Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γιατι τετοια διακριση?


gavramid

Recommended Posts

Δεν ξερω αν εχω βαλει το θεμα στη σωστη ενοτητα ή τι τιτλο να βαλω αλλα...:(:(:( συνεβη κατι στην δουλεια μου σημερα που μου φανηκε εξαιρετικα ρατσιστικο να το πω...Δεν ξερω πως να το περιγραψω και θα ηθελα τη γνωμη σας.

 

Στο ωδειο που εργαζομαι λειτουργει ενα τμηματακι μουσικης προπαιδειας για παιδακια απο 3-5 ετων.Κατα καιρους στο τμημα συμετεχουν και παιδακια με προβληματα υπερκινητικοτητας,προσαρμογης,αυτισμου,ασπεργκερ κλπκλπ.2 στα 10 περιπου..που ή ηρθαν και μας ανακοινωσαν το προβλημα ή το ενοτπισαμε στην πορεια.Εννοειτε οτι κανενα απο αυτα δεν κρινεται "επιθετικο" ή δεν εμποδιζει την ροη του τμηματος και την απασχοληση των υπολοιπων παιδιων.

Και δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσα παιδακια εχουν προβληματα που ακομα και οι ιδιοι οι γονεις δεν εχουν καταλαβει.Η συμμετοχη τους λοιπον σε μια ομαδα "δειχνει " θα ελεγα πιο ευκολα αν κατι δεν παει καλα ...

Επομενως για χρονια συνεχιζουμε το τμημα αυτο με αγαπη για ολα τα παιδια ...

Ολα τα παιδια που καθε χρονο ανανεωνονται συνηπαρχοντας αγκαλιαζουν και γνωριζουν τη μουσικη...

 

Αυτα με την εισαγωγη...Τον τελευταιο μηνα ειχε ερθει μια κυρια .Μια κορη για το τμηματακι και μια κορη στην εφηβεια με βαρια ψυχολογικα προβληματα και σχιζοφρενεια.Λοιπον την ενταξαμε σε ενα οργανο την μεγαλη και την μικρη στο τμηματακι για τα παιδακια.Δυο φορες αφησε το παιδι και εφυγε ηρθε και το πηρε στο σχολασμα.Χτες Εμεινε στο μαθημα(καμια φορα επιτρεπεται στους γονεις να μπουν ειδικα αν δεν καθετε το παιδι) και μετα απο μιση ωρα κατεβηκε με το παιδι εξαλη αφου την ειχε απομακρυνει η δασκαλα των παιδιων απο την ταξη!!!Ειχε κανει παρατηρηση μπροστα τα παιαδακια μεσα στην ταξη.

κυρια με φωνες-Εχετε 2 παιδια με προβλημα στην ταξη και αυτο ειναι απαραδεκτο.Επρεπε να να βρισκονται σε αλλο τμημα αυτα τα παιδια και οχι να τα βλεπω και να μου χαλανε τη μερα

εγω-κυρια μου καταρχην δεν μιλανε μπροστα στα παιδια για τυχον προβλημα αλλα πειτε μου σε τι εμποδιζουν αυτα τα παιδια στη ροη του τμηματος

κυρια-το ενα δεν μπορει να συμετεχει και απλα παρακολουθει...και το αλλο κινηται συνεχεια,σηκωνει την μπλουζα του...και δεν καθετε

εγω-αυτο θα το συναντησει το παιδι σας και στο σχολειο του.θα διωχτουν αυτα τα παιδια για να μην σας χαλαει η μερα?

κυρια-Μου χαλασατε το Σαββατο μου.Δεν θα το ξαναφερω το παιδι.

Τελος παντων αποχωρησε με φωνες και θελω εγω τωρα μνα κανω την εξης παρατηρηση και να μου πειτε αν ειμαι παραλογη.Γιατι τοση κακι?γιατι τετοιος ρατσισμος?Και οκ το δεχομαι οτι δεν θελεις να εχειςε ουτε ενα παιδακι με προβλημα κοντα στο δικο σου --λες και ειναι κολητικο:confused:-ειναι αναγκη να μιλαει ετσι μπροστα στα παιδακι και στους αλλους γονεις?Παρτο το παιδι σου και φυγε κυρα μου.ΜΗΝ προσβαλεις!!!

Και στην τελικη εχει κι αυτη ενα παιδι με προβλημα που εμεις δεν το διωξαμε !!! Τα αλλα παιδακια γιατι??Φοβαται μηπως παθεοι κατι και το μικρο?φοβαται οτι ειναι κολητικο?

'ή απλα της χαλαει τη μερα οπως ειπε???

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το κακό είναι ότι εστιάζουμε στα προβληματικά παιδάκια και όχι στους προβληματικούς γονείς

Το κακό είναι ότι τα πρώτα κάπως τα διαχειρίζεσαι - αυτό θέλει και κάποιες ικανότητες - αλλά τον ενήλικα άντε να τον κάνεις ζάφτι...

 

Κοπέλα μου μόνο τη συμπαθειά μου μπορείς να έχεις. Και εγώ πληγωνομαι από συμπεριφορές ανθρώπων που στοχοποιούν παιδιά. Ασχετα με το πόσο μπορώ να αντιδράσω σε κάτι τέτοιο.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Το απιστευτο ειναι οτι τα παιδια δεν ενοχλουσαν και δεν ενοχλουν σε τιποτα !!!!Για τις "σοβαρες" περιπτωσεις που χρηζουν ειδικης μεταχειρησης εχουμε διαφορετικο τμημα με "ειδικους"...αλλα εδω...Αλλα οπως το πες Rea.Δεν υπαρχουν προβληματικα αλλα προβληματικοι γονεις!!!!!

Δεν ξερω αν φταιει το οτι βιωνει η κυρια κατι αναλογο..αυτο ομως θα επρεπε να την κανει πιο ευαισθητη και να θελει να βοηθησει, και οχι τοσο σκληρη κσι σποτομη..

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω, η συγκεκριμένη κυρία ενοχλήθηκε από ένα παιδάκι παρόλο που και η ίδια έχει παιδί με κάποιο πρόβλημα; Απαράδεκτη. Πάντως δε νομίζω ότι θα έπρεπε να αφήνουν τους γονείς να παρευρίσκονται μέσα στο τμήμα γιατί αυτό φέρνει αμηχανία στα άλλα παιδάκια. Θυμάμαι στον παιδικό, όταν πρωτοπήγε ο μικρός, με είχαν αφήσει μόνο για λίγο μέσα στην τάξη επειδή έκλαιγε και μετά μου ζήτησαν να βγω έξω, στην περίοδο προσαρμογής. Ειδικά αυτό που είπε ότι της χάλασαν και το Σάββατο, το βρίσκω απαίσιο. Για μένα να μην ξαναπατήσει ποτέ εκεί, λυπάμαι μόνο το δικό της παιδί γιατί θα χάσει μια ξέγνοιαστη ώρα.

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν ειναι διακριση, ειναι περισσοτερο το οτι αισθανεται ντροπη η ιδια για τη μεγαλη της κορη...ενδεχομενως να εξωτερικευει με τον χειροτερο τροπο τα οσα νιωθει για τον εαυτο της και τις δυσκολιες που εχει με την κορη της.

ειναι πραγματικα πολυ κριμα.........αλλα δεν μπορεις να βοηθησεις αυτον που δεν θελει να βοηθηθει...δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμένα πέρυσι ο γιος μου (έχει καθυστέρηση στην ομιλία τίποτε άλλο) είχε κάνει κάποιες φορές ομαδικό μάθημα με ένα συνομίληκο του με αυτισμό. Φέτος ήταν να τους βάλουμε μαζί στάνταρ μια φορά την εβδομάδα, αλλά δεν ταιριάξανε τα ωράρια μας

 

Έκανε καλό και στα δυο παιδιά, παρόλο που το "πρόβλημά τους" είναι διαφορετικό.

 

Όσο για την συμπεριφόρα της εν λόγω κυρίας απλά ΑΙΣΧΟΣ και ΝΤΡΟΠΗ της, τέτοιες συμπεριφορές και αντιλήψεις δεν θα έπρεπε να υπάρχουν στις μέρες μας

 

και στην τελική για να μιλήσουμε ωμά, καλύτερα ένα παιδί αυτιστικό παρά ένα παιδί σχιζοφρενή!!!!!!! η σχιζοφρένια είναι δέκα φορές χειρότερη

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Ακου της χαλανε τη μερα τα παιδακια....ειμαι σιγουρη οτι δεν θα προλαβαινα να καταλαβω,ποτε εφυγε το χερι μου και κολλησε στο μαγουλο της...

Αντε πια με την ηλιθιοτητα και το κομπλεξ του καθενος.

Ας μην ξαναβγει απο το σπιτι της η χτυπημενη να μην χαλαει ουτε η δικη της μερα,ουτε των αλλων!

xceZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως που καταλαβατε...ενοχληθηκε απο 2 παιδακια με προβλημα ενω εχει κια υτη με προβλημα,Σκεφτηκα κι εγω αυτο που λεει η Daf.οτι δηλαδη εξωτερικευει με τον χειροτερο τροπο αυτο που η ιδια νιωθει...οτι ισως ειναι μια μορφη αμυνας ..ή ακομα και η ευκαιρια να ανταποδωσει τον ρατσισμο που εχει αντιμετωπισει το δικο της παιδι στο παρελθον.Τι ναπω.Δεν ξερεις τι συμβαινει στο μυαλο καθε ανθρωπου.:|

Το δικο της καθοταν αλλα επειδη ειχε μπει καποιος καινουριος γονιος μεσα βρηκε την ευκαιρια και μπηκε κι αυτη.Ετσι λλοιπον αρχισε και ο σαμαυας της μπροστα στα παιδακια.Η δασκαλα την εδιωξε με οσοσ ωραιο τροπο μπορουσε και ακολουθησε ο σαματας της.

Εχουμε ξανασυνατησει γονεις που δεν θελουν να υπαρχει στο διο τμημα παιδι με "προβλημα" ..κακο και αυτο αλλα δικαωμα τους.Δεν μιλανε ασχημα ομως μπροστα στα παιδια ουτε στους γονεις τους.Αποχωρουν απο το τμημα και τελος.Η συγκεκριμενη κυρια εκανε σαματα μεγαλο.Δεν εχω λογια

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

για την κυρία που μιλάμε δεν έχω λόγια..

 

αλλά γενικά η αποβολή του ρατσισμού είναι μεγάλο θέμα...

ακόμα κ εδώ μέσα πόσες φορες δεν διαβάσαμε ανθρώπους που ενοχλούνται από τους αλλοεθνείς, τους αλλόθρησκους, τους εγχρωμους, τους γείτονες, τα παιδάκια με ιδιαιτερότητες, τους ανθρώπους με ασθένεια στο διπλανό κρεββάτι του νοσοκομείου, τους ... τους ... τους...

 

μια ταμπέλα παντού...λες κ η απόδοση ταμπέλας μας αυτοδικαιώνει.....(η οποία ταμπέλα πάντα κολλάει από δίπλα τη φράση - εγώ δεν κρίνω...)

 

αυτό βέβαια που είναι το χειρότερο όλων είναι όταν αφορά ένα παιδί...

 

διάβαζω ένα βιβλίο τον τελευταίο καιρό...που συμβουλεύει...από πολύ μικρή ηλικία συνεχώς να κάνουμε βίωμα στο παιδί τη φράση "δεν έιναι καλό ή κακό..απλά είναι διαφορετικό..το διαφορετικό είναι ωραίο.."

 

ας ελπίσουμε η καινούρια γενιά να είναι πιο ανεκτική..

Link to comment
Share on other sites

ας ελπίσουμε η καινούρια γενιά να είναι πιο ανεκτική..

Δυστηχως απ οτι βλεπω η νεα γενια εχει παρει παρα πολλα απο την παλιοτερη.Παρα πολλοι γονεις εχουν μεγαλωσει τα παιδια τους με ρατσιστικες αντιληψεις.Σκεψου πως μεγαλωνει ενα παιδι οταν ακουει ρατσιστικα σχολια για αλοεθνους αλλα σκεψου και αυτο το παιδιακι που προανεφερα οταν ακουει απο 3 ετων τη μαμα του να κρινει αλλα παιδακια της ηλικιας της...:(.Δυστηχως...

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κριμα για την κυρια, που ειναι κ μαμα... :confused::confused::confused::confused:..δεν θελω να επεκταθω γιατι φορτιστηκα αρκετα.....

Απαραδεκτη η συμπεριφορα της......]

Τα παιδακια δε φταινε σε τιποτα να αντιμετωπιζουν τετοιου ειδους συμπεριφορες!Αγαπη, χαμογελο κ αποδοχη χρειαζονται....

Κριμα, μαμα ειναι.....αραγε....πως θα της φαινοταν στη θεση των 2 παιδιων να ηταν το δικο της παιδι.....απαραδεκτη!!!!!!:mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

αυτη η γυναικα ειναι μανα και μεγαλωνει παιδια?? που ειναι η ευαισθησια της αν οχι σαν ανθρωπος, σαν μητερα?? αλλα αν βλεπουμε καποιον στον πατο ,του δινουμε και μια να παει παρακατω? τι να πω...δεν εχω σχολια!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα αναφέρω 2 περιστατικά.

Το πρώτο συνέβη σε νηπαιγωγείο όπου υπήρχε παιδί με αυτισμό (το είχα εγώ σε παράλληλη στήριξη) το οποίο δεν είχε λόγο. Με πιάνει μια μαμά στο δρόμο και με ρωτάει αν εγώ είμαι δασκάλα για παιδιά προβληματικά. Της απαντάω ότι είμαι δασκάλα για παιδιά που αντιμετωπίζουν κάποιες δυσκολίες και είμαι στην τάξη για να μην γίνουν οι δυσκολίες πρόβλημα. Μου λέει, λοιπόν, στην τάξη υπάρχει παιδάκι κουφό; Της λέω, δεν υπάρχει κωφό παιδί, υπάρχει παιδί χωρίς λόγο. Μου λέει, ο γιος μου τον φοβάται, να μην τον αφήνεις να τον πλησιάζει. Εντωμεταξύ, μου δημιουργήθηκε η απορία γιατί δεν είχα δει κάποια ¨περίεργη" συμπεριφορά από την πλευρά του γιου. Τον παρακολούθησα την επόμενη μέρα μαζί με τη νηπιαγωγό της τάξης, και είδαμε ότι ο γιος έπαιζε με το άλλο παιδί, το βοηθούσε, το έπαιρνε από το χέρι να πάνε να πάρουν τις τσάντες τους κλπ. Της είπα, λοιπόν, ότι ο γιος δεν φοβάται το παιδί. Αντίθετα μόνος του το πλησιάζει και επιδιώκει να είναι μαζί του, αυτό μόνο φόβο δεν δείχνει....Και μου λέει το εξής : "Φοβάμαι εγώ! Μπορεί να σταματήσει και ο δικός μου να μιλάει. Θέλω να μην τον πλησιάζει! Τέοια παιδιά προβληματικά πρέπει να πηγαίνουν σε ιδρύματα. Δεν είναι για σχολέιο!" Φυσικά δεν πέρασε το δικό της! Για μένα σημασία είχε ότι όλη η τάξη (μαζί και ο γιος) συμπεριφερόταν στο παιδί όπως σε κάθε άλλο παιδί. Μάλιστα, όπως φάνηκε από κάποιες δραστηριότητες που κάναμε, δεν τον αντιμετώπιζαν καν σαν κάτι το διαφορετικό!

 

Δεύτερο περιστατικό, δυστυχώς πολύ λυπητερό.

Παιδί με νοητική στέρηση....νοητικά γύρω στα 7 χρόνια, ηλικιακά 14. Το γνώριζα από το ΚΕΔΔΥ όπου είχε έρθει για επαναξιολόγηση καθώς τελείωνε το δημοτικό.

Ένα μεσημέρι τον βλέπω να τον έχουν στριμώξει σε μια γωνία 2 άλλα παιδιά (γύρω στα :cool: και να τον χτυπάνε με ένα ξύλο. Πάω και τους λέω "Τι κάνετε εκεί;" Μου απαντάει το παιδί "Παίζουμε". Του λέω "Σου αρέσει αυτό το παιχνίδι εσένα;" Μου λέει "Πονάω, αλλά παίζουμε". Λέω στα άλλα παιδιά "Γιατί τον πονάτε; Εσάς θα σας αρέσε να σας πονάνε στο παιχνίδι;" Και η απάντηση; "Η μαμά μας είπε όταν βλέπουμε τέτοιους να τους δέρνουμε γιατί είναι επικίνδυνοι"......Τ\Εκέινη τη στιγμή σταμάτησα το "παιχνίδι" και έστειλα το παιδί στο σπίτι του. Αλλά την επόμενη μέρα το είδα από το παράθυρο μου να επαναλαμβάνεται το σκηνικό.......

Link to comment
Share on other sites

Θα αναφέρω 2 περιστατικά.

Το πρώτο συνέβη σε νηπαιγωγείο όπου υπήρχε παιδί με αυτισμό (το είχα εγώ σε παράλληλη στήριξη) το οποίο δεν είχε λόγο. Με πιάνει μια μαμά στο δρόμο και με ρωτάει αν εγώ είμαι δασκάλα για παιδιά προβληματικά. Της απαντάω ότι είμαι δασκάλα για παιδιά που αντιμετωπίζουν κάποιες δυσκολίες και είμαι στην τάξη για να μην γίνουν οι δυσκολίες πρόβλημα. Μου λέει, λοιπόν, στην τάξη υπάρχει παιδάκι κουφό; Της λέω, δεν υπάρχει κωφό παιδί, υπάρχει παιδί χωρίς λόγο. Μου λέει, ο γιος μου τον φοβάται, να μην τον αφήνεις να τον πλησιάζει. Εντωμεταξύ, μου δημιουργήθηκε η απορία γιατί δεν είχα δει κάποια ¨περίεργη" συμπεριφορά από την πλευρά του γιου. Τον παρακολούθησα την επόμενη μέρα μαζί με τη νηπιαγωγό της τάξης, και είδαμε ότι ο γιος έπαιζε με το άλλο παιδί, το βοηθούσε, το έπαιρνε από το χέρι να πάνε να πάρουν τις τσάντες τους κλπ. Της είπα, λοιπόν, ότι ο γιος δεν φοβάται το παιδί. Αντίθετα μόνος του το πλησιάζει και επιδιώκει να είναι μαζί του, αυτό μόνο φόβο δεν δείχνει....Και μου λέει το εξής : "Φοβάμαι εγώ! Μπορεί να σταματήσει και ο δικός μου να μιλάει. Θέλω να μην τον πλησιάζει! Τέοια παιδιά προβληματικά πρέπει να πηγαίνουν σε ιδρύματα. Δεν είναι για σχολέιο!" Φυσικά δεν πέρασε το δικό της! Για μένα σημασία είχε ότι όλη η τάξη (μαζί και ο γιος) συμπεριφερόταν στο παιδί όπως σε κάθε άλλο παιδί. Μάλιστα, όπως φάνηκε από κάποιες δραστηριότητες που κάναμε, δεν τον αντιμετώπιζαν καν σαν κάτι το διαφορετικό!

 

Δεύτερο περιστατικό, δυστυχώς πολύ λυπητερό.

Παιδί με νοητική στέρηση....νοητικά γύρω στα 7 χρόνια, ηλικιακά 14. Το γνώριζα από το ΚΕΔΔΥ όπου είχε έρθει για επαναξιολόγηση καθώς τελείωνε το δημοτικό.

Ένα μεσημέρι τον βλέπω να τον έχουν στριμώξει σε μια γωνία 2 άλλα παιδιά (γύρω στα :cool: και να τον χτυπάνε με ένα ξύλο. Πάω και τους λέω "Τι κάνετε εκεί;" Μου απαντάει το παιδί "Παίζουμε". Του λέω "Σου αρέσει αυτό το παιχνίδι εσένα;" Μου λέει "Πονάω, αλλά παίζουμε". Λέω στα άλλα παιδιά "Γιατί τον πονάτε; Εσάς θα σας αρέσε να σας πονάνε στο παιχνίδι;" Και η απάντηση; "Η μαμά μας είπε όταν βλέπουμε τέτοιους να τους δέρνουμε γιατί είναι επικίνδυνοι"......Τ\Εκέινη τη στιγμή σταμάτησα το "παιχνίδι" και έστειλα το παιδί στο σπίτι του. Αλλά την επόμενη μέρα το είδα από το παράθυρο μου να επαναλαμβάνεται το σκηνικό.......

 

 

:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:.!!!!!!!!!!!!!!!Τι γονεις υπαρχουν παναγια μου......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η εμπειρια μου ως ανθρωπο οχι ως μανα μου εμαθε το εξεις οταν σου συμβαινουν δυσκολα πραγματα βγαζεις τον εαυτο σου οποιος και αν ειναι αυτος. Καποιοι με σοβαρες δυσκολιες οταν τις περνανε γινονται καλυτεροι ανθρωποι και καποιοι χειροτεροι σημασια εχει τι υποβαθρο εχεις απο πριν σου συμβουν.

 

Λυπαμαι πραγματικα να ακουω τετοιες συμπεριφορες και χαρα στην υπομονη της δασκαλας που δεν την πεταξε εξω αμεσως.

Link to comment
Share on other sites

Καποιοι με σοβαρες δυσκολιες οταν τις περνανε γινονται καλυτεροι ανθρωποι και καποιοι χειροτεροι σημασια εχει τι υποβαθρο εχεις απο πριν σου συμβουν.

Απολύτως συμφωνώ. Κρίμα - και για το παιδάκι της που βίωσε αυτή την συμπεριφορά και για τ' άλλα παιδάκια που την λούστηκαν.

 

Ίσως η δασκάλα να έπρεπε να της κάνει (πιο) αυστηρή παρατήρηση. Αλλά φαντάζομαι την αναμπουμπούλα που προκάλεσε...

Link to comment
Share on other sites

Συμπεριφορές γονέων σαν αυτές που αναφέρει η gavramid και η emmaki, δείχνουν έλλειψη παιδείας, αλλά κυρίως έλλειψη ανθρωπιάς. Στην πραγματικότητα δεν κρίνω απαραίτητο να έχει περάσει κάποιος από τα θρανία και να έχει διευρυμένες γνώσεις για να σταθεί στο συνάνθρωπό του και να τον αισθανθεί ισότιμο παρά το όποιο σωματικό μειονέκτημα που βλέπει.

 

Η πρώτη μητέρα στο ωδείο δείχνει, ότι αντιμετωπίζει ψυχολογικά προβλήματα και η ίδια. Η επόμενη στο νηπιαγωγείο δείχνει έλλειψη ενημέρωσης και παιδείας, εφόσον θεωρεί κολλητική την αφωνία και οι γονείς της τελευταίας ιστορίας των παιδιών που έδιναν ξύλο στο άλλο παιδάκι με νοητική στέρηση δείχνουν μίσος στο συνάνθρωπο, κακία και ρατσισμό που δυστυχώς έχουν ήδη κληροδοτήσει στα άμοιρα παιδιά τους.

 

Ας ελπίσουμε τουλάχιστον, ότι το αντίδοτο σ' αυτές τις κατηγορίες δηλητηριασμένων ανθρώπων θα γίνουν οι σωστοί εκπαιδευτικοί μας, στους οποίους στηρίζουμε τη διάπλαση της νεολαίας μας.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω και πόση ανασφάλεια κουβαλάνε αυτοί οι γονείς, εξαιτίας της δικής τους, προσωπικής αποτυχίας ως άνθρωποι...

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

Θα αναφέρω 2 περιστατικά.

Το πρώτο συνέβη σε νηπαιγωγείο όπου υπήρχε παιδί με αυτισμό (το είχα εγώ σε παράλληλη στήριξη) το οποίο δεν είχε λόγο. Με πιάνει μια μαμά στο δρόμο και με ρωτάει αν εγώ είμαι δασκάλα για παιδιά προβληματικά. Της απαντάω ότι είμαι δασκάλα για παιδιά που αντιμετωπίζουν κάποιες δυσκολίες και είμαι στην τάξη για να μην γίνουν οι δυσκολίες πρόβλημα. Μου λέει, λοιπόν, στην τάξη υπάρχει παιδάκι κουφό; Της λέω, δεν υπάρχει κωφό παιδί, υπάρχει παιδί χωρίς λόγο. Μου λέει, ο γιος μου τον φοβάται, να μην τον αφήνεις να τον πλησιάζει. Εντωμεταξύ, μου δημιουργήθηκε η απορία γιατί δεν είχα δει κάποια ¨περίεργη" συμπεριφορά από την πλευρά του γιου. Τον παρακολούθησα την επόμενη μέρα μαζί με τη νηπιαγωγό της τάξης, και είδαμε ότι ο γιος έπαιζε με το άλλο παιδί, το βοηθούσε, το έπαιρνε από το χέρι να πάνε να πάρουν τις τσάντες τους κλπ. Της είπα, λοιπόν, ότι ο γιος δεν φοβάται το παιδί. Αντίθετα μόνος του το πλησιάζει και επιδιώκει να είναι μαζί του, αυτό μόνο φόβο δεν δείχνει....Και μου λέει το εξής : "Φοβάμαι εγώ! Μπορεί να σταματήσει και ο δικός μου να μιλάει. Θέλω να μην τον πλησιάζει! Τέοια παιδιά προβληματικά πρέπει να πηγαίνουν σε ιδρύματα. Δεν είναι για σχολέιο!" Φυσικά δεν πέρασε το δικό της! Για μένα σημασία είχε ότι όλη η τάξη (μαζί και ο γιος) συμπεριφερόταν στο παιδί όπως σε κάθε άλλο παιδί. Μάλιστα, όπως φάνηκε από κάποιες δραστηριότητες που κάναμε, δεν τον αντιμετώπιζαν καν σαν κάτι το διαφορετικό!

 

Δεύτερο περιστατικό, δυστυχώς πολύ λυπητερό.

Παιδί με νοητική στέρηση....νοητικά γύρω στα 7 χρόνια, ηλικιακά 14. Το γνώριζα από το ΚΕΔΔΥ όπου είχε έρθει για επαναξιολόγηση καθώς τελείωνε το δημοτικό.

Ένα μεσημέρι τον βλέπω να τον έχουν στριμώξει σε μια γωνία 2 άλλα παιδιά (γύρω στα :cool: και να τον χτυπάνε με ένα ξύλο. Πάω και τους λέω "Τι κάνετε εκεί;" Μου απαντάει το παιδί "Παίζουμε". Του λέω "Σου αρέσει αυτό το παιχνίδι εσένα;" Μου λέει "Πονάω, αλλά παίζουμε". Λέω στα άλλα παιδιά "Γιατί τον πονάτε; Εσάς θα σας αρέσε να σας πονάνε στο παιχνίδι;" Και η απάντηση; "Η μαμά μας είπε όταν βλέπουμε τέτοιους να τους δέρνουμε γιατί είναι επικίνδυνοι"......Τ\Εκέινη τη στιγμή σταμάτησα το "παιχνίδι" και έστειλα το παιδί στο σπίτι του. Αλλά την επόμενη μέρα το είδα από το παράθυρο μου να επαναλαμβάνεται το σκηνικό.......

Eχω σοκαριστει!!!!!Λυπαμαι πανω απ ολα τα παιδακια των ανθρωπων αυτων που μεγαλωνουν χωρις να μαθουν τι ειναι αγαπη!!!!

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θα πω κάτι που ίσως ακουστεί βαρύ. Κατακρίνω όλους εκείνους που για να μη χαλάσει η μόστρα τους προβαίνουν σε τέτοιες πράξεις. Δυστυχώς το έχω ξαναδεί το έργο, αντί να μάθουν στα παιδιά τους τρόπους αντιμετόπισης των διαφόρων καταστάσεων τα βάζουν με τα "κακά" παιδιά.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

το μονο που μπορω να φανταστω ειναι οτι η κορη της αντιμετωπιστηκε με ρατσισμο οταν ηταν μικρη και η μανα πληγωθηκε και δε μπορει να το αποβαλλει... και της βγηκε ετσι. Οτι αφου αποκλειστηκε καποτε το δικο μου παιδι, γιατι οχι αυτα.

 

Δε δικαιολογω τη συμπεριφορα της, απλως προσπαθω να φανταστω ισως την πηγη....

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω το λογο. θα σας πω ομως ενα αλλο περιστατικο. στη γειτονια εχουμε δυο παιδακια αδερφακια το ενα ειναι τυφλο και το αλλο εχει καποιες μαθησιακες δυσκολιες, δε γνωριζω ακριβως τι και στην παιδικη χαρα παιζουν με τα δικα μου παιδια. συγγενης του αντρα μου αναπηρος απο ατυχημα με τεχνητο μελος, μου λεει να μην αφηνω τα παιδια μου να παιζουν μαζι τους. γιατι του λεω , "ε δεν τα βλεπει? το ενα τυφλο, το αλλο χαζο".

πραγματικα στεναχωρηθηκα πιο πολυ γιατι κι ο ιδιος ειναι αμεα και δεν περιμενα να μιλησει ετσι

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω το λογο. θα σας πω ομως ενα αλλο περιστατικο. στη γειτονια εχουμε δυο παιδακια αδερφακια το ενα ειναι τυφλο και το αλλο εχει καποιες μαθησιακες δυσκολιες, δε γνωριζω ακριβως τι και στην παιδικη χαρα παιζουν με τα δικα μου παιδια. συγγενης του αντρα μου αναπηρος απο ατυχημα με τεχνητο μελος, μου λεει να μην αφηνω τα παιδια μου να παιζουν μαζι τους. γιατι του λεω , "ε δεν τα βλεπει? το ενα τυφλο, το αλλο χαζο".

πραγματικα στεναχωρηθηκα πιο πολυ γιατι κι ο ιδιος ειναι αμεα και δεν περιμενα να μιλησει ετσι

 

:!::!::!::!::!:

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...