Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Anthony2010 σωστό αυτό που λες αν και μιλάμε για παιδιά μεγαλύτερα των δυο χρονών. Από την αλλη να προσθέσω οτι παιζει ρόλο και το κάθε παιδί. Δεν το θεωρώ λάθος να βοηθάς ενα παιδί να κόψει την πάνα εαν δείχνει ενδιαφέρον και θέλει να το κάνει. Ναι μπορεί τα ατυχήματα να είναι αρκετά όμως αν το θέλει γιατί να μην το βοηθήσεις να το κατακτήσει;

 

...μου εδωσες λοιπον αφορμη να γραψω κ εγω αφου τοσο καιρο διαβαζω και διαβαζω και διαβαζω...

Εμεις μολις πριν απο 3 εβδομαδες κλεισαμε τα 2. Η μικρη ειναι πολυ δεκτικη στο να κατσει στο γιογιο και στη λεκανη να κανει τσισα. Αλλα.... εδω ειναι το προβλημα μου. Το κανει παιχνιδι! Θελει παλι και παλι και παλι! Και ζοριζεται να βγαλει τσισα. Και μετα απο 5' τα ιδια. Δεν της εχω βγαλει ακομα την πανα για να την προσπαθησω γι'αυτο το λογο. Παρολο που σαν διαθεση τη βλεπω ετοιμη.Και επισης τωρα αρχισε να λεει αρκετες κουβεντουλες. Κακα κ τσισα λεει παντως. Τι λετε?

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

...μου εδωσες λοιπον αφορμη να γραψω κ εγω αφου τοσο καιρο διαβαζω και διαβαζω και διαβαζω...

Εμεις μολις πριν απο 3 εβδομαδες κλεισαμε τα 2. Η μικρη ειναι πολυ δεκτικη στο να κατσει στο γιογιο και στη λεκανη να κανει τσισα. Αλλα.... εδω ειναι το προβλημα μου. Το κανει παιχνιδι! Θελει παλι και παλι και παλι! Και ζοριζεται να βγαλει τσισα. Και μετα απο 5' τα ιδια. Δεν της εχω βγαλει ακομα την πανα για να την προσπαθησω γι'αυτο το λογο. Παρολο που σαν διαθεση τη βλεπω ετοιμη.Και επισης τωρα αρχισε να λεει αρκετες κουβεντουλες. Κακα κ τσισα λεει παντως. Τι λετε?

Θα μπορουσες να προσπαθησεις να δεις πως θα παει. Ρωτα την αν θα ηθελε να μην φοραει πανα και να πηγαινει στην τουαλετα. Αν δεις οτι δεν ειναι ετοιμη αφησε την να παιζει το "παιχνιδι" μεχρι να βαρεθει και ξαναπροσπαθεις αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες να προσπαθησεις να δεις πως θα παει. Ρωτα την αν θα ηθελε να μην φοραει πανα και να πηγαινει στην τουαλετα. Αν δεις οτι δεν ειναι ετοιμη αφησε την να παιζει το "παιχνιδι" μεχρι να βαρεθει και ξαναπροσπαθεις αργοτερα.

 

Απο τη Δευτερα δεν φοραμε πανα....... αποτυχια!

Οποτε της λεω να παμε ερχεται, κανει, αλλα αμα της ερθει στο μεταξυ (τσισα και κακα :shock: ) τα κανει πανω της... γενικα ψιλοκρατιεται, και μετα απο τον μεσημεριανο υπνο ειναι στεγνη, αλλα δεν νομιζω οτι ειναι ετοιμη ακομα, οσο κ αν το θελει. Κ ουτε τη βλεπω να την νοιαζει αν φοραει πανα, βρακι ή αν ειναι γυμνη... :lol:

Μαλλον θα το αφησω για αργοτερα. :wink:

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Απο τη Δευτερα δεν φοραμε πανα....... αποτυχια!

Οποτε της λεω να παμε ερχεται, κανει, αλλα αμα της ερθει στο μεταξυ (τσισα και κακα :shock: ) τα κανει πανω της... γενικα ψιλοκρατιεται, και μετα απο τον μεσημεριανο υπνο ειναι στεγνη, αλλα δεν νομιζω οτι ειναι ετοιμη ακομα, οσο κ αν το θελει. Κ ουτε τη βλεπω να την νοιαζει αν φοραει πανα, βρακι ή αν ειναι γυμνη... :lol:

Μαλλον θα το αφησω για αργοτερα. :wink:

 

Οχι!!!!!

 

Ειναι πολυ νωρις ακομα βρε smak!!!! Το παιδακι ουτε 5 μερες δεν εκλεισε ακομα! Ο δικος μου που ηταν τοτε και 6 μηνες μεγαλυτερος αρχισε να ζηταει μονος του στην εβδομαδα πανω, αφου ειχαμε ΠΟΛΛΑ ατυχηματα πριν!!! Απο συζητησεις με άλλους γονεις συμπερανα οτι τελικα αυτη η 1 εβδομαδα θεωρειται πολυ μικρο διαστημα και οτι πρεπει να θεωρω οτι την εκοψε γρηγορα...εμενα βεβαια μου φανηκε αιωνας!!!!

 

Μην κανεις πισωγυρισμα....γνωμη μου παντα! Ειδικα αφου παει οταν της το λες, πήγαινέ την πολυ συχνα ή οποτε την καταλαβαινεις οτι θελει και περιμενε....δεν θα αργησει να γινει το κλικ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οχι!!!!!

 

Ειναι πολυ νωρις ακομα βρε smak!!!! Το παιδακι ουτε 5 μερες δεν εκλεισε ακομα! Ο δικος μου που ηταν τοτε και 6 μηνες μεγαλυτερος αρχισε να ζηταει μονος του στην εβδομαδα πανω, αφου ειχαμε ΠΟΛΛΑ ατυχηματα πριν!!! Απο συζητησεις με άλλους γονεις συμπερανα οτι τελικα αυτη η 1 εβδομαδα θεωρειται πολυ μικρο διαστημα και οτι πρεπει να θεωρω οτι την εκοψε γρηγορα...εμενα βεβαια μου φανηκε αιωνας!!!!

 

Μην κανεις πισωγυρισμα....γνωμη μου παντα! Ειδικα αφου παει οταν της το λες, πήγαινέ την πολυ συχνα ή οποτε την καταλαβαινεις οτι θελει και περιμενε....δεν θα αργησει να γινει το κλικ!!!!!

 

Ισως να εχεις δικιο, αλλα δεν ηταν καλο το timing που επελεξα καθοτι αυριο παμε ενα 3ημερακι και εκ των πραγματων θα ειναι δυσκολο να την εχω με βρακι και να λερωνεται. Θα το κοιταξω παλι απο βδομαδα...ελπιζω να μην κανω μεγαλο λαθος και χασουμε το παιχνιδι...

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ισως να εχεις δικιο, αλλα δεν ηταν καλο το timing που επελεξα καθοτι αυριο παμε ενα 3ημερακι και εκ των πραγματων θα ειναι δυσκολο να την εχω με βρακι και να λερωνεται. Θα το κοιταξω παλι απο βδομαδα...ελπιζω να μην κανω μεγαλο λαθος και χασουμε το παιχνιδι...

Συμφωνω με Deena. Δωσε της χρονο. Η δικια μου τις πρώτες μερες δεν μπορουσε να κρατηθει ουτε μιση ωρα και σιγα σιγα καταλαβε και κρατιοταν ολο και περισσοτερο χωρις να τα κανει πανω της. Μια βδομαδα χρειαστηκε σιγουρα. Αν θες μπορεις να της φορεσεις πανα λογω του τριημερου που ανεφερες αλλα να την πηγαινεις στην τουαλετα σαν να μην φορουσε για να μην το ξεχασει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Συμφωνω με Deena. Δωσε της χρονο. Η δικια μου τις πρώτες μερες δεν μπορουσε να κρατηθει ουτε μιση ωρα και σιγα σιγα καταλαβε και κρατιοταν ολο και περισσοτερο χωρις να τα κανει πανω της. Μια βδομαδα χρειαστηκε σιγουρα. Αν θες μπορεις να της φορεσεις πανα λογω του τριημερου που ανεφερες αλλα να την πηγαινεις στην τουαλετα σαν να μην φορουσε για να μην το ξεχασει.

 

Ημερήσια πάνα τέλος! Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας!

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπερα κι απο εμενα!!Εμεις εχουμε θεμα με την πανα.Ο μικρος μου αυτη την στιγμη ειναι 31μηνων.Τον Ιουνιο που εγινε 2 ειπα να δοκιμασω να του κοψω την πανα.Του πηραμε γιο γιο το αφησαμε σε μια ακρη να το συνηθισει.Το εβαζε στο κεφαλι για κρανος :D αλλα λεω ΟΚ κατι ειναι κ αυτο.Οταν ηρθε η ωρα να του βγαλω την πανα εννοειται οτι τα εκανε επανω του.Μια μονο φορα εκανε στο γιο γιο κ αντιδρουσε λες κ φοβοταν να καθησει.Καναμε αλλη μια εβδομαδα προσπαθεια κ τιποτα!Λεω ειναι νωρις κ τον αφησα.Απο τοτε ομως εχω τρελο θεμα με την αλλαγη πανας.Δεν θελει με τιποτα να τον αλλαξω,σκουζει κ κλωτσαει!!!Του πηρα πανα βρακακι να μην τον ξαπλωνω να γλιτωσω καμια κλωτσια αλλα κ παλι δεν καθεται.Μαλλον φοβαται οτι δεν θα του ξαναβαλω :confused: Τι να πω!!!! Κανω υπομονη να ερθει η ανοιξη να ξεκινησουμε παλι δοκιμες.

3YYfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Προφανώς δεν είναι έτοιμο το παιδάκι! Τα ίδια μου έκανε και ο γιος μου. Στα 2 και κάτι προσπάθησα αλλά δε συνεργάστηκε καθόλου. Με το που έκλεισε τα 3, ηταν και άνοιξη προς καλοκαίρι, καθάρισε πολύ εύκολα και γρήγορα. Ηταν ετοιμος για αυτο το βημα. Δε χρειάζεται να ζοριζουμε καταστάσεις.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο μεγαλος μου γιος (τωρα ειναι 9 ) 3 ετων και 1 ημερας εκοψε την πανα . Λιγο δυσκολευτικαμε στα κακα γιατι φοβοταν να τα αφησει στην τουαλετα αλλα τελικα νενικηκαμεν αρκετα ευκολα . Η κορουλα μου 2μιση ετων (τωρα 7μιση κοντευει) εκοψε την πανα απο τα τσισα . Στα κακουλια της παιδευτικαμε αρκετα , μιας και εχεζε το συμπαν εκτος γιογιου παντα . Τελικα με πολυ μπλα μπλα εστρωσε χωρις ιδιαιτερα προβληματα . Ο μικρος μου γιοκας εκοψε την πανα το καλοκαιρι που εκλεινε τα 3 . Ανετα , χωρις καμια παρανεργεια . Βεβαια ακομα και τωρα 3μιση ετων φοραει πανα αλλα μονο στον υπνο . Καθε πρωι σηκωνεται μονος βγαζει την πανα και κατουραει στο γιογιο του .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Η δική μου άποψη είναι ότι δεν θέλει πίεση,θέλει υπομονή όταν το παιδί θα είναι έτοιμο η κόρη μου την έκοψε 3,5 και την μέρα κ την νύχτα ο γιός μου την έκοψε 3 χρονών κ 4 μηνών μήνα Φερβρουάριο που λένε ότι δεν μπορεί να κοπεί η πάνα χειμώνα και η εκπαίδευση του κράτησε 3 μέρες μόνο την πρώτη ημέρα είχαμε κάτι μικροατυχήματα και βράχηκε αλλά μετά πήγαινε μόνος του έχω πάρει ένα γιογιό-αυτοκινητάκι με ρόδες και καπάκι που μοιάζει με λεκάνη τουαλέτας που είναι μόνιμα στο σαλόνι και όταν θέλει πάει μόνος του έχει μίνει μόνο η πάνα του ύπνου που πιστεύω τους επόμενους μήνες να την καταργήσουμε.Αυτά από εμένα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας κοριτσια κ απο μενα. Λοιπον εδω και μια εβδομαδα ειπαμε να κοψουμε την πανα γιατι τον Αυγουστο γινεται 3 και γενναω και το δευτερο παιδακι μου. Το θεμα ειναι οτι απο τη μια δεν θελει την πανα αλλα απο την αλλη δεν παει και στην τουαλετα ουτε στο γιογιο. Καθεται με το ζορι για λιγο με παιχνιδια και τραγουδια αλλα δεν τα κανει. Τον αφηνω χωρις πανα με το βρακακι και κρατιεται δεν λερωνεται περα σπο ελαχιστες φορες. Ομως ουτε λεει να παει γιογιο. Τον ρωταω συνεχεια κ μου λεει οχι. Δεν μπορω ομως κ να τον αφησω να κρατιεται με τις ωρες γιατι φοβαμαι μην παθει καμια ουρολοιμωξη. Πως να τον πεισω να κανει στο γιογιο; μονο λιγες σταγονες κανει κ μετα πανω του.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια κ απο μενα. Λοιπον εδω και μια εβδομαδα ειπαμε να κοψουμε την πανα γιατι τον Αυγουστο γινεται 3 και γενναω και το δευτερο παιδακι μου. Το θεμα ειναι οτι απο τη μια δεν θελει την πανα αλλα απο την αλλη δεν παει και στην τουαλετα ουτε στο γιογιο. Καθεται με το ζορι για λιγο με παιχνιδια και τραγουδια αλλα δεν τα κανει. Τον αφηνω χωρις πανα με το βρακακι και κρατιεται δεν λερωνεται περα σπο ελαχιστες φορες. Ομως ουτε λεει να παει γιογιο. Τον ρωταω συνεχεια κ μου λεει οχι. Δεν μπορω ομως κ να τον αφησω να κρατιεται με τις ωρες γιατι φοβαμαι μην παθει καμια ουρολοιμωξη. Πως να τον πεισω να κανει στο γιογιο; μονο λιγες σταγονες κανει κ μετα πανω του.

 

Εμεις ειμαστε κοντα στα 2,5 και όπου να ναι θα βγάλουμε την πάνα. Για αρχη προετοιμαζόμαστε...! Οποτε εμπειρία δεν εχω ενστικτωδώς και μονο θα σου έλεγα να εισαι χαλαρή. Μην του λες συνέχεια εσύ. Αφενός γιατι μπορει να του μεταφέρεις ένταση αφετέρου μπορει να χρειάζεται λίγο χρόνο για να συνειδητοποιήσει τον έλεγχο των σφυγκτηρων του. Ας εχει ατυχήματα. Πήγαινε κοντα του και άλλαξε τον χωρις να του κανεις παρατήρηση ή να τον μαλώσεις. Θα συνηθίσει. Επισης μεσα στο σπίτι άσε τον χαλαρό απο κάτω ίσως μονο με βρακάκι. Έτσι μπορει να διευκολυνθεί.

Καλη συνέχεια και ενημέρωσε μας για την εξέλιξη!!

OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα κοριτσια!!

λοιπον εγω εχω μια κορουλα 2,5 χρονων...πριν 3 εβδομαδες περιπου εβγαλε την πανα με σχετικα λιγα ατυχηματα...εχω 3 ερωτηματα να σας θεσω...

πρωτο ερωτημα: τη βραδινη πανα ποτε την κοβουμε;

δευτερο ερωτημα: τα κακα της γιατι φοβαται να τα κανει στη λεκανη; με αποτελεσμα να ενεργειται καθε 3 μερες;

τριτο ερωτημα: ποτε θα καταλαβω αν ειναι ετοιμη να βγει εξω βολτα χωρις πανα και να μην εχουμε ατυχηματα;

ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Και εμένα είναι 2,5 χρόνων και κλείσαμε δυο βδομάδες χωρις ατυχήματα!! Προσπαθω 4 βδομάδες! Το Σαββατοκύριακο βγηκαμε βολτουλες και ηταν ολα καλα! Στις κοντινές του ζήταγα να κανει πριν φύγουμε και στο χθεσινό γαμο ειχα παρει μαζι το 'πρόσθετο' της λεκάνης και πηγαν ολα καλα!πηγε δηλαδη στη τουαλετα του μαγαζιού, δεν άκουμπησε τελικα, αλλα για να μη τρομάξει ειχα παρει και το εξάρτημα! Επισης, έκοψα τη μεσημεριανή αλλα για βραδινή δε το σκεφτομαι ακομα.θα περιμενω να παμε διακοπες μαλλον , εκτος και αν συνεχίσει να πηγαίνει καλα. Τωρα για τα κακά και εμενα φοβόταν αλλα του έφτιαχνα φυσικό χυμο , που ξερω οτι τον πιάνει και του διάβαζα παραμύθι ενω καθόταν στη λεκάνη. Αφου είδε οτι τα καταφέρνει και δε κινδυνεύει μετα δε φοβόταν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τελικα σημερα πηγαμε βολτα αλλα σκουρα τα πραγματα...εκανε τσισα 2 φορες πανω της....δεν ξερω τι να κανω...οταν βγαινουμε να της βαζω πανα ή ειναι πισωγυρισμα; ουφφφφ...νομιζω ειναι η πιο δυσκολη φαση που εχω περασει!

Link to comment
Share on other sites

τελικα σημερα πηγαμε βολτα αλλα σκουρα τα πραγματα...εκανε τσισα 2 φορες πανω της....δεν ξερω τι να κανω...οταν βγαινουμε να της βαζω πανα ή ειναι πισωγυρισμα; ουφφφφ...νομιζω ειναι η πιο δυσκολη φαση που εχω περασει!

 

Μην της βάζεις πάνα, βάλε την να κάνει οπωσδήποτε τσίσα πριν φύγετε από το σπίτι και μετά πάλι με το που φτάσετε και ύστερα εννοείται πριν φύγετε.

 

Φυσικά, θύμιζέ της συνέχεια ότι έχεις το γιογιό μαζί (έχεις φορητό γιογιό φαντάζομαι) και ότι πρέπει να σου πει όταν θέλει τσίσα.

 

Με υπομονή θα το πιάσει το νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Μην της βάζεις πάνα, βάλε την να κάνει οπωσδήποτε τσίσα πριν φύγετε από το σπίτι και μετά πάλι με το που φτάσετε και ύστερα εννοείται πριν φύγετε.

 

Φυσικά, θύμιζέ της συνέχεια ότι έχεις το γιογιό μαζί (έχεις φορητό γιογιό φαντάζομαι) και ότι πρέπει να σου πει όταν θέλει τσίσα.

 

Με υπομονή θα το πιάσει το νόημα.

 

καλημερα Deena μου, την εβαλα πριν φυγουμε αλλα μολις φτασαμε στη γιαγια της τα εκανε πανω της...την εβαλα στη λεκανη εκανε κι αλλα αλλα μετα απο λιγο παλι ειχε ατυχημα...το γιογιο ουτε να το δει! μονο στη λεκανη τα κανει...

στο σπιτι δεν μου τα κανει πανω της, ισως μπερδευτηκε χθες γιατι ηξερε οτι μεχρι τωρα βαζαμε πανα εκτος σπιτιου...τι να πω;

λες μην κανω πισωγυρισμα ε; να εξακολουθω να μην της βαζω εξω μεχρι να το καταλαβει...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα Deena μου, την εβαλα πριν φυγουμε αλλα μολις φτασαμε στη γιαγια της τα εκανε πανω της...την εβαλα στη λεκανη εκανε κι αλλα αλλα μετα απο λιγο παλι ειχε ατυχημα...το γιογιο ουτε να το δει! μονο στη λεκανη τα κανει...

στο σπιτι δεν μου τα κανει πανω της, ισως μπερδευτηκε χθες γιατι ηξερε οτι μεχρι τωρα βαζαμε πανα εκτος σπιτιου...τι να πω;

λες μην κανω πισωγυρισμα ε; να εξακολουθω να μην της βαζω εξω μεχρι να το καταλαβει...

 

Έτσι είναι στην αρχή, μην απογοητεύεσαι...έχε μαζί σου πολλές αλλαξιές, μην δείχνεις ότι ταράζεσαι όταν έχει ατύχημα, άλλαζέ την ήρεμα-ήρεμα, πες "Δεν πειράζει, την επόμενη φορά όταν θέλεις τσίσα πες μου", θύμιζέ της το συνέχεια κλπ.

 

Επειδή και ο δικός μου δεν ήθελε καθόλου τα κοινά γιογιό, με βοήθησε πολύ το γιογιό mycarryopotty (http://www.letoshop.gr/default.aspx?id=22&cId=54&pId=26390), το οποίο, επειδή είναι όμορφο και ιδιαίτερο, ήταν θελκτικό για το παιδί και το δέχτηκε πολύ καλά...επίσης βολεύει τρομερά γιατί είναι φορητό!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι στην αρχή, μην απογοητεύεσαι...έχε μαζί σου πολλές αλλαξιές, μην δείχνεις ότι ταράζεσαι όταν έχει ατύχημα, άλλαζέ την ήρεμα-ήρεμα, πες "Δεν πειράζει, την επόμενη φορά όταν θέλεις τσίσα πες μου", θύμιζέ της το συνέχεια κλπ.

 

Επειδή και ο δικός μου δεν ήθελε καθόλου τα κοινά γιογιό, με βοήθησε πολύ το γιογιό mycarryopotty (http://www.letoshop.gr/default.aspx?id=22&cId=54&pId=26390), το οποίο, επειδή είναι όμορφο και ιδιαίτερο, ήταν θελκτικό για το παιδί και το δέχτηκε πολύ καλά...επίσης βολεύει τρομερά γιατί είναι φορητό!

 

αααα!! πολυ καλο!! ευχαριστω πολυ Deena μου για τις συμβουλες!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα Deena μου, την εβαλα πριν φυγουμε αλλα μολις φτασαμε στη γιαγια της τα εκανε πανω της...την εβαλα στη λεκανη εκανε κι αλλα αλλα μετα απο λιγο παλι ειχε ατυχημα...το γιογιο ουτε να το δει! μονο στη λεκανη τα κανει...

στο σπιτι δεν μου τα κανει πανω της, ισως μπερδευτηκε χθες γιατι ηξερε οτι μεχρι τωρα βαζαμε πανα εκτος σπιτιου...τι να πω;

λες μην κανω πισωγυρισμα ε; να εξακολουθω να μην της βαζω εξω μεχρι να το καταλαβει...

 

Συμφωνώ με Deena προσπάθησε να αποφύγεις την πάνα όσο μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις βγάλαμε τελικά την πάνα πριν 4 μερες. Ειναι 2,5 τωρα τα μικρα. Τις πρώτες 2 μερες είχαμε κάποια στοιχήματα αλλα μετα σταδιακά μειώθηκαν. Το προγραμμα μας δεν το αλλάξαμε. Εγω ημουν επιφυλακτική σε αυτο κι ομολογώ οτι ζορίζομαι αλλα ο άντρας μου επέμενε και νομιζω εχει δίκιο. Έξω τελικά θα προτείνω κι εγω να βγαίνετε κανονικά έχοντας μαζι αλλαξιές και ενα γιογιό. Deena υπέροχο αυτο με την πασχαλιτσα μαλλον θα το πάρω, προς το παρόν εχω αυτο με τις σακουλιτσες μιας χρήσεως. Μια χαρα ειναι αλλα μου φαίνεται λίγο μικρο για τα κυβικά μας. Μεσημεριανή πάνα τους βάζω αν και συνήθως ειναι στεγνή, σκεφτομαι όμως να το παμε σταδιακά.

OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...