Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ομοφυλόφιλος Παιδίατρος - Θα τον απορρίπτατε;;


Recommended Posts

εγω ειχα γιατρο ομοφυλοφιλο, οδοντιατρο και ενδοκρινολογο. Μια χαρα ανθρωποι ηταν, και πολυ καλοι στην δουλεια τους. Ουτε μια φορα δεν σκεφτηκα οτι με ενοχλει το τι σεξουαλικες προτιμησεις εχουν.....

Οποτε δεν θα ειχα προβλημα και για παιδιατρο!

καλη επιτυχια

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

απο τη στιγμη που εχω ενα γιο , να σου πω την αληθεια -θα το σκεφτομουνα...να τον παω σε εναν γιατρο με αυτες τις προτιμησεις . δε θα ημουν χαλαρη τη στιγμη που θα τον εξεταζε.

Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμη που εχω ενα γιο , να σου πω την αληθεια -θα το σκεφτομουνα...να τον παω σε εναν γιατρο με αυτες τις προτιμησεις . δε θα ημουν χαλαρη τη στιγμη που θα τον εξεταζε.

αν είχες κόρη θα την πήγαινες σε straight άντρα παιδίατρο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, θα πήγαινα τα παιδιά μου εκεί αν με κάλυπτε σαν επιστήμονας. Τα υπόλοιπα δεν με αφορούν.

 

Πέπα, βοήθησέ με λίγο να καταλάβω πώς το σκέφτεσαι αν θέλεις. Γιατί τον γιό σου δεν θα τον πήγαινες σε gay παιδίατρο ενώ την κόρη σου θα την πήγαινες σε άντρα γιατρό? Τι θα σε προβλημάτιζε στην πρώτη περίπτωση?

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

νικολεκακι, κοιτα, δεν υπαρχει κατι το ιδιαιτερο. απλως για μενα το θεμα-αντρας παιδιατρος ειναι κατι το συνηθισμενο, ενω η σκεψη για ομοφυλοφιλο παιδιατρο ειναι κατι που δεν εχω συνηθησει και δεν ξερω αν θα μπορουσα να συνεργαστω, αν θα ειμαι χαλαρη δηλαδη. πως να το πω-εχω προκαταληψη? δεν ειμαι αρκετα συγχρονη? θεμα ψυχολογιας μου?-καπως ετσι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Σ' ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι που μου απάντησες. :-D

pianist, καλή επιτυχία σε ό,τι αποφασίσεις...

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Με την ιδια λογικη δεν θα επρεπε να πηγαινουμε τα κοριτσια σε straight. Τα παιδια μου και τα δυο τα πηγαινω σε παιδιατρο αντρα.

Δεν με ενδιαφερει τι κανει ο καθενας στο κρεβατι του αρκει να ειναι σωστος ανθρωπος και επαγγελματιας.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θα είχα κανένα πρόβλημα ο οποιοσδήποτε γιατρός μου να είναι ομοφιλόφιλος....

Επίσης δεν υπάρχει περίπτωση να ρωτούσα ποτέ γιατρό τι κάνει στο κρεββάτι του...

Επίσης δεν είσαι υποχρεωμένος να απαντάς με λεπτομέριες για την προσωπική σου ζωή....

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σαφεστατα δεν θα με ενδιεφερε η σεξουαλικη προτιμηση του παιδιατρου μου και αυτο γιατι θεωρω οτι προσωπικα με καλυπτει η αρτια καταρτιση του και σιγουρα η αγαπη του προς τα παιδια.ειμαι καινουργια μαμα και ταλαπωρηθηκα για να πεσω σε καλο παιδιατρο.στους κυκλους αυτους μαθαινεις και το ιστορικο αν ειναι παντρεμενος-η παιδια κ.τ.λ θα αδιαφορουσα στο ακουσμα της σεξουαλικης προτιμησης.ξεπερασμενο!!!

2gq862lerlo78vgo.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ επέλεξα γυναίκα παιδίατρο γιατί αισθάνομαι καλύτερα, ιδίως όσον αφορά την κόρη μου. Με τον ομοφυλόφυλο όμως δε θα είχα κανένα πρόβλημα γιατί όλοι οι παιδόφιλοι έχουν το προσωπείο του καλού οικογενειάρχη με παιδιά σκυλιά κλπ. Κρύβονται καλά, δε νομίζω ότι θα δήλωναν ποτέ gay, πράγμα που θα έβαζε σε υποψίες τον κοινωνικό περίγυρο. Έτσι το βλέπω εγώ.

...άνθρωπέ μου τί ξεφτύλα,να σου χαλάνε το όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις

Link to comment
Share on other sites

στο κάτω κάτω γιατί να ανησυχήσει ο γονιός? μήπως θα κάνεις κάτι άσεμνο στο παιδί? η εξέταση είναι δεδομένη, δεν υπάρχει περιθώριο για άσεμνες χειρονομίες ειδικά όταν ο γονιός είναι παρών. Ακόμα και η εξέταση που κάνει ο γιατρός στα γεννητικά όργανα του μωρού είναι στάνταρ, ούτε χάδια δίνονται, κανονική εξέταση είναι.

μήπως ότι το παιδί θα πάθε κάτι που θα σε δει (λες και είναι κολλητικές οι σεξουαλικές προτιμήσεις)? τόσα και χειρότερα βλέπουν στην τηλεόραση, ένας επιστήμονας θα τους καταστρέψει το παιδί?

Και εγώ ασυζητητί θα το πήγαινα το παιδί μου, αρκεί να είχα καλές συστάσεις για τον συγκεκριμένο παιδίατρο.

Καλή τύχη σου εύχομαι και να πραγματοποιήσεις τα όνειρά σου!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα καθολου δε με ενδιαφερει τι κανει ο καθε γιατρος στο κρεβατι του ειτε ειναι παιδιατρος,ειτε γυναικολογος,ειτε οδοντιατρος κτλ..εξαλλου που ξερουμε αν οι γιατροι που επισκεπτομαστε ειναι ομοφυλοφιλοι ή οχι.

Επισης και να το μαθαινα παλι δε θα αλλαζα γνωμη σε σχεση με την αποψη μου για τη δουλεια του και θα συνεχιζα να πηγαινω κανονικα εγω ή το παιδι μου.

Το μονο που μπορω να σκεφτω ,αν σε βοηθαει καπου ως προς την αποφαση σου ειναι οτι,θα προτιμουσα για παιδιατρο(απλα θα προτιμουσα λεω και τιποτα παραπανω)εναν ανδρα ή γυναικα που να εχει και ο ιδιος-α παιδια.Νιωθω οτι μπορει να με καταλαβει καλυτερα.Διοτι οταν επισκεπτομαστε τον παιδιατρο συζηταμε και αλλα θεματα εκτος απο τα καθαρα ιατρικα που σιγουρα καποιος που εχει μεγαλωσει και ο ιδιος παιδια μπορει να τα συζητησει και να προτεινει λυσεις ή εστω απλα μια γνωμη ,ευκολοτερα.

Καλη σταδιοδρομια.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

επειδή έχω ζήσει χρονιά στο brighton και έχουν δει πολλά τα ματιά μου πιστεύω οτι αν εισαι σοβαρός στην δουλειά σου και αν δεν είσαι από τους κραγμενους νομίζω ότι δεν αποσχολει κανένα τι κάνεις στην προσωπική σου ζωή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φυσικά και δεν θα με ενδιέφερε και δεν θα είχα κάποιο πρόβλημα...

 

Πάντως συμφωνώ με το να μην δίνεις αναφορά σε όλους αν είσαι gay ή όχι... Κράτα κάποιες αποστάσεις. Δεν χρειάζεται να λες στους πελάτες σου την ιστορία της ζωής σου.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον..

Στον παιδιατρο παω για να εξετασει το παιδι μου, εμβολια, να συζητησω μαζι του ανησυχιες που εχω και αφορουν το παιδι.

Στο γυναικολογο παω για θεματα γυναικολογικης φυσεως και φυσικα οσο ημουν εγκυος για θεματα εγκυμοσυνης και τοκετου.

Στην ψυχιατρο παω για θεματα ψυχιατρικης φυσεως .....

..... Και ουτω καθεξης................

 

Δεν βλεπω να επηρεαζει καπου το γεγονος οτι εστω και ενας απο τους γιατρους που προανεφερα ειναι gay ή ΔΕΝ ειναι gay.

Δηλαδη εστω οτι ειναι... Αυτο αυτοματα τον ακυρωνει ως επιστημονα;

Ή εστω οτι ΔΕΝ ειναι... Οι σπουδες που εκανε, οι ωρες που περασε πανω απο βιβλια κλπ ακυρωνονται επειδη εχει καποιες συγκεκριμενες προτιμησεις στο κρεβατι; :confused:

 

Και για να απαντησω ξεκαθαρα στο ερωτημα: Αν ο θεραπων ιατρος ηταν σωστος επαγγελματιας, δεν ηταν της "ξεπετας" ή/και του χρηματος, μου φεροταν σωστα (ή στην προκειμενη φεροταν σωστα στο παιδι μου), με κατατοπιζε σε μειζοντα θεματα χωρις να εξυπηρετει δικα του συμφεροντα, τοτε ΝΑΙ θα το πηγαινα το παιδι μου.

 

Εμενα με νοιαζουν ουσιαστικα πραγματα απο τον παιδιατρο. Η αντιμετωπιση προς το παιδι μου πρωτα απο ολα. Αν "το 'χει" και εχει και εχει και οσα προανεφερα δεν βρισκω λογο να μην παω.

Καλη σταδιοδρομια! :D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα...και δεν βλεπω τη συνδεση της ικανοτητας ενος γιατρου με τις σεξουαλικες του προτιμησεις.Αυτο που με ενδιαφερει σε ένα παιδιατρο είναι να αγαπαει τα παιδια και αυτο που κάνει,για να μπορει να είναι καλός στη δουλειά του.Απο κει και περα το τι κάνει στο κρεβατι του αφορά αυτον και τον/την συντροφο του.Και ναι αν ηταν καλος επιστημονας σαφως και θα πηγαινα τον γιο μου.

xceZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά υπάρχουν γονείς που θα ρωτούσαν τις σεξουαλικές προτιμήσεις ενός γιατρού?

Σαν γονιός δεν με ενδιαφέρει στο ελάχιστο αν είσαι ομοφυλόφιλος ή όχι. Ούτε που θα σε ρωτήσω αν έχεις οικογένεια, παιδιά, σκυλιά κτλ.

Δεν ξεκινώ ποτέ συζήτηση όταν πρόκειται για την προσωπική ζωή του άλλου.

Βασικά κριτήρια επιλογής ενός γιατρού νομίζω οτι είναι ο σωστός επαγγελματισμός, οι γνώσεις και η εμπειρία του.

Όλα τα άλλα μου είναι αδιάφορα.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

αγόρι μου δεν υπάρχει περίπτωση να έκανα τέτοια καφρίλα. εαν είχες ολα οσα ήθελα τότε δεν θα μ ενδιέφερε το τι κανεις στην προσωπική σου ζωή. ΑΛΛΑ! υπάρχει τοση στενομυαλιά στην ελληνική κοινωνία που σίγουρα θα συναντήσεις πολλά κομπλεξικά και γεμάτα απωθημένα οντα που θα σε κάνουν να μετανιώσεις. θα πρέπει να εχεις μεγάλο σθένος και να ξέρεις να κλείνεις τα αυτιά σου. ο κόσμος ειναι κακός και οσο και αν θέλουν να το παίζουν προοδευτικοί μόλις τους πεις ''αγόρι μεγαλώνεις αν λέμε αν προέκυπτε με διαφορετική σεξουαλική ταυτότητα??'' χτυπάνε ξύλο και σταυροκοπιούντε λες και πρόκειται για αρρώστια. καλή σταδιοδρομία σου εύχομαι!

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Και για να θέσω το ερώτημα από την ανάποδη, με ποιο σκεπτικό ακριβώς θα ενοχλούνταν κάποιος???

 

Κατά καιρούς στους ομοφυλόφιλους έχουν δοθεί πολλά ονόματα, π.χ. παιδεραστές, φορείς ασθενειών, χαμηλών ηθών, ανώμαλοι κλπ, οπότε βάση αυτών κάποιος που δε γνωρίζει κάποιον ομοφυλόφιλο στο στενό του κύκλο μπορεί να σκεφτεί πολύ αρνητικά, ακόμα και το ενδεχόμενο να του "κολλήσω" την ομοφυλοφιλία μου!! Και κατά καιρούς σε συζητήσεις που έχουν γίνει οι λέξεις ομοφυλόφιλος, κλπ έχουν χρησιμοποιηθεί με υποτιμητικό τρόπο. Για αυτό το λόγο και έθεσα την ερώτηση αυτή.

Ομολογώ ότι εκπλήσσομαι που η πλειοψηφία φαίνεται να μην ενοχλείται από την ομοφυλοφιλία κι αυτό με κάνει να αισιοδοξώ. :-)

Απ' όσα διαβάζω δε χρειάζεται να πω τίποτα για την προσωπική μου ζωή, αφού μας αναγνωρίζετε εύκολα!!!:-D

Σας ευχαριστώ πολύ που απαντήσατε και για τις συμβουλές κι ευχές που μου δώσατε! Να 'στε καλά!!

Link to comment
Share on other sites

Πίστεψέ με, αυτοί που ενοχλούνται απ' τους ομοφυλόφιλους, θα ενοχλούνται είτε αυτοί είναι παιδίατροι, είτε γιατροί γενικότερα, είτε οποιοδήποτε άλλο επάγγελμα κι αν έχουν, είτε γιατί περπατούν και αναπνέουν! Άρα, όποιο επάγγελμα κι αν ακολουθούσες, αυτούς τους "πελάτες" θα τους έχανες ούτως ή άλλως.

Κάνε αυτό που θέλεις και αγαπάς, κι αν είσαι σωστός στην δουλειά σου και στις διαπροσωπικές σου σχέσεις γενικά δεν έχεις να φοβάσαι - κρύψεις τίποτα.

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...