Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΠΟΛΥΣΗΣ


Recommended Posts

Κορίτσια αν ξερετε να μου πείτε...άλλαξα εργοδότη ενώ έχει περάσει ένας χρόνος από τοτε που γέννησα. Ο νέος εργοδότης θα με χρειαστεί για κανά χρόνο σίγουρα, αλλά απ'ότι φαίνεται θα μου κάνει 3μηνες συμβάσεις που θα τις ανανεώνουμε. Η ερώτηση μου είναι αν μπορεί να με απολύσει ή να μην μου ανανεώσει την σύμβαση όσο θα είμαι με προστασία μητρότητας, που αν είναι 18 μήνες μετά την γέννα, ισχύει μέχρι τον Ιούνιο φέτος.

Και γενικά τι άλλες υποχρεώσεις έχει ο νεος εργοδότης?

Στην προηγούμενη δουλεια μου ήταν πολύ χαλαροί και εμένα δεν με ειχαν απασχολήσει τετοια θέματα γιατι ήμουν με δελτίο παροχής υπηρεσιών και όχι μισθωτή με ΙΚΑ, γι'αυτο και δεν ξερω τι μου γινεται τώρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια αν ξερετε να μου πείτε...άλλαξα εργοδότη ενώ έχει περάσει ένας χρόνος από τοτε που γέννησα. Ο νέος εργοδότης θα με χρειαστεί για κανά χρόνο σίγουρα, αλλά απ'ότι φαίνεται θα μου κάνει 3μηνες συμβάσεις που θα τις ανανεώνουμε. Η ερώτηση μου είναι αν μπορεί να με απολύσει ή να μην μου ανανεώσει την σύμβαση όσο θα είμαι με προστασία μητρότητας, που αν είναι 18 μήνες μετά την γέννα, ισχύει μέχρι τον Ιούνιο φέτος.

Και γενικά τι άλλες υποχρεώσεις έχει ο νεος εργοδότης?

Στην προηγούμενη δουλεια μου ήταν πολύ χαλαροί και εμένα δεν με ειχαν απασχολήσει τετοια θέματα γιατι ήμουν με δελτίο παροχής υπηρεσιών και όχι μισθωτή με ΙΚΑ, γι'αυτο και δεν ξερω τι μου γινεται τώρα

 

Σύμφωνα με το άρθρο 36 του Ν. 3996/2011 «Αναμόρφωση του Σώματος Επιθεωρητών Εργασίας, ρυθμίσεις θεμάτων Κοινωνικής Ασφάλισης και άλλες διατάξεις" (ΦΕΚ 170/ 5-8-2011) το οποίο αντικατέστησε την παρ. 1 του άρθρου 15 του Ν. 1483/1984 (Α΄ 153)..... «Απαγορεύεται και είναι απόλυτα άκυρη η καταγγελία της σύμβασης ή σχέσης εργασίας εργαζόμενης από τον εργοδότη της, τόσο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης της όσο και για το χρονικό διάστημα δεκαοκτώ (18) μηνών μετά τον τοκετό ή κατά την απουσία της για μεγαλύτερο χρόνο, λόγω ασθένειας που οφείλεται στην κύηση ή τον τοκετό, εκτός εάν υπάρχει σπουδαίος λόγος για καταγγελία. Η προστασία από την καταγγελία της σύμβασης ή σχέσης εργασίας ισχύει τόσο έναντι του εργοδότη, στον οποίο η τεκούσα προσλαμβάνεται, χωρίς να έχει προηγουμένως απασχοληθεί αλλού, πριν συμπληρώσει δεκαοκτώ (18) μήνες από τον τοκετό ή το μεγαλύτερο χρόνο που προβλέπεται στην παρούσα, όσο και έναντι του νέου εργοδότη, στον οποίο η τεκούσα προσλαμβάνεται και μέχρι τη συμπλήρωση των ανωτέρω χρόνων.

Ως σπουδαίος λόγος δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να θεωρηθεί ενδεχόμενη μείωση της απόδοσης στην εργασία της εγκύου που οφείλεται στην εγκυμοσύνη.»

 

πηγή: http://www.ergasiaka-gr.net/2011/08/18-39962011.html#ixzz2IEqw81vj

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Οταν είσαι με σύμβαση ορισμένου χρόνου ο εργοδότης δεν είναι υποχρεωμένος να σου την ανανεώσει ακόμα κι αν είσαι έγκυος ή έχεις πρόσφατα γεννήσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Και εγώ γνωρίζω ότι από τη στιγμή που κάποιος είναι με σύμβαση (ισχύει και για εγκύους, καθώς επίσης για νέες μαμάδες) δεν καλύπτεται. Ο εργοδότης έχει δικαίωμα να μην ανανεώσει τη σύμβαση, αλλά δεν έχει δικαίωμα να σου την διακόψει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα. Οταν είσαι με σύμβαση ορισμένου χρόνου ο εργοδότης δεν είναι υποχρεωμένος να σου την ανανεώσει ακόμα κι αν είσαι έγκυος ή έχεις πρόσφατα γεννήσει.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Και μια τελευταία ερώτηση, άσχετα με εγκυμοσύνη, αν κάποια στιγμή δεν ανανεώσει την σύμβαση πρέπει να δώσει αποζημίωση απόλυσης ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Και μια τελευταία ερώτηση, άσχετα με εγκυμοσύνη, αν κάποια στιγμή δεν ανανεώσει την σύμβαση πρέπει να δώσει αποζημίωση απόλυσης ή όχι?

 

Αν έχει λήξει η σύμβαση σου, τότε λήγει και η συνεργασία σας. Δεν σε απολύει. Απλά τελειώνει το συμβόλαιο σας.

Αν θέλετε να το ξανακάνετε, ανανεώνεται η σύμαβση. Αλλιώς, ο καθένας τραβά το δρόμο του.

 

Αποζημίωση σου δίνει αν σε διώξει πριν λήξει η σύμβαση

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει λήξει η σύμβαση σου, τότε λήγει και η συνεργασία σας. Δεν σε απολύει. Απλά τελειώνει το συμβόλαιο σας.

Αν θέλετε να το ξανακάνετε, ανανεώνεται η σύμαβση. Αλλιώς, ο καθένας τραβά το δρόμο του.

 

Αποζημίωση σου δίνει αν σε διώξει πριν λήξει η σύμβαση

 

Και αναρωτιόμουν γιατί ενώ θα με χρειαστούν τουλάχιστον χρόνο μου έκαναν 3μηνη σύμβαση κ όχι σύμβαση έργου πχ :rolleyes: θέλουν να είναι ευέλικτοι προφανώς...

Ευχαριστώ για την διευκρίνηση!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το τριμηνο θεωρειται δοκιμαστικη περιοδος και γενικα μπορει να απολυθει ο εργαζομενος χωρις αποζημιωση. Δεν ξερω βεβαια αν ισχυει κατι διαφορετικο στην περιπτωση μητροτητας. Εγω οταν τελειωσε το τριμηνο πηγα και ρωτησα τι γινεται και μου ειχαν πει οτι η συμαβση γινεται αοριστου χρονου (αλλα αυτο που λεω εγινε 20 χρονια πριν)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το τριμηνο θεωρειται δοκιμαστικη περιοδος και γενικα μπορει να απολυθει ο εργαζομενος χωρις αποζημιωση. Δεν ξερω βεβαια αν ισχυει κατι διαφορετικο στην περιπτωση μητροτητας. Εγω οταν τελειωσε το τριμηνο πηγα και ρωτησα τι γινεται και μου ειχαν πει οτι η συμαβση γινεται αοριστου χρονου (αλλα αυτο που λεω εγινε 20 χρονια πριν)

 

Συζητώντας κ με άλλους συναδέλφους κατάλαβα πως είναι τακτική της συγκεκριμένης εταιρείας να κάνει συμβάσεις μικρές σε διάρκεια κ να τις ανανεώνει κάθε τόσο. Ίσως να μην είναι 3μηνο πάντα αλλά δεν θα γίνει κ αορίστου χρόνου, ανεξαρτήτως μητρότητας. Τέλος πάντων δεν θα κάτσω να σκασω για αυτό :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως αμα το ψαξεις με εργατολογο σε βαθος χρονου συνεχως ανανεουμενες συμβασεις δινουν τα ιδια δικαιωματα με αοριστου χρονου. Αν θυμαμαι καλα και αν ειχα καταλαβει καλα γιατι την τελευταια φορα που ειχα τετοιες συμβασεις ημουν με δελτιο.

Link to comment
Share on other sites

Το εργατικό δικαιο σου έδινε το δικαίωμα να διεκδικήσεις αορίστου χρόνου μετά από ανανεώμενες συμβάσεις με την συμπλήρωση του δεύτερου έτους. Αυτά όλα βέβαια πριν τις καινούριες αλλαγές στα εργασιάκα που δεν ξέρω αν το άλλαξαν και αυτό. Πάντως είναι πολλές οι επιχειρήσεις πλέον που κάνουν συμβάσεις 3μηνες, ακόμα και δίμηνες γιατί τους εξηπυρετεί ώστε να μην πληρώνουν χρονοεπιδόματα, καθώς επίσης να διακοπεί η συνεργασία σε περίπτωση που υπάρχει κάποιο πρόβλημα κτλ. Πάντως εγώ νομίζω ότι δεν πρέπει να το σκέφτεσαι ιδιαίτερα με τη λογική ότι αν είναι έτσι η στρατηγική της εταιρείας δεν θα έχεις άμεσα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Ήθελα να ρωτήσω αν το έχει κάνει κάποια το εξής. Πρέπει να γυρίσω στην εργασία μου αρχές μαρτίου μετά το εξάμηνο του ΟΑΕΔ. Αν υποθέσουμε ότι δεν θέλω να γυρίσω, και θα προτιμούσα να μπω ταμείο ανεργίας γίνεται αυτό αφού δεν έχει περάσει καν χρόνος από την ημερομηνία γέννησης της μικρής μου.

Δηλαδή, αν απολυθώ με τη συγκατάθεσή μου, ο ΟΑΕΔ έχει πρόβλημα με αυτό και δεν θα μπορώ να πάρω το επίδομα ανεργίας;

Ευχαριστώ για οποιαδήποτε εμπειρία.

Μ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...