Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ορια στον θηλασμο απο τον μπαμπα


vickie-d

Recommended Posts

καλησπερα,

χθες ειχαμε εναν τσακωμο με τον αντρα μου για το θεμα του θηλασμου.

εχουμε αποκτησει μια κορουλα 6 μηνων. ειμαι νεα μαμα (1ο παιδακι αλλα και απο αποψη ηλικιας) και γι'αυτο διαβαζω πολυ για τα μωρα αλλα και γενικοτερα ιατρικες ερευνες και γενικοτερα για τον ανθρωπο (εξεληκτικη ψυχολογια κ.λπ.). την μικρη μου την θηλαζω αποκλειστικα γιατι πιστευω οτι ειναι η καλυτερη επιλογη.

χθες λοιπον στη συζητηση μας καποια στιγμη μου ειπε: "...σε 4-5 μηνες δε θα το κοψεις?" εννοοντας τον θηλασμο:shock: απαντησα λοιπον πως σκοπευω να αποθηλασω οταν η μικρη θα ειναι τουλαχιστον 2 ετων, οταν θα το επιδιωξει μονη της ή θα αρχισει να μπορει να πιει "φρεσκο γαλα". αλλωστε οι πιο προσφατες οδηγιες θηλασμου λενε οτι το μητρικο γαλα αποτελει βασικη πηγη τροφης για τα πρωτα 2 ετη, χωρις ομως να υπαρχει καποιος περιορισμος.

μολις ειπα οτι θελω να συνεχισω μεχρι να γινει 2 χρονων εγινε εξω φρενων:cry: προσπαθησα να του εξηγησω και φωναζε οτι αυτο ειναι ψυχωση και τα παιδια πρεπει να σταματανε να θηλαζουν πριν αποκτισουν αντιλληψη, πως 1000 ατομα αν ρωτησουμε στο δρομο το ιδιο θα πουν, πως και η παιδιατρος θα διαφωνει, επεμενε οτι τα παιδια γινονται εξαρτημενα συνδεοντας το στηθος με την τροφη, οταν μεγαλωνουν γινονται μαμοθρευτα και αλλα πολλα ασχημα :-(

απο την αλλη εγω επεμενα οτι τα λεγομενα του δεν ειναι επιστημονικως τεκμιριωμενα και πως αυτα ειναι αστικοι μυθοι που "εχτισε" η βιομηχανια βρεφικων υποκαταστατων... επισης του ελεγα πως στο κατω κατω δεν τα λεγομενα του δεν εχουν καν εμπειρικη βαση αφου στον κυκλο μας δεν υπαρχει ουτε ενα ατομο που να θυλασε περαν του χρονου (εκτος απ'τον μπαμπα του μου μεγαλωσε επι κατοχης και θηλασε μεχρι τα 4).

μετα επεμενε οτι να ρωτησουμε την παιδιατρο που ηταν σιγουρος οτι δε θα συμφωνουσε μαζι μου κι εγω του ελεγα οτι ειναι πολυ πυθανο να διαφωνησει αφου λιγοι ειναι αυτοι που υποστηριζουν τον θηλασμο γιατι παιρνουν "μιζες" απο τις γαλακτοβιομηχανιες. η αληθεια ειναι οτι τον ειχα πρηξει να παμε την μικρη μας σε ομοιοπαθητικο παιδιατρο και μου το "χτυπαει" οτι ακομα κι η γιατρος "Μου" θα διαφωνησει με τις αποψεις μου...

εχω καταστεναχωρηθει απο χθες... οκ να μη με στηριζουν οι "ξενοι" ή οι συγκενεις αλλα κι αυτος..?:| δυσκολευομαι να το χειριστω. πολλες φορες του εχω δωσει να διαβασει σχετικα αρθρα με τα οφελη, ιατρικες ερευνες αλλα παντα με γραφει και δεν μπαινει καν στον κοπο. θεωρει χαζο το οτι το ψαχνω τοσο ή διαβαζω στον ιντερνετ μελετες.

ειμαι οντως υπερβολικη? ακομα και το "μητρικο" ενστικτο μου να ακουσω, μου λεει οτι ειναι λαθος να σταματησω να περνω αγκαλιτσα το μωρο μου και να το θηλαζω. η ολη διαδικασια μου φαινεται αφυσικη: βραζω νερο (το οποιο εχουν επεξεργαστει με χλωριο), το βαζω σε ενα πλαστικο σκευος (το οποιο το εχω αποστιρωσει σε μια συσκευη), το αναμειγνιω με σκονη (η οποια μιμειται το γαλα ΜΟΥ που ηδη υπαρχει!), και τελος κουμπωνω με μια πλαστικη θηλη (που αυτη κι αν μιμειται τη δικη μου..) και το δινω στο μωρο μου:confused:

σε καμια περιπτωση δε θελω να προσβαλω τις γυναικες που για προσωπικους τους λογους δε συνεχισαν τον θηλασμο ή δε θηλασαν ποτε...

καμια ιδεα για το πως να το χειριστω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βίκυ,

μη μαλώνεις με τον άντρα σου - θα σου σπάσουν τα νεύρα.

 

Απλά και όμορφα εκτύπωσε του αυτό

 

http://www.who.int/topics/breastfeeding/en/

 

και ρώτησέ τον αν έχει αντίρρηση σε αυτό που συστήνει ο ΠΟΥ: θηλασμός μέχρι το 2ο έτος ή και πιο μετά.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

έχεις εξετάσει το ενδεχόμενο να ζηλεύει........ γιατί πολλές φορές δενόμαστε τόσο με το μωράκι μας που αισθάνονται ότι δεν υπάρχουν....... ή αισθάνονται ότι χάνουν τα πρωτεία στην ζωή μας....

αν ισχύει αυτό πρέπει να προσέξεις πως θα το χειριστείς ώστε να μην αισθάνεται έτσι......

μπορέι να αισθάνεται ότι με τον θηλασμό είστε δέσμιοι...... δείξε του ότι μπορέιτε και με το μωρό να βγαίνετε...και στην ανάγκη τώρα που θα μπουν και οι στερεές τροφές επιδίωξε να βγαίνετε περισσότερο οι δυο σας....

αν τώρα το θέμα είναι όντως μόνο διάσταση απόψεων πήγαινε τον σιγά σιγά.... "να δούμε είναι το γάλα μου αρκετό και όντως τόσο δυνατό..... θα θέλει..... θα αρκεί.... να μην τσακωνόμαστε άνευ ουσίας...."

Link to comment
Share on other sites

Είναι κοινό το πρόβλημα... Το έχω ακούσει για αρκετούς άντρες. Καταρχήν επηρεάζονται από τους "ειδικούς" ή από ότι είπαν οι 'ειδικοί' στους περισσότερους γνωστούς του. Και γιατί να μην επηρεάζονται; Εσύ επηρεάζεσαι από κάποιες απλές κυρίες στο διαδίκτυο.

 

Είναι πολλά που παίζουν ρόλο. Όταν βρω χρόνο θα επανέλθω. Πάντως μην ξεκινάς από το "κάτι δεν πάει καλά με τον άντρα σου", γιατί μάλλον δεν είναι έτσι.

 

Τα πρακτικά προβλήματα που έχουν συνδεθεί με το θηλασμό μπορούν να λυθούν χωρίς αποθηλασμό. Τι τον ενοχλεί στην πράξη;

Link to comment
Share on other sites

τι εννοει οταν λεει οτι τα μωρα πρεπει να σταματουν να θηλαζουν πριν αποκτησουν αντιληψη? αντιληψη εχουν απο την κοιλια της μανας τους η μηπως εννοει οτι μεγαλωνουν και δεν θα πρεπει να ειναι κολλημενο στο στηθος της μαμας με την εννοια οτι πρεπει να υπαρχει μια καποια αιδως? δεν καταλαβαινω

 

εγω θα σου λεγα να αφησεις το πραγμα να πηγαινει μερα με τη μερα,,αν σου πει κατι λεγε ναι, ναι, θα δουμε,,,ο αποθηλασμος ειναι καλο να γινεται οσο πιο φυσικα γινεται αυτο πες του και τιποτε αλλο,,,,ασε να σας παει απο μονο του,,,αν σε 4 μηνες σε πριζει να αποθηλασεις πες του οτι θα γινει με τον τροπο το δικο σου και τον τροπο του μωρου, καθ οτι καθε παιδι και διαφορετικο

 

μην του λες ουτε τι λενε οι παιδιατροι ουτε τιποτα,,,λεγε, μα φυσικα αγαπη μου θα αποθηλασει καποια στιγμη και το δικο μας παιδι,,,,να δουμε ποτε,,,ειναι νωρις ακομα να συζηταμε κατι τετοιο,,δεν θα υπογραψουμε τωρα κανενα συμβολαιο,,,μην αγχωνεσαι κλπ,,,μην μπαινεις σε αντιπαραθεση,,,οταν θα ειμαστε ετοιμοι να αποθηλασουμε θα το δεις και μονος σου, πες

 

καλο κουραγιο οσο πιο λιγα λες τοσο καλυτερα,.,, η γνωμη μου φυσικα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έχεις εξετάσει το ενδεχόμενο να ζηλεύει........ γιατί πολλές φορές δενόμαστε τόσο με το μωράκι μας που αισθάνονται ότι δεν υπάρχουν....... ή αισθάνονται ότι χάνουν τα πρωτεία στην ζωή μας....

αν ισχύει αυτό πρέπει να προσέξεις πως θα το χειριστείς ώστε να μην αισθάνεται έτσι......

μπορέι να αισθάνεται ότι με τον θηλασμό είστε δέσμιοι...... δείξε του ότι μπορέιτε και με το μωρό να βγαίνετε...και στην ανάγκη τώρα που θα μπουν και οι στερεές τροφές επιδίωξε να βγαίνετε περισσότερο οι δυο σας....

αν τώρα το θέμα είναι όντως μόνο διάσταση απόψεων πήγαινε τον σιγά σιγά.... "να δούμε είναι το γάλα μου αρκετό και όντως τόσο δυνατό..... θα θέλει..... θα αρκεί.... να μην τσακωνόμαστε άνευ ουσίας...."

δε νομιζω οτι ζηλευει... γενικα με στηριζει και ειναι καλος αλλα τοοοσο ξεροκεφαλος ωρες-ωρες (οχι οτι εγω παω πισω στα θεματα του παιδιου...)

εχω προσπαθησει στο παρελθον να αντλησω γαλα και να του το δωσω για να ταϊσει εκεινος, ωστε να δεθει περισσοτερο ή να νιωσει περιπου πως νιωθω εγω με την μικρη αλλα δεν εγινε κατι (ουτε ενθουσιαστηκε ουτε το αντιθετο). θα προσπαθησω να τα παω σιγα σιγα. με το μωρο βγαινουμε και κανουμε τα παντα (μεχρι και για καμπινγκ ετοιμαζομαστε)...

 

 

Βίκυ,

μη μαλώνεις με τον άντρα σου - θα σου σπάσουν τα νεύρα.

 

Απλά και όμορφα εκτύπωσε του αυτό

 

http://www.who.int/topics/breastfeeding/en/

 

και ρώτησέ τον αν έχει αντίρρηση σε αυτό που συστήνει ο ΠΟΥ: θηλασμός μέχρι το 2ο έτος ή και πιο μετά.

του εχω διαβασει και απο τον ΠΥΟ και απο την Αμερικανικη Παιδιατρικη Εταιρια αλλα τα αμφισβητει ολα! αφου καποια στιγμη με ρωτησει "αφου θεωρεις οτι οι γιατροι δεν υποστηριζουν επαρκος τον θηλασμο εσυ ποιον θα ακους!?" και του απαντησα οτι θεωρω πιο ουσιαστικες τις συμβουλες των συμβουλων θηλασμου κι εκεινος μου ειπε να παω να δω πρωτα τους γιους και τις κορες των συμβουλων, που ειναι κολλημενα πανω τους:cry: κατι τετοια χαζα μου λεει και γκρρρ:mad:...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου μην σκας και μην δίνεις και τόση σημασία στα λεγόμενα του άντρα σου τουλάχιστον πάνω σε αυτό το θέμα;).Ίσως και να ζηλεύει όπως είπε και η corina:rolleyes:...Πολλά παίζουν ,εσύ μην απελπίζεσαι κοριτσάκι μου:-).Κάνε το σωστό για το μωράκι σας και άστον μην προσπαθείς να τον πείσεις.Και ο δικός μου μου λέει διάφορα γιατί στην δουλειά του είναι ένας συνάδελφός που έχει ένα μπέμπη 2μέρες μεγαλύτερο από τον δικό μας αλλά δεν δίνω σημασία.Ο κάθε γονιός κάνει αυτό που μπορεί και θεωρεί πιο σωστό για το μωρό του.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κοινό το πρόβλημα... Το έχω ακούσει για αρκετούς άντρες. Καταρχήν επηρεάζονται από τους "ειδικούς" ή από ότι είπαν οι 'ειδικοί' στους περισσότερους γνωστούς του. Και γιατί να μην επηρεάζονται; Εσύ επηρεάζεσαι από κάποιες απλές κυρίες στο διαδίκτυο.

 

Είναι πολλά που παίζουν ρόλο. Όταν βρω χρόνο θα επανέλθω. Πάντως μην ξεκινάς από το "κάτι δεν πάει καλά με τον άντρα σου", γιατί μάλλον δεν είναι έτσι.

 

Τα πρακτικά προβλήματα που έχουν συνδεθεί με το θηλασμό μπορούν να λυθούν χωρίς αποθηλασμό. Τι τον ενοχλεί στην πράξη;

ισως εχεις δικιο... προσπαθω να μπω στην θεση του και σκεφτομαι πως στην χειροτερη περιπτωση θα κανω αντλησεις και θα δινω το γαλα με μπιμπερο.

στην ουσια τον πειραζει το μεσω απο το οποιο τρωει το μωρο και η πυθανοτητα να το ταυτισει με μια καθημερινη συνηθεια, δλδ να θελει να ειναι στο στηθος. η εικονα ενα μεγαλο μωρο, το οποιο περπαταει ισως μιλαει κ.λπ αποτελει ταμπου το να συνεχιζει να θηλαζει.

Link to comment
Share on other sites

Ο κάθε γονιός κάνει αυτό που μπορεί και θεωρεί πιο σωστό για το μωρό του.

 

ο πατέρας δεν είναι γονιός; δεν δικαιούται να εκφράζει άποψη για το πώς θέλει να μεγαλώσει το παιδί του, άσχετα αν αυτή συμφωνεί με τα θέσφατα του ΠΟΥ ή όχι; ;)

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

τι εννοει οταν λεει οτι τα μωρα πρεπει να σταματουν να θηλαζουν πριν αποκτησουν αντιληψη? αντιληψη εχουν απο την κοιλια της μανας τους η μηπως εννοει οτι μεγαλωνουν και δεν θα πρεπει να ειναι κολλημενο στο στηθος της μαμας με την εννοια οτι πρεπει να υπαρχει μια καποια αιδως? δεν καταλαβαινω

 

εγω θα σου λεγα να αφησεις το πραγμα να πηγαινει μερα με τη μερα,,αν σου πει κατι λεγε ναι, ναι, θα δουμε,,,ο αποθηλασμος ειναι καλο να γινεται οσο πιο φυσικα γινεται αυτο πες του και τιποτε αλλο,,,,ασε να σας παει απο μονο του,,,αν σε 4 μηνες σε πριζει να αποθηλασεις πες του οτι θα γινει με τον τροπο το δικο σου και τον τροπο του μωρου, καθ οτι καθε παιδι και διαφορετικο

 

μην του λες ουτε τι λενε οι παιδιατροι ουτε τιποτα,,,λεγε, μα φυσικα αγαπη μου θα αποθηλασει καποια στιγμη και το δικο μας παιδι,,,,να δουμε ποτε,,,ειναι νωρις ακομα να συζηταμε κατι τετοιο,,δεν θα υπογραψουμε τωρα κανενα συμβολαιο,,,μην αγχωνεσαι κλπ,,,μην μπαινεις σε αντιπαραθεση,,,οταν θα ειμαστε ετοιμοι να αποθηλασουμε θα το δεις και μονος σου, πες

 

καλο κουραγιο οσο πιο λιγα λες τοσο καλυτερα,.,, η γνωμη μου φυσικα

αντηληψη με την εννοια της διεκδικισης. εαν για παραδειγμα

αρχιζα την φορμουλα δε θα ερχοταν να μου σηκωσει την μπλουζα ή να μου πει "δε θελω -ξενο-, θελω το δικο σου". ισως να το εκανε με τον τροπο της (θα εψαχνε το στηθος στην αγκαλια ή κατι τετοιο).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσάκι μου μην σκας και μην δίνεις και τόση σημασία στα λεγόμενα του άντρα σου τουλάχιστον πάνω σε αυτό το θέμα;).Ίσως και να ζηλεύει όπως είπε και η corina:rolleyes:...Πολλά παίζουν ,εσύ μην απελπίζεσαι κοριτσάκι μου:-).Κάνε το σωστό για το μωράκι σας και άστον μην προσπαθείς να τον πείσεις.Και ο δικός μου μου λέει διάφορα γιατί στην δουλειά του είναι ένας συνάδελφός που έχει ένα μπέμπη 2μέρες μεγαλύτερο από τον δικό μας αλλά δεν δίνω σημασία.Ο κάθε γονιός κάνει αυτό που μπορεί και θεωρεί πιο σωστό για το μωρό του.

αχ κι εμεις ειχαμε διαφορες "συμβουλες" απο τους συναδερφους του!

<<εαν αδιαθετησει η γυναικα σου, πρεπει να κοψει τον θηλασμο>>

<<εαν ειναι εγκυος καποια μπορει να ξαναμεινει εγκυος κατα τη διαρκεια και θα χασει το πρωτο βρεφος>>

τα παραπανω δεν ειναι υπερβολες. εχουν υποθει απο μητερες που δουλευουν στο γραφειο του... σε καταλαβαινω

Link to comment
Share on other sites

ο πατέρας δεν είναι γονιός; δεν δικαιούται να εκφράζει άποψη για το πώς θέλει να μεγαλώσει το παιδί του, άσχετα αν αυτή συμφωνεί με τα θέσφατα του ΠΟΥ ή όχι; ;)

αυτης της αποψης ειμαι κι εγω και θελω οι αποφασεις που παιρνουμε για το μωρο να ειναι κοινες. με το να μη μιλησω, να το αφησω να ξεχαστει και το μωρο να κοντευει να σβησει τα 2α κερακια, νομιζω οτι τον κοροιδευω... αλλωστε το παιδι δε το απεκτησα μονη μου.

Link to comment
Share on other sites

ο πατέρας δεν είναι γονιός; δεν δικαιούται να εκφράζει άποψη για το πώς θέλει να μεγαλώσει το παιδί του, άσχετα αν αυτή συμφωνεί με τα θέσφατα του ΠΟΥ ή όχι; ;)

 

εχεις δικιο, ο πατερας οφειλει να εκφραζει την αποψη του πανω σε θεματα που αφορουν τα παιδια του,,,το προβλημα ειναι να μην εκφερει γνωμη και να περνανε ολα πο το χερι της δηθεν παντοδυνμης μανουλας,,,πολυ επικυνδινο

 

ακομα κι αν δεν συμφωνουμε με τις αποψεις τους πρεπει να τις λογαριαζουμε πολυ σοβαρα, ειναι και δικο τους το παιδι

 

τωρα ως προς το συγκεκριμενο θεμα του θηλασμου καλυτερα να μην γινεται ζητημα αντιπαραθεσης,,,πρεπει να βρεθει η χρυση τομη

 

οποτε το θεμα με τις αντλησεις για αργοτερα οταν μεγαλωσει ειναι μια πολυ σωστη προσεγγιση,,,,το μονο που μενει ειναι να δουμε τι γνωμη θα εχει και το μωρο με ολα αυτα,,,εχουν κι αυτα προσωπικοτητα βουληση χουγια εκτος απο απο το συζυγο πρεπει να ακουμε και αυτα,,,,ουφ δυσκολες ισορροπιες

Link to comment
Share on other sites

χθες λοιπον στη συζητηση μας καποια στιγμη μου ειπε: "...σε 4-5 μηνες δε θα το κοψεις?" εννοοντας τον θηλασμο:shock: απαντησα λοιπον πως σκοπευω να αποθηλασω οταν η μικρη θα ειναι τουλαχιστον 2 ετων, οταν θα το επιδιωξει μονη της ή θα αρχισει να μπορει να πιει "φρεσκο γαλα". αλλωστε οι πιο προσφατες οδηγιες θηλασμου λενε οτι το μητρικο γαλα αποτελει βασικη πηγη τροφης για τα πρωτα 2 ετη, χωρις ομως να υπαρχει καποιος περιορισμος.

 

Bασικά αφού λογικά ξέρεις τις απόψεις του, ας του έλεγες ναι αγάπη μου φυσικά και θα το κόψω...

Δε νομίζω ότι όταν ερχόταν εκείνος ο καιρός και όλα πήγαιναν καλά θα είχε πρόβλημα...δηλ. να του λες ναι ναι θα το κόψω..και άσε το θα να πέρνει συνεχώς παράταση.

 

 

 

ειμαι οντως υπερβολικη? ακομα και το "μητρικο" ενστικτο μου να ακουσω, μου λεει οτι ειναι λαθος να σταματησω να περνω αγκαλιτσα το μωρο μου και να το θηλαζω. η ολη διαδικασια μου φαινεται αφυσικη: βραζω νερο (το οποιο εχουν επεξεργαστει με χλωριο), το βαζω σε ενα πλαστικο σκευος (το οποιο το εχω αποστιρωσει σε μια συσκευη), το αναμειγνιω με σκονη (η οποια μιμειται το γαλα ΜΟΥ που ηδη υπαρχει!), και τελος κουμπωνω με μια πλαστικη θηλη (που αυτη κι αν μιμειται τη δικη μου..) και το δινω στο μωρο μου:confused:

 

Γιατί παιδί μου ποιος σου είπε ότι τα μωρά που ταίζονται με μπιμπερό απαγορεύεται να τα πέρνεις αγκαλίτσα:lol::lol::lol:

 

sorry αλλά τα bold κάτι μου λέει ότι δεν σου τα λέει το ένστικτο σου αλλά κάπου τα έχεις διαβάσει:rolleyes:

 

υ.γ. αυτό με τη ζήλια προσωπικά το θεωρώ εντελώς φάουλ

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω τι πραγματικα να σου πω....με στεναχωρουνε τετοια θεματα γιατι ειναι κακο να σε κρινεις ο αλλος για την ανατροφη του παιδιου τη στιγμη που δεν ειναι κ αρμοδιοτητα του(αυτο το λεω γιατι ειπες εχεις προσπαθησεις να του δωσεις να τη ταιση κ δεν ειδες κ τιποτα..).Αν δηλαδη δωσεις φορμουλα θα ταιζει ο ιδιος τη μικρη κ θα τη φροντιζει?ΑΝ ναι πως?θα την αφηνει καπου κ θα βαζει το μπουκαλι με μια πετσετα(οπως κανουν σα μαιευτηρια) για να μην εχει καμια επαφη μαζι του κ δεθει?Δε καταλαβαινω τι σκφτεται πραγματικα κ που εχει λογικη η επιμονη του?Τι ακριβως θελει να κανει?Εχεις φοβιες για το παιδι κ για την εξεληξη του?Αν ναι πες του πως ο ανθρωπος περνα απο σταδια κ τα σταδια πρεπει να εξαντλουνται...Μονο τοτε περνα στο επομενο χωρις καταλιπα...Αν αποκοβεις βιεα ενα παιδι απο κατι μονο καλο δε κανεις...

 

Τι να πω...κουραγιο σου ευχομαι κ παρ τον με το καλο...μην επιμενεις αν βλεπεις οτι τρωει κολλημα...πηγαινε με τα νερα του κ περιμενε να μεγαλωσει η μικρη,τοτε τι θα κανει?Θα την τραβαει να μη θηλασει?Θα διεκδηκει κ το παιδι κ ετσι δε θα χει επιλογες...

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Bασικά αφού λογικά ξέρεις τις απόψεις του, ας του έλεγες ναι αγάπη μου φυσικά και θα το κόψω...

Δε νομίζω ότι όταν ερχόταν εκείνος ο καιρός και όλα πήγαιναν καλά θα είχε πρόβλημα...δηλ. να του λες ναι ναι θα το κόψω..και άσε το θα να πέρνει συνεχώς παράταση.

 

ναι, αλλα ετσι δεν ειναι σαν να τον κοροϊδευω?:confused:

 

 

 

Γιατί παιδί μου ποιος σου είπε ότι τα μωρά που ταίζονται με μπιμπερό απαγορεύεται να τα πέρνεις αγκαλίτσα:lol::lol::lol:

 

sorry αλλά τα bold κάτι μου λέει ότι δεν σου τα λέει το ένστικτο σου αλλά κάπου τα έχεις διαβάσει:rolleyes:

 

υ.γ. αυτό με τη ζήλια προσωπικά το θεωρώ εντελώς φάουλ

 

μαλλον ημουν υπερβολικη στον τροπο εκφρασης... ο θηλασμος και η διαδικασια του μου φαινεται πιο φυσικος απο το να δινω φορμουλα, πανω στην οποια εχουν στηριξει τα εσοδα τους πολλες βιομηχανιες...

Link to comment
Share on other sites

υ.γ. αυτό με τη ζήλια προσωπικά το θεωρώ εντελώς φάουλ

 

Και όμως,

 

υπάρχει και τέτοια ζήλεια. Δεν είναι η ζήλεια με τη κακή έννοια.

 

Ο σύζυγός μου ζήλευε και στεναχωριόταν όταν τον πρώτο καιρό δεν μπορούσε να ταίσει και αυτός το Ηλεκτράκι. Μου το είχε πει. Αλλά είχε βάλει προτεραιότητα το καλό του παιδιού και παραμέριζε τα δικά του συναισθήματα.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω τι πραγματικα να σου πω....με στεναχωρουνε τετοια θεματα γιατι ειναι κακο να σε κρινεις ο αλλος για την ανατροφη του παιδιου τη στιγμη που δεν ειναι κ αρμοδιοτητα του(αυτο το λεω γιατι ειπες εχεις προσπαθησεις να του δωσεις να τη ταιση κ δεν ειδες κ τιποτα..).Αν δηλαδη δωσεις φορμουλα θα ταιζει ο ιδιος τη μικρη κ θα τη φροντιζει?

δε νομιζω οτι τηθεται τετοιο θεμα. δικη μου αρμοδιοτητα ειναι προς το παρον το ταΪσμα. με το να την ταϊζω με μπιμπερο δε θα αλλαξουν οι ρολοι

 

ΑΝ ναι πως?θα την αφηνει καπου κ θα βαζει το μπουκαλι με μια πετσετα(οπως κανουν σα μαιευτηρια) για να μην εχει καμια επαφη μαζι του κ δεθει?Δε καταλαβαινω τι σκφτεται πραγματικα κ που εχει λογικη η επιμονη του?Τι ακριβως θελει να κανει?

νομιζω οτι φοβαται για το να μην γινει το μωρο εξαρτημενο απο εμενα. πιστευει οτι ο παρατεταμενος θηλασμος θα επηρρεασει αρνητικα την ψυχοσυνθεση της

Εχεις φοβιες για το παιδι κ για την εξεληξη του?Αν ναι πες του πως ο ανθρωπος περνα απο σταδια κ τα σταδια πρεπει να εξαντλουνται...Μονο τοτε περνα στο επομενο χωρις καταλιπα...Αν αποκοβεις βιεα ενα παιδι απο κατι μονο καλο δε κανεις...

κι εγω της ιδιας αποψης ειμαι περι αποθηλασμου χωρις να εχω ομως προσωπικη εμπειρια

 

Τι να πω...κουραγιο σου ευχομαι κ παρ τον με το καλο...μην επιμενεις αν βλεπεις οτι τρωει κολλημα...πηγαινε με τα νερα του κ περιμενε να μεγαλωσει η μικρη,τοτε τι θα κανει?Θα την τραβαει να μη θηλασει?Θα διεκδηκει κ το παιδι κ ετσι δε θα χει επιλογες...

ευχαριστω. δεν πιστευω οτι θα φτασουμε σε ακροτητες...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι πολύ απλά πρέπει να του πεις οτι το πότε θα αποθηλάσει, θα το αποφασίσει το παιδί απο μόνο του....

Γιατί να αποφασίσετε εσείς για κάτι που άμεσα αφορά μόνο το μωρό σας?

Σεβαστείτε το και θα σας δείξει εκείνο το δρόμο...

Θα του άρεσε του άντρα σου να τρωει μπριζόλα και να έρθει κάποιος να του δωσει αρακά, χωρίς να τον ρωτησει απλά επειδή έτσι κάνουν οι γυρω του?????????????:rolleyes:

κι εσυ μην το παρακάνεις με έρευνες, ΠΟΥ,κλπ....αφού αυτα δείχνουν να τον πεισμώνουν ακόμα πιο πολύ....

Πες του οτι προς το παρόν σας "πάει" ο θηλασμός...αργότερα μπορεί να αλλάξουν τα πράγματα...

και είναι η αλήθεια....

Link to comment
Share on other sites

vickie-d και εγω με τον αντρα μου εχουμε τετοιου ειδους διαφωνιες.Εμενα ο μικρος ειναι δυο μηνων και ο αντρας μου επιμενει πως οταν παει 6 μηνων πρεπει να κοψει το θηλασμο γιατι πλεον δεν θα του προσφερει τιποτα,οτι πηρε πηρε και με το ξενο γαλα θα κοιμαται ολη νυχτα(!).

Σιγουρα εχουν κι αυτοι τα ιδια δικαιωματα με μας σαν γονεις,απλα πιστευω οτι η αγνοια τους κανει να σκεφτονται ετσι και να ακουν οτι βλακεια λεει ο καθε συναδελφος-φιλος-γειτονας-μπατζανακης...

Αν καταλαβουν τι προσφερει στα παιδια τους ο θηλασμος θα ειναι οι πρωτοι που θα μας πιεσουν να το συνεχισουμε!

Προτεινω υπομονη και συζητηση οσο μπορεις..αυτο κανω κι εγώ!

xceZp3.png

Link to comment
Share on other sites

ή πες απλά ότι δεν υπάρχει λόγος από τώρα να συζητάτε τι θα κάνετε μετά από μερικούς μήνες. Κάτσε να'ρθει πρώτα αυτή η ώρα...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι φοβαται για το να μην γινει το μωρο εξαρτημενο απο εμενα. πιστευει οτι ο παρατεταμενος θηλασμος θα επηρρεασει αρνητικα την ψυχοσυνθεση της

 

φερτον να δει την κορη μου να ξεαγχωθεί!

σε ένα μηνα κλείνουμε 2 χρόνια θηλασμού και μόνο εξαρτημενη δεν τη λες!!!

:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι είμαι της αποψης να μην το συζητάτε καν αυτό το θέμα. Ασε το χρόνο να δείξει. Μπορεί κάποια στιγμή να βαρεθείς, ή μπορεί και όχι , μπορεί ο άντρας σου να αλλάξει αργότερα άποψη, μπορεί διάφορα. Ακόμα είναι νωρίς. Αυτό με τις έρευνες θα μου επιτρέψετε ως βιολόγο με καποια πείρα στις έρευνες να πω ότι κρατώ τις επιφυλάξεις μου. Φυσικά δεν αναφέρομαι στην αδιαμφισβήτητη διατροφική αξία του μητρικού γάλακτος αλλα στην σύνδεση του με οφέλη στο ψυχισμό του παιδιού και τη προσωπικότητα. Αλλο κεφάλαιο αυτό βέβαια απλά λεώ να μην καταπίνουμε ότι μας ταίζουν οι εκαστοτε έρευνες. Στο θηλασμό πιστεύω ότι ο σημαντικότερος σύμβουλος είναι το μητρικό ένστικτο. Οταν εσύ νιώσεις ότι πρέπει να σταματήσεις το θηλασμό τότε καντο. Ούτε νωρίτερα ούτε αργότερα. Η δικιά μου εμπειρία μου έδειξε ότι το μητρικό γάλα προσφερε στη μικρή μου φοβερή άμυνα κι έτσι από τότε που τον έκοψα η μικρή αρρωσταίνει κάθε μήνα ενώ πριν ούτε δέκατα. Καλή δύναμη σου εύχομαι, να χαίρεσαι το μωράκι σου και στο θέμα γάλα αποφασίζει η μάνα. Ας μη τα ισοπεδώσουμε όλα.

gth0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Πού το έχει δει ότι τα παιδιά που θηλάζουν γίνονται εξαρτημένα; Αφού δεν έχει παραδείγματα στην πράξη. Ο πατέρας του ήταν;

 

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο, στον κύκλο μου έχω μερικές περιπτώσεις που οι μητέρες συνέδεσαν το θηλασμό με μια κακώς εννοούμενη εμμονή και υπερπροστατευτισμό και φοβία προς τον κακό, μεγάλο κόσμο εκεί έξω... Αλλά αυτό θα το έκαναν από ιδιοσυγκρασία, είτε είχαν θηλάσει είτε όχι. Και συνεχίζουν να το κάνουν και εφόσον αποθηλάσουν και εις τους αιώνας των αιώνων :lol: Ο θηλασμός ήταν ένα ακόμα "χαρτί".

 

Σοβαρά ο άντρας σου γνωρίζει παιδιά συμβούλων θηλασμού και του φαίνονται κακοαναθρεμμένα ή έτσι έχει σχηματίσει με το μυαλό του;

 

Από όσο ακούγεται, ο παρατεταμένος θηλασμός και ο δημοσιος θηλασμος τον φοβίζει. Η λύση είναι απλή. Δεν αναφέρετε σε κανέναν τι γάλα πίνει πλέον το μωρό. Κανένας περαστικός, γνωστός γνωστού, συνάδελφος, μετά το 6μηνο δεν ξεκινάει μόνος του τέτοια κουβέντα, γιατί δεν του περνάει από το μυαλό ότι ένα παιδάκι θηλάζει :lol: Διακριτικός θηλασμός, ειδικά μετά τις στερεές είναι κάτι εύκολο να γίνει. Υπήρχε και τόπικ που πρόσφατα κλειδώθηκε :|

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...