Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θα δεχόσασταν να πάρει το μωρό σας μητρικό γάλα απο άλλη μητέρα  

241

  1. 1. Θα δεχόσασταν να πάρει το μωρό σας μητρικό γάλα απο άλλη μητέρα

    • όχι, ανεξαρτήτως καλής υγείας/καλής διατροφή/καθαριότητας της άλλης γυναίκας
      162
    • δεν ξέρω, πρέπει να το σκεφτώ
      58
    • ναι αρκεί να ήμουν σίγουρη για την υγεία / διατροφή / υγιεινή της
      175


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οχι.

Μόνο αν τίθεται ζήτημα ζωής ή θανάτου.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΜΟΝΟ αν είναι θέμα υγείας...είναι πολύ συναισθηματικό το θέμα.Αλλά αντί να κρίνουμε όσες δέν το αντέχουν (να θηλάζει άλλη .........τη ζωή της .........)συμπεριλαμβανομένης και εμού........δυστυχώς .το ξέρω οτι είναι εγωιστικό αλλά ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΕΧΩ. ας προσπαθήσουμε να πείσουμε τις μανούλες που συνειδητά σταματούν το γάλα τους πριν ακόμα γεννήσουν ...να θηλάσουν...

Link to comment
Share on other sites

εαν δεν μπορουσα εγω ναι θα το προτιμουσα απ το να δωσω σκονιτσα!ο ανθρωπος πρεπει να πινει το γαλα που προοριζεται γ αυτον,το μητρικο ανθρωπινο δηλ.

Link to comment
Share on other sites

ΜΟΝΟ αν είναι θέμα υγείας...είναι πολύ συναισθηματικό το θέμα.Αλλά αντί να κρίνουμε όσες δέν το αντέχουν (να θηλάζει άλλη .........τη ζωή της .........)συμπεριλαμβανομένης και εμού........δυστυχώς .το ξέρω οτι είναι εγωιστικό αλλά ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΕΧΩ. ας προσπαθήσουμε να πείσουμε τις μανούλες που συνειδητά σταματούν το γάλα τους πριν ακόμα γεννήσουν ...να θηλάσουν...

 

Στο συναισθηματικό παράγοντα με βρίσκεις σύμφωνη. Η ερώτηση όμως στην ψηφοφορία δεν αναφέρει για θηλασμό, αλλά αν θα δεχόμασταν να πάρει το μωρό γάλα από άλλη μητέρα (γιατί όχι μέσω μπιμπερό).

 

Το θέμα δεν είναι ο θηλασμός, ή τουλάχιστον έτσι το κατάλαβα εγώ. Το θέμα νομίζω είναι απλά το γάλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλήμερα, δεν κρίνω καμία έαν θήλασε η όχι αλλα επειδη το έχω ξανα ακουσει το παιχνιδι-/ συζητιση περι μητρικου vs σκονης.Θελώ να πω το εξης ο καθενας κανει το καλυτερο και για την ίδια και τα παιδια της,αλλα τι σχεση εχουν ολα αυτα?

Οταν βαζεις στο μπιμπερο το γαλατακι τι σχεση εχει το δεσιμο?

Προτιμας τι σκονη μεγια σου και χαρα σου και εμανα προτειμω το μητρικο επισης το ιδιο.

οι αφορισμοι ομως με προφαση το σιχαινομαι που αφηνετε να ενωιθει η το δεν ειναι σε καμια περιπτωση καταλληλο διοτι ειναι ξενο αρα και μιασμενο δεν το αντιλαμβανομαι διοτι μου θυμηζει και στασεις τυπουκαιμε τα"κακα "βιβλια για να παμε μπροστα....

Link to comment
Share on other sites

μα πιο παλια αυτο ηταν δεδομενο. οι γυναικες που δε μπορουσαν να θηλασουν (και ηταν πολυ λιγες σε σχεση με σημερα γιατι η τεχνη του θηλασμου διαδιδοταν απο γενια σε γενια) ανεθεταν το θηλασμο σε αλλη γυναικα που ειχε παιδι στην ιδια ηλικια και ως ανταλαγμα συνηθως βοηθουσαν την αλλη οικογενεια με τροφιμα ή χρηματα. οι πολυ πλουσιοι μαλιστα επελεγαν τροφο ακομα κι οταν η γυναικα ειχε τη δυνατοτητα να θηλασει. σημερα αν χρειαστει το παιδι να φαει γαλα απο αλλη μαμα και φυσικα αν βρεθει δοτρια δεν ειναι απαραιτητο να θηλασει απ ευθειας το μωρο μπορει να προσφερει το γαλα οπως στις τραπεζες γαλακτος και η μαμα να το δωσει με μπιμπερο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καμμιά αντιδικία, είναι απλώς ένα ενδιαφέρον ερώτημα και είναι ωραίο να μοιραζόμαστε τις σκέψεις μας.

 

Ο κύριος λόγος για τον οποίο χαίρομαι που ανοίχτηκε αυτό το θέμα, είναι ότι ίσως κάποιες μητέρες να σκεφτούν λύσεις που δεν θα τις σκέφτονταν διαφορετικά. Δυο-τρεις φορές διάβασα σ΄αυτό το φόρουμ ιστορίες για μητέρες που έπρεπε να διακόψουν τη γαλουχία νωρίς για ιατρικούς λόγους ενώ τα παιδάκια τους είχαν δυσκολίες με τη φόρμουλα. Ήταν πολύ στενοχωρημένες, κι από την άλλη φαίνονταν τόσο ανοιχτές, που αναρρωτιόμουν αν θα ήταν σκόπιμο να συζητηθεί η ιδέα να ζητήσουν από φίλες τους ή από τράπεζα. Δεν το ανέφερα τελικά γιατί δεν τις ήξερα προσωπικά και δεν ήξερα πώς θα το πάρουν, αλλά είναι καλό που δίνεται μια ευκαιρία για προβληματισμό σε ένα γενικό θέμα.

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο katrin διαβάζοντας τις απαντήσεις παρασύρθηκα ... .............................ναι τότε συμφωνώ ...............δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης μητρικού με σκονόγαλα............το οτι παλιά θήλαζε η μια το μωρό της άλλης ήταν δεδομένο,σιγά σιγά όμως οι φτωχές θήλαζαν τα παιδιά των πλουσίων με αντάλαγμα χρήματα,εκτώς κι αν η πλούσια ήταν ΚΑΛΗ κυρία !!!!!έτσι ο θηλασμός έγινε banal για την καλή κοινωνία............και από εκεί που ο θηλασμός πέρναγε από γενιά σε γενιά τώρα δίνουν μάχη οι μαίες .πάντως τώρα υπάρχουν περισσότερες συνηδειτοποιημένες μανούλες που τουλάχιστον προσπαθούν περισσότερο απο τη δεκαετία του εννενήντα που το ποσοστό θηλασμού ήταν πολύ χαμηλότερο.....

και όταν λέω να πείσουμε δεν γίνεται με το ζόρι και το κάπνισμα στην εγκυμοσύνη δεν είναι ότι καλύτερο εν τούτις κάποιες το κάνουν.και η σφαλιάρα δεν είναι ότι καλύτερο αλλά και αυτό συμβαίνει και φυσικά δεν αφορίζουμε κανέναν. απλά αν πραγματικά γνωρίζαμε τα πλεονεκτήματα του κάθετι θα το προτιμούσαμε η επιλογή του κάθε γονέα-μάνας είναι καθαρά προσωπική και πιστευώ οτι πάντα γίνετε με γνώμονα την ΑΓΑΠΗ ..............................................δεν το ήξερα οτι το ελενα έχει τράπεζα μητρικού γάλατος την επόμενη φορά θα το ψάξω.

Link to comment
Share on other sites

και το κάπνισμα στην εγκυμοσύνη δεν είναι ότι καλύτερο εν τούτις κάποιες το κάνουν.και η σφαλιάρα δεν είναι ότι καλύτερο αλλά και αυτό συμβαίνει και φυσικά δεν αφορίζουμε κανέναν

 

Επιτρεψτε μου να συμφωνισω μαζι σας σε ολα τα παραπάνω και να διαφωνισω με ολη μου την δυναμη οτι καποιες φορες χρειαζεται να αφοριζουμε πρωσοπα και πραγματα...γιατι είμαστε μαμαδες και βλεπουμε τα ματακια στα πλασματακια που έιναι γυρω μας και επισης είμαστε σε θεση πλέον σημερα να ξερουμε τι παθένουν τα εμβρυα απ μητερες που καπνιζουν..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ξερω αν αυτο που φρικαρει ειναι το γαλα η η επαφη με την αλλη μανουλα τροφο, γιατι αλλο παιρνω το αντλημενο γαλα μιας υγιους μανουλας και το δινω στο μωρακι μου με το μπιμπερο,,,κι αλλο να το θηλαζει σωμα με σωμα το μωρο μου μια αλλη μανουλα τροφο,,,αυτο οντως μπορει να δημιουργησει περιεργα συναισθηματα τα οποια ειναι ανθρωπινα,,

επειτα και οι κοινωνιες εχουν αφησει πισω τους τετοιες συμπεριφορες οποτε δεν μας φαινεται φυσικο γιατι απλα δεν συνηθιζεται,,,καποτε γινοταν γιατι δεν υπηρχαν πολλες επιλογες και ηταν ανθρωπινο φυσιολογικο τωρα δεν γινεται και μας ξενιζει

 

τελος να πω οταν μια μαμα δουλευει δεν εμπιστευεται μια αλλη γυναικα συνηθως να φροντιζει το μωρο της?,,,αλλαγμα, φαγητο, μπιμπερο, παιχνιδι, καθησυχασμος, αγκαλιες,,,θα μου πειτε δεν ειναι το ιδιο η θηλασμος ειναι αλλο,,,

 

δεν ξερω ειλικρινα δεν ξερω,,,παντως εξεκολουθω να πιστευω οτι θα το εκανα να θηλασψ αλλο παιδακι και θα το δεχομουν αν το παιδι μου κινδυνευε να πεθανει,,,δοτριες γαλατος στο ελενα θα γινομουν σιγουρα κι εννοειται χωρις δευτερη σκεψη, αυτο ειναι πιο απλο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην ενδιαφέρουσα συζήτησή σας.

Θα έδινα με όλη μου την καρδιά και θα δεχόμουνα μητρικό γάλα από άλλη μανούλα...Το θεωρώ πράξη αγάπης και ανθρωπιάς...

Το 2010 γέννησα την κόρη μου και εμφάνισε ίκτερο.Αναγκάστηκα λοιπόν στο μαιευτήριο να αντλώ,πέραν των θηλασμων για να του δίνω και με το μπουκάλι.Μια μέρα ήπιε πολύ λίγο και μου είχε περισσέψει,περίπου 30ml,αρκετό για πρωτόγαλα.Θα αναγκαζόμουν να το πετάξω και πριν το κάνω,ρωτάω με αρκετούς ενδοιασμούς την διπλανή μανούλα που παιδευόταν με θήλαστρο και με τον θηλασμό,αν θέλει να το δώσει στο μωράκι της.Μια γυναίκα,με 10 αποτυχημένες εξωσωματικές,με πολλά λεφτά σε γιατρούς και γενικά με ένα μωρό που το έβλεπε σαν διαμάντι,πρόσεχε αν αναπνέει, αν κοκκινίζει,τα πάντα και με μεγάλη αγωνία και επιφύλαξη...

Μόλις της το είπα,φωτίστηκαν τα μάτια της,όχι μόνο το δέχτηκε, αλλά θεώρησε ότι της έδινα χρυσάφι,μιας και είχε μεγάλο στήθος και παιδευόταν με τις ώρες.Θαύμασα την απλότητα των σκέψεών της την εύθραυστη εκείνη στιγμή....Και βέβαια με έκανε να αισθανθώ πολύ λίγη μπροστά της που δίσταζα αρχικά να την ρωτήσω...

ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ(12/04/96 βρήκα το άλλο μου μισό)

ΣΤΕΛΙΟΣ 11/06/07

ΖΟΥΖΟΥ 26/07/10

Σας αγαπάω πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφη ιστορία, ΚΛΑΡΑΜΠΕΛ. Εγώ δεν ξέρω τι θα έκανα στη θέση της διπλανής σου. Τις πρώτες μέρες που είχαμε δυσκολίες στο θηλασμό ένιωθα πάρα πολύ άσχημα που δεν μπορούσα να προσφέρω στην κόρη μου αυτό που της άξιζε στην ποσότητα που της άξιζε, και ίσως να ένιωθα χειρότερα με τη σκέψη ότι το παιδί μου χορταίνει από άλλη μητέρα. Ως ιδέα θεωρώ το ξένο μητρικό γάλα πολύ καλύτερο από τη φόρμουλα, αλλά πιστεύω ότι θα χρειαζόμουν μερικές μέρες για να δω τα πράγματα ψύχραιμα και να δεχτώ ξένο γάλα, αν υπήρχαν αντικειμενικοί λόγοι που εμπόδιζαν τη δική μου γαλουχία.

Link to comment
Share on other sites

Σε αντίθεση με το «τα ξένα χέρια είναι μαχαίρια», το ξένο γάλα είναι απλώς… γάλα!

 

Τα συναισθήματα είναι γενικότερα πολύ σημαντικός παράγοντας στον άνθρωπο. Πρέπει να τους αποδίδουμε πάρα πολύ μεγάλη αξία στη ζωή μας. Ωστόσο, επειδή δεν προέρχονται πάντα από σωστές επιρροές αλλά ούτε πάντα οδηγούν σε σωστές αποφάσεις, οφείλουμε να μην είμαστε απλώς έρμαια τους. Πρέπει να τα παίρνουμε πολύ σοβαρά βέβαια αλλά όχι με τη λογική του να αφηνόμαστε τελείως ανεξέλεγκτα σε ό,τι κι αν μας ωθούν γιατί πολύ απλά μετά, μπορεί και λέω μπορεί, να προκαλέσουν έναν καταιγισμό από πολλά άλλα αρνητικά αποτελέσματα και κατʼ επέκταση, νέα αρνητικά πια συναισθήματα.

Δεν έχει νόημα να αποδίδουμε συναισθηματικές δεσμεύσεις σε θέματα που από τη φύση τους δεν συνδέονται συναισθηματικά μεταξύ τους.

Άλλο το πόσο και το πώς αγαπάει ο γονιός το παιδί του και τελείως άλλο το πώς το τρέφει. Φυσικά και πρέπει να το τρέφει με αγάπη και προσοχή αλλά έως εκεί. Αν μέρος της διατροφής του, βολεύει ή πρέπει να είναι το Χ γάλα (της μάνας, άλλης μάνας, αγελάδας, σκόνη κ.λ.π.), τότε αυτό θα είναι. Εδώ, δεν έχουν χώρο οι άσκοπες συναισθηματικές φορτίσεις.

 

Μη παραδίνεστε, τουλάχιστον όχι αμαχητί, στις όποιες προκαταλήψεις και δεισιδαιμονίες. Ελάχιστες, αν όχι και καμία, από αυτές είναι αθώες και φυσικά δεν οδηγούν σε τίποτα καλύτερο είτε άμεσα είτε έμμεσα.

"... So, so you think you can tell, Heaven from Hell..."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Ur9hp2.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφη ιστορία, ΚΛΑΡΑΜΠΕΛ. Εγώ δεν ξέρω τι θα έκανα στη θέση της διπλανής σου. Τις πρώτες μέρες που είχαμε δυσκολίες στο θηλασμό ένιωθα πάρα πολύ άσχημα που δεν μπορούσα να προσφέρω στην κόρη μου αυτό που της άξιζε στην ποσότητα που της άξιζε, και ίσως να ένιωθα χειρότερα με τη σκέψη ότι το παιδί μου χορταίνει από άλλη μητέρα. Ως ιδέα θεωρώ το ξένο μητρικό γάλα πολύ καλύτερο από τη φόρμουλα, αλλά πιστεύω ότι θα χρειαζόμουν μερικές μέρες για να δω τα πράγματα ψύχραιμα και να δεχτώ ξένο γάλα, αν υπήρχαν αντικειμενικοί λόγοι που εμπόδιζαν τη δική μου γαλουχία.

 

Τις πρώτες μέρες σχέδον όλες οι πρωτομανες δυσκολευονται άκομα και η δευτερομανες, όμως δεν δινουμε ξένο γιατι τότε γινεται η πρωτη "γνωριμια"του μωρου με το στηθος και της μαμας με το μωρο, ολα τα μωρα χανουν βάρους την πρωτη εβδομαδα που γεννηουνται και έιναι φυσιολογίκο.

Τα μαιευτηρια λοιπον στην Ελλαδα εκτος του Ελενα και δεν μπορω να εχω γνωση για το Αλεξανδρα γιατι δεν γεννησα εκει, στηριζουν τη μητερα ολα τα τα υπολοιπα ΥΠΟΜΟΝΕΥΟΥΝ τον θηλασμο τελεια και παυλα οσο για την μαμα με τις πολλες εξωσωματικες ηξερε τι της γινονταν της γυναικας και το πηγε απο ενστικο απο μονη της...Οσο για την γαλουχια ΟΛΕΣ οι μαμαδες εχουν γαλα απο την ΑΡΧΗ , το μονο που εμποδιζει την δικη μας γαλουχια ειναι το περιβαλλον διπλα μας. Ειλικρεινα δεν καταλαβαινω πως σε αυτην την χωρα οι μητερες εχουν ελειψη γαλακτος ακομα και εμπειρες....???

__________________

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα στην ενδιαφέρουσα συζήτησή σας.

Θα έδινα με όλη μου την καρδιά και θα δεχόμουνα μητρικό γάλα από άλλη μανούλα...Το θεωρώ πράξη αγάπης και ανθρωπιάς...

Το 2010 γέννησα την κόρη μου και εμφάνισε ίκτερο.Αναγκάστηκα λοιπόν στο μαιευτήριο να αντλώ,πέραν των θηλασμων για να του δίνω και με το μπουκάλι.Μια μέρα ήπιε πολύ λίγο και μου είχε περισσέψει,περίπου 30ml,αρκετό για πρωτόγαλα.Θα αναγκαζόμουν να το πετάξω και πριν το κάνω,ρωτάω με αρκετούς ενδοιασμούς την διπλανή μανούλα που παιδευόταν με θήλαστρο και με τον θηλασμό,αν θέλει να το δώσει στο μωράκι της.Μια γυναίκα,με 10 αποτυχημένες εξωσωματικές,με πολλά λεφτά σε γιατρούς και γενικά με ένα μωρό που το έβλεπε σαν διαμάντι,πρόσεχε αν αναπνέει, αν κοκκινίζει,τα πάντα και με μεγάλη αγωνία και επιφύλαξη...

Μόλις της το είπα,φωτίστηκαν τα μάτια της,όχι μόνο το δέχτηκε, αλλά θεώρησε ότι της έδινα χρυσάφι,μιας και είχε μεγάλο στήθος και παιδευόταν με τις ώρες.Θαύμασα την απλότητα των σκέψεών της την εύθραυστη εκείνη στιγμή....Και βέβαια με έκανε να αισθανθώ πολύ λίγη μπροστά της που δίσταζα αρχικά να την ρωτήσω...

 

Καταρχάς όλες είμαστε μάνες, το ίδιο και οι μητέρες που κάνουν εξωσωματική .....και για όλες μας τα παιδιά μας είναι πολύτιμα διαμάντια. Δε βρίσκω δηλαδή τι σχέση έχει πόσες εξωσωματικές είχε κάνει η κοπέλα και πόσα χρήματα είχε δώσει σε γιατρούς.

 

 

Κάτι σημαντικό όμως δεν αναφέρθηκε: Η μητέρα αυτή, για ποιο λόγο χρειάζονταν το δικό σου γάλα;

Επειδή είχε λες μεγάλο στήθος;

Δεν είχε η ίδια γάλα;

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τη δική μου άποψη την έχω καταθέσει και στο προηγούμενο θέμα:

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=2220097&postcount=54

 

Θα ήθελα να διευκρινίσω αυτό που πέρασε έτσι από το προηγούμενο θέμα.

 

Από το μητρικό γάλα μεταδίδεται αποδεδειγμένα ο ιός HIV.

Αυτό σημαίνει ότι η χρήση γάλακτος από άλλη γυναίκα θα πρέπει να γίνεται με διαδικασίες αντίστοιχες με μια μετάγγιση αίματος. Δηλαδή το γάλα να ελέγχεται και μετά να δίνεται στο μωρό.

 

Η πρακτική για τον HIV είναι ότι όλοι είμαστε ύποπτοι γι'αυτόν ακόμα και αν έχουμε εξεταστεί πρόσφατα και έχουμε βγει αρνητικοί.

Οι οδηγίες για: όχι σεξ χωρίς προφυλακτικό, όχι χρήση ίδιας σύριγγας, όχι κοινή χρήση προσωπικών αντικειμένων που μπορεί να έρχονται σε επαφή με το αίμα μας (π.χ. ξυραφάκια) ισχύουν για ΟΛΟΥΣ και όχι μόνο για αυτούς που δεν έχουν εξεταστεί ή δεν είναι υγιείς.

 

Νομίζω ότι καταλαβαίνετε τι εννοώ. Δεν χρησιμοποιούμε το ίδιο ξυραφάκι με μια φίλη μας ακόμα και αν αυτή έχει εξεταστεί πριν λίγους μήνες για τον HIV και έχει βγει αρνητική. Αυτό γιατί μπορεί να έχει μολυνθεί στο μεταξύ. Το ίδιο λοιπόν ισχύει και για το γάλα της.

 

Νομίζω ότι στην ψηφοφορία θα έπρεπε να προστεθεί επιλογή για έλεγχο της καταλληλότητας του γάλακτός της άλλης γυναίκας.

 

Επίσης για μένα σημαντικό θα ήταν να προστεθεί στην ψηφοφορία και η σοβαρότητα των λόγων για τους οποίους θα χρειαστώ γάλα άλλης γυναίκας. Π.χ. θα ήταν διαφορετικό να υπάρχει θέμα υγείας του μωρού ή αδυναμία δική μου να το θηλάσω και διαφορετικό να μην υπάρχουν ουσιαστικοί λόγοι.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω απαντησει ακομα ...και δεν ξερω αν το κανω ...δεν εχει μια απαντηση που να με αντιπροσωπευει ....

σε φυσιολογικες καταστασεις δεν μπορω να σκευτω οτι θα το επετρεπα .

αν ομως επρεπε για την υγεια του τοτε ναι .πχ αν ηταν 25 ευδ στην θερμοκ.

απο την αλλη εγω δεν θα ειχα προβλημα να βαλω στο στηθος μου ξενο μωρο αν μου το επετρεπε η μαμα του .

οταν σκευτομαι την εικονα των παιδιων μου σε ξενο στηθος σε ξενη αγκαλια μου σφηγκετε το στομαχι ....οχι αυτο μονο εγω θελω να το προσφερω .

αν σκευτω το μπουκαλι με γαλα μητρικο ξενο μεσα οκ δεν μου φανταζει τοσο φοβερο .

οχι ομως για λογους που δεν ειναι επιτακτικοι οπως το παραδειγμα που εγραψα .

ο θηλασμος εκτος απο τρωφη ειναι και παρα πολλα αλλα και δεν θα ηθελα να τα βρει αυτα σε μια ξενη αγκαλια .οχι δεν μπορω να προσφερω το παιδι μου καπου αλλα μπορω να προσφερω την αγκαλια μου σε ενα παιδι .....δεν ξερω αντιφατικο

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καμμιά αντιδικία, είναι απλώς ένα ενδιαφέρον ερώτημα και είναι ωραίο να μοιραζόμαστε τις σκέψεις μας.

 

Ο κύριος λόγος για τον οποίο χαίρομαι που ανοίχτηκε αυτό το θέμα, είναι ότι ίσως κάποιες μητέρες να σκεφτούν λύσεις που δεν θα τις σκέφτονταν διαφορετικά. Δυο-τρεις φορές διάβασα σ΄αυτό το φόρουμ ιστορίες για μητέρες που έπρεπε να διακόψουν τη γαλουχία νωρίς για ιατρικούς λόγους ενώ τα παιδάκια τους είχαν δυσκολίες με τη φόρμουλα. Ήταν πολύ στενοχωρημένες, κι από την άλλη φαίνονταν τόσο ανοιχτές, που αναρρωτιόμουν αν θα ήταν σκόπιμο να συζητηθεί η ιδέα να ζητήσουν από φίλες τους ή από τράπεζα. Δεν το ανέφερα τελικά γιατί δεν τις ήξερα προσωπικά και δεν ήξερα πώς θα το πάρουν, αλλά είναι καλό που δίνεται μια ευκαιρία για προβληματισμό σε ένα γενικό θέμα.

πολύ καλή παρατήρηση. Συμφωνώ κι εγώ με τα λεγόμενά σου.

 

 

Πάντως πιστεύω ότι το προσεγγίζουμε λάθος, διότι η ερώτηση είναι αν θα παίρναμε γάλα από άλλη μητέρα και όχι αν θα δίναμε το μωρό μας σε κάποια άλλη να το θηλάσει (αυτό θα ήταν ένα άλλο καλό ερώτημα με διαφορετικές απαντήσεις)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς όλες είμαστε μάνες, το ίδιο και οι μητέρες που κάνουν εξωσωματική .....και για όλες μας τα παιδιά μας είναι πολύτιμα διαμάντια. Δε βρίσκω δηλαδή τι σχέση έχει πόσες εξωσωματικές είχε κάνει η κοπέλα και πόσα χρήματα είχε δώσει σε γιατρούς.;

 

Το πσοσο εκτιμας το γεγονος οτι εμεινες εγκυος και βαστας στα χερια σου ενα παιδι ΕΧΕΙ πολυ μεγαλη σημασια ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΠΕΥΔΕΥΤΕΙ για μεγαλο διαστημα στο να μεινεις εγκυος και κυοφορησεις επιτυχως.Λιγο κατανοηση και σεβασμος δεν βλεπτει

Link to comment
Share on other sites

Από το μητρικό γάλα μεταδίδεται αποδεδειγμένα ο ιός HIV.

Αυτό σημαίνει ότι η χρήση γάλακτος από άλλη γυναίκα θα πρέπει να γίνεται με διαδικασίες αντίστοιχες με μια μετάγγιση αίματος. Δηλαδή το γάλα να ελέγχεται και μετά να δίνεται στο μωρό.

Ο προγεννετικός έλεγχος στην αρχή της εγκυμοσύνης περιλαμβάνει και εξέταση για τον HIV. Δεν ξέρω αν γίνεται έλεγχος και όταν πάμε να γεννήσουμε. Αν όντως γίνεται, τότε το χρονικό διάστημα ανάμεσα στις 2 εξετάσεις είναι ασφαλές για να είναι απόλυτα έγκυρο το αποτέλεσμα της δεύτερης.

 

edit: αυτό το αναφέρω σχετικά με την περίπτωση που αναφέρθηκε πιο πριν, που δόθηκε γάλα σε παιδάκι κάποιας άλλης λεχώνας στο μαιευτήριο

 

 

Νομίζω ότι οι τράπεζες γάλακτος παστεριώνουν το γάλα πριν το χορηγήσουν, άρα είναι ασφαλές

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς όλες είμαστε μάνες, το ίδιο και οι μητέρες που κάνουν εξωσωματική .....και για όλες μας τα παιδιά μας είναι πολύτιμα διαμάντια. Δε βρίσκω δηλαδή τι σχέση έχει πόσες εξωσωματικές είχε κάνει η κοπέλα και πόσα χρήματα είχε δώσει σε γιατρούς.

 

 

Κάτι σημαντικό όμως δεν αναφέρθηκε: Η μητέρα αυτή, για ποιο λόγο χρειάζονταν το δικό σου γάλα;

Επειδή είχε λες μεγάλο στήθος;

Δεν είχε η ίδια γάλα;

 

Καλημέρα...

 

Η μητέρα αυτή δεν αγαπούσε περισσότερο το παιδί της από εμένα, έκανε όμως τόσο αγώνα για κάτι τόσο φυσικό,αγώνα χρόνων και γι΄αυτό μέτραγε κάθε κίνηση δική της απέναντι στο μωρό εκατό φορές.Όσο για το μεγάλο στήθος,απλώς σαν νέα μανούλα με όλα τα άγχη, δεν μπορούσε εύκολα να το βάλει στο στήθος,δεν την βόλευε για δικούς της λόγους το μέγεθος του στήθους,πήρε και θήλαστρο για να βγάζει και του έδωσε και ξένο σε στιγμή απελπισίας.Γάλα σαφώς και είχε,όπως και άγχος και έλλειψη αυτοπεποίθησης.Ίσως έτσι να είναι αν κάθεσαι καθηλωμένη στο κρεβάτι 9 μήνες...Μετά από τόσες ψυχοφθόρες εξωσωματικές.Λίγο την έζησα και αισθάνθηκα τόσο ευλογημένη που όλα μου ήρθαν τόσο αβίαστα στην μητρότητα...Κλείνω το off topic.

ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ(12/04/96 βρήκα το άλλο μου μισό)

ΣΤΕΛΙΟΣ 11/06/07

ΖΟΥΖΟΥ 26/07/10

Σας αγαπάω πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Ο προγεννετικός έλεγχος στην αρχή της εγκυμοσύνης περιλαμβάνει και εξέταση για τον HIV. Δεν ξέρω αν γίνεται έλεγχος και όταν πάμε να γεννήσουμε. Αν όντως γίνεται, τότε το χρονικό διάστημα ανάμεσα στις 2 εξετάσεις είναι ασφαλές για να είναι απόλυτα έγκυρο το αποτέλεσμα της δεύτερης.

 

edit: αυτό το αναφέρω σχετικά με την περίπτωση που αναφέρθηκε πιο πριν, που δόθηκε γάλα σε παιδάκι κάποιας άλλης λεχώνας στο μαιευτήριο

 

Το μαιευτήριο κάνει συνήθως έλεγχο και την ημέρα του τοκετού.

 

Πρόσεξε όμως, αυτό δεν εξασφαλίζει ότι όσες γεννάνε είναι υγιείς, απλά ότι έχουν ελεγχθεί.

 

Αν κάποια βρεθεί να έχει αντισώματα για π.χ. ηπατίτιδα ή hiv δεν της βάζουν σφραγίδα στο μέτωπο επομένως δεν είναι σε θέση να γνωρίζουν όλοι οι συγγενείς και φίλοι της, πόσο μάλλον οι άγνωστες γυναίκες που μοιράζονται το δωμάτιο μαζί της ότι είναι φορέας...

 

Επομένως με ποιο ακριβώς σκεπτικό θα εμπιστευτούμε το γάλα της εφόσον εμείς δεν γνωρίζουμε τα αποτελέσματα των εξετάσεών της;

 

Αυτό το αναφέρω και εγώ για το περιστατικό που αναφέρθηκε με το γάλα που δώθηκε στο μαιευτήριο από την μία λεχώνα στην άλλη.

 

Επίσης να προσθέσω ότι γυναίκες φορείς ηπατίτιδας Β θηλάζουν χωρίς κίνδυνο τα παιδιά τους εφόσον σ' αυτά χορηγείται εμβόλιο προφύλαξης αμέσως μετά τη γέννα. Δεν είναι όμως το ίδιο ασφαλές να δώσουν το γάλα τους σε ένα άλλο μωρό, στο οποίο δεν έχει χορηγηθεί η ίδια προφύλαξη, γιατί η μητέρα του δεν ήταν φορέας.

 

Η τράπεζα γάλακτος είναι όντως η πιο ασφαλής επιλογή αν κάποιος έχει ανάγκη γάλακτος για το μωρό του.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

 

Η μητέρα αυτή δεν αγαπούσε περισσότερο το παιδί της από εμένα, έκανε όμως τόσο αγώνα για κάτι τόσο φυσικό,αγώνα χρόνων και γι΄αυτό μέτραγε κάθε κίνηση δική της απέναντι στο μωρό εκατό φορές.Όσο για το μεγάλο στήθος,απλώς σαν νέα μανούλα με όλα τα άγχη, δεν μπορούσε εύκολα να το βάλει στο στήθος,δεν την βόλευε για δικούς της λόγους το μέγεθος του στήθους,πήρε και θήλαστρο για να βγάζει και του έδωσε και ξένο σε στιγμή απελπισίας.Γάλα σαφώς και είχε,όπως και άγχος και έλλειψη αυτοπεποίθησης.Ίσως έτσι να είναι αν κάθεσαι καθηλωμένη στο κρεβάτι 9 μήνες...Μετά από τόσες ψυχοφθόρες εξωσωματικές.Λίγο την έζησα και αισθάνθηκα τόσο ευλογημένη που όλα μου ήρθαν τόσο αβίαστα στην μητρότητα...Κλείνω το off topic.

 

 

Κλάραμπελ, σε ρώτησα για ποιο λόγο χρειάζονταν η μητέρα το δικό σου γάλα γιατί διαφωνώ στο αν πραγματικά τη βοήθησε σε κάτι.

 

Στην αρχή του θηλασμού, πάρα πολλές από εμάς αντιμετωπίζουμε προβλήματα, αλλά αυτό που χρειαζόμαστε είναι βοήθεια και υποστήριξη να να τα καταφέρουμε και όχι 30μλ γάλακτος που περίσσεψαν από κάποια άλλη μαμά.

 

Αν η κοπέλα είχε γάλα αλλά δεν δέχονταν το στήθος της το μωρό, έπρεπε να βοηθηθεί να αντλήσει και να του δώσει το δικό της.

 

Αν η κοπέλα δεν είχε αρκετό γάλα θα έπρεπε να επιμείνει με το θηλασμό για να αυξήσει την παραγωγή της, οπότε το έτοιμο γάλα μόνο καλό δεν θα της έκανε.

 

Αντιμετώπισα πρόβλημα στην αρχή του θηλασμού και με τα 3 παιδιά μου και δεν θα με βοηθούσε σε τίποτα στη φάση αυτή να πάρω γάλα κάποιας άλλης κοπέλας...

 

Σχετικά με την εξωσωματική, θεωρώ ρατσιστικό να αναφέρεται για κάθε μητέρα το αν απόκτησε το παιδί της με φυσική σύλληψη ή εξωσωματική. Κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και κάνει τις δικές του επιλογές για τα παιδιά του, άσχετα με τον τρόπο που τα συνελλαβε.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...