Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αναγνώριση παιδιού εκτός γάμου


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 197
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά η απορία μου είναι η εξής. Η γυναίκα μου είναι Εντός Ευρώπης, δεν είμαστε παντρεμένοι αλλά συζούμε. Είναι 6 μηνών έγγιος και έχουμε κάνει συμβολαιογραφική πράξη αναγνώρισης ίδη. Στο λιξιαρχείο εκτός των χαρτιών του νοσοκομείου τί άλλα χαρτιά θα μου ή μας ζητήσουν? Γιατί η γυναίκα μου μόνο διαβατήριο έχει, τίποτα άλλο.

 

Πρέπει να εχω και άλλα χαρτιά? τι πρέπει να κάνω?

Αλζ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά η απορία μου είναι η εξής. Η γυναίκα μου είναι Εντός Ευρώπης, δεν είμαστε παντρεμένοι αλλά συζούμε. Είναι 6 μηνών έγγιος και έχουμε κάνει συμβολαιογραφική πράξη αναγνώρισης ίδη. Στο λιξιαρχείο εκτός των χαρτιών του νοσοκομείου τί άλλα χαρτιά θα μου ή μας ζητήσουν? Γιατί η γυναίκα μου μόνο διαβατήριο έχει, τίποτα άλλο.

 

Πρέπει να εχω και άλλα χαρτιά? τι πρέπει να κάνω?

 

εγω ξερω οτι...

αν το τεκνο εχει αναγνωρηστει με συμβολαιογραφικη πραξη , καταθετεις ενα αντιγραφο της στο λυξιαρχειο μαζι με μια υπευθυνη δηλωση του γονεα που απουσιζει κατα την δηλωση του τεκνου αυτου...κρατα μαζι σου και την ταυτοτητα-διαβατηριο της μητερας του παιδιου και θα εισαι οκ.....αυτα ξερω...να ξερεις ομως οτι και στο νοσοκομειο θα σας ενημερωσουν ενδελεχως ..μην ανυσηχεις...ολα καλα...!

καλοσηρθες στο φορουμ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλωσήρθες και με το καλό το μπεμπάκι σας!

Αφού έχεις κάνει ήδη την πράξη αναγνώρισης μ' αυτήν θα κάνουν τη δήλωση στο Ληξιαρχείο...Δεν χρειάζεται κάτι άλλο...

Στο μαιευτήριο εκτός απο το διαβατήριο της επίτοκης δεν θα χρειαστούν άλλα χαρτιά για την εισαγωγή...Εσύ ως συνοδός θα δώσεις κανονικά τα στοιχεία σου...

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα κοριτσια!!!

εχω ξαναρωτησει ομως θα ηθελα να μου πει καποοια κοπελα αν εχει περασει κατι παρομοιο τα τελευταια 4 περιπου χρονια, γιατι τα πραγματα εχουν αλλαξει.

γινεται αναγνωριση του παιδιου σε συμβολαιγραφο πριν τη γεννηση?? (εχω ακουσει πως ακομα και αν γινει, το παιδι γραφεται αγνωστου πατρος στο μαιευτηιριο :shock: )

ή αν ξερει καποια τι γινεται με το συμβολαιο ελευθερης συμβιωσης, μηπως γινεται μεσω αυτου??? και πσο θα κοσισουν ολα αυτα???

γενικα υπαρχει καποιος αλλος τροπος αναγνωρισης χωρις γαμο???

ελπιζω να ξερει καποιος!!!! :)

σας ευχαριστω πολυ!!!!

ymjE.jpg8APHp3.png

Είσαι ο άγγελος μου!!

Link to comment
Share on other sites

Ο χαρακτηρισμός "Αγνώστου πατρός" ανήκει στην ιστορία εδώ και δυο δεκαετίες τουλάχιστον!!! Οπότε μην ανησυχείς!

Αν γίνεται συμβολαιογραφική πράξη αναγνώρισης πριν τη γέννηση πρέπει να το ρωτήσεις, αλλά λογικά πρέπει να γίνεται...

Διαφορετικά, απλά πας στο μαιευτήριο και το παιδί εγγράφεται με το επώνυμό σου και κανένα πατρώνυμο...δηλαδή αντί να γράφει "του ταδε" γράφει "της ταδε" και κανένα πρόβλημα!

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα εγω θελω καπου σιγουρα να φενεται ποιος ειναι ο μπαμπας μας γιατι δεν εχει παει στρατο και πρεπει να ειμαστε σιγουροι πως θα φενεται γιατι θα μας βοηθησει στη θητεια.... :?

ymjE.jpg8APHp3.png

Είσαι ο άγγελος μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mε τον άντρα μου δεν έχουμε παντρεύτεί ακομη. Γέννησα πριν μια εβδομάδα ακριβώς. Οπότε άκου... :lol:

Αυτό που πρέπει να κάνετε είναι να πάτε οι δυο σας σε έναν συμβολαιογράφο και να κάνετε αναγνώριση κυοφορούμενου τέκνου πριν την γέννηση. Να ξέρεις πολλοί συμβολαιογράφοι δεν το γνωρίζουν ακόμη γιατί είναι σχετικά καινούριο όλο αυτό.Πάντως γίνεται. Αν χρειαστεί ψάξτο...και αν έχεις πρόβλημα πες μου να σου προτείνω την δική μου συμβολαιογράφο.

Με το χαρτί που θα πάρεις από τον συμβολαιογράφο και τα υπολοιπα χαρτιά που έχεις θα τα καταθέσεις στο ληξιαρχείο του μαιευτήρίου την επομένη της γέννας. Το όνομα του παιδιού αρχικά θα είναι το δικό σου επώνυμο. Μετά από 10 μέρες θα σε ειδοποιήσει το μαιευτήριο και θα πάρεις τα χαρτιά που θα σου δώσει και θα πας να τα καταθέσεις στο ληξιαρχείο που ανήκει το μαιευτήριο.

Στο ληξιαρχείο όταν καταθέσεις αυτά τα χαρτιά θα γίνει και η αλλαγή του όνοματος του. Δηλαδή δεν θα είναι πια με το δικό σου επώνυμο αλλά με του άντρα σου. :)

Link to comment
Share on other sites

απο που εισαι?? αμ μπορεις να μου δωσεις το ονομα της συμβολαιογραφου....και να μου πεις και ποσο σου κοστισε ολο αυτο?? :)

σε ευχαριστω πολυ!!! :)

ymjE.jpg8APHp3.png

Είσαι ο άγγελος μου!!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

ΓΕΙΑΣ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΑΚΙ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΩ ΟΥΤΕ ΜΕ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΟΥΤΕ ΜΕ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΓΑΜΟ.ΟΧΙ ΠΡΙΝ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΜΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΑ.

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟ ΕΠΙΘΕΤΟ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΚΑΙ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΝ ΟΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ.ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΙ ΚΑΙ ΤΡΕΞΙΜΟ ΠΟΛΥ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΕΙΡΗΝΗ

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καταρχην,με το καλο να υποδεχτειτε το μωρο σας.

μια γνωστη μου,εμεινε εγκυος ενω ο συντροφος της ηταν ηδη παντρεμενος.οταν γεννησε,το μωρο πηρε το επιθετο της και ετσι δηλωθηκε στο ληξιαρχειο.αργοτερα,μεσω συμβολαιογραφου εγινε η αναγνωριση και το μωρο πηρε το επιθετο του μπαμπα του.απο οσα ξερω,δε χρειαστηκε πολυ τρεξιμο.ρωτα και εσυ,βεβαια,μηπως κανω λαθος.

ΕΙΣΑΙ ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ...

 

line_flow_blue_beg_17_time_1185336000_text_f4ef20e1f3f4e5f1e1eae920ece1f220e5e9ede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις φιλο δικηγορο ρωτα τον ... μπορει με μια πραξη δεν θυμαμαι πως την λενε να κανει αναγνωρισει ο μπαμπας το παιδι και να παρει το ονομα του μπαμπα ... οτι και να αποφασισετε ..

 

με το καλο να γεννησεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρθρο 1475. Εκούσια αναγνώριση

 

Ο πατέρας μπορεί να αναγνωρίσει ως δικό του το τέκνο που γεννήθηκε χωρίς γάμο, εφόσον συναινεί σ' αυτό και η μητέρα.

 

Αρθρο 1476

 

Η αναγνώριση από τον πατέρα ή τους γονείς του γίνεται με δήλωση ενώπιον συμβολαιογράφου ή με διαθήκη. Η συναίνεση της μητέρας, σύμφωνα με το προηγούμενο άρθρο, παρέχεται με δήλωση ενώπιον συμβολαιογράφου. Οι δηλώσεις της αναγνώρισης και της συναίνεσης γίνεται αυτοπροσώπως και χωρίς αίρεση ή προθεσμία. Ανάκληση των δηλώσεων είναι ανίσχυρη.

 

Αρθρο 1484 Αποτελέσματα

 

Σε περίπτωση αναγνώρισης, εκούσιας ή δικαστικής, αν ο νόμος δεν ορίζει διαφορετικά, το τέκνο έχει ως προς όλα θέση τέκνου γεννημένου σε γάμο απέναντι και στους δύο γονείς και τους συγγενείς τους.

 

http://www.ypatia-kethi.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=282&Itemid=40

 

Άρα μάλλον πρεπει να πάτε σε συμβολαιογραφο ,με το καλό το μωράκι σας :)

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εκανα κ εγω αναγνωριση 3μηνες μετα τη γεννηση του παιδιου, πηγαμε σε συμβολαιογραφο κ πηραμε μαζι κ οι δυο πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης, ληξιαρχικη πραξη κ ταυτοτητες, αυτα μονο. Πας εκει λες οτι θελεις να κανεις αναγνωριση τεκνου κ ρωτανε τον πατερα εαν συμφωνει κ δεν τον εφερες με τη βια χαχα ετσι ειχε πει σε εμας τουλαχιστον τεσπα. Ουτε 15λεπτα δεν καναμε, πληρωνεις γυρω στα 50ευρω αμα θυμαμαι καλα, περνεται απο ενα ακριβες αντιγραφο με τον πατερα. Μετα πατε στο ληξιαρχειο το δηλωνεται σας ρωταει σε δημο θα γραφτει το παιδι οτι μενει λετε κ μετα πατε ο καθενας στο δημο του κ γινεται η αλλαγη επιθετου. Αμα θυμαμαι καλα ομως μπορειτε να κανετε αναγνωριση κ τωρα ακομα, αμα θυμαμαι καλα ομως. Μπες λιγο πιο πανω που λεει ''Ανυπαντρες μητερες? υπαρχουν εδω?'' κ ρωτα να σου πουνε πως γινεται κ αν γινεται μη λεω κ λαθος πραγματα. Α!!! τα χαρτια που σου εγραψα πιο πανω θα πρεπει να εχουν προσφατη σφραγιδα κ ημερομηνια επανω γιατι αλλιως δεν τα δεχονται, αμα μπορεις καλο θα ηταν να τα παρεις μια μερα πριν πας η κ εκεινη την ιδια μερα. Καλη εγκυμοσυνη σου ευχομαι!!

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ. ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟ ΝΑ ΣΑΣ ΣΥΝΤΑΞΕΙ ΤΗΝ ΕΚΟΥΣΙΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΕΜΑΣ ΜΑΣ ΖΗΤΗΣΕ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΕΣ ΜΑΣ. ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΑΣ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...