Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αναγνώριση παιδιού εκτός γάμου


Recommended Posts

Μεχρι,στιγμης,προβλημα απο τις υπηρεσιες δεν ειχα.Παντα οταν με ρωτουν ονομα

 

πατρος,λεω πως η μικρη εχει μονο το ονομα μητρος και κανεις δεν κανει περαιτερω

 

συζητησεις.Πραγματικα,δεν αντιμετωπισα προβλημα.Δεν μου λες μπεμπα ποσο ειναι το

 

οικογενειακο επιδομα.Σε ποια περιπτωση το παιρνεις?

 

άλλο το οικογενειακό και άλλο το επίδομα γάμου. Το επίδομα γάμου δίνεται και στις μονογονείκές από τους εργοδότες ιδιωτικό και δημόσιο τομέα. Το οικογενειακό επίδομα χορηγείται από τον ΟΑΕΔ όταν κάποιος δεν παίρνει επίδομα παιδιού. Εγώ το πήρα πέρισυ με το ένσημα τους μπαμπά της επειδή δεν δούλευα, φέτος που πήγα να το πάρω μου το αρνήθηκαν και τελικά το πήρα από άλλον ΟΑΕΔ για το διάστημα 4 μηνών που δεν εργαζόμουνα με δικά μου ένσημα 2010.

 

 

http://www.oaed.gr/pages/SN_81.pg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 197
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα, για το επίδομα αυτό επειδή ζητάνε υπεύθυνη δήλωση από τον εργοδότη ότι δεν παίρνει το επίδομα ο υπάλληλος από την εργασία του, γι'αυτό ζήτησαν του πατέρα σε περίπτωση που το παίρνει. Πιστεύω ότι αν πούμε πως δεν γνωρίζουμε καν αν εργάζεται ο πατέρας ούτε πού βρίσκεται το δίνουν και μάλιστα αν δεν κάνω λάθος, ως άγαμες μητέρες παίρνουμε κατιτίς παραπάνω...Δεν ξέρω κι εγώ σίγουρα ακόμα μιας και φέτος θα το κάνω, αλλά είναι 100 ευρώ το χρόνο και ίσως κάτι παραπάνω για εμάς...

 

 

Πέρισυ είχα πάρει 70 ευρώ φέτος 40......ξοδεύτηκε το κράτος.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θέλω να πω ότι για να καταλάβαιτε πόσο "???@@###/ είναι ο πατέρας όταν του είπα να μου δώσει βεβαίωση από τον εργοδότη του ότι δεν το εισπράττει .......έκανε την πάπια και μου την είπε...."¨να σου δώσω μου λέει εγώ τα 70 ευρώ" ....ούτε φράγκο δεν έχει δώσει για το παιδί πλην τα δωράκια της. Λυπάμαι αλλά εγώ δεν περιφρονώ ούτε το ένα ευρώ και μάλιστα όταν πρόκειται για το παιδί. Αυτός ο σνομπισμός που έχουν μερικοί μου την σπάει στα νεύρα.....και μετά ψάχνουν για το λεπτό όχι το ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

άλλο το οικογενειακό και άλλο το επίδομα γάμου. Το επίδομα γάμου δίνεται και στις μονογονείκές από τους εργοδότες ιδιωτικό και δημόσιο τομέα. Το οικογενειακό επίδομα χορηγείται από τον ΟΑΕΔ όταν κάποιος δεν παίρνει επίδομα παιδιού. Εγώ το πήρα πέρισυ με το ένσημα τους μπαμπά της επειδή δεν δούλευα, φέτος που πήγα να το πάρω μου το αρνήθηκαν και τελικά το πήρα από άλλον ΟΑΕΔ για το διάστημα 4 μηνών που δεν εργαζόμουνα με δικά μου ένσημα 2010.

 

 

http://www.oaed.gr/pages/SN_81.pg

 

ποτε δινεται το επιδομα γαμου στις μονογονεικες μετα την γεννα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ποτε δινεται το επιδομα γαμου στις μονογονεικες μετα την γεννα?

 

 

από την εργασία σου, θα πας στον εργοδότη σου και θα του πεις να σου βάλει το επίδομα του γάμου.

 

Αν θες να σου βρω ποιο ΦΕΚ το λέει να στο πω.

Link to comment
Share on other sites

από την εργασία σου, θα πας στον εργοδότη σου και θα του πεις να σου βάλει το επίδομα του γάμου.

 

Αν θες να σου βρω ποιο ΦΕΚ το λέει να στο πω.[/quote

 

Σε ευχαριστω πολυ... ποτε γινεται αυτο μετα την γεννα??? η λογιστρια δεν ηξερε τπτ ............της ειπα να το κοιταξει κ να μου πει αν θες πες μου το ΦΕΚ:)

Επειδη τωρα θα πληρωνομαι απο το ικα κ μετα οαεδ...

Link to comment
Share on other sites

από την εργασία σου, θα πας στον εργοδότη σου και θα του πεις να σου βάλει το επίδομα του γάμου.

 

Αν θες να σου βρω ποιο ΦΕΚ το λέει να στο πω.[/quote

 

Σε ευχαριστω πολυ... ποτε γινεται αυτο μετα την γεννα??? η λογιστρια δεν ηξερε τπτ ............της ειπα να το κοιταξει κ να μου πει αν θες πες μου το ΦΕΚ:)

Επειδη τωρα θα πληρωνομαι απο το ικα κ μετα οαεδ...

 

 

 

Καλά πες της κουκουρούκου .....ας μην πω ότι το κάνει επίτηδες αλλά απλά πως δεν της έχει ξανατύχει....τέλος πάντων. Το επίδομα γάμου το δικαιούνται και οι μονογονεικές (δηλαδή και οι άγαμες μητέρες), για το Δημόσιο αρ.20 νόμος 1849/89 ΦΕΚ Α 113 /83 και για τον ιδιωτικό τομές άρθρο 11 νόμος 3205/2003 ΦΕΚΑ 297/03

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Καλά πες της κουκουρούκου .....ας μην πω ότι το κάνει επίτηδες αλλά απλά πως δεν της έχει ξανατύχει....τέλος πάντων. Το επίδομα γάμου το δικαιούνται και οι μονογονεικές (δηλαδή και οι άγαμες μητέρες), για το Δημόσιο αρ.20 νόμος 1849/89 ΦΕΚ Α 113 /83 και για τον ιδιωτικό τομές άρθρο 11 νόμος 3205/2003 ΦΕΚΑ 297/03

 

Ναι ειπε οτι δεν τ ης εχει ξανατυχει.........!!!.αυτο ποτε το παιρνεις μετα την γεννα? κ πρεπει να χεις επιμελεια παιδιου?? η οχι?

Σευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

 

 

 

Καλά πες της κουκουρούκου .....ας μην πω ότι το κάνει επίτηδες αλλά απλά πως δεν της έχει ξανατύχει....τέλος πάντων. Το επίδομα γάμου το δικαιούνται και οι μονογονεικές (δηλαδή και οι άγαμες μητέρες), για το Δημόσιο αρ.20 νόμος 1849/89 ΦΕΚ Α 113 /83 και για τον ιδιωτικό τομές άρθρο 11 νόμος 3205/2003 ΦΕΚΑ 297/03

 

Ξαναμιλησα με την Λογιστρια ΒEBA και μου πε οτι αυτο ειναι οικογενειακη παροχη δηλ επιδομα τεκνου κοινως οχι γαμου στο οποιο αναφερεται ο νομος εχω μπλεχτει μια επιθεωρηση εργασιας θα μου λυσει την απορια μαλλον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το επίδομα γάμου, όπως και όλα τα επιδόματα, είναι υποχρεωτικά να τα δώσει ο εργοδότης μόνο σε περίπτωση που παίρνεις το βασικό μισθό. Όταν παίρνεις παραπάνω, είτε παντρεμένος είσαι, είτε ανύπαντρος μπορεί αν δεν θέλει να μη δώσει τίποτα...Και ειδικά στις μέρες μας που κόβουν και από τον κανονικό μισθό...χαιρετίσματα.

Όσο για το επίδομα τέκνου, ναι το δικαιούνται όλοι όσοι έχουν παιδιά από τον ΟΑΕΔ, αν δεν δίνει η εταιρεία που εργάζονται...εγώ αυτά ξέρω...

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΟΝΟΜΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ.ΕΠΙΘΕΤΟ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ.ΣΤΗΝ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ(ΕΙΝΑΙ 17 ΤΩΡΑ)ΛΕΕΙ ΟΝΟΜΑ Π.Χ ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΛΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΕΠΙΘΕΤΟ ΠΑΤΕΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΕΝΟ.ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΗ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.ΤΟΤΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΩΝ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΕΓΩ.ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΙΝ 13 ΧΡΟΝΙΑ.ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΝΟΜΑΡΧΙΑ ΑΘΗΝΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΗΦΙΣΙΑΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ ΤΩΡΑ ΛΕΕΙ ΥΠΕΡΝΟΜΑΡΧΙΑ.ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΕΡΝΑΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΤΟ ΡΩΤΑΝΕ ΟΙ ΣΥΜΑΘΗΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΑ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ.ΜΕΤΑ ΘΑ ΔΙΝΕΙ ΣΤΙΣ ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΡΩΤΑΝΕ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΑΣΧΕΤΟΙ.ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ!!!ΝΑ ΜΑΘΕΤΕ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΛΟΝΟΥΝ ΟΥΤΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ.ΤΩΡΑ ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΙ ΑΝΥΠΑΝΤΡΕΣ ΜΗΤΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΜΟΔΑΣ!!!!!!!!

Επεξεργάστηκαν by adre
Link to comment
Share on other sites

Το επίδομα γάμου, όπως και όλα τα επιδόματα, είναι υποχρεωτικά να τα δώσει ο εργοδότης μόνο σε περίπτωση που παίρνεις το βασικό μισθό. Όταν παίρνεις παραπάνω, είτε παντρεμένος είσαι, είτε ανύπαντρος μπορεί αν δεν θέλει να μη δώσει τίποτα...Και ειδικά στις μέρες μας που κόβουν και από τον κανονικό μισθό...χαιρετίσματα.

Όσο για το επίδομα τέκνου, ναι το δικαιούνται όλοι όσοι έχουν παιδιά από τον ΟΑΕΔ, αν δεν δίνει η εταιρεία που εργάζονται...εγώ αυτά ξέρω...

 

Νόμιζ ότι το επίδομα γάμου το δίνουν άσχετα από το αν παίρνεις πάνω από το βασικό. Το έχεις ρωτήσει στην επιθεώρηση εργασίας;;

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζ ότι το επίδομα γάμου το δίνουν άσχετα από το αν παίρνεις πάνω από το βασικό. Το έχεις ρωτήσει στην επιθεώρηση εργασίας;;

 

 

και εγω αυτο ξερω που εγραψε η babycakes.εαν εισαι πανω απο τον βασικο μισθο δεν ειναι υποχρεωμενος να σου το βαλει,ειναι ομως υποχρεωμενος να σου το βαλει στον μισθο σου να φαινεται αναλυτικα.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

θα σε παρακαλουσα να μου δωσεις και εμενα τηλεφωνα και ονοματα συμβολαιογραφων στην αθηνα που να κανουν πραξη αναγνωρισης κυοφορουμενου τεκνου. Στειλε μου ενα pm. σε ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα σε παρακαλουσα να μου δωσεις και εμενα τηλεφωνα και ονοματα συμβολαιογραφων στην αθηνα που να κανουν πραξη αναγνωρισης κυοφορουμενου τεκνου. Στειλε μου ενα pm. σε ευχαριστω!!!

Φωτοπούλου όλγα, 210 3616900

Καμπανέλου Τζια, 2103390541

Αυτα μου εστειλαν κι εμενα Δεν τα χρησιμοποιησα(εκανα την αναγνωριση μετατη γεννηση)

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Φωτοπούλου όλγα, 210 3616900

Καμπανέλου Τζια, 2103390541

Αυτα μου εστειλαν κι εμενα Δεν τα χρησιμοποιησα(εκανα την αναγνωριση μετατη γεννηση)

σε ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
poso stoixizei o simbolaiografos gia na kanei tin anagnwrisi tou embruou???

Και γω που την έκανα τον Γεννάρη 50 ? μου πήραν....

 

Να πω και κάτι σχετικό άσχετο...Εϊχαμε κάνει και αναγνώριση κυοφορούμενου τέκνου ένα μήνα πριν γεννήσω και δεν μας την δέχτηκαν στο ληξιαρχείο της Καλαμάτας , μάλιστα πήραν και τηλ στο ληξιαρχείο στο Μαρούσι για επιβεβαίωση...Εσάς σας την δεχτηκαν κανονικά ???

ld19p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κανονικότατα!

 

 

Και γω που την έκανα τον Γεννάρη 50 ? μου πήραν....

 

Να πω και κάτι σχετικό άσχετο...Εϊχαμε κάνει και αναγνώριση κυοφορούμενου τέκνου ένα μήνα πριν γεννήσω και δεν μας την δέχτηκαν στο ληξιαρχείο της Καλαμάτας , μάλιστα πήραν και τηλ στο ληξιαρχείο στο Μαρούσι για επιβεβαίωση...Εσάς σας την δεχτηκαν κανονικά ???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπερα. ειανι η πρωτη φορα που γραφω αλλα χρειαζομαι βοηθεια!! ειμαι στον 8ο μηνα και δεν ειμαστε παντρεμενοι, οποτε τωρα πρεπει να κανονισουμε τα διαδικαστικα.Αρα,

 

1) ποσο κοστιζει η πραξη αναγνωρισης απο το συμβολαιογραφο?

2) γινεται πριν η μετα τη γεννηση?

3) τι χαρτια πρεπει να προσκομισω στο μαιευτηριο ?

4) τι χαρτια χρειαζεται ο συμβολαιογραφος?

5) ποιος απο τους δυο ανοιγει οικογενειακη μεριδα? πρακτικα τι συνεπαγεται αυτο?

6) εκτος απο το επωνυμο, πρεπει να δηλωθει και το μικρο ονομα στην συμβ. πραξη?

7) ασφαλεια ΙΚΑ- αν το ασφαλισω στην αρχη σε μενα, για να παρω αυξημενο επιδομα, μετα μπορω να το ασφαλισω στον πατερα εαν εγω λογω ανεργιας δεν εχω ασφαλεια?

:cool: στα χαρτια μετα των γονεων (ποισοποιητικα) φαινεται κ στους 2 οτι εχουν παιδι?

 

ευχαριστω πολυ οποιον μπορει να με ενημερωσει γιατι δεν εχω ιδεα.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
καλησπερα. ειανι η πρωτη φορα που γραφω αλλα χρειαζομαι βοηθεια!! ειμαι στον 8ο μηνα και δεν ειμαστε παντρεμενοι, οποτε τωρα πρεπει να κανονισουμε τα διαδικαστικα.Αρα,

 

1) ποσο κοστιζει η πραξη αναγνωρισης απο το συμβολαιογραφο?

2) γινεται πριν η μετα τη γεννηση?

3) τι χαρτια πρεπει να προσκομισω στο μαιευτηριο ?

4) τι χαρτια χρειαζεται ο συμβολαιογραφος?

5) ποιος απο τους δυο ανοιγει οικογενειακη μεριδα? πρακτικα τι συνεπαγεται αυτο?

6) εκτος απο το επωνυμο, πρεπει να δηλωθει και το μικρο ονομα στην συμβ. πραξη?

7) ασφαλεια ΙΚΑ- αν το ασφαλισω στην αρχη σε μενα, για να παρω αυξημενο επιδομα, μετα μπορω να το ασφαλισω στον πατερα εαν εγω λογω ανεργιας δεν εχω ασφαλεια?

:cool: στα χαρτια μετα των γονεων (ποισοποιητικα) φαινεται κ στους 2 οτι εχουν παιδι?

 

ευχαριστω πολυ οποιον μπορει να με ενημερωσει γιατι δεν εχω ιδεα.....

 

Καλημέρα,

ίσως να έχεις ήδη βρει τις απαντήσεις αλλά επειδή τώρα είδα το μήνυμά σου σου απαντώ:

1. Η πράξη αναγνώρισης κυοφορούμενου που κάναμε Ιανουάριο του 2011 στοίχισε 60 ευρώ.

2. Στο Έλενα δεν την δέχτηκαν αλλά στο ληξιαρχείο κανονικά, οπότε την κάνεις όποτε σας βολεύει.

3. Στο μαιευτήριο πηγαίνεις με την ταυτότητά σου, πιστοποητικό οικογενειακής κατάστασης και την πράξη αναγνώρισης αν έχει γίνει πριν τον τοκετό.

4. Ο συμβολαιογράφος θέλει μόνο ταυτότητες.

5. Οικογενειακή μερίδα ανοίγει αυτός που έχει την επιμέλεια του παιδιού.Από το νόμο η κηδεμονία και επιμέλεια δίνονται αυτόματα στη μητέρα, αλλά μπορείτε να αυτό να το αλλάξετε με την πράξη αναγνώρισης αφού εκεί αναφέρεται και ποιος θα έχει εφ' εξής την επιμέλεια. Σε περίπτωση που αποφασίσετε να έχετε από κοινού την επιμέλεια συμφωνείτε μεταξύ σας και σε τίνος την οικογενειακή μερίδα θα γραφτεί το παιδί.

Αυτό σημαίνειπως όποιο χαρτί χρειαστεί το παιδί (πχ πιστοποιητικό γέννησης) θα το εκδίδει ο συγκεκριμένος δήμος, το παιδί θα πάει σε σχολεία του συγκεκριμένου δήμου και γενικά θα έχει τα δικαιώματα του δημότη του δήμου αυτού.

6. Το μικρό όνομα δεν είναι απαραίτητο να δηλώνεται στην συμβολαιογραφική πράξη.

7. Γνωρίζω ότι από τη στιγμή που έχει γίνει πράξη αναγνώρισης το παιδί μπορεί να το ασφαλίσει όποιος γονέας επιθυμεί. Δεν ξέρω τι γίνεται όταν αλλάζει φορέα. Μπορείς να ρωτήσεις στι ΙΚΑ.

8. Το παιδί θα φαίνεται μόνο στα χαρτιά του γονέα που το έχει δηλώσει στην οικογειακή του μερίδα

 

Επίσης πρέπει να ξέρεις ότι ανάλογα με ποιο επίθετο θα γραφτεί το μωρό στο μαιευτήριο, με αυτό το επίθετο θα σταλούν τα χαρτιά στο ληξιαρχείο που ανήκει. Εντός λίγων ημερών πρέπει να πάει ένας εκ των δύο με εξουσιοδότηση για να δηλώσει το παιδί και θα πρέπει να έχει μαζί του τότε και το χαρτί της αναγνώρισης αλλιώς το παιδί θα γραφτεί με το δικό σου επίθετο.

 

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά !! Με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου γρήγορα αγκαλιά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...