Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μάρσιπος - ερωτήσεις και διάφορα μοντέλα


Recommended Posts

Εγω ειχα παρει απο το mothercare και μετα ενα ERGO. Παρα το γεγονος οτι χρησιμοποιησα τους μαρσιπποθυς παρα πολυ (τον μεγαλο τον ειχε στπ ERGO μεχρι τον τριτο μηνα της 2ης εγκυμοσυνης και γενικα δεν θυμαμαι να τον εβαζα ιδιετερα στο καροτσι) δεν καταφερα ποτε να τους βαλω στην πλατη.

Τον μικρουλη τον εβαλα και σε wrap. Παντως αν νομιζεις οτι θα χρειαστει να τον βαλεις στο μαρσιπο καλυτερα ειναι να κανεις προβες οταν ειναι ηρεμος και να φορας τον μαρσιπο πριν χρειαστει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 239
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ειχαμε τον babybjorn,ειναι ακριβος ομως.εχει τελεια υποστηριξη για την πλατη και βαζεις πολυ ευκολα το παιδι μεσα.ειναι απο 3500κιλα μεχρι 13.πολυ βολικος και ας εχουμε βαριδια παιδια!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, μου είχαν χαρίσει, bjorn borg και chicco

και εχω μει ται και σλινγκ (αστεράκια ) απο την αδερφη μου.

[ειμαι η τελευταια της οικογενειας που εκανε παιδι οποτε εχω τα παντα απο ολους]

το κικο το εδωσα απευθειας γιατι φυσικα το μπιορν ηταν καλύτερο.

 

στην αρχή πελαγωμένη πρωτομάνα, χρησιμοποιούσα μόνο το ρινγκ σλινκγ (αυτό με τους κρίκους).

 

κακώς όμως γιατί όπως έμαθα μετά η μικρή είχε θέμα με τα ισχία της (και κάθε μωρο πρεπει να εξεταζεται για αυτό εως τον 4ο μήνα με υπερηχο, στο αγια σοφία. υπαρχει σχετικό άρθρο αν ψαξετε. )

με το ρινγκ σλινγ, αν δε ξέρεις, οπως εγω, θα το βαλεις απλώς στο πλάι το μωρό.

 

το ρινγκ σλινγ ΔΕΝ με βολεψε μετά τον 2ο μήνα και όταν ηταν ξυπνια. δεν καθόταν η μικρή. δεν ήθελε να ανοιξει τα πόδια της να κατσει ορθια.

 

ΜΟΝΟ με το μει ται εγινε η δουλειά και ώς τώρα,

το χρησιμοποιούμε ακόμα και το έχουμε πάντα μαζί.

 

κανένας άλλος μαρσιππος δε σε παει απο την αρχή μέχρι και πολλά κιλά αργοτερα, και σου προσέχει και τα ισχία του παιδιού σου,

φοριέται μπροστά και πίσω , απο σενα και το μπαμπά, κλπ κλπ.

και τον παιρνεις σε οτι χρωμα θες

(εγω δεν ειχα την πολυτελεια να διαλέξω)

 

μει ται, και ξεμπέρδεψες. θέλει απλώς λίγη εξάσκηση, με το μωρό φαγωμένο να θέλει να κοιμηθεί. και να σου δείξει κάποιος πως βαζεις εκεί το νεογέννητο. εγώ το φοβόμουν βλακωδώς!!!!!

 

μια φιλη μου που αγορασε απο το αστερακι πηγε εκει και την βοηθησε πολυ η καθοδηγηση που της εκανε αυτη που το εχει. μαλιστα εκεινη το εβαλε απευθειας το νεογεννητο εξαιτιας του ότι θυμοταν πως της το ειχε δειξει.

εγω δεν ειχα παει! :(

 

ενα μυστικό του μει ται για όταν το μωρό είναι μεγαλύτερο, είναι ότι βαζεις τις ράντες πιο πλαγιααστά, στους ώμους μακριά απο το λαιμό, αντί κοντά στο λαιμό δεξια αριστερα,

και τότε ξεκουράζονται οι μυς πιο καλά. νομίζω και για αυτό έχει οδηγίες το σιτε της αστεράκια.

 

εγω παντως ο τρόπος που το χρησιμοποιώ είναι το δένω κανονικά, αρκετά ψηλά, (κάτω απο το στήθος) βαζω τις ράντες και τις δένω σαν να ήταν μέσα το μωρό, αφήνοντας λάσκα χώρο, και μετά βάζω το μωρό απο πάνω.

όταν κάθεται το μωρό μεσα στο μαρσιππο , το στηρίζω με το ένα χέρι και σφίγγω με το άλλο τον φιόγκο.

 

είναι πολύ σίγουρος τρόπος μεταφοράς. οι άλλοι οι μαρσιποι δε βολευουν αν εχεις παιδί μεγαλύτερο, γιατί μπορείς να τους φορέσεις μόνο με έναν τρόπο συνήθως. αν σου καούν όμως οι μυς επανω στο μισάωρο τι κανεις? με το μει ται μπορείς να το βαλεις στο πλαι το μωρό ή και πίσω, αν προκειται για μεταλύτερη ώρα μεταφοράς.

 

επίσης το εχω χρησιμοποιήσει ώς "κάθισμα" επάνω μου.

βαζω το μωρό να κοιτάει προς τα μπρός μεσα στο μει ται, με ΠΟΛΥ λασκα τις ραντες αλλά έτσι ώστε όταν κάθεται πάνω μου, και κοιτάμε το τραπέζι, να μη μπορεί να πέσει αν γείρει προς το πλάι -και εγώ να έχω χέρια ελεύθερα ή τέλος πάντων να μη χρειαζεται να κραταω ολο το βαρος.

τελειο για ταβερνοκαταστασεις όπου δε καθεται στο καρότσι αλλα θελει μαμά.

 

το μπιορν δεν το χρησιμοποιησα γιατι δεν στηριζε ισχία και μέση αλλά και δεν άρεσε στην μικρή ! !

 

αυτό που μου φαινεται τρελλο ειναι ότι καποιες μαμαδες τις βολεύει το ρινγκ σλινγκ και με μεγαλο μωρο, ενω εμένα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. με πιάνει και αυχενικό και μου καιει τους μύς διπλα στο λαιμό.

 

να πω εδω για τα χαλαρά ισχία ότι υπαρχουν καποιες μαμάδες που εχουν περισσοτερες πιθανότητες να εχει το μωρό τους θέμα:

πρώτος τοκετός, λιγο αμνιακο υγρό, και κάποια άλλα.

ψάξτε το για να ξέρετε απο πρίν, γιατί μετά, θα τρέχετε με νάρθηκες.

 

Ενώ εάν το προσέξετε απο την αρχή, τους πρώτους μήνες, δε θα χρειαστείτε μετά να φοράτε στο μωρό σας αυτό το απαίσιο πράγμα :-((((

εγώ, εάν το είχαμε δει, δεν θα την εβαζα ολες αυτές τις ώρες ξαπλωτά στο ring sling !

Link to comment
Share on other sites

. [/i]

 

Ενώ εάν το προσέξετε απο την αρχή, τους πρώτους μήνες, δε θα χρειαστείτε μετά να φοράτε στο μωρό σας αυτό το απαίσιο πράγμα :-((((

εγώ, εάν το είχαμε δει, δεν θα την εβαζα ολες αυτές τις ώρες ξαπλωτά στο ring sling !

 

 

γιατι μονο ξαπλωτα; εγω ορθιο κ εναι 9 κιλα. κ στο σλινγκ κ στο μει ται

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σκέφτομαι να πάρω ένα μαρσιπο αγκαλιάς. Με ενδιαφερει να την μεταφερω επάνω μου μέσα στο σπίτι σαν νεογεννητο και μόλις σαραντήσουμε να μπορώ να έχω τη δυνατότητα διακριτικού θηλασμού (εφόσον τα καταφέρουμε να θηλάσουμε...) όταν θα είμαστε εκτός σπιτιού ή με κόσμο. Το Babasling μου φανηκε πολύ χαλαρό αν και δίνει τη δυνατότητα διακριτικου θηλασμου και τα wrap που μου φανηκαν πιο ασφαλή αλλα δε νομιζω ότι βολευουν για θηλασμό...εχει καμια μανουλα εμπειρία με αυτά τα είδη μαρσίπου??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Σκέφτομαι να πάρω ένα μαρσιπο αγκαλιάς. Με ενδιαφερει να την μεταφερω επάνω μου μέσα στο σπίτι σαν νεογεννητο και μόλις σαραντήσουμε να μπορώ να έχω τη δυνατότητα διακριτικού θηλασμού (εφόσον τα καταφέρουμε να θηλάσουμε...) όταν θα είμαστε εκτός σπιτιού ή με κόσμο. Το Babasling μου φανηκε πολύ χαλαρό αν και δίνει τη δυνατότητα διακριτικου θηλασμου και τα wrap που μου φανηκαν πιο ασφαλή αλλα δε νομιζω ότι βολευουν για θηλασμό...εχει καμια μανουλα εμπειρία με αυτά τα είδη μαρσίπου??

 

κοιτα για αστερακι που εχει τα παντα κ θα σου το δειξει κ απο κλοντα η στελλα.εγω εχω 2 κ αακομη 16 μηνων τα χρησιμοποιω καθε μερα

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια, ότι και αν πάρετε δείτε το σε μια μαμά πρώτα δοκιμαστε τα ζητηστε να σας δείξουν για να βρείτε αυτό που σας κάνει.

στον καθένα ταιριάζει κάτι διαφορετικό. και λογω σώματος και λογω χρήσης.

είδα και σε φίλες μου πχ οτι αναλογα μεγεθος στήθους καποιοι μαρσιποι δυσκολευουν πολύ τη χρήση.

 

ΟΠΩΣδήποτε δοκιμαστε το πριν αγοράσετε.

νομίζω στα αστερακια δεν πρεπει να αγοράσεις για να κλείσεις ραντεβου. μπορεί να τα δεί κάποιος κ να αγοράσει αργότερα. αξίζει οπωσδήποτε μια επισκεψη.

 

εμείς προσωπικά μας έδωσαν ολων των ειδών τους μαρσιπους, (ολοι εχουν κανει παιδιά πριν απο μας στην οικογένεια) με αλλον αρχισαμε με αλλον τελειώσαμε, και περισσοτερα απο ολα χρησιμοποιήσαμε μει ται και ακομα υπαρχει στην περίπτωση ανάγκης.

όμως πρεπει να σας δείξει κάποιος πως.

και εγώ σε μια φίλη που είχε μει ται, αν δεν της είχα δείξει δεν θα ήξερε πχ το σωστό τροπο για να βαλει νεογεννητο.

και εμενα που μου το χαν δείξει, δεν το είχα τολμήσει γιατί δε μου το δειξε καποιος ξανα εκεινη τη στιγμή,

δε μαθαίνεται αυτο το πραγμα ευκολα απο το ιντερνετ! και ξεχνάς κιολας μετα τη γεννα ολα οσα ήξερες ή είχες δεί! ....θέλει επιτοπου με το νεογεννητο να πας να σου δείξουν ή να ερθει φιλη να στο δείξει!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

γεια σας.

Σας παρακολουθω απο τη μερα που εμαθα πως ειμαι εγκυος.

Τωρα πια εχω ενα αγορακι 2,5 μηνων.

Το προβλημα μου ειναι το εξης.Μου εδωσαν ενα συμβατικο μαρσιπο mothercare αλλα δε ξερω πως να κανω τον μικρο να καθισειθ μεσα.

Προσπαθησα δυο φορες αλλα γκρινιαζε.

Σκεφτομαι να παρω ρινγκ σλινγκ αλλα αν ο μικρος δε καθετε ειναι πολλα τα χρηματα.Υπαρχει καποιος τροπος για να συνηθησει το μαρσιπο?

Σας παρακαλω βοηθηστε.

Link to comment
Share on other sites

45ευρώ δεν είναι τραγικά πολλά λεφτά. Θα κάνεις αποσβεση την πρώτη εβδομάδα.... Η θέση που έχουν στον κλασικό μαρσιπο δεν είναι καλή γιαυτό γκρίνιαζε το μωρό.

 

Δοκίμασε το σλινγκ από το babywearing.gr δε θα το μετανιωσεις

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
γεια σας.

Σας παρακολουθω απο τη μερα που εμαθα πως ειμαι εγκυος.

Τωρα πια εχω ενα αγορακι 2,5 μηνων.

Το προβλημα μου ειναι το εξης.Μου εδωσαν ενα συμβατικο μαρσιπο mothercare αλλα δε ξερω πως να κανω τον μικρο να καθισειθ μεσα.

Προσπαθησα δυο φορες αλλα γκρινιαζε.

Σκεφτομαι να παρω ρινγκ σλινγκ αλλα αν ο μικρος δε καθετε ειναι πολλα τα χρηματα.Υπαρχει καποιος τροπος για να συνηθησει το μαρσιπο?

Σας παρακαλω βοηθηστε.

 

Δεν ξέρω τι εννοείς "συμβατικό", αλλά εγώ που έχω τύπου sling, μόνο μετά τους 2 μήνες της άρεσε να κάθεται. Το πρόβλημα μάλλον ήταν η στάση, που έπρεπε να κοιτάει ταβάνι για να μην πάθει ασφυξία. Από τότε που άρχισε να ελέγχει κάπως το κεφάλι της, τη βάζω πλάγια, στα πλευρά μου και κάθεται μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπερα σας, εχω εναν μικρο 40 ημερων, ο οποιος δ θελει με τπτ να μενει μονος στην κουνια του.. Κοιμαται πανω μας κ αν τον αφησεις γκρινιαζει..Δε θελω να του το στερησω κ να μπω σε διαδικασιες, αστο κ λιγο να κλαψει, ετσι σκεφτομαι να παρω μαρσιπο ring sling, που θα με βοηθησει κ στην αγκαλια αλλα κ στο θηλασμο, αφου θηλαζει συχνα! Ο προβληματισμος μου ομως ειναι αν κανει γ τη μεσουλα του.. Ειναι ασφαλες;; Εσεις χρησιμοποιειται;; Ευχαριστω εκ των προτερων..

(Συγνωμη αν ειναι σε λαθος σημειο το ποστ μου, αλλα δ βρηκα που αλλου).

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω δοκημασει σλινγ αλλα για την αλληθεια δεν μας βολεψε ειδιετερα, μεχρη λιγα κιλα ειναι καλο αλλα μετα επειδη ειναι στον ενα σου ομο θα σε τραβαει, επησης οταν βγαζεις εξω τα ποδαρακια τα κοβει και αυτα. εμεις χρησιμοποιουμε μει ται, με αυτο το βαρος πεφτει ισοτημα στους ομους. και τα δυο ειναι καταλληλα απο νεογεννητο (στηρηξει κεφαλης, σωστη καμπηλη πλατης, και ποδαρακια σε θεση βατραχου). για το θηλασμο μερικες φορες το χρησιμοπουμε μονο....

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Δωρα είπε:

εγω εχω δοκημασει σλινγ αλλα για την αλληθεια δεν μας βολεψε ειδιετερα, μεχρη λιγα κιλα ειναι καλο αλλα μετα επειδη ειναι στον ενα σου ομο θα σε τραβαει, επησης οταν βγαζεις εξω τα ποδαρακια τα κοβει και αυτα. εμεις χρησιμοποιουμε μει ται, με αυτο το βαρος πεφτει ισοτημα στους ομους. και τα δυο ειναι καταλληλα απο νεογεννητο (στηρηξει κεφαλης, σωστη καμπηλη πλατης, και ποδαρακια σε θεση βατραχου). για το θηλασμο μερικες φορες το χρησιμοπουμε μονο....

Οταν λες λιγα κιλα, ποσα περιπου εννοεις;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για τη μεση του μωρου δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Οι μαρσιποι αγκαλιας σε αντιθεση με τους συμβατικους υποστηριζουν τη φυσικη καμπουρα της σπονδυλικης στηλης. Επισης,διατηρουν τα ποδαρακια ανοιχτα (θεση βατραχακι) που ειναι επισης η φυσικη σταση των μωρων σε αντιθεση με τους συμβατικους που κρεμονται τα ποδια ισια κατω (θεση αλεξιπτωτο) και εχουν ενοχοποιηθει για δυσπλασια των ισχυων.

 

Mερικοι γενικοι κανονες σωστου babywearing :

  • απο τη γεννηση μεχρι 3 μηνων

Το κεφαλακι να ειναι αρκετα κοντα, τοσο ωστε να το φιλας.

Τα χερακια απο μεσα.

Λιγο υφασμα (μικρη πετσετουλα ή τυλιγεις λιγο υφασμα που περισσευει απ΄το ρινγ σλινκ) στο υψος του λαιμου για στηριξη του αυχενα.

Να εχει κενο 2 δαχτυλων απ΄το πιγουνι του μωρου ωστε να μην παρεμποδιζεται η αναπνοη.

Να ειναι ορατο το προσωπακι του.

Να μην εχει κενο αναμεσα στο υφασμα και τη πλατη του (καλη εφαρμογη).

https://drive.google.com/file/d/0B_j3py8Q66NobkJ6UEh6VWVoOEk/view

  •  3+ μηνων

Το κεφαλακι να ειναι αρκετα κοντα, τοσο ωστε να το φιλας.

Τα ποδαρακια σε σχημα Μ.

Τα χερακια μεσα ή εξω.

Τα ποδαρακια οπωσδηποτε απ'εξω.

Το υφασμα να ξεκιναει τουλαχιστον απο το υψος των ωμων.

https://photos.google.com/search/_tra_/photo/AF1QipO3qD3bZ9rPXuzVdu-IcnjHAsuvbDj-zyBF2Fp3

 

Για να ειναι ενας μαρσιπος βολικος το βασικο ειναι να τον φορας σωστα.Το mei tai που αναφερει η @Δωρα ειναι πολυ ευκολοφορετο και λιγο δυσκολο να κανεις λαθος, οι οδηγιες του ειναι πολυ απλες και μετα απο 5 φορες τον εχεις μαθει. Ηταν ο πρωτος μου μαρσιπος, τον φορεσα πρωτη φορα οταν ο μικρος μου ηταν 5 ημερων και τον φοραω ακομη συχνα (πλεον 12 κιλα), ειναι αρκετα βολικος, αλλα για τη πλατη προτιμω το wrap.

Το ring sling ειναι και αυτο αρκετα ευκολο στη χρηση μολις μαθεις να το ρυθμιζεις, αλλα πρεπει να εφαρμοζει "ανοιχτα" σε ολο τον ωμο και τη πλατη και ο κρικος να βρισκεται λιγο πιο κατω απο τον ωμο (οχι στο στηθος) για να ειναι βολικος. Τον φορεσα απο 4μην (8,400 κιλα) μεχρι 8μην (9,300) γιατι ηταν καλοκαιρι (και το mei tai ειναι αρκετα ζεστο) και ειναι αρκετα βολικος αλλα μεχρι τις 2ωρες, παραπανω πιανομουν στον εναν ωμο. Για μικρο μωρο σαν το δικο σου πιστευω ειναι ιδανικος, γιατι ρυθμιζεται ευκολα το υψος οταν θα θελει συχνους θηλασμους. Επισης, αυτο που λεει η Δωρα οτι κοβει την κυκλοφορια στα ποδαρακια θελει προσοχη και σωστη κατανομη του υφασματος που παει απο κατω του για να μην μελανιαζουν.

Τελος, το wrap το οποιο το φορεσα οταν "μεγαλωσε" (9 μην-σημερα καποιες φορες) ειναι για μενα ο πιο βολικος μαρσιπος απ'όλους. Θελει βεβαια καποια εξασκηση για να τον μαθεις και προσοχη για να μην κανεις λαθη οταν τον φορας, αλλα πιστευω οτι αξιζει να αναφερθει γιατι κατανεμεται το βαρος πολυ ομοιομορφα και μου ηταν ο πιο ξεκουραστος απο ολους.

 

Oδηγιες αναλογα με τον τυπο του μαρσιπου

MeiTai https://photos.google.com/search/_tra_/photo/AF1QipM-_FA7MVOy1iUBbClhTX78NHUFm77LnOEOhko-

Μαλακος https://photos.google.com/search/_tra_/photo/AF1QipOhOFvYL7RTstR_PxqfcRgKt4tRF1OXuvXdm-Uv

Ring Sling https://photos.google.com/search/_tra_/photo/AF1QipMLAYx7Xs-YQtsDQKXpGuQoM18qB4qxDcqPno6y

Wrap https://photos.google.com/search/_tra_/photo/AF1QipMVKw8rqQGaM_lSyQIl4hSuiery7QfrrymcFlzL

 

 

Οποιαδηποτε βοηθεια θελησεις ειμαι στη διαθεση σου :wink: 

 

 

 

 

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Ο μάρσιπος είναι το καλύτερο μέσο μεταφοράς μας μέχρι και σημερα- 10 μηνών ο μικρός. 

  Πιστεύω θα σε βολεψει πολύ αφού έχεις τα χέρια ελεύθερα και πάει όπου δεν πάει το καρότσι. 

  Εγώ δυστυχώς δεν είχα ανακαλύψει τους μάρσιπους αγκαλιας και πήρα έναν συμβατικό. Διαφορετικά θα έπαιρνα ένα ring sling που το ερωτευτηκα μόλις το είδα! Μου αρέσει που βάζεις το μωρό σε ξαπλωτη σταση  και καλύπτει για το θηλασμό. 

  Στην αρχή το μάρσιπο μου θύμιζε λιγο την εγκυμοσύνη, με την έννοια ''εχω το μωρό μου πάνω μου αυτοκόλλητο και πάμε μαζί παντού!'':-D

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

 

Οποιαδηποτε βοηθεια θελησεις ειμαι στη διαθεση σου :wink: 

 

 

 

 

Σε υπερ-ευχαριστω για την αναλυση και τις οδηγιες! Τον παρηγγειλα! Μολις ερθει θα επικοινωνησω για περαιτερω διευκρινησεις αν χρειαστει!! Να χαιρεσαι το μωρακι σου!! :-D

πρίν από 12 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

 

  Στην αρχή το μάρσιπο μου θύμιζε λιγο την εγκυμοσύνη, με την έννοια ''εχω το μωρό μου πάνω μου αυτοκόλλητο και πάμε μαζί παντού!'':-D

Αχ σε καταλαβαινω, κ εγω οταν τον κοιμηζω πανω μου νιωθω απιστευτα! :mad: Ειμαι υπερ του να εχεις το μωρο συνεχεια μαζι σου γτ νομιζω οτι κανει καλο κ στο παιδι, απ την αποψη οτι νιωθει την επαφη αλλα και δε νιωθει οτι το "παρατας" σε ενα ριλαξ.. :)

Link to comment
Share on other sites

Και ενα ακομη πλεονεκτημα του μαρσιπου, με βαση τις ερευνες τα μωρα  που βρισκονται στην αγκαλια τις περισσοτερες ωρες της ημερας αποδειγμενα κλαινε λιγοτερο.... Διαβασε και για το τεταρτο τριμηνο της εγκυμοσησης....

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

  Στην αρχή το μάρσιπο μου θύμιζε λιγο την εγκυμοσύνη, με την έννοια ''εχω το μωρό μου πάνω μου αυτοκόλλητο και πάμε μαζί παντού!'':-D

Aυτο ακριβως καταφερνει το να "φορας το μωρο σου", εχει να κανει με την συνεχιση των ιδιων συνθηκων που επικρατουσαν στη κοιλια, ωστε το μωρο να νιωθει ασφαλεια θυμιζοντας του το οικειο του περιβαλλον και να γινεται ομαλοτερη η προσαρμογη στον εξω κοσμο. Το λεγομενο 4ο τριμηνο που αναφερει και η @Δωρα.Κι εμεις ημαστε αυτοκολλητοι τους πρωτους 3 μηνες και βλεποντας την καμπουρα του μωρου, χαιδευοντας τον, ενιωθα πως ειμαι ακομη εγκυος και χαιδευω την κοιλια μου :-D Αφου με δουλευαν κιολας "Γεννησες αλλα η κοιλια δεν εφυγε":-D

 

Επιπλεον, βοηθαει στους κολικους, στην εξασκηση για στηριξη του κεφαλιου, στην συνεχιση του θηλασμου, και εχει βρεθει οτι τα μωρα που τα κουβαλανε εναρμονιζονται με τον ρυθμο της αναπνοης και τον ηχο της καρδιας της μητερας, τις κινησεις που κανει περπατωντας, σκυβοντας, τεντωνοντας και ρυθμιζουν καλυτερα το πως θα ανταποκριθουν κινητικα με το σωμα τους.

 

Ξεχασα εχθες να προσθεσω αυτες τις δυο εικονες για την ερωτηση σου για τη μεση του. Ειναι η αναπτυξη της σπονδυλικης στηλης στο μαρσιπο και πως αλλαζει μεχρι τον χρονο.

https://photos.google.com/search/_tra_/photo/AF1QipOW9yqvKKe40Oq8ZlT3ltPPEQ1UTA709NaCwLFV

https://photos.google.com/search/_tra_/photo/AF1QipN0dRii_T7dVfEisPLI-GdePmOjbWejt6_B7x_R

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα, ψάχνω κι εγώ έναν μάρσιπο αγκαλιάς για τον δεύτερο γιο μου που περιμένουμε τέλη Φεβρουαρίου, στον μεγάλο μου είχα μέι τάι, το οποίο βόλεψε μόνο για τους 2 πρώτους μήνες, μετά ο μικρός ήθελε να κοιτάζει μπροστά και δυστυχώς οι μάρσιποι αγκαλιάς δεν ενδείκνυνται για φορά προς τα εμπρός όσο κι αν το λένε.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν αν έχετε εμπειρίες από

 

 

Δεν με ενδιαφέρει μόνο το να κοιτάει μπροστά (κατά βάση μόνο ο ergo ενδείκνυται για να κοιτάει πραγματικά και προς τα εμπρός), γι' αυτό έβαλα και μερικούς απ' τους παραπάνω, με ενδιαφέρει κυρίως η ηλικία από 2 μηνών έως 8 το πολύ.  Αργότερα δεν νομίζω να καταφέρνω baby wearing με τόσο βάρος. Αν θα μπορούσατε να βάλετε και τις εμπειρίες σας σχετικά με το αν σας βόλεψε ο θηλασμός, αν βόλεψε τη σωστή στάση του σώματος και τη φυσική καμπούρα και επίσης την ομοιόμορφη κατανομή βάρους και στους δύο ώμους

Επεξεργάστηκαν by Josephine

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

το μει ται μπορει να φορεθει και στη πλατη μετα απο 4ων μηνων και υποτηθεται απο κει βλεπει πιο καλα...αν και εγω ακομα απο μπροστα τη βαζω και ειναι 4,5 μηων.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Josephine είπε:

Kαλημέρα, ψάχνω κι εγώ έναν μάρσιπο αγκαλιάς για τον δεύτερο γιο μου που περιμένουμε τέλη Φεβρουαρίου, στον μεγάλο μου είχα μέι τάι, το οποίο βόλεψε μόνο για τους 2 πρώτους μήνες, μετά ο μικρός ήθελε να κοιτάζει μπροστά και δυστυχώς οι μάρσιποι αγκαλιάς δεν ενδείκνυνται για φορά προς τα εμπρός όσο κι αν το λένε.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν αν έχετε εμπειρίες από

 

 

Δεν με ενδιαφέρει μόνο το να κοιτάει μπροστά (κατά βάση μόνο ο ergo ενδείκνυται για να κοιτάει πραγματικά και προς τα εμπρός), γι' αυτό έβαλα και μερικούς απ' τους παραπάνω, με ενδιαφέρει κυρίως η ηλικία από 2 μηνών έως 8 το πολύ.  Αργότερα δεν νομίζω να καταφέρνω baby wearing με τόσο βάρος. Αν θα μπορούσατε να βάλετε και τις εμπειρίες σας σχετικά με το αν σας βόλεψε ο θηλασμός, αν βόλεψε τη σωστή στάση του σώματος και τη φυσική καμπούρα και επίσης την ομοιόμορφη κατανομή βάρους και στους δύο ώμους

 

Είχα τον μάρσιπο της stokke στην κόρη μου και το χρησιμοποίησα αρκετά με φορά προς τα μπροστά αλλά μετά τους 6 μήνες (μέχρι περίπου 9 μηνών), πιο πριν δεν το τόλμησα, χρησιμοποιούσα ring sling. Νομίζω ότι πριν μπορέσει το μωρό να στηρίξει το κεφάλι του καλά δεν ενδείκνυεται να κοιτάει προς τα μπροστά, αλλά από ό,τι θυμάμαι, την μικρή την έβαζα στο ring sling λίγο πλάγια και έτσι δεν ήταν πολύ απομονωμένη.

 

Η εμπειρία μου και από τους 2 μάρσιπους ήταν καλή, πιο μεγάλη χρήση έκανα στον stokke γιατί συνέπεσε η έναρξη χρήσης του με την έναρξη του καλοκαιριού και τις μεγαλύτερες βόλτες σε παιδικές χαρές κ.λπ., σε συνδυασμό με το ότι η μικρή ήταν μωρό που απεχθανόταν το καρότσι.

 

Το sling το χρησιμοποίησα αρκετά μεταξύ 3-6 μηνών στο σπίτι τα απογεύματα, για την αντιμετώπιση της απογευματινής γκρίνιας.

 

Όσον αφορά στην κατανομή βάρους, βρήκα τον stokke πολύ καλό, το sling η αλήθεια είναι ότι κουράζει αρκετά, ειδικά από κάποια κιλά και μετά.

Link to comment
Share on other sites

Η σεντιρ τα λεει υπεροχα

Το σλινγκ με βολεψε παρα πολυ μεχρι κ 15μηνων η μεγαλη σιγουρα 12κιλα.δ τη φορουσα ολη μερα αλλα αρκετη ωρα,κ μπορουσα να αλλαζω κ ωμο.δ την εκοβε τα ποδαρακια ποτε.τα ηθελε παντα εξω κ απο 4μηνων την εδενα στο πλαι στο γοφο,βλεπουν αρκετα καλα ετσι

Στο σλινγκ μπορει να κοιταει μπροστα στη σταση βουδα κ δενεται κ πισω απο 5-6μηνων

Το μαι ται το χρησιμοποιησα στο γιο μου νεογεννητο εξισου πολυ βολικο σε ολα,το καλοκαιρι που ηταν πιο μεγαλος το σλινγκ για πιο δροσερο

Πολυ θα ηθελα να παρω wrap αλλα δ ειμαι σιγουρη οτι θα το μαθω

Ζοζεφιν το πρωτο ειναι για μωρο απο 3,5κιλα ως 15.κατα τα αλλα ειναι σαν μαι ται απλα εχει κλιπ.οπως κ το τριτο

Γενικα απο 3μηνων εως 5ετων με κλιπ εχει κ το κιμπι

Για το στοκκε δ λεει βαρος μωρου αλλα δ ειμαι κ σιγουρη οπως το βλεπω απο φωτο οτι το στοκκε κ το τριτο βολευουν οσο οι αλλοι πoυ ειναι πιο πολυ babywearing

Τους ειχα ψαξει πολυ για μια φιλη αλλα τελικα ουτε εκεινη κατεληξε ακομη

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησα μόνο sling. Με βοήθησε πολύ να κάνω καλή τοποθέτηση τους βρέφους και εναλλαγές, τα διάφορα βιντεάκια που κυκλοφορούν στο youtube με οδηγίες.

Το θετικό ήταν ότι όντως ηρεμούσε και συχνότατα κοιμόταν ή έστω χαλάρωνε απόλυτα, όταν την φορούσα.

 

Το αρνητικό ήταν ότι δεν δέχεται και δεν δεχόταν από ημερών, οποιονδήποτε περιορισμό κινήσεων, με αποτέλεσμα να παλεύουμε μέχρι να την τοποθετήσω μέσα. Αν τα κατάφερνα, αφηνόταν και το απολάμβανε. Αλλά δεν τα κατάφερνα πάντοτε.

Επίσης, είμαι αρκετά αδύναμη και χαμηλών αντοχών και κουραζόμουν πολύ γρήγορα, με το βάρος, έστω και των 4-5 κιλών που είχε τους πρώτους μήνες.

Το χρησιμοποίησα αρκετά τους πρώτους μήνες, αλλά αφενός το καλοκαίρι (ήταν 2-3 μηνών) πλαντάξαμε μερικές φορές από τη ζέστη, αφετέρου, μόλις άρχισε να χαζοκινείται μοναχή της, δεν την ενδιέφεραν καθόλου μα καθόλου οι αγκαλιές και ηρεμούσε περισσότερο όταν ήταν κάτω και σερνόταν στο χώρο. 

Ζήτημα στάσης σώματος, ασφάλειας κτλ για το παιδί, δεν υπάρχει, αρκεί  να κατανοήσεις καλά πως φοριέται και ποια είναι η επιθυμητή στάση για το παιδί. Τα βίνετο, το ξανα λέω, είναι πολύ κατατοπιστικά.

 

Αν υπάρξει επόμενη φορά, θα το εφαρμόσω πιο συστηματικά και μάλλον με mai tai που νομίζω θα μου είναι πιο εύκολο.

Επεξεργάστηκαν by kine
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...