Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

12 μηνων και δεν στεκεται ορθιο....καμμια γνωμη?


Recommended Posts

Φιλική συμβουλή, κόψε το διάβασμα :D

 

Μήπως μπαίνεις σε διαδικασία σύγκρισης λόγω του μεγαλύτερου παιδιού;

 

Με τη στένωση πυλωρού έχετε κάνει κάτι; Μήπως το παιδί προτιμά τα αλεσμένα γιατί τα κομμάτια ζορίζουν στη χώνεψη;

 

Όπως και να έχει, κάθε παιδί έχει το ρυθμό του και όπως είπε η osin στην ηλικία αυτή ξεκινά η μετάβαση. Η μόνη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω για αποφυγή πνιγμού, είναι να μη δίνεις μπερδεμένες υφές (και αυτό εξηγεί και την ιδιοτροπία της δικιάς σου osin). Όταν του δίνεις ένα σκληρό κομμάτι, καταλαβαίνει ότι πρέπει να το μασουλήσει. Όταν του δίνεις μια σούπα, καταλαβαίνει ότι την καταπίνει γρήγορα. Αν του βάλεις και κομμάτια μέσα στη σούπα, μπερδεύεται γιατί ο μηχανισμός της μάσησης δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα ώστε το παιδί να μπορεί να διαχειριστεί διαφορετικές υφές στην ίδια μπουκιά.

Καλά το πας με τα πατημένα, άστον να τα συνηθίσει και σιγά σιγά όλο και πιο λίγο πάτημα. Επίσης προσπάθησε να ξεπεράσεις τον φόβο σου, μάθε πως αντιμετωπίζουμε τον πνιγμό και δώσε του την ελευθερία να δοκιμάσει μόνος του.

 

Για το θέμα του περπατήματος συνήθως πριν περπατήσουν, σηκώνονται πιασμένα από κάποιο καναπέ, έπιπλο. Έχει στο σπίτι σας το περιθώριο να το κάνει αυτό; Από μπουσούλημα πως πάει; Η δικιά μας πριν περπατήσει μόνη της μας είχε βγάλει την πίστη να την γυρνάμε γύρω γύρω κρατώντας την από το χέρι, μέχρι να νιώσει την δύναμη να κάνει βήματα μόνη της.

 

Το βασικότερο, ο παιδιάτρός σας τι λέει;

 

Για να σε ησυχάσω, πέρα από το γεγονός ότι είναι πολύ δύσκολο να ανιχνευθεί ο αυτισμός σε αυτή την ηλικία, το σημαντικότερο για την ανίχνευσή του δεν είναι αν περπατάει το παιδί αλλά αν έχει επαφή και επικοινωνία μαζί σας και με το περιβάλλον. Όπως και να έχει, συζήτησε τους προβληματισμούς σου με τον παιδίατρό σας, εμείς εδώ δε μπορούμε να έχουμε ολοκληρωμένη εικόνα.

 

Χαμογελάει; Ανταποκρίνεται όταν του απευθύνεστε; Ακούει το όνομά του; Δείχνει αυτό που θέλει;Εκτελεί απλές εντολές, πχ πάρε αυτό, έλα...

 

Μπορεί να μην κάνει τίποτα από αυτά αλλά και πάλι μπορεί να μη σημαίνει τίποτα αυτό. Μίλα με τον παιδίατρο για τους προβληματισμούς σου.

 

12 κιλά, με τι ύψος; (σημειωτέον η δική μου στοίχημα να είναι 12 κιλά τώρα που κοντεύει τα 2). Μπορεί όντως να είναι λίγο βαρύς οπότε θέλει τον χρόνο του για περπάτημα.

Ναι χαμογελάει συνέχεια κ όταν παίζει με την αδερφή του που είναι 3χρονών ξεκαρδίζεται στα γέλια κάποιεε φορές δυσσνασχετεί και λίγο γιατί του παίρνει τα παιχνίδια του και ρίχνει πράγματα κάτω και προσπαθεί να τα πιασει μόνος του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 18 δημοσιεύσεις

  • Bruno

    Bruno 8 δημοσιεύσεις

  • nano

    nano 6 δημοσιεύσεις

  • rit@

    rit@ 5 δημοσιεύσεις

Όλα αυτά είναι πάρα πολύ θετικά! Να το χαίρεσαι το παιδάκι σου και μην ανησυχείς άδικα.

 

Για το περπάτημα, δώσε του χρόνο και μίλα με τον παιδίατρο. Αν έχει κάποια καθυστέρηση σε κινητικότητα θα το διακρίνει αμέσως και θα σε καθοδηγήσει. Και πάλι όμως, το γεγονός ότι περπατάει όταν του πιάνετε το χεράκι δείχνει ένα απολύτως φυσιολογικό μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά είναι πάρα πολύ θετικά! Να το χαίρεσαι το παιδάκι σου και μην ανησυχείς άδικα.

 

Για το περπάτημα, δώσε του χρόνο και μίλα με τον παιδίατρο. Αν έχει κάποια καθυστέρηση σε κινητικότητα θα το διακρίνει αμέσως και θα σε καθοδηγήσει. Και πάλι όμως, το γεγονός ότι περπατάει όταν του πιάνετε το χεράκι δείχνει ένα απολύτως φυσιολογικό μωρό.

Σε ευχαριστώ που με ενθαρρύνεις η αλήθεια είναι οτι μεχρι πριν 2-3μέρες δεν ανυσηχούσα απλά έλεγα ότι αυτό το μωρό είναι λίγο πιο ανώριμο από την κόρη μου.

Αλλά τυχαία πριν 2μέρες διάβασα ένα άρθρο για τον αυτισμό κ από τότε μου μπήκαν οι ιδέες.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ που με ενθαρρύνεις η αλήθεια είναι οτι μεχρι πριν 2-3μέρες δεν ανυσηχούσα απλά έλεγα ότι αυτό το μωρό είναι λίγο πιο ανώριμο από την κόρη μου.

Αλλά τυχαία πριν 2μέρες διάβασα ένα άρθρο για τον αυτισμό κ από τότε μου μπήκαν οι ιδέες.

 

Τα αυτιστικά παιδάκια έχουν ιδιαίτερα χαρακτηριστικά, οπότε θα σου πρότεινα να μην αγχώνεσαι με οτιδήποτε. Εμένα μια χαρά φυσιολογικό μου φαίνεται το παιδάκι, απλά μπορεί λόγω χαρακτήρα να είναι λίγο φοβιτσιάρης και να νιώθει την ανάγκη να κρατάει κάποιον οικείο του για σιγουριά.

Όσο για το φαγητό, επειδή κι εγώ πειραματίζομαι κατά διαστήματα με το δικό μου που είναι λίγο μικρότερο, νομίζω ότι όντως φταίνε οι μπερδεμένες υφές. Το μπισκότο της nutricia μόνο του το μασάει, μαζί με λιωμένη μπανάνα μου πνίγηκε... Έμαθα κι εγώ κάτι χρήσιμο λοιπόν :D:D:D

9maTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..κι εμενα ο γιος μου 13 μηνων ακριβως και κανει οτι κι ο δικος σου!Ειναι 12,5 κιλα απο τα βαρια παιδακια σχετικα...ενω περπαταμε με ενα χερι και 1 χλμ δεν κουραζετε θελει και του αρεσει..αν κανεις οτι τον αφηνεις θα κατσει στον κωλο και θα μπουσουλησει!Δεν ανησυχω..ειναι βαρυ παιδι και θελει το χρονο του!Αν ειναι φυσιολογικος σε ολα τα αλλα μην αγχωνεσαι!;)

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σήμερα παρατήρησα καλύτερα το παιδί μου την ώρα που παίζαμε ανταποκρινόταν σχεδόν σε όλα όσα του έλεγα έπιανε τα χέρια μου κ τα έβαζε στα μάτια μου κ μου έκανε τα και γελούσε έπιανε το χέρι μου και μου έκανε κόλα το,έπαιζε με την αδερφή του και γέλαγε αμα ακούει κάποιο να μιλάει γυρνάει να δει που είναι αλλά είναι ακόμα στην φάση που όλα τα παιχνίδια κ γενικά ότι βρει μπροστά του το βάζει στο στόμα του.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα ο γιος μου 14 μηνών περπάτησε μόνος του, μην αγχώνσαι, το κάθε παιδί είναι διαφορετικό και έχει τους δικούς του χρόνους, και μην τον συγκρίνεις με την κόρη σου (γενικά μην συγκρίνεις τα παιδιά σου με τα υπόλοιπα) τα κορίτσια γενικά σε σχέση με τα αγόρια κάνουν νωρίτερα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...