Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Η δικιά μου είναι 19 μηνών και πλέον μπορώ να πω ότι έχει καθαρίσει. Από το Πάσχα ξεκίνησε να μου το λέει ότι θέλει κακά και το πρωί ήταν σχεδόν πάντα στεγνή.

Πήραμε ένα γιογιο και όταν μου έλεγε ότι θέλει κακά της πρότεινα το γιογιο. Χωρίς πίεση. Τις περισσότερες φορές τα έκανε εκεί. Αν δεν τα έκανε, δεν έδειχνα καμία αντίδραση, την ρωτούσα αν θέλει να βάλουμε την πάνα και την αφηνα να τα κάνει όταν θέλει. Κατά διαστήματα και ώρες που ήξερα ότι μάλλον κατουριέται, της πρότεινα να καθίσει στο γιογιο. Αν κατουρούσε της έλεγα ότι έκανε το σωστό, τα τσίσα πάνε στο γιογιο. Αν όχι, δεν έλεγα τίποτα, συνεχίζαμε τις δραστηριότητές μας.

Τον Αύγουστο στις διακοπές, της έβγαλα την πάνα τελείως και εβαλε βρακάκι. Το γιογιο ήταν πάντα σε οπτική επαφή. Την παρατηρούσα για σημάδια (ανησυχία, σφίξιμο ποδιών, πιάσιμο γεννητικών οργάνων) και της πρότεινα το γιογιο. Κάποιες φορές πήγαινε μόνη της, κάποιες δεν ήθελε. Αν κατουριόταν της έλεγα ότι δεν πειράζει, την επόμενη φορά θα το προσπαθήσει τα τσίσα να πάνε στο γιογιο. Ήμουν όμως συνέχεια από πάνω της και παρατηρούσα ώστε να ελαχιστοποιήσω τα ατυχήματα.

Πλέον το λέει μόνη της όταν θέλει και κρατιέται μέχρι να πάμε στο γιογιο.

 

Προσωπικά έχω καταλήξει ότι το θέμα πάνα είναι 3 πράγματα: ετοιμότητα του παιδιού (έλεγχος σφιγκτήρων), ικανότητα του για συνεργασία (πχ να έχει καλή λεκτική επικοινωνία) και δική μας απόφαση, να διαθέσουμε δηλαδή χρόνο για αποκλειστική παρατήρηση του παιδιού και ομαλά να το καθοδηγήσουμε εκεί που πρέπει. Χωρίς πίεση, χωρίς τιμωρίες αλλά και χωρίς επιβράβευση - δεν είναι σωστό να μάθει ότι κάνει τσίσα (και ότιδήποτε δλδ) για να μας ευχαριστήσει αλλά να μάθει ότι απλά έτσι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Προσωπικά έχω καταλήξει ότι το θέμα πάνα είναι 3 πράγματα: ετοιμότητα του παιδιού (έλεγχος σφιγκτήρων), ικανότητα του για συνεργασία (πχ να έχει καλή λεκτική επικοινωνία) και δική μας απόφαση, να διαθέσουμε δηλαδή χρόνο για αποκλειστική παρατήρηση του παιδιού και ομαλά να το καθοδηγήσουμε εκεί που πρέπει. Χωρίς πίεση, χωρίς τιμωρίες αλλά και χωρίς επιβράβευση - δεν είναι σωστό να μάθει ότι κάνει τσίσα (και ότιδήποτε δλδ) για να μας ευχαριστήσει αλλά να μάθει ότι απλά έτσι γίνεται.

 

Συμφωνώ απολύτως μαζί σας..

 

Η μικρή μου όταν ήταν 17-18 μηνών (σχεδόν 2.5 ετών τώρα) ξεκίνησε να ειδοποιεί για τις ανάγκες της λίγα δευτερόλεπτα πριν τις... εκτελέσει και τα ατυχήματα ήταν αναπόφευκτα. Αλλά πάντα με ψυχραιμία και χαμόγελο, της έλεγα ότι δεν πειράζει και ότι αν προσπαθήσει, θα τα καταφέρει να προλάβει να καθίσει στο γιογιο.

 

Πλέον, δεν φοράει πάνα όλη την ημέρα παρά μόνο τα βράδια, αλλά αρκετές φορές τα πρωινά διαπιστώνω ότι είναι στεγνή οπότε σκέφτομαι σιγά σιγά να την «κόψουμε» και αυτή. Πάντως, κατάλαβα ότι είναι έτοιμη όταν άρχισε να λέει ότι θέλει να κάνει την ανάγκη της και όταν κατάφερε μόνη της να κατεβάσει το εσώρουχό της και πλέον... κάνει όλη τη διαδικασία μόνη της και με φωνάζει μόνο για να την σκουπίσω. Όταν είμαστε έξω, χρησιμοποιούμε το ειδικό καθισματάκι που εφαρμόζει πάνω στις τουαλέτες.

 

Συνιστώ σε όλες τις μαμάδες υπομονή και καλή διάθεση!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σας! Εμένα ο μικρουλης μου έβγαλε την πάνα (ξύπνιος) λίγο μετα τα 2, μέσα σε μια μέρα! Τα έκανε πανω του μια φορά και ντράπηκε πολύ κ απο τοτε μου ζητούσε παντα τουαλέτα. Στα κακά δυστυχώς είμαστε δυσκοιλιοι οπότε τον βοήθησε η τουαλέτα πολύ. Στον μεσημεριανό του ύπνο (σπάνια κοιμάται πια μεσημέρι) δεν κανει τσισα πανω του ξυπνάει κ ζητάει αλλά τα βράδια ακόμα τον βρίσκω βρεγμένο κάποια πρωινά. Είναι 3 χρονων και 3 μηνών. Δεν ξέρω πως να το διαχειριστω το βραδινό γιατί είναι κάτι το οποίο δεν μπορω να παρατηρώ. Εσείς τι κάνατε;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On ‎14‎/‎9‎/‎2016 at 0:12 ΜΜ, vtgian είπε:

Τον Αύγουστο στις διακοπές, της έβγαλα την πάνα τελείως και εβαλε βρακάκι. Το γιογιο ήταν πάντα σε οπτική επαφή. Την παρατηρούσα για σημάδια (ανησυχία, σφίξιμο ποδιών, πιάσιμο γεννητικών οργάνων) και της πρότεινα το γιογιο. Κάποιες φορές πήγαινε μόνη της, κάποιες δεν ήθελε. Αν κατουριόταν της έλεγα ότι δεν πειράζει, την επόμενη φορά θα το προσπαθήσει τα τσίσα να πάνε στο γιογιο. Ήμουν όμως συνέχεια από πάνω της και παρατηρούσα ώστε να ελαχιστοποιήσω τα ατυχήματα.

Πλέον το λέει μόνη της όταν θέλει και κρατιέται μέχρι να πάμε στο γιογιο.

 

Προσωπικά έχω καταλήξει ότι το θέμα πάνα είναι 3 πράγματα: ετοιμότητα του παιδιού (έλεγχος σφιγκτήρων), ικανότητα του για συνεργασία (πχ να έχει καλή λεκτική επικοινωνία) και δική μας απόφαση, να διαθέσουμε δηλαδή χρόνο για αποκλειστική παρατήρηση του παιδιού και ομαλά να το καθοδηγήσουμε εκεί που πρέπει. Χωρίς πίεση, χωρίς τιμωρίες αλλά και χωρίς επιβράβευση - δεν είναι σωστό να μάθει ότι κάνει τσίσα (και ότιδήποτε δλδ) για να μας ευχαριστήσει αλλά να μάθει ότι απλά έτσι γίνεται.

Καθάρισε και η δικιά μου (2 ετών και 4 μηνών) μέσα σε 10 ημέρες, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Έτσι είχε γίνει και με τον αδερφό της στην ίδια περίπου ηλικία.

Έχω καταλήξει κι εγώ ότι αν δεν εξαφανίσεις τελείως την πάνα και αν δεν αποδεχθείς ότι για κάποιες μέρες θα σφουγγαρίζεις τα αποτελέσματα των ατυχημάτων και θα αλλάζεις συνεχώς ρούχα και εσώρουχα στο παιδί, η διαδικασία θα τραβήξει ανελέητα!

Πριν από 2 χρόνια, όταν ήθελα να αρχίσω εκπαίδευση τουαλέτας στον γιο μου και χωρίς να έχω καμία προηγούμενη εμπειρία, είχα σκοπό να αρχίσω με πάνες - βρακάκια και να τον πηγαινοφέρνω στο γιο-γιο ή να τον έχω με εσώρουχο στο σπίτι και να του βάζω πάνα έξω και διάφορα τέτοια ημίμετρα.

Ευτυχώς οι άνθρωποι στον παιδικό σταθμό που πήγαινε, με την μεγάλη τους εμπειρία, με καθοδήγησαν σωστά, πέταξα τις πάνες την ίδια ακριβώς ημέρα που τις πετάξανε κι εκεί (εκτός της βραδυνής) και μέσα σε μια εβδομάδα η πάνα είχε γίνει παρελθόν, έτσι έγινε και τώρα με την κόρη μου, ενώ υπάρχει συμμαθήτριά της που δεν φοράει πάνα στον σταθμό από τον Οκτώβριο, αλλά ακόμα η μαμά της βάζει πάνα στο σπίτι ή στις βόλτες και φυσικά το παιδί δεν έχει καθαρίσει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσωπικά ακολούθησα τη συμβουλή της γιαγιάς μου, από την εποχή προ της ανακάλυψης της πάνας μίας χρήσης: με το που κάθεται το παιδί 7-8 μηνών, το καθίζουμε μετά τα γεύματα στο γιο-γιο μέχρι να βαρεθεί. Κάποια στιγμή κάνει κακά, και του λέμε μπράβο. Σιγά σιγά διαπιστώνει και μόνο ότι έτσι είναι πιο βολικά, και μαθαίνει να περιμένει ή και να ζητά (με νοήματα αν δε μιλάει ακόμη) το γιο-γιο (το αφήνουμε κάπου όπου είναι συνήθως το μωρό, δηλαδή στο δωμάτιο του ή το σαλόνι κλπ). Με 3 παιδιά, όλα σταμάτησαν να κάνουν κακά στην πάνα γύρω στο χρόνο, χωρίς "επίσημη" εκπαίδευση, ήρθε φυσικά. Κάπου στους 18 μήνες έλεγαν και τα τσίσα, τη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!

 

Εμεις την κοψαμε τελικα με πανα-βρακακι. Ειχα προσπαθησει ανεπιτυχως  με το να της βαλω κατευθειαν βρακακι. Ουτε το παιδι ουτε κι εγω ημουν ετοιμη με αποτέλεσμα να είναι πολύ αρνητικη στο να την πηγαινω στο γιο-γιο.  Τελικα αφου το αφησα για καποιο διάστημα (στο μεταξυ γεννησα και τον γιο μου) αλλα της το συζητουσα της πηρα πανες-βρακακια και της ειπα ότι είναι βρακακι για μεγαλα παιδακια και μεσα σε 3 μερες τελος!! ουτε το βραδυ !!  Αυτο εγινε χειμωνα λιγο μετα τα 2,5.

Επεξεργάστηκαν by iouliana

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Για πες βρε iouliana γιατί έχω μια φίλη που θέλει να το κάνει έτσι....

Μετά από πόσο καιρό της έβαλες κανονικό εσώρουχο? Δεν είχε ξαναφορέσει πάνα-βρακάκι?

Όπως είπα, είχα σκεφτεί κι εγώ να το κάνω έτσι, αλλά και στα 2 από τότε που περπάτησαν τους φορούσα αρκετές φορές πάνα-βρακάκι, οπότε το είχαν απολύτως συνδυασμένο στο μυαλό τους ως πάνα και νομίζω ότι δεν θα λειτουργούσε (έτσι μου είχαν πει και στο σχολείο).

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Deena είπε:

Για πες βρε iouliana γιατί έχω μια φίλη που θέλει να το κάνει έτσι....

Μετά από πόσο καιρό της έβαλες κανονικό εσώρουχο? Δεν είχε ξαναφορέσει πάνα-βρακάκι?

Όπως είπα, είχα σκεφτεί κι εγώ να το κάνω έτσι, αλλά και στα 2 από τότε που περπάτησαν τους φορούσα αρκετές φορές πάνα-βρακάκι, οπότε το είχαν απολύτως συνδυασμένο στο μυαλό τους ως πάνα και νομίζω ότι δεν θα λειτουργούσε (έτσι μου είχαν πει και στο σχολείο).

Ειχε ξαναφορεσει για ελαχιστο διάστημα στην πρωτη προσπαθεια (αρχικα της ειχα βαλει κανονικο βρακακι και μετα από 2 ημερες πανα -βρακακι αλλα ειχα επιπλοκη στην εγκυμοσυνη και νοσηλευτηκα 15 μερες οποτε καταλαβαίνεις ότι το παιδι οπισθοδρομησε τελειως, δεν δεχοταν με τιποτα να καθισει στο γιο γιο και ξαναεβαλα κανονικη πανα). Της ειπα ότι είναι βρακακι για μεγαλα κορίτσια και ακολουθησα την συνηθισμενη διαδικασια. Να την πηγαινω δηλ. ανα 40 λεπτα τουαλετα κτλ Σε 3 ημερες δεν την ξαναλερωσε αλλα της την εβγαλα μετα από 2-3 εβδομάδες. Στο διάστημα αυτό απλα την αλλζα 2 φορςετην ημερα για λογους υγιεινης. Η πανα-βρακακι βοηθησε αρχικα εμενα να είμαι ηρεμη και να διαχειριστω καλυτερα το θεμα. Με το κανονικο βρακακι με επιανε τρομερο αγχος και την αγχωνα και αυτην, Επισης ηταν ετοιμο το παιδι 100% .

Εμενα στο σχολειο μου ειπαν ότι η εκμαθηση είναι καλο να γινεται με πανα -βρακακι αλλα μαλλον αυτό είναι υποκειμενικο. Δοκιμάζεις και βλέπεις. Εγω ειχα κανει την βλακεια να αποτρεψω το παιδι οταν λιγο πριν γινει 2 ζητουσε επιμονα να πηγαινει τουαλετα. Ηταν χειμωνας και μου ελεγαν ολοι πως το καλυτερο είναι μονο με βρακακι χωρις πολλα ρουχα  και καλοκαιρι κτλ και εχασα τελικα πολλους μηνες.

 

Επεξεργάστηκαν by iouliana

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

την πάνα την κόψαμε 2 ετών ακριβώς, 

Μόλις γιορτάσαμε τα γενέθλιά του, τον ξεβράκωσα , του εξήγησα ότι κάνουμε τσισάκια και κακάκια στο γιογιο και ξεκινήσαμε.

Του πήρε δύο μέρες μέχρι να καταλάβει τι του είπα και 2 εβδομάδες μέχρι να καθαρίσει τελείως. Πρώτα καθάρισε από τα κακάκια και μετά από τα τσίσα.. Το βραδυνο μας πήρε κανένα 6μηνο ατυχημάτων για να στρώσει... Είμαι πολύ ευχαριστημένη, νομίζω καλά τα πήγε. 

Είχαμε μόνο ένα ψιλοπισογύρισμα γιατί μόλις είχε καθαρίσει όταν τον πήγα παιδικό, και με ανάγκασαν να του ξαναφορέσω πάνα βρακάκι και ήθελαν να τον πηγαίνουν όποτε πήγαιναν τα άλλα παιδάκια, και όχι όποτε τους έλεγε.. Αλλά εντάξει, ευτυχώς το ξεπεράσαμε κι αυτό.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας.να γραψω κ γω την εμπειρια μας.ας ελπισουμε οτι δ θα χει πισωγυρισμα.αφορα μονο την πανα μεσα στην ημερα

Απο πολυ μικρη ξερει οτι στην τουαλετα κανουμε τσισα κ κακα.πηραμε καθισματακι για την τουαλετα οχι γιογιο.εδω κ κανενα μηνα λεμε οτι το καλοκαιρι που θα παμε θαλασσα δ θα φοραει πανα.βαλαμε μεσα στην κουβεντα κ τις γοργονες που της αρεσουν.ετσι απλα μια μερα βαλαμε βρακι(εχουμε αρκετα κ ωραια σχεδια).πρωτη μερα δυο ατυχηματα νωρις το πρωι.αλλο οχι.ουτε τη δευτερη.μετα ουρολοιμωξη.βαλαμε ξανα πανα.αφου σταματησε να ποναει ξανα βρακακι.δ ειχαμε ξανα ατυχημα.βγαινουμε εξω,αλλα βαζουμε το βραδυ πανα.αν κ ξυπναει καποιες φορες κ τα βραδυα.τις πρωτες δυο μερες δ ηθελε κακα στην τουαλετα.τωρα ολα καλα

Νομιζω οτι οταν ειναι ετοιμο το παιδι τα καταφερνει γρηγορα.τα ατυχηματα ειναι μεσα στο προγραμμα

Κ φυσικα ενα ωραιο δωρο μετα

Η ηλικια της 2χρονων κ 9μηνων

Ηδη εδω κ καιρο οταν εκανε κακα στην πανα το ελεγε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Και ο δικός μου σχεδόν 2 ετών και 10 μηνών έχει απαλλαγεί από τις πρωινές πάνες και μας έχει απομείνει μόνο η βραδινή. Χωρίς καμιά πίεση από μέρους μου, τον πήγαινα σιγά-σιγά και στα 2,5 ήταν έτοιμος να απαλλαγεί. Θαυμάζω που κάποια παιδάκια κόβουν και την βραδινή πάνα. Ο δικός μου ακόμη δεν είναι έτοιμος και δεν έχω σκοπό να τον πιέσω. Μια γνωστή μου ξύπναγε την κορούλα της, στην ηλικία του δικού μου, μες στην νύχτα με το ζόρι για να πάει στην τουαλέτα.... Και απορώ για το αν είναι σωστή αυτή η τακτική... Του χρόνου θα πάει στον παιδικό και εκεί φοβάμαι ότι λόγω αλλαγής περιβάλλοντος και άγνωστων προσώπων έχουμε ατυχήματα. Θα δούμε....

 

Επεξεργάστηκαν by popi76
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι τα ατυχηματα σε παιδακια 3-4ετων ειναι φυσιολογικα

Εδω κ μια βδομαδα ειναι στεγνη κ το βραδυ.απο μονη,δ εκανα κτ.λιγο βαρβαρο να το ξυπνας

Στην αρχη δ πολυηθελε σε αλλη τουαλετα παρα μονο σπιτι,αλλα συνηθισε

Σημερα αφησαμε κ τον ανηψιο με βρακακι.καθε μια ωρα κατουριοταν.τον βαζαμε γιογιο κ τα εκανε μετα.δ ειναι ετοιμος κ φαινεται,οταν βρεχοταν δ αντιδρουσε καθολου.ενω η κορη μου στο πρωτο ατυχημα σοκαριστηκε λιγο.ειναι 2κ 1μηνα

Επισης πιο πριν μιλουσαμε πολυ καιρο για την τουαλετα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On ‎2‎/‎6‎/‎2017 at 5:20 ΜΜ, popi76 είπε:

Και ο δικός μου σχεδόν 2 ετών και 10 μηνών έχει απαλλαγεί από τις πρωινές πάνες και μας έχει απομείνει μόνο η βραδινή. Χωρίς καμιά πίεση από μέρους μου, τον πήγαινα σιγά-σιγά και στα 2,5 ήταν έτοιμος να απαλλαγεί. Θαυμάζω που κάποια παιδάκια κόβουν και την βραδινή πάνα. Ο δικός μου ακόμη δεν είναι έτοιμος και δεν έχω σκοπό να τον πιέσω. Μια γνωστή μου ξύπναγε την κορούλα της, στην ηλικία του δικού μου, μες στην νύχτα με το ζόρι για να πάει στην τουαλέτα.... Και απορώ για το αν είναι σωστή αυτή η τακτική... Του χρόνου θα πάει στον παιδικό και εκεί φοβάμαι ότι λόγω αλλαγής περιβάλλοντος και άγνωστων προσώπων έχουμε ατυχήματα. Θα δούμε....

 

Για την βραδυνή πάνα παίζουν μεγάλο ρόλο δύο πράγματα : α) αν το παιδί την δέχεται αφού έχει βγάλει την ημερήσια και β) εάν και πόσο γάλα ή άλλα υγρά πίνει το βράδυ.

 

Εμένα και τα δυο μου παιδιά, μία εβδομάδα αφού "κατακτήσανε" το κόψιμο της ημερήσιας πάνας, αντιδρούσανε πολύ έντονα όταν πήγαινα να τους βάλω πάνα το βράδυ, μιλάμε για κατάσταση αλλοφροσύνης!!! Την κράτησα για λίγες εβδομάδες βέβαια λόγω δικής μου ανασφάλειας, αλλά πριν τον μήνα την σταμάτησα και στα δύο. Έτσι κι αλλιώς, από την στιγμή που κόψανε την ημερήσια ξυπνούσαν κάθε πρωί στεγνά. Ωστόσο, ο γιος μου, επειδή λατρεύει το γάλα και πίνει αρκετό πριν κάνει το βραδυνό του μπάνιο, είχε κατά καιρούς και τα ατυχήματά του και μάλιστα χωρίς να ξυπνάει καν, τον βρίσκαμε βρεγμένο το πρωί, οπότε για 1,5 χρόνο περίπου τον σηκώναμε κοιμισμένο για τουαλέτα. Λίγο μετά τα 4 το σταματήσαμε κι αυτό, αφού είδαμε ότι πλέον και που τον σηκώναμε, είτε έκανε ελάχιστα, είτε καθόλου. Αν ο μικρός σου ξυπνάει στεγνός, αξίζει τον κόπο να δοκιμάσεις να την βγάλεις, αν όχι, περιμένεις.

 

Η κόρη μου πάλι δεν πίνει γάλα το βράδυ, μόνο λίγο νερό με το φαγητό της, οπότε μέσα στη νύχτα δεν είχε ποτέ μέχρι στιγμής ατύχημα, μάλιστα υπήρξαν φορές που ξύπνησε και με φώναξε να την πάω τουαλέτα χωρίς να βραχεί καθόλου. Έχει πάθει βέβαια έναν μικρό φόβο με τα κακά, γιατί μια φορά ζορίστηκε και πόνεσε και τώρα προσπαθεί να τα κρατήσει και φοβάται λίγο να πηγαίνει. Ευτυχώς ωστόσο δεν έχει κάνει δυσκοιλιότητα, απλά κάποιες μέρες χρειάζεται να πάμε 4-5 φορές μέχρι να κάνει.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Deena είπε:

Για την βραδυνή πάνα παίζουν μεγάλο ρόλο δύο πράγματα : α) αν το παιδί την δέχεται αφού έχει βγάλει την ημερήσια και β) εάν και πόσο γάλα ή άλλα υγρά πίνει το βράδυ.

 

Εμένα και τα δυο μου παιδιά, μία εβδομάδα αφού "κατακτήσανε" το κόψιμο της ημερήσιας πάνας, αντιδρούσανε πολύ έντονα όταν πήγαινα να τους βάλω πάνα το βράδυ, μιλάμε για κατάσταση αλλοφροσύνης!!! Την κράτησα για λίγες εβδομάδες βέβαια λόγω δικής μου ανασφάλειας, αλλά πριν τον μήνα την σταμάτησα και στα δύο. Έτσι κι αλλιώς, από την στιγμή που κόψανε την ημερήσια ξυπνούσαν κάθε πρωί στεγνά. Ωστόσο, ο γιος μου, επειδή λατρεύει το γάλα και πίνει αρκετό πριν κάνει το βραδυνό του μπάνιο, είχε κατά καιρούς και τα ατυχήματά του και μάλιστα χωρίς να ξυπνάει καν, τον βρίσκαμε βρεγμένο το πρωί, οπότε για 1,5 χρόνο περίπου τον σηκώναμε κοιμισμένο για τουαλέτα. Λίγο μετά τα 4 το σταματήσαμε κι αυτό, αφού είδαμε ότι πλέον και που τον σηκώναμε, είτε έκανε ελάχιστα, είτε καθόλου. Αν ο μικρός σου ξυπνάει στεγνός, αξίζει τον κόπο να δοκιμάσεις να την βγάλεις, αν όχι, περιμένεις.

 

Η κόρη μου πάλι δεν πίνει γάλα το βράδυ, μόνο λίγο νερό με το φαγητό της, οπότε μέσα στη νύχτα δεν είχε ποτέ μέχρι στιγμής ατύχημα, μάλιστα υπήρξαν φορές που ξύπνησε και με φώναξε να την πάω τουαλέτα χωρίς να βραχεί καθόλου. Έχει πάθει βέβαια έναν μικρό φόβο με τα κακά, γιατί μια φορά ζορίστηκε και πόνεσε και τώρα προσπαθεί να τα κρατήσει και φοβάται λίγο να πηγαίνει. Ευτυχώς ωστόσο δεν έχει κάνει δυσκοιλιότητα, απλά κάποιες μέρες χρειάζεται να πάμε 4-5 φορές μέχρι να κάνει.

Η πάνα είναι περισσότερο δική μου ανασφάλεια, γιατί λείπω το πρωί που ξυπνάει. Επιπλέον το βράδυ ζητάει αρκετό νερό. Ξυπνάει λίγες φορές στεγνός.  Αυτό που λες, Deena, ότι τον ξυπνάγατε για 1,5 χρόνο δεν είναι αρκετά σκληρό; Εγώ προσωπικά δεν θα ήθελα να μου το κάνουν γι' αυτό και δεν το έχω τολμήσει. Ο δικός μου κοιμάται και πολύ βαριά, οπότε θα έχουμε κλάματα και ουρλιαχτά μες στην νύχτα. Θα ρωτήσω και τον παιδίατρο, να δω τι θα μου πει....Α, τώρα θυμήθηκα ότι μια κοπέλα εδώ στο forum έλεγε ότι υπάρχει η αντιδιουρητική ορμόνη και αυτή παίζει ρόλο για το πότε το παιδί θα ξυπνά στεγνό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, popi76 είπε:

Η πάνα είναι περισσότερο δική μου ανασφάλεια, γιατί λείπω το πρωί που ξυπνάει. Επιπλέον το βράδυ ζητάει αρκετό νερό. Ξυπνάει λίγες φορές στεγνός.  Αυτό που λες, Deena, ότι τον ξυπνάγατε για 1,5 χρόνο δεν είναι αρκετά σκληρό; Εγώ προσωπικά δεν θα ήθελα να μου το κάνουν γι' αυτό και δεν το έχω τολμήσει. Ο δικός μου κοιμάται και πολύ βαριά, οπότε θα έχουμε κλάματα και ουρλιαχτά μες στην νύχτα. Θα ρωτήσω και τον παιδίατρο, να δω τι θα μου πει....Α, τώρα θυμήθηκα ότι μια κοπέλα εδώ στο forum έλεγε ότι υπάρχει η αντιδιουρητική ορμόνη και αυτή παίζει ρόλο για το πότε το παιδί θα ξυπνά στεγνό. 

 

Αν δεν αρχίσει να ξυπνάει σταθερά στεγνός, μην βγάλεις την πάνα, είναι δείγμα ότι ακόμα δεν είναι έτοιμος. Ο δικός μου, όπως είπα, ξυπνούσε κάθε πρωί στεγνός και αντιδρούσε πάρα πολύ έντονα όταν πήγαινα να του βάλω την πάνα. Όταν την βγάλαμε όμως, έναν μήνα περίπου μετά άρχισε να κάνει κάποια ατυχήματα, εξ' ου και αρχίσαμε να τον σηκώνουμε, αλλά δεν καταλάβαινε τίποτα, κι εγώ φοβόμουν ότι θα αντιδρούσε, αλλά τίποτα!

 

Από ένα σημείο και πέρα, συνεχίσαμε να τον σηκώνουμε από δική μας ανασφάλεια και κυρίως γιατί αν δεν έκανε τσίσα κατά τις 12.00 - 1.00 ξυπνούσε κατά τις 6.00 γιατί ήθελε τουαλέτα και μετά δεν κοιμόταν με τίποτα, με αποτέλεσμα το απόγευμα να σέρνεται από την κούραση (είχε κόψει και τον μεσημεριανό ύπνο). Όταν είδαμε ότι, όταν τον σήκώναμε, έκανε πια ελάχιστα, τότε σταματήσαμε και να τον σηκώνουμε.

 

Όταν άρχισαν τα βραδυνά ατυχήματα, το θεώρησα πισωγύρισμα να του ξαναβάλω πάνα, είχε ήδη παλλινδρομήσει σε κάποια πράγματα γιατί είχαμε μωρό την αδερφή του και δεν ήθελα να το επιδεινώσω.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Deena είπε:

Αν δεν αρχίσει να ξυπνάει σταθερά στεγνός, μην βγάλεις την πάνα, είναι δείγμα ότι ακόμα δεν είναι έτοιμος.

Το ότι κοντεύει τα τρία και δεν ξυπνάει στεγνός είναι δηλαδή ανησυχητικό; 

Καλά έκανες και δεν του ξανάβαλες πάνα. Συμφωνώ. Θα δοκιμάσω λίγο να του βγάλω την βραδινή πάνα τώρα που θα έχω χρόνο, να δω τι θα γίνει...

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, popi76 είπε:

Το ότι κοντεύει τα τρία και δεν ξυπνάει στεγνός είναι δηλαδή ανησυχητικό; 

Καλά έκανες και δεν του ξανάβαλες πάνα. Συμφωνώ. Θα δοκιμάσω λίγο να του βγάλω την βραδινή πάνα τώρα που θα έχω χρόνο, να δω τι θα γίνει...

Γιατί να είναι ανησυχητικό καλέ?

Εδώ υπάρχουν παιδιά που φτάνουν 3 ετών και δεν έχουν βγάλει ούτε την ημερήσια.

Στον παιδικό που πήγαινε ο γιος μου όταν έβγαλε την πάνα μου λέγανε ότι πολλά παιδιά του προ-προνηπιακού (3 χρονα δηλαδή) φοράνε πάνα το βράδυ.

 

Πάντως και να κάνει κανένα ατύχημα δεν έγινε και τίποτα, ο δικός μου τις περισσότερες φορές δεν το καταλάβαινε καν, τον έπαιρνα χαμπάρι εγώ είτε το πρωί, είτε πριν κοιμηθώ εγώ που πήγαινα να τον τσεκάρω. Στην τελευταία περίπτωση για να μη του χαλάσω τον ύπνο, δεν άλλαζα σεντόνια αλλά έβαζα πάνω από το βρεγμένο μέρος μια μεγάλη πετσέτα σώματος και τον άλλαζα εσώρουχο και πυτζάμα κοιμισμένο. Το καλοκαίρι είναι και πιο εύκολο γιατί δεν υπάρχουν σκεπάσματα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τώρα με τον καύσωνα πίνει πολύ - πολύ νερό, οπότε είναι σίγουρο ότι το πρωί θα ξυπνά βρεγμένος. Θα περιμένω λίγο ακόμα, μπορεί στις διακοπές να το προσπαθήσω με την βραδινή πάνα. Πάντως, κούω κι εγώ ότι αρκετά παιδάκια τριών χρονών δεν έχουν βγάλει την πρωινή πάνα και μου φαίνεται περίεργο. Εξάλλου, οι δημόσιοι παιδικοί σταθμοί δέχονται στα παιδικά τμήματα μόνο παιδιά με αγωγή τουαλέτας. Γι' αυτό και μια γνωστή μου αναγκάστηκε να πάρει από τον δημόσιο παιδικό το παιδάκι της και να το πάει σε ιδιωτικό.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα κ υπαρχουν ατυχηματα.εμας 2/2οταν εφαγε καρπουζι

Πολλα τριχρονα κ μεγαλυτερα ξερω με πανα

Κ παιδακια που τα ζορισαν κ δ ηταν ετοιμα κ πηραν με φοβο το γιογιο η την τουαλετα κ δ κανανε κακα για μηνες

Ακολουθουμε τα παιδακια μας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Η κορη μας ειναι 3 ετων και εχει σταματησει την πανα την μερα και κανει τσισα στο γιογιο και μας λεει ποτε. Το προβλημα ειναι με τα κακα της. Δεν θελει να τα κανει στο γιογιο με αποτελεσμα να μην κανει καθολου! Σημερα ειναι η 3η μερα και δεν εχει κανει. Τι πρεπει να κανουμε; Ζηταει πανα για τα κακα. Πρεπει να της βαλουμε πανα για τα κακα ή οχι; και οταν ειμαστε εξω εκτος σπιτιου τι πρεπει να κανουμε; πως αντιμετωπιζουμε τα τσισα εκτος σπιτιου και πως τα κακα; Οποιαδηποτε βοηθεια ευπροσδεκτη

Επεξεργάστηκαν by polakis
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , polakis είπε:

Καλησπερα. Η κορη μας ειναι 3 ετων και εχει σταματησει την πανα την μερα και κανει τσισα στο γιογιο και μας λεει ποτε. Το προβλημα ειναι με τα κακα της. Δεν θελει να τα κανει στο γιογιο με αποτελεσμα να μην κανει καθολου! Σημερα ειναι η 3η μερα και δεν εχει κανει. Τι πρεπει να κανουμε; Ζηταει πανα για τα κακα. Πρεπει να της βαλουμε πανα για τα κακα ή οχι; και οταν ειμαστε εξω εκτος σπιτιου τι πρεπει να κανουμε; πως αντιμετωπιζουμε τα τσισα εκτος σπιτιου και πως τα κακα; Οποιαδηποτε βοηθεια ευπροσδεκτη

Δε γνωρίζω πώς αντιμετωπίζεις την άρνηση να πάει τουαλέτα, δεν το έχω ζήσει ποτέ.

Για το έξω, αλλά και στο σπίτι, στα 3 πλέον δε χρησιμοποιούσαμε γιο γιο, κατευθείαν τουαλέτα, είτε κανονικά είτε με ειδικό καθησματάκι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , polakis είπε:

Καλησπερα. Η κορη μας ειναι 3 ετων και εχει σταματησει την πανα την μερα και κανει τσισα στο γιογιο και μας λεει ποτε. Το προβλημα ειναι με τα κακα της. Δεν θελει να τα κανει στο γιογιο με αποτελεσμα να μην κανει καθολου! Σημερα ειναι η 3η μερα και δεν εχει κανει. Τι πρεπει να κανουμε; Ζηταει πανα για τα κακα. Πρεπει να της βαλουμε πανα για τα κακα ή οχι; και οταν ειμαστε εξω εκτος σπιτιου τι πρεπει να κανουμε; πως αντιμετωπιζουμε τα τσισα εκτος σπιτιου και πως τα κακα; Οποιαδηποτε βοηθεια ευπροσδεκτη

 Προσωπικά θα εξαντλούσα κάθε άλλη επιλογή πριν βάλω πάνα για τα κακά. Και η δικιά μου έχει κανει ένα μικρό πισωγύρισμα με τα κακά από τότε που έκοψε την πάνα γιατί μια φορά ζορίστηκε και πόνεσε και από τότε το έχει πάρει με λίγο φόβο. Μια φορά που δεν είχε κάνει για 4 μέρες η παιδίατρος μου είπε να της βάλω πάνα και αν δεν μπορεί να κάνει ούτε εκεί να της κάνω μικροκλίσμα, αλλά η μικρή αρνήθηκε σθεναρά την πάνα και τελικά έκανε χωρίς κλίσμα με τον εξής τρόπο : Αντί να την πάω στο γιογιό ή στο στεφανάκι της λεκάνης, την έβαλα στην λεκάνη χωρίς στεφανάκι, κρατώντας την ώστε ο ποπός να είναι μέσα στην λεκάνη, σε χαμηλότερο σημείο από τα γόνατα. Με αυτό τον τρόπο λειτουργεί πιο εύκολα το έντερο και τα κακά αρχίζουν να κατεβαίνουν.

 

Με αυτό τον τρόπο κάνει πλέον με λίγο γκρίνια, αλλά μέρα παρά μέρα. Έχει τύχει να κάνει και πάνω της 2 φορές, όπου την έχω αλλάξει χωρίς πολλά-πολλά και χωρίς να δώσω και πολλή σημασία.

 

Για τις εξόδους εγώ χρησιμοποιώ αυτό το γιογιό http://www.skroutz.gr/c/1362/baby_yoyo/m/19008/My-Carry-Potty.html, το οποίο μου έχει λύσει τα χέρια.

 

Link to comment
Share on other sites

Εξω πηγαινουμε σε τουαλετα κ βαζω καλυμμα μια χρησης.μονο στην παιδικη που ειναι 5'λεπτα  απο το σπιτι δ με νοιαζει για την τουαλετα

Το γιογιο που εβαλε η ντινα ειναι πολυ καλη επιλογη,το σκεφτομουν για τις διακοπες γτ ειχαμε ταξιδι πανω απο 6ωρες κ στη θαλασσα αλλα προτιμησα οπου βρισκαμε

Στο σπιτι εχουμε το καθισματακι στην τουαλετα αλλα καθεται κ χωρις

Δ μπηκα στη διαδικασια του γιογιο γτ μετα θα επρεπε να κοψουμε αυτο

Εσχατη λυση η πανα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα γονείς!

Ποια είναι τα σημάδια πως το παιδί είναι έτοιμο για την εκμάθηση τουαλέτας; ξεκινάμε αυθαίρετα κ βλέπουμε πως το διαχειρίζεται και καταλαβαίνουμε έτσι αν είναι έτοιμο;

Το μωρό μου είναι 13 μηνών.. τους προηγούμενους μήνες είχα σκοπό μόλις περπατήσει να τον βάλω να κάθεται στο γιογιο, να το ξεκινήσω έτσι; 

@ΑΡΓΚ αναφέρεις πως από μικρά τα έβαζες στο γιογιο μετά το φαγητό! Τώρα που ο δικός μου δεν κάνει κακά τόσο συχνά να προσπαθήσω να ακολουθήσω τα κακά του λίγο στην τύχη; δεν έχουμε στάνταρ πρόγραμμα στα κακά.

 

Γενικά πως να το ξεκινήσω; να τον βάζω να κάθεται τυχαίες ώρες στο γιογιο; ή να ξεκινήσω με την κανονική  τουαλέτα με παιδικό κάθισμα;

Ξεκινάμε πάντα με τα κακά, επιβραβεύουμε και μετά τι κάνουμε; 

 

Τα αγόρια από ποια ηλικία κ μετά μαθαίνουν τον εναλλακτικό τρόπο ούρησης;  

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...