Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Μαμά Ανέστη, πραγματικά φαίνεται σαν να βιάζεσαι να του το μάθεις. Μικρούλι είναι ακόμα, προς τι η βιασύνη? Το κόψιμο της πάνας δεν θέλει πίεση. Ας υπάρχει το γιογιό, ας του το συζητάς όποτε θες κι όταν θα είναι πιο έτοιμο θα το δεις και θα το επικοινωνήσεις περισσότερο.

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 25 λεπτά , marakiz είπε:

Μαμά Ανέστη, πραγματικά φαίνεται σαν να βιάζεσαι να του το μάθεις. Μικρούλι είναι ακόμα, προς τι η βιασύνη? Το κόψιμο της πάνας δεν θέλει πίεση. Ας υπάρχει το γιογιό, ας του το συζητάς όποτε θες κι όταν θα είναι πιο έτοιμο θα το δεις και θα το επικοινωνήσεις περισσότερο.

 

 

Όχι δεν θέλω από τώρα να κόψουμε την πάνα. Το ξέρω πως είναι νωρίς και το μωρό δεν δείχνει κανένα σημάδι ετοιμότητας. Αυτό που είχα στο νου μου ήταν να εξοικειωθεί με το γιογιο σαν αντικείμενο. 

 

Συνομιλωντας και με άλλες μαμαδες οι μισές μου ελεγαν πως είναι νωρίς κ οι υπόλοιπες είπαν συγκεκριμένα πως καθυστέρησα κ μπορούσα από μηνών να το βάζω για να πάρει την διαδικασία ως συνήθεια.  

 

Για μένα δεν είναι θέμα βιασύνης αλλά επειδή έχω το χρόνο σκέφτηκα να το  δοκιμασω χωρίς πίεση και άγχος. Άλλωστε δεν έχω από τώρα προσδοκίες.

 

Ίσως @ΑΡΓΚ   να έχεις καμία ιδέα μιας και το εφάρμοσες νωρις. 

15 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Δε νομίζω ότι υπάρχει κανένα φυσιολογικό παιδί 14 μηνών να θέλει να κάθεται όπου το βαζεις. Γιατί θέλεις τόσο νωρίς να μάθει το γιογιό;

 

Link to comment
Share on other sites

Για μένα, που σου λένε οι μαμάδες να το βάζεις από μηνών, είναι υπερβολή. Κάθε πράγμα στον καιρό του. Ας υπάρχει στο χώρο το γιογιό και θα εξοικειωθεί με την εικόνα του. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να εχω γνωση, με τη λογικη μιλωντας, δεν θα επρεπε τα παιδια να μαθουν απο την αρχη οτι τα κακα μας τα κανουμε μονο στο μπανιο και πουθενα αλλου; δεν το μπερδευουμε αν το βαζουμε να κανει την αναγκη του στο σαλονι; ασε που ειναι και ανθυγιεινο για τους υπολοιπους στο σπιτι. Νομιζω πως τα περισσοτερα παιδια φοβουνται τη λεκανη και με αυτη πρεπει να εξοικεοωθουν. Η ανηψια μου οταν εβγαλε την πανα ενω ειχε πληρη ελεγχο να μην τα κανει πανω της αρνιοταν πεισματικα να παει στο μπανιο. Αποτελεσμα οταν ηθελε τσισα πηγαινε σε μια γωνια κατεβαζε το παντελονι της και τα εκανε. Το καλυτερο που ειχε καταφερει η μαμα της ηταν να την πεισει να τα κανει στο μπαλκονι. Τους πηρε μηνες να την πεισουν να μην φοβαται την τρυπα της λεκανης!! Ουσιαστικα οταν πηγε παιδικο σταθμο καταφερε και το ξεπερασε!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , CMES είπε:

Χωρις να εχω γνωση, με τη λογικη μιλωντας, δεν θα επρεπε τα παιδια να μαθουν απο την αρχη οτι τα κακα μας τα κανουμε μονο στο μπανιο και πουθενα αλλου; δεν το μπερδευουμε αν το βαζουμε να κανει την αναγκη του στο σαλονι; ασε που ειναι και ανθυγιεινο για τους υπολοιπους στο σπιτι. Νομιζω πως τα περισσοτερα παιδια φοβουνται τη λεκανη και με αυτη πρεπει να εξοικεοωθουν. Η ανηψια μου οταν εβγαλε την πανα ενω ειχε πληρη ελεγχο να μην τα κανει πανω της αρνιοταν πεισματικα να παει στο μπανιο. Αποτελεσμα οταν ηθελε τσισα πηγαινε σε μια γωνια κατεβαζε το παντελονι της και τα εκανε. Το καλυτερο που ειχε καταφερει η μαμα της ηταν να την πεισει να τα κανει στο μπαλκονι. Τους πηρε μηνες να την πεισουν να μην φοβαται την τρυπα της λεκανης!! Ουσιαστικα οταν πηγε παιδικο σταθμο καταφερε και το ξεπερασε!

Θα συμφώνησω πως και μένα μου φαίνεται πιο σωστό να συνδυάσει το μπάνιο με την συγκεκριμένη διαδικασία. 

  Ίσως αργότερα να προσπαθήσω να τον βάζω με το ειδικό κάθισμα στην λεκάνη που την έχει πάρει με καλό μάτι και ιδιαίτερα το καζανάκι.:-D

  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι να σας πω κορίτσια,  κάποτε δεν υπήρχαν δίχρονα και τρίχρονα που να τα κάνουν επάνω τους συστηματικά. Θα μου πείτε ήταν η ανάγκη γιατί δεν υπήρχαν πάνες μίας χρήσης. Από την άλλη, αν τα παιδιά τότε ήταν σε θέση να μάθουν νωρίτερα, είναι και τώρα. Πάνα με κακά σε παιδί πάνω από έτος δεν έχω αλλάξει, κι έχω 3 παιδιά, οπότε εμένα π.χ. μου φαίνεται και αηδιαστικό να πω την αλήθεια, να κάθεται το παιδί πάνω στις ακαθαρσίες του, ενώ θα μπορούσε να μη γίνεται έτσι. Ούτε τα έδειρα, ούτε τα φοβέρισα, ούτε αγχωθήκαμε, ούτε τίποτα.

Δεν ξέρω, από τη μία βλέπω πολλοί γονείς να έχουν ένα άγχος να κοιμηθεί το μωρό τη νύχτα σερί ή να φάει όσο πιο γρήγορα γίνεται στερεά, και υπάρχουν τόμοι ολόκληροι στο πώς να εκπαιδεύσετε το βρέφος των 3 μηνών να κοιμάται μόνο, ή πώς να μάθει να μην θέλει αγκαλιά, και έχουν υπάρξει άπειρες συζητήσεις για το πώς το μωρό των 5 μηνών πρέπει τώρα αμέσως να φάει με το κουτάλι κι ας μη θέλει, αλλά από την άλλη γιατί η εκπαίδευση τουαλέτας είναι στο άλλο άκρο, δεν το έχω καταλάβει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Ο ελεγχος των σφιγκτηρων σαν φυσιολογια δεν ερχεται πριν το ετος (συνηθως ουτε πριν τα 2). Παρ'ολα αυτα μπορει το παιδι να το μαθει αλλα θεωρητικα οταν ενα παιδι κατακτησει αυτο το αναπτυξιακο σταδιο (ελεγχος σφιγκτηρων) πριν να ειναι ετοιμο το σωμα, θα καθυστερησει σε καποιο αλλο σταδιο που ηταν η ηλικια του να το κατακτησει. Γιατι λοιπον να μην αφησουμε τα σταδια να κατακτηθουν με την σειρα που ειναι προγραμματισμενα; Υπαρχουν καποιες προϋποθεσεις για να ελεγξει το παιδι τις αναγκες του και σιγουρα οσο νωριτερα το ξεκινησεις τοσο περισσοτερο χρονο θα του παρει να το μαθει. Υπαρχουν γονεις που ξεκινουν την εκμαθηση της τουαλετας απο εβδομαδων :shock:, αλλα τους παιρνει πολλους μηνες (ισως και χρονο). Ενω αν ξεκινουσαν οταν το σωμα ηταν ετοιμο θα τους επαιρνε μερες. Αυτο για μενα δειχνει οτι ειναι καλυτερο να πραττουμε βλεποντας την ετοιμοτητα του παιδιου.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι εμπειρικα συμφωνω με την σεντιρ

Δλδ οταν το παιδι ειναι ετοιμο θα βγαλει πολυ ευκολα κ γρηγορα την πανα

Τουλ αυτη ηταν μεχρι τωρα η εμπειρια μου με την κορη μου στους 32μηνες

Μπορει να αλλαξει η γνωμη μου με τον μικρο

Προσωπικα κ 8μ που καθονται καλα μονα τους,δ ειχαν συγκεκριμενη ωρα που κανανε κακα.ειδικα ο μικρος υπαρχουν μερες που δ κανει,οποτε μου φαινεται ασκοπο να τον βαζω

12-18μ αρχιζουν να αντιλαμβανονται περισσοτερο τι λεμε,κ εκτελουν εντολες.αλλα συνηθως λενε κακα αφου τα κανουν.οποτε εγω εστιαζω στο η μαμα παει τουαλετα να κανει τσισα

Μετα τα δυο πηραμε καθισματακι για την τουαλετα στην κορη.εκατσε 4φορες αλλα δ εκανε τπτ,κ απλα μια μερα βγαλαμε παμπερς.3φορες κατουρησε πανω της κ μετα ποτε ξανα.κ σε καμια βδομαδα δ δεχοτανε ουτε τη βραδινη αλλα ευτυχως κ τοτε σπανια ατυχηματα

Το γιογιο μου φαινεται περιττο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Ο ελεγχος των σφιγκτηρων σαν φυσιολογια δεν ερχεται πριν το ετος (συνηθως ουτε πριν τα 2). Παρ'ολα αυτα μπορει το παιδι να το μαθει αλλα θεωρητικα οταν ενα παιδι κατακτησει αυτο το αναπτυξιακο σταδιο (ελεγχος σφιγκτηρων) πριν να ειναι ετοιμο το σωμα, θα καθυστερησει σε καποιο αλλο σταδιο που ηταν η ηλικια του να το κατακτησει. Γιατι λοιπον να μην αφησουμε τα σταδια να κατακτηθουν με την σειρα που ειναι προγραμματισμενα; Υπαρχουν καποιες προϋποθεσεις για να ελεγξει το παιδι τις αναγκες του και σιγουρα οσο νωριτερα το ξεκινησεις τοσο περισσοτερο χρονο θα του παρει να το μαθει. Υπαρχουν γονεις που ξεκινουν την εκμαθηση της τουαλετας απο εβδομαδων :shock:, αλλα τους παιρνει πολλους μηνες (ισως και χρονο). Ενω αν ξεκινουσαν οταν το σωμα ηταν ετοιμο θα τους επαιρνε μερες. Αυτο για μενα δειχνει οτι ειναι καλυτερο να πραττουμε βλεποντας την ετοιμοτητα του παιδιου.

 

O ελεγχος της αφοδευσης έρχεται αρκετά πριν το έτος. Σίγουρα δεν έρχεται στα 2 και 3 χρόνια, εκεί πια είναι ψυχολογικό και θέμα συνήθειας - το παιδί έχει μάθει να τα κάνει στην πάνα, και αυτό περιμένει.

Φυσικά και δεν θα πάρει μέρες αν ξεκινήσεις σε βρεφική ηλικία, απλά θα είναι ένα μέρος της ρουτίνας, που ακολουθώντας την ωριμότητα του  παιδιού, χωρίς να υπάρξει κανένα φοβερό ορόσημο, σιγά σιγά, σε ορίζοντα μηνών, θα αρχίσει το μωρό όχι μόνο να χρησιμοποιεί την τουαλέτα αλλα να τη ζητά μόνο του (όχι δε χρειάζεται να μιλά και να περπατά, όπως καταλαβαίνουμε ότι το 10 μηνών παιδί άλλες φωνούλες κάνει για να φάει και άλλες για να πιάσει το μπιχλιμπίδι που του γυάλισε, έτσι καταλαβαίνουμε και ότι θέλει κακά). Οπως και στα στερεά δεν περιμένουμε το παιδί να είναι έτοιμο να φάει μπριζόλα με μαχιαροπήρουνα για να αρχίσουμε, αλλά περνάμε από αλεσμένα σε μπουκίτσες και σιγά σιγά το φαγητό γίνεται κανονικό, έτσι και στην τουαλέτα όταν ξεκινάμε από μωρά, είναι μία διαδικασία σταδιακή. Φυσικά και δεν μπορεί να ζοριστεί το σώμα, σιγά σιγά συνδέεται η τουαλέτα με τα κακά πρώτα, τα τσίσα αργότερα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω που είναι η βιασυνη. Προσωπικά αν μπορούσα θα ήθελα να αποφύγω το τρέξιμο στις ακάθαρτες τουαλέτες εκτός σπιτιού και όλα τα συνεπακόλουθα της έλλειψης πανας. Προφανώς δεν εννοω οτι θα αφήσω το παιδί μου με το παμπερς μέχρι το δημοτικό γιατί βαριέμαι, έτσι; Απλα θεωρώ ότι το να βιαζεις καταστάσεις φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα. Ποτέ δεν έχω αφήσει την κόρη μου να κάθεται στα κακά της, την ίδια στιγμή την πλένω και την αλλάζω. Να πω την αλήθεια, χωρίς καμία διάθεση επικρισης, πρώτη φορά ακούω να βγάζουν την πάνα σε μωρά ενός έτους. Σε όλα τα υπόλοιπα (θηλασμό, στερεές, ύπνο κλπ) λέμε ακόλουθα το παιδί, στην πάνα γιατί το θεωρούμε κακό; Ενα μωρό δύο ετών είναι δακτυλοδεικτουμενο αν φοράει ακόμα παμπερς; @ΑΡΓΚ εμένα ο πατέρας μου 10 χρόνων πούλαγε φλοκατες σε πανηγύρια, θα πρέπει να στείλω και εγώ το παιδί μου να δουλεψει στα 10 επειδη γινόταν κάποτε; Αφού μπορούσαν τότε μπορούν και τώρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όσον αφορά τα κακά ο δικός μου έχει συγκεκριμένες ώρες. Συνήθως θα κάνει είτε το πρωί μολις ξυπνήσει είτε το απόγευμα που τον αφήνω στο πάρκο για να ετοιμασω το μπάνιο του.

 

Ίσως το γιογιο να είναι περιττο. Μου φάνηκε πιο προσιτό για τον μικρό, κάτι στο οποιο  αν κατάφερνε να κάτσει θα μπορούσε να ασχολειται και με ένα παιχνίδακι μέχρι να κάνει την ανάγκη του. Ή λεκάνη μοιάζει πιο καταλληλη για να γίνει ή σωστή σύνδεση. Χρειάζεται περισσότερη εμπλοκη απ το γονιό  (πχ να το κρατά αν είναι μικρό, να το απασχολεί κτλ). 

 

Του ανακοινώνα και γω πως πάω τουαλέτα μέχρι που διάβασα πως είναι καλύτερα να τα παίρνουμε μαζί μας για να βλέπουν τι κάνουμε σε αυτό το  άγνωστο μέρος κ αργότερα να θελήσουν να μας μιμηθούν.

 

Βλέποντας την άρνηση του να καθίσει σταματάω την προσπάθεια, ήδη εκρυψα το γιογιο, κ θα επανελθω το καλοκαίρι πιθανότατα με καθισμα. Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας!  

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Lenia16 είπε:

Εγώ δεν καταλαβαίνω που είναι η βιασυνη. Προσωπικά αν μπορούσα θα ήθελα να αποφύγω το τρέξιμο στις ακάθαρτες τουαλέτες εκτός σπιτιού και όλα τα συνεπακόλουθα της έλλειψης πανας. Προφανώς δεν εννοω οτι θα αφήσω το παιδί μου με το παμπερς μέχρι το δημοτικό γιατί βαριέμαι, έτσι; Απλα θεωρώ ότι το να βιαζεις καταστάσεις φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα. Ποτέ δεν έχω αφήσει την κόρη μου να κάθεται στα κακά της, την ίδια στιγμή την πλένω και την αλλάζω. Να πω την αλήθεια, χωρίς καμία διάθεση επικρισης, πρώτη φορά ακούω να βγάζουν την πάνα σε μωρά ενός έτους. Σε όλα τα υπόλοιπα (θηλασμό, στερεές, ύπνο κλπ) λέμε ακόλουθα το παιδί, στην πάνα γιατί το θεωρούμε κακό; Ενα μωρό δύο ετών είναι δακτυλοδεικτουμενο αν φοράει ακόμα παμπερς; @ΑΡΓΚ εμένα ο πατέρας μου 10 χρόνων πούλαγε φλοκατες σε πανηγύρια, θα πρέπει να στείλω και εγώ το παιδί μου να δουλεψει στα 10 επειδη γινόταν κάποτε; Αφού μπορούσαν τότε μπορούν και τώρα.

 

Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς. Πλέον ο κόσμος κοροϊδεύει τη μαμά που θηλάζει μετά το χρόνο όπως και τη μαμά που έχει μάθει στο παιδί να μην τα κάνει πάνω του στο χρόνο. Δεν τίθεται θέμα βαρεμάρας, ούτε να κατακρίνει κανείς το τρίχρονο με την πάνα, το αντίθετο, είναι σαφές ότι το "νορμαλ" είναι νωρίς εισαγωγή τροφής (να είναι καλά οι διαφημίσεις με την φαρίν λακτέ, που όσο πιο νωρίς τη φάει το μωρό, τόσο πιο μεγάλο το κέρδος) και η καθυστερημένη εκπαίδευση τουαλέτας (πάλι να είναι καλά οι διαφημιστικές).

Μπήκα να πω μία διαφορετική στις μέρες μας άποψη, ότι το μωρό μαθαίνοντας από νωρίς, δε ζορίζεται, δεν πιέζεται, δε νιώθει ότι κάνει κάτι περίεργο και γενικά είναι μία ομαλή διαδικασία. Οι απαντήσεις που πήρα είναι ότι προφανέστατα τα παιδιά πιέστηκαν, παρά τις διαβεβαιώσεις μου για το αντίθετο. Αν υπάρχει προκατάληψη λοιπόν, σαφως δεν είναι εναντίον της μαμάς του νηπίου με την πάνα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς. Πλέον ο κόσμος κοροϊδεύει τη μαμά που θηλάζει μετά το χρόνο όπως και τη μαμά που έχει μάθει στο παιδί να μην τα κάνει πάνω του στο χρόνο. Δεν τίθεται θέμα βαρεμάρας, ούτε να κατακρίνει κανείς το τρίχρονο με την πάνα, το αντίθετο, είναι σαφές ότι το "νορμαλ" είναι νωρίς εισαγωγή τροφής (να είναι καλά οι διαφημίσεις με την φαρίν λακτέ, που όσο πιο νωρίς τη φάει το μωρό, τόσο πιο μεγάλο το κέρδος) και η καθυστερημένη εκπαίδευση τουαλέτας (πάλι να είναι καλά οι διαφημιστικές).

Μπήκα να πω μία διαφορετική στις μέρες μας άποψη, ότι το μωρό μαθαίνοντας από νωρίς, δε ζορίζεται, δεν πιέζεται, δε νιώθει ότι κάνει κάτι περίεργο και γενικά είναι μία ομαλή διαδικασία. Οι απαντήσεις που πήρα είναι ότι προφανέστατα τα παιδιά πιέστηκαν, παρά τις διαβεβαιώσεις μου για το αντίθετο. Αν υπάρχει προκατάληψη λοιπόν, σαφως δεν είναι εναντίον της μαμάς του νηπίου με την πάνα.

Ίσως την εποχη που εσύ θηλαζες να συνέβαινε αυτό αλλά τώρα οι θηλάζουσες είναι περισσότερες από τις μη. Ίσως όχι ανω του χρόνου αλλά κ μόνο το ότι έχει αλλάξει η νοοτροπία των μαναδων κ της ευρύτερης οικογένειας σχετικα με το θηλασμό βοηθάει κ στην αλλαγή της γενικότερης αντιμετώπισης. Άσχετο όμως αυτό. Δεν είδα να σε κατηγορει κάνεις οτι πιεσες τα παιδιά σου, απλά ειπώθηκε οτι συνήθως ένα μωρό γύρω στο χρόνο δεν είναι έτοιμο να βγάλει την πάνα. Κ είναι η αλήθεια. Αν εσείς το κάνατε ακοπα και ομαλά μπράβο σας. Πως τώρα συσχετιζεις την πρόωρη εισαγωγή στις στερεες, το θηλασμό, τις διαφημιστικές με την ανωριμότητα ενός μικρού παιδιού να κάνει την ανάγκη του στην τουαλετα οφείλω να ομολογήσω δεν το καταλαβαίνω. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

το μωρό μαθαίνοντας από νωρίς, δε ζορίζεται, δεν πιέζεται, δε νιώθει ότι κάνει κάτι περίεργο και γενικά είναι μία ομαλή διαδικασία

Αν και δεν μπόρεσα να το εφαρμοσω, το πιστεύω. Εκτός από τις γνωστές έχω και φίλη που το εφάρμοσε σε μωρό 7-8 μηνών και πραγματικά το παιδί δεν έδειξε ποτέ να δυσανασχετεί και μάλιστα μετά το χρόνο αναζητούσε μόνο του το γιογιο του! 

  Στην δίκη μου περίπτωση νομίζω πως ο γιος μου είναι πολύ μεγάλος για να αποκτήσει μία τέτοια συνήθεια και πολύ μικρός για να βγάλει πάνα!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Όσον αφορά τα κακά ο δικός μου έχει συγκεκριμένες ώρες. Συνήθως θα κάνει είτε το πρωί μολις ξυπνήσει είτε το απόγευμα που τον αφήνω στο πάρκο για να ετοιμασω το μπάνιο του.

 

Ίσως το γιογιο να είναι περιττο. Μου φάνηκε πιο προσιτό για τον μικρό, κάτι στο οποιο  αν κατάφερνε να κάτσει θα μπορούσε να ασχολειται και με ένα παιχνίδακι μέχρι να κάνει την ανάγκη του. Ή λεκάνη μοιάζει πιο καταλληλη για να γίνει ή σωστή σύνδεση. Χρειάζεται περισσότερη εμπλοκη απ το γονιό  (πχ να το κρατά αν είναι μικρό, να το απασχολεί κτλ). 

 

Του ανακοινώνα και γω πως πάω τουαλέτα μέχρι που διάβασα πως είναι καλύτερα να τα παίρνουμε μαζί μας για να βλέπουν τι κάνουμε σε αυτό το  άγνωστο μέρος κ αργότερα να θελήσουν να μας μιμηθούν.

 

Βλέποντας την άρνηση του να καθίσει σταματάω την προσπάθεια, ήδη εκρυψα το γιογιο, κ θα επανελθω το καλοκαίρι πιθανότατα με καθισμα. Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας!  

 

 

Εγω παιρνω την κορη μου μαζι στην τουαλετα αναγκαστικα εδω και καιρο γιατι ειναι ταλιμπαν και φοβαμαι να την αφηνω μονη της εδτω και για 5 λεπτα. Εχει μαθει λοιπον οποιος παει στην τουαλετα κανει τσισα. Μια φορα ηρθε ο υδραυλικος στο σπιτι να φτιαξει το καζανακι. Τον κοιταει που παει στην τουαλετα, τον δειχνει και με ρωταει: τσισα;;;;:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Ίσως την εποχη που εσύ θηλαζες να συνέβαινε αυτό αλλά τώρα οι θηλάζουσες είναι περισσότερες από τις μη. Ίσως όχι ανω του χρόνου αλλά κ μόνο το ότι έχει αλλάξει η νοοτροπία των μαναδων κ της ευρύτερης οικογένειας σχετικα με το θηλασμό βοηθάει κ στην αλλαγή της γενικότερης αντιμετώπισης. Άσχετο όμως αυτό. Δεν είδα να σε κατηγορει κάνεις οτι πιεσες τα παιδιά σου, απλά ειπώθηκε οτι συνήθως ένα μωρό γύρω στο χρόνο δεν είναι έτοιμο να βγάλει την πάνα. Κ είναι η αλήθεια. Αν εσείς το κάνατε ακοπα και ομαλά μπράβο σας. Πως τώρα συσχετιζεις την πρόωρη εισαγωγή στις στερεες, το θηλασμό, τις διαφημιστικές με την ανωριμότητα ενός μικρού παιδιού να κάνει την ανάγκη του στην τουαλετα οφείλω να ομολογήσω δεν το καταλαβαίνω. 

Στα 5 τελευταια χρόνια ήρθαν τα πράγματα τα πάνω κάτω; Αν ναι, πραγματικά χαίρομαι.

Για να εξηγήσω τα υπόλοιπα: ως κοινωνία, γενικά και ειδικά στην Ελλάδα, είμαστε είδος καταναλωτικό: Η φόρμουλα, το θήλαστρο, η παιδική τροφή και η πάνα, πωλούνται και διαφημίζονται. Αρα τα θεωρούμε απαραίτητα, σε μεγάλο βαθμό καθοδηγούμαστε από την κουλτουρα που διαμορφώνει η διαφήμιση. Το μωρό είναι συνδεδεμένο με το μπουκάλι, η βρεφική τροφή έρχεται σε σκόνη και το νήπιο τρέχει πέρα δώθε με την πάνα, γιατί σε μεγάλο μέρος αυτό είναι η εικόνα που προσλαμβάνουμε από τη διαφήμιση. Για τον ίδιο ακριβώς λόγο που όλοι πλέον έχουν δυσανεξία στη λακτόζη και τη γλουτένη και παίρνουν βιταμίνη c και εχινάκεια. 

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω εν μερει στην προσεγγιση της @ΑΡΓΚ. Υπαρχει και η αποψη οτι στις μερες μας τα παιδια βγαζουν την πανα μετα τα 2-3 επειδη ειναι τοσο απορροφητικες πλεον που δεν νιωθουν ενοχλημενα. Γι'αυτο πιστευεται οτι τα παιδια που φορουν υφασματινες πανες την βγαζουν "νωριτερα", σε μας δεν ισχυσε παντως :wink:   Επισης, για τις διαφημιστικες δεν θα μου εκανε καθολου εντυπωση αν ισχυει. Εγω δεν θεωρω οτι καταπιεζονται τα παιδια αν την βγαλουν στον χρονο, αν εισαι αρκετα ευαισθητοποιημενος ωστε να διακρινεις τα σημαδια και το περασεις ολο αυτο στο παιδι χωρις πιεση και αγχος, με απεραντη υπομονη, οπως φαινεται να το εκανε η Αργκ. Απλα θεωρω, οπως εγραψα, οτι μπορει να μεινουν καπου πισω αναπτυξιακα σε αλλον τομεα που ηταν της ωρας τους να τον κατακτησουν.  Γι'αυτο προτιμω να αφησω το παιδι να μου δειξει και σε αυτο (οπως και στον υπνο, στον θηλασμο κλπ) τον δρομο μονο του. 

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Αν το παιδί έχει σημάδια ετοιμότητας όποτε και αν τα έχει οκ να το βοηθήσουμε, χωρίς πίεση φυσικά.  Αλλά συνήθως δεν έχει, κι εγώ πρώτη φορά το ακούω για έτοιμα παιδιά ενός χρόνου. Υπάρχουν απλά θαρρώ πως υπάρχουν σαν εξαίρεση.  Δεν καταλαβαίνω επίσης τη συσχέτιση με εισαγωγή στερεών, θηλασμό κλπ. Συμφωνώ γενικά με την τοποθέτηση της sentir, για να μην επαναλαμβάνομαι.

 

Η εξοικείωση του παιδιού με την λεκάνη και την τουαλέτα θεωρώ πως είναι εύκολο να γίνει όταν βλέπει και εμάς να τη χρησιμοποιούμε. Προσωπικά  με βλέπει καθημερινά να κάνω χρήση της λεκάνης αφού είμαστε συχνά στο σπίτι οι δυο μας κι όπως καταλαβαίνετε σιγά μην με αφήσει μόνη μου, έστω και στην τουαλέτα. :cool: Βλέποντας με λοιπόν στην λεκάνη συχνά, θεωρώ πως είναι εξοικειωμένος ήδη με τη χρήση της και θα τον βοηθήσει στη συσχέτιση για όταν έρθει η ώρα. Παράλληλα, επειδή κάποιες φορές μπαίνει στο μπάνιο έτσι για να μπει, του εξηγώ πως στο μπάνιο δεν καθόμαστε για να παίξουμε, ερχόμαστε για να κάνουμε τσίσα, κακά, να αλλάξουμε πάνα και να κάνουμε μπάνιο. 

 

Ο δικός μου είναι στη φάση τώρα (εδώ και καιρό ίσως) που όταν θέλει κακά του κάθεται κάτω (όπως σε τούρκικη τουαλέτα) και πολλές φορές απομονώνεται. Οπότε θα του πάρω ένα γιογιό να έχει μια πρώτη επαφή και βλέπουμε. Το καλοκαίρι έρχεται και βολεύει πολύ για το κόψιμο της πάνας.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

To νωρίτερο που έχω ακούσει για κόψιμο πάνας είναι 18 μηνών, νομίζω ότι και η ΑΡΓΚ δεν έχει πει ότι κόψανε την πάνα στο έτος, απλά ότι από το έτος και μετά τα έβαζε και κάνανε κακά σε γιογιο/λεκάνη και σιγά-σιγά αυτό έγινε η νόρμα. Δεν μου φαίνεται καθόλου απίθανο, ειδικά τα μικρότερα παιδιά ακολουθώντας τα μεγαλύτερα αδέρφια τους σίγουρα θα μπορούσαν να ακολουθήσουν. Και για την κόρη μου είμαι σίγουρη ότι από όταν περπάτησε και μετά, αν την έπαιρνα μαζί στην λεκάνη με τον αδερφό της και επιχειρούσα να την βάλω, σίγουρα θα καθόταν, η μίμηση είναι μεγάλο πράγμα και λειτουργεί πολύ πιο ισχυρά μεταξύ παιδιών, παρά μεταξύ παιδιού-ενήλικα.

 

Να πω όμως κάτι για τα σημάδια ετοιμότητας : διάβαζα κι εγώ για αυτά, αλλά ομολογώ ότι δεν τα είδα ποτέ στα παιδιά μου πριν κόψουν την πάνα. Ούτε στεγνά κρατιόντουσαν, ούτε έλεγαν τίποτα πριν κάνουν τσίσα/κακά στην πάνα, ούτε τα ρούχα τους μπορούσαν να βάζουν/βγάζουν μόνα του, ούτε ενδιαφέρον για την τουαλέτα έδειχναν, ούτε παραπονιόντουσαν όταν ήταν βρεγμένα/λερωμένα, ούτε πρόγραμμα στις κενώσεις είχαν ούτε τίποτα!!! Παρ' όλα αυτά, έκοψαν την πάνα πολύ γρήγορα και σε μικρή - για τα δεδομένα της σημερινής εποχής - ηλικία. Όταν είχα ρωτήσει την παιδίατρο μου είχε πει "Όταν είναι έτοιμο, θα βγάλει την πάνα και θα σου την δώσει στο χέρι", αν την είχα ακούσει ακόμα θα περίμενα :-D:-D:-D

 

Αυτό που θέλω να πω είναι και η ετοιμότητα δεν είναι ανεπηρέαστη από τους εξωτερικούς παράγοντες και τις συνήθειες κάθε εποχής. Και οι πάνες μιας χρήσης είναι μια καταπληκτική συνήθεια που διευκολύνει πάρα πολύ τους γονείς, είναι άνετες για τα παιδιά, κάνουν την ζωή και την δουλειά των νηπιαγωγών πιο εύκολη και κάπως έτσι ακούς για τρίχρονα που ακόμα δεν είναι έτοιμα να κόψουν την πάνα.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

O ελεγχος της αφοδευσης έρχεται αρκετά πριν το έτος. Σίγουρα δεν έρχεται στα 2 και 3 χρόνια, εκεί πια είναι ψυχολογικό και θέμα συνήθειας - το παιδί έχει μάθει να τα κάνει στην πάνα, και αυτό περιμένει.

Φυσικά και δεν θα πάρει μέρες αν ξεκινήσεις σε βρεφική ηλικία, απλά θα είναι ένα μέρος της ρουτίνας, που ακολουθώντας την ωριμότητα του  παιδιού, χωρίς να υπάρξει κανένα φοβερό ορόσημο, σιγά σιγά, σε ορίζοντα μηνών, θα αρχίσει το μωρό όχι μόνο να χρησιμοποιεί την τουαλέτα αλλα να τη ζητά μόνο του (όχι δε χρειάζεται να μιλά και να περπατά, όπως καταλαβαίνουμε ότι το 10 μηνών παιδί άλλες φωνούλες κάνει για να φάει και άλλες για να πιάσει το μπιχλιμπίδι που του γυάλισε, έτσι καταλαβαίνουμε και ότι θέλει κακά). Οπως και στα στερεά δεν περιμένουμε το παιδί να είναι έτοιμο να φάει μπριζόλα με μαχιαροπήρουνα για να αρχίσουμε, αλλά περνάμε από αλεσμένα σε μπουκίτσες και σιγά σιγά το φαγητό γίνεται κανονικό, έτσι και στην τουαλέτα όταν ξεκινάμε από μωρά, είναι μία διαδικασία σταδιακή. Φυσικά και δεν μπορεί να ζοριστεί το σώμα, σιγά σιγά συνδέεται η τουαλέτα με τα κακά πρώτα, τα τσίσα αργότερα. 

 

 Συμφωνω απολυτα για την αφοδευση, και γενικως δηλαδη και χρειαζομαι τα φωτα σου. Εμενα απο 10 μηνων καποιες φορες οταν τον αλλαζα στη φαση που πηγαινα να του φορεσω την καθαρη πανα γινοταν σκοτωμος. Χτυπιοταν και γκρινιαζε για να μην του τη βαλω και το απεδιδα στη ζωηραδα. Δεν καθεται ουτε να τον αλλαξω ελεγα! Μου πηρε 2 μηνες (γατα σκετη) να καταλαβω οτι αυτο το εκανε οταν ηθελε να κανει κακα του και εκλαιγε γιατι δεν ηθελε να τα κανει πανω του!! Κακα λοιπον κανουμε στην τουαλετα. Πανα ομως φοραει ακομα παντα για τα τσισα του. Κοντα 16μηνων ειναι σημερα. Ρωταω λοιπον, τελειως την πανα ποτε την εβγαλες σε αγορι? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

διαβάζοντας το θέμα βλέπω ότι εστιάζετε ως μητέρες περισσότερο στο πως θα "εκπαιδευτεί" το παιδί σε μία διαδικασία που το παιδί από μόνο του θα πρέπει να κατανοήσει την αναγκαιότητα εφαρμογής της. Διαβλέπω ότι η όλη προσπάθεια εκμάθησης είναι υπό την εποπτεία της μητέρας ενώ επί της ουσίας θεωρώ ότι συμβαίνει το αντίθετο. Στην δική μας περίπτωση η πάνα σταμάτησε να υπάρχει στη ζωή μας περί τα 2 χρόνια, όταν το παιδί κατανόησε πλήρως την μη αναγκαιότητάς της. Και αυτό επιτεύχθη για δύο λόγους. Πρώτον γιατί όπως προείπατε σε αυτή την ηλικία ένα παιδί έχει έλεγχο των σφιγκτήρων και δεύτερον γιατί στις περισσότερες περιπτώσεις σε αυτή την ηλικία μπορεί να επιτευχθεί ουσιαστική επικοινωνία με το παιδί. Θα πρότεινα λοιπόν να εστιάσετε περισσότερο στην συζήτηση με το παιδί, το οποίο είναι σε θέση να κατανοήσει ότι θα πρέπει να σταματήσει η χρήση της πάνας.

Εξηγώντας επακριβώς στο παιδί τι και πως συμβαίνει, του δίνετε την επιλογή να σταματήσει ή όχι την χρήση της. Θεωρώ δηλαδή ότι ο ρόλος της μητέρας θα πρέπει να είναι πιο πολύ συμβουλευτικός, παρά εκπαιδευτικός με την έννοια ότι η μίμηση για παράδειγμα που προτείνατε αν πρόκειται για στείρα μίμηση δεν θα αφήσει το παιδί να καταλάβει για ποιο λόγο κάνει ότι κάνει. Πολλές φορές λέμε το ένα έναντι του άλλου και μπερδεύουμε ένα παιδί, κάτι που με την ουσιαστική συζήτηση μπορεί να αποφευχθεί.

Φυσικά να συμπληρώσω ότι τα 2 έτη δεν είναι ορόσημο καθώς άλλα παιδιά μπορούν νωρίτερα ή αργότερα να είναι σε αυτή την κατάσταση συνειδητής επιλογής αποχώρησης ή μη της πάνας.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, gorilaz είπε:

 Συμφωνω απολυτα για την αφοδευση, και γενικως δηλαδη και χρειαζομαι τα φωτα σου. Εμενα απο 10 μηνων καποιες φορες οταν τον αλλαζα στη φαση που πηγαινα να του φορεσω την καθαρη πανα γινοταν σκοτωμος. Χτυπιοταν και γκρινιαζε για να μην του τη βαλω και το απεδιδα στη ζωηραδα. Δεν καθεται ουτε να τον αλλαξω ελεγα! Μου πηρε 2 μηνες (γατα σκετη) να καταλαβω οτι αυτο το εκανε οταν ηθελε να κανει κακα του και εκλαιγε γιατι δεν ηθελε να τα κανει πανω του!! Κακα λοιπον κανουμε στην τουαλετα. Πανα ομως φοραει ακομα παντα για τα τσισα του. Κοντα 16μηνων ειναι σημερα. Ρωταω λοιπον, τελειως την πανα ποτε την εβγαλες σε αγορι? 

 

Καπου στους 18 μήνες από όσο θυμάμαι. Και είχα πάρει αυτές που ειναι σαν βρακάκια, γιατί πολλές φορές τα έλεγαν οπότε τις ανεβοκατεβάζαμε σαν εσώρουχο. Για βράδυ είχαμε πάει πιο πολύ, αλλά δε θυμάμαι πια ακριβώς ηλικίες. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι η κόρη μου είχε πάψει να φοράει πάνω τελείως κάπου μετα το χρονο, αλλά τη νύχτα φόραγε σίγουρα πάνω από έναν χρόνο ακόμη. Βέβαια εκεί ήμουν και ελαφρά τεμπέλα, και της την έβγαλα τη νύχτα μόνο όταν είδα ότι ήταν στεγνή τα βράδια για καμιά 15αρια μέρες σερί

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Μπήκα στο θέμα να πάρω ιδέες.. μπερδεύτηκα λίγο η αλήθεια είναι κι έχω κάποιες απορίες... Λέτε για μωρα 12-14 μηνών που δεν κάνουν κακά στην πάνα. Η ερώτησή μου είναι; Πώς επικοινωνούν την πρόθεσή τους να κάνουν κακά ώστε να τα βάζετε στο γιο γιο/ λεκανη/ κλπ;

Ο δικός μου είναι 28 μηνών και τώρα άρχισε να με ενημερώνει ότι θα κάνει κακά (στην πάνα). Και είναι παιδάκι που μιλάει απο μικρό, επικοινωνεί, εκφραζει τα συναισθήματά του συνέχεια.

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ πριν τα 2 δεν ασχολήθηκα με το θέμα εκπαίδευση τουαλέτας. Τώρα το συζητάμε,  του εξηγώ, έχει και μεγάλο αδερφό ως πρότυπο, αλλά δεν τολμω ακόμη να δοκιμάσω χωρίς πάνα.

Με τον μεγάλο είχαμε ξεκινήσει στα 2 αλλά ήταν τραυματικό για αυτόν, τα έκανε στο πάτωμα αρκετες φορες και μετα φοβήθηκε τόσο (χωρις να τον μαλώσει κανεις εννοειται) που όταν ήθελε τσία άρχιζε να τρεχει πανω κατω ανησυχος για να μην του φυγουν στο πάτωμα (αρνουνταν να παμε στην τουαλετα). Τελικά την έβγαλε 32 μηνών μέσα σε μία μέρα, τσία, κακά, βραδυνή, δεν ξαναφόρεσε ποτέ. Νομίζω ότι και το σώμα του και το μυαλο του τότε ήταν "έτοιμα".

Από τη μία πλευρά καταλαναίνω το θέμα της συνήθειας που λέτε, ότι ένα μωρό αν μάθει να μη λερώνεται με κακά δεν θα θέλει ποτε να τα κάνει πάνω του, άρα θα βρουν άλλο τρόπο οι γονείς. Από την άλλη όμως θεωρώ σημαντικό να είναι αυτή η προσπάθεια συνειδητή εκ μέρους του παιδιού.

Η συνέχεια στην πράξη, γιατί σε 2 μήνες θα ξεκινήσουμε, θα είναι 2,5. Πηγαίνει και παιδικό σταθμό και με αγχώνει το πως θα γίνει η εκπαίδευση παράλληλα. Εχετε κάποια συμβουλή;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λεω να δοκιμασω να βγαλω την πανα στον μικρο (26 μηνων). Τωρα που καλοκαιριασε και εβγαλα τα χαλια ειπα να κανω μια προσπαθεια μηπως ειναι ετοιμος, μιας που στη μεση του καλοκαιριου θα πιασω δουλεια (την ιδια με περυσι, 4ωρο 4 τα ξημερωματα με 8 το πρωι) και δεν θελω να πεσουν και τα δυο μαζι. Απλα δεν ξερω πως να ξεκινησω. Εχω ενα γιογιο που μου εδωσε μια φιλη, αλλα ελεγα μηπως ειναι καλυτερα να παρω καθισματακι για την τουαλετα. Απο τη μια θελω να συνδεσει απ'ευθειας τα κακα/τσισα με τον χωρο της τουαλετας, αλλα προβληματιζομαι μιας και η φυσικη σταση αφοδευσης ειναι το βαθυ καθισμα (γιογιο) και πιστευω οτι σαν φυσιολογια θα του ηταν πιο ευκολο να τα κανει σε γιογιο (εξαλλου και τωρα οταν τα κανει παει σε μια γωνια-συνηθως πισω απο την κουρτινα-βαθυ καθισμα και τα κανει). Ισως θα μπορουσα να βαλω το γιογιο στην τουαλετα. Ποιο πιστευετε ειναι καλυτερο; Στο γιογιο και μεταβαση στη λεκανη ή απ'ευθειας λεκανη; 

Επισης, λεω μετα απο προετοιμασια καποιων ημερων (λεγοντας του τι θα γινει) να του βγαλω μια μερα τη πανα και να δω αντιδρασεις. Ελπιζω οτι μετα απο 4-5 μερες ατυχηματων να παρει το μηνυμα (αν ειναι ετοιμος). Τι λετε; 

 

Να σημειωσω οτι παρ'ολο που λεει κακα (αν δει εμας ή καποιο ζωο να τα κανει), αν τον ρωτησω "εκανες κακα;", ενω εχει κανει μου λεει "οχι". Βεβαια, γενικως δεν γουσταρει την διαδικασια αλλαγης πανας (απο την γεννηση του) και νομιζω οτι γι'αυτο το αρνειται.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ προτίμησα κατευθείαν την τουαλέτα για να μην έχω αργότερα τη μετάβαση,αλλά είναι τι θα βολεψει το κάθε παιδί.μπορεις να εμφανίσεις το γιογιό,να το βλέπει λίγες μέρες ανάμεσα στα παιχνίδια.κ πάνω σε αυτό που είπες με τη συζήτηση,να του πεις ότι μπορεί να κάθεται στο γιογιό να τα κάνει.μπορεις να το βάλεις κ κοντά στο σημείο που πάει

Κ εμείς έτσι το κάναμε,είχαμε μόνο τρία ατυχήματα μέσα σε μια μέρα.αλλα αυτό δ ισχύει για όλα τα παιδάκια.ο ανηψιος μου 24-28μηνων απλά κατουρουσε πάνω του κ συνέχιζε αδιάφορος το παιχνίδι.ενω φέτος λίγο πριν κλείσει τα 3ειναι πιο δεκτικός,χωρίς να έχει βγάλει ακόμη τελείως την πάνα

Πάνες φοράει υφασμάτινες;οπότε πανες-βρακακια η εκμάθησης είναι περιττά για εσάς

Απλά με την τουαλέτα,τον πας κάθε μία ώρα,αν κατουρήσει,πιο συχνά ανά μισή,κ σταδιακά μεγαλώνεις τον χρονο

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...