renik

Πότε κόψατε την πάνα και πώς?

2.479 δημοσιεύσεις σε αυτό το θέμα

πρίν από 50 λεπτά , Vasilo είπε:

Καλησπέρα γονείς!

Ποια είναι τα σημάδια πως το παιδί είναι έτοιμο για την εκμάθηση τουαλέτας; ξεκινάμε αυθαίρετα κ βλέπουμε πως το διαχειρίζεται και καταλαβαίνουμε έτσι αν είναι έτοιμο;

Το μωρό μου είναι 13 μηνών.. τους προηγούμενους μήνες είχα σκοπό μόλις περπατήσει να τον βάλω να κάθεται στο γιογιο, να το ξεκινήσω έτσι; 

@ΑΡΓΚ αναφέρεις πως από μικρά τα έβαζες στο γιογιο μετά το φαγητό! Τώρα που ο δικός μου δεν κάνει κακά τόσο συχνά να προσπαθήσω να ακολουθήσω τα κακά του λίγο στην τύχη; δεν έχουμε στάνταρ πρόγραμμα στα κακά.

Γενικά πως να το ξεκινήσω; να τον βάζω να κάθεται τυχαίες ώρες στο γιογιο; ή να ξεκινήσω με την κανονική  τουαλέτα με παιδικό κάθισμα;

Ξεκινάμε πάντα με τα κακά, επιβραβεύουμε και μετά τι κάνουμε; 

Τα αγόρια από ποια ηλικία κ μετά μαθαίνουν τον εναλλακτικό τρόπο ούρησης;  

Eγω στην τύχη ξεκίνησα. Εδινα ένα βιβλίο, παιχνιδάκι κλπ να καθήσουν λίγη ώρα, και κάποια στιγμή το κατάλαβαν, Σε μικρή ηλικία, ξεκινάς με τα κακά. Δεν κάνεις τίποτα το ιδιαίτερο, γίνεται φυσιολογικά. Οχι πολύς σαματάς, ούτε για επιβράβευση ούτε για τιμωρία. Τα αγόρια όρθια γενικά μετά που φτάνοθν την λεκάνη, έστω με το ειδικό σκαλάκι, οπότε θα έλεγα μετά τα 3-4, αν δε θες να βρίσκεις λίμνες στο μπάνιο ;) Εξω, σε εξοχή, από μόλις αρχίσουν να στέκουν στα ποδια τους,

Διαφημίσεις

On 10/5/2017 at 7:57 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

Προσωπικά ακολούθησα τη συμβουλή της γιαγιάς μου, από την εποχή προ της ανακάλυψης της πάνας μίας χρήσης: με το που κάθεται το παιδί 7-8 μηνών, το καθίζουμε μετά τα γεύματα στο γιο-γιο μέχρι να βαρεθεί. Κάποια στιγμή κάνει κακά, και του λέμε μπράβο. Σιγά σιγά διαπιστώνει και μόνο ότι έτσι είναι πιο βολικά, και μαθαίνει να περιμένει ή και να ζητά (με νοήματα αν δε μιλάει ακόμη) το γιο-γιο (το αφήνουμε κάπου όπου είναι συνήθως το μωρό, δηλαδή στο δωμάτιο του ή το σαλόνι κλπ). Με 3 παιδιά, όλα σταμάτησαν να κάνουν κακά στην πάνα γύρω στο χρόνο, χωρίς "επίσημη" εκπαίδευση, ήρθε φυσικά. Κάπου στους 18 μήνες έλεγαν και τα τσίσα, τη μέρα.

πρίν από 54 λεπτά , Vasilo είπε:

Καλησπέρα γονείς!

Ποια είναι τα σημάδια πως το παιδί είναι έτοιμο για την εκμάθηση τουαλέτας; ξεκινάμε αυθαίρετα κ βλέπουμε πως το διαχειρίζεται και καταλαβαίνουμε έτσι αν είναι έτοιμο;

Το μωρό μου είναι 13 μηνών.. τους προηγούμενους μήνες είχα σκοπό μόλις περπατήσει να τον βάλω να κάθεται στο γιογιο, να το ξεκινήσω έτσι; 

@ΑΡΓΚ αναφέρεις πως από μικρά τα έβαζες στο γιογιο μετά το φαγητό! Τώρα που ο δικός μου δεν κάνει κακά τόσο συχνά να προσπαθήσω να ακολουθήσω τα κακά του λίγο στην τύχη; δεν έχουμε στάνταρ πρόγραμμα στα κακά.

Γενικά πως να το ξεκινήσω; να τον βάζω να κάθεται τυχαίες ώρες στο γιογιο; ή να ξεκινήσω με την κανονική  τουαλέτα με παιδικό κάθισμα;

Ξεκινάμε πάντα με τα κακά, επιβραβεύουμε και μετά τι κάνουμε; 

Τα αγόρια από ποια ηλικία κ μετά μαθαίνουν τον εναλλακτικό τρόπο ούρησης;  

@ΑΡΓΚ Εχω κ εγώ τις ίδιες απορίες με την @Vasilo.Θέλεις να μας δώσεις τα φώτα σου;;Αν κ μικρή η δικιά μου το σκέφτομαι από τώρα (δλδ απο Μάιο) να της κόψω την πάνα,αρκεί να συμφωνεί κ εκείνη..χεχε

1 ώρα πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Eγω στην τύχη ξεκίνησα. Εδινα ένα βιβλίο, παιχνιδάκι κλπ να καθήσουν λίγη ώρα, και κάποια στιγμή το κατάλαβαν, Σε μικρή ηλικία, ξεκινάς με τα κακά. Δεν κάνεις τίποτα το ιδιαίτερο, γίνεται φυσιολογικά. Οχι πολύς σαματάς, ούτε για επιβράβευση ούτε για τιμωρία. 

Ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω έτσι κ θα σχολίασω τι τύχη έχουμε. Μόνο με βιβλίο αν τα καταφέρω γιατί δεν κάθεται αλλιώς. Ευτυχώς είναι διαβαστερό παιδί.Τελικά τπτ δεν γίνεται τυχαία..που όλοι το ρίχνουμε στο διάβασμα στην τουαλέτα!

1 ώρα πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Τα αγόρια όρθια γενικά μετά που φτάνουν την λεκάνη, έστω με το ειδικό σκαλάκι, οπότε θα έλεγα μετά τα 3-4, αν δε θες να βρίσκεις λίμνες στο μπάνιο ;) Εξω, σε εξοχή, από μόλις αρχίσουν να στέκουν στα ποδια τους,

Αν και είμαι συνηθισμένη από το σκυλί μου στις λίμνες και τα ποτάμια, δεν είναι για τωρα απλά έτσι το χα απορία. 

Είναι σωστό αυτό με την εξοχή, ωραίο σαν ιδέα. Νομίζω πως αυτό θα το αναλάβει ο μπαμπάς όταν έρθει η ώρα, εφόσον είναι κ προνόμιο αντρών.

9 ώρες πρίν, Vasilo είπε:

Ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω έτσι κ θα σχολίασω τι τύχη έχουμε. Μόνο με βιβλίο αν τα καταφέρω γιατί δεν κάθεται αλλιώς. Ευτυχώς είναι διαβαστερό παιδί.Τελικά τπτ δεν γίνεται τυχαία..που όλοι το ρίχνουμε στο διάβασμα στην τουαλέτα!

:-D:-D:-D

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα