Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προεκλαμψία - Εκλαμψία


Recommended Posts

Γιατί να περιμένεις να σου πει; Αν το έχεις έννοια πάρε δεύτερη γνώμη τώρα. Πάντως αν ο γιατρός όντως πιστεύει ότι πρέπει να κάνεις καισαρική και καταφέρεις να τον πείσεις να μην κάνεις με το επιχείρημα "παίρνω την ευθύνη επάνω μου" τότε αυτός δεν είναι γιατρός της προκοπής. Ή προσπαθεί να σε βάλει να κάνεις εγχείρηση χωρίς λόγο ή δεν έχει εμπιστοσύνη στις ικανότητές του. Κανένας σοβαρός γιατρός που πιστεύει ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας για τη βιωσιμότητα του εμβρύου δεν πείθεται από τέτοια επιχειρήματα να μην κάνει τα απαραίτητα για να σώσει το μωρό. Την ευθύνη για την έκβαση της εγκυμοσύνης (και νομικά και ηθικά) την έχει ο γιατρός, όχι η έγκυος.

 

 

και παλι συμφωνω απολυτα. Καλυτερα μην του πεις παντως παιρνω την ευθυνη επανω μου.

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 205
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Προσπάθησα να κρατηθώ και να μην παρέμβω (όντας ΜΓ) αλλά δεν άντεξα! Λυπάμαι που ως κλάδος σας τρελαίνουμε με τόσες γνώμες... Δε θα δώσω άποψη γιατί οι τηλε-διαγνώσεις είναι επικίνδυνες, θα σας πω απλά τι λέει η φυσιολογία για πληροφόρηση.

 

Ένας πλακούντας ή λειτουργεί ικανοποιητικά (οπότε το μωρό μεγαλώνει κανονικά) ή δε λειτουργεί ικανοποιητικά. Ενδιάμεσες καταστάσεις δεν υπάρχουν. Αν δε λειτουργεί ικανοποιητικά το μωρό πρώτα-πρώτα σταματά να μεγαλώνει, οπότε παύει να ακολουθεί την κλίμακα που του αντιστοιχεί στους πίνακες ανάπτυξης (εκατοστιαίες θέσεις, οι ήδη μαμάδες ξέρετε για τι μιλάω). Με άλλα λόγια είναι μικρότερο από το αναμενόμενο.

Το δεύτερο πράγμα που γίνεται είναι ότι λόγω μειωμένου μεταβολισμού του εμβρύου (μια και ο πλακούντας δεν παρέχει αρκετό οξυγόνο και θρεπτικά στοιχεία) το μωρό μειώνει την ούρηση οπότε το αμνιακό υγρό (που είναι βασικά εμβρυικά ούρα) αρχίζει και ελαττώνεται.

Τρίτο εύρημα είναι ότι οι εμβρυικές κινήσεις μειώνονται.

Τέταρτο, ότι το Doppler ομφαλικής παίρνει παθολογικές τιμές (δηλ. η ροή αίματος στον ομφάλιο λώρο δεν είναι ομαλή λόγω βλάβης των αγγείων του πλακούντα).

Πέμπτο, ότι σε βαριές περιπτώσεις το καρδιοτοκογράφημα γίνεται παθολογικό. Ο βαθμός ωρίμανσης του πλακούντα δε συνυπολογίζεται στις παραμέτρους στη Βρετανία (αντίθετα με τις ΗΠΑ και εδώ) γιατί δε θεωρείται ότι δίνει αξιόπιστες πληροφορίες για την κατάστασή του οργάνου.

 

Συνυπολογίζοντας όλα αυτά αποφασίζει κανείς αν είναι ώρα για να βγει το μωρό τώρα ή όχι. Όχι σε μια βδομάδα, δυο, τρεις, τώρα. Αν δεν είναι ώρα να βγει τώρα απλά η μαμά επιστρέφει σε μερικές μέρες για επανέλεγχο. Και πάει λέγοντας. Προβλέψεις για το πώς θα είναι τα πράγματα την άλλη εβδομάδα είναι απλά ανακριβείς.

 

Επιπλέον έχετε υπόψη ότι δε σημαίνει ότι κάθε μωρό που δεν αναπτύσσεται σωστά γεννιέται υποχρεωτικά με καισαρική, μπορεί να γίνει και πρόκληση ανάλογα με την κατάσταση του εμβρύου.

 

Θα πουν κάποιοι ότι η Βρετανία έχει σχεδόν αποκλειστικά νοσοκομειακή μαιευτική οπότε ο βαθμός ασφάλειας είναι διαφορετικός και θα συμφωνήσω. Μωρά όμως κι εδώ, μωρά κι εκεί, και όλοι αγαπάμε τα παιδιά μας το ίδιο...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα ευχαριστω για την παρεμβαση σας,

σε καμια περιπτωση δεν την εκλαμβανω ως τηλεδιαγνωση, ομως βοηθα να μπαινουν τα πραγματα στο κεφαλι μας σε μια σειρα. (Οσον αφορα την περιπτωση μου καταλαβαινω και μονη μου οτι σε πολλα απο τα προαναφερθεντα βρισκομαι οριακα, αλλα χωρις να εχω ξεπερασει τα ορια ακομα, οποτε ειμαι σε δυσχερη μεν αλλα φυσιολογικα πλαισια.)

Επειδη γενικα με χαρακτηριζει -υπερμετρη ισως- ψυχραιμια αντιδρω σε βεβιασμενες αποφασεις. Συχνα αναρρωτιεμαι βεβαια μηπως απλως δεν εχω πραγματικη αισθηση του κινδυνου. Αλλες φορες παλι φτανω να αμφισβητω τη λογικη μου.

Θα ηθελα ομως να εκφρασω το παραπονο μου απεναντι στον κλαδο σας, οχι μονο απο τη δικη μου εμπειρια: πραγματικα με αυτα που μας λετε μερικες φορες θα μας τρελανετε!... Πολλοι συναδελφοι σας μαλιστα εχουν καταφερθει εναντια στην ενημερωση μεσω ιντερνετ χαρακτηριζοντας την "επικινδυνη" και "αγχωτικη", προσωπικα ομως σε ολη την εγκυμοσυνη μου με εχουν αγχωσει μονο γιατροι -πολλακις και χωρις πραγματικο λογο.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Επαθα προεκλαμψια στην δευτερη εγκυμοσυνη μου.

Κατα την διαρκεια της συγκεκριμενης εγκυμοσυνη εχανα το φως μου απο το ενα ματι ή εβλεπα μυγακια. Πιστευα οτι εφταιγαν οι ημικρανιες που με πιανουν καποιες φορες.

20 μερες περιπου πριν παθω την προεκλαμψια ποναγε το στομαχι μου και δεν ενιωθα καλα. Πηγα στο φαρμακειο και ειχα υψηλη πιεση. Ο γυναικολογος μου απεφανθει οτι ημουν αγχωμενη.....

Επι 20 μερες ειχα πονο στο στομαχι σε σημειο να τρεφομαι μονο με 2-3 κουταλιες φαριν λακτε ή λιωμενη πατατα....

Ο γιατρος τοτε ελεγε οτι με πιεζαν τα διδυμα...

Την μερα που επαθα την προεκλαμψια ξυπνησα πρησμενη παντου και τα ουρα μου ηταν μειωμενα. Το βραδυ η πιεση μου ανεβαινε σταδιακα μεχρι που εφτασα να εχω 17 με 11.5 και ετσι πηγα στο μαιευτηριο. Το λευκωμα ηταν στα υψη. Φυσικα γεννησα προωρα.

Οποτε χωρις να θελω να τρομαξω καμια εγκυουλα, καλο ειναι να αξιολογουνται ολα τα συμπτωματα.

Σε επομενη εγκυμοσυνη μου, αλλος γιατρος λογω του ιστοριου (πρωτη εγκυμοσυνη κεντρικη αποκολληση πλακουντα πιθανοτατα λογω αυξημενης πιεσης) και μολις ειδε οτι ανεβαινε η πιεση (13 ενω στα φυσιολογικα μου εχω 10 με 6) μου εδωσε χαπακια.

Link to comment
Share on other sites

Συνυπολογίζοντας όλα αυτά αποφασίζει κανείς αν είναι ώρα για να βγει το μωρό τώρα ή όχι. Όχι σε μια βδομάδα, δυο, τρεις, τώρα. Αν δεν είναι ώρα να βγει τώρα απλά η μαμά επιστρέφει σε μερικές μέρες για επανέλεγχο. Και πάει λέγοντας. Προβλέψεις για το πώς θα είναι τα πράγματα την άλλη εβδομάδα είναι απλά ανακριβείς.

Σαφώς, αλλά δεν είναι λάθος ο γιατρός να κάνει μια εκτίμηση σχετικά με το πότε και πώς θα γεννήσεις. Ας πούμε εγώ από ένα σημείο και μετά ήξερα ότι θα γεννήσω με καισαρική και ότι η απόφαση θα παιρνόταν αναπάντεχα, και αυτό εμένα προσωπικά με βοήθησε γιατί προετοιμάστηκα για το ενδεχόμενο μιας ξαφνικής καισαρικής. Δεν θα με βοηθούσε αν μου έλεγε όλα πάνε καλά και μην ανησυχείς, και ξαφνικά βρισκόμουν στο χειρουργείο με συνοπτικές διαδικασίες.

 

Ούτε είναι αλήθεια ότι οι αποφάσεις για καισαρική παίρνονται πάντα "τώρα". Αναλόγως με τις συνθήκες και το ιστορικό της ασθενούς, μπορεί ο γιατρός (ή το σύστημα - στην περίπτωση της Βρετανίας) να έχει αποφασίσει να κάνει καισαρική την τάδε χρονική στιγμή, ανεξάρτητα από την πορεία της εγκυμοσύνης.

 

Εγώ εκείνο που δεν έχω καταλάβει είναι αν στην περίπτωση της Μπουρμπουρ1 ο γιατρός έκανε μια εκτίμηση του τι ενδέχεται να συμβεί ή προσπαθεί να την τρομάξει, ενδεχομένως για να την κατευθύνει προς τη λύση της καισαρικής. Όπως και να 'χει όμως, το μεγάλο πλεονέκτημα του ελληνικού συστήματος με τους ιδιώτες γιατρούς είναι ότι μπορούμε να επιλέξουμε τον γιατρό και (ως ένα βαθμό) το νοσοκομείο που μας ταιριάζει. Συνεπώς επιμένω ότι η αλλαγή γιατρού είναι η ενδεδειγμένη λύση σε αυτή την περίπτωση και όχι τα είπα, μου είπαν, διάβασα, εκτιμώ και παίρνω την ευθύνη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Little Monkey

τον ρωτησα να αφησουμε ενα περιθωριο μηπως αλλαξει κατι την επομενη εβδομαδα και μου ειπε οχι, αλλα ουτε ημερομηνια καισαρικης κανονησε οπως ηθελε αρχικα.Εν τω μεταξυ κι αλλες φορες μου εχει πει πραγματα ως τετελεσμενα για προωρο τοκετο και μετα τα εχει παρει πισω απο τις εξελιξεις.Οποτε βγαλε ακρη...

Για το αλλο θεμα, μενω επαρχια και οι κινησεις μου ειναι πολυ περιορισμενες στην επιλογη γιατρου, νοσοκομειου 'η κλινικης. Επισης τα οικονομικα μου ειναι χαλια -εως ανυπαρκτα- καθοτι ειμαι 1,5χρονο ανεργη.Δηλωσα ομως οτι και δευτερη γνωμη θα παρω και μετα θα κινηθω και οτι στην εσχατη περιπτωση θα παω Αθηνα να γεννησω.Το φορουμ με βοηθα και να ενημερωνομαι και να λεω τον πονο μου,χρειαζεται κι αυτο, ειδικα εδω που ειμαι μονη μου, και σας ευχαριστω πολυ για την συμπαρασταση!

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα αυτά, εγώ αυτό που σε συμβουλεύω είναι να πάρεις δεύτερη γνώμη τώρα και όχι σε μία εβδομάδα, ώστε να έχεις περιθώριο να λάβεις τις κατάλληλες αποφάσεις και να μην βρεθείς προ τετελεσμένων. Δεν ξέρω πού μένεις, αλλά ίσως να μην χρειάζεται να πας στην Αθήνα, μπορεί σε μια άλλη πόλη κοντά σου να υπάρχει ένας γυναικολόγος που μπορείς να εμπιστευτείς, ενδεχομένως και σε δημόσιο νοσοκομείο. Ψάξτο λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Little Monkey

τον ρωτησα να αφησουμε ενα περιθωριο μηπως αλλαξει κατι την επομενη εβδομαδα και μου ειπε οχι, αλλα ουτε ημερομηνια καισαρικης κανονησε οπως ηθελε αρχικα.Εν τω μεταξυ κι αλλες φορες μου εχει πει πραγματα ως τετελεσμενα για προωρο τοκετο και μετα τα εχει παρει πισω απο τις εξελιξεις.Οποτε βγαλε ακρη...

Για το αλλο θεμα, μενω επαρχια και οι κινησεις μου ειναι πολυ περιορισμενες στην επιλογη γιατρου, νοσοκομειου 'η κλινικης. Επισης τα οικονομικα μου ειναι χαλια -εως ανυπαρκτα- καθοτι ειμαι 1,5χρονο ανεργη.Δηλωσα ομως οτι και δευτερη γνωμη θα παρω και μετα θα κινηθω και οτι στην εσχατη περιπτωση θα παω Αθηνα να γεννησω.Το φορουμ με βοηθα και να ενημερωνομαι και να λεω τον πονο μου,χρειαζεται κι αυτο, ειδικα εδω που ειμαι μονη μου, και σας ευχαριστω πολυ για την συμπαρασταση!

 

Θα πω απλά κάτι που μας είχαν πει οι μαίες στα μαθήματα τοκετού: όταν ο μαιευτήρας δει ένα πρόβλημα που πραγματικά θέτει σε κίνδυνο την υγεία του εμβρύου, θα το πάρει τώρα και δεν θα σου δώσει κανένα περιθώριο συζήτησης. Όταν αρχίζουν τα "έχεις γερασμένο πλακούντα, θα το πάρουμε σε μια βδομάδα", "έχεις μικρή μήτρα (:shock::shock:, ακούστηκε κι αυτό), θα το πάρουμε σε 2 βδομάδες", τότε συνήθως είναι προφάσεις εν αμαρτίαις..

 

Ψυχραιμία, πάρε μια γνώμη ακόμη αν μπορείς (πήγαινε στο νοσοκομείο της πόλης σου) και όλα να πάνε καλά!

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Βρε μπουρμπουρ τι πραγμα ειναι αυτο με τους γιατρους μας??? Εννοείται οτι ειμαι και εγω της αποψης να πας την δευτερα (αν οχι αυριο) σε καποιον αλλο γιατρο να παρεις μια δευτερη γνωμη!!!

Ειναι πολυ απλο!!!Ειναι παρα πολυ ασχημο να παιζουν καποιοι γιατροι με την ψυχολογια και το αγχος μιας εγκυου μονο και μονο για να ξεμπερδευουν...

Μπουρμπουρ ξερεις οτι βιωνω παρομοιες καταστασεις με το γιατρο μου, εχω χασει πασα εμπιστοσυνη και τον εχω απομυθοποιήσει πληρως...εχω απηυδήσει και νευριασει πολυ!!!!!!!

Αν και εσυ νοιωθεις το ιδιο, το οφειλεις στον εαυτο σου να επισκευτεις εναν αλλο απλα για να δεις πιο σφαιρικη την κατασταση σου...

Θεωρω οτι οι γιατροι μας εχουν πολλα κοινα, νομιζω οτι σε παει και εσενα με μαθηματικη ακριβεια για καισαρικη, ενω θα μπορουσε να πραξει διαφορετικα.

Ομως αν υπαρχει εστω μια πιθανοτητα να χρειαζεσαι καισαρικη πρεπει να το ερευνησεις.Και αυτο μονο αν δεις κι αλλο γιατρο......

Δηλαδη εκεινος θελει να σε βαλει να γεννησεις 2 εβδομαδες πριν την πητ σου?

Πως μπορει να ειναι σιγουρος σε τι κατασταση θα βρισκεσαι τοτε???

Συμφωνω απολυτα με τον Γιωργο, θα επρεπε να σε βαλει να γεννησεις "αυριο" αν θεωρουσε οτι εχεις πραγματικα σοβαρο προβλημα.

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ζωη σε ποια εβδομαδα διαγνωστηκες με προεκλαμψια??

Εχω και εγω τα ιδια συμπτωματα με το ματι:-(:-(:-(

Μπορεις να μου περιγραψεις πως ακριβως το βιωνες??

Τωρα που ακουσα την ιστορια σου πραγματικα ανησύχησα.....!!!!!!!!

Τελικα δεν εχω και λιγα δειγματα...

1.ματια

2.χαμηλο αμνιακο υγρο

4.πιεση κοντα στα ανωτατα ορια

5. πονοκεφάλους-στομαχοπονους

:cry::cry::cry::cry:

θα προσπαθησω να μεινω ψυχραιμη μεχρι την δευτερα.................

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ζωη σε ποια εβδομαδα διαγνωστηκες με προεκλαμψια??

Εχω και εγω τα ιδια συμπτωματα με το ματι:-(:-(:-(

Μπορεις να μου περιγραψεις πως ακριβως το βιωνες??

Τωρα που ακουσα την ιστορια σου πραγματικα ανησύχησα.....!!!!!!!!

Τελικα δεν εχω και λιγα δειγματα...

1.ματια

2.χαμηλο αμνιακο υγρο

4.πιεση κοντα στα ανωτατα ορια

5. πονοκεφάλους-στομαχοπονους

:cry::cry::cry::cry:

θα προσπαθησω να μεινω ψυχραιμη μεχρι την δευτερα.................

Kαταρχην μεινε ψυχραιμη. Δεν σημαινει οτι επειδη το επαθα εγω θα το παθει ολος ο κοσμος.

Επαθα προεκλαμψια στις 32 εβδομαδες. Οταν λες πως το βιωνα, τι εννοεις? Ειμαι στην διαθεση σου για οτιδηποτε θελεις. Εννοειται ομως οτι για το οτιδηποτε πρεπει να μιλας πρωτα με τον γιατρο σου. Θα δεις που ολα θα ειναι καλα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!χθες πηγα στον γιατρο μου.ειμαι στα μεσα του 7ου μηνα.η μικρη πιεση 8 και η μεγαλη 10,5.εχω παρει 13 κιλα(τα τελευταια 8 τον τελευταιο 1,5 μηνα). ο γιατρος μου ανησυχησε γιατι μπορει να εμφανισω προεκλαμψια.κομμενο το αλατι.μονο ψητα-βραστα.νομιζα οτι προσεχα τη διατροφή μου.ετρωγα ασ πουμε γεμιστα(κομμενα.το ρυζι παχαινει στην εγγυμοσυνη).πρωινο μαυρο ψωμι με βουτηρο κ μελι.(κομμενο. το μελι παχαινει)στεναχωρεθηκα.πιο πολυ γιατι ανησυχησε πολυ ο αντρας μου.μα τοσο χαλια ειναιτα κιλα κ η πιεση μου?ειμαι 34 με υψος 1,82 κ ξεκινησα 62 κιλα και συνηθως ειχα χαμηλη πιεση προ εγγυμοσήνης αλλα κ μεχρι τωρα στην εγγυμοσηνη.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!χθες πηγα στον γιατρο μου.ειμαι στα μεσα του 7ου μηνα.η μικρη πιεση 8 και η μεγαλη 10,5.εχω παρει 13 κιλα(τα τελευταια 8 τον τελευταιο 1,5 μηνα). ο γιατρος μου ανησυχησε γιατι μπορει να εμφανισω προεκλαμψια.κομμενο το αλατι.μονο ψητα-βραστα.νομιζα οτι προσεχα τη διατροφή μου.ετρωγα ασ πουμε γεμιστα(κομμενα.το ρυζι παχαινει στην εγγυμοσυνη).πρωινο μαυρο ψωμι με βουτηρο κ μελι.(κομμενο. το μελι παχαινει)στεναχωρεθηκα.πιο πολυ γιατι ανησυχησε πολυ ο αντρας μου.μα τοσο χαλια ειναιτα κιλα κ η πιεση μου?ειμαι 34 με υψος 1,82 κ ξεκινησα 62 κιλα και συνηθως ειχα χαμηλη πιεση προ εγγυμοσήνης αλλα κ μεχρι τωρα στην εγγυμοσηνη.

τα κιλα μια χαρα ειναι.απλα μαλλον επειδη τα πηρες αποτομα να φοβαται.δεν πειραζει μωρε λιγο εμεινε.σε λιγο καιρο θα τα απολαμβανεις παλι ολα

Link to comment
Share on other sites

αχ.λες?εχω την αισθηση οτι προσπαθει να με πανικοβαλει ο γιατρος για να ελαττωσω το φαγητο.ειναι το στυλακι του αυτο.παω να φαω βραστες πατατες κ μπροκολο...

Link to comment
Share on other sites

Ομολογουμένως 8 κιλά σε 1,5 μήνα είναι κάπως πολλά... όμως δεν είναι και τόσο ασυνήθιστο. Κάποιες γυναίκες παίρνουν βάρος πιο απότομα, άλλες πιο σταδιακά. Απ' ό,τι λες εκτός εγκυμοσύνης είσαι αδύνατη οπότε νομίζω ότι και μόνη σου θα μπορείς να κρίνεις αν έχεις αυξήσει το φαγητό τον τελευταίο καιρό ή όχι. Προσωπικά, παρόλο που συμφωνώ ότι η υπερβολική αύξηση βάρους στην εγκυμοσύνη είναι επιζήμια, είμαι κατά της αυστηρής δίαιτας. Νομίζω ότι η ισορροπημένη διατροφή και η κοινή λογική βοηθούν εξίσου.

Η πίεσή σου δεν είναι ψηλή και το να ξεκινήσουμε από την αύξηση του βάρους και να φτάσουμε στην προεκλαμψία είναι ένα λογικό άλμα κάπως τραβηγμένο. Βέβαια μπορεί να υπάρχουν και άλλα θέματα που λαμβάνει υπόψη του ο γιατρός σου οπότε καλό θα είναι να συζητήσεις μαζί του αν μιλάει γενικά ή ανησυχεί συγκεκριμένα λόγω και άλλων παραμέτρων.

 

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ.λες?εχω την αισθηση οτι προσπαθει να με πανικοβαλει ο γιατρος για να ελαττωσω το φαγητο.ειναι το στυλακι του αυτο.παω να φαω βραστες πατατες κ μπροκολο...

 

Νομίζω ότι ο γιατρός σου λέει τη λογική πλευρά και πέρνει όλες τις πιθανότητες. Και εγώ στην εγκυμοσύνη μου είχα πάρει ξαφνικά πολλά κιλά και ανέβασα πίεση.

Κάναμε προληπτικά καμπύλη ζαχάρου και μετρούσα κάθε μέρα την πίεση.

Μου είχε ξεκαθαρίσει ότι ήταν προληπτικά και ήθελε να είναι καλυμένη σε ότι έχει στο μυαλό της.

Από κει και πέρα όλαν ήταν οκ και όπως ανακάλυψα εκ των υστέρων, πίεση ανέβαζα κάθε φορά που είχα μπροστά μου γιατρό, οποιασδήποτε ειδικότητας.:rolleyes:

 

. Νομίζω ότι η ισορροπημένη διατροφή και η κοινή λογική βοηθούν εξίσου.

 

;)

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!

Ειπα να σας γραψω οτι τα αποτελεσματα των εξαιτασεων ειναι μια χαρα και η πιεση εχει πεσει στα ταρταρα χωρις αλατι που ζω!Αρα δεν υπαρχει κινδυνος...

Ειχα ανησυχήσει και σας "επριξα"............:oops:

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!

Ειπα να σας γραψω οτι τα αποτελεσματα των εξαιτασεων ειναι μια χαρα και η πιεση εχει πεσει στα ταρταρα χωρις αλατι που ζω!Αρα δεν υπαρχει κινδυνος...

Ειχα ανησυχήσει και σας "επριξα"............:oops:

Να κι ενα καλο νεο!

Δεν μας επρηξες καθολου!

:P:p:p:p:p

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι λιγο χεστης (συγνωμη για την εκφραση αλλα αιναι η πιο καταλληλη:oops:...)...ελπιζω να μην κανω ετσι και με το μωρο.....θα το πρήξω...:shock:

Μπουρμπουρ εσυ τι εκανες τελικα????

Επιμενει ακομα ο γιατρος σου να το παρει νωρίτερα??

Οπου να 'ναι κοντευεις ε????:D:D:D

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα σας !!!!!

Εχω ιδιοπαθεις υπερταση και στην εγκυμοσυνημου εφτασα μεχρι την 25η εβδομαδα λογο προεκλαμψιας γεννησα την κορουλα μου 540 γραμμαρια και σημερα ειναι 5 χρονων ενα υγιεστατο παιδι !!!!!!!!!!!Τωρα ειμαι 37 χρονων και σκευτομαι για ενα δευτερο παιδι αλλα ειχα κανει και μια προσπαθεια πριν 2 χρονια αλλα λογο καρκινο στο θυροιδη μου δεν το σκευτομουνα καθολου τωρα ομως ειναι ολα μια χαρα και η πιεση που τοσα χρονια εχω σαν να εχει ρυθμιστει και ισως να ητανε και απο το θυροιδη.Το μονο που σκευτομαι ειναι τι φαρμακα θα περνω σε περιπτωση παω για μια δευτερη εγκυμοσυνη μιας που το altomed πλεον δεν υπαρχει το εχουν αποσυρει αν ειναι δυνατον αλλα καποιο αλλο υπαρχει δεν μπορει.Την Δευτερα εχω ραντεβου με αλλο γιατρο να δω αν μπορει να με αναλαβει και αν μου επιτρεπει μιας και εχω ιστορικο με την προεκλαμψια .Θα ηθελα να μου πειτε αν εχει καποιος εμπειρια με δετερη εγκυμοσυνη εφοσον και στην πρωτη εκανε προεκλαμψια και αν ολα πηγανε καλα και τι φαρμακα πηρατε ?? Ευχαριστω!!!!!!

Helen

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας κοριτσια!!:-)

Ειμαι 2μιση βδομαδες πριν την γεννα και σημερα πηγα στο νοσοκομειο, και αρχικα τα βρηκαν ολα ενταξει.ομως οταν πηραν τα αποτελεσματα απο την γενικη ουρων βρηκαν πρωτεινες, και υποπτευθηκαν προεκλαμψια.Μου μετρησαν την πιεση και απο εκει που ηταν ολα ενταξει στις προηγουμενες μετρησεις, τωρα βγηκε 12,9 και 9,8.Επισης πονουσε παρα πολυ η κοιλια μου χαμηλα την προηγουμενη μερα, σε σημειο που εκλαιγα απτον πονο!!:shock: Και ενω δεν υπεφερα απο αγχος, το βραδυ ειχα για πρωτη φορα αυπνια και υπερβολικο αγχος για ασημαντα πραγματα, που απ οτι διαβασα ειναι και αυτο συμπτωμα.Υπαρχει περιπτωση να ΜΗΝ εχω προεκλαμψια??:confused: Γιατι το πιο βασικο ηταν οι πρωτεινες στα ουρα, αλλα αυτο μπορει να ηταν και λαθος αποτελεσμα, ετσι ελπιζω δηλαδη.Λαθη γινονται συνεχεια, πριν ενα μηνα μου ειχαν βρει οτι εχς τοξοπλασμα που αποδειχτηκε λαθος μετα και ειχα τρομοκρατηθει αδικα!Αυριο φυσικα θα ξανακανω το πρωι εξετασεις, αλλα μεχρι τοτε εχω αγωνια..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα marla, εκτός απο την αρτηριακή πίεση έχεις παρατηρήσει οίδημα στα άκρα σου ή στο πρόσωπο,κεφαλαλγία?μην αγχώνεσαι αύριο θα κάνεις και άλλες εξετάσεις οπότε θα δείξει σίγουρα αν τελικά έχεις προεκλαμψία!

Δεν υπάρχει ασχήμια στην εγκυμοσύνη διότι, δεν υπάρχει ασχήμια στη μητρότητα.!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα πονουσε το στομαχι 20 μερες περιπου πριν δω την μεγαλη πιεση και στο μαιευτηριο διαπιστωσαν το λευκωμα στα ουρα την ιδια μερα μαζι με τα οιδηματα.. Ελπιζω ηδη να εχεις μιλησει με τον γιατρο σου ο οποιος θα σε παρακολουθησει και θα σου πει τι κανεις απο εδω και περα. Καλη συνεχεια και με το καλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...