Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μήπως κάποια από σας είχε πρόωρο τοκετό;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

19 ώρες πρίν, Στεμι είπε:

Κορίτσια  μου εχει καμία  μανουλα εμπειρία  απο εγκεφαλική  αιμοραγια  σε προωρακι 29 εβδομαδων;

Κάνω παράθεση μήπως το δει κάποια άλλη κοπέλα κ ξέρει να απαντήσει.. Εύχομαι όλα να σας πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

On 18/4/2021 at 5:43 ΜΜ, Στεμι είπε:

Κορίτσια  μου εχει καμία  μανουλα εμπειρία  απο εγκεφαλική  αιμοραγια  σε προωρακι 29 εβδομαδων;


Καλημέρα γλυκιά μου. Κατ’ αρχάς σου εύχομαι καλή δύναμη και ελπίζω με όλη μου την καρδιά το μωράκι σου να βγει νικητής. Νομίζω ότι αυτό που ρωτάς μπορεί να απαντηθεί μόνο σε συνδυασμό με άλλους παραμέτρους. Με την έννοια ότι η εγκεφαλική αιμορραγία σε ένα προωράκι μπορεί να διαφέρει ανάλογα με τη γενικότερη κατάσταση της υγείας του μωρού αλλά ίσως και την έκταση της αιμορραγίας. Τι σας έχουν πει οι γιατροί στη ΜΕΝΝ γι’ αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα 34 βδομάδες 2240 είχα επιπωματικο πλακούντα κ πηγαίναμε για αφαίρεση μήτρας.ολα πήγαν καλά κ τώρα έχω ένα θηρίο που μόνο πρόωρο δεν το λες.εμεινε 20 μέρες μεν .είναι 22 μηνών μηλαει κανονικά πανέξυπνο κ νιώθω ότι έχω κάνει άλμα Ζωής Μ αυτό το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

35 εβδομάδων λόγω προεκλαμψίας....τους έλεγα ότι δεν είμαι καλά και δεν με ακουγανε... όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης αμέτρητους εμετούς ειχα φτάσει και 20 την ημερα...τα έλεγα όλα στο γιατρό στις μαιες του τίποτα..κανε υπομονη μου λεγανε ολοι.... τις τελευταιες τρεις μερες πριν γεννησω ανεβασα πιεση τους ενημερωσα..... μου δωσανε χαπι...το εβγαζα...τους ενημερωσα και οτι το βγαζω και αυτό...εκανα εμετο κ το νερο που επινα...τελικα στις 24/10/22 το απογευμα με βουτηξε ο αντρας μου κ με πηγε στο μητερα...επειγουσα καισαρικη...τρομοκρατημενη πολύ εγω...το μωρο γεννηθηκε 2900 διασωληνωθηκε αμεσως επίσης και εγώ διασωληνώθηκα και μπήκα στη ΜΕΘ για τρεις μέρες το μωρο εκατσε στην ΜΕΝΝ 41 μέρες... οι γιατροί λέγανε στον άντρα μου...στο τσακ προλαβαμε μαμα και παιδί.......τωρα είμαστε σπίτι όλα καλά....δεν το εχω ξεπεράσει... εγιναν πολλά τους τα έλεγα δεν με ακουγανε... αυτά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φοβερό, ελπίζω να είστε όλοι καλά τώρα και να χαίρεστε το μωράκι σας. Το μωρό τι είχε και έκατσε τόσο πολύ στη μονάδα? Γιατί κ σε βάρος και σε εβδομάδες ήταν μια χαρά, δηλαδή υπό κανονικές συνθήκες δεν θα εμένε καθόλου μέσα. Συγγνώμη αν γίνομαι αδιακριτη, προφανώς εάν θέλεις μου απαντας

1 hour ago, ameliee said:

35 εβδομάδων λόγω προεκλαμψίας....τους έλεγα ότι δεν είμαι καλά και δεν με ακουγανε... όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης αμέτρητους εμετούς ειχα φτάσει και 20 την ημερα...τα έλεγα όλα στο γιατρό στις μαιες του τίποτα..κανε υπομονη μου λεγανε ολοι.... τις τελευταιες τρεις μερες πριν γεννησω ανεβασα πιεση τους ενημερωσα..... μου δωσανε χαπι...το εβγαζα...τους ενημερωσα και οτι το βγαζω και αυτό...εκανα εμετο κ το νερο που επινα...τελικα στις 24/10/22 το απογευμα με βουτηξε ο αντρας μου κ με πηγε στο μητερα...επειγουσα καισαρικη...τρομοκρατημενη πολύ εγω...το μωρο γεννηθηκε 2900 διασωληνωθηκε αμεσως επίσης και εγώ διασωληνώθηκα και μπήκα στη ΜΕΘ για τρεις μέρες το μωρο εκατσε στην ΜΕΝΝ 41 μέρες... οι γιατροί λέγανε στον άντρα μου...στο τσακ προλαβαμε μαμα και παιδί.......τωρα είμαστε σπίτι όλα καλά....δεν το εχω ξεπεράσει... εγιναν πολλά τους τα έλεγα δεν με ακουγανε... αυτά!

 

Link to comment
Share on other sites

On 25/2/2023 at 1:40 ΠΜ, maripoz είπε:

Φοβερό, ελπίζω να είστε όλοι καλά τώρα και να χαίρεστε το μωράκι σας. Το μωρό τι είχε και έκατσε τόσο πολύ στη μονάδα? Γιατί κ σε βάρος και σε εβδομάδες ήταν μια χαρά, δηλαδή υπό κανονικές συνθήκες δεν θα εμένε καθόλου μέσα. Συγγνώμη αν γίνομαι αδιακριτη, προφανώς εάν θέλεις μου απαντας

 

Ήταν να βγει ανήμερα στα γενέθλεια μου 12 Νοέμβρη, και το πρωι που του ετοιμαζα τα ρουχαλάκια του για να πάμε στο νοσοκομείο να το πάρουμε με πήρανε τηλεφωνο απο τη ΜΕΝΝ (εμεινα εκεινη την ώρα μολις ειδα ποιος καλουσε) και μου ειπαν δεν θα βγει γιατι ένας δείκτης η CRP ηταν ακόμα ανεβασμένη + νοσοκομειακη λοιμωξη... πήγαμε στο νοσοκομειο ετρεξα να δω το μωρο μου στην θεμοκοιτιδα...χωρίς να ήταν επισκεπτήριο δεν με ένοιαξε ότι και να μου λέγανε εκείνη την ώρα...θυμάμαι γύρισα και κοιταξα άγρια την γραμματεία της ΜΕΝΝ και μπήκα μεσα. Αυτά.....

 

Δόξα το θεό είμαστε καλά όμως τώρα...όλα καλά.. εννοείτε δεν θα ξανα παω εκει και ήθελα επίσης να κινηθω νομικα για όλα αυτά που έγιναν...αλλα όλοι μου λενε παει περασε τελειωσε είστε καλά.... εγω όμως κανω το κλοουν μπροστά τους κ δειχνω οτι ειμαι καλα....

Επεξεργάστηκαν by ameliee
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...