Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΠΟΛΥΣΗΣ


Recommended Posts

Κορίτσια θέλω τη βοήθεια σας.

Πιθανόν να εχει ξανασυζητηθεί αυτό αλλά δεν το βρίσκω :oops:

Πότε έχει δικαιώμα ο εργοδότης να απολύσει μια μητέρα.

Μόλις κλεισει χρονος απο την ημερομηνία γέννησης του παιδιού ή μολις κλεισει χρόνος απο την ημερομηνία λήξης της άδειας λοχείας?

Υπάρχει και κάπου που μπορώ να το έχω αυτό για να το τυπώσω?

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μόλις κλεισει χρονος απο την ημερομηνία γέννησης του παιδιού

 

Τοτε αλλα δεν εχει δικαιωμα να σε προειδοποιησει απο πριν για κατι τετοιο. Σου ειπε κατι?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ευθεως οχι αλλα επειδή ρωτάνε συνεχεια τη λογιστρια ποτε κλεινει ο χρονος :wink:

Και μου το ειπε εκεινη :wink:

Αλλα της ειπα μια παραπληροφορηση που ακουσα και μου ειπε η καημενη να το ψαξουμε για να τους το πει να το ευχαριστηθει και εκεινη :lol::lol::lol:

Αλλα οτι βρισκει λεει αυτο που μου ειπες και εσυ. Στο χρονο.

Οκ

Θα κανω μεγαλυτερες διακοπες μαλλον φετος :lol::lol::lol:

Σε ευχαριστώ πολυ elenik

Link to comment
Share on other sites

fourfourina μου γλυκιά, είχα επικοινωνήσει για προσωπικό μου θέμα με την επιθεώρηση εργασίας (είχα στείλει σχετική ερώτησή μου με email και πήρα αρκετά άμεσα απάντηση...)

μου είπαν:

ΟΙ ΠΕΡΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ 1997-2007

Παρακαλώ σημειώστε ότι το κείμενο της πιο πάνω Νομοθεσίας βρίσκεται στην ιστοσελίδα μας: http://www.mlsi.gov.cy/dli

 

επίσης δες εδώ http://www.disobey.net/ergasia/ergasia/B8D392EB-71C8-4F16-82D9-ACDEA05FF6FD.html

εδώ http://www.anaconda.gr/HTMErgatika/MitrotitaToketos.htm που λέει

Περίοδος μετά τον τοκετό: Σύμφωνα με ρητή διάταξη του νόμου, απαγορεύεται και είναι απολύτως άκυρη η απόλυση της εργαζόμενης από τον εργοδότη της για χρονικό διάστημα ενός έτους μετά τον τοκετό, ή κατά την απουσία της για μεγαλύτερο χρόνο λόγω ασθένειας που οφείλεται στην κύηση ή στον τοκετό, εκτός αν υπάρχει σπουδαίος λόγος για απόλυση.

εδω http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?autocom=ineo&showarticle=76

 

παντού λέει το ίδιο πράγμα!

όσο για τις συνεχείς ερωτήσεις που κάνει το αφεντικούλι σου... είναι γιατί τους καίει και το μειωμένο ωράριο!! (να μας πληρώνουν για 8ωρο και εμείς να δουλεύουμε λιγότερο!)

 

ελπίζω να έχεις θετική εξέλιξη!

 

κι εμένα στην αρχή μου έκανε νερά... αλλά τον έστρωσα :wink: !!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

xrysalis μου σε ευχαριστώ πολύ.

Εχεις δικιο αλλα τι να εκανα? Να του το χάριζα για να ειναι ευχαριστημενος? :P

Τωρα σκεφτηκα οτι ισως επρεπε να του εχω ζητησει συγνωμη που εμεινα εγκυος :P:lol::lol:

Ασε που με τα μουτρα που εχει απο τοτε που γυρισα δεν ξερω αν θα το αντεχα να μεινω κι αλλο.

Σε ευχαριστώ παρα πολύ πάντως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχεις δικιο αλλα τι να εκανα? Να του το χάριζα για να ειναι ευχαριστημενος? :P
:shock: ... τί εννοείς;;; δεν κατάλαβα τί με ρωτάς... :oops:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol:

οχι βρε :lol:

λαθος μου που δεν εκανα παραθεση το κειμενο σου :oops:

 

όσο για τις συνεχείς ερωτήσεις που κάνει το αφεντικούλι σου... είναι γιατί τους καίει και το μειωμένο ωράριο!! (να μας πληρώνουν για 8ωρο και εμείς να δουλεύουμε λιγότερο!)

 

εδω πηγαινε το : "τι να εκανα? Να του το χάριζα για να ειναι ευχαριστημενος?"

 

Ειρωνικά το ειπα για το boss μου.

 

Συγνωμη για το μπερδεμα εσυ ησουν κατατοπιστικοτατη. :oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ. ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΚΡΗ.

ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ ΕΤΟΙΜΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ Η΄ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ. ΠΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΜΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :?:

marikaki

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες!

Αν κλείσει την επιχείρηση, τότε απολύεσαι όπως όλοι. Α υπάρχει υποκατάστημα, μεταφέρεσαι εκεί. Αν πουληθεί η επιχείρηση, διατηρείς τα δικαιώματά σου και ο νέος εργοδότης δεν μπορεί να σε απολύσει μέχρι να γίνει το παιδάκι σου 1 έτους.

Σόρυ για το λακωνίζειν... έχω αγκαλιά το μωρό!

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Το παρακάτω κείμενο το πήρα από το taxheaven μήπως σε βοηθήσει

 

ΓΕΙΑ ΣΑΣ, ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ, ΒΟΗΘΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗ ΑΠΟ ΤΙΣ 22/2/1993 ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟΝ 6ο ΜΗΝΑ. ΜΑΛΛΟΝ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟΝ ΜΑΡΤΙΟ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΘΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΛΟΓΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ.

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΑΝ ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΤΟΥ ΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΕΦΟΣΟΝ ΜΕ ΑΠΟΛΥΣΕΙ??

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ. ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΑΣ

 

 

Προσθήκη Στα αγαπημένα! Προσθήκη στα προς εργασία! Προσθήκη σε βιβλιοθήκη?

doctor

 

View Member Profile

Find Member's Posts Mar 2 2006, 03:27 PM Δημοσιευμένο #2

 

 

General Manager

 

 

Μέλη: High level Moderators

Δημοσιεύσεις: 2.599

Μέλος από: 15-June 05

Από: Αθήνα

Νο μέλους.: 3.019

 

 

 

QUOTE(JOANNA @ Mar 2 2006, 02:42 PM)

ΓΕΙΑ ΣΑΣ, ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ, ΒΟΗΘΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗ ΑΠΟ ΤΙΣ 22/2/1993 ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟΝ 6ο ΜΗΝΑ. ΜΑΛΛΟΝ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟΝ ΜΑΡΤΙΟ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΘΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΛΟΓΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ.

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΑΝ ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΤΟΥ ΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΕΦΟΣΟΝ ΜΕ ΑΠΟΛΥΣΕΙ??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ. ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΑΣ

 

 

Δικαιούσαι τα επιδόματα του Ι.Κ.Α. και επίδομα ανεργίας και αποζημίωση λόγω καταγγελίας της σύμβασης εργασίας.

 

doctor

 

 

--------------------

 

Imagine there's no heaven,It's easy if you try,

No hell below us,Above us only sky,

Imagine all the people, living for today

My blog

 

 

Προσθήκη Στα αγαπημένα! Προσθήκη στα προς εργασία! Προσθήκη σε βιβλιοθήκη?

Επισκέπτης-Επισκέπτης-KATIA-- Mar 2 2006, 03:34 PM Δημοσιευμένο #3

 

 

 

 

 

Επισκέπτες

 

 

 

 

 

 

ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΚΛΕΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΠΟΛΥΕΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΣΗ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ , ΚΑΛΟ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙΣ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΣΗ ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΣΟΥ ΟΤΙ ΕΠΙΦΥΛΛΑΣΕΣΑΙ ΓΙΑ ΚΕΘΕ ΝΟΜΙΜΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ , ΟΠΩΣ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΚΛΠ,.

 

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΧ/ΣΗ ΘΑ ΛΑΒΕΙΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΝΟΜΙΜΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΤΙΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΣΟΥ ,ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΣΟΥ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ Η ΤΟ 18 ΜΗΝΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΟΥ .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΜΑΛΛΟΝ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ :cry:

 

Δηλαδή;;; :shock:

τι δλδ,οτι θα απολυθει εννοει... :roll:

Ευχαριστώ Athena...

Απλώς με το "την πάτησα" υπονοεί πως έκανε κάποιο σφάλμα ενδεχομένως. Για αυτό και η ερώτηση.

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ. ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΟΥΣΑ ΟΤΙ ΘΑ ΑΠΟΛΥΘΩ. ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΕΚΑΝΑ ΤΟΣΟ ΚΟΠΟ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΧΑΛΑΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

marikaki

Link to comment
Share on other sites

Τώρα βρήκαν και αυτοί να το κλείσουν;

Πάντως κάνε και μια ερώτηση στο Σώμα Επιθεώρησης Εργασίας της περιοχής σου... Εύχομαι ό,τι καλύτερο.

Σε νιώθω γιατί κι εμένα με απέλυσαν 3 μηνών έγκυο και τώρα τραβιόμαστε στα δικαστήρια...

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΜΑΛΛΟΝ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ :cry:

 

Δηλαδή;;; :shock:

τι δλδ,οτι θα απολυθει εννοει... :roll:

Ευχαριστώ Athena...

Απλώς με το "την πάτησα" υπονοεί πως έκανε κάποιο σφάλμα ενδεχομένως. Για αυτό και η ερώτηση.

φανταζομαι εννοει οτι κλεινει και δεν υπαρχουν αλλες επιλογες να την καλυπτουν :roll:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Η εταιρεία στην οποία εγώ εργάζομαι θα αλλάξει επωνυμία..οποτε και ΑΦΜ...από το όνομα του υιου θα πάει στης μάνας...και μάλλον όλα τα υπάρχοντα της εταιρείας θα γίνουν εικονικό πωλητήριο στην νεοσύστατη...Το ερώτημα μου είναι αν γίνει αμέσως την επόμενη μέρα της απόλυσης μου απο την παλιά εταιρεία πρόσληψη στην καινούργια, θα μπορέσω να κάνω χρήση της 6μηνης άδειας ή να φρικάρω τώρα και να τους τα σπάσω όλα εδω μέσα; :twisted:

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

θέλω βοήθεια,με απέλυσαν 1 Ιουνίου,δεν μου δίνουν τα λεφτά μου και δεν μου είχαν κάνει πρόσληψη,δεν εχω ικα δηλαδή,ο λογιστής μου είπε οτι θα τα βγάλει και θα τα πάρω όλα όσα μου ωφείλουν,όμως ενας συνάδερφος μου είπε οτι τον έχουν βάλει να με καθυστερήσει για να περάσουν μέρες και να γίνει γαργάρα το θέμα,δεν ξέρω τι να κάνω,παίρνω το λογιτή και μου λέει θα σε πάρω τηλέφωνο μόλις τα βγάλω,ποια είναι η πιο σωστή κίνηση?

Link to comment
Share on other sites

Να πας να ρωτήσεις στην επιθεωρηση εργασιας. Μην αναφερεις ονομα εργοδότη ακόμα μέχρι να δεις τι θα γίνει και τι θα σου πουν απο εκεί.Και μετά πράξε ανάλογα

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...