Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κολικοί εντέρου


Recommended Posts

Εψαξα το θέμα αλλά δεν βρήκα κανένα που να ταιριάζει με αυτό που θέλω να ρωτήσω.

Είμαι τώρα 11 εβδομάδων και πριν λίγες μέρες με έπιασε ένας φοβερός πόνος δεξιά στην κοιλιά. Ξεκίνησε από λίγο έντονος μέχρι που έγινε ανυπόφορος. Νόμιζα ότι έχανα το μωρό. Πήγα με τα χίλια ζόρια διπλωμένη στα δυό στο νοσοκομείο και εκεί μου είπαν ότι το μωρό είναι καλά και ότι αυτό που έχω λέγεται κολικός εντέρου. Μου έκαναν ένεση buscopan και κάτι άλλο αλλά ο πόνος δεν πέρασε και μου είπαν ότι δεν μπορούνε να κάνουν τίποτα άλλο. Αφού έβγαλα ότι είχα και δεν είχα (εμετό) πήγα σπίτι και συνολικά μετά από 9 ώρες συνεχόμενου πόνου και εμετούς (νόμιζα ότι πέθαινα, τόσο πολύ) επιτέλους ηρέμησα. Ο γιατρός μου είπε να φάω ελαφρά για 1-2 ημέρες και αυτό και έκανα. Τώρα είμαι καλά αλλά φοβάμαι μην μου ξανατύχει κάτι τέτοιο. Εχει συμβεί σε καμία όλο αυτό; Η πλάκα είναι ότι δεν είχα δυσκοιλιότητα, πήγαινα κάθε μέρα τουαλέτα απλά είχα αυτό το φοβερό πρήξιμο στην κοιλιά λες και ήταν κοιλιά εγκυμοσύνης. Επειδή φοβήθηκα πάρα πολύ (αν και ο γιατρός μου είπε ότι το μωρό δεν κινδυνεύει), κάθε εμπειρία και άποψη δεκτή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εψαξα το θέμα αλλά δεν βρήκα κανένα που να ταιριάζει με αυτό που θέλω να ρωτήσω.

Είμαι τώρα 11 εβδομάδων και πριν λίγες μέρες με έπιασε ένας φοβερός πόνος δεξιά στην κοιλιά. Ξεκίνησε από λίγο έντονος μέχρι που έγινε ανυπόφορος. Νόμιζα ότι έχανα το μωρό. Πήγα με τα χίλια ζόρια διπλωμένη στα δυό στο νοσοκομείο και εκεί μου είπαν ότι το μωρό είναι καλά και ότι αυτό που έχω λέγεται κολικός εντέρου. Μου έκαναν ένεση buscopan και κάτι άλλο αλλά ο πόνος δεν πέρασε και μου είπαν ότι δεν μπορούνε να κάνουν τίποτα άλλο. Αφού έβγαλα ότι είχα και δεν είχα (εμετό) πήγα σπίτι και συνολικά μετά από 9 ώρες συνεχόμενου πόνου και εμετούς (νόμιζα ότι πέθαινα, τόσο πολύ) επιτέλους ηρέμησα. Ο γιατρός μου είπε να φάω ελαφρά για 1-2 ημέρες και αυτό και έκανα. Τώρα είμαι καλά αλλά φοβάμαι μην μου ξανατύχει κάτι τέτοιο. Εχει συμβεί σε καμία όλο αυτό; Η πλάκα είναι ότι δεν είχα δυσκοιλιότητα, πήγαινα κάθε μέρα τουαλέτα απλά είχα αυτό το φοβερό πρήξιμο στην κοιλιά λες και ήταν κοιλιά εγκυμοσύνης. Επειδή φοβήθηκα πάρα πολύ (αν και ο γιατρός μου είπε ότι το μωρό δεν κινδυνεύει), κάθε εμπειρία και άποψη δεκτή.

 

 

εγω εχω κολικους εντερου απο το αχγος!!!

το ειχα ομως γενικα. κι εγω ειχα συνεχη πονο δεξια στην κοιλια και νομιζα οτι εχω σκωλικοηδητη ( δεν ξερω αν το εγραψα σωστα :oops:) και τελικα ειχα κολικο.

Ο γιατρος μου ειπε να μην τρωω ορπρια και λαχανικα μεχρι να ξεπριστω και να ηρεμησω . Τωρα στην εγκυμοσυνη εχω φουσκωμα, μαλλον εχει ερεθιστει παλι. προς το παρον με ποναει που και που. Προσεχε λιγο την διατροφη και χαλαρωσε οσο μπορεις. ευχομαι περαστικα!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι και εμένα στην αρχή οι γιατροί φοβήθηκαν για σκωληκοειδίτιδα αλλά ήταν κολικός εντέρου. Οταν λες να προσέχω την διατροφή μου, δηλαδή τι να μην τρώω; Εκείνη την ημέρα που το έπαθα είχα φάει αρακά. Εννοείται ότι δεν πρόκειται να το ξαναβάλω στο στόμα μου. Λαχανικά εννοείς ντομάτες, μαρούλι, αγγουράκια και τέτοια; Τα τρώω αυτά. Πρέπει να τα κόψω;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι και εμένα στην αρχή οι γιατροί φοβήθηκαν για σκωληκοειδίτιδα αλλά ήταν κολικός εντέρου. Οταν λες να προσέχω την διατροφή μου, δηλαδή τι να μην τρώω; Εκείνη την ημέρα που το έπαθα είχα φάει αρακά. Εννοείται ότι δεν πρόκειται να το ξαναβάλω στο στόμα μου. Λαχανικά εννοείς ντομάτες, μαρούλι, αγγουράκια και τέτοια; Τα τρώω αυτά. Πρέπει να τα κόψω;

 

 

ο αρακας ανηκει στα ορπρια οποτε για λιγο καιρο ας το αποφυγεις. χορτα και μαρουλι καθως και λαχανο ειναι αυτα που πρεπει να αποφυγεις αλλα για λιγο μεχρι να ηρεμησει το εντερο. πατατες ,ντοματες και ψαρακι που κανει και καλο να τρως . Νομιζω οτι για τα κρεατα δεν μου ειχαν πει τιποτα Βεβαια ολα αυτα μεχρι να δεις πως ξεφουσκωνεις. Εσενα δεν σου ειπαν τιποτα οι γιατροι για την διατροφη σου? μηπως λογω εγκυμοσυνης?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια και εγω εχω πριν την εγκυμοσινη και οταν εμεινα εγινε ακομα χειροτερα δεν ετρωγα σχεδον τιποτα λογο το οτι επιρεαζοταν και το στομαχι μου απο τους κολλικους.Αν δεν μπορεις να κανεις υπομονη η σε ποναει παρα πολυ πηγαινε σε εναν γαστρεντερολογο θα σου δωσει καποιες βηταμηνες που βοηθανε το εντερο.Μου ειχε πει τοτε οτι συνιθως μετα το 1ο τριμηνο περνανε οι πονοι κτλ.Οσο για την διατροφη κανε αυτο που λεει και η sousana.Απεφευγε τα οσπρια,τα πρασινα λαχανικα γενικα ειδικα τα ωμα πχ μαρουλι,τα φαγητα απ'εξω,τα καυτερα,τους ξηρους καρπους και δες αν σε πειραζει το γαλα.Τα ποτα,τα αναψυκτικα καθολου,ο καφες.Εμενα τωρα ειναι καλυτερα δεν με πειραζουν τοσο αυτα.Αλλα και επειδη στην εγκυμοσυνη πρεπει να τρως καποια πραγματα δες να τα τρως σε πιο μικρες ποσοτητες η πχ για το λαχανο αν φας λαχανοντολμαδες δεν πειραζει δεν ειναι πολυ.Εγω παλια ετρωγα φακες και μου εσκιζαν το στομαχι ενω τωρα οχι μπορει λιγο να με πειραξει αλλα οχι πολυ.Μπορεις να πας σε εναν παθολογο να σου πει και αυτος τη διατροφη πρεπει να κανεις.Εγω σε οσους πηγα αυτα μου λεγανε(και πιστεψε με πηγα σε πολους!).Ευχομαι να μην σε ταλεπωρησει πολυ γιατι ειναι μπελας πολυ και να μην αγχονεσαι παιζει πολυυυ μεγαλο ρολο αυτο.

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια sos giati exw agxw8ei

apo x8es to meshmeri arxise entonos ponos dexia sthn koilia kai metafer8hke pshla katw apo to sth8os...me ponaei monima kai to bradu shl xupnhsa apo ton pono....einai ekei to stomaxi koritsia? xerei kammia?

epishs xerete an kanei na parw buskopan ?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια sos giati exw agxw8ei

apo x8es to meshmeri arxise entonos ponos dexia sthn koilia kai metafer8hke pshla katw apo to sth8os...me ponaei monima kai to bradu shl xupnhsa apo ton pono....einai ekei to stomaxi koritsia? xerei kammia?

epishs xerete an kanei na parw buskopan ?

 

 

Το ίδιο έπαθα κι εγώ. Επίμονος πόνος στη δεξιά μεριά πότε ψηλά, πότε χαμηλά. Στην αρχή πήγε ο νούς μου και μένα σε σκωληκοειδήτιδα. Τελικά Κυριακάτικα σήκωσα το γιατρό και τον κουβάλησα στο ιατρείο για να διαπιστώσουμε ότι είχα μια κύστη στα δεξιά και ότι οι πόνοι μάλλον θα συνεχίζονταν μέχρι και το τέλος του 1ου τριμήνου όπου και θα έφευγε η κύστη. Οι πόνοι ακόμα έρχονται και φεύγουν.

 

Buscopan απαγορεύεται στην εγκυμοσύνη και τους πρώτους μήνες μετά τη γέννα γιατί μπορεί να προκαλέσει αιμορραγία. Το γνωρίζω από πείρα. Η μητέρα μου είναι φαρμακοποιός και το χορήγησε μετά από εντολή γιατρού. Η κοπέλα παρoλίγο να πεθάνει από ακατάσχετη αιμορραγία και ο γιατρός πήγε να τα ρίξει όλα στη μάνα μου για να γλιτώσει. Και πριν μερικές μέρες με πήρε και η κουμπάρα μου, 4 μηνών έγκυος και με ρωτούσε αν είναι οκ να τα πάρει αφού της τα είχε γράψει ο γιατρός της. Της είπα πως δε θα το συνηστούσα, κι αυτή γέλασε και μου είπε "Καλά, είπαμε ότι δεν είναι και ο καλύτερος ο γιατρός μου, αλλά όχι να κάνει και τέτοιο λάθος". Μετά, αφού ρώτησε του κόσμου τους γιατρους και τους φαρμακοποιούς, με πήρε τηλέφωνο και ούρλιαζε από θυμό! "Εμάς δε μας σκέφτονται, τις ζωές που κουβαλάμε μέσα μας, δεν τις σκέφτονται"; Αυτά μου είπε.

Το ασφαλέστερο φάρμακο σε τέτοιες περιπτώσεις είναι το panadol.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα εγω λογο αγχους εκανα κολικους εντερου συνεχεια πριν την εγκυμοσυνη και φυσικα συνεχιστηκαν και στην εγκυμοσυνη και ακομα που ειμαι στον ενατο.Λογο εμπειριας πια μιας και ειμαι και νοσηλευτρια αντιλαμβανομαι ποτε ειναι κωλικος και οχι συσπασεις η κατι αλλο διαφορετικα θα ειχα τρελαθει με την συχνοτητα που τους εχω και θα ειμουν συνεχεια στον γιατρο.Ο πονος ειναι αφορητος..εγω οποτε το παθαινω εχω φαι αρακα,φασολακια,σαλατα μαρουλι και γενικως τετοια τροφιμα,θελει λιγο προσοχη αλλα απ την αλλη πρεπει να τρωμε και ολα τα φαγητα στην εγκυμοσυνη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα συμφωνήσω με τα όσα λέγονται παραπάνω για το buscopan. Εμένα όταν με έπιασε ο κολικός εντέρου και νόμιζα ότι θα πεθάνω, ο γιατρός μου συνέστησε να πάρω για αρχή ένα buscopan. Τον γιατρό μου τον εμπιστεύομαι με κλειστά τα μάτια. Οταν ο πόνος συνεχίστηκε, αναγκάστηκα να πάω σε μεγάλο ιδιωτικό μαιευτήριο για υπέρηχο (διότι ο γιατρός μου έλειπε διακοπές) και ακόμα και εκεί μου χορήγησαν buscopan σε ενέσιμη μορφή αυτή την φορά. Πρώτη φορά ακούω ότι προκαλεί αιμορραγία. Και στην οικογένειά μας έχουμε φαρμακοποιούς και ποτέ κανείς δεν είπε ότι το συγκεκριμένο προκαλεί αιμορραγία στην εγκυμοσύνη. Δεν είπαμε να το παίρνεις με την σέσουλα, εννοείται ότι δεν κάνει, αλλά πιστεύω πολυτραβηγμένο αυτό που γράφεις και τρομάζουμε και τα κορίτσια που μας διαβάζουνε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα συμφωνήσω με τα όσα λέγονται παραπάνω για το buscopan. Εμένα όταν με έπιασε ο κολικός εντέρου και νόμιζα ότι θα πεθάνω, ο γιατρός μου συνέστησε να πάρω για αρχή ένα buscopan. Τον γιατρό μου τον εμπιστεύομαι με κλειστά τα μάτια. Οταν ο πόνος συνεχίστηκε, αναγκάστηκα να πάω σε μεγάλο ιδιωτικό μαιευτήριο για υπέρηχο (διότι ο γιατρός μου έλειπε διακοπές) και ακόμα και εκεί μου χορήγησαν buscopan σε ενέσιμη μορφή αυτή την φορά. Πρώτη φορά ακούω ότι προκαλεί αιμορραγία. Και στην οικογένειά μας έχουμε φαρμακοποιούς και ποτέ κανείς δεν είπε ότι το συγκεκριμένο προκαλεί αιμορραγία στην εγκυμοσύνη. Δεν είπαμε να το παίρνεις με την σέσουλα, εννοείται ότι δεν κάνει, αλλά πιστεύω πολυτραβηγμένο αυτό που γράφεις και τρομάζουμε και τα κορίτσια που μας διαβάζουνε.

Μαλλον ουτε εχω συμφωνω.Επειδη εχω προβλημα με το εντερο μου κ κολικους εδω και χρονια η γιατρος μου εχει συστησει buscopan plus απο την αρχη της εγκυμοσυνης μου.Βεβαια δεν παιρνω συνεχως αλλα οταν επαθα κατι αντιστοιχο πηρα μεχρι 3 την ημερα.Ειμαι στον 5ο μηνα της εγκυμοσυνης μου κ δεν εχω παρει παραπανω απο 10 χαπια.Και εχθες που πηγα το ιδιο μου ειπε.Λετε δηλαδη να ειναι ανιδεη ολοκληρη γιατρος??

ClTwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαλλον ουτε εχω συμφωνω.Επειδη εχω προβλημα με το εντερο μου κ κολικους εδω και χρονια η γιατρος μου εχει συστησει buscopan plus απο την αρχη της εγκυμοσυνης μου.Βεβαια δεν παιρνω συνεχως αλλα οταν επαθα κατι αντιστοιχο πηρα μεχρι 3 την ημερα.Ειμαι στον 5ο μηνα της εγκυμοσυνης μου κ δεν εχω παρει παραπανω απο 10 χαπια.Και εχθες που πηγα το ιδιο μου ειπε.Λετε δηλαδη να ειναι ανιδεη ολοκληρη γιατρος??

 

Εμενα στην εγκυμοσυνη μου το σταματησαν το buskopan plas,μονο το απλο buskopan μου επετρεπαν και αυτο παλι οποτε πονουσα πιο πολυ.Μαλλον επειδη ειναι πιο δυνατο και εχει διαφορετικα συστατικα απο το απλο.Και ο γαστρεντερολογος τοτε μου ειχε πει οτι για τα εντερα δεν θα με βοηθουσε και πολυ το buskopan και γενικα δεν εκανε και μου ειχε πει να το αποφευγω

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

To buscopan "ανοίγει" τον τράχηλο. Σίγουρα απαγορεύεται η χορήγηση σε κοπέλες που μόλις έχουν γεννήσει. Στην εγκυμοσύνη αποφεύγεται όταν ο γιατρός γνωρίζει ή υποψιάζεται ότι μπορεί να υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τον τράχηλο.

Κορίτσια, εδώ έχει ανοιχτεί ολόκληρη ενότητα και έχει προκληθεί Ο πανικός για το πώς πρέπει να πλένουμε τα φρούτα και τα λαχανικά κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, το ότι αποκάλεσα ένα φάρμακο επικίνδυνο σας πείραξε;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, εδώ έχει ανοιχτεί ολόκληρη ενότητα και έχει προκληθεί Ο πανικός για το πώς πρέπει να πλένουμε τα φρούτα και τα λαχανικά κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, το ότι αποκάλεσα ένα φάρμακο επικίνδυνο σας πείραξε;

 

Βλεπω οτι μαλλον γι'αυτο το θεμα δεν θα βγαλουμε ακρη....Δεν ειναι οτι μας πειραξε απλα καποια πραγματα να τα λεμε λιγο πιο ******.Ο ενας γιατρος λεει ετσι,ο αλλος αλλιως και δεν βγαζουμε ακρη,η καθεμια θα αποφασισει αν θα το παρει η οχι!Γι'αυτο μην το συνεχιζεται αλλο αυτο το θεμα για το buskopan και ασχολιθειται λιγο με το θεμα της κοπελας με τους κολλικους!

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια δυστυχώς εχθές μου συνέβη κι εμένα. Για καλή μου τύχη ο αντρούλης μου ήταν σπίτι οπότε είχα κάποιον δίπλα μου και μάλιστα τον καταλληλότερο, αφού σαν άνθρωπος είναι ιδιαίτερα ψύχραιμος, ήρεμος και λογικός!

¨Οσο κοιμόμουν ένοιωθα μια ενοχλησούλα αλλά λέω οκ μωρέ οι συνδέσμοι θα είναι και όχι κάτι ανησυχητικό.Με το που ξυπνάω ένας οξύς πόνος με έπιασε αριστερά στα πλάγια και μετά χαμηλά!Ενοιωθα να έρχεται και να φεύγει και όλο αυτό κράτησε 5-10 λεπτά!Είχα διπλώσει και δεν μπορούσα να περπατήσω, φτάνω τουαλέτα κάνω οτι κάνω και αυτό ηταν....Επειτα απο λίγη ώρα πέρασαν και οι ενοχλησούλες και ήταν σαν να μη συνέβη τπτ. Ο γυναικολόγος μου συνέστησε να πάω σε γαστρεντερολόγο, αλλά να μην ανησυχώ γτ ο μπέμπης θα είναι μια χαρά! Ο γαστρεντερολόγος με εξέτασε με το στηθοσκόπιο και μου εξήγησε οτι πρόκειται για κολικούς εντέρου κι αυτό λόγω του οτι γενικότερα έχω μακρύ έντερο και υπάρχει μια υπερκινητικότητα. Ο σίδηρος το προκάλεσε λογικά και επειδή μεγαλώνει η μήτρα και πιέζει το έντερο, το οποίο με τη σειρά του κάνει "γωνίες" και γι αυτό οι κολικοί...Επαιρνα 2 αμπούλες μονοκοπανιά την ημέρα και τώρα απλά θα τις παίρνω 1 πρ 1 βράδυ(μου το είχε προτείνει και ο γυναικολόγος όταν τον αύξησα αλλά δεν περίμενα κάτι τέτοιο) Ο γανστρεντερολόγος με καθησύχασε οτι ο μικρός είναι μια χαρά και δεν επηρρεάζεται απ'αυτό, άκουσε και την καρδούλα του λίγο με το στηθοσκόπιο οπότε ηρέμησα αρκετα!

Σήμερα όλο αέρια, λίγα πονάκια και φόοοοοοοοοοοβο μη μου ξανασυμβεί κάτι τέτοιο. Το βράδυ πέρασε με κλάμα απο τον φόβο μου και σήμερα μπορώ να πώ είμαι καλύτερα! Είμαι στην 22η εβδομάδα κύησης, δλδ αυτό θα συνεχιστεί σε όλη την εγκυμοσύνη;;;Υπάρχει φόβος να ήταν κάτι άλλο;;;Ο μπέμπης που ακούει όλο αυτόν τον "σαματά" απο το έντερο δεν τρομάζει;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Δυστιχως το ιδιο παθαινω και εγω απο την 16η εβδομαδα και τωρα βρισκομαι στην 30η. Η αληθεια ειναι οτι οταν με πιανει τρομοκρατουμαι, ο πονος ειναι εντονος και κραταει 2-3 μερες καθε φορα! Αυτο που με εχει βοηθησει αρκετα ειναι το οτι αλλαξα το γαλα που πινω και πηρα χωρις λακτοζη, εκοψα τα οσπρια εντελως και γενικα δεν τρωω πολλα τυρια. Εμενα φαντασου με πιανει και πονος περιοδου μαζι, ποναει η μεση μου και παραλληλα τρομερο φουσκωμα, βεβαια δεν μπορω να πω με εχει σωσει απο το ναπαρω κιλα πολλα, εχω παρει πεντε και τα 1.7 ειναι της μπεμπας. Υπομονη σε ολες και με το καλο τα μωρακια μας!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα κ απο μενα.τι να πρωτοπω γι'αυτο το θεμα!!Κληρονομικοτητα απο μαμα ''ευερεθιστο εντερο''αλλα πριν την εγκυμοσυνη δεν με ενοχλουσε ιδιαιτερα.Κατι πριξηματακια(σαν εγκυος ημουν)κ τελος.Κολικος με επιασε 2 φορες κ το βιωσα πολυ ασχημα(μικρο θανατο το λεω):-(!! μιας κ εκ φυσεως εχω μεγαλο εντερο κ ειμαι τρομερα δυσκοιλια!!εσεις π περασατε ξερετε!!κ προς Θεου μην παρετε ποτε σας dulcolax εχετε τον κολικο στο τσεπακι σας!!τωρα στην εγκυμοσυνη απο την 6η εβδομαδα ηδη υποφερω!Τρομερο φουσκωμα κ πονοι.Στενα ρουχα κομμενα!ο γιατρος μ μου συστησε tanillas.Μου προκαλει ενα ειδος μινι διαροιας καθ'ολη την διαρκεια της ημερας.Τα εχω παιξει.Φοβαμαι οτι με πειραζει κ το γαλα μιας κ δεν επινα ποτε.(σκεφτομαι να τα κοψω κ τα 2:confused:)Καμια παρομοια εμπειρια?ευχαριστω μανουλες!

3YYfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,ευχομαι μετο καλο να παρεις αγκαλιτσα το μωρακι σου.

Κ γω στην εγκυμοσυνη υπεφερα απο κολικους εντερου κ εντονη δυσκοιλιοτητα.ςυμβουλη διατροφης:μελι,ολμπραν δημητριακα,ακτινιδια

Χρησημοποιουσα κ υποθετα γλυκερινης ,ρωτα το γιατρο ποιες τροφες ερεθιζουν το εντερο!

Ολα καλα θα πανε κ το βασικοτερο κοντρολαριςε το αγχος!

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω rose!!τι να πω?σημερα εκοψα κ το γαλα κ το tanillas κ την φανουροπιτα π ετρωγα μετα μανιας.καποιο απο αυτα τις τελευταιες ημερες με εχει ''στειλει αδιαβαστη''!!!φοβερο φουσκωμα,αερια,πονοι κ καπου καπου μικρες δοσεις διαρροιας.τα εχω δει ολα.δεν μπορω να χαρω την εγκυμοσυνη μου,π το νινακι μ δεν με ενοχλει καθολου!!Δοξα το Θεο και μακαρι να συνεχισει ετσι,ουτε μια αναγουλα το πρωι δεν εχω!!!Υπομονη σε ολες οσες υποφερουν απο το εντερο με ή χωρις εγκυμοσυνη!!

3YYfp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Προχθές (είμαι στην 22η εβδομάδα) με έπιασε και μένα κολικός στο έντερο, και μάλιστα το βράδυ στο γραφείο. Τέλος πάντων, αφού κανένα δίωρο κυλιόμουν δεξιά και αριστερά (ξάπλωσα στο γραφείο, στο πάτωμα, έκατσα στην τουαλέτα, πουθενά δεν ανακουφιζόμουν - είχε πολύ γέλιο από μια άποψη), ήπια πολύ ζεστό χαμομήλι και πήγα τελικά σπίτι όταν πέρασε λίγο. Όλη τη νύχτα δεν έκλεισα μάτι. Το πρωί στις 8 ηρέμησα λίγο και κοιμήθηκα. Το απόγευμα όμως πάλι οξύνθηκε οπότε έτρεξα στο νοσοκομείο, όπου μου είπαν να παίρνω περισσότερο μαγνήσιο (το δίνουν και για τις συσπάσεις) και να προσέχω τη διατροφή μου. Μου έδωσαν και Buscopan.

 

Για μένα ήταν μεγάλο σοκ, γιατί πάντα ήμουν "μύλος που άλεθε τα πάντα". Τώρα θα τη βγάλω με υγρές τροφές για μερικές μέρες (γάλα, πολτοποιημένα κτλ) και γυμναστική, μπας και ξεδιπλώσει το συμπιεσμένο έντερο.

 

Το μωρό πάντως είναι μια χαρά - αν και φοβήθηκα μην το ταράξω το καημένο με τόσο πόνο!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια κι εγώ εχθες το βράδυ επαθα κολικο του εντέρου για πρώτη φορά στη Ζωή μου. Φοβηθηκα παρά πολύ γιατί δεν ήξερα από που προερχόταν ο πόνος. Πήγα στο νοσοκομείο νομίζοντας ότι πρόκειται για συσπασεις της μήτρας αλλά ευτυχώς δεν ήταν αυτή η αιτία του πόνου.

το όλο γεγονός προκλήθηκε επειδή τσακωθηκα με τον άντρα μου γιαυτό ηρεμία κορίτσια και όχι άγχος. Παίζει μεγάλο ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

κι εγώ που νόμιζα είμαι η μόνη που υποφέρω! Πριν την εγκυμοσύνη ήταν όλα μια χαρά, μετά άρχισα να έχω πόνους και κάποιες φορές πολύ έντονους,αλλά επειδή είμαι πολύ αγχώδης έλεγα στο μυαλό μου είναι ηρέμησε και το άφηνα μετά αρχισαν πιο δυνατοί πόνοι και ξαφνικές διάρροιες και πήγα σε γιατρό αλλά λέει είναι από άγχος, έχουν περάσει 5χρόνια και ανά περιόδους υποφέρω για μέρες. Έχω αλλάξει πράγματα στη διατροφή μου και είμαι καλύτερα αλλά κάποιες φορές με πιάνει όταν κουραστώ ή όταναγχωθώ. Θέλω να βρω μια λύση δεναντέχω άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...