η μανα που εχει συγχωρεθει εδω και 6 χρονια ελεγε οταν ζουσε και πριν γεννησω οτι οταν κανω παιδι θα της το αφησω να το μεγαλωσει εκεινη και να παω να κανω την ζωη μου. Γιατι εκεινη δεν εχει μεγαλωσει παιδι και το εχει αποθυμενο. Βλεπεις οταν με γεννησε με ξεφορτωθηκε στην γιαγια μου και 'πηγε να κανει την ζωη της' (κατα μανα και πατερα, κατα γιο και θυγατερα). Της ειχα πει οτι δεν υπαρχει μια στο εκατομμυριο αυτο. Οτι το παιδι θα το μεγαλωνα κατα αποκλειστικοτητα. Τα αποθυμενα της να τα βγαζε αλλου. Φυσικα δεν προλαβε να δει εγγονι αλλα ετσι και θα γινοταν, και ετσι και εγινε. Την μεγαλωσα αποκλειστικα.

 

Οσα πεθερικα εχουν αποθυμενα καλα θα κανουν να τα κρατησουν για τον εαυτο τους και να μην επιβαρυνουν τα παιδια τους με δαυτα........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

οι γονείς (πεθερός υπάρχει; άλλα αδέρφια ο άνδρας σου έχει;), αγαπούν τα παιδιά τους (ακόμα και όταν γίνονται ολόκληρα γαιδούρια), αν και όπως λες τον άνδρα σου τον μεγάλωσε η πεθερά της, πιθανών αισθάνεται ότι τον έχει αδικήσει και θέλει να επανορθώσει, μέσω του μωρού του...

 

Αντε και να δεχτουμε οτι αυτο που λες ισχυει...τι σημασια εχει?Κι εγω ηθελανα παντρευτω το Ρουβα αλλα τον προλαβε η Ζυγουλη.Ειναι λογος αυτος να πηγαινω να στηνομαι εξω απο το σπιτι της και να απαιτω πραγματα?

Αν η κυρια εχει απωθημενα να φρντισει να τα λυσει...η κοπελα τι φταιει?

 

 

ται περί θρησκευτικού γάμου και νονού... ε κατάλαβε τη λίγο αυτά είναι βιώματα και τρόπος ζωής, κάνε λίγο τα στραβά μάτια και πες (για το γάμο) "και μεις το θέλουμε πολύ, και το έχουμε στο πρόγραμμα"

 

Εδω συμφωνω..πες της μια μακακια και ξεμπερδεψες...

 

εξήγησέ της (περί νονού) ότι το σημαντικότερο είναι να έχετε εσείς (το ζευγάρι) μια άριστη σχέση με τους νονούς, ώστε, να έχει και το μωρό κατ επέκταση μια όμορφη σχέση (η όποία είναι και εφ όρου ζωής), με εκείνους. πες της ότι πολύ θα ήθελες να μπορούσαν και να το κατηχήσουν, αλλά οι συγγεκριμένοι άνθρωποι δεν μπορουν, μπορούν όμως να του προσφέρουν την αγάπη τους, και αποτελουν ένα θαυμάσιο παράδειγμα για το παιδί (τόνισε τα προτερήματά τους)....

έτσι δίνεις αξία στη γνώμη της, (δεν την ακυρώνεις), το παίζεις καλή, και κάνεις και το δικό σου :wink:

 

Εδω παλι διαφωνω καθετα.Δεν το παιζεις καλη...δεν δικαιολογησαι...δεν απολογησαι για τις επιλογες σου.Ορθα κοφτα ξεκαθαριζεις οτι δεν την αφορα ποιος θα βαφτισει το παιδι.Εδω μπαινουν ορια.Αν σε καθε βλακεια που λεει η πεθερα σου εσυ της δινεις αερα...το εχασες το παιχνιδι.Σε καποια πραγματα θα το κανεις...σε καποια ομως πρεπει να βαλεις ορια.Καλη η διπλωματια αλλα καπου πρεπει να μπαινουν και ορια.Αν σημερα την αφησεις να πιστευει οτι εχει λογο στο νονο του παιδιου....αυριο θα εχει λογο και σε αλλα σημαντικοτερα.

 

τα περί ξαφνικών επισκέψεων τονισέ της ότι επειδή έχετε το πρόγραμμά σας (είναι σημαντικό να υπάρχει ένας λόγος), και έχετε αποφασίσει επό κοινού (το από κοινού είναι επείσης σημαντικό γιατί αλλιώς φαίνεσαι εσύ η παράξενη) να μην παρεκλείνετε από αυτό πές της, ότι πρέπει να παίρνει πρώτα τηλ...

 

Εδω δε λες απολυτως τπτ.Πιανεις τον αντρουλη σου...του εξηγεις τι θελεις και της το λεει αυτος.

 

για να έχεις και τον άνδρα σου με το μέρος σου καλό θα ήταν να αποφύγεις βαρύγδουπες ανακοινώσεις όπως: "δεν θέλω να της το αφήσω ποτέ" και να λες "στην αρχή το μωρό θα θηλάζει και θα ναι δύσκολο να το αφήνουμε, δεν το αποκλείω βέβαια αλλά μου φαίνεται δύσκολο", να αποφεύγεις επείσης "φοβάμαι μην μου το πάρει - κλέψει, κτλ" γιατί γίνεσαι υπερβολική και χάνεις το δίκιο σου...

 

 

Εδω δεν ξερω...δεν απαντω.Αν ηξερα ποιος ειναι ο σωστος χειρισμος θα το ειχα χειριστει ισως κι εγω καλυτερα μιας και σε εμας η ολη φαγωμαρα απο εκει ξεκινησε...ποιος θα εχει το παιδι.

 

 

επείσεις αν αποφασήσεις να μην αφήνεις το μωρό καθόλου (τουλάχιστον στην αρχή) θα πρέπει να το τηρείς και για τους δύο γονείς, και του άνδρα σου και τους δικούς σου, αλιώς η πεθερά θα πληγωθεί (με το δίκιο της) και θα αρχήσει τα υπερβολικά .... (και φυσικά θα αιτιολογείς γιατί δεν θες να το αφήνεις)

 

 

Σε αυτο το τελευταιο..παροτι εγω το κανω δλδ δεν αφηνω το μωρο ουτε στους μεν ουτε στου δε...ωστοσο δε το θεωρω και κανονα.ΑΝ εγω αισθαομαι πιο σιγουρη να αφησω το παιδι στη μανα μου...ε δε θα απολογηθω κιολας.

Link to comment
Share on other sites

πολλά κοινά Selest,κι εμένα χωρισμένοι,και μεγάλωσα με πατριούς και μητριές, γι'αυτό έχω καημό να χαρώ παδιά και οικογένεια..είδες που όλα εξηγούνται???

καλημερα!!καλα σου ειπα εγω,οταν μιλουσες τρομαξα,νομιζα μιλαω εγω!!εμενα η πεθερα μου,δεν εχει απωθημενο να μεγαλωσει παιδια,τα παιδια της αυτη τα μεγαλωσε.φαντασου οταν ειπα στον αντρα μου οτι θελει το παιδι μου σπιτι στης ειπε"αυτη ουτε μια μερα δεν μας αφησε στη γιαγια"!η πεθερα μου μισουσε την πεθερα της,για δικουσ της λογους,φαντασου εχει πεθανει και ακομη τη θαβει!!μαλλον εχει απωθημενο απο την πεθερα που της την εσπαγε να βγαζει την ψυχη καποιου και βγαζει τωρα αυτη τη δικη μου!ο αντρασ μου μια χαρα θελει να την βαλει στη θεση τησ φαντασου μου ειπε οτι τωρα εμαθα τι ανθρωπος ειναι η μανα μου γιατι τοσα χρονια ειχε δυο γιουσ,κορεσ δεν ειχε ουτε αλλη νυφη οι γιοι σπουδαζασν σ αλλεσ πολης και δεν εκανε τετοια.ο αντρασ μου εχει τρομαξει.εχουμε κανει καβγα για να μην της μιλησει γιατι θα την διαολοστειλει και δεν θελω να φτασουμε και εκει!

qH8Hp3.png

 

z4RLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο το τελευταιο..παροτι εγω το κανω δλδ δεν αφηνω το μωρο ουτε στους μεν ουτε στου δε...ωστοσο δε το θεωρω και κανονα.ΑΝ εγω αισθαομαι πιο σιγουρη να αφησω το παιδι στη μανα μου...ε δε θα απολογηθω κιολας.

αυτο ακρηβως!!η πεθερα μου που σπιτι καθε μερα κανουν φεστιβαλ χοληστερινης και βρωμιας,δεν ειναι ο καταλληλος ανθρωπος να μεγαλωσει μωρο,ασε που θα κανει του κεφαλιου της!!

qH8Hp3.png

 

z4RLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλε ......πως δε σας πηρα χαμπαρι εγω εδω?

 

Η δικη μου αποψη ( που οι περισσοτερες πεθεροπληκτες εδω μεσα την ξερετε) ειναι μακρια και αγαπημενα.

Στις περισσοτερες περιπτωσεις πεθερας , η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα!!!!! Και η δικια μου δημιουργει ενα σωρο προβληματα , και λεει ενα εκατομμυριο ψεματα και προσπαθει με καθε τροπο να σπειρει διχονια. Η φαντασια της οργιαζει λεμε και η πλακα ειναι οτι δεν ξερει πια ουτε η ιδια τι εχει πει αληθεια και τι ψεμματα!!!! Δυστηχως οι περισσοτεροι απο τους αντρες μας δεν καταλαβαινουν οτι "η μανουλα" δεν εχει και τοσο αθωες προθεσεις.Μετα λοιπον απο ομηρικους καυγαδες και πιεσεις στα υψη και ενα βημα πριν τον νευρικο κλονισμο, αποφασιζεις πως ειναι καλυτερα να κοπουν οι διαπροσωπικες σχεσεις, με οποιες φυσικα συνεπειες , τουλαχιστον να εισαι ηρεμη εσυ και το παιδακι σου!!!!

Στην δικη μου περιπτωση παντως , δεν γινοταν διαφορετικα.

 

selestinaki μη μιλας για βρωμια.Την θυμασαι την αραχνουλα? Την πηρε μαζι της και στο καινουργιο το σπιτι λεμε!!!!!!

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου αποψη ( που οι περισσοτερες πεθεροπληκτες εδω μεσα την ξερετε) ειναι μακρια και αγαπημενα.

Στις περισσοτερες περιπτωσεις πεθερας , η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα!!!!! Και η δικια μου δημιουργει ενα σωρο προβληματα , και λεει ενα εκατομμυριο ψεματα και προσπαθει με καθε τροπο να σπειρει διχονια. Η φαντασια της οργιαζει λεμε και η πλακα ειναι οτι δεν ξερει πια ουτε η ιδια τι εχει πει αληθεια και τι ψεμματα!!!! Δυστηχως οι περισσοτεροι απο τους αντρες μας δεν καταλαβαινουν οτι "η μανουλα" δεν εχει και τοσο αθωες προθεσεις.Μετα λοιπον απο ομηρικους καυγαδες και πιεσεις στα υψη και ενα βημα πριν τον νευρικο κλονισμο, αποφασιζεις πως ειναι καλυτερα να κοπουν οι διαπροσωπικες σχεσεις, με οποιες φυσικα συνεπειες , τουλαχιστον να εισαι ηρεμη εσυ και το παιδακι σου!!!!

Στην δικη μου περιπτωση παντως , δεν γινοταν διαφορετικα.

 

!

 

ετσι...εεετσι...

ακριβως οπως τα λες! ρενα διαβασε και το δικο μου ποστ στο τελος της πρωτης σελιδας.Με βρισκεις υπερβολικη? μακαρι να υπαρχουν και πιο light

περιπτωσεις που γινεται να τις διαχειριστεις με τον τροπο που λεει η μαριαλ...

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να ακουσω για πεθερες δεν μου φενεται τιποτα υπερβολικο.

Αν αρχισω και εξιστορω ολα οσα εχει κανει η δικια μου θα μου πειτε να της κανω εξορκισμο!!!!!!

Τι να λεμε τωρα.Το θεμα ειναι τα προβληματα που δημιουργουνται οταν δεν καταλαβαινουν οι γιοκες τους και οι καυγαδες και οι εντασεις μεσα στα σπιτια μας.Εμενα αυτο με τρελενει!!!!! Αντε αυτες ειναι οτι ειναι, οι γιοι τους δεν βλεπουν πια ? Τοσο μεσα στο βρακι τους τους εχουν οι "μανουλες"?

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να ακουσω για πεθερες δεν μου φενεται τιποτα υπερβολικο.

Αν αρχισω και εξιστορω ολα οσα εχει κανει η δικια μου θα μου πειτε να της κανω εξορκισμο!!!!!!

Τι να λεμε τωρα.Το θεμα ειναι τα προβληματα που δημιουργουνται οταν δεν καταλαβαινουν οι γιοκες τους και οι καυγαδες και οι εντασεις μεσα στα σπιτια μας.Εμενα αυτο με τρελενει!!!!! Αντε αυτες ειναι οτι ειναι, οι γιοι τους δεν βλεπουν πια ? Τοσο μεσα στο βρακι τους τους εχουν οι "μανουλες"?

που εισαι ρε φιλεναδα??ελα να με σωσεις γιατι με εβγαλαν και παραλογη και οτι θελει τον τροπο!!!δεν ξερουν Ρενα,δεν ξερουν!!!:):):)

qH8Hp3.png

 

z4RLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...