Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μάρσιπος - ερωτήσεις και διάφορα μοντέλα


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 239
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν χρησιμοποιησεις μαλακό μάρσιπο αγκαλιάς θα σε βοηθήσει μέχρι και στους κολικούς που σε απασχολούν και το μψρό θα είναι τρισευτιχισμένο! :D Και εσύ! Θα την φοράς και θα κάνεις τα πάντα! Δουλειές, βόλτες, pc...τα πάντα και αυτή θα κοιμάται ήσυχη κοντά στην καρδούλα της μάμάς και αν θέλει θα θηλάζει χωρίς να χρειάζεται εσύ να σταματήσεις τη δραστηριότητά σου! Είστε στην ιδανική ηλικία για να αρχίσετε να δοκιμάζετε (θέλει λίγη εξάσκηση...πολύ λίγη βέβαια...μέχρι να βρείτε τι σας βολεύει...) δες το θέμα "Ύφασμα (Wrap/Pouch) που κρατά το μωρό κοντά στο σώμα"

 

στο παρακάτω Link:

 

 

Ευτυχώς στο φόρουμ υπάρχουν προθυμες κοπέλες που μπορούν να σε κατατοπίσουν και να σε βοηθήσουν με αυτή την - αρχαιολογική μεν - αλλά καινούρια τάση να "φοράμε " τα μωρά μας, για το δικό τους και το δικό μας καλο! :wink:

Μίλα με την Ευαγγελία (euapap) και την Στέλλα (sstamoul)!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ ΕΚΑΝΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΑΓΟΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΣΑ Σ'ΑΥΤΕΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Ο ΜΑΡΣΙΠΟΣ.ΕΚΑΝΑ ΟΝΕΙΡΑ ΟΤΙ ΘΑ ΒΑΖΩ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ ΒΟΛΤΕΣ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΠΕΤΡΕΠΕ Ο ΚΑΙΡΟΣ.

ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ ΔΙΑΛΥΘΗΚΕ ΟΤΑΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΩ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΠΙΒΑΡΥΝΕΙ ΤΗΝ ΗΔΗ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΜΕΝΗ ΜΕΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΜΕΙΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΡΕΞΗ !!!!!!! :(:(

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

Το βάρος του μωρού σου θα είναι μικρότερο από το βάρος που θα κουβαλάς λόγω της εγκυμοσύνης στους τελευταίους μήνες. Επίσης ένας καλός μάρσιπος στηρίζεται σωστά στο σώμα και δεν το καταπονεί. Από το να κουβαλάς το μωρό σου στα χέρια είναι καλύτερα να έχεις μάρσιπο (άποψή μου).

 

Αλήθεια τι είδος μάρσιπου έχεις;

Wrap, Ring Sling ή τους κλασσικούς;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με την alcyon .ασε που το καλυτερο ειναι οτι θα χεις και τα δυο χερια ελευθερα να κρατας και μια τσαντα με τα απαραιτητα για τις βολτες

σας :lol: καλες πολες πολες βολτουλες.το βαρος μοιραζετε και το μωρο το χεις κολητα πανω σου και του αρεσει........τι καλυτερο.μακαρι να χοραγε να εμπενε και το 9κιλο μωρο μου σε μαρσιπο.πολυ βολικο ειναι χρεισιμοποιησε το θα το ευχαριστηθεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ τον κατ' ευχαριστήθηκα τον μάρσιπο με την κόρη μου. από γενάρη (2μιση μηνών) μέχρι αρχές ιουνίου (7 μιση μηνών) τον χρησιμοποιούσα ανελειπώς. μέχρι που έπιασαν οι μεγάλες ζέστες και δεν τον αντέχαμε. πηγαίναμε super market, στη γιαγιά και όπου αλλού με τα πόδια...

το πρώτο της καρότσι δεν το πολυ-βολεύτηκα.

σάββατο πρωί που ο άντρας μου δούλευε κι έπρεπε να πάω super market ήταν η καλύτερη λύση. στη μαμά μου που την κρατούσε τα πρωινά που δούλευα, τη "φόρτωνα" και πηγαίναμε. ούτε πεζοδρόμια πάνω-κάτω, ούτε αυτοκίνητα και δύο χέρια ελέυθερα να κρατάω τσάντες.

υποκλίνομαι...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

κορίτσια καλημέρα σε όλες. γεννάω τον Ιούνιο και όταν με ρώτησε ο αδερφός μου τι δώρο να μας κάνει για το μωρό του είπα ένα μάρσιπο. είδαμε κιόλας ένα πολύ ωραίο στα Λητώ που είναι λέει σχεδιασμένος από ορθοπεδικούς για καλύτερη στήριξη του μωρού και μπορείς να το έχεις είτε ξαπλωτό (σαν αγκαλιά) είτε όρθιο να κοιτάζει εσένα, είτε αργότερα να κοιτάζει μπροστά. χτες που το ξανασυζητούσαμε σκεφτόμασταν ότι αν έχω το μωρό εκεί και σκοντάψω το έχω τσακίσει... και επίσης μου έλεγε η κουμπάρα μου ότι το καλοκαίρι θα βγάλουμε ιλαρά και εγώ και ο μπέμπης... ξέρει κάποια πιο έμπειρη να μας δώσει τα φώτα της??? ευχαριστώ...

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Οι ανατομικοι στα Λητω δεν με βολεψαν ΠΟΤΕ. Μου εσπαγαν την πλατη και μονο ανατομικοι για μενα δεν ηταν. Ασε για το μωρο.....ηταν σαν σε συσκευασια δωρου. Αυτο που με βολεψε ηταν το καλοκαιρι ενα ελαφρι ring sling, και το χειμωνα ενα mei tai. Τα χρησιμοποιησα μεχρι να γινει 14 μηνων το παιδι και μετα μπηκε σε καροτσι. Ειδικα το ring sling μπορει να χρησιμοποιηθει με νεογεννητο γιατι το εχεις αγκαλια σε ξαπλωτη θεση και μπορεις και να το θηλαζεις οπως το κουβαλας......εχω ενα καλο site εδω Θεσ/νικη που φτιαχνει καταπληκτικους μαρσιππους απο 100% βαμβακι ή οτι υφασμα διαλεξεις εσυ κατα παραγγελια. Δεν θελω να διαφημησω. Αν σε ενδιαφερει στειλε μου πμ να σου πω το site.....καλη λευτερια.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Έχει και στην Αθηνα μάρσιπους όπου μπορεις να συναντηθείς και μαζί της να σου εξηγήσει οτι δεν καταφέρεις..Μπορείς να απευθυνθεις στην Στέλλα που έχει κάνει τόσους πολλούς εδω σε κορίτσια και έχουν να λένε..ρίξε μια ματιά..;)

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ...

https://www.babywearing.gr/

 

 

Η Στέλλα (είναι η Στέλλα που ανέφερε και η saxpa) στις σελίδες που σου στέλνω δίνει πληροφορίες και ίσως κάποιες ιδέες που δεν έχεις σκεφτεί ακόμα (και αν έχεις χρόνο, μπορείς να δεις όλες τις πληροφορίες που δίνει στο blog της, είναι πράγματι μια μικρή εγκυκλοπαίδεια για το babywearing, όπως και στη σελίδα της).

 

Προσωπικά φοράω τη μικρή μου σε ring sling και σε mei tai, χειμώνα-καλοκαίρι (πέρσυ ήταν 6 μηνών τον Ιούνη και φυσικά τη φορούσα συνέχεια όοοοολο το καλοκαίρι) και θα συνεχίσω όσο αυτή θέλει!

 

Αν θες ρίξε μια ματιά στις σελίδες που σου έστειλα και για ό,τι άλλες απορίες έχεις, εδώ είμαστε-αν και μπορείς να απευθυνθείς απευθείας στη Στέλλα.

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ψάχνω και εγω μάρσιπο . Δεν είναι καλύτεροι για την πλάτη οι ανατομικοί λετε ε ?

Ο mei tei λογικά θα είναι πιο ξεκούραστος για την πλάτη της μαμάς . Ομως για καλοκαίρι είναι ζεστός ?

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

το καλοκαίρι όμως οτι και να βάλεις επάνω σου είναι ζεστό...εχω και ring sling και mei tai...το δε δευτερο δεν το αλλαζω με τιποτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!..τα παιδια μου ειναι βαριά γεροδεμενα και με το mei tai δεν με κουρασαν καθολου εκτός οτι ειναι τσακ μπαμ το να βαλεις το μωρο μεσα μπορεις να το βαλεις και σε πολλες θεσεις...τωρα το τι θα σε βολεψει ειναι υποκειμενικο..

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια παρηγγειλα κ εγω!!!

κι ακομα δε γεννησα!!!

ενθουσιαστηκα παρα πολυ με τα σχεδια και τα χρωματα,και η αληθεια ειναι πως φαινονται πολυ ξεκουραστα!!!:P

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ είχα βολευτεί πολύ έναν ring sling λινό, την κουβαλούσα μέσα νεογέννητη και την θήλαζα και έξω γιατί έχει μια ουρά που σκεπάζει το μωρό.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Με το ring sling σωθηκα. Εγω το εφτιαξα μονη μου, αλλα για δωρα αγορασα απο τη Στελλα. Το καλυτερο δωρο και μου το παραγγελναν. Ουτε να ψαξω , ουτε να τρεχουν να αλλαζουν.

κοριτσακια μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπεριζω ολες τις μανουλες και θα ηθελα τα φωτα σας στο εξης.Η νυφη μου προκειται να γεννησει και την ενδιαφερουν αυτοι οι υφασματινοι μαρσιποι(συγνωμη αλλα δεν θυμαμαι καλα πως λεγονται).Σκεφτηκα να της τον κανω δωρο,ομως επειδη βλεπω στις αγγελιες πολλες κοπελες που τους πουλανε γιατι δεν τους βολευτηκαν,θα ηθελα και μια γνωμη παραπανω,σχετικα με τα συν και πλην που εχετε εντοπισει εσεις.Ευχαριστω πολυ:P

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα τέτοιο μάρσιπο (ring sling για την ακρίβεια) και με αυτό φοράω το μωρό μου κάθε μέρα. Ξαπλωτό, όρθιο, στο πλάι, να κοιτάει εμένα, να κοιτάει μπροστά, στην πλάτη μου, θηλάζοντας, περπατώντας..... Όπως καταλαβαίνεις με έχει καταβολέψει. Σκέφτομαι τώρα που τον φοράω κυρίως στην πλάτη να πάρω και ένα mei tei (στέλλα ακούουουους; )

 

Το μόνο μειονέκτημα που μπορώ να βρω είναι ότι δυσκολεύτηκα λίγο με τις ξαπλωτές θέσεις και ότι τώρα που είναι γύρω στοα 10+ κιλά όταν τον φοράω πολλή ώρα στην πλάτη ζορίζεται ο ένας ώμος. Θα σου πρότεινα να της πάρεις κάτι απλό ώστε να ταιριάζει με τα περισσότερα ρούχα της ίσως με ρέλι σε διαφορετικό χρώμα, γιατί βοηθάει πολύ ιδίως στην αρχή. Με το καλό το μωρό της οικογένειας.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι οι μαρσιποι αυτοί είναι λίγο ταλαιπωρία στην αρχή μέχρι να μάθεις να τους φοράς και να τοποθετείς το μωρό μέσα για αυτό και πολλές μαμάδες τους παρατάνε. Εγώ είχα ένα ring sling το οποίο με είχε βολέψει όταν ήταν μικρή την έβαζα μέσα, είχα τα χέρια ελεύθερα, πολλές φορές καθόμουν στον υπολογιστή με την μικρή να κοιμάται στον μάρσιπο. Σταμάτησα να τον χρησιμοποιώ όταν βάρυνε και πλέον δεν μπορούσα να στηρίξω το βάρος της στον έναν ώμο. Θα έλεγα ότι είναι πολύ χρήσιμος μέχρι το 6μηνο περίπου και εφόσον κάποιος μπορεί να σου δείξει και λίγο πως να τον φοράς.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

καλό θα ηταν να συμβουλευτείς και έναν παιδίατρο. Οι περισσότεροι είναι κατά του μάρσιπου και της περπατούρας γιατί όλο το βάρος του μωρού κάθεται στη σπονδυλική του στήλη η οποία αποτελείται απο χόνδρους και όχι κόκκολα ακόμα και είναι επικίνδυνο να τραυματιστεί. Αν πάρεις καλύτερα να προτιμίσεις τα Ring sling που μπορείς να τοποθετήσεις το μωρό σε ξαπλωτή θέση.Τώρα για το αν το βολευτεί δεν θα το μάθεις αν δεν το δοκιμάσει στην πράξη:wink:

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό το μωρό της οικογένειας.
Ευχαριστουμε πολυ πολυ!:P:p:p

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ ολες.Η μελλουσα νονα του μωρου μας ειναι παιδιατρος οποτε θα την συμβουλευτω και αυτην!Δεν ειχα σκεφτει να την ρωτησω.Τις οδηγιες πως τοποθετεις το μωρακι τις βρισκω στο κουτι η' να δω στο ιντερνετ?

Link to comment
Share on other sites

http://www.babywearing.gr/

 

Δες εδώ για λεπτομέρειες και οδηγίες.

Εγώ βολευτηκα πολύ με ring sling. Είναι έξι μηνών και ακόμα την βάζω μέσα και μάλιστα όσο μεγαλώνει της αρέσει περοσσότερο. Εμένα μου τον πήραν δώρο και νομίζω ότι είναι από τα πιο ωραία δωρα που είχαμε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...