Χορηγία Επικοινωνίας:   Προετοιμάζομαι για Τοκετό & Θηλασμό! 

27/1  Σάββατο από τις 11:30-13:30 π.μ. στo Κέντρο Θηλασμού & Μητρότητας
 Απευθύνεται σε εγκύους μετά τον 5ο μήνα κύησης!

Είσοδος Ελεύθερη 

Πατήστε στην εικόνα ή εδώ για να δηλώσετε συμμετοχή

mitrikos18_1.gif

nits

ΜΑΡΣΙΠΟΣ

114 δημοσιεύσεις σε αυτό το θέμα

πρίν από 35 λεπτά , vicky86 είπε:

Ειναι ο fidella που ειναι περιπου απο 3μηνων,νεογεννητο παντως οχι στα 56εκ.

Παντως, ο δικος μου που γεννηθηκε 54εκ θεωρητικα θα μπορουσα να τον βαλω απο 3 εβδομαδων.

πρίν από 35 λεπτά , vicky86 είπε:

Τους connecta δ τους βρηκα

Αυτοι ειναι http://www.connectacarrier.co.uk/

Προσωπικα, πιστευω πως οι καλυτερες επιλογες για νεογεννητο ειναι το wrap και το ringsling. Το mehtai απο asteraki που χρησιμοποιησα απο νεογεννητο του ανοιγε αρκετα τα ποδια. Παρ'ολο που τα γονατα ηταν ψηλοτερα απο τον πωπο, ερχοταν εναντια στη φυσικη σταση των νεογεννητων που ειναι τα λυγισμενα γονατα, οχι τοσο ανοιχτα, κατι που επισης λυνεται με το wrap ή το ringsling.

Παντως, οντως στην σελιδα babywearing.gr εχει πολλα βιντεακια. Εμενα περισσοτερο απ'ολα (ειδικα με το wrap που θεωρειται ο πιο δυσκολος) με βοηθησαν τα βιντεακια της wrapyouinlove (στο youtube).

Επισης, στην πλατη ειναι καλυτερα να μπαινουν περιπου απο 5-6 μηνων, που εχουν καλο κρατημα κεφαλιου, πλατης και αυχενα. Δεν συνισταται σε νεογεννητα, γιατι εκτος των αλλων δεν μπορεις να εχεις οπτικη επαφη.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza

Διαφημίσεις

Νομιζω στους connecta δ εχει αναλυτικα βαρος κλπ.κ γενικα προτιμησα να παραγγειλω απο ελλαδα

Πραγματι ενα μεγαλο μωρο θα ηταν πιο ανετα σε κτ τετοιο οπως ο δικος σου

Ευτυχως μια κ ειμαστε εμεις διαφορετικες,τα μωρα μας,κ οι αναγκες μας υπαρχει μεγαλη ποικιλια

Αλλο ομως 6μηνων κ αλλο 12

Κ γω το εβλεπα αυτο με το ανοιγμα των ποδιων συγκριτικα με το σλινγκ,αλλα αφου δ τον ενοχλουσε κ βολευοταν τον εβαζα κ στα δυο

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

πρίν από 2 λεπτά , vicky86 είπε:

Νομιζω στους connecta δ εχει αναλυτικα βαρος κλπ.

Aν πατησεις στην επιλογη which size θα δεις για το βαρος.

πρίν από 3 λεπτά , vicky86 είπε:

Αλλο ομως 6μηνων κ αλλο 12

Να σου πω την αληθεια δεν το προσεξα οτ γραφει μετα τον χρονο. Διαβασα μονο σε ενα σημειο που ελεγε για καλη στηριξη κεφαλιου, πλατης κλπ και υπεθεσα οτι ειναι οπως οι υπολοιποι που ακολουθουν αυτες τις γενικες οδηγιες.

Σεντιρ εχεις δικιο.κ οι κονεκτα ειναι απο νεογεννητο 3κιλα

Απο κει κ περα ειναι κ το γουστο της καθε μιας κ τι θα βολεψει μαμα κ μωρο

Επεξεργάστηκαν by vicky86

πρίν από 6 λεπτά , vicky86 είπε:

Απο κει κ περα ειναι κ το γουστο της καθε μιας κ τι θα βολεψει μαμα κ μωρο

Συμφωνω απολυτως. Γι'αυτο ειναι πολυ θετικο που πλεον και στην Ελλαδα μπορεις να νοικιασεις και να δοκιμασεις τους μαρσιπους, κατι το οποιο γινεται ηδη εδω και καποια χρονια στο εξωτερικο. Αναρωτιεμαι αν ισχυει μονο για Αθηνα ή τους στελνουνε και σε αλλες πολεις.

αυτό άρεσε στην/στον 1 person

Διαφημίσεις

εννοω οτι χανεται εκει μεσα κ την ψαχνω γιατι ειναι μικρουλα.κοιμαται.φοβαμαι μην ζουληχτει πουθενα.ειναι με κλιπς.μεγαλωνονταςχλογικα θα της αρεσει που θα βλεπει απεξω

Θα μπορούσατε να μου δώσετε πληροφορίες σχετικά με το από πού μπορούμε να νοικιάσουμε; Αναφέρθηκε κάτι για το facebook, γνωρίζετε περισσότερες λεπτομέρειες, σελίδα κλπ; 

1 hour ago, μαγιοπουλας είπε:

εννοω οτι χανεται εκει μεσα κ την ψαχνω γιατι ειναι μικρουλα.κοιμαται.φοβαμαι μην ζουληχτει πουθενα.ειναι με κλιπς.μεγαλωνονταςχλογικα θα της αρεσει που θα βλεπει απεξω

Κ μενα χανοταν η κορη μου,αλλα δ της αρεζε να ναι τυλιγμενη

Δ νομιζω να ζουληχτει,εφοσον τον φορας σωστα.αν κ ειπες σλινγκ,ο δικος μου ειναι κλασικο ρινγκ σλινγκ,με κλιπς δ ξερω

Επισης στο wrap κ το σλινγκ μπορεις να βαλεις το μωρο να κοιταει εξω,σε σταση βουδα,αρκει να αρεσει στο μωρο να καθεται με μαζεμενα ποδια,απο καποια ηλικια κ πανω ομως

Τελικά παρήγγειλα έναν wrap tai (lenny lamb) κ σκέφτηκα το καλοκαίρι να αναζητήσω wrap ή ring sling, με δροσερό ύφασμα. Ελπίζω να μας βολέψει! Σας ευχαριστώ όλες για τη βοήθεια, όπως πάντα (διαβάζοντάς σας κυρίως) με έχετε βοηθήσει σε πολλά! :)

αυτό άρεσε στις/στους 2 people

Διαφημίσεις

16 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

@μαγιοπουλας δεν ξερω αν σε ενδιαφέρει, δες εδώ.

http://www.xe.gr/brefika-paidika/marsipoi|ad-407991464.html

Ευχαριστω.πολυ ενδιαφερον.εγω θελω ομως αυτον που δενει κ χιαστει πισω.εχω προβλημα με τον ωμο μου κ ειναι καλυτερος για την κατανομη του βαρους.

On 1/13/2018 at 4:16 ΜΜ, Gkely είπε:

Θα μπορούσατε να μου δώσετε πληροφορίες σχετικά με το από πού μπορούμε να νοικιάσουμε; Αναφέρθηκε κάτι για το facebook, γνωρίζετε περισσότερες λεπτομέρειες, σελίδα κλπ; 

Μπες στην ομάδα Babywearing Greece - Love & Appreciation

Ip4Mp2.pngfreEp3.png

23 ώρες πρίν, Gkely είπε:

Τελικά παρήγγειλα έναν wrap tai (lenny lamb) κ σκέφτηκα το καλοκαίρι να αναζητήσω wrap ή ring sling, με δροσερό ύφασμα. Ελπίζω να μας βολέψει!

Το ring sling για καλοκαιρι ειναι ιδανικο, ειδικα αν παρεις λινο. Για wrap επειδη το ειχα ψαξει λιγο κατεληξα οτι για το κλιμα της Ελλαδας (ζεστη και υγρασια) το ιδανικοτερο ειναι το μπαμπου, αλλα εχει και καποια σαν γαζα (100% βαμβακι) που ειναι πολυ ελαφρια.

Μηπως εχει καποια μαρσιπο k'tan;εχω δει πως μπορεις να κανεις μονος κ ειναι υπερβολικα ευκολο,αλλα δ ειμαι σιγουρη για τη σταθεροτητα τους

Προσφατα ειδα οτι μπορεις να αγορασεις κ ετοιμο

Παντως εραψε η μαμα μου ενα μαι ται για τις κουκλες της μικρης,οποτε ενα onbuhimo η full buckle θεωρω οτι θα ηταν αρκετα ευκολο για οσες εχουν μεγαλυτερα παιδακια,για να ειναι ενα αρκετα απλο full buckle

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα