Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξεκινήσαμε στερεές! Ο θηλασμός πως θα γίνει σωστά?


Recommended Posts

6,5 μηνών είναι μικρο μωρο για να κάνει 3 γεύματα στερεών. Ακόμα όμως και να ξεκινήσει το τρίτο γεύμα καλύτερα να της δίνει η γιαγιά και τα 3 γεύματα όταν λείπεις κι εσυ μόνο θα θηλαζεις όταν θα επιστρέφεις απο τη δουλεια.

Οι κρεμες τυπου βανιλια δεν είναι ούτε απαραίτητες ούτε θρεπτικές για το μωρο και γι αυτο δε συστήνονται απο κανέναν επίσημο φορέα υγείας. Υπάρχουν τόσες υγιεινές σπιτικές επιλογές, γιατι να δώσεις κονσέρβα στο μωρο;

Κι εγω δεν θέλω να δώσω κρέμα αλλα θα ήθελα να εισάγω 3 γεύμα για να σταματήσω τουλάχιστον τις αντλήσεις στη δουλεία. Άντλω απο τον Μάρτιο και έχω κουραστεί λίγο να πηγαινοφέρνω το symphony στη δουλεία. Μέχρι πριν 2 εβδομάδες αντλούσα γύρω στα 500ml την ημέρα.:cool:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εγω δεν θέλω να δώσω κρέμα αλλα θα ήθελα να εισάγω 3 γεύμα για να σταματήσω τουλάχιστον τις αντλήσεις στη δουλεία. Άντλω απο τον Μάρτιο και έχω κουραστεί λίγο να πηγαινοφέρνω το symphony στη δουλεία. Μέχρι πριν 2 εβδομάδες αντλούσα γύρω στα 500ml την ημέρα.:cool:

 

Σε καταλαβαίνω.. Το μωρο τρώει ικανοποιητικές ποσότητες στερεών;

Πάντως, το τρίτο γεύμα δεν είναι ανάγκη να είναι κρέμα. Μπορείς να δώσεις αλλα φρούτα ή λαχανικα απο το μεσημέρι χωρίς το κρέας.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω.. Το μωρο τρώει ικανοποιητικές ποσότητες στερεών;

Πάντως, το τρίτο γεύμα δεν είναι ανάγκη να είναι κρέμα. Μπορείς να δώσεις αλλα φρούτα ή λαχανικα απο το μεσημέρι χωρίς το κρέας.

Είναι η τρίτη εβδομάδα που τρώμε φρούτα και η πρώτη λαχανικά και κρεατάκι οπότε πιστευω πως είναι ακόμα νωρίς. Το καλό είναι πάντως πως η μικρή μου απέριψε το ρυζάλευρο δεν το τρώει με τίποτα. Οπότε λέω να προσθέσω κάτι άλλο όπως τραχανά χωρίς αυγό. Πάντως έχει αρχίσει να περισεύει ποσότητα γάλακτος απο αυτή που αφήνω οπότε φένεται να χωρτένει απο τις στέρεες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Κορίτσια θα ήθελα και πάλι τη βοήθειά σας. Η μικρή μου είναι 6 μηνών και μετά από κάποια προβληματάκια(γκρίνια και κλάμα στο στήθος για 2 μήνες), θηλάζουμε αποκλειστικά. Εχω εδώ και 10 μέρες ξεκινήσει 2 γεύματα στερεών, δεκατιανό και απογευματινό. Η παιδ/τρος μου είπε θα βάλουμε και μεσημεριανό αφού μας επιτρέψει ο αλλεργιολόγος -έχει μάλλον αλλεργία στα γαλακ/κά.

Το θέμα είναι ότι εγώ θέλω να συνεχίσω το θηλασμό αλλά αντιμετωπίζω τα εξής προβλήματα:

 

-Εδώ και 1 μήνα περίπου το μωρό προτιμά το αριστερό στήθος και εδώ και 2 μέρες δεν κάθεται καθόλου στο δεξί. Μήπως σταμάτησε το γάλα? Τι μπορώ να κάνω? Το θήλαστρο δεν με βολεύει καθόλου.

 

-Το Σεπτέμβρη ξεκινάω δουλειά και θα λείπω τα απογεύματα, ήλπιζα ότι θα αρκούν τα γεύματα και ότι την υπόλοιπη μέρα θα μπορώ να θηλάζω. Διαβάζω όμως και ακούω ότι πρωί-βράδυ θηλασμός μόνο, οδηγεί σε αποθηλασμό. Πώς να το χειριστώ για να το αποφύγω?

 

Αυτές τις 10 ημ, δίνω κρέμα όση θέλει και μετά συμπληρώνω με θηλασμό και πάλι για όσο θέλει. Θα μπορέσω να σταματήσω να συμπληρώνω χωρίς πρόβλημα όταν αρχίσω να δουλεύω και εφόσον βέβαια το μωρό τρώει αρκετή κρέμα? Περίπου 120 ml πχ. Σωστά κάνω ή πρέπει πρώτα θηλασμός και μετά να συμπληρώνω κρέμα?

 

Ενδεικτικά αναφέρω ότι το βάρος γέννησης είναι 3.580 και τώρα που είναι 6 μηνών είναι 7.950

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Κορίτσια θα ήθελα και πάλι τη βοήθειά σας. Η μικρή μου είναι 6 μηνών και μετά από κάποια προβληματάκια(γκρίνια και κλάμα στο στήθος για 2 μήνες), θηλάζουμε αποκλειστικά. Εχω εδώ και 10 μέρες ξεκινήσει 2 γεύματα στερεών, δεκατιανό και απογευματινό. Η παιδ/τρος μου είπε θα βάλουμε και μεσημεριανό αφού μας επιτρέψει ο αλλεργιολόγος -έχει μάλλον αλλεργία στα γαλακ/κά.

Το θέμα είναι ότι εγώ θέλω να συνεχίσω το θηλασμό αλλά αντιμετωπίζω τα εξής προβλήματα:

 

-Εδώ και 1 μήνα περίπου το μωρό προτιμά το αριστερό στήθος και εδώ και 2 μέρες δεν κάθεται καθόλου στο δεξί. Μήπως σταμάτησε το γάλα? Τι μπορώ να κάνω? Το θήλαστρο δεν με βολεύει καθόλου.

 

-Το Σεπτέμβρη ξεκινάω δουλειά και θα λείπω τα απογεύματα, ήλπιζα ότι θα αρκούν τα γεύματα και ότι την υπόλοιπη μέρα θα μπορώ να θηλάζω. Διαβάζω όμως και ακούω ότι πρωί-βράδυ θηλασμός μόνο, οδηγεί σε αποθηλασμό. Πώς να το χειριστώ για να το αποφύγω?

 

Αυτές τις 10 ημ, δίνω κρέμα όση θέλει και μετά συμπληρώνω με θηλασμό και πάλι για όσο θέλει. Θα μπορέσω να σταματήσω να συμπληρώνω χωρίς πρόβλημα όταν αρχίσω να δουλεύω και εφόσον βέβαια το μωρό τρώει αρκετή κρέμα? Περίπου 120 ml πχ. Σωστά κάνω ή πρέπει πρώτα θηλασμός και μετά να συμπληρώνω κρέμα?

 

Ενδεικτικά αναφέρω ότι το βάρος γέννησης είναι 3.580 και τώρα που είναι 6 μηνών είναι 7.950

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

 

Άλλαξες κατι στο θηλασμο; Το αριστερό στήθος ηταν ανέκαθεν το πιο δυνατό σου (δλδ είχε πιο πολυ γαλα)? πέρασες καποια μαστιτιδα; Μήπως το μωρό πέρασε ωτίτιδα, εχει κάποιο πιάσιμο, κάποιο χτύπημα ή σπασμένη κλείδα;

 

Ιδανικό θα ηταν να θηλάζεις πρώτα (1 ώρα πριν το γευμα) και μετά στερεές. Επίσης καλό θα ηταν να μην δινεις κρεμα, ειναι περιττή. Καλύτερα φρέσκα φαγητά.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aggiolina, και μένα το παιδί μου από 8 μήνών άρχισε να δείχνει προτίμηση στο αριστερό και από 10 μηών και μέχρι τώρα (20) θηλάζει μόνο από το αριστερό. Θα σου πω πώς το εξήγησα για μας - πριν τον ύπνο του το βραδινό για να χορτάσει καλύτερα - είχα ένα άγχος για αυτό να χορταίνει πριν τον ύπνο αν και για τα ξυπνήματα ο χορτασμός ή μη δεν ευθύνεται - τον έβαζα να θηλάσει πρώτα από το δεξύ και μετά τον άλλαζα στο αριστερό, να πιεί και από τους δυο μαστούς, και μετά τον έβαζα στο κρεβάτι κοιμισμένο. Οπότε στην ηλικία των 8 μηνών κατάλαβε ότι πριν πάει στον αριστερό μαστό ύπνο δεν έχει και δυσανασχετούσε κάθε φορά που ξεκινούσα με το δεξί. Ήθελε να πάει κατευθείαν στον αριστερό για να κοιμηθεί πιο γρήγορα. Κάπως έτσι μειώθηκε και η παραγωγή στον δεξί, και από ένα σημείο και μετά - μόνο από το αριστερό πίνει. Ίσως, να παίζει κάτι τέτοιο και στην δική σας περίπτωση.

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites

Zorro μάλλον κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και σε μένα. Τώρα την καταφέρνω σιγα σιγα και θηλάζει και απο το δεξί όμως δύσκολα αποκοιμιέται απο κει. Αρα δεν πειράζει αν θηλάζω από το άλλο περισσότερο. Ωραία!

 

Nina-Nana μου δίνει την εντύπωση ότι είναι διαφορετική η ροή. Επίσης κάνει πολύ συχνά γρομπαλάκια. Δεν πέρασα μαστίτιδα, κάποια στιγμή το είχα αφήσει να πρηστεί αρκετά και είχε μουδιάσει, αλλά μετά πέρασε (Το μωρό δεν το ήθελε πριν απο αυτό). Η μικρή δεν φαίνεται να πονάει κάπου γιατί κοιμάται κανονικά απο εκείνη την πλευρά.

 

Δίνω ρυζάλευρο βιολογικό, μου είπε η παιδίατρος λόγω αλλεργίας. Τώρα πια έχω ξεκινήσει πρωι φρουτόκρεμα που δεν θέλει και απόγευμα νωρίς χορτόσουπα, και καθόλου ρυζάλευρο. Ομως επειδή δεν τρώει φρουτόκρεμα ίσως πρέπει να προσθέσω και τρίτο γεύμα? Η γιατρός μου είπε να βάλω και έτοιμη φρουτόκρεμα στη φρέσκια για να τη φάει αλλά δεν το έχω κάνει. Τι λέτε?

 

Οταν πίνει γάλα πριν δεν πεινάει να φάει γεύμα και τρώει ελάχιστα. Οταν θηλάζω ενδιάμεσα ή μετά μου βγάζει συχνά γουλιές γιατί προφανώς δεν έχει χωνέψει ακόμα. Να θηλάζω λες πριν και δεν πειράζει αν δεν τρώει όλο το γεύμα? Καλύτερα να πίνει γάλα? Εχουμε κατεβεί από 8 στους 5-6 θηλασμούς. Ελεγα να θηλάζω το μεσημέρι και απόγευμα που θα λείπω να της δίνουν κρεατόσουπα και απογευματινό (ό,τι μου προτείνετε). Υπάρχει φόβος αποθηλασμού έτσι?

 

Συγγνώμη για το τεράστιο μήνυμα, αλλά πραγματικά με βοηθάτε πολύ και ήθελα να είμαι κατατοπιστική.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω, επίσης, ότι τα μωρά που θηλάζουν μπαίνουν πολύ σταδιακά στις στερεές. Εμείς ξεκινήσαμε 6 μηνών κλεισμένων με φρουτόκρεμα (φρέσκια) για πρωινό και χορτόσουπες για μεσημέρι. Μπορώ να σου πω ότι μέχρι 7 μηνών+ πάνω από 2-3 κουταλιές δεν έπαιρνε στο στόμα του με τίποτα. Είχα απελπιστεί, πίστευα ότι δεν θα μπει ποτέ στις στερεές. Όταν, όμως, βάλαμε και κρεατόσουπα στον 8ο έτρωγε καλύτερα, αλλά συνεχίζαμε με 2 γεύματα. Η κρέμες δημητριακών (δικές μας - βρώμης και σιμιγδαλιού με φρέσκο γάλα) μπήκαν από τον 9ο ως τρίτο γεύμα (πρωινό και η φρουτόκρεμα πήγε στο απογευματινό). Γιατί γύρισα στη δουλειά και ήθελε η μητέρα μου να είναι σίγουρη ότι θα χορταίνει κατά την απουσία μου. Υποτίθεται ότι οι κρέμες δημητριακών είναι πιο χορταστικές από τα φρούτα. Όλο το υπόλοιπο διάστημα θηλάζαμε, τώρα πόσες φορές δυσκολεύομαι να σου πω, όταν το ζητούσε. Ποτέ δεν εφάρμοσα το σύστημα - συμπληρώνω το γεύμα στερεών με θηλασμό. Επειδή είχα αγχωθεί αν θα προλάβει να μπει στις στερεές πριν γυρίσω στη δουλειά, ήθελα να καταλάβει ότι οι στερεές πλέον πρέπει να γίνουν γεύμα. Αν το θηλάζει πριν το γεύμα στερεών, θα αργήσεις πολύ πιστεύω να μπει γιατί θα ζητάει πιο πολύ το γάλα σου που το έχει συνηθίσει και δεν θα θέλει τις στερεές. Το πολύ-πολύ βάζε τον μετά το γεύμα στο στήθος για συμπλήρωμα. Εγώ περίμενα και μισή με μια ώρα μέχρι να τον θηλάσω πάλι μετά το γεύμα στερεών. Για μένα ήταν κάπως πιο εύκολα τα πράγματα γιατί δεν είχαμε καμία τροφική αλλεργία και πήρε από τον 9ο μήνα καλά τις κρέμες δημητριακών με φρέσκο (κατσικίσιο) γάλα αλλά από τον 10ο μήνα πήρε σταδιακά και το φρέσκο γάλα κατσικίσιο ως συμπλήρωμα γάλακτος κατά την απουσία μου - μισό ποτηράκι. Δεν χρειάστηκε να του αφήνω αποθηκευμένο δικό μου. Μέχρι το χρόνο θήλαζε πολύ ακόμη - απόγευμα και βράδυ. Από τον χρόνο και μετά πιο λίγο και τώρα ήμαστε στη 1-2 φορές πρό ύπνου. Δεν χαλάει εύκολα ο θηλασμός από ένα σημείο και μετά (εννοώ μετά του 6 μήνες αν το επιθυμεί η μαμά, το ελέγχεις). :)

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τη φρουτόκρεμα δεν την τρώει, μόνο 2-3 κουταλιές όπως λες, οπότε ουσιαστικά μόνο 1 γεύμα έχει. Μήπως να συνεχίσω το ρυζάλευρο το απόγευμα που το θέλει? Ξεκινήσαμε από τον 6ο και τώρα έχει κλείσει τον 7ο.

 

Βέβαια, το πρόβλημα είναι ότι η μικρή δεν ζητάει στήθος παρά μόνο όταν νυστάζει, δηλαδή 2 φορές μέσα στην ημέρα και το βράδυ. Κάποιες φορές που της δίνω θηλάζει μόνο για 5' γιατί δεν πεινάει. Υπολογίζεται ως θηλασμός?

Αν ναι, θηλάζουμε γύρω στις 5 φορές και 1-2 το βράδυ που μειώνει όλο και περισσότερο τη διάρκεια. Αρκούν?

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Μην κάνεις πίσω με την φρουτόκρεμα, θα την δεχτεί κάποια στιγμή θα δεις. Σου λέω ο δικός μου για 1-1,5 μήνα 2-3 κουταλάκια του γλυκού από οποιοδήποτε γεύμα του έδινα - λαχανικά και φρούτα. Τα δέχονται πολύ σταδιακά. Και μην δώσεις εμπορίου φρουτόκρεμες, σε τίποτε δεν είναι καλύτερες από τις φρέσκες. Όταν ξεκινήσαμε τις κρέμες δημητριακών, για γλυκιά γεύση του πρόσθετα στο μπλέντερ και ακόμη την τρώει 1/2 έως 2/3 μπανάνας, γίνονται πεντανόστιμες και τρώει και λίγο φρούτο παραπάνω. Καλά, τώρα εννοείται δεν έχει κανένα θέμα με φρούτα, τα τσακίζει αλλά τότε βοήθησε ότι βελτίωσε τη γεύση της κρέμας (αυτά που δίνεις το ριζάλευρο δεν την έχω δοκιμάσει αλλά, φαντάζομαι, θα έχει μια υπόγλυκη γεύση από τη συνθεσή της) και έπαιρνε και παραπάνω βιταμίνες. Υποθέτω ότι όταν της ξεκινήσεις κρέας - κοτόπουλο, θα τα τρώει καλύτερα, συνήθως το κρέας το προτιμούν. Επίσης, στα λαχανικά προτιμούσα αυτά που έχουν πορτοκαλί χρώμα και έτρωγε καλύτερα - καρότο, κολοκύθα, γλυκοπατάτα, να υπερισχύουν άλλων (πατάτα πχ). Γενικώς, χρήσιμες πληροφορίες θα βρεις στην ιστοσελίδα του Παπαβέντση για την εισαγωγή στις στερεές, δες την. Φυσικά και μετράνε οι 5λεπτοι θηλασμοί - τα μωρά σε αυτή την ηλικία θηλάζουν πολύ-πολύ αποτελεσματικά, και μέσα σε 5 λεπτά πίνουν υπεραρκετή ποσότητα. Για την ίδια ποσότητα πιο πριν χρειαζόταν 20 ή και 30 λεπτά θηλασμού. Αν έχεις άγχος, όμως, να προσφέρεις πιο συχνά.

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γνώμη μου είναι ότι το μωρό πρέπει να τρώει κρέας από 6 μηνών, έστω κρεατόσουπα (με λαχανικά εννοείται), γιατί έχω διαβάσει από το site του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας ότι ο σίδηρος είναι το νούμερο 1 συστατικό που λείπει από τα παιδιά που καθυστερούν να εισαχθούν στις στερεές τροφές. Και ούτε το ρυζάλευρο δίνει σίδηρο ούτε τα φρούτα.

Link to comment
Share on other sites

Λόγω αλλεργίας είχε αίμα στις κενώσεις και έχει ήδη αναιμία. Κοτόπουλο δίνω, ακόμα δεν μου έχει πει για κρέας η γιατρός -κακώς! Ισως διστάζει για την αλλεργία.

 

Για το 3ο γεύμα τι γνώμη έχετε? Είναι καλύτερα να δίνω ακόμα γάλα ή στερεα τροφή? Αλήθεια γνωρίζετε αν προσφέρει κάτι το ρυζάλευρο?

Link to comment
Share on other sites

Λόγω αλλεργίας είχε αίμα στις κενώσεις και έχει ήδη αναιμία. Κοτόπουλο δίνω, ακόμα δεν μου έχει πει για κρέας η γιατρός -κακώς! Ισως διστάζει για την αλλεργία.

 

Για το 3ο γεύμα τι γνώμη έχετε? Είναι καλύτερα να δίνω ακόμα γάλα ή στερεα τροφή? Αλήθεια γνωρίζετε αν προσφέρει κάτι το ρυζάλευρο?

 

Tο ρυζάλευρο δεν έχει να προσφέρει κάτι, μπορείς να το αποφύγεις και να δώσεις γαλατάκι. Xristas μπορεί τα φρούτα να μην είναι από τις τροφές υψηλότερης απορρόφησης σιδήρου αλλά είναι πλούσια σε βιταμίνες. aggiolina να επιμείνεις στα φρέσκα φρούτα, και όχι στα τυποποιημένα συμφωνώ απόλυτα με Zorro. Τους 5λεπτους θηλασμούς να του συνηθήσεις γιατί σε λίγο καιρό μόνο τέτοιους θα έχεις. Κάπου είχα διαβάσει ότι μέσα σε ένα 5λεπτο θηλασμό όταν ο θηλασμός είναι αποτελεσματίκος το μωρό (σε μικρότερης ηλικίας από το δικό σου παιδάκι) μπορεί να πίει μέχρι και 120 ml. Όταν ο θηλασμός δεν είναι αποτελεσματικός και μια ώρα να παιδεύεσαι 120 δεν θα πιεί;) Κρέας μπορείς να το συζητήσεις μαζί του έστω και τηλεφωνικά. Ρώτησε τον και για σπανάκι πλούσιο σε σίδηρο. Γενικά συμφωνώ σε ότι σου έχει πει η zorro (γειά σου βρε zorro:-D).

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Aggiolina, αν έχετε επιβεβαιωμένη αναιμία, οι έτοιμες κρέμες εμπορίου δεν σας κάνουν. Δες το παρακάτω Link. Πέρα από αυτό, οι έτοιμες κρέμες δημητριακών περιέχουν συντηρητικά, ζάχαρη και αγελαδινό γάλα σε σκόνη. Φυσικά, είναι μεγάλη διευκόλυνση όταν θέλεις μια πλούσια σε θερμίδες κρέμα έτοιμη στο πι και φι. Γενικώς, οι παιδίατροι τις συστήνουν από τόσο νωρίς όταν υπάρχει καθυστέρηση στην πρόσληψη βάρους από το βρέφος.

 

Πάντως, αν τρώει κοτόπουλο, λογικά προσλαμβάνει σίδηρο και από εκεί.

 

http://www.mitrikosthilasmos.com/2011/01/blog-post_4835.html

 

Γειά σου, Demi1981! :P

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Demi και Zorro! Με βοηθήσατε πολύ! Σήμερα έφαγε αρκετή φρουτόκρεμα όμως είχα ρίξει μέσα μια κουταλίτσα από το βιολογικό ρυζάλευρο. Μόνο εκεί θα βάζω ίσως και το απόγευμα θα δίνω τη σούπα και μεσημέρι θηλασμός (λόγω δουλειάς). Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα που αντιστρέφω τα γεύματα.

 

Θα κοιτάξω και τον οδηγό που έχει στο link.

Ναι έχει αναιμία έκανε εξετάσεις μετά από παρότρυνση του αλλ/γου αφού επι 2 μήνες είχε αίμα στις κενώσεις.

 

 

Αλλη μια ερώτηση: Πώς θα καταλάβω πότε είναι καλή στιγμή να προσθέσω 3ο γεύμα και αν ναι πχ βρώμη? Μπορείτε να μου πείτε πώς το παρασκευάζω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

¨ηδη από τώρα αντί για το ριζάλευρο μπορείς να προσθέτεις στη φρουτόκρεμα βρώμη που έχει πιο πολλά ωφέλιμα συστατικά. Θα παίρνεις νυφάδες βρώμης (το κουάκερ ή με κάποιό άλλο όνομα), θα τις βράζεις σε μπρίκι με λίγο νεράκι - π.χ. 2 κουταλιές της σούπας με 100 μλ νερό, αυτό θα γίνεται μια πηχτή κρεμούλα μέσα σε 3 λεπτάκια βρασμού, και αυτό το κάνεις μπλουμ στο μπλέντερ με τα φρούτα σου, και την κάνεις αμέσως πιο κρεμώδη και πιο χορταστική και εμπλουτισμένη με βιταμίνες την φρουτόκρεμα. Δεν ξέρω τί φρούτα βάζεις. Τώρα έχει πάρα πολλά νόστιμα φρούτα. Πχ ο δικός μου ποτέ δεν ήθελε το μήλο με το οποίο συνήθως ξεκινάνε, μα με τίποτα δεν του άρεσε. ώσπου άρχισα να δοκιμάζω μόνη μου διάφορα - πήγε πολύ καλά το ροδάκινο, η μπανάνα, το καρπούζι, το αχλάδι, το αχλάδι με βανίλιες. Κάνε δοκιμές, θα δεχτεί οπωσδήποτε τα φρούτα, όλα τα παιδιά τα αγαπάνε. Εμείς την κρέμα δημητριακών (βρώμης ή σιμιγδαλιού με φρέσκο κατσικίσιο γάλα) την βάλαμε από την αρχή του 9ου μήνα, και την έκανα για πρωινό, και τα φρούτα για βραδυνο. Μπορείς να μετακινείς τα γεύματα, δεν τρέχει τίποτα. Επίσης, είπες πως είχατε αλλεργία στα γαλοκτοκομικά. Το κατσικίσιο είναι το λιγότερο αλλεργιογόνο από όλα τα γάλατα και γι'αυτό το είχα επιλέξει για τις κρέμες. Εκτός αν το φοβάσαι τόσο πολύ και θα πρέπει τότε αναγκαστικά να πας στις κρέμες εμπορίου με υποαλλεργιογόνο γάλα σκόνη ή να κάνεις τις κρέμες με νερό - σαφώς, λιγότερο θρεπτικές.

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ακόμη θα αποφύγω το γάλα γενικά, γιατί εξακολουθώ που και που να βλέπω αίμα ακόμα και με την αποχή. Αρα βρώμη με νερό. Είναι καλύτερο αυτό ή χορτόσουπα ξανά αλλά χωρίς το κρέας?

 

Ναι, μάλλον είναι ανάλογα τα φρούτα. Θα κάνω περισσότερες δοκιμές!

Θα έβαζα φρούτα το απόγευμα που δουλεύω και την ημέρα που είμαι εδώ μόνο να θηλάζω αλλά μου είπαν ότι η καλύτερη απορρόφηση των βιταμινών τους γίνεται το πρωί.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε εναλλαγές, δοκίμασε. Καλή λύση είναι και η χορτόσουπα σαν τρίτο γεύμα. Μπορείς να νοστιμίσεις την κρέμα βρώμης με βάσει το νερό με μισή μπανανίτσα.

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Demi και Zorro! Με βοηθήσατε πολύ! Σήμερα έφαγε αρκετή φρουτόκρεμα όμως είχα ρίξει μέσα μια κουταλίτσα από το βιολογικό ρυζάλευρο. Μόνο εκεί θα βάζω ίσως και το απόγευμα θα δίνω τη σούπα και μεσημέρι θηλασμός (λόγω δουλειάς). Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα που αντιστρέφω τα γεύματα.

 

Θα κοιτάξω και τον οδηγό που έχει στο link.

Ναι έχει αναιμία έκανε εξετάσεις μετά από παρότρυνση του αλλ/γου αφού επι 2 μήνες είχε αίμα στις κενώσεις.

 

 

Αλλη μια ερώτηση: Πώς θα καταλάβω πότε είναι καλή στιγμή να προσθέσω 3ο γεύμα και αν ναι πχ βρώμη? Μπορείτε να μου πείτε πώς το παρασκευάζω?

 

Στην αναιμία μεγάλη σημασία παίζει όχι μόνο η παροχή τροφών πλουσίων σε αιμικού σίδηρο αλλα η απορροφηση του. Τα πολλα δημητριακά δεν βοηθούν στην απορρόφηση του σιδήρου οπότε ούτε ρυζαλευρο ούτε βρώμη.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Για το αριστερό στήθος το μόνο που μπορείς να κανεις ειναι να το δινεις πρώτο για λιγο καιρο. Αν το μωρό το δέχεται καλώς, αν όχι μπορείς να το δινεις οταν ειναι μισοκοιμισμενο ή αγουροξυπνημένο ή σαν πιπιλα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Οκ με το στήθος. το πρόσφερα συνέχεια, και πολλές φορές πρώτο αν και δίνω στήθος ανά γεύμα πια, και τώρα αν και δεν το προτιμά το παίρνει σχεδόν εξίσου!:)

 

Nina-Nana σχετικά με τα γεύματα σου έχω γράψει και σε άλλο post γιατί δυστυχώς δεν μπόρεσα να μην μειωσω θηλασμούς τώρα με τις στερεές.

Αρα να δίνω ξανά λαχανικά και το απόγευμα αν χρειαστεί -αν είμαι σπίτι να θηλάζω? Φοβάμαι μήπως της πέφτουν βαριά. Το κάνει εμετό ΟΛΟ αν φάει 100γρ και αργότερα θηλάσει. Ισως όμως φταίει το κοτόπουλο, νομίζω την μπουκώνει.

Link to comment
Share on other sites

Οκ με το στήθος. το πρόσφερα συνέχεια, και πολλές φορές πρώτο αν και δίνω στήθος ανά γεύμα πια, και τώρα αν και δεν το προτιμά το παίρνει σχεδόν εξίσου!:)

 

Nina-Nana σχετικά με τα γεύματα σου έχω γράψει και σε άλλο post γιατί δυστυχώς δεν μπόρεσα να μην μειωσω θηλασμούς τώρα με τις στερεές.

Αρα να δίνω ξανά λαχανικά και το απόγευμα αν χρειαστεί -αν είμαι σπίτι να θηλάζω? Φοβάμαι μήπως της πέφτουν βαριά. Το κάνει εμετό ΟΛΟ αν φάει 100γρ και αργότερα θηλάσει. Ισως όμως φταίει το κοτόπουλο, νομίζω την μπουκώνει.

 

Γιατί ξανά λαχανικά; Απο κρέας τι τρωει;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

τρώει 2 φορές κρεατοχορτόσουπα, 2 φορές κοτοχορτόσουπα και 1 φορά χορτόσουπα. Ελεγα να αρχίσω κουάκερ αλλά αφού δυσχεραίνει την απορρόφηση του σιδήρου θα το αφήσω. Προς το παρόν της έχω 2 γεύματα. Το μεσημέρι θηλάζω και φεύγω για δουλειά και κατά τις 5 θα της δίνουν τις σούπες. Αν αργώ μετά τις 7.30 όμως ίσως χρειαστεί και άλλο γεύμα. Δεν με βολεύει καθόλου το θήλαστρο για να αντλούσα γάλα αντί στερεας. Γι'αυτό έλεγα για λαχανικά πάλι χωρίς το κρέας, αν και το φοβάμαι λίγο γιατί είδα ότι της πέφτει βαρύ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...