Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΠΟΚΟΛΛΗΣΗ


Recommended Posts

ενα θεος ξερει,,,πιστευω οτι ειχα κουραστει με καποιες δουλειες την ειχα δει και τρεντυ εγκυος που θα κανει γυμναστικουλα ηπια για εγκυους,,,εκανα μια φορα μαθημα 20 λεπτα και μετα ενιωθα τσιμπηματα για 2 μερες

 

τελος εχω υποθυροειδισμο και μεχρι τοτε δεν ηταν ρυθμισμενος τελεια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης η παραμικρη κουραση/δουλεια μου εφερνε τραβηγματα και συσπασεις,,,το σωμα μου ενιωθα οτι ειχε αναγκη απο απολυτη χαλαρωση,,επισης νοσηλευτηκα στην 30 και 34 για προωρες συσπασεις παντα ηταν υστερα απο καποια ηπιας μορφη καταπονηση του σωματος μου,,,να οδηγησω η να ανεβω κανενα σκαλι παραπανω,,, η παραμικρη δουλεια με ενοχλουσε

οταν ξεκινησα την εγυμοσυνη ημουν εξαιρετικα αδυνταη, στενη, και πολυ γυμνασμενη στην περιοχη της κοιλιας,,,μια γιατρος μου ειχε πει οτι σε ενα τετοιο σωμα η μητρα ζοριζεται πιο πολυ,,,μυες σε ενταση οχι πολυς χωρος,,,,η κοιλια μου ηταν πετρα απο μονη της και η παραμικρη κινηση ενεργοποιουσε ιδιαιτερη το μυικο συστημα σε εκεινη την περιοχη,,που ηδη μεγαλωνε η μητρα με αποτελεσμα να μην χαλαρωνει η μητρα

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα...εμένα η μάνα μου έχασε παιδί 3 μηνών, γιατί είχε κάνει τραπέζι χριστουγενιάτικο...θα είχα αδελφούλη τώρα λίγο πιο μεγάλο :(

Ομως δνε ήξερε ότι είναι έγγυος, τότε ο παλιογιατρός της είπε δεν είσαι έγγυος.

Είχε πάει να ρωτήσει για να κάνει το τραπέζι...και την πήρε στο λαιμό του.

τεσπα ας μη σκεφτόμαστε άσχημα πράγματα, καλό ξημέρωμα! Τί ξενυχτι τρελό είναι αυτό σήμερα :)

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης η παραμικρη κουραση/δουλεια μου εφερνε τραβηγματα και συσπασεις,,,το σωμα μου ενιωθα οτι ειχε αναγκη απο απολυτη χαλαρωση,,επισης νοσηλευτηκα στην 30 και 34 για προωρες συσπασεις παντα ηταν υστερα απο καποια ηπιας μορφη καταπονηση του σωματος μου,,,να οδηγησω η να ανεβω κανενα σκαλι παραπανω,,, η παραμικρη δουλεια με ενοχλουσε

οταν ξεκινησα την εγυμοσυνη ημουν εξαιρετικα αδυνταη, στενη, και πολυ γυμνασμενη στην περιοχη της κοιλιας,,,μια γιατρος μου ειχε πει οτι σε ενα τετοιο σωμα η μητρα ζοριζεται πιο πολυ,,,μυες σε ενταση οχι πολυς χωρος,,,,η κοιλια μου ηταν πετρα απο μονη της και η παραμικρη κινηση ενεργοποιουσε ιδιαιτερη το μυικο συστημα σε εκεινη την περιοχη,,που ηδη μεγαλωνε η μητρα με αποτελεσμα να μην χαλαρωνει η μητρα

τελικά φιτ δε μας θένε, παχυές δε μας θένε, δε μας παρατάνε λέω εγώ :lol:

Απίστευτο πάντως ένα καλογυμνασμένο σώμα να μην υποδέχεται σωστά το μωρό.

Η εξήγηση είναι πειστικότατη, αν σκεφτείς ότι σε παχύσαρκη στην αυχενική (moi) ο γιατρός δεν μπορούσε να δεί από το σφίξιμο των κοιλιακών μυών το μωρό.

Οσο γερούς κοιλιακούς κι αν έχω είναι κάτω από τόσο στρώμα λίπους που δε θα περίμενα ποτέ να επηρεάζουν την μήτρα, κι όμως.

Γιατί είναι ακριβώς από κάτω. Αλλωστε την προστατεύουν.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Απλά ήθελα να παρατηρησωοτι η κάθε εγκυμοσύνη ειναι διαφορετική και είτε είσαι μια φιτ έγκυος είτε αρκετά πρησμενη έγκυος δεν έχει καμμιά σημασία αφού μπορεί μια έγκυος να ειναι κατα το δυναμιν φροντισμενη και περιποιημενη.Δεν θα ρισκαρα ποτέ τη ζωή του μωρού για να πουν οι άλλοι ότι ΑΑΑ!μπράβο, δεν πήρε κιλά, η ότι μπράβο!παει γυμναστήριο κάθε μέρα!Πιο το αποτέλεσμα, μου λες?Εδω εγω έχω κρεβατωθει δυστυχώς πλέον για τα καλα.Τι σημασία έχει εάν έχει κάποια δυνατούς κοιλιακους χάριν φιλαρεσκειας?Και προς θεού γενικά μιλάω, δεν εννοώ τις κοπελλες που συζητατε.απλά εκφράζω την άποψη μου.Έπαθα ότι έπαθα απο ατύχημα, οπότε κορίτσια οι γυμναστικες και τα γυμναστήρια δεν ειναι για όλες τις περιπτώσεις.Εάν υπάρχει άνεση στην εγκυμοσύνη, οκ.Αν όχι δεν θα κάτσω να σκάσω αν δείχνω φιτ η όχι.Και ο άντρας μου στις αρχές πριν καν φουσκωσω έλεγε βλακείες τύπου εμμονές με το ποσά κιλά να πάρω και τώρα....έχει κλ...μεντες με την περιπέτεια μας.

Αφήστε και με το καλο μετα τις τς νεα υπάρχει χρόνος για καλλωπισμο.Εμένα η κουνιαδα μου που ήταν έγκυος καβαλαγε τρένα,λεωφορεία και έκανε γιογκα.ούτε γάτα ούτε ζημιά.Ε λοιπόν δεν μπορώ να κάνω το ίδιο.Και τι έγινε?who cares?το μωρο να βγει καλα.Με καταλαβαίνετε, έτσι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απλά ήθελα να παρατηρησωοτι η κάθε εγκυμοσύνη ειναι διαφορετική και είτε είσαι μια φιτ έγκυος είτε αρκετά πρησμενη έγκυος δεν έχει καμμιά σημασία αφού μπορεί μια έγκυος να ειναι κατα το δυναμιν φροντισμενη και περιποιημενη.Δεν θα ρισκαρα ποτέ τη ζωή του μωρού για να πουν οι άλλοι ότι ΑΑΑ!μπράβο, δεν πήρε κιλά, η ότι μπράβο!παει γυμναστήριο κάθε μέρα!Πιο το αποτέλεσμα, μου λες?Εδω εγω έχω κρεβατωθει δυστυχώς πλέον για τα καλα.Τι σημασία έχει εάν έχει κάποια δυνατούς κοιλιακους χάριν φιλαρεσκειας?Και προς θεού γενικά μιλάω, δεν εννοώ τις κοπελλες που συζητατε.απλά εκφράζω την άποψη μου.Έπαθα ότι έπαθα απο ατύχημα, οπότε κορίτσια οι γυμναστικες και τα γυμναστήρια δεν ειναι για όλες τις περιπτώσεις.Εάν υπάρχει άνεση στην εγκυμοσύνη, οκ.Αν όχι δεν θα κάτσω να σκάσω αν δείχνω φιτ η όχι.Και ο άντρας μου στις αρχές πριν καν φουσκωσω έλεγε βλακείες τύπου εμμονές με το ποσά κιλά να πάρω και τώρα....έχει κλ...μεντες με την περιπέτεια μας.

Αφήστε και με το καλο μετα τις τς νεα υπάρχει χρόνος για καλλωπισμο.Εμένα η κουνιαδα μου που ήταν έγκυος καβαλαγε τρένα,λεωφορεία και έκανε γιογκα.ούτε γάτα ούτε ζημιά.Ε λοιπόν δεν μπορώ να κάνω το ίδιο.Και τι έγινε?who cares?το μωρο να βγει καλα.Με καταλαβαίνετε, έτσι?

 

συμφωνω σε ολα,,,ανα πραξη και περιπτωση δεν υπαρχει τιποτα το απολυτο γι αυτο καλο η καθεμια να ακουει εκτος απο το γιατρο της και το σωμα της, το ενστικτο της,,,αρκει να ειναι ειλικρινης με τον εαυτο της και να μην προσπαθει να μιμηθει καποια αλλη η να μην φοβαται οτι θα χασει πραγματα αν παλουκωθει και λιγο,,, κι επειδη δεν ξερουμε εκ των προτερων τι αντεχουμε καλυτερα να προσεχουμε για να μην εκπλαγουμε δυσαρεστα,,,μια εγκυμοσυνη ειναι μια νεα επιπονη κατασταση για το σωμα,,σαφως και προνοει η φυση αλλα η φυση δεν φτανει απο μονη της οταν εμεις λειτουργουμε οπως πριν σε κατασταση δηλαδη εκτος εγκυμοσυνης

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
μια εγκυμοσυνη ειναι μια νεα επιπονη κατασταση για το σωμα,,σαφως και προνοει η φυση αλλα η φυση δεν φτανει απο μονη της οταν εμεις λειτουργουμε οπως πριν σε κατασταση δηλαδη εκτος εγκυμοσυνης
συμφωνώ!

 

Αννεττε τί ατύχημα είχατε? Αν δε γίνομαι αδιάκριτη... Mumbasha πώς είσαι?

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Θα περιμένω τη β επιπέδου για να ξέρω την εξέλιξη μου.η αποκόλληση ακόμη υπάρχει λέει ο γιατρός, εάν σηκωνομαι να περπατώ ξέρεις...σαν εγχειρησμενη και περιμένουμε και βλέπουμε.είχα τα πάνω μου και τα κάτω μου αυτές τις εβδομάδες και δεν μπαίνω τακτικά στο φόρουμ γιατί δεν είμαι σίγουρη ότι με βοηθάει σε κάτι να διαβάζω όλους αυτούς τους προβληματισμούς.ΕΣΥ πλησιάζει με το καλο?εύχομαι καλές γιορτές με υγεία και τα μωρακια να έρθουν με το καλο σε όλες τις κοπέλες,κι αυτή η χώρα να αναγνώριζε επιτέλους την αξία της μητρότητας για την επιβίωση της και όχι να μας θεωρεί τσουβάλι πατάτες χωρίς εγκέφαλο που πρέπει μόνο να πληρώνει.Ναι, η ευχή μου για τη καινούρια χρόνια ειναι σίγουρα αυτή.υγεία,χρήματα και αναγνώριση της αξίας της μητρότητας και των προβλημάτων των γυναικών καιρού αγώνα τους να φέρουν στον κόσμο τα παιδιά τους.Να είστε καλα!

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένω τη β επιπέδου για να ξέρω την εξέλιξη μου.η αποκόλληση ακόμη υπάρχει λέει ο γιατρός, εάν σηκωνομαι να περπατώ ξέρεις...σαν εγχειρησμενη και περιμένουμε και βλέπουμε.είχα τα πάνω μου και τα κάτω μου αυτές τις εβδομάδες και δεν μπαίνω τακτικά στο φόρουμ γιατί δεν είμαι σίγουρη ότι με βοηθάει σε κάτι να διαβάζω όλους αυτούς τους προβληματισμούς.ΕΣΥ πλησιάζει με το καλο?εύχομαι καλές γιορτές με υγεία και τα μωρακια να έρθουν με το καλο σε όλες τις κοπέλες,κι αυτή η χώρα να αναγνώριζε επιτέλους την αξία της μητρότητας για την επιβίωση της και όχι να μας θεωρεί τσουβάλι πατάτες χωρίς εγκέφαλο που πρέπει μόνο να πληρώνει.Ναι, η ευχή μου για τη καινούρια χρόνια ειναι σίγουρα αυτή.υγεία,χρήματα και αναγνώριση της αξίας της μητρότητας και των προβλημάτων των γυναικών καιρού αγώνα τους να φέρουν στον κόσμο τα παιδιά τους.Να είστε καλα!

 

Απλα θελω να δωσω μια μεγαλη αγκαλια σε ολες τις κοπελες που πασχιζουν να κρατησουν τα παιδακια τους... και να σας πω κοριτσια οτι εγω ειμαι αισιοδοξη!!! να προσεχετε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 χρόνια μετά...

Κορίτσια καλησπέρα σε όλες σας!έχω ένα θέμα που με ταλαιπωρεί εδώ κ δυο εβδομάδες κ θα ήθελα να μου πείτε τι γνωρίζεται για όλα αυτα όσες το έχετε βιώσει.. κατάλαβα ότι είμαι έγκυος πριν τη μέρα που περίμενα περίοδο κ το επιβεβαίωσα 4 εβδ κ δυο ημερών..  Πήγα στο γιατρό 5 εβδ και 5 ημερών καθώς ένιωθα τρομερούς πόνους στη μήτρα χωρίς αίμα.μου είπε όλα καλά κ μάλλον είναι επειδή μεγαλώνει η μήτρα.6 εβδ κ 4 μέρα αρχίζει αιμορραγία ποτάμι με κόκκινο αίμα σαν περίοδος.. τρελάθηκα.το επόμενο πρωί πήγα στο γιατρό έχοντας ακόμα αίμα κ ακούσαμε καρδιά.μ είπε έχουμε πολύ μεγάλη αποκόλληση σακου.3 φορές μεγαλύτερη από το σάκο.εκανα ένεση κτλ ουτροτζεσταν μαγνήσιο κτλ..δεν ξαναείδα αίμα αν κ μια εβδομαδα μετα δεν ειχε μικρανει ουτε στο ελεχιστο αλλα ειχε μεγαλωσει.σημερα 8 εβδ κ 4 ημερών βλέπω καφε κ πεθαίνω στον πόνο.πονο νοιώθω γενικά κάθε μέρα.ειμαι σπίτι αλλά κινούμε για τα βασικά γτ δεν έχω βοήθεια.σηκωνομαι ν ετοιμάσω ν φάω κτ γρήγορο κ τουαλέτα.εκαβα εξετάσεις για θρομβοφιλια κ περιμένω...φοβαμαι πολύ...εν τω μεταξύ αν κάποια ξέρει ας με διαφωτίσει..η αποκόλληση σακου είναι αιμάτωμα η κενο που έχει δημιουργηθει; ο γιατρός μου λέει να μην ανησυχώ...αλλα είμαι ξάπλα κ τπτ.... πείτε μου κάτι...κ συγγνώμη αν σας κούρασα...καλη δύναμη σε Όλες!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...