Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

θα εκτιμούσα πολύ τη βοήθεια σας σε ότι αφορά την επιλογή στρώματος που θέλω να πάρω.

Πήγα σήμερα και είδα τα στρώματα της media strom. Μου άρεσε πολύ το prestige. Θα ήθελα πολύ να μάθω αν το έχει καμιά σας και πόσο ευχαριστημένη είναι από τη αγορά αυτή.

Επίσης αν έχει καμιά σας το στρώμα latex και τις εντυπώσεις σας για αυτό.

Δεκτές και προτάσεις για άλλες μάρκες στρωμάτων που χρησιμοποιήται και είστε ευχαριστημένες.

Θα εκτιμούσα πολύ τη γνώμη σας γιατί πραγματικά έχω καταμπερδευτεί και δεν ξέρω τι να επιλέξω.

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εχω το optimum gold της media και ειμαι πολυ ευχαριστημενη :)

 

το συγκεκριμένο το απέριψα λόγω κόστους. Πόσο σου κόστισε εσένα?

 

ΒΙΒΙΚΑ μένω στη Δράμα.Έχεις να μου προτείνεις κάτι?

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Όταν πήγαμε στην Media Strom μείναμε απο τις τιμές.

Σιγα μην δώσουμε λέμε 1000? στα στρώμα τα φθηνότερα που μας δείξανε γύρω στα 600-700 μας τα έδειξαν υποτιμητικά και καλά σαν να είμασταν οι τελευταίοι μεταναστες απο τρέχα γύρευε!

Φεύγουμε λοιπόν και πάμε σε ένα επιπλάδικο στην περιοχή του Μουσείου (Αθηνα) και μας δείχνει μια κυρία το ίδιο στρώμα των 700? που ήταν πριν λίγα χρόνια το κορυφαίο της Media και μας φάνηκε οκ. Η κυρία μας το άφησε 500?! Λοιπόν έτσι εμείς έχουμε το glamour ειναι σουπερ και το πήραν και όλοι οι φίλοι μας και σαπίζουμε στον ύπνο.....αν τα άλλα ειναι ακόμα καλυτερα τότε κινδυνευεις να παγιδευτείς στο κρεβάτι για πάντα :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν εμενες Αθηνα εχω γνωστο reflexstrom που μας εχει φτιαξει τα δικα μας αναλογα με τις αναγκες μας. Ειναι πολυ καλος αλλα μενεις "λιγο" μακρια... :(

 

Ναι όντως :lol:

 

yogini έχεις απόλυτο δίκιο. Προσπαθούν να πουλήσουν τα νέο προϊόν, αλλά το ίδιο έκαναν και κάποια χρόνια πριν με το προϊόν που σήμερα σνομπάρουν.

Κάτι ανάλογο συνέβη με το στρώμα που τελικά αγόρασα από την candia strom όμως. Κατέληξα στο bodyfix soft (μου κόστισε περίπου 900 ευρώ) ενώ το πιο εξέλιγμένο του κόστιζε κοντά στα 1500 ευρώ.

Βέβαια έδωσα και άλλα 900 ευρώ για το υπόστρωμα με το κεφαλάρι του και πήρα μαξιλάρια τα comfort latex της ίδιας εταιρίας.

Εδώ και μια εβδομάδα που το έχω στο σπίτι μου νομίζω πως άλλαξε η ποιότητα του ύπνου μου προς το πολύ καλύτερο και να φανταστείς πως βρίσκομαι και στην 34η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου που όλα με πονούν (μέση, πόδια, χέρια) κι έχω και ενα 19μηνο νινί που όλη μέρα με "τρέχει".

Κατέληξα στο συμπέρασμα πως τελικά αξίζει την αγορά του ένα καλό στρώμα παρά μια ντιζαϊνάτη κομπλέ κρεββατοκάμαρα, κάτι που κοιτούσα δυστυχώς εγώ όταν είχα αγοράσει την κρεββατοκάμαρα μου δίνωντας ελάχιστη σημασία στο στρώμα,

γιατί κακά τα ψέμματα πάνω στο στρώμα περνάμε το μισό χρόνο της ζωής μας, εκεί ξεκουραζόμαστε και εκεί παίρνουμε δυνάμεις για το βαρύ πρόγραμμα της καθημερινότητας μας.

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites

εμείς έχουμε πάρει το prestige της media . μας το είχε κάνει δώρο η ξαδέρφη του άντρα μου που δουλεύει στη media και είχε τότε (πριν 6 χρόνια) 900 ευρώ. στα παιδιά έχουμε πάρει , για το μονό του γιου μου media (δεν θυμάμαι ακριβώς τον τύπο) και για την κούνια της μικρής candia γιατί είναι γνωστός του πεθερού μου. Τώρα στο κρεβάτι μας στην πεθερά μου έχουμε candia. αν με ρωτήσεις πάντως , τελείως ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΓΝΩΜΗ, σαν το media στο κρεβάτι μου -που είναι και "παλαιότερο μοντέλο"- δεν βάζω ΚΑΝΕΝΑ :D

Επίσης προσωπική μου άποψη πάντα, δώσε και 1000 ευρώ ή και παραπάνω αν μπορείς, για στρώμα και πάρε ένα μούφα κρεβάτι!! παιδιά, αφού λέω στον άντρα μου όταν πάμε διακοπές, "άντε να πάμε σπίτι μας να κοιμηθώ στο κρεβατάκι μου και να ξεκουραστώ.."

-λιγο η ηλικία , λίγο το λουμπάκο άστα και βράστα :D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Προσωπικα προτιμησα να σπαταλησω λιγο χρονο ψαχνοντας, προκειμενου να αποφυγω αυτες τις παραλογες τιμες!Θεωρω μεχρι 800-900 ευρω ειναι καλα λεφτα για ενα πολυ καλο στρωμα!Ετσι, προτιμησα το premier της neazoistrom στο Περιστερι και ησυχασα!Ειναι και μαλακο οπως το ψαχναμε, δεν σπαταλησαμε και μια περιουσια και ολοι μας οι φιλοι λενε τα καλυτερα γι'αυτο!

Και εννοειται πρωτη προταιρεοτητα ειναι το στρωμα και μετα το κρεβατι!

Ελπιζω να βοηθησα...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη κιεμεις αυτον τον καιρο στην αναζητηση ειμαστε....μαλλον θα καταληξουμε στην Candia Strom.

Βασικο κριτηριο για μας ειναι να εχει ανεξαρτητα ελατηρια.

Δλδ. να βυθιζεται το στρωμα μονο εκει που δεχεται πιεση.

Ολες οι εταιρειες το προσφερουν πλεον αυτο.

Απο κει και περα η τιμη αυξανεται με τα "εξωτικα" υλικα που εχει μεσα.

Αρα γυρω στα 700 ευρω για διαστασεις 160χ200 ειναι μια χαρα.

Ασε που το δοκιμασαμε κα ιδεν θελαμε να σηκωθουμε :) :) :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ένα καλό στρώμα είναι απαραίτητο! Η Media έχει πολύ καλά στρώματα, αλλά στης μητέρας μου δεν πέτυχαν τις διαστάσεις, κι ελαφρώς απογοητεύτηκε! Είχαν πει ότι θα πρέπει να υπάρχει κενό από το ξύλο του κρεβατιού κι εμάς μας φάνηκε άδειο!

Για coco-mat τι γνώμη έχετε;

Εγώ αναζητώ και κάποιο καλό μαξιλάρι! Όχι πουπουλένιο! Κυρίως για τα παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Τα στρώματά μας είναι όλα Cocomat και αν χρειαστεί πάλι τα ίδια θα πάρω. Φυσικά αυτό έγινε μετά από τσακωμό με τον άντρα μου αφού μου φάνηκε υπερβολικά ακριβό το στρώμα αλλά με τον καιρό κατάλαβα ότι ένα καλό στρώμα είναι απαραίτητο. Έχει αλλάξει η ποιότητα του ύπνου μου και υπέφερα από τρομερούς πονοκεφάλους οι οποίοι έχουν σταματήσει!!! Το συστήνω ανεπιφύλακτα.

fly017pb___.png
Link to comment
Share on other sites

Βασικο κριτηριο για μας ειναι να εχει ανεξαρτητα ελατηρια.

Δλδ. να βυθιζεται το στρωμα μονο εκει που δεχεται πιεση.

Ολες οι εταιρειες το προσφερουν πλεον αυτο.

 

Πήραμε πέρισυ της Μedia με ανεξάρτητα ελατήρια (όχι το ακριβό) και ξεχωριστό υπόστρωμα με ελατήρια για να αποδίδει καλύτερα το στρώμα και δώσαμε 700 και 500, σύνολο 1200 ευρώ. Πήγαινα για Candia αλλά δεν είχε υπόστρωμα με ελατήρια και το απέρριψα γι' αυτό το λόγο, δεν ήθελα να βάλω το στρώμα πάνω σε τάβλες. Αποτέλεσμα, είναι πιο μαλακό και άνετο από το παλιό μου κρεβάτι, στρώμα συμβατικό και τάβλες αλλά επειδή ο σύζυγός μου είναι 100 κιλά και εγώ 65 τα ελατήρια δεν λειτουργούν τελείως ανεξάρτητα σε κάθε μεριά, νομίζω λόγω του υφάσματος του στρώματος που δεν έχει τόση ελαστικότητα και με παρασύρει στη μέση. Το παλιό μας κρεβάτι είχε δύο μονά στρώματα 80 πόντων φάρδος και κοιμόμουν πιο ανεξάρτητα και τέλος πάντων για τόσα λεφτά περίμενα κάτι πολύ καλύτερο.

 

Νομίζω αν υπάρχει μεγάλη διαφορά βάρους θα πρέπει σε κάθε μεριά να υπάρχουν διαφορετικά ελατήρια, πιο σκληρά στον βαρύτερο, πιο μαλακά στον ελαφρύτερο ή ακόμη καλύτερα δύο χωριστά στρώματα. Την άλλη δεκαετία θα ξαναδοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω ότι ένα καλό στρώμα είναι βασικό για ένα καλό ύπνο, πράγμα που δεν πίστευα όταν ο άντρας μου επέμενε να δώσουμε περισσότερα χρήματα στο στρώμα και λιγότερα για το κρεβάτι και τα παρελκόμενα.

 

Εμείς αγοράσαμε το tempur, είναι τύπου foam από την elite strom και παρά την (και όχι μόνο) τσιμπημένη τιμή δεν το μετάνιωσα στιγμή (μου αρέσει που του έλεγα τρομάρα μου μόνο εσύ και ο Κόκκαλης θα κοιμάστε σε τέτοιο στρώμα) :mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις

Θα συμφωνήσω και εγω με την AGE και εμείς αγοράσαμε το tempur και φυσικά μου φάνηκε πολύ ακριβό και εμένα αλλά επέμενε ο άντρας μου.Θεωρώ ότι τα αξίζει τα λεφτά του και έχει και 20 χρόνια εγγύηση .

Link to comment
Share on other sites

Μηπως κανενα απο αυτα που αναφερετε -ή εχετε καποιο να προτεινετε- ειναι ΣΚΛΗΡΟ στρωμα?

Ζαλιστηκα σημερα στα καταστηματα να ψαχνω, εγω να τους λεω θελω σκληρο κι αυτοι να επιμενουν "μα οι ερευνες....μπλα μπλα...."

Link to comment
Share on other sites

Μηπως κανενα απο αυτα που αναφερετε -ή εχετε καποιο να προτεινετε- ειναι ΣΚΛΗΡΟ στρωμα?

Ζαλιστηκα σημερα στα καταστηματα να ψαχνω, εγω να τους λεω θελω σκληρο κι αυτοι να επιμενουν "μα οι ερευνες....μπλα μπλα...."

 

Γιατί θέλεις σκληρό στρώμα; Όταν λέμε μαλακό στρώμα δεν εννοούμε να κάνει κοιλιά η σπονδυλική στήλη αλλά να βυθίζονται στο στρώμα τα σημεία όπου ασκείται πίεση, ώμοι και γλουτοί ώστε η σπονδυλική στήλη να παραμένει ευθεία να μην παραμορφώνεται. Ένας φίλος μας είχε πόνο στη μέση και του λέει ο γιατρός τα νεφρά σου σε πονάνε γιατί πιέζονται στο σκληρό στρώμα. Άλλαξε στρώμα και σώθηκε. Εγώ είχα μεγάλο πρόβλημα στη μέση μπορεί και στα νεφρά από το στρώμα και κυρίως γιατί το είχαμε πάνω σε νοβοπάν και ήταν πολύ σκληρό. Όταν γύρναγα στο πλάι ένιωθα το γοφό μου να τρίβεται. Με το καινούριο είμαι πολύ καλύτερα αλλά θα ήθελα και πιο μαλακό.

 

Πάντως στο ΙΚΕΑ που κοίταζα έχουν σκληρά στρώματα και τα καταλαβαίνεις κατευθείαν. Μου φαίνεται άλλη φορά από το ΙΚΕΑ θα πάρω

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σιγουρη οτι θελεις να βοηθησεις αλλα το προβλημα μου ειναι οτι ενω εγω ξερω ακριβως τί θελω, αντι να παρω μια απαντηση "το ταδε της ταδε εταιρειας" ολοι ξεκινανε μια συζητηση γιατι θελω σκληρο στρωμα κλπ.....τετοιο θελω ομως.

 

Ειναι κανενα απο αυτα που ειπατε πιο πανω σκληρα στρωματα? Δεν μπορω να βρω ενα της προκοπης. Η media εχει μονο ενα παλιο μοντελο με κοκοφοινικα και δεν μου αρεσε και πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το image της ideal strom.Το έχω 2 χρόνια.Είναι πολύ καλό.Μου το έχει συστήσει ορθοπεδικός,γιατί έχω πρόβλημα με τη μέση μου.Είναι σκληρό,όσο πρέπει!Να πάς να το δοκιμάσεις.

http://www.dinassweets.blogspot.com/

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς ψάχναμε για σκληρό στρώμα , γιατί έχουμε συνηθήσει σε σκληρό και δεν το ρισκάραμε για μαλακό . Το στρώμα είναι σούπερ, αλλα στην εγκυμοσύνη μου φαινόταν πολύ σκληρό .

Δεν χάνεις να το δοκιμάσεις . Είναι το superflex της candia .

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ! Θα ζητησω αυτα που αναφερετε....δοκιμασα και τα καινουργια της media και της elite με τα ανεξαρτητα ελατηρια κλπ, σαν να κοιμασαι σε καναπε ειναι, με τπτ...καμμια σχεση με τα αμερικανικα που προσπαθουν να μιμηθουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Μήπως μπορεί κανείς να με διαφωτίσει στην αναζήτηση στρώματος; Έχω δει κάποια ιταλικά Perdormire χωρίς ελατήρια -ισχυρίζονται πως τα ελατήρια είναι παλιάς τεχνολογίας- με αφρό ή με λάτεξ. Να τα προτιμήσω; Είναι και σε καλή τιμή.

NLOdp3.png?XyVO1AM4
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κανείς κρεβάτι με ανάκληση?

Όσοι έχετε τι στρώματα χρησιμοποιείται, foam, latex?

Και ποιάς μάρκας?

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...