Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαζι στο δωματιο ή χωρια?


Τα παιδια σας ειναι στο ιδιο δωματιο?  

414

  1. 1. Τα παιδια σας ειναι στο ιδιο δωματιο?



Recommended Posts

Περιμενουμε το 2ο αγορακι μας με το καλο αλλα με προβληματιζει κατι.

Στο σπιτι εχουμε 3 κρεβατοκαμαρες. 1 του Βασιλη, μια δικη μας και 1 το εχουμε κανει γραφειο.

 

Ο μπαμπας πιστευει οτι εφοσον χωρανε μπορουν να μοιραστουν τα 2 παιδακια το ιδιο δωματιο (μιας και δεν ξερουμε που να παμε το τεραστιο γραφειο μετα). Επισης λεει οτι θα μπορουν να διαβαζουν στο γραφειο μεγαλωνοντας . Τελος θεωρει οτι η καθημερινη τριβη δενει τα παιδια και οτι και εκεινος μοιραστηκε το δωματιο του με την αδερφη του χωρις προβλημα.

 

Εγω παλι πιστευω οτι το μικρο θα παραβιασει τον χωρο του ΒΑσιλη και δεν θελω να περασει κατι τετοιο. Πιστευω οτι ειναι πιο ευκολο να εχουν ο καθενας τα παιχνιδια του και το χωρο του.

Γενικα θελω να κανω οτι ειναι δυνατον ωστε να μην δημιουργησω αντιζιλια.

 

Θα με βολευε πολυ να ειναι στο ιδιο δωματιο αλλα με τρομαζει η ιδεα του τι μπορει να γινει την νυχτα πχ. με τα 2 αδερφια. Ισως ειμαι υπερβολικη. Ισως να εχω αδικο .

Θα με ενδιεφεραν οι αποψεις σας .

Παραθετω και poll για το στατιστικο του θεματος αλλα θελω πολυ τα σχολια και τις εμπειριες σας σε αυτο.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Με το καλό το μωράκι σου και να χαίρεσαι το ήδη υπάρχον.....

 

Εμείς έχουμε 2 κρεβατοκάμαρες οπότε θέλω δε θέλω αν κάνω και δεύτερο παιδί θα τη μοιράζονται. Αν και από τότε που κοιτούσαμε για αγορά σπιτιού ποτέ δεν ήθελα τρίτη κρεβατοκάμαρα έτσι ώστε να χωρίσω τα παιδιά.

 

Εγώ είμαι υπέρ του να μοιράζονται τα παιδά το ίδιο δωματιο. Είναι ωραίο να μάθουν τα παιδιά να συγκατοικούν και να μοιράζονται το χώρο τους και τα πράγματά τους. Από την άλλη θα πρέπει να μάθουν πως το ότι θα είναι στον ίδιο χώρο δεν σημαίνει πως δεν θα υπάρξουν στιγμές που θα πρέπει να σέβονται και την ιδιωτική ζωή του καθενός και να του αφήνουν και το χώρο του. Είναι μια εμπειρία που ίσως τα βοηθήσει αργότερα να συνυπάρξουν και πιο εύκολα και με ξένους ανθρώπους (σπουδές, στρατός). Λέω εγώ τώρα.

 

Και κάτι το οποίο το άκουγα από φίλες μου και μου άρεσει ήταν το βράδυ πριν το ύπνο που τα αδέλφια, ξαπλωμένα και χαλαρωμένα, συζητάν με τις ώρες για το πως πέρασε η μέρα τους, τις χαρές τους, ανησυχίες τους (αδελφικές και συνάμα φιλικές συζητήσεις που γίνονται σε τέτοιες μοναδικές ώρες ηρεμίας και λίγο πριν τον ύπνο).

 

Για το δέσιμο δεν νομίζω πως βοηθάει το ιδιο το δωμάτιο. Αν είναι να γίνει θα γίνει. Εγώ με την αδερφή μου πάντα μαζί κοιμόμασταν αλλά την ημέρα πλακωνόμασταν. Ποτέ δεν δεθήκαμε. Οπότε αυτό το παραπάνω που έκαναν φίλες μου με τις αδερφές τους εγώ δεν το έζησα με τη δικιά μου αλλά με φίλες μου σε διακοπές .

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

ο βασιλης ειναι ήδη μεγαλο παιδακι.Εγώ θα συμφωνουσα απολυτα με το συζηγο σου εαν ειχαν μικροτερη διαφορα ηλικιας.Από τη στιγμη που εχεις τη δυνατοτητα η προσωπικη μου γνωμη ειναι να εχει ο καθενας το χωρο του.

Σε ζηλευω πολυ που εχεις τριτο δωματιο γιατι εγω απο τωρα σκεφτομαι τι θα κανω οταν αποφασισω να κανω δευτερο παιδακι.Πχ το βραδυ που θα ξυπναει το βρεφος θα πρεπει να ξυπναει και ο μεγαλος? τα παιχνιδια τους που θα ειναι εντελως διαφορετικα λογω ηλικιας?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχα διαβάσει ότι οι ψυχολόγοι προτείνουν τα παιδιά να είναι μαζί, τουλάχιστον τα πρώτα χρόνια. Να μάθει το ένα να ζει με τις ανησυχίες του άλλου, να μοιράζονται, να παίζουν μαζί...

 

Έχω κι εγώ 3ο δωμάτιο, το οποίο είναι γραφείο, σιδερωτήριο, αποθήκη, κλπ... :D Και αναρωτιέμαι αν κάνω 2ο τι θα γίνει? Επίσης, η μικρή μου είναι στην κοντινότερη προς εμένα κρεβατοκάμαρα, οπότε αν έβαζα κάπου το μωρό θα ήταν εκεί για να είμαι πιο κοντά. Η μικρή μου όμως φαντάζομαι αυτό δεν θα το έπαιρνε και πολύ θετικά. Εγώ σκέφτομαι να τα έχω μαζί στην αρχή, και όταν η μεγάλη πάει σχολείο και θέλει γραφείο, βιβλιοθήκη και περισσότερο χώρο να τα χωρίσω.

 

Βέβαια, ακόμα δεν ήρθε το 2ο, και μέχρι να έρθει μπορεί η μεγάλη να έχει πάει ήδη σχολείο :D , οπότε μάλλον θα είναι χωριστά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ 3ο δωμάτιο, το οποίο είναι γραφείο, σιδερωτήριο, αποθήκη, κλπ... :D

 

Κατι τετοιο συμβαινει με μας. Για να αδειασω αυτο το δωματιο θα εχω προβλημα στο που θα σιδερωσω, που θα παω ολο αυτο το γραφειο κλπ.

Να τελικα τι χρειαζεται μια αποθηκουλα μικρη (στερνη μου γνωση .... :roll: )

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα παιδιά θέλουν και τα ίδια να είναι μαζί. Όμως κατά τη γνώμη μου όχι από την αρχή. Τον πρώτο χρόνο που το πρόγραμμα του μικρού είναι ρευστό νομίζω ότι θα ενοχλεί τον μεγάλο. Κι εγώ έχω τον ίδιο προβληματισμό με εσένα, αλλά θα ΄βάλω το μικρό στο γραφείο για κάποιους μήνες και μετά θα τον εγκαταστήσω στο παιδικό δωμάτιο. Να έχει την ευκαιρία και ο μεγάλος να συνηθίσει την παρουσία του....

Link to comment
Share on other sites

Από την πρώτη μέρα στο σπίτι η μικρή μου κοιμήθηκε στο ίδιο δωμάτιο με τον αδελφό της. Δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα. Όμως επειδή εγώ είχα παιδικά κατάλοιπα (3 κορίτσια σε ένα μικρό δωμάτιο) και ήθελα να έχει το κάθε παιδί το χώρο του, επιπλέον ένα τεράστιο σαλόνι (όπου ο μεγάλος μου έκανε άνετα ποδήλατο-τρίκυκλο!!!!!!!!!!!!!!!!!) έφτιαξα δωμάτιο για τη μικρή, και δεν το μετάνιωσα. Τώρα που μεγαλώνουν κι αρχίσανε και οι σχετικές φαγωμάρες, τα χωρίζω, πάει το καθένα στο δωμάτιό του να παίξει για να ηρεμήσουν. Από την άλλη έχουν δύο δωμάτια δικά τους κι έχουν επιλογές στο πού θα παίξουν και με τι. Όταν έρχονται από την άλλη φίλοι ή συγγενείς με παιδιά, τα βλέπεις ότι από μόνα τους χωρίζονται (είτε ηλικιακά είτε αγόρια κορίτσια) και παίζουν πολύ ήσυχα (κι όχι απαραίτητα στα αντίστοιχα δωμάτια). Επιπλέον, όλα τα παιχνίδια είναι κοινά (έτσι κι αλλιώς έχουν προτιμήσεις), εκτός από κάποια που είναι ιδιαίτερα για καθε παιδί κι έχουν τη θέση τους στα δωμάτιά τους (τ' άλλα πάνε βόλτες). Επί του πρακτέου, είναι βολικό όταν κάποιο από τα δύο είναι άρρωστο και θέλεις να έχει κάποια ησυχία, και τώρα που αρχίζουμε Δημοτικό θα μπορεί να διαβάσει πιο ήσυχα. Γενικά, πιστεύω ότι και το ένα και το άλλο έχει θετικά κι αρνητικά (όπως όλα τα πράγματα), κι εγώ όπως προείπα είχα και παιδικά κατάλοιπα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μεγαωσα με την αδερφη μου στο ιδιο δωματιο...και οταν εφυγε με στεναχωρεσε....μ αρεσε που ειχα παρεα το βραδυ.

Τα παιδια μου τα εχω και τα 3 σ ενα δωματιο..(αν και ειχα την δυνατοτητα να εχουν το καθενα το δικο τους δωματιο..δεν το εκανα)

Θεωρω οτι τους κανει πολυ καλο να μαθουν να μοιραζονται ακομα και τον χωρο τους (εχω ακουσει περιπτωση που μοναχοπαιδι...οταν παντρευτηκε..δυσκολευοταν να κοιμηθει με την γυναικα του ..και αλλαζε δωματιο :shock::? ) και γενικα τα παιχνιδια τους ωστε να μην γινονται εγωκεντρικα .

Παντως τα διδυμα τα ειχα στο δωματιο μου για κανα 5 μηνο..και μετα οταν τα πηγα στο ιδιο δωματιο και τα 3...σιγα σιγα μαθαν και οταν ξυπναγε το ενα τ αλλα ουτε κουνιοντουσαν :wink:

Link to comment
Share on other sites

Με τον αδερφό μου ήμασταν για κάποια χρόνια στο ίδιο δωμάτιο.

Στην αρχή είχε πλάκα, γιατί πιάναμε κουβέντα το βράδυ πριν κοιμηθούμε.

Όταν έφτασα στο γυμνάσιο, άρχισε να μ' ενοχλεί η παρουσία του (σημειώνω πως ο αδερφός μου είναι μικρότερος κατά 4,5 χρόνια).

Ήθελα το χώρο μου, την ησυχία μου, ο μικρός φοβόταν κι ήθελε αναμμένο φωτάκι, εγώ για να κοιμηθώ θέλω μαύρα σκοτάδια κλπ.

Ευτυχώς υπήρχε η δυνατότητα κι άλλαξα υπνοδωμάτιο. Παρ' όλο που πήγα σε μικρότερο δωμάτιο, δεν με πείραξε καθόλου! Επιτέλους είχα το δικό μου χώρο.

Αν υπάρχει η δυνατότητα, θεωρώ ότι πρέπει να ρωτάμε τα παιδιά μας τι θέλουν να κάνουν. Ο καθένας μας είναι διαφορετικός :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μεχρι ποσο χρονων τα ειχες μαζι Νικολ? Και ποσο ειναι τα παιδακια σου?

 

Ήταν μαζί 1 χρόνο. Ο Φοίβος ήταν 3 και η Νεφέλη νεογέννητη. Άρα ήταν μαζί μέχρι τα 4 και 1.

 

Τώρα είναι 6 και 3 χρονών.

 

Πάντως όσο ήταν μαζί δεν είχα κανένα πρόβλημα.

 

Και όπως προείπα, εγώ είχα και λίγο "κόλλημα" με τα διαφορετικά δωμάτια.

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός είναι 1 έτους και ο μεγάλος 5. Τους έχω στο ίδιο δωμάτιο γιατί προς το παρόν δεν υπάρχει δυνατότητα για χωριστό... Δεν είναι και ότι καλύτερο, ο μικρός εξερευνεί τον κόσμο και ο μεγάλος τσαντίζεται που του πειράζει τα πράγματα. Ο μικρός ξυπνάει την νύχτα και θέλει την μαμά μαζί, στριμώχνω τον μεγάλο στο κρεββάτι για να ξαπλώσω και εγώ....

Δεν είναι άδικο για τον μεγάλο?

 

Μόλις τον ρώτησα αν θέλει να είναι με τον αδελφό του ή αν θέλει δικό του δωμάτιο και μου απάντησε οτι θέλει δικό του δωμάτιο και όχι μόνο αυτό, ξέρετε τι άλλο μου είπε??? Μόλις μεγαλώσει ο μπέμπης να του δώσω άλλη μαμά για να μ εέχει μόνος του :shock:

 

Έχουμε σκοπό του χρόνου που θα πάει πρώτη, να του δημιουργήσουμε χωριστό δωμάτιο .

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τον ρώτησα αν θέλει να είναι με τον αδελφό του ή αν θέλει δικό του δωμάτιο και μου απάντησε οτι θέλει δικό του δωμάτιο και όχι μόνο αυτό, ξέρετε τι άλλο μου είπε??? Μόλις μεγαλώσει ο μπέμπης να του δώσω άλλη μαμά για να μ εέχει μόνος του :shock:

.

 

Τι γλυκουλης :D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

στην αρχή (οταν με το καλό έρθει δεύτερο) θα τα βάλω μαζί. Οταν το Δεσποινάκι μου αρχίσει σχολείο μάλλον θα τα χωρίσω δωμάτιο και το καθένα να έχει τον χώρο του.

.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ και ο αδερφός μου μοιραζόμασταν ένα μικρό δωμάτιο και για ύπνο αλλά και για διάβασμα. Με διαφορά 3 χρόνια τα καταφέρναμε πολύ καλά θα έλεγα με τους συμβιβασμούς. Ο ένας ήθελε να διαβάσει ενώ ο άλλος ήθελε να μιλήσει στο τηλέφωνο και τόσα άλλα. Προσωπικά όμως θα έλεγα πως είναι προτιμότερο το κάθε παιδάκι να έχει το δικό του χώρο. Και αυτό δεν φαίνεται όσο είναι μικρά αλλά σε μεγαλύτερη ηλικία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έχω δυνατότητα να τα χωρίσω, παρ' όλ' αυτά η κόρη μου ζήτησε από την αρχή να κοιμάται στο ίδιο δωμάτιο με το μωρό, αν και τη δελέασα προτείνοντάς της να της κάνω το σουπερ πριγκηπικό δωμάτιο! Αυτή συνειδητοποιημένη επέμενε στην αρχική επιλογή της. Δεν υπήρξε εδώ και 7 μήνες που "συγκστοικούν" κανένα απολύτως πρόβλημα. Όταν το μωρό ξυπνούσε τη νύχτα, η μεγάλη δεν καταλάβαινε τίποτα. Το άλλο δωμάτιο το έχω γραφείο και παιδότοπο ταυτόχρονα. Έτσι όταν το μωρό κοιμάται, η κόρη μου παίζει άνετα μόνη της ή με παρέα στο γραφείο. Στο υπνοδωμάτιο πηγαίνει για ύπνο ή για παιχνίδι τις υπόλοιπες ώρες. Πρόσφατα της ξαναπρότεινα να χωρίσουν, αλλά και πάλι δεν δέχτηκε. Το θέλει κοντά της και το σέβομαι. Αν στο μέλλον υπάρξει πρόβλημα με σχολεία κλπ (έχουν 4 χρόνια διαφορά) τότε θα τους χωρίσω. Θα σου πρότεινα να ακούσεις την επιθυμία του μεγάλου σου παιδιού σ' αυτό το θέμα. Είναι σημαντικό πως το βλέπει και το ίδιο. Άλλα παιδάκια θέλουν να είναι μαζί και άλλα όχι.

an1cqgJ0g411210MjgxbHp8Mzg3NjZkYXxvdXIgcHJpbmNlc3MgaXM.gif.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Έχω φτιάξει διαφορετικά δωμάτια και για τις 2 και μάλιστα κουκλίστικα. Το ένα βρεφικό και το άλλο παιδικό. Μόνο που δεν κοιμούνται εκεί..... παραμονο κάποια μεσημέρια. Απλά εκεί παίζουν και ντύνονται. Τις έχουμε και τις 2 μαζί μας στην κρεβατοκάμαρα που είναι στη σοφίτα ενώ τα δωμάτια τους στο ισόγειο. Στο σπίτι πήγαμε πριν 10 μήνες όταν γεννήθηκε η μικρή και πριν από αυτό η μεγάλη μου κόρη όσο νοικιάζαμε κοιμόταν από 3-4 μηνών μόνη της. Εκανα τρομερες προσπαθιες για αν πιστει ο αντρας μου που την ηθελε μαζι μας. Του ειπα οτι πρεπει το μωρο να εχει το δωματιο του, την καθαρη του ατμοσφαιρα κλπ. Σε αυτό το σπίτι όμως που είναι και δικό μας τις έχουμε μαζί μας γιατί είναι τεράστιο. Με τίποτα δεν μπορούμε να αφήσουμε 2 μωρά σε άλλο όροφο. Ίσως αν γίνουν 11-12 χρόνων... και αποκτήσουμε γειτονία. Όταν λέω άλλο όροφο δεν μιλάμε για κοντινές αποστάσεις. Ίσως τους πάρω μια κουκετουλα σε ένα δωματιάκι που έχουμε δίπλα στην κρεβάτι κάμαρα και έχω μέσα μια ντουλάπα για τα στρώματα μόνο. Ο άντρας μου ομως συνήθισε με την μεγάλη μου και μου λέει πως δεν μπορεί να κοιμηθεί άμα δεν τον ακουμπάει (κλωτσάει εννοεί). Με νευριάζει πολύ με αυτό… Η μικρή δίπλα μας αλλά στο παρκοκρεβατο ακόμα ευτυχώς... άμα μεγαλώσει και αυτή… θα πάρουμε τετράδιπλη κρεβατοκάμαρα….Άμα κάνουμε και άλλο (ελπίζω όχι , ακόμα τουλάχιστον) θα κοιμόμαστε οριζόντια στο κρεβάτι…Άσε που με τόση κίνηση στο κρεβάτι δεν το βλέπω. Έχει και ένα καλό η υπόθεση….

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

Εμάς πάντως τα δύο μας αγόρια έχουν μικρή διαφορά (μόνο 16 μήνες) και κοιμούνται μαζί σχεδόν από την αρχή. Κράτησα το μωρό μαζί μου μόνο το πρώτο δίμηνο, και με το που άρχισε να κοιμάται σχεδόν συνέχεια το βράδυ, μετακόμισε μαζί με τον αδελφό του.

Παρόλο που και εμείς έχουμε τρεις κρεβατοκάμαρες στο σπίτι, και φυσικά η τρίτη είναι διαμορφωμένη ως γραφείο, δεν σκέφτηκα ποτέ πως θα χρειαζόταν να φτιάξω ξεχωριστό δωμάτιο για τον δεύτερο, ίσως γιατί είναι πολύ κοντά στην ηλικία, και μπορούν και μοιράζονται πολλά πράγματα.

Σκέφτομαι πως ίσως χρειαστεί να φτιάξουν ξεχωριστά δωμάτια στην εφηβεία τους, που ο καθένας θα έχει τις δικές του "ανυσηχίες", αλλά νωρίτερα πραγματικά δεν βρίσκω τον λόγο.

Φυσικά αν η διαφορά ηλικίας είναι μεγάλη, τότε ίσως υπάρχει κάποιο πρόβλημα εκει, και τα ξεχωριστά δωμάτια ίσως βοηθούν.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

γεια σας κοριτσια! κ εγώ προβληματιζομαι με αυτο το θέμα! Προς το παρον κοιμομαστε ολοι μαζι στο παιδικο μου δωματιο οταν παμε στο σπιτι μασ ομως θα πρεπει να αποφασισω που θα κοιμαται το καθε ενα. Ο Γιωργής μου ζητα να τα βάλω μαζι αλλα ήδη δυσκολευεται να αποδεχτει την αδερφούλα του αν τους βάλω μαζι θα είναι σαν εισβάλει στον χώρο του! Απο την αλλη ο δεσμός που αναπτύσεται αναμεσα στα δύο παιδια τα πρώτα χρόνια καθοριζει και την σχέση τους....... μεγαλο δηλειμμα

 

PS φοβάμαι και για την σωματικη ακεραιότητα της Φραουλας..... :roll:

The Boss 29/12/04

Frankie 20/05/08

Peekaboo 1/12/11

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Μεχρι τωρα ηταν μαζι.

Τωρα πια ομως πρεπει να μπει ο Γιαννης σιγα σιγα σε μονο κρεβατι και τιθετε θεμα χωρου .

Ελα μου που τωρα δεν θελουν να χωριστουν? Ο Γιαννης σιγουρα τσεκαρει αν ειναι ο Βασιλης διπλα πριν κοιμηθει και ο Βασιλης δηλωνει οτι θελει τον αδερφο του.:?:-?

Καθε βραδυ κολαμε κουνια (Γιαννη) με κρεβατι (Βασιλη) κατεβαζουμε καγκελο και παιζουν καμια ωρα πριν κοιμηθουν.

Ωι μανουλα μου.....

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το πρώτο σου παιδί είναι ήδη 6 ετών, νομίζω κι εγώ ότι το καλύτερο είναι ρωτήσεις το ίδιο. Μπορεί να σε εκπλήξει η απάντησή του! Πιστεύω ότι είναι θέμα χαρακτήρα, άλλα παιδιά θέλουν απόλυτη ανεξαρτησία, ενώ άλλα νιώθουν την ανάγκη μιας άλλης παρουσίας στο δωμάτιο. Ρώτα τον και σεβάσου την απόφασή του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Είμαι της άποψης, όταν υπάρχει η δυνατότητα να είναι σε ξεχωριστό δωμάτιο. Εϊναι πολύ σημαντικό να έχει το καθένα τον χώρο του. Και εμείς το γραφείο το μετατρέψαμε σε παιδικό δωμάτιο. Το έπιπλο ήταν και σε εμάς μεγάλο και επειδή δεν υπήρχε η δυνατότητα να το πάμε κάπου αλλού, το καταργήσαμε και πήραμε ένα μικρότερο.

Ειδικά στην περίπτωσή σου που το μεγάλο είναι 6 χρονών, δεν μπορείς να το περιορίσεις με ένα νήπιο, αφού επαναλαμβάνω υπάρχει δυνατότητα να έχει ο καθένας τον χώρο του. Για το γραφείο θα βρείτε άλλες λύσεις.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Εμεις τα παιδια (1 αγορι,1 κοριτσι)τα εχουμε στο ιδιο δωματιο.Ειναι σε κοντινες ηλικιες και θελει το ενα την παρεα του αλλου.Παντως πιστευω πως στην ηλικια των 10 πανω κατω καλα ειναι να χωριζονται ειδικα οταν ειναι διαφορετικου φυλου.

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...