Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διακοπές με Μωρό - Εντυπώσεις και Συμβουλές


maria

Recommended Posts

Δεν γνωριζω να σου πω ακριβως καποιο ξενοδοχειο αλλα στο ιντερνετ θα βρεις σιγουρα!Εκει που μπορω να βοηθησω ειναι αν γνωριζω τα μερη που ειναι τα ξενοδοχεια ή τα ενοικιαζομενα δωματια για να σου πω αν αξιζει το κοπο!!!sorry ....

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 174
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αφροδίτη, και εμένα αυτό με ενδιαφέρει γιατί ποτέ δεν ξέρεις. Η λύση Ίρια φαίνεται πολύ καλή, θα μπω και στο site του ξενοδοχείου που αναφέρουν οι κοπέλες, αλλά έχω και έναν άλλο λόγο. Ο πατέρας μου είναι από το Ναύπλιο και έχω όλους τους συγγενείς εκεί, οι οποίοι έχουν και αυτοί παιδάκια και θα ξέρουν να με κατευθύνουν σε έναν γιατρό ή κέντρο αν τύχει κάτι (ποτέ και σε καμία μας να μην τύχει).

Δεν ξέρω εσύ που θα πας, αλλά σου εύχομαι καλές διακοπές.

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites

iro καταπληκτική η ιδέα σου!!! Βρήκα στην περιοχή το Iria mare, το ξέρεις;; Από το σάιτ του φαίνεται πολύ καλό.

Φυσικά και το ξέρεις, αφού κι εσύ αυτό πρότεινες... Νόμιζα πως μιλούσες για άλλο ξενοδοχείο, το είδα βιαστικα... :oops:

Στο Iria mare λοιποοον... :wink:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μια παρα πολυ καλη προταση ειναι το olympia riviera του ομιλου grecotel στην Κυλληνη!ειναι πανεμορφα κ μια πολυ καλη επιλογη για οικογενειακες διακοπες!πηγα περσυ κ μειναμε στο Μandola rosa.το συγκροτημα εχει συνολικα 4 ξενοδοχεια κ οι τιμες ποικιλουν...

ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ( 9/12/05 ), ΜΠΕΜΠΑ ( 20/3/08 )

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, εσεις που εχετε μωρακια 2-6 μηνων θα σας ελεγα να επιλεξετε ως μερος διαμονης ενα δωματιο-studio με τη θαλασσα ΑΠΟ ΚΑΤΩ!! Ακουστε με που σας λεω!! Περυσι πηγαμε στο Μαυροβουνι στο Γυθειο (μετρα λαθος πρωτον:πολυ μακρινη διαδρομη για μωρακι) Ευτυχως επιλεξαμε studio ακριβως πανω στο κυμα, γιατι ο ηλιος ηταν μονιμως νταλα και το παιδι το βγαζαμε βολτα μονο πολυ νωρις το πρωι ή αργα το απογευμα και μπανακι κατεβαιναμε εν αλλαξ με τον αντρα μου και ο αλλος εμενε στο μπαλκονι με το μωρο και χαζευε τον αλλον απο κατω...Το νερο ηταν εξαιρετικα κρυο και αρα ακαταλληλο για τοσο μικρο μωρο. (ευτυχως εκανε τα μπανακια της τον Αυγουστο σε αλλο μερος) Μια και μοναδικη φορα που ειπαμε να ξεμακρυνουμε λιγακι εριξε στ' αμαξι το κλαμα της αρκουδας (αν και εχουμε κλιματισμο η ζεστη βαραγε απο παντου τ' αμαξι και το παιδι εκνευριστηκε και γυρισαμε πισω)

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφα και κοντα στην αθηνα στο Ξυλοκαστρο υπάρχει ενα καταπληκτικο συγκροτημα με μικρα ξεχωριστα σπιτακια μεσα σε δεντρα διπλα στην θαλασσα με πισινα και παιδοτοπο

Link to comment
Share on other sites

nea mamaka, ποιο είναι το συγκρότημα στο Ξυλοκαστρο? Είναι και κοντά. Εμείς πρόπερσι πήγαμε Κιάτο, αλλά η παραλία είχε πετραδάκια και ο μικρούλης μου (τότε 1 1/2 ετών) δεν το ευχαριστήθηκε καθόλου. Αυτό που λες εσύ έχει αμμώδη παραλία?

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτιμώ τη Ζακυνθο.... Ειναι μεν νησακι αλλα πολύ κοντα στην Πελοπόννησο και ετσι δεν ταλαιπωρήσαι με πολύωρα ταξίδια.. κατλύματα υπαρχουν παρα πολλα και βρισκεις οτι θελεις..

Εχω γινει φαν.. Εχω παει ηδη δυο χρονιες και φετος για εκει κλείσαμε παλι.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

nea mamaka, ποιο είναι το συγκρότημα στο Ξυλοκαστρο? Είναι και κοντά. Εμείς πρόπερσι πήγαμε Κιάτο, αλλά η παραλία είχε πετραδάκια και ο μικρούλης μου (τότε 1 1/2 ετών) δεν το ευχαριστήθηκε καθόλου. Αυτό που λες εσύ έχει αμμώδη παραλία?

 

Μαλλον θα σε απογοητευσω αλλά ολος ο κορινθιακος εχει πετραδακια!!!

Green village λεγετε το συγκροτημα. Ψαξτο στο google.

Ωραία παραλία και πολύ πολύ καθαρή στην περιοχη με μικρες πετρουλες ειναι στη Συκιά. Ζεστή κατα 95% και ησυχη παντοτε!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΕΜΕΙΣ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΜΥΤΙΛΗΝΗ (ΘΕΡΜΗ) ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΜΑΣ ΜΑΖΙ! ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΒΡΩ ΕΝΑ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΚΟΥΖΙΝΑΚΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΦΑΣΗ ΤΗΣ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΣΟΥΠΙΤΣΑ. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΒΟΥΝΟ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΑΛΛΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΓΕΙΡΕΥΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΑΝΕΒΑΣΤΕ ΜΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Χαίρεται και καλό καλοκαίρι σε όλα όλες και όλους...

 

Τον Αύγουστο βαφτίζουμε το ζουζουνάκι μας και λέμε μετά να πάμε διακοπές Χαλκιδική, ψάχνουμε κάτι στο δεύτερο πόδι, μπροστά στη θάλασσα (να μην έχουμε μετακινήσεις με το αμάξι) και ΟΧΙ ξενοδοχείο, κάτι σε διαμέρισμα ή δωμάτιο, θέλουμε να έχει κουζίνα για το φαγητό της μικρής. Αν γνωρίζει κάποιος/α κάτι ας το ποστάρει γιατί δεν γνωρίζουμε και πολλά για οικογενειακές διακοπές στη χαλκιδική (ένεκα νέοι γονείς).

 

Ευχαριστώ πολύ και εύχομαι καλό καλοκαίρι και καλές διακοπές σε όλους...

yOdip3.png
Link to comment
Share on other sites

Στην Τορώνη που πήγαν πέρσι κάποιοι γνωστοί, με το μωρό τους (5 μήνων), κατενθουσιάστηκαν. Πεντακάθαρη θάλασσα και όλα τα παραπάνω που ζήτησες. Επίσης Πόρτο - Κουφό, ξέρω ότι θα βρεις πολύ καλά δωμάτια και η θάλασσα πεντακάθαρη και χωρίς κύμα (λόγω του ότι είναι κλειστο κολπάκι) και στο Μαρμαρά (Παράδεισος) πριν το χωριό, έχει αρκετά δωμάτια μπροστά στη θάλασσα. Καλά να περάσετε όπου και αν πάτε.

an1cCx0-WmB1210NTJoZHB8Nzc2NjU1ZGF8dG8gYXN0ZXJha2kgbWFzIGVpbmFp.gif

 

as1cJY3003-0000MzAwZG98NzlkfE8gbGV2ZW50YWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην Τορώνη που πήγαν πέρσι κάποιοι γνωστοί, με το μωρό τους (5 μήνων), κατενθουσιάστηκαν. Πεντακάθαρη θάλασσα και όλα τα παραπάνω που ζήτησες. Επίσης Πόρτο - Κουφό, ξέρω ότι θα βρεις πολύ καλά δωμάτια και η θάλασσα πεντακάθαρη και χωρίς κύμα (λόγω του ότι είναι κλειστο κολπάκι) και στο Μαρμαρά (Παράδεισος) πριν το χωριό, έχει αρκετά δωμάτια μπροστά στη θάλασσα. Καλά να περάσετε όπου και αν πάτε.

 

Ευχαριστώ πολύ NATALIA, σου εύχομαι δροσερό καλοκαίρι και καλές διακοπές!

yOdip3.png
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ότι θέλετε για Ίρια ρωτήστε με. Πάω εκεί από 8 χρονών. Θα μείνω και γω 5 μερούλες στο Iria Mare τον Αυγουστο. :D

 

Μήπως θα μπορούσες να δώσεις πληροφορίες; Είναι πάνω στην θάλασσα; Το φαγητό πως είναι γιατί στο tripadvisor.com κράζουν στο συγκεκριμένο θέμα... Επίσης εναλακτικά υπάρχουν τίποτα ταβερνούλες εκεί δίπλα;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ότι θέλετε για Ίρια ρωτήστε με. Πάω εκεί από 8 χρονών. Θα μείνω και γω 5 μερούλες στο Iria Mare τον Αυγουστο. :D

 

Μήπως θα μπορούσες να δώσεις πληροφορίες; Είναι πάνω στην θάλασσα; Το φαγητό πως είναι γιατί στο tripadvisor.com κράζουν στο συγκεκριμένο θέμα... Επίσης εναλακτικά υπάρχουν τίποτα ταβερνούλες εκεί δίπλα;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Από τι κατάλαβα θες να μάθεις για το Iria Mare? Eίναι μεγάλο συγκρότημα με όλες τις παροχές ιδανικό για παιδιά, και πάρα πολύ ήσυχο. Ένας δρόμος το χωρίζει από τη θάλασσα στην οποία μπορείς να πηγαίνεις και μέσω υπόγειας σύραγγας που έχουν φτιάξει. Η παραλία του είναι οργανωμένη με ομπρέλες. Το δωμάτιο στοιχίζει 94 ευρώ, και σε όσα έχω μείνει, ήταν πολύ μεγάλα άνετα, με καθημερινή καθαριότητα. Φαγητό εκεί δεν έχω φάει ποτέ. Τρώμε σε μια ταβερνούλα που έχει λίγο παρακάτω με πολύ καλό φαγητό. Γενικά, σαν μέρος είναι ήσυχο, με καθαρή ζεστή και ρηχή θάλασσα.

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Δεν το είχα καθόλου στα υπόψιν-ότι φέτος θα κάνουμε και διακοπές-αλλά ο άντρας μου έχει φαγωθεί... Λόγω εγκυμοσύνης-απο Οκτώβρη έως και σήμερα- οι αποδράσεις μας ήταν ημερήσιες και περιορισμένες. Επειδή βλέπω πως το έχει ανάγκη και δε θέλω να του το στερήσω, πάνω απο όλα όμως δεν θέλω να ταλαιπωρήσω το μικρό.. Το θέμα είναι οτι θηλάζω και ελπίζω να θηλάζω- νομίζω οτι συγκαταλέγεται στα θετικά για διακοπές με νεογέννητο, ε;-, λέμε περίπου για τέλη Αυγούστου, αρχές Σεπτέμβρη..

Έχω δει κάποια ξενοδοχεία και bungalows στη Χαλκιδική μεπλούσιες παροχές και πλήρη εξοπλισμό σε κουζίνα..

Έχει καμιά μανούλα παρόμοια εμπειρία;; Αχ αυτοί οι πατερούληδες και η ξεροκεφαλιά τους!!! :?:? Ίσως να είναι και για μένα μια ευκαιρία να ξεσκάσω...ε..;;

BagRp2.png Spetp2.png ...έρχεται και ο τρίτος της παρέας!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν το είχα καθόλου στα υπόψιν-ότι φέτος θα κάνουμε και διακοπές-αλλά ο άντρας μου έχει φαγωθεί... Λόγω εγκυμοσύνης-απο Οκτώβρη έως και σήμερα- οι αποδράσεις μας ήταν ημερήσιες και περιορισμένες. Επειδή βλέπω πως το έχει ανάγκη και δε θέλω να του το στερήσω, πάνω απο όλα όμως δεν θέλω να ταλαιπωρήσω το μικρό.. Το θέμα είναι οτι θηλάζω και ελπίζω να θηλάζω- νομίζω οτι συγκαταλέγεται στα θετικά για διακοπές με νεογέννητο, ε;-, λέμε περίπου για τέλη Αυγούστου, αρχές Σεπτέμβρη..

Έχω δει κάποια ξενοδοχεία και bungalows στη Χαλκιδική μεπλούσιες παροχές και πλήρη εξοπλισμό σε κουζίνα..

Έχει καμιά μανούλα παρόμοια εμπειρία;; Αχ αυτοί οι πατερούληδες και η ξεροκεφαλιά τους!!! :?:? Ίσως να είναι και για μένα μια ευκαιρία να ξεσκάσω...ε..;;

Stone καλησπερα,

επειδη το εχω δει το έργο η συμβουλή μου είναι αν τελικα καταλήξετε να πατε διακοπές να διαλεξετε ένα ξενοδοχειο με όλες τις δυνατες παροχες.Εγω ειχα φαει μεγάλη ταλαιπωρια γιατι μειναμε σε δωμάτιο για να εχει κουζινα ωστε να μπορω να ετοιμαζω τα γευματα του μωρου αλλά γυρισα πισω περισσοτερο κουρασμενη απο πριν.Φετος που θα παμε διακοπες και ο μικρος θελει συγκεκριμένη διατροφη αλεσμενα ολα κλπ θα παώ σε ξενοδοχειο που θα μπορουν να μου τα παρεχουν.Το θεμα είναι να ξεκουραζονται και η μαμαδες αλλα και να μην ταλαιπωρούμε τα μικρα μας.

an1cvfp-Q800010MzAwNjA2M2R8MjUzMTg1MTBkbGF8bXkgbGl0dGxlIGdpcmwgTWFyaWFuaWtpIGlz.gif.png
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν καποια ξενοδοχεια σουπερ που εχουν και κουζινακι μεσα, ακομη κι αν δεν το διαφημιζουν πολλα διαθετουν 1-2 δωματια που εχει κουζινακι.Πχ το ντολφιν μπει στη συρο.Καποια αλλα ειναι ξενοδοχεια με στουντιο που παρεχουν πρωινο, ειναι κοντα στη θαλασσα κι εχουν και εστιατοριο αν θες να φας εκει.Καποιοι σου φερνουν φαγητο στο δωματιο αν κατι σου τυχει και δεν μπορεις.Θα προτεινα να ψαξεις για ξενοδοχειο που να συνδιαζει οσα περισσοτερα μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν θηλάζεις...μάλλον δεν θα χρειαστείς ούτε κουζινάκι ούτε τίποτα. Μάλιστα εγώ θα σε συμβούλευα να πάτε τώρα διακοπές....που το μωρό σας ακόμη είναι μικρό. Νομίζω ότι όσο πιο μικρό είναι....τόσο πιο εύκολα τα πράγματα. Εμείς επιχειρήσαμε με την μικρή (όταν ήταν 5 μηνών) μια ολιγοήμερη εκδρομή και μια χαρά περάσαμε. Πλέον που έχουμε περάσει στις στερεές τροφές...πρέπει να κουβαλάμε μαζί και όλο τον εξοπλισμό...και εννοείται ότι πρέπει να τηρούμε και ενα ωράριο φαγητού...ενώ με το θηλασμό...είχαμε απόλυτη ελευθερία κινήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Stone να σου ζήσει ο μπέμπης!

Εμείς πήγαμε τον Ιούνιο διακοπές με τον δικό μας μπέμπη, που ήταν 3 μηνών και τον θήλαζα και περάσαμε ΟΝΕΙΡΕΜΕΝΑ! Ο μπέμπης, γκρινιάρης και φωνακλάς στο σπίτι, ήταν απλώς άψογος. Μην το σκέφτεσαι καθόλου. Ο θηλασμός είναι επίσης μεγάλο πλεονέκτημα, είστε εντελώς αυτόνομοι. Δεν ξέρω από Χαλκιδική, καθότι νότια, αλλά κι εμείς επιλέξαμε ένα μεγάλο ξενοδοχειακό συγκρότημα (από αυτά που σιχαινόμουν μέχρι που έγινα μαμά) με τα πάντα μέσα ( εστιατόριο, καφέ, πισίνα και παραλία) ώστε να μην μας λείψει κάτι αν λόγω μπέμπη δεν μπορούμε να μετακινηθούμε. Τελικά όμως και τις εκδρομές μας κάναμε και ό, τι τραβούσε η όρεξή μας. Και τώρα στην Αθήνα ο μπέμπης γκρινιάζει μόνο για να τον βγάζουμε βόλτα -καλόμαθε!!! :lol:

Συνιστώ διακοπές ανεπιφύλακτα λοιπόν!

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις..Να χαίρεστε και εσεις τα ζουζούνια σας!!!

 

Δεν ξέρω από Χαλκιδική, καθότι νότια, αλλά κι εμείς επιλέξαμε ένα μεγάλο ξενοδοχειακό συγκρότημα (από αυτά που σιχαινόμουν μέχρι που έγινα μαμά) με τα πάντα μέσα ( εστιατόριο, καφέ, πισίνα και παραλία) ώστε να μην μας λείψει κάτι αν λόγω μπέμπη δεν μπορούμε να μετακινηθούμε

 

Και εγώ έτσι ήμουν souzy..Ο άντρας μου είναι εκείνος που στις διακοπές θέλει το ξενοδοχείο με τις ανέσεις..Εγώ είμαι της άποψης οτι στις καλοκαιρινές διακοπές το ξενοδοχείο το επισκέπτεσαι μόνο για μπάνιο, ντύσιμο και ύπνο... Οι πολυτέλειες περιττεύουν.

Τώρα όμως ψάχνω το καλύτερο!!! όλα τα θέλω δίπλα...

BagRp2.png Spetp2.png ...έρχεται και ο τρίτος της παρέας!!!
Link to comment
Share on other sites

περισυ ειμουν στη θεση σου απλα θα σου πω οτι τελικα περασα καλυτερα απο οτι προγραμματιζα γιατι αυτο το κακομοιρακι ειναι στην ηλικια μαμ κακα και νανι ... απλα πρεπει να το εργανωσετε το θεμα ... δεν ειστε πλεον ελευθεροι να καθεστε στην παραλια με τις ωρες πχ αλλιως και το ποτακι μας καθε βραδυ πιναμε και την βολτα μας καναμε ..

 

μια χαρα θα περασεις και μην το σκεφτεσε να πας του χρονου θα ειναι το δυσκολο θα με θυμιθεις ,....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...