Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΤΑΚΕΣ των παιδιών που μας τρελαίνουν....


Recommended Posts

Ας γράψουμε εδώ τις πιο πετυχημένες ατάκες που έχουν πει κατά καιρούς τα ζουζούνια μας και μας έχουν στείλει....

 

Και ξεκινάω....

 

Είμαστε στο χωριό και μόλις έχουμε βγάλει το πάμπερς (αλλά έχουμε και καναδυο ατυχήματα). Παίρνω λοιπόν τη Μαρία να πάμε μέχρι την πλατεία για να αγοράσουμε παγωτά, και της λέω "Μαρία, πρόσεξε όμως μην κατουρήσεις στον δρόμο".... Απάντηση Μαρίας:

"Γιατί;;; σκυλάκι είμαι;;;"

 

Αν θυμηθώ κι άλλα θα επανέλθω...

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 501
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ε, μα ρε Σοφία καλά σου είπε το παιδί έτσι όπως το έθεσες!! :lol::lol:

 

Η δικιά μου κάνει χάζι πολύ τον παλιατζή.. Οπότε σε ανύποπτη φάση την ακούμε να φωνάζει με αντίστοιχη φωνή: "Παλιατζήηηηηηης καέκλες.. ταπέζιααα.... παλιές ποτοκαλάδεεεεςς....." :shock::D

Κι ένα ακόμη: Είμαστε παιδική χαρά. Δίπλα μας κοριτσάκι γύρω στα 3 που το "Ρ" το προφέρει "Λ" και μου λέει: "Αυτή" (δείχνοντας την κόρη μου) είναι μικλή! Πίνει με το μπιμπελό?" Και γυρνάει η δικιά μου και της λέει: "Oχι μπιμπελό, μπι μπε ό!!" :D

Link to comment
Share on other sites

Sofaki δεν παίζεται η ΜΑΡΙΑ!!! Λοιπόν θα σας πω το φρέσκο προχθεσινό που μας έστειλε αδιάβαστους... Ο πατέρας του φοράει οταν βλεπει τηλεόραση ή οδηγεί νύχτα γυαλιά.. Ετσι οπως τον έχει αγκαλιά και παίζουνε του τα τραβάει ο Δημήτρης απότομα.. και ο σύζυξ αντανακλαστικά του ρίχνει μια ελαφριά στο χερι........... Ο Δημήτρης λοιπόν μουντουφλιάζει τον πιάνει το παράπονο δακρύζει και του λεει:

 

ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΔΕΝ ΒΑΡΑΝΕ ΤΑ ΜΩΡΑ ΤΟΥΣ...

 

Σας παραθέτω την αντίδραση του Κώστα (σύζυξ) που παρολίγο να μου πάθει τίποτα... :shock::shock: (γουρλωσε) :oops::oops: (κοκκίνισε σαν το παντζάρι όμως) και κόντευε να τα μπήξει.... :cry::cry:

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Aλλο: μεταφέραμε κάποια πράγματα παιχνίδια κλπ στην αποθήκη και ο Δημήτρης φυσικά πρωτος στην εργασία... και μου λέει:

 

ΚΑΤΣΕ ΣΠΙΤΙ ΕΣΥ ΜΑΓΕΙΡΕΨΕΙΣ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ, ΚΟΥΒΑΛΗΣΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΤΡΕΣ.....

 

ντόιγκ... :roll:

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

A aaaa κι άλλο...

ή αλλιώς... πώς γίνεσαι ρόμπα στα καλά καθούμενα....

 

Πάμε στο συνικιακό μαγαζάκι για να αγοράσουμε γάλα. Και ακριβώς μπροστά μας μπαίνει ένα κύριος (ο οποίος προφανώς έμενε σε κοντινό σπίτι) φορώντας τις παντόφλες του!!! (τί τό θελε ο άνθρωπος;;;;)

Πάει λοιπόν η Μαρία, στήνεται μπροστά του ... με τα χέρια στη μέση (σαν να τον μαλώνει) και του λέει (με έντονο ύφος):

- Μα καλά;; Με τις παντόφλες ήρθες;;

 

Περιττό να πω ότι κόντεψα να κατουρηθώ από τα γέλια...

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

SOFIA

Εχω και εγω αναλογη εμπειρια απο το πως σε κανει ρομπα.

Ειμαστε παιδικη χαρα το Πασχα ,Ζαγοροχωρια.Διπλα του ενα παιδακι στην κουνια με τον μπαμπα του ο οποιος ειχε γκριζα μαλλια.

Γυριζει ο δικος μου και του λεει

Εμεις θα φυγουμε τωρα και εσυ θα μεινεις εδω μονος σου γιατι θα φυγει και ο παππους σου επειδη δεν τον ακους.

Που να κρυφτω???Η αληθεια ειναι οτι ο μπαμπας- παππους φαινοταν λιγο μεγαλος.

Απο μικρος και απο τρελο μαθαινεις την αληθεια....

2eaW.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol:

Εξυπνούλια τα ζουζούνια σας!!!

 

Μία φάση που θυμήθηκα τώρα: Η Βίκυ περίπου 3 χρονών μου ζητάει αυγό. Βράζω λοιπόν το αυγό στο γκαζάκι και ταυτόχρονα ξεπαγώνω κιμά στο φούρνο μικροκυμάτων. Ενώ το αυγό βράζει, ο κιμάς είναι έτοιμος και ανοίγω το φούρνο για να τον πάρω. Βλέποντάς τον η μικρή και νομίζοντας πως είναι το αυγό της λεει: "μα κοίτα πως μου το έκανε το αυγό μου αυτόος" (ο φούρνος δηλαδή). :lol:

συμπέρασμα: το αυγό στο φούρνο μικροκυμάτων μεταλλάσσεται σε κιμά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ Η ΚΟΡΗ ΜΑΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ (ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ ΓΙΑΤΙ ΟΣΟ ΓΕΛΑΜΕ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΑ) ΑΛΛΑ ΩΡΕΣ-ΩΡΕΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ. ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΟΝΟ ΜΑΖΙ ΤΗΣ!!! ... ΟΠΟΤΕ ΟΤΑΝ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΣΑΛΟΝΙ Η' ΣΤΗΝ ΚΟΥΖΙΝΑ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΠΕΤΑΓΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟΥ ΦΩΝΑΖΕΙ "ΜΗ ΜΙΛΑΣ"...(ΤΟΤΕ ΑΥΤΟΣ ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΤΙΚΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΓΕΛΑΕΙ) ΚΑΙ ΤΟΥ ΞΑΝΑΛΕΕΙ "ΚΑΙ ΜΗ ΓΕΛΑΣ"... ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΕΜΕΙΣ ΑΛΛΑ ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΞΕΝΟΣ? ΔΕΡΒΕΝΑΓΑΣ.. :lol:

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

πλάκα, μαζί με μια συνταγή αγωνίας και έντασης για επερχόμενη γέννα!!.. και αυτό είναι ένα στάνταρ! :idea::)

 

να θυμάστε μόνο να μην συνηθίσετε να την αφήνετε να φωνάζει δυνατά ή τέτοια, ότιδήποτε δεν θα μπορείτε να την αφήνετε να κάνει όταν έρθει το μωρό.

 

δηλαδή απο τώρα να την μυήσετε στο ότι κάνουμε ησυχία κάποιες στιγμές, κ.α.

όσο μπορείτε, χωρίς αυστηρότητα κλπ.

 

αν θέλετε να σας κόψει αυτή την πλάκα, απλώς σταματήστε να γελάτε όταν το κάνει.

 

χωρίς πλάκα, εάν το λέει αρκετά πολύ θυμωμένα και όχι σαν παιχνίδι, είναι καλύτερα να το αντιμετωπίσετε αλλιώς όπως έγραψα στην ΣΟΦΙΑ εδώ

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=740 παρά με πλάκα.

 

μιάς και στο μέλλον θα συνηθίσει αλλιώς να παραβλέπει συναισθήματα αγωνίας και να τα κρύβει με αστεία...

 

εάν είναι αυτός ο λόγος δηλαδή που το ξεκινάει. ....... που πολύ το υποψιάζομαι βλέποντας ότι έρχεται σύντομα η ημερομηνία της γέννας όπου και βλέπει την κοιλιά σου να μεγαλώνει μέρα με τη μέρα.

 

αυτές οι "πλακίτσες" μπορεί να κρύβουν απο πίσω συναισθήματα, που μόνο καλό είναι να τα φέρνετε στην φόρα, και να τα εκφράζουν τα παιδιά όπως γράφω στο λίνκ.

 

βοηθάτε στο να αναγνωρίζουν τα παιδιά τα συναισθήματά τους στο μέλλον και εκφράζοντάς τα να τα αντιμετωπίζουν πιό γρήγορα και εύκολα.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΙΑ ΜΟΥ ...ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΕΜΟΒΛΟΓΙΑ... ΘΑ ΤΑ ΕΧΕΙ ΚΟΨΕΙ ΚΑΙ ΞΕΧΑΣΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΤΕΡΤΙΠΙΑ :( .

ΑΣΕ ΠΟΥ ΟΣΟ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΕΥΟΜΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ (ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΧΩΡΙΣ ΘΥΜΟ) ΕΠΕΙΔΗ ΓΕΛΑΜΕ.

ΓΕΝΙΚΑ (ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ) ΑΜΑ ΠΕΙ Η' ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΔΕΙ ΟΤΙ ΓΕΛΑΜΕ Η' ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!! ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΕΙ ΤΟ ΠΟΥΛΑΚΙ ΜΟΥ.

ΑΠΛΑ ΤΟ ΝΑ ΛΕΣ ΣΕ ΕΝΑΝ ΕΠΙΣΚΕΠΤΗ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥ (ΒΛΕΠΕ ΚΩΝΣΤΑΝΤΑΡΑ :) ) "ΜΗ ΜΙΛΑΣ" ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΟΥΝ ΤΕΤΡΑΓΩΝΗ ΛΟΓΙΚΗ

Μονο ετσι θα μπορουσα να το εξηγησω και παραθετω διαλογο.

"Δημητρη ανοιξε την τηλεοραση"και του δειχνω το κοντρολ

ΑΠΑΝΤΗΣΗ "Ποιο κουμπι να κουμπισω μαμα???¨"

Απο το κουμπι βγαινει το κουμπιζω και οχι το παταω.Σωστο???Να το προτεινουμε στον Μπαμπινιωτη.

ΔΕΥΤΕΡΟΝ Ειμαστε στο αυτοκινητο ο μπροστινος μας φρεναρει γιατι τον κλεινει ο πιο μπροστα.Ο μικρος εχει ακουσει το φρεναρισμα και ρωταει τι εγινε.

Του εξηγω οτι πατησε φρενο γιατι ο κυριος μπροστα του εκοψε το δρομο.

ΑΠΑΝΤΗΣΗ Με τι τον εκοψε το δρομο μαμα με μαχαιρι??????

ΣΩΣΤΟ ΕΠΙΣΗΣ

Οσο για τους πληθυντικους των λεξεων ,παλαιοτερα βεβαια οταν ξεκινησαμε να μιλαμε τι καροτες τι ταξιδες ειχαμε πει .....

Και βεβαια το κορυφαιο ηταν (το εχω γραψει σε αλλο τοπικ) οταν πηγε για τσισα και δεν εκανε

ΜΑΜΑ Η ΘΟΥΘΟΥΝΑ (ΤΣΟΥΤΣΟΥΝΑ)ΧΑΛΑΣΕ. :lol::lol::lol:

2eaW.jpg.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φρέσκο...

Παίρνω πριν από λίγο την μαμά μου τηλ. για να δω τί κάνει η μικρή (είπαμε η σπαστικιά με τα τηλέφωνα είμαι εγώ). Και ακούω φωνή Μαρίας από βάθος:

- Γιαγιά δώσε χαιρετίσματα κι από μένα.

(Γιαγιά) - Σε ποιον παιδί μου;

(Μαρία) - Σ' αυτόν που μιλάς!!!!

 

Να σημειωθεί ότι δεν ήξερε ότι στο τηλέφωνο ήμουν εγώ :!:

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Σάββατο πρωί και όλη η οικογένεια βρίσεται στο κρεβάτι.

 

Φιλιά αγκαλιές με τα παιδιά.

 

Πριν σηκωθώ δίνω ένα πεταχτό φιλί στα χείλη του άντρα μου.

 

Πετάγεται ο μεγάλος μου (5 χρονών) με πομπώδες ύφος.

 

"Το ξέεεεεερουμε ότι τον αγαπάς δεν είναι ανάγκη να τον φιλάς συνέχεια!"

Link to comment
Share on other sites

Η Έλενα μας τις 3 τελευταίες βδομάδες δε με αφήνει να φυγω για τη δουλειά το πρωϊ... αγκαλιάζει το πόδι μου και λέει με παράπονο: "όχι πάει μπαμπά δουλειά σήμερα είπα!"

 

Μιά μέρα η μαμά της έχει φύγει πριν από μένα και η Έλενα πίνει το γάλα της στον καναπέ... εγώ αρχίζω να ντύνομαι, οπότε παρατάει το γάλα, πάει στο δωμάτιό της, φέρνει την τσάντα της, τη γεμίζει παιχνίδια, κλείνει το φερμουάρ, την περνάει στο χέρι, και μου λέει: έφτιαξα τζάντα μου!

 

τη ρωτάω: που θα πάς αγάπη μου ?

 

Ελενα: δουλειά με μπαμπά πάω εγώ!!!

 

Αντε να φύγεις μετά...... :?

ejtG.jpg.png

.png

Link to comment
Share on other sites

ΡΕΣΙΤΑΛ ΕΡΜΗΝΕΙΑΣ

δινει ο μικρος τις τελευταιες μερες.

Ξεκινω με τα ρομαντικα

Βλεπει προχθες το φεγγαρι

"Μαμα ειδες το φεγγαρι ποσο μεγαλο ειναι?"

Ξερεις τι ονομα εχει μαμα"

Εγω περιμενω

"ΑΡΙΑΧΝΗ" μου απανταει (ΑΡΙΑΔΝΗ το μπιζελομωρο και ξαδερφη του για τους καινουριους)

"Ηταν μικρος σα τη μπεμπουλα μας και τωρα μεγαλωσε και εγινε μεγαλο"

Εμεινα.Τι να απαντησω πειτε μου σας παρακαλω.

ΠΕΡΝΑΜΕ ΣΤΑ ΠΕΖΑ...

Με φωναζει στην τουαλετα που θελει να πηγαινει μονος του και να κλεινει και την πορτα.

με φωναζει και τον ρωτησα εαν τελειωσε τα κακα.

"Οχι βρε μαμα κλεισε αυτο το παραθυρο να κατσω με την ησυχια μου :twisted::twisted: :twisted:

2eaW.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Φρέσκο....

της λέω:

- Θα σε βάλω καμιά μέρα κάτω και θα σε ζουπάω, θα σε ζουπάω, μέχρι να σε λιώσω....

Μου λέει:

- Γιατί ;;;; παγάκι είμαι;;

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...