Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΓΩΤΟ


Μαριλίνα

Recommended Posts

ARNIKOL, έχω μια πανεύκολη και πολύ νόστιμη συνταγή.

 

Υλικά

1 ζαχαρούχο,

1 έτοιμη σαντιγύ morfat 250 γρ. (αν θες μπορείς να φτοιάξεις εσύ σαντιγύ παίρνεις μια κρέμα γάλακτος 330γρ. και την χτυπάς.)

1 κουτί γάλα εβαπορέ.

 

Όλα τα υλικά τα βάζεις στο ψυγείο να παγώσουν, κατόπιν τα ανακατεύεις όλα μαζί με το μίξερ και βάζεις το μείγμα στην κατάψυξη. Ανα μια ώρα το βγάζεις και το ανακατεύεις. Η διαδικασία αυτή θα γίνει μέχρι να πήξει το μείγμα και να γίνει παγωτό, γύρω στις 5 φορές.

 

Αν θες μπορείς να προσθέσεις κομματάκια σοκολάτας (κουβερτούρα), εμείς φτοιάξαμε μαρμελάδα φράουλας και την βάλαμε. Αυτά μπορείς να τα προσθέσεις την τρίτη φορά που θα βγάλεις το μείγμα σου για χτύπημα.

Τα παιδιά μου... η ζωή μου!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ πήρα να δοκιμάσω το μείγμα για παγωτό του Γιώτη (2.75ε) προσθέτεις και 2.5 ποτήρια γάλα και ΕΤΟΙΜΟ!

Ειχα φτιάξει και μόνη μου περσι το ανάλογο με την κρέμα γάλακτος αλλά δεν μου βγήκε καλο.

Αυτο βγαίνει 2.5λίτρα και νομίζω είναι πιο εύκολο και οικονομικό (και μή μου πείτε για συντηρητικά κλπ γιατί και τα τενεκεδάκια δεν είναι καλύτερα!!!)

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι? το εβαπορε στο παγωτο δεν μυριζει? εφτιαξα παγωτο μια ωραια συνταγη αλλα επειδη δεν ειχα φρεσκο γαλα που εβαζα συνηθως , το δοκιμασα με εβαπορε. εχει μια μυρωδια διαφορετικη...πιο καλα δηλαδη μου αρεσε με φρεσκο. για πειτε εχει να κανει με τη συνταγη?

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μολις το εκανα...με το εβαπορε και το ζαχαρουχο....εχει την εντονει γευση του εβαπορε και του ζαχαρουχου...δεν τρελαθηκα...:(θα το κανω αλλη φορα με γαλα κανονικο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα να δοκιμάσω το μείγμα για παγωτό του Γιώτη (2.75ε) προσθέτεις και 2.5 ποτήρια γάλα και ΕΤΟΙΜΟ!

Ειχα φτιάξει και μόνη μου περσι το ανάλογο με την κρέμα γάλακτος αλλά δεν μου βγήκε καλο.

Αυτο βγαίνει 2.5λίτρα και νομίζω είναι πιο εύκολο και οικονομικό (και μή μου πείτε για συντηρητικά κλπ γιατί και τα τενεκεδάκια δεν είναι καλύτερα!!!)

 

Δεν το έχω δοκιμάσει. Σε πόσες γεύσεις βγαίνει ? Γιατί οι δυο άντρες μου είναι φαν της σοκολάτας :rolleyes:.

Link to comment
Share on other sites

μολις το εκανα...με το εβαπορε και το ζαχαρουχο....εχει την εντονει γευση του εβαπορε και του ζαχαρουχου...δεν τρελαθηκα...:(θα το κανω αλλη φορα με γαλα κανονικο

ναι ειδες για αυτο ρωτησα και εγω μηπως εκανα κατι λαθος.με φρεσκο γινεται πολυ καλο!!

Δεν το έχω δοκιμάσει. Σε πόσες γεύσεις βγαίνει ? Γιατί οι δυο άντρες μου είναι φαν της σοκολάτας :rolleyes:.

εχει και σε σοκολατα:wink:

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα με κατσικίσιο που είναι ελαφρύ και πρόσθεσα και μια βανίλια σε σκόνη και έγινε φοβερό!!!

Παγωτό με κατσικίσιο γάλα είχα φάει στο λιμάνι της Καλύμνου σε ένα μαγαζάκι με γαλακτομπούρεκο από κάτω και ήταν κόλαση!!!

Σήμερα θα δοκιμάσω αντί για μόρφατ να χτυπήσω κρέμα γάλακτος με ζάχαρη και να προσθέσω τα γάλατα...Να δούμε τι θα γίνει!;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν το έχω δοκιμάσει. Σε πόσες γεύσεις βγαίνει ? Γιατί οι δυο άντρες μου είναι φαν της σοκολάτας :rolleyes:.

 

Στο ΣΜ που πηγαινω ειχε σοκολατα, βανιλια και αλλη μια γευση που δε θυμαμαι, εγω πηρα σοκολατα να το δοκιμασω...

 

Αν θελετε να εχετε ενα παγωμενο γλυκακι παντα για εκτακτες περιστασεις....

 

Φτιαχνετε μια δοση κρεμα παγωτο ειναι με μορφατ κ ζαχαρουχο ειτε οπως επιθυμειται...

Σε ενα ταψακι στρωνετε σαβουαγιαρ τα οποια θα περιχυσετε με ενα σιροπι που εχει γινει με νερο κ ζαχαρι,ετσι ωστε να μαλακωσουνε ολα.

Σε ενα κατσαρολακι εχουμε λιωσει λιγη κουβερτουρα(1 σοκολατα) κ αφουλιωσει βγαζουμε δυο κουταλες απο το μειγμα παγωτου κ το αναμειγνυουμε.

Οποτε εχουμε...στο πατο τα σαβουαγιαρ,πανω το πειγμα παγωτου,πιο πανω το μειγμα σοκολατας(κουβερτουρα με παγωτο) κ στο τελος ριχνουμε αμυγδαλα αυτα που ειναι ετοιμα σε φλουδες(δε ξερω πως να τα πω)

Μετα καταψιξη κ οταν ερθουνε οι απροσκλητοι...βγαζετε,σερβιρετε κ σε 10 λεπτα τρωγεται

 

Πολυ καλη ιδεα ακουγεται :wink:

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δοκιμάσει. Σε πόσες γεύσεις βγαίνει ? Γιατί οι δυο άντρες μου είναι φαν της σοκολάτας :rolleyes:.

 

 

Εγώ τη σοκολάτα παίρνω, αλλα έχει και βανίλια καθώς και παρφε (βανίλια, σοκολάτα). Δεν θυμάμαι αν έχει και άλλες. Πάντως πετυχαίνει πάντα και βγαίνει πάρα πολύ, εγώ το βάζω στη μεγάλη φόρμα του κεικ (αυτή με την τρύπα στη μέση).

Link to comment
Share on other sites

Στο ΣΜ που πηγαινω ειχε σοκολατα, βανιλια και αλλη μια γευση που δε θυμαμαι, εγω πηρα σοκολατα να το δοκιμασω...

 

 

 

Πολυ καλη ιδεα ακουγεται :wink:

 

Τι είναι το σαβουαγιαρ ????

Ο θηλασμός είναι μια ΥΠΕΡΟΧΗ σχέση(δεν είναι γάλα σε κονσέρβα)Η κατσικούλα θηλάζει το κατσικάκι, η γαιδουρίτσα το γαιδουράκι,η γατούλα το γατάκι, γιατί οχι και ο άνθρωπος το ανθρωπάκι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το έκανα με κατσικίσιο που είναι ελαφρύ και πρόσθεσα και μια βανίλια σε σκόνη και έγινε φοβερό!!!

Παγωτό με κατσικίσιο γάλα είχα φάει στο λιμάνι της Καλύμνου σε ένα μαγαζάκι με γαλακτομπούρεκο από κάτω και ήταν κόλαση!!!

Σήμερα θα δοκιμάσω αντί για μόρφατ να χτυπήσω κρέμα γάλακτος με ζάχαρη και να προσθέσω τα γάλατα...Να δούμε τι θα γίνει!;)

 

Πολυ χαιρομαι που σου πετυχε γιατι το σκεφτομουνα κι εγω να παρω κατσικισιο γαλα γιατο παγωτο αλλα διστασα και πηρα κανονικα αγελαδινο!Την επομενη φορα θα παρω σιγουρα

Φαντασου να προσθεσεις κανονικη βανιλια τι θα λεει..μιαμ!!

 

Εγω το μειγμα το χτυπησα στο μπλεντερ ολο μαζι...κι αντι για ζαχαρη εβαλα μελι και καμποσες κουταλιες ωμο κακαο(συνταγη της Maggie)...

Για να δουμε θα πετυχει????

Link to comment
Share on other sites

Πολυ χαιρομαι που σου πετυχε γιατι το σκεφτομουνα κι εγω να παρω κατσικισιο γαλα γιατο παγωτο αλλα διστασα και πηρα κανονικα αγελαδινο!Την επομενη φορα θα παρω σιγουρα

Φαντασου να προσθεσεις κανονικη βανιλια τι θα λεει..μιαμ!!

 

Εγω το μειγμα το χτυπησα στο μπλεντερ ολο μαζι...κι αντι για ζαχαρη εβαλα μελι και καμποσες κουταλιες ωμο κακαο(συνταγη της Maggie)...

Για να δουμε θα πετυχει????

marsolan περιμένω εντυπώσεις για να το δοκιμάσω κι εγω....

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!!! μολις εφτιαξα την αρχικη συνταγη για παγωτο δηλ κρεμα γαλακτος κ ζαχαρουχο γαλα χτυπημενα στο μιξερ. κ μετα αρχισα να κανω οτι μου καπνισει δηλ ελιωσα σε μπεν μαρι μιση κουβερτουρα γαλακτος κ την εριξα στο μιγμα. επισης εριξα σπασμενα μπισκοτα πτι μπερ κ μια σοκολατα αμυγδαλου σε κομματακια. ποιος ξερει τι θα γινει....:?

ποτε θα ειναι ετοιμο???

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!!! μολις εφτιαξα την αρχικη συνταγη για παγωτο δηλ κρεμα γαλακτος κ ζαχαρουχο γαλα χτυπημενα στο μιξερ. κ μετα αρχισα να κανω οτι μου καπνισει δηλ ελιωσα σε μπεν μαρι μιση κουβερτουρα γαλακτος κ την εριξα στο μιγμα. επισης εριξα σπασμενα μπισκοτα πτι μπερ κ μια σοκολατα αμυγδαλου σε κομματακια. ποιος ξερει τι θα γινει....:?

ποτε θα ειναι ετοιμο???

 

Ακούγεται λαχταριστό!! μη ξεχάσεις να μας γράψεις σχόλια για το αποτέλεσμα!!! :D

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

marsolan περιμένω εντυπώσεις για να το δοκιμάσω κι εγω....

 

Λοιπον...εγινε καπως αγλυκο μιας και δεν εβαλα παρα πολυ μελι και ισως να επεσε καμποσο κακαο παραπανω...Παρολαυτα,μολις τελειωσε η διαδικασια με την παγωτομηχανη(40 λεπτα χτυπημα) ηταν αφρατο-αφρατο και εννοειται πολυ δροσιστικο..

Δεν βγηκε πολλη ποσοτητα αλλα για αρχη καλα ηταν...

 

Το εβγαλα απο το μηχανημα και το εβαλα σε ταπερακι αλλα σημερα που το ανοιξα σαν να παραειχε παγωσει-δεν ηταν αφρατο οπως τα εμποριου που βλεπουμε..δεν ξερω μηπως πρεπει να το αφηνω λιγακι να παιρνει θερμοκρασια δωματιου!

 

Τωρα θα αρχισω τους πειραματισμους σε υλικα και ποσοτητες!

Παντως την ωρα που βγηκε ηταν πολυ καλο!!

Link to comment
Share on other sites

κάνω και εγώ το ίδιο παγωτό και γίνεται πολύ ωραίο και αρεσει και σε πολλούς.Εγώ χρησιμοποιώ φυτική σαντιγή.Βάζω και στραγγιστό γιαούρτι για να μην είναι πολύ γλυκό. Και καρύδια αλεσμένα στο multi και μπισκότα και γίνεται τελοιο!!

Link to comment
Share on other sites

Α!Μπραβο!Κι εγω με φυτικη τα κανω τα παγωτα αυτη τη πρασσινη κ γινεται πιο καλο κ απ του εμποριου.Κανενας δε καταλαβαινε οτι ειναι δικο μου.Κ σιροπια οταν εβαζα,εβαζα μεσα στο παγωτο λιγο πριν παγωσει ενετλος αυτα τα ειδικα για παγωτο,γιατι δε παγωνουν τελειως:wink: η αλλιως κουβερτουρα με κρεμα γαλακτος.

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

και γίνεται μέσα σε 5 λεπτά χωρίς να λερώσεις πολλά σκεύη!!!άσε που όλοι νομίλιζουν ότι είναι αγοραστό!!στοιχίζει ελάχιστα και βγάινει με 1 φυτική σαντιγή και 1 ζαχαρούχο, περίπου 1 - 1,5 κιλό!είναι οικονομικό στις μέρες που διανύουμε!!

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια εμενα γιατι δεν μου αρεσει με ζαχαρουχο....εκανα χτεσ..και μπλιαχ...

μονο ζαχαρουχο μυριζει...

βρηκα ενα,με γαλακτος,,με γαλα.θα δοκιμασω αυτο.

εγω κανω και ενα με σοκολατα!!γινεται τελειο!!!και χωρις μηχανη.;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...