Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ομοφυλόφιλος Παιδίατρος - Θα τον απορρίπτατε;;


Recommended Posts

Γεια σας!

Είμαι τελειόφοιτος Ιατρικής και σε λίγο καιρό θα επιλέξω ειδικότητα. Αν και στην αρχή δεν το σκεφτόμουνα, από τότε που έκανα Παιδιατρική στη Σχολή και ήρθα κοντά στα παιδιά, σκέφτομαι σοβαρά την Παιδιατρική. Όμως είμαι ομοφυλόφιλος και δε θέλω να κρύβομαι μια ζωή π.χ. όταν με ρωτάνε αν έχω οικογένεια, δεν θέλω να λέω, ότι δεν έχω χρόνο ή ότι έχω γυναίκα και παιδιά, όταν αυτό δεν ισχύει. Δυστυχώς, όμως, η ελληνική κοινωνία έχει ακόμα μια άκριτα αρνητική εικόνα για την ομοφυλοφιλία. Γι' αυτό ήθελα να θέσω την εξής ερώτηση: Θα απορρίπτατε κάποιον ομοφυλόφιλο παιδίατρο μέσα στην μεγάλη πληθώρα παιδιάτρων που υπάρχει μόνο και μόνο επειδή είναι ομοφυλόφιλος ή πως θα αντιδρούσατε, εάν μαθαίνατε, ότι ο παιδίατρός σας είναι ομοφυλόφιλος;;

Αν ναι, παρακαλώ εξηγήστε την απάντησή σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας!

Είμαι τελειόφοιτος Ιατρικής και σε λίγο καιρό θα επιλέξω ειδικότητα. Αν και στην αρχή δεν το σκεφτόμουνα, από τότε που έκανα Παιδιατρική στη Σχολή και ήρθα κοντά στα παιδιά, σκέφτομαι σοβαρά την Παιδιατρική. Όμως είμαι ομοφυλόφιλος και δε θέλω να κρύβομαι μια ζωή π.χ. όταν με ρωτάνε αν έχω οικογένεια, δεν θέλω να λέω, ότι δεν έχω χρόνο ή ότι έχω γυναίκα και παιδιά, όταν αυτό δεν ισχύει. Δυστυχώς, όμως, η ελληνική κοινωνία έχει ακόμα μια άκριτα αρνητική εικόνα για την ομοφυλοφιλία. Γι' αυτό ήθελα να θέσω την εξής ερώτηση: Θα απορρίπτατε κάποιον ομοφυλόφιλο παιδίατρο μέσα στην μεγάλη πληθώρα παιδιάτρων που υπάρχει μόνο και μόνο επειδή είναι ομοφυλόφιλος ή πως θα αντιδρούσατε, εάν μαθαίνατε, ότι ο παιδίατρός σας είναι ομοφυλόφιλος;;

Αν ναι, παρακαλώ εξηγήστε την απάντησή σας.

 

πιανίστα μου,

 

εγω προσωπικα δεν θα απερριπτα τον παιδιατρο λογω σεξουαλικων προτιμησεων.

 

οταν ο αλλος ειναι σωστος/σοβαρος στη δουλεια του, γιατι να με νοιαζει τι κανει στο κρεβατι του?

 

(ουυυυυυυυυ!

εχουμε δει απο τους αλλους, τους στρεϊτ,

μα τι ......καλα που συμπεριφερονται!!!;) )

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα απέρριπτα έναν παιδίατρο (ή οποιονδήποτε εν πάση περιπτώσει) επειδή είναι ομοφυλόφιλος, ούτε θα είχα καμιά ιδιαίτερη αντίδραση αν μάθαινα κάτι τέτοιο.

 

Καταλαβαίνω πάντως αυτό που λες και γιατί αυτό θα μπορουσε να είναι πρόβλημα στην καριέρα σου έτσι όπως έχουν τα πράγματα σήμερα, και νομίζω ένα δίκιο να το σκέφτεσαι το'χεις.

 

Καλή επιτυχία και δύναμη εύχομαι σε όποια ειδικότητα και να καταλήξεις!

Link to comment
Share on other sites

πιανίστα μου,

 

εγω προσωπικα δεν θα απερριπτα τον παιδιατρο λογω σεξουαλικων προτιμησεων.

 

οταν ο αλλος ειναι σωστος/σοβαρος στη δουλεια του, γιατι να με νοιαζει τι κανει στο κρεβατι του?

 

(ουυυυυυυυυ!

εχουμε δει απο τους αλλους, τους στρεϊτ,

μα τι ......καλα που συμπεριφερονται!!!;) )

συμφωνώ και επαυξάνω, όμως έχει δίκιο το παλικάρι, η Ελληνική κοινωνία είναι περίεργη. Αλλος άμα του πείς είναι ομοφυλόφιλος θα ακούσει ό,τι θέλει και σκεφτείτε να ακούσει πχ παιδόφιλος!

Δεν παίζονται οι Ελληνάρες με τις παρωπίδες που έχουν σε τέτοια θέματα αλλά και το κουτσομπολιό που διαστρεβλώνει απίστευτα την αλήθεια. Και δε νομίζω ότι θα σε βοηθήσει στη δουλειά σου, ίσως σε κάνει πίσω. Σίγουρα μπροστά δε θα σε πάει.

Επίσης δεν θα έχεις και κάτι να κερδίσεις από άλλους ομοφυλόφιλους πχ να σε στηρίξουν σαν επαγγελματία αφού δεν έχουν παιδιά ή λίγοι έχουν.

Δεν ξέρω αν με πιάνεις τί εννοώ. Πάντως εγώ στη θέση σου θα διάλεγα άλλη ειδικότητα. Παιδιά ακόμη δεν έχω, είμαι όμως έγγυος και σίγουρα θα έφερνα το παιδί μου σε εσένα αν ήσουν καλός ή θα σε καλούσα σπίτι να το δείς και μάλιστα χωρίς τον φόβο ότι δε θα φερθείς επαγγελματικά αν με πιάνεις! Αλλά πιστεύω θα ήμουν η μειοψηφία :(

Στα λόγια κανένα δεν τον νοιάζει, το παιδί του όμως θα το εμπιστευτεί εκεί?

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να τον απορριψω , παιδοφυλλος ειναι ??? για ονομα του Θεου , τι σχεση εχει οτι θελει ατομα του ιδιου φυλλου με τη δουλεια του ? το τι κανει στο κρεββατι του ειναι δικια του υποθεση και δεν αφορα κανενα αλλο .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κακά τα ψέματα δε θα μας άρεσε να ακουγαμε κάτι τέτοιο...

 

Και εμένα δε θα με πείραζε αν ήταν καλός στη δουλειά του, αλλά στο άκουσμα αυτής της ιδιαιτερότητας θα ενοχλιόμουν κάπως!

Δε θα άλλαζα παιδίατρο, αλλά δε θα το έλεγα και πουθενά αλλού οτι πάω το παιδί μου σε ομοφυλόφιλο παιδίατρο... Κοινωνικά ακόμη φαίνεται κάπως...

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα απέρριπτα κάποιον άνθρωπο μόνο και μόνο για τις σεξουαλικές του προτιμήσεις. Πόσο μάλλον τον παιδίατρο. Άλλωστε δεν θα κάτσω να το ψάξω τι κάνει ο άλλος στην προσωπική του ζωή. Αυτό που με ενδιαφέρει πρώτα-πρώτα για το παιδί μου είναι, να είναι ό άλλος σωστός στη δουλειά του και να δίνει την ανάλογη προσοχή, με υπομονή και πολύ αγάπη για αυτό που κάνει. Τώρα όλα τα άλλα ούτε που με νοιάζουν.

Εγώ θα σου έλεγα να ακολουθήσεις αυτό που τόσο αγαπάς γιατί όταν κάτι το θέλεις πολύ το κάνεις καλά.

Καλή επιτυχία σου εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

δεν θα ειχα κανενα προβλημα ........το τι κανει ο καθενας στο κρεβατι του και στην προσωπικη του ζωη ειναι δικος του λογαριασμος ......οταν ειναι σωστος στη δουλεια του ολα τα αλλα δεν μας αφορουν ...κανε αυτο που θελεις και αγαπας και καντο οσο καλυτερα μπορεις ......καλη επιτυχια ...

Link to comment
Share on other sites

π.χ. όταν με ρωτάνε αν έχω οικογένεια, δεν θέλω να λέω, ότι δεν έχω χρόνο ή ότι έχω γυναίκα και παιδιά, όταν αυτό δεν ισχύει.

 

Ένα απλό "όχι δεν έχω" αρκεί.

Σε αυτούς που σε ρωτάνε τώρα τι λες?

Κάθεσαι και τους εξηγείς αναλυτικά τους λόγους για τους οποίους ΔΕΝ έχεις οικογένεια?

Αν και οικογένεια κατά την ταπεινή μου άποψη δεν είναι μόνο ετερόφυλα άτομα.

 

Anyway, πιστεύεις ότι κάποιος μελλοντικός γονιός/πελάτης σου, θα σε ρωτήσει για τις σεξουαλικές σου προτιμήσεις όταν φέρει το παιδί του να το εξετάσεις?:lol:

Ακόμα και αν αντιμετωπίσεις κάτι τέτοιο εννοείται ότι ΔΕΝ είσαι υποχρεωμένος να απαντήσεις.........ακριβώς όπως και στην προσωπική σου ζωή.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Είμαι τελειόφοιτος Ιατρικής και σε λίγο καιρό θα επιλέξω ειδικότητα. Αν και στην αρχή δεν το σκεφτόμουνα, από τότε που έκανα Παιδιατρική στη Σχολή και ήρθα κοντά στα παιδιά, σκέφτομαι σοβαρά την Παιδιατρική. Όμως είμαι ομοφυλόφιλος και δε θέλω να κρύβομαι μια ζωή π.χ. όταν με ρωτάνε αν έχω οικογένεια, δεν θέλω να λέω, ότι δεν έχω χρόνο ή ότι έχω γυναίκα και παιδιά, όταν αυτό δεν ισχύει. Δυστυχώς, όμως, η ελληνική κοινωνία έχει ακόμα μια άκριτα αρνητική εικόνα για την ομοφυλοφιλία. Γι' αυτό ήθελα να θέσω την εξής ερώτηση: Θα απορρίπτατε κάποιον ομοφυλόφιλο παιδίατρο μέσα στην μεγάλη πληθώρα παιδιάτρων που υπάρχει μόνο και μόνο επειδή είναι ομοφυλόφιλος ή πως θα αντιδρούσατε, εάν μαθαίνατε, ότι ο παιδίατρός σας είναι ομοφυλόφιλος;;

Αν ναι, παρακαλώ εξηγήστε την απάντησή σας.

 

Kατ' αρχήν δεν χρειάζεται να δίνεις αναφορά σε κάνεναν, όταν σε ρωτάνε γιατί δεν έχεις οικογένεια. Ας κοιτάζει ο καθένας τη δουλειά του καλύτερα. Ξέρεις το ίδιο πρόβλημα ακριβώς έχουν και ετεροφυλόφιλες γυναίκες μιας ηλικίας, και άντρες επίσης. Υπάρχουν πολλοί/ές ανύπανδροι/ες εκεί έξω.

 

Προσωπικά θα κοιτούσα αν είσαι καλός γιατρός και αν αγαπάς τα παιδιά και τη δουλειά σου. Το τι κάνεις στο κρεβάτι σου δε με αφορά. Μη σου πω κιόλας, ότι αισθάνομαι πάρα πολύ άνετα σε παρέες ομοφυλόφιλων ανδρών (ναι, έχω τέτοιους στο περιβάλλον μου) εφόσον δεν προκαλούν. Οι περισσότεροι δεν το κάνουν.

 

Αν αγαπάς λοιπόν την παιδιατρική, μην κολάς. Απλά θα πρέπει να είσαι έτοιμος να στηρίξεις τις όποιες επιλογές σου. Καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταλαβαινω τον προβληματισμο σου.Δυστυχως ειμαστε ακομη πολυ πισω σε αυτα τα θεματα εδω στην Ελλαδα.Εγω προσωπικα δεν θα ειχα κανενα απολυτως προβλημα αν ο παιδιατρος η οποιοσδηποτε αλλος γιατρος μου ηταν ομοφυλοφιλος ή είχε τα μαλλια του κοτσίδα ή φορούσε σκουλαρίκι ή δεν ξερω κι εγω τι απο τη στιγμη που κανει καλα τη δουλεια του. Η σεξουαλικη σου επιλογη αφορα την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ σου ζωη.Δεν θελεις να το κρυβεις και πολυ καλα κανεις! Αλλα στην επαγγελματικη σου ζωη δε θεωρω οτι οφειλεις να ''εξηγησεις''στους μελλοντικους σου ασθενεις αν και γιατι δεν εχεις παντρευτει ή δεν εχεις παιδια ή οτιδηποτε αλλο. Νομιζω οτι ολοι μας πρεπει να δειχνουμε τον απαραιτητο σεβασμο ατην προσωπικη ζωη των αλλων, οποια κι αν ειναι αυτη. Γι αυτο αλλωστε λεγεται και προσωπικη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήγαινα το παιδί μου σε ομοφυλοφιλο παιδιατρο. Αφου ηταν καλος γιατρος τι με νοιαζει τι εκανε στο κρεββατι του? Και σε πληροφορώ είναι γνωστό στην πόλη μου οι προτιμήσεις του και οι περισσότεροι πάνε εκεί γιατί όπως σου είπα ειναι πολυ καλός γιατρός.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως δεν θα με πείραζε! Σημασία έχει η άρτια επαγγελματική κατάρτιση και η αγάπη για το επάγγελμα που επιλέγει κάποιος και όχι οι επιλογές του στην προσωπική του ζωή.

Εύχομαι ολόψυχα να πετύχεις

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήγαινα το παιδί μου σε ομοφυλοφιλο παιδιατρο. Αφου ηταν καλος γιατρος τι με νοιαζει τι εκανε στο κρεββατι του? Και σε πληροφορώ είναι γνωστό στην πόλη μου οι προτιμήσεις του και οι περισσότεροι πάνε εκεί γιατί όπως σου είπα ειναι πολυ καλός γιατρός.

 

και εμεις εδω εχουμε εναν παιδιατρο ομοφυλοφιλο και ειναι super στην δουλεια του!!!!

δεν με νοιαζει τι κανει στο κρεβατι του ο καθε ενας.....

αν αγαπαει την δουλεια του και τα παιδια γιατι οχι????

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η ιδιαιτεροτητα σου δεν αφορά κανέναν και σίγουρα είναι δικαίωμα σου να εκφράζεσαι όπως εσύ θέλεις καλύτερα στην προσωπική σου ζωή. Απλά στην Ελλάδα οι άνθρωποι δεν είναι εξοικειωμένοι με την ομοφυλοφιλία όσο κι αν θέλουν να το παίζουν προχωρημένοι και cool. Θεωρώ πως εφόσον δεν έχουν σχέση με κάποιο άτομο ομοφυλοφιλικό, λένε όλα καλά κι όλα ωραία. Οταν όμως προκειται να έρθει ο γίος ή κόρη τους και τους πει κάτι τέτοιο αμέσως ανατρέπεται το σύμπαν! Δυστυχώς το γεγονός ότι η ειδικότητα που σ΄ενδιαφέρει έχει να κάνει με παιδιά αυτό μπορεί να σταθεί εμπόδιο στην καριέρα σου γι το λόγο ότι οι γονείς δεν θα μπορούν να εμπιστευτούν το παιδί τους σ΄έναν άνθρωπο "διαφορετικό" από αυτούς και το "συνηθισμένο" για την κοινωνία μας. Και για του λόγου το αληθές, μόλις πήγα και ρώτησα 5 συναδέλφους να μου πουν αν θα πήγαιναν το παιδί τους σε ομοφυλόφιλο παιδίατρο. Οι 4 απάντησαν όχι και ο ένας απάντησε ναι. Σημείωσε όμως οτι ο θετικός δεν έχει ακόμη παιδιά και δεν είναι ακόμη καν παντρεμένος.

 

Καταλαβαίνω ότι πρέπει να είναι πολύ απογοητευτικό όλο αυτό και πολύ άδικο εφόσον σου αρέσει η παιδιατρική, λόγω σεξουαλικών προτιμήσεων να μην μπορείς να ακολουθήσεις αυτό που θέλεις αλλά δυστυχώς οι λέξεις παιδί και ομοφυλόφιλος στα αυτιά των περισσοτέρων ακούγεται κάπως.

 

Αν πάλι θέλεις να ρισκάρεις και να ακολουθήσεις αυτό που θέλεις πιο πολύ και να επενδύσεις στην αξία σου ως επιστήμονας, κάντο. Στη ζωή που ζούμε όλα είναι πιθανά. Απλά είναι επιλογή καριέρας και θα πρεπει να το ζυγίσεις καλά!

 

Καλή επιτυχία με οτι κι αν κάνεις!

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σίγουρα δεν θα με ενοχλούσε να έχω ομοφυλόφιλο παιδίατρο αν σαν επιστήμονας και σαν άνθρωπος μου ταίριαζε, γιατί πιστευω θα ήταν πολύ τρυφερός και προσεκτικός με το παιδί μου.

 

Επίσης, (και αφού εσύ δεν είσαι διατεθειμένος ούτε να κρύψεις αλλά ούτε και να διατυμπανίσεις τις προτιμήσεις σου) και για να δώσω στο μικρό μου μια ευκαιρία να "εκτεθεί" σε κάτι που εγώ αποδέχομαι, και να πάρει μαθήματα ζωής και διαφορετικότητας!

7Y7np3.png
Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ και επαυξάνω, όμως έχει δίκιο το παλικάρι, η Ελληνική κοινωνία είναι περίεργη. Αλλος άμα του πείς είναι ομοφυλόφιλος θα ακούσει ό,τι θέλει και σκεφτείτε να ακούσει πχ παιδόφιλος!

Δεν παίζονται οι Ελληνάρες με τις παρωπίδες που έχουν σε τέτοια θέματα αλλά και το κουτσομπολιό που διαστρεβλώνει απίστευτα την αλήθεια. Και δε νομίζω ότι θα σε βοηθήσει στη δουλειά σου, ίσως σε κάνει πίσω. Σίγουρα μπροστά δε θα σε πάει.

Επίσης δεν θα έχεις και κάτι να κερδίσεις από άλλους ομοφυλόφιλους πχ να σε στηρίξουν σαν επαγγελματία αφού δεν έχουν παιδιά ή λίγοι έχουν.

Δεν ξέρω αν με πιάνεις τί εννοώ. Πάντως εγώ στη θέση σου θα διάλεγα άλλη ειδικότητα. Παιδιά ακόμη δεν έχω, είμαι όμως έγγυος και σίγουρα θα έφερνα το παιδί μου σε εσένα αν ήσουν καλός ή θα σε καλούσα σπίτι να το δείς και μάλιστα χωρίς τον φόβο ότι δε θα φερθείς επαγγελματικά αν με πιάνεις! Αλλά πιστεύω θα ήμουν η μειοψηφία :(

Στα λόγια κανένα δεν τον νοιάζει, το παιδί του όμως θα το εμπιστευτεί εκεί?

 

Δεν βρισκω το λογο να διαλεξει ο ανθρωπος αλλη η ειδικοτητα...

Οταν διαβαζω τετοια....τι ειναι το εκει δηλαδη;;;;:mad::mad:

Το ''αλλου'' που το εμπιστευεστε ξερετε τι κανει στο κρεβατι του;;;;(δεν απεθυνομαι προσωπικα σε εσενα αλλα σε αυτους που χρησιμοποιουν την ατακα που σιχαινομαι..σιγα μην παω εκει το παιδι μου).

 

 

Κακά τα ψέματα δε θα μας άρεσε να ακουγαμε κάτι τέτοιο...

 

Και εμένα δε θα με πείραζε αν ήταν καλός στη δουλειά του, αλλά στο άκουσμα αυτής της ιδιαιτερότητας θα ενοχλιόμουν κάπως!

Δε θα άλλαζα παιδίατρο, αλλά δε θα το έλεγα και πουθενά αλλού οτι πάω το παιδί μου σε ομοφυλόφιλο παιδίατρο... Κοινωνικά ακόμη φαίνεται κάπως...

 

Εγω αν δεν θα το ελεγα παντως θα ηταν γιατι δεν με νοιαζει..Αν ερχοταν ομως η κουβεντα θα το ελεγα...σιγα το γεγονος πια!!!

 

Δεν θα απέρριπτα κάποιον άνθρωπο μόνο και μόνο για τις σεξουαλικές του προτιμήσεις. Πόσο μάλλον τον παιδίατρο. Άλλωστε δεν θα κάτσω να το ψάξω τι κάνει ο άλλος στην προσωπική του ζωή. Αυτό που με ενδιαφέρει πρώτα-πρώτα για το παιδί μου είναι, να είναι ό άλλος σωστός στη δουλειά του και να δίνει την ανάλογη προσοχή, με υπομονή και πολύ αγάπη για αυτό που κάνει. Τώρα όλα τα άλλα ούτε που με νοιάζουν.

Εγώ θα σου έλεγα να ακολουθήσεις αυτό που τόσο αγαπάς γιατί όταν κάτι το θέλεις πολύ το κάνεις καλά.

Καλή επιτυχία σου εύχομαι.

 

Συμφωνω σε ολα , αλλα το σημαντικοτερο και νομιζω εκει ειναι και η ουσια ,να ακολουθησεις αυτο που αγαπας (σου το λεει καποια που απεχθανεται την δουλεια της-ευτυχως δεν εχει να κανει με ανθρωπινες ζωες:wink:)

Καλη επιτυχια και απο μενα!

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να σου φέρω το παιδί μου εφόσον θα πειθόμουν οτι είσαι καλός επιστήμονας!

 

Κι εγώ είχα όλα μου τα χρόνια ομοφυλόφιλο καθηγητή-ιδιοκτήτη μικρού φροντιστηρίου αγγλικών και δεν ερχόντουσαν γι΄αυτό το λόγο στο φρόντιστήριο πολλά παιδιά (ή και έφευγαν όταν το υποψιάζονταν) αλλά εγώ τον συμπαθούσα, συγχυζομουν με το κατινοκουτσομπολιό και έμαθα πάρα πολύ καλά αγγλικά κοντά του... Και συγκριτικά με τα άλλα παιδιά που πήγαιναν αλλού φροντιστήριο, τα δικά του τα παιδιά στο δημόσιο σχολείο ξεχώριζαν αμέσως για τις γνώσεις τους στα αγγλικά...

 

Επίσης και ο γυναικολόγος που με ξεγέννησε ήταν ομοφυλόφιλος και φαινόταν αρκετά έντονα νομίζω αλλά δεν ξαναπήγα επειδή δεν έμεινα ευχαριστημένη από τη στάση του και όχι γι΄αυτό το λόγο...

 

Θα σου έλεγα να κάνεις αυτό που θες πραγματικά αλλά να είσαι προετοιμασμένος για ό,τι μπορείς να συναντήσεις...

 

Να σου πω και κάτι να γελάσεις;;; Αν βρε παιδί μου γινόσουν γυναικολόγος (έλα κι εκεί παιδιά θα ξεγεννάς) ξέρεις πόσους επιπλέον πελάτες θα είχες;;; Διότι ο κλασσικός Έλληνας θα έλεγε "πάω τη γυναίκα μου σε έναν γυναικολόγο αλλά ξέρεις... έχω ήσυχο το κεφάλι μου...":wink: και η ιδιαιτερότητά σου θα ήταν προς όφελός σου σε αυτή την περίπτωση!!! Χα,χα!

Link to comment
Share on other sites

βρε τι βλεπω η γυναικα πρωινιατικα!!!!!σιγουρα δεν θα καθομουν να ρωτησω τον παιδιατρο ( αντρα μαλιστα) αν εχει παιδακια εκτος αν ειχαμε πολυ καλες σχεσεις

που προυποθετει να εχουμε συναντηθει στο σπιτι η στο ιατρειο 5-6 φορες τουλαχιστον και απο την στιγμη που σε εκτιμαει καποιος σαν επαγγελματια δεν νομιζω να τον νοιαζει τι προτιμησεις εχεις αυτο ισχυει στις μεγαλες πολεις Αθηνα θεσαλλονικη ''''ηρακλειο χανεια .....

αν μεινεις σε χωριο τοτε ειναι δυσκολα τα πραγματα δεν εχουν τι να κανουν και κουτσομπολευει ο ενας τον αλλο συνηθως ακομα και τον φιλο τους

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω και εχω λιγο μπερδευτει.Ημουν συγουρη οτι οι περισσοτεροι θα ελεγαν ''καλε δεν εχω προβλημμα''.Και εδω απανταω...εσυ δεν εχεις προβλημμα..ο αντρας σου ομως? Γιατι το θεμα δεν ειναι αποκλειστηκα στις μαμαδες αλλα στους μπαμπαδες. Εγω εχω φιλους ομοφυλοφιλους και ζευγαρια που κανω παρεα και μηλαω πολυ μαζι τους.Ο ενας ερχετε και σπιτι μου και καθομαστε,ο αντρας μου του μηλαει μια χαρα...αλλα μου λεει κιολας ''οκ δεν εχω προβλημμα με το παιδι,αλλα μην μου ζητας να βγουμε παρεα με τον φιλο του,γιατι εγω δεν παω...δεν εχω κατι κοινο μαζι τους και τελος παντων δεν θελω'' καταλαβατε!

Δεν νομιζω οτι υπαρχη προβλημμα αν ειναι καλος γιατρος και σοβαρος(αυτο το τονιζω)εξαλου η σοβαροτητα στο θεμα του γιατρου ειναι απαραιτιτη ειναι δεν ειναι ομοφυλοφιλος.

Αρα να κοιταξεις να εισαι πολυ καλος γιατρος και οσο για το τι κανεις στο κρεβατι σου θα ερθει σε δευτερη κ τριτη μοιρα!!!!

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Η ιδιαιτεροτητα σου δεν αφορά κανέναν και σίγουρα είναι δικαίωμα σου να εκφράζεσαι όπως εσύ θέλεις καλύτερα στην προσωπική σου ζωή. Απλά στην Ελλάδα οι άνθρωποι δεν είναι εξοικειωμένοι με την ομοφυλοφιλία όσο κι αν θέλουν να το παίζουν προχωρημένοι και cool. Θεωρώ πως εφόσον δεν έχουν σχέση με κάποιο άτομο ομοφυλοφιλικό, λένε όλα καλά κι όλα ωραία. Οταν όμως προκειται να έρθει ο γίος ή κόρη τους και τους πει κάτι τέτοιο αμέσως ανατρέπεται το σύμπαν! Δυστυχώς το γεγονός ότι η ειδικότητα που σ΄ενδιαφέρει έχει να κάνει με παιδιά αυτό μπορεί να σταθεί εμπόδιο στην καριέρα σου γι το λόγο ότι οι γονείς δεν θα μπορούν να εμπιστευτούν το παιδί τους σ΄έναν άνθρωπο "διαφορετικό" από αυτούς και το "συνηθισμένο" για την κοινωνία μας. Και για του λόγου το αληθές, μόλις πήγα και ρώτησα 5 συναδέλφους να μου πουν αν θα πήγαιναν το παιδί τους σε ομοφυλόφιλο παιδίατρο. Οι 4 απάντησαν όχι και ο ένας απάντησε ναι. Σημείωσε όμως οτι ο θετικός δεν έχει ακόμη παιδιά και δεν είναι ακόμη καν παντρεμένος.

 

Καταλαβαίνω ότι πρέπει να είναι πολύ απογοητευτικό όλο αυτό και πολύ άδικο εφόσον σου αρέσει η παιδιατρική, λόγω σεξουαλικών προτιμήσεων να μην μπορείς να ακολουθήσεις αυτό που θέλεις αλλά δυστυχώς οι λέξεις παιδί και ομοφυλόφιλος στα αυτιά των περισσοτέρων ακούγεται κάπως.

 

Αν πάλι θέλεις να ρισκάρεις και να ακολουθήσεις αυτό που θέλεις πιο πολύ και να επενδύσεις στην αξία σου ως επιστήμονας, κάντο. Στη ζωή που ζούμε όλα είναι πιθανά. Απλά είναι επιλογή καριέρας και θα πρεπει να το ζυγίσεις καλά!

 

Καλή επιτυχία με οτι κι αν κάνεις!

 

οι 4 ειναι αντρες 'η γυναικες?

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε σου εύχομαι να στήσεις την καριέρα σου όπως επιθυμείς και να πετύχεις.

Ίσως κάποιοι να μην μπορούν να καταλάβουν ότι οι προσωπικές μας επιλογές δεν επηρεάζουν τον επαγγελματισμό μας και γι'αυτό να καταστεί δυσκολότερη η εδραίωση του ιατρείου σου, αλλά αν είσαι καλός γιατρός θα κερδίσεις την πελατεία σου με το σπαθί σου.

 

Επίσης όπως έγραψαν κι άλλα μέλη , η προσωπική/οικογενειακή κατάσταση του γιατρού δεν είναι αντικείμενο συζήτησης κατά την εξέταση.

 

Το να λέμε ότι ο παιδίατρος πρέπει να έχει παιδιά , είναι σαν να λέμε ότι ο γυναικολόγος πρέπει να έχει μήτρα...

 

Ναι , εγώ προσωπικά θα έφερνα το παιδί μου , και έχει τύχει να επισκεφθώ μαζί με τον άντρα μου κάποιον ΩΡΛ που είναι ομοφυλόφιλος για να εξετάσει το γιο μου.

Ξέρετε τι συζητήσαμε μόλις βγήκαμε από το ιατρείο του?

"Στάνταρ είναι gay o γιατρός" ,τελεία.

"Φοβερός στη δουλειά του όμως. Αν χρειαστεί σ'αυτόν θα ξαναέρθουμε πάλι"

Και τον σύστησα και σε φίλους.

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε, το τι κάνει ο καθένας στο κρεβάτι του δεν αφορά κανένα. Όλα είναι θέμα προσωπικών επιλογών. Δυστυχώς στην Ελλάδα η κοινωνία είναι λίγο συντηρητική σε τέτοια θέματα ακόμα. Εγώ προσωπικά δεν θα είχα απολύτως κανενα πρόβλημα αρκεί να κέρδιζες την εμπιστοσύνη μου σαν επιστήμονας. Αυτό και μόνο αυτό έχει σημασία. Αν είσαι καλός και άξιος παιδίατρος, όλα τα άλλα περισσεύουν. Σου εύχομαι καλή επιτυχία σε ότι και αν κάνεις και να σου πάνε όλα δεξιά.

Εχω το πιο γλυκό κουνελάκι

It7lp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το μόνο που θα με προβλημάτιζε κάπως θα ήταν το γεγονός ότι εφόσον δεν έχεις παιδιά ίιισως κάποια πράγματα δεν μπορείς να τα κατανοήσεις. Είμαι νηπιαγωγός και βλέπω από τον εαυτό μου ότι αρκετά πράγματα τα βλέπω τώρα με άλλο μάτι. Οι βασικές μου αρχές δεν έχουν αλλάξει, αλλά έχει αλλάξει ο τρόπος που αντιμετωπίζω τις καταστάσεις γιατι είμαι σε θέση να μπω στη θέση του γονιού.

 

Κατά τα άλλα δε νομίζω ότι χρωστάς εξηγήσεις σε κανέναν για ο,τιδήποτε. Αρκεί να μην προκαλεί, όπως για παράδειγμα θα μου την έδινε μια γυναίκα υπερβολικά πρόστυχα ντυμένη. Μιλάμε για ακρότητες όχι για κανονικές καθημερινές καταστάσεις. Εξάλλου δε νομίζω ότι υπάρχει επάγγελμα στο οποίο να μην υπάρχουν ομοφυλόφιλοι άνθρωποι, γιατί η έμφαση μπαίνει στο άνθρωποι και όχι στο οποιοδήποτε χαρακτηριστικό που επιλέγουμε κάθε φορά να τους προσδιορίζει.

 

Κι εμένα μου μυρίζει λίγο μούφα, αλλά έχει ενδιαφέρον ως συζήτηση.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...