Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προγεννητικές εξετάσεις


Recommended Posts

Geis sas :) 8a h8ela na pa8w ka8e poso kai ti akrivws e3etaseis 8a prepei na kanw kata thn diareia ths egumonushs mou? Eimai ston 2 mhna kai den exw kanei akoma e3etaseis. Eixa kanei prin thn egumonush e3etaseis aimatos kai eixan bgei kanonikes.
καλησπέρα οι εξετάσεις που έκανα εγώ από την αρχή κιόλας του δεύτερου μήνα ήταν: έλεγχος για τοξόπλασμα, κυτταρομεγαλοϊό, εννοείται τα σεξουαλικα μεταδιδόμενα AIDS και ηπατίτιδες, αντισώματα ερυθράς αν δεν έχεις κάνει μέχρι τωρα, στίγμα και ο άντρας σου πρέπει να την κάνει αυτήν, λιστερια, μια γενική αίματος, θυρεοειδή, γλυκόζηλιωμένη , σάκχαρο, φερριτινη, Σίδηρος, ασβέστιο, ομάδα αίματος,thesis, τεστ δράπανωσεως. Αυτά από αιματολογικές. Μια γενική ούρων. Τέλος μια καλλιέργεια κολπικού υγρού για χλαμύδια , ουρεοπλασμα μυκοπλασμα. Κάθε μήνα από τον τέταρτο και μετα θα κανεις μια γενική αίματος και μια γενική ούρων. Αν δεν έχεις αντισώματα στο τοξόπλασμα και κυτταρομεγαλοϊό θα πρέπει και να κανεις κάθε μήνα εξέταση αίματος. Στην δωδέκατη εβδομάδα θα κανεις την αυχενική διαφάνεια, στην 22 εβδομάδα θα κανεις β επιπέδου και 32 Doppler, οι παραπάνω ειναι υπέρηχοι. Νομίζω αυτές ειναι εκτός και αν χρειάζεται κάτι αλλο ο γιατρός σου. Σου ευχομαι μια καλή τελειωμένη εγκυμοσύνη.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 190
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Geis sas :) 8a h8ela na pa8w ka8e poso kai ti akrivws e3etaseis 8a prepei na kanw kata thn diareia ths egumonushs mou? Eimai ston 2 mhna kai den exw kanei akoma e3etaseis. Eixa kanei prin thn egumonush e3etaseis aimatos kai eixan bgei kanonikes.

Rhesus αντί για thesis μόνο του μπήκε sorry.

Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω κ εγω μια ερωτηση

εχω αστατη περιοδο με καθυστερηση συνηθως με αποτελεσμα να μη μπορω να υπολογιζω τις γονιμες μερες

εχω 45 μερες καθυστερηση κ πριν 4-5 μερες καναμε ερωτα με τον αντρα μου ελευθερα κανοντας μια προσπαθεια για μωρακι.υπαρχει περιπτωση να πετυχε επειδη δεν θεωρουνται γονιμες οι μερες

περιμενω μια γρηγορη απαντηση σας παρακαλω

:?:?

Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω κ εγω μια ερωτηση

εχω αστατη περιοδο με καθυστερηση συνηθως με αποτελεσμα να μη μπορω να υπολογιζω τις γονιμες μερες

εχω 45 μερες καθυστερηση κ πριν 4-5 μερες καναμε ερωτα με τον αντρα μου ελευθερα κανοντας μια προσπαθεια για μωρακι.υπαρχει περιπτωση να πετυχε επειδη δεν θεωρουνται γονιμες οι μερες

περιμενω μια γρηγορη απαντηση σας παρακαλω

:?:?

 

Ο άστατος κύκλος να φανταςτώ ότι οφείλεται σε πολυκυστικες ωοθήκες; Από τη στιγμή που επιθυμείτε να αποκτήςετε ένα μωράκι καλό θα ήταν να ρυθμίσεις πρώτα τον κύκλο σου πχ με αντισυλληπτικά, σε συννενόηση πάντα με το γυναικολόγο σου...διαφορετικά, γνωμη μου ειναι οτι θα δυσκολευτείς αρκετά να συλλάβεις...

 

υγ: εφόσον έχεις 45 ημέρες καθυστέρηση, παίζει να είσαι και έγκυος...εγώ στη θέση σου πάντως θα έκανα ένα τεστ εγκυμοσύνης...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο άστατος κύκλος να φανταςτώ ότι οφείλεται σε πολυκυστικες ωοθήκες; Από τη στιγμή που επιθυμείτε να αποκτήςετε ένα μωράκι καλό θα ήταν να ρυθμίσεις πρώτα τον κύκλο σου πχ με αντισυλληπτικά, σε συννενόηση πάντα με το γυναικολόγο σου...διαφορετικά, γνωμη μου ειναι οτι θα δυσκολευτείς αρκετά να συλλάβεις...

 

υγ: εφόσον έχεις 45 ημέρες καθυστέρηση, παίζει να είσαι και έγκυος...εγώ στη θέση σου πάντως θα έκανα ένα τεστ εγκυμοσύνης...

ναι εχω λιγες πολυκυστικες αλλα σπανια εχω καθυστερηση

εχω παει κ σε γυναικολογο κ μου ειπε καλυτερα να μη παρω χαπια κ εθιστει τ σωμα μου σ αυτα απο τη στιγμη που η καθυστερηση ειναι σπανια

η καθυστερηση υπηρχε ουτος συ αλλος

ειχα ηδη καθυστερηση 40 ημερων αλλα οχι λογο εγκυμοσυνης

πριν 4-5 μερες εγινε η προσπαθεια κ ειναι πολυ νωρις για να μπορω να μαθω

απλα ρωταω αν υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνης απο τη στιγμη που αυτο εγινε σε μερες καθολου γονιμες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι εχω λιγες πολυκυστικες αλλα σπανια εχω καθυστερηση

εχω παει κ σε γυναικολογο κ μου ειπε καλυτερα να μη παρω χαπια κ εθιστει τ σωμα μου σ αυτα απο τη στιγμη που η καθυστερηση ειναι σπανια

η καθυστερηση υπηρχε ουτος συ αλλος

ειχα ηδη καθυστερηση 40 ημερων αλλα οχι λογο εγκυμοσυνης

πριν 4-5 μερες εγινε η προσπαθεια κ ειναι πολυ νωρις για να μπορω να μαθω

απλα ρωταω αν υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνης απο τη στιγμη που αυτο εγινε σε μερες καθολου γονιμες

 

Όταν λες λίγες πολυκυστικές τι ακριβώς εννοείς; Υπαρχουν λίγες κ πολλές; Επίσης, αρχικά έγραψες ότι η καθυστέρηση ειναι σύνηθες φαινόμενο κ τωρα γράφεις ότι είναι σπάνια...Λίγο μπερδεμένα μας τα λες...τεσπα θα προσπεράσω ολα τα παραπάνω κ θα σου απαντήσω πως θεωρητικά όχι...

 

υγ: η καθυστέρηση τελικά που οφείλεται;

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες λίγες πολυκυστικές τι ακριβώς εννοείς; Υπαρχουν λίγες κ πολλές; Επίσης, αρχικά έγραψες ότι η καθυστέρηση ειναι σύνηθες φαινόμενο κ τωρα γράφεις ότι είναι σπάνια...Λίγο μπερδεμένα μας τα λες...τεσπα θα προσπεράσω ολα τα παραπάνω κ θα σου απαντήσω πως θεωρητικά όχι...

 

υγ: η καθυστέρηση τελικά που οφείλεται;

Λοιπον για να σου δωσω να καταλαβεις οταν λεω λιγες εννοω οτι τα ωοθηλακια που δεν αυξανουν τον ογκο τους ειναι λιγα

εχω αστατη περιοδο αλλα 30-35 μέρες και οχι 45 γι αυτο λεω σπανια

ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια οχι καλα νεα .

δυστυχως ο γιατρος μας ειπε οτι λογω κυρσοκυλης ο ενας ορχης λειτουργει κ ο αλλος ειναι σε ατροφια .παρολα αυτα μας ειπε να δωσουμε ενα εξανμηνο περιθωριο προσπαθειων ακομα.

εκεινο που με μπερδεψε ειναι οτι με τον υπερηχο η δικη μου γιατρος , στην 11η μερα του κυκλου μου βρηκε ωοθυλακειο 2,5 εκ ( δεν αισθανομουν τιποτα απο υγρα) κ μάλλον ημουν γονιμη λεει . Σημερα ειμαι στην 27η μερα κ αισθανομαι λιγα υγρακια ο κυκλος μου ειναι περιπου 32-35 μερες . μετραω τοσο λαθος?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια οχι καλα νεα .

δυστυχως ο γιατρος μας ειπε οτι λογω κυρσοκυλης ο ενας ορχης λειτουργει κ ο αλλος ειναι σε ατροφια .παρολα αυτα μας ειπε να δωσουμε ενα εξανμηνο περιθωριο προσπαθειων ακομα.

εκεινο που με μπερδεψε ειναι οτι με τον υπερηχο η δικη μου γιατρος , στην 11η μερα του κυκλου μου βρηκε ωοθυλακειο 2,5 εκ ( δεν αισθανομουν τιποτα απο υγρα) κ μάλλον ημουν γονιμη λεει . Σημερα ειμαι στην 27η μερα κ αισθανομαι λιγα υγρακια ο κυκλος μου ειναι περιπου 32-35 μερες . μετραω τοσο λαθος?

 

Κορίτσι καλησπέρα.Το ωοθυλάκιο 2.5 εκ.που λες είναι κυστικό,δε σου το είπε η γιατρός σου?Απ'ότι ξέρω μέχρι 2εκ σπάνε αυτά,όταν είναι μεγαλύτερα είναι κυστικά.Ψάξτο λίγο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ωπα! δεν μπου ειπε για πολυκυστικες κτλ!να παρω δυτερη γνωμη λες?

 

Δε λέω ότι έχεις πολυκυστικές,αλλά απ'ότι ξέρω το ωοθυλάκιο δεν έσπασε,δεν έκανες ωορρηξία και έγινε κυστικό.Μετά τα 2εκ είναι κυστικά,το ξέρω γιατί είχα πολλές φορές.Συνήθως φεύγουν με τη περίοδο.Αλλά έπρεπε να σου το πει.

Link to comment
Share on other sites

Δε λέω ότι έχεις πολυκυστικές,αλλά απ'ότι ξέρω το ωοθυλάκιο δεν έσπασε,δεν έκανες ωορρηξία και έγινε κυστικό.Μετά τα 2εκ είναι κυστικά,το ξέρω γιατί είχα πολλές φορές.Συνήθως φεύγουν με τη περίοδο.Αλλά έπρεπε να σου το πει.

 

Εμένα στα 22-24 χιλιοστά σπάνε. Μήπως για κάθε κοπελα ειναι λιγο διαφορετικά?

Link to comment
Share on other sites

Αν και οι περισσότεροι γυναικολόγοι το γνωρίζουν και το ζητάνε, δεν αναφέρεται πουθενά σε προηγούμενες δημοσιεύσεις, όποτε το επισημαίνω εγώ.

 

Είναι, λοιπόν, σκόπιμο να γινεται και η εξέταση που λέγεται "Εμμεση Coombs", καλύτερα στις 12 περίπου εβδομάδες. Αν είναι θετική πρέπει να επαναλαβάνεται κάθε 4 περίπου εβδομάδες και καλό είναι να ζητηθεί και η συνδρομή αιματολόγου για τη σημασία του αποτελέσματος. Αν είναι αρνητική, συνιστάται να επαναλαμβάνεται στις 28 περίπου εβδομάδες. Αν είναι θετική, ισχύει ότι ανωτέρω. Αν είναι αρνητική, δε χρειάζεται άλλη επανάληψη, εκτός αν μεσολαβήσει αιμορραγία ή επέμβαση στη μητέρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλημερα κοριτσια...καινουρια στο φορουμ και εχω μπερδευτει λιγακι δε ξερω που να γραψω για τα θεματα μου...σε μια σελιδα βλεπω δημοσιευσεις απο το 2012 εως και σημερα υπαρχει κατι πιο οργανωμενο? τί κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...