Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θα δεχόσασταν να πάρει το μωρό σας μητρικό γάλα απο άλλη μητέρα  

241

  1. 1. Θα δεχόσασταν να πάρει το μωρό σας μητρικό γάλα απο άλλη μητέρα

    • όχι, ανεξαρτήτως καλής υγείας/καλής διατροφή/καθαριότητας της άλλης γυναίκας
      162
    • δεν ξέρω, πρέπει να το σκεφτώ
      58
    • ναι αρκεί να ήμουν σίγουρη για την υγεία / διατροφή / υγιεινή της
      175


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θυμάμαι τις γιαγιάδες μου να μου λένε πως στην κατοχή που βασανίστηκαν απο τις κακουχίες, την πείνα και το θάνατο ήταν συχνό φαινόμενο μια μάνα να βυζαίνει τα παιδιά μιας άλλης μάνας που δεν υπήρχε, επομένως αν βρισκόμουν σε παρόμοια κατάσταση φυσικά και θα ευγνωμονούσα τη γυναίκα που θα θήλαζε τα παιδιά μου σαν δικά της και αυτα θα έβρισκαν λίγες ώρες αγάπης και ομορφιάς μέσα σε μια άσχημη πραγματικότητα.Όλα λοιπόν είναι σχετικά...

Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσια μήπως το παρατραβάμε..γάλα από άλλη γυναίκα μα θα τρελαθούμε?δλδ θα δίνατε στο παιδί να φάει από κουτάλι που έχει φάει μια άλλη -ελεγμένη- γυναίκα..ξέρω κι εγώ άφωνη μένω ώρες ωρες με αυτά που διαβάζω..δεν λέω να είναι μονόδρομος η φόρμουλα και να προωθείται ο θηλασμός αλλά το ξενο γάλα είναι πιστοποιημένο από γιατρούς, ερευνητές επιστήμονες , για τις περιπτώσεις που τα μωρά δεν μπορούν να θηλάσουν..ξέρω κι εγώ στην κατοχή θα γυρίσουμε...

Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσια μήπως το παρατραβάμε..γάλα από άλλη γυναίκα μα θα τρελαθούμε?δλδ θα δίνατε στο παιδί να φάει από κουτάλι που έχει φάει μια άλλη -ελεγμένη- γυναίκα..ξέρω κι εγώ άφωνη μένω ώρες ωρες με αυτά που διαβάζω..δεν λέω να είναι μονόδρομος η φόρμουλα και να προωθείται ο θηλασμός αλλά το ξενο γάλα είναι πιστοποιημένο από γιατρούς, ερευνητές επιστήμονες , για τις περιπτώσεις που τα μωρά δεν μπορούν να θηλάσουν..ξέρω κι εγώ στην κατοχή θα γυρίσουμε...

 

Το οτι ειναι πιστοποιημενο με ISO και αλλα χιλια δυο χαρτια δε σημαινει οτι ειναι και το καλυτερο. Εχεις δει κανενα αλλο ζωο να πινει γαλα απο αλλο ειδος π.χ. αγελαδα να θυλαζει γατα; Καθε γαλα ειναι για το ιδιο ειδος ζωου οποτε οτι αλλο ειναι παρεμβολη στη φυση. Ναι δεν εχουμε πολλες φορες αλλη επιλογη και καταφευγουμε στη σκονη, οχι ομως και να λεμε οτι ειναι καλυτερο απο το γαλα του ειδους μας. Μακαρι να ειχα την δυνατοτητα να καταφυγο σε μια τροφο στα πρωτα μου παιδια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε θα έδινα στο παιδί μου γάλα άλλης μητέρας αν δεν είχαν προηγηθεί εξετάσεις που να πιστοποιούν ότι το γάλα είναι κατάλληλο. Υπάρχει πιθανότητα το παιδί να κολήσει κάτι από το γάλα, π.χ. AIDS.

 

Φυσικά και θα έδινα όμως ανθρώπινο γάλα από τράπεζα γάλατος στο παιδί μου σε περίπτωση που δεν μπορούσα να δώσω το δικό μου. Άλλωστε και στην επιστημονική βιβλιογραφία μετά το γάλα της μητέρας καλύτερη επιλογή για συμπλήρωμα θεωρείται το human banked milk και δεύτερη η φόρμουλα.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσια μήπως το παρατραβάμε..γάλα από άλλη γυναίκα μα θα τρελαθούμε?δλδ θα δίνατε στο παιδί να φάει από κουτάλι που έχει φάει μια άλλη -ελεγμένη- γυναίκα..ξέρω κι εγώ άφωνη μένω ώρες ωρες με αυτά που διαβάζω..δεν λέω να είναι μονόδρομος η φόρμουλα και να προωθείται ο θηλασμός αλλά το ξενο γάλα είναι πιστοποιημένο από γιατρούς, ερευνητές επιστήμονες , για τις περιπτώσεις που τα μωρά δεν μπορούν να θηλάσουν..ξέρω κι εγώ στην κατοχή θα γυρίσουμε...

Λιγο αντιφατικό δεν είναι όλο αυτό? Σε ξαφνιάζει που θα πιεί ένα παιδί γάλα απο άνθρωπο και δεν σε ξαφνιάζει που θα πιει γάλα σε σκόνη, επεξεργασμένο.Θα πιει δηλαδή γάλα...αλλά όχι υγρό γάλα...σε σκόνη..Και σε ξαφνιάζει που θα πιει γαλα ανθρωπου? Εχω σταματήσει τον θηλασμό..και εγώ αυτό το γάλα σε σκόνη δίνω...αλλά ξέρω τι σκατά του δίνω.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγω θα πλήρωνα άλλη Μαμα για να διασφάλισω το καλυτερο γάλα για το παιδι μου αν δεν μπορούσα για τον χ ψ λόγο να το προσφέρω εγω!!φυσικα μετα απο τις απαραίτητες εξετάσεις...Ειναι οτι καλυτερο για την ανάπτυξη του παιδιού και δεν συγκρίνεται με το επεξεργασμένο, βιομηχανοποιημένο αγελαδινο γάλα που κάποτε το πλασαρανε και για καλυτερο!!!ελεος...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα σας,

Εχω 1,84 λιτρα μητρικο γαλα καθως ειχα φτιαξει τραπεζα γαλακτος αλλα το κοριτσακι μου εμφανισε αλλεργια στα γαλακτοκομικα. Ξανακαναμε δοκιμη και εμφανισε παλι αιμα στα κακακια κι επειδη δοκιμη θα κανουμε παλι σε 4 μηνες δε θα μπορω να τα χρησιμοποιησω. Σκεφτηκα μηπως τα χρειαζεται καποια μανουλα και δεν τα πεταξα.

Ειμαι απολυτα υγιης και η διατροφη μου πολυ προσεγμενη.

Αν καποια μανουλα ενδιαφερεται ας μου στειλει πμ.

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

έμαθα πρόσφατα ότι η μάνα μου, που είχε λίγους μήνες διαφορά με την πρώτη της ξαδέλφη, θήλασε και από τη θεία της! Σίγουρα δεν υπήρχε θέμα μόλυνσης και σοβαρης ασθένειας, αλλά με βεβαιότητα ήταν καλύτερα που δεν έπαιρναν τότε σκονες γάλακτος κτλ!

RW3qp3.png

 

Το μωρό μας ήρθε στη ζωή μας 24/9/14!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χαρακτηρισμοί οπως "σκατά" για το γάλα σκόνη δεν βοηθούν καθόλου..φυσικά το μητρικό ειναι η πρώτη επιλογή, αλλά το άλλο "σκα΄τα δεν είναι σίγουρα..διαβάζουν το φόρουμ και γυναίκες που δεν έχουν τόσο ακραίες απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

χαρακτηρισμοί οπως "σκατά" για το γάλα σκόνη δεν βοηθούν καθόλου..φυσικά το μητρικό ειναι η πρώτη επιλογή, αλλά το άλλο "σκα΄τα δεν είναι σίγουρα..διαβάζουν το φόρουμ και γυναίκες που δεν έχουν τόσο ακραίες απόψεις.

Φυσικά και διαβάζουν γυναίκες που δεν έχουν τόσο ακραίες απόψεις..Οπως θεωρείς την δικιά μου άποψη ακραία άλλο τόσο θεωρώ και εγώ και την δικιά σου.Το οτι πρέπει να δώσω στο παιδί μου σκόνη το θεωρώ επιλογή και ξέρω οτι κάνω λάθος.Και φρούτα του δίνω με 1000 φυτοφαρμακα...γιατί δεν έχω δικά μου.Επειδή τα δίνω πάει να πει οτι κάνω και το καλύτερο???Εσυ έμεινες άφωνη και θεωρεις οτι το να πίνει το μωρό γάλα απο αλλη μανα μας γυρνά σε κατοχικά χρόνια..Τι να λέμε τωρα..

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και διαβάζουν γυναίκες που δεν έχουν τόσο ακραίες απόψεις..Οπως θεωρείς την δικιά μου άποψη ακραία άλλο τόσο θεωρώ και εγώ και την δικιά σου.Το οτι πρέπει να δώσω στο παιδί μου σκόνη το θεωρώ επιλογή και ξέρω οτι κάνω λάθος.Και φρούτα του δίνω με 1000 φυτοφαρμακα...γιατί δεν έχω δικά μου.Επειδή τα δίνω πάει να πει οτι κάνω και το καλύτερο???Εσυ έμεινες άφωνη και θεωρεις οτι το να πίνει το μωρό γάλα απο αλλη μανα μας γυρνά σε κατοχικά χρόνια..Τι να λέμε τωρα..

Κανεις λαθος...

Δεν ειναι επιλογη.. Οχι παντα.. Και επειδη δεν ειναι παντα επιλογη, γι αυτο πρεπει να αποφευγονται οι βαριες εκφρασεις τυπου σκ@@τα για το γαλα σε σκονη..

Υπαρχουμε και μεις που δε μπορεσαμε να θηλασουμε γιατι το γαλα μας απο τα βαριας χημικης συστασης φαρμακα που παιρνουμε για να ζησουμε ειναι σκετο δηλητηριο..:-(

Το μητρικο ειναι το καλυτερο γαλα που υπαρχει για τα παιδια μας... Και αμεσως μετα, αν δεν ειναι εφικτο να του το προσφερουμε ειναι η σκονη.. ΤΕΛΟΣ..

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κανεις λαθος...

Δεν ειναι επιλογη.. Οχι παντα.. Και επειδη δεν ειναι παντα επιλογη, γι αυτο πρεπει να αποφευγονται οι βαριες εκφρασεις τυπου σκ@@τα για το γαλα σε σκονη..

Υπαρχουμε και μεις που δε μπορεσαμε να θηλασουμε γιατι το γαλα μας απο τα βαριας χημικης συστασης φαρμακα που παιρνουμε για να ζησουμε ειναι σκετο δηλητηριο..:-(

Το μητρικο ειναι το καλυτερο γαλα που υπαρχει για τα παιδια μας... Και αμεσως μετα, αν δεν ειναι εφικτο να του το προσφερουμε ειναι η σκονη.. ΤΕΛΟΣ..

 

Συμφωνώ με βιλλυ!!!

Έλεος βρε κορίτσια πια!Ας ηρεμήσουμε λίγο με αυτό το θέμα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξαφνιαζομαι με μερικες απαντησεις, οχι για τις αποψεις-ο καθενας μας πιστευει οτι θελει κ δικαιωμα του- αλλα με το να αφοριζουμε πραγματα κ καταστασεις τρομαζω...

Θα σας πω την δικη μου ιστορια... δεν μπορεσα δυστυχως να θηλασω λογω χρονιας φαρμακευτικης αγωγης για σοβαρη νευρολογικη νοσο. Το ψαξαμε οσο δεν παει. Ολοι αρνητικοι, οθ ουσιες περνουσαν στο γαλα. Αρα ουτε για αστειο κ μονο το οτι εφερα στον κοσμο ενα γερο παιδι ηταν κ ειναι θαυμα. Μου προτειναν τραπεζα θηλασμου. Ειπα αμεσως ναι! Μπιμπερακι με γαλατακι μανουλας που γεννησε μαζι με μενα κ ειχε τοοοοοσο πολυ που ταισε κ αλλα παιδακια. Οσες μερες ειμασταν μεσα ηπιαμε μητρικο. Ηταν το λιγοτερο που μπορουσα να κανω, ηπιαμε πρωτογαλα! Ομως δεν θα το εδινα στο στηθος της αλλης μαμας. Θελω να μαι ειλικρινης. Εγωισμος μου το οτι εγω δεν μπορουσα, δεν ξερω σκεφτηκα πολυ και ειιπα μονο μπιμπερακι. Μετα ηπιαμε σκονογαλα κι αν δεν υπηρχε κι αυτο το μωρο μου θα εμενε νηστικο.... οποτε υπαρχουμε κι εμεις οι μαμαδες που επιλεγειμια ασθενεια κι ενα φαρμακο εαν θα θηλασουμε η οχι. Εαν θα γεννησουμε φυσιολογικα η οχι κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και διαβάζουν γυναίκες που δεν έχουν τόσο ακραίες απόψεις..Οπως θεωρείς την δικιά μου άποψη ακραία άλλο τόσο θεωρώ και εγώ και την δικιά σου.Το οτι πρέπει να δώσω στο παιδί μου σκόνη το θεωρώ επιλογή και ξέρω οτι κάνω λάθος.Και φρούτα του δίνω με 1000 φυτοφαρμακα...γιατί δεν έχω δικά μου.Επειδή τα δίνω πάει να πει οτι κάνω και το καλύτερο???Εσυ έμεινες άφωνη και θεωρεις οτι το να πίνει το μωρό γάλα απο αλλη μανα μας γυρνά σε κατοχικά χρόνια..Τι να λέμε τωρα..

 

μάλλον δεν διάβασες τι έγραψα..ποια Κατοχή…:D

επίσης είπα η καλύτερη επιλογή ειναι το μητρικό..χαλάρωσε και διάβαζε με ηρεμία..;)

Link to comment
Share on other sites

και ως μητέρα μεγαλύτερων παιδιών μιας κόρης 8 και μιας μικρής 2, να σε συμβουλεύσω φιλικά χωρίς καμία διάθεση ξερολίασης, κράτα δυνάμεις για αργότερα…θα έρθει μια εποχή που θα είναι τόσες οι απαιτήσεις από το παιδάκι σου -σε όλα τα επίπεδα- που θα σου φαίνονται αστεία όλα αυτά…

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα, το γάλα άλλης μάνας μας φαίνεται περίεργο. Σε άλλες χώρες, όμως, είναι κάτι αυτονόητο, γιατί υπάρχουν τράπεζες μητρικού γάλακτος, είτε δημόσιες είτε ιδιωτικές. Νομίζω τις περισσότερες, παγκοσμίως, τις έχει η Βραζιλία. Γι'αυτό και στα ξενόγλωσσα βιβλία τα σχετικά με το θηλασμό, το "γάλα δότριας" αναφέρεται εντελώς φυσικά, καμία σχέση με ταμπού, δηλαδή (και, επιστημονικά, θεωρείται η τρίτη καλύτερη επιλογή για τη σίτιση του μωρού, ύστερα από τον απευθείας θηλασμό στο στήθος και τη χορήγηση αντλημένου γάλακτος της μητέρας).

Προσωπικά, θα το επέλεγα οπωσδήποτε, αλλά μόνο αν είχε υποστεί ελέγχους. Μάλιστα, λίγο πριν γεννήσω, είχα ζητήσει από μια μωρομάνα φίλη μου να μου βγάλει 2 60άρια από το δικό της, τα οποία και έβαλα στην κατάψυξη, ώστε, αν τις πρώτες ώρες ζωής του μωρού μού συνέβαινε κάτι έκτακτο και αδυνατούσα να θηλάσω, να έδινα εκείνα.

Link to comment
Share on other sites

έδωσα ξένο αφού συμπληρώσαμε τον πρώτο χρόνο κι αφού συνειδητοποίησα πως το παιδί δεν χορταίνει γιατί είχε κόψει από 9 μηνών τους περισσότερους θηλασμούς. επέλεξα να του δώσω βιολογικό γάλα σε σκόνη γιατί το θεώρησα καλύτερο απ' το συμβατικό. 24 μηνών το παιδί σταμάτησε να πίνει γάλα πρωί και βράδυ και πίνει μόνο πρωί και μόνο το βιολογικό που είναι και ιδιαίτερα ακριβό αλλά χαλάλι του.

 

όταν μου λέγανε για συμπλήρωμα, στη φάση της λοχείας, αλλά κι αργότερα, μου σηκωνόταν η τρίχα. όπως μου σηκωνόταν και για τις κρέμες. μαγείρευα 2 γεύματα για κάθε ημέρα ενώ έβαζα κατσαρόλα και για τη φρουτόκρεμα (έβραζα βρώμη). ήμουν τυχερή γιατί ο θηλασμός, σε σχέση με άλλες μαμάδες ήταν εύκολος και γιατί το παιδί έπαιρνε καλό βάρος. όπως είχα διαβάσει κάποτε εδώ μέσα, το παιδί μου έκλαψε δεν βέλαξε.

 

καλές οι σκόνες, αλλά είναι η ύστατη λύση, όταν η μάνα δεν μπορεί να δώσει τίποτ' άλλο. κάποτε υπήρχαν οι τροφοί, όταν οι μάνες δεν είχαν γάλα ή είχαν πεθάνει, τότε βρισκόταν μια τροφός που θήλαζε για να μην πεθάνει το μωρό από ασητία. δεν είναι κακό κι αν είναι έτοιμη η τράπεζα γάλακτος τότε δεν χρειάζεται καν η επαφή με την τροφό, υπάρχουν και τα μπιμπερό. σε ξένη γυναίκα δεν θα το έδινα, αλλά γάλα ανθρώπινο από άλλη γυναίκα θα έδινα, εφόσον θα μπορούσα να βρω. κι ο λόγος που θα το έκανα είναι απλός, γιατί δεν τους αξίζει τίποτα λιγότερο.

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

αν για καποιο λογο δεν θα μπορουσα να θηλασω,,δε νομιζω να εμπαινα σε μια τετοια διαδικασια,,,ε δεν είναι και θεμα ζωης κι θανατου,,,δε ξερω και σε τι διαδικασια υποβάλλεται το μητρικο γαλα στις τράπεζες οποτε δεν μπορω να απαντησω κατά ποσο εχει υποβαθμιστεί η αξια του κυριως σε ανοσολογικούς παραγοντες

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

αν για καποιο λογο δεν θα μπορουσα να θηλασω,,δε νομιζω να εμπαινα σε μια τετοια διαδικασια,,,ε δεν είναι και θεμα ζωης κι θανατου,,,δε ξερω και σε τι διαδικασια υποβάλλεται το μητρικο γαλα στις τράπεζες οποτε δεν μπορω να απαντησω κατά ποσο εχει υποβαθμιστεί η αξια του κυριως σε ανοσολογικούς παραγοντες

 

Για πρόωρα νεογνά είναι θέμα ζωής και θανάτου! Η νεκρωτική εντεροκολίτιδα, για παράδειγμα, μια σχετικά συχνή και πολύ σοβαρή νόσος των πρόωρων, αγγίζει σε συχνότητα το 80% αυτών που τρέφονται αποκλειστικά με ξένο, έναντι σχεδόν 0% όσων λαμβάνουν αποκλειστικά μητρικό (πιθανολογείται ότι το ξένο γάλα επιτρέπει την ανάπτυξη παθογόνων μικροοργανισμών στο έντερο των μωρών).

 

Η επεξεργασία που υφίσταται στις τράπεζες το μητρικό οπωσδήποτε μειώνει την αρχική του αξία. Ωστόσο, λίγοι ανοσολογικοί παράγοντες είναι πάντα καλύτεροι από καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

Για πρόωρα νεογνά είναι θέμα ζωής και θανάτου! Η νεκρωτική εντεροκολίτιδα, για παράδειγμα, μια σχετικά συχνή και πολύ σοβαρή νόσος των πρόωρων, αγγίζει σε συχνότητα το 80% αυτών που τρέφονται αποκλειστικά με ξένο, έναντι σχεδόν 0% όσων λαμβάνουν αποκλειστικά μητρικό (πιθανολογείται ότι το ξένο γάλα επιτρέπει την ανάπτυξη παθογόνων μικροοργανισμών στο έντερο των μωρών).

 

Η επεξεργασία που υφίσταται στις τράπεζες το μητρικό οπωσδήποτε μειώνει την αρχική του αξία. Ωστόσο, λίγοι ανοσολογικοί παράγοντες είναι πάντα καλύτεροι από καθόλου!

 

μιλουσα για την δικη μου περιπτωση καθαρα,,,που το μωρο μου ηταν τελειομηνο και υγιεστατο ,,,απο και περα η αποψη μου είναι ότι εφόσον εχω ένα τελειομηνο υγιες βρεφος δε βρισκω το λογο να μπω σε αυτην τη διαδικασια,,,προτιμω να το παρουν αυτά που εχουν πραγματικα αναγκη

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

και ως μητέρα μεγαλύτερων παιδιών μιας κόρης 8 και μιας μικρής 2, να σε συμβουλεύσω φιλικά χωρίς καμία διάθεση ξερολίασης, κράτα δυνάμεις για αργότερα…θα έρθει μια εποχή που θα είναι τόσες οι απαιτήσεις από το παιδάκι σου -σε όλα τα επίπεδα- που θα σου φαίνονται αστεία όλα αυτά…

Από προσωπική εμπειρία λοιπόν να σου πω στα παιδιά που γεννιούνται με νευρολογικά προβλήματα οι γιατροί τρενάρουν εως και απαγορεύουν την πραγματοποιηση των εμβολίων.Εκεί η λήψη μητρικού γάλακτος θεωρείται απαραιτητη, τουλαχιστον αυτό σε συμβουλευουν οι γιατροί στο εξωτερικό γιατι εδω είναι ότι να ναι.Δεν σημαίνει ότι θα θωρακίσεις τον οργανισμό του παιδιού..αλλά θα τον βοηθήσεις.Κάθε εμπειρία είναι διαφορετική λοιπόν και οι απαιτήσεις του κάθε παιδιού διαφορετικές γιατί πολύ απλά οι συνθήκες δεν είναι οι ιδιες.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...