Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ρατσισμος στο νηπιο


taz34

Recommended Posts

Καλησπερα! Σημερα μια μαμα μου διηγηθηκε ενα περιστατικο ρατσισμου(απανθρωπιας το λεω εγω)προς το 10χρονο κοριτσακι της που ανηκει στο φασμα του αυτισμου απο μια 25χρονη κοπελα. Αυτη η κοπελα πηγε στο παρτυ της μικροτερης κορη της ως ανιματερ,η μαμα ηδη εχει προειδοποιησει την κοπελα οτι η μεγαλη κορη ανηκει στο φασμα κι οτι δε χρειαζεται να ασχοληθει μαζι της, η δουλεια της με λιγα λογια ηταν να ασχοληθει με τα υπολοιπα παιδια. Η κοπελα αυτη στη διαρκεια του παρτυ και για αγνωστο λογο ηθελε οπωσδηποτε να παιξει μαζι της κι αρχισε να το πιεζει να παιξει,αυτο οπως ηταν αναμενωμενο αντεδρασε κι η ανιματερ σχολιασε:''τοσο κακομαθημενο πια??οτι θες τους κανεις ολους...'' Κι αυτα εγιναν στο διαστημα π οι γονεις οργανωναν το κοψιμο της τουρτας και δεν ειχαν το νου τους στο παιδι...

Και ερχομαι να ρωτησω αυτα τα σχολια απο ενα 25χρονο ατομο γινεται να ειπωθουν?? Δε μπορω να ακομα να χωνεψω οτι ειμαστε στον 21ο αιωνα και δεν δειχνουμε τουλαχιστον λιγο σεβασμο σε καποιον που διαφερει...

Αν και ολα ξεκινανε απ την οικογενεια και στη συνεχεια απ το σχολειο... αν δεν μπορουν οι γονεις να δειξουν στο παιδι τους οτι η διαφορετικοτητα δεν ειναι κατι κακο αλλα κατι απολυτως φυσιολογικο. Τουλαχιστον στο σχολειο θα επρεπε να δίνεται η ευκαιρια στο παιδι να δει τα πραγματα πιο ξεκαθαρα! Απο το νηπιαγωγειο θα πρεπε να προαγεται το αντιρατσιστικο πνευμα και να γινεται ξεκαθαρο οτι καθε ανθρωπος ειναι ξεχωριστος και εχει δικαιωμα στη ζωη... Το τριτο βιντεο με εχει συγκλονισει http://www.greeklish.info/gr/world/230 Ελεγε το ονειρο του και τον αποδοκιμαζαν,ομως τα καταφερε!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα! Σημερα μια μαμα μου διηγηθηκε ενα περιστατικο ρατσισμου(απανθρωπιας το λεω εγω)προς το 10χρονο κοριτσακι της που ανηκει στο φασμα του αυτισμου απο μια 25χρονη κοπελα. Αυτη η κοπελα πηγε στο παρτυ της μικροτερης κορη της ως ανιματερ,η μαμα ηδη εχει προειδοποιησει την κοπελα οτι η μεγαλη κορη ανηκει στο φασμα κι οτι δε χρειαζεται να ασχοληθει μαζι της, η δουλεια της με λιγα λογια ηταν να ασχοληθει με τα υπολοιπα παιδια. Η κοπελα αυτη στη διαρκεια του παρτυ και για αγνωστο λογο ηθελε οπωσδηποτε να παιξει μαζι της κι αρχισε να το πιεζει να παιξει,αυτο οπως ηταν αναμενωμενο αντεδρασε κι η ανιματερ σχολιασε:''τοσο κακομαθημενο πια??οτι θες τους κανεις ολους...'' Κι αυτα εγιναν στο διαστημα π οι γονεις οργανωναν το κοψιμο της τουρτας και δεν ειχαν το νου τους στο παιδι...

Και ερχομαι να ρωτησω αυτα τα σχολια απο ενα 25χρονο ατομο γινεται να ειπωθουν?? Δε μπορω να ακομα να χωνεψω οτι ειμαστε στον 21ο αιωνα και δεν δειχνουμε τουλαχιστον λιγο σεβασμο σε καποιον που διαφερει...

Αν και ολα ξεκινανε απ την οικογενεια και στη συνεχεια απ το σχολειο... αν δεν μπορουν οι γονεις να δειξουν στο παιδι τους οτι η διαφορετικοτητα δεν ειναι κατι κακο αλλα κατι απολυτως φυσιολογικο. Τουλαχιστον στο σχολειο θα επρεπε να δίνεται η ευκαιρια στο παιδι να δει τα πραγματα πιο ξεκαθαρα! Απο το νηπιαγωγειο θα πρεπε να προαγεται το αντιρατσιστικο πνευμα και να γινεται ξεκαθαρο οτι καθε ανθρωπος ειναι ξεχωριστος και εχει δικαιωμα στη ζωη... Το τριτο βιντεο με εχει συγκλονισει http://www.greeklish.info/gr/world/230 Ελεγε το ονειρο του και τον αποδοκιμαζαν,ομως τα καταφερε!!

 

Δυστυχώς δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση.

 

Συνάδελφος που ήταν σε παράλληλη στήριξη ενός παιδιού στο φάσμα του αυτισμού σε νηπιαγωγείο, άκουσε (μέσα σε πολλά άλλα) από τη βασική νηπιαγωγό της τάξης "πάρε το ειδικό σου παιδί και εξαφανιστείτε από μπροστά μου".

Δεν θα το σχολιάσω, γιατί πολύ απλά θα χρησιμοποιήσω πολύ απρεπείς εκφράσεις

Link to comment
Share on other sites

Η κοπελα αυτη στη διαρκεια του παρτυ και για αγνωστο λογο ηθελε οπωσδηποτε να παιξει μαζι της κι αρχισε να το πιεζει να παιξει,αυτο οπως ηταν αναμενωμενο αντεδρασε κι η ανιματερ σχολιασε:''τοσο κακομαθημενο πια??οτι θες τους κανεις ολους...''

Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν πρόκειται για ρατσισμό ή μη αποδοχή της διαφορικότητας, αλλά για άγνοια. Αν ξέρεις τι σημαίνει αυτισμός δεν ερμηνεύεις την αντικοινωνικότητα που δείχνουν τα παιδιά αυτά ως αγένεια και δεν τα αποκαλείς κακομαθημένα. Αυτό το κάνεις όταν δεν ξέρεις τι είναι ο αυτισμός οπότε και αντιμετωπίζεις τα παιδιά αυτά όπως οποιοδήποτε άλλο.

 

Το ερώτημα είναι αν κάποιος που εργάζεται ως ανιματέρ έπρεπε 1. να είχε στοιχειώδεις γνώσεις για τον αυτισμό και 2. να ακολουθεί τις οδηγίες που έχουν δοθεί από τους γονείς και να μην κάνει τα δικά του.

 

Και 3. αν θα έπρεπε να μπορεί να συγκρατήσει τα νεύρα ή την απογοήτευσή του όταν κάποιο παιδάκι δεν ανταποκρίνεται (για οποιοδήποτε λόγο) και να μην το κακολογήσει, τουλάχιστον όχι μπροστά του.

Link to comment
Share on other sites

Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν πρόκειται για ρατσισμό ή μη αποδοχή της διαφορικότητας, αλλά για άγνοια. Αν ξέρεις τι σημαίνει αυτισμός δεν ερμηνεύεις την αντικοινωνικότητα που δείχνουν τα παιδιά αυτά ως αγένεια και δεν τα αποκαλείς κακομαθημένα. Αυτό το κάνεις όταν δεν ξέρεις τι είναι ο αυτισμός οπότε και αντιμετωπίζεις τα παιδιά αυτά όπως οποιοδήποτε άλλο.

 

Το ερώτημα είναι αν κάποιος που εργάζεται ως ανιματέρ έπρεπε 1. να είχε στοιχειώδεις γνώσεις για τον αυτισμό και 2. να ακολουθεί τις οδηγίες που έχουν δοθεί από τους γονείς και να μην κάνει τα δικά του.

 

Και 3. αν θα έπρεπε να μπορεί να συγκρατήσει τα νεύρα ή την απογοήτευσή του όταν κάποιο παιδάκι δεν ανταποκρίνεται (για οποιοδήποτε λόγο) και να μην το κακολογήσει, τουλάχιστον όχι μπροστά του.

 

Ναι ακριβως αυτο!

 

Πολυ κρίμα πάντως

Παραπονέθηκε κανένας για αυτη την 'επαγγελματια';

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν περιπτώσεις αυτισμού που είναι δύσκολα αντιληπτές.

Κακώς εκφράστηκε έτσι η ανιματερ, αλλά μην φτάσουμε στο σημείο να λέμε ότι θα πρεπει να χει γνώσεις για τόσο εξειδικευμένα θέματα.

Εγώ αν είχα στο περιβάλλον μου παιδάκι αυτιστικός ή με οποιοδήποτε πρόβλημα, θα ενημέρωνα την ανιματερ ώστε να μην έρθει σε δύσκολη θεση ούτε το παιδί, ούτε οι γονείς αλλά ούτε κ ο οικοδεσπότης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια συγνώμη αλλά δεν ειχα διαβάσει το αρχικό μνμ τηςκοπέλας για το παρτυ. Εκεί αναφέρει ότι η ανιματερ ενημερώθηκε.... Οπότε συγνώμη, αλλά εγω προσωπικά θα την έκανα σκουπίδι. Πόσο στόκος μπορεί να εισαι όταν εφόσον ενημερώθηκες, προχωρήσες σε τέτοιο σχόλιο!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Emmaki ειναι τραγική αυτή η νηπιαγωγός...δεν θα πρεπε τέτοια άτομα να εργάζονται σ' αυτους τους χώρους γιατί μπορούν να κάνουν ζημιά στα παιδάκια. κι όπως είχα αναφέρει και με το βιντεάκι που ανάρτησα μπορούν να καταστρέψουν τα όνειρά τους.

Όσο για το περιστατικό που ανέφερα το θεωρώ ρατσιστικό γιατί το παιδάκι είναι ιδιαίτερο, αφού μπροστά σε αγνώστους δεν μιλάει καθόλου. Η κοπέλα ακόμα και να μην ήξερε τι είναι ο αυτισμός, θα μπορούσε κάλιστα να το θεωρήσει κωφό.

Όταν τα σχόλια έφτασαν στους γονείς την απομάκρυναν απ'τα παιδιά και της ζήτησαν να φύγει, της είπαν μεσα σ'ολα οτι θα έπρεπε τουλάχιστον να ακολουθεί της οδηγίες που της δίνονται, την πληρωσαν και εφυγε.

Ήταν σχετικά ευγενικοί γιατί ήδη είχαν αναστατωθεί οι καλεσμένοι και κάποιος της μιλησε πολυ άσχημα(όχι άδικα φυσικά)...

Link to comment
Share on other sites

Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν πρόκειται για ρατσισμό ή μη αποδοχή της διαφορικότητας, αλλά για άγνοια. Αν ξέρεις τι σημαίνει αυτισμός δεν ερμηνεύεις την αντικοινωνικότητα που δείχνουν τα παιδιά αυτά ως αγένεια και δεν τα αποκαλείς κακομαθημένα. Αυτό το κάνεις όταν δεν ξέρεις τι είναι ο αυτισμός οπότε και αντιμετωπίζεις τα παιδιά αυτά όπως οποιοδήποτε άλλο.

 

Το ερώτημα είναι αν κάποιος που εργάζεται ως ανιματέρ έπρεπε 1. να είχε στοιχειώδεις γνώσεις για τον αυτισμό και 2. να ακολουθεί τις οδηγίες που έχουν δοθεί από τους γονείς και να μην κάνει τα δικά του.

 

Και 3. αν θα έπρεπε να μπορεί να συγκρατήσει τα νεύρα ή την απογοήτευσή του όταν κάποιο παιδάκι δεν ανταποκρίνεται (για οποιοδήποτε λόγο) και να μην το κακολογήσει, τουλάχιστον όχι μπροστά του.

 

καλησπερα σε ολες σας.Ειμαι κι εγω μια μαμα που οπως κι εσεις πιστευω οτι νιαζομαστε και φροντιζουμε για το καλυτερο οσον αφορα τα παιδια μας και εννοω την ψυχη τους ακομα και αν προκειται απλα για ενα παιδικο παρτυ.Το θεμα που αναδειξατε σχετικα με τον αυτισμο και τη διαφορετικοτητα γενικοτερα ειναι πολυ σοβαρο. Αυτο που απασχολει εμενα ομως ειναι το ποιον θα βαλω μεσα στο σπιτι μου για να διασκεδασει τα παιδια μου και τους φιλους τους.Θελω ανθρωπο πανω απο ολα με ηθος , αγαπη και σεβασμο στην παιδικη ψυχη,δε χρειαζεται να εχει ιδιαιτερες γνωσεις για ατομα με ειδικες αναγκες.Αυτο πιστευω οτι το βρεισκεις μονο απο παιδαγωγους που ασχολουνται με παιδικα παρτυ.Εγω ειμουν πολυ τυχερη στα γενεθλια της κορης μου καλεσα μια απο τις επισημες εταιριες και συγκεκριμενα το polyparty (που εχει μονο παιδαγωγους) oπου ηρθε μια εξαιρετικη κοπελα.Τα παιδια περασαν υπεροχα και ολοι οι γονεις μειναμε ευχαριστημενοι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

πριν λιγες μέρες διαβασα κάπου εδώ μέσα ένα άρθρο http://www.greeklish.info/gr/world/230 το τελευταίο βίντεο με αγγιξε ιδιαίτερα...

Κάπου λέει ότι ο δάσκαλος του έκλεινε την τηλεόραση να μη βλέπει μουσικά καναλια θέλοντας να τον προσγειώσει γιατί είναι κωφός και δε γίνεται να ασχοληθεί μ'αυτα. Σ'αυτό το σημείο σκεφτηκα αν αυτό το παιδί ήταν στην Ελλάδα ίσως να είχε φάει και ξύλο για να ξεχάσει το παιδικό του όνειρο....αν είχε μία νηπιαγωγό σαν αυτή που αναφέρει το emmaki.:(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...