Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς απευθύνεστε στα πεθερικά σας?


mama

Recommended Posts

Τους γονείς μου τους φωνάζω με τα ονόματά τους και το ίδιο κάνει και ο άντρας μου. Για τα πεθερικά συνήθως λέω η μάνα σου, ο πατέρας σου και με την πεθερά πιο συγκεκριμένα όταν συναντιόμαστε ( 2 φορές το χρόνο ) ή μιλάμε στο τηλέφωνο ( άλλες 2 φορές ) πάντα στο πλυθυντικό και όχι γιατί τη σέβομαι αλλά ο πλυθυντικός κόβει τον τσαμπουκά σε πολλές περιπτώσεις. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 399
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

να πω την αληθεια??

ο αντρας μου λατρευει τους γονεις μου αλλα επειτα απο απαιτηση του πατερα μου δεν τους λεει μαμα και μπαμπα...

οι σχεσεις τους ειναι αριστες αλλα επειδη ο αντρας μου εχασε τον πατερα του 2,5 ετων θεωρησε ο δικος μου ο πατερας οτι θα του ηταν δυσκολο και του ειπε αγορι μου φωναζε με Παναγιωτη...

ετσι ενω η σχεση ειναι πατερα γιου πραγματικα τον φωναζει με το ονομα.

 

εγω την μανα του την φωναζω ¨γιαγια ¨"γιατι οντως ΜΑΝΑ ειναι μονο μια.

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε αντί για γιαγιά να χρησιμοποιήσουμε και το γριά ή καλύτερα το κωλόγρια σε μερικές περιπτώσεις;;;; :lol::lol::lol:

Sorry αλλά έκανε το μυαλό τον παραλληλισμό....βέβαια η πεθερά μου ειναι ακόμα 47!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ανήκω στο "τους μιλάω μόνο όταν είναι στο οπτικό μου πεδίο"...... Και ό,τι κατάλαβαν κατάλαβαν. Από τη γέννηση της μικρής και μετά τους λέω και γω γιαγιά και παππού και όταν μιλάω σε τρίτο πρόσωπο: Τι κάνει η πεθερά μου/ός μου;

Είναι αρκετά μεγάλοι και συντηρητικοί για να τους αποκαλώ με τα μικρά τους, με το κυρία μπροστά δεν μου αρέσει (λες και είναι ξένοι).... Μαμά/μπαμπά..... ουδεπόποτε....

 

Άρα δεν μου μένουν άλλες επιλογές.... Αποφεύγω να τους φωνάξω από μακριά..... :lol::lol::lol:

 

Aκριβώς έτσι :wink: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια νιώθω σαν τη μύγα μες στο γάλα :oops::oops::oops::oops: Μόνο εγώ λέω τα πεθερικά μου "μαμά" και "μπαμπά" :?::?:

Σας καταλαβαίνω βέβαια που λέτε ότι μάνα είναι μόνο μία. Κι εγώ πριν γνωρίσω τα πεθερικά μου, θεωρούσα ότι δεν υπήρχε περίπτωση να τους αποκαλέσω ποτέ μαμά και μπαμπά. Όμως, όταν τους γνώρισα, διαπίστωσα ότι θα τους πω και μάλιστα σύντομα!!! Είναι τόσο μα τόσο γλυκοί άνθρωποι, μου φέρονται υπέροχα, νιώθω ότι με αγαπούν, πριν προλάβω να εκφράσω την οποιαδήποτε επιθυμία, τρέχουν να μου την εκπληρώσουν! Το βασικότερο όμως είναι ότι όταν περνούσα τον γολγοθά με τις απανωτές εγχειρήσεις του πατέρα μου, ήταν δίπλα σε μένα και την μαμά μου με τρόπο που μόνο μια άλλη μάνα και ένας άλλος πατέρας στέκεται στο παιδί του. Συμφωνώ λοιπόν ότι μάνα είναι μόνο μία, αλλά πειράζει εγώ να έχω ακόμα μία :?::?::?:

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΝΕ ΔΥΟ ΤΙΣ ΜΥΓΕΣ...:lol::lol::lol:

ΚΙ ΕΓΩ ΤΟΥΣ ΑΠΟΚΑΛΩ ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΜΠΑΜΠΑ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ.

ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΤΟ ΟΤΙ ΑΠΟΚΑΛΩ ΚΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΜΑΜΑ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΘΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΜΑΜΑ, ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ...

ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΝΤΑΙ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΤΟ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ. ΟΠΟΤΕ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΠΑΡΟΝΤΕΣ.

ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΩ ΕΥΧΗΘΕΙ ΝΑ ΕΜΕΝΑΝ ΚΟΝΤΑ ΜΟΥ, ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΧΑΝ 2 ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΛΑΤΡΕΥΑΝ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΑΝ, ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΥΠΟΧΡΕΩΝΟΜΑΙ ΣΕ ΞΕΝΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΠΑΝΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΧΟΛΑΣΩ ΕΓΚΑΙΡΩΣ Η' ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΒΓΟΥΜΕ ΜΑ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΑΙΩΝΕΣ??

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΚΟΝΤΑ ΚΙ ΑΣ ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΤΑΝ ΟΣΟ ΗΘΕΛΕ.... ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ΤΟΥΣ ΕΚΤΙΜΑΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ 'ΧΕΙ, ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΟΙ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΕΣΠΕΙΡΑ ΔΙΧΟΝΟΙΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ΤΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΕ ΔΥΟ ΤΙΣ ΜΥΓΕΣ...:lol::lol::lol:

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ 'ΧΕΙ, ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΟΙ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΕΣΠΕΙΡΑ ΔΙΧΟΝΟΙΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ΤΟΥ.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο σ΄αυτό "συνάδελφε μυγούλα" :) Μπορεί τα πεθερικά μας να μην είναι γονείς μας, μάς χάρισαν όμως τον άντρα της ζωής μας και νομίζω ότι αξίζουν τον σεβασμό μας. Πάντα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις στον κανόνα, δεν λέω, αλλά ξέρω και περιπτώσεις που και οι νύφες κάνουν στην πεθερά και στον πεθερό τον βίο...αβίωτο!

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια τύχατε στην περίπτωση, φανταστείτε όμως να τους αποκαλείς μαμά και μπαμπά και να μην τα πάτε και καλά; δεν μου βγαίνει με τίποτα από το στόμα όχι μόνο τώρα αλλά και πριν από 14 χρόνια που έγινε ο γάμος. Για να τους μιλήσω πρέπει να τους έχω σε οπτικό πεδίο αν και είναι μετρημένες οι κουβέντες μας. Ο άντρας μου που είχει άριστες σχέσεις με τους δικούς μου τους αποκαλούσε πεθερά και πεθερό. Τώρα έχει μόνο πεθερά.

Link to comment
Share on other sites

την πεθερά μου την αποκαλω "πεθερά" και τον πεθερό μου "πεθερό".

Για παράδειγμα στο τηλέφωνο λέω "έλα πεθερά" κ.ο.κ. Το χαίρομαι γιατί είναι πολύ υποτιμητικό.

 

χαχαχαχα!!!!! Βρε τι σκαρφίστηκες!!!!!! Γέλασα πολύ.... :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

 

Εγώ πάλι αν και τους αγαπώ πολύ και τους σέβομαι ειδικά τον πεθερό μου που τον έχω απίστευτη αδυναμία.... παρόλα αυτά δεν μπορώ να τους πω μαμά-μπαμπά. Προ Γιάννη τους έλεγα κυρία και κύριε και μετά Γιάννη γιαγιά - παππού....

 

Μια χαρά είναι αυτή η προσφώνηση....

 

τα πεθερικά μου πάντως το πιάνουν το μήνυμα :lol::lol::wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στον πληθυντικο και στους δυο! ας υπαρχει και μια αποσταση! ειναι μια σχεση τυπικη , απλη και χωρις πολλα-πολλα!

ο αντρας μου με τους δικους μου γονεις εχει πολυ καλυτερη σχεση, ισως επειδη ειναι πιο εκδηλωτικοι γενικοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπορούσα ποτέ να τους πω μαμά και μπαμπά.

 

Για να τους μιλήσω πρέπει να τους έχω σε οπτικό πεδίο.

 

Στο τηλέφωνο τα τυπικά "Γεια σας, τι κάνετε κλπ."

 

τώρα που το ξανασκέφτομαι ωραία ιδέα

---την πεθερά μου θα την αποκαλω "πεθερά" και τον πεθερό μου "πεθερό". -----

η καλύτερα πεθερουλα και πεθερουλη ειναι πιο υποτιμητικό.

 

Ανυπομονώ να δω την έκφραση του πεθερού μου μόλις τον φωνάξω πεθερουλη!!!!!

Link to comment
Share on other sites

sissie πραγματικα αυτο που ειπες ειναι υπεροχο..εχω και εγω μια φιλη η οποια ηταν 6 μηνες στο κρεβατι στην εγκυμοσυνη και η πεθερα της και οχι η μανα της παρακαλω της κρατουσε τον κουβα για τον εμετο και μιλαμε οτι ξερνοβολουσε 30 φορες την ημερα η κοπελα.........

νασται παντα ετσι ευτυχισμενοι.

Link to comment
Share on other sites

sissie πραγματικα αυτο που ειπες ειναι υπεροχο..εχω και εγω μια φιλη η οποια ηταν 6 μηνες στο κρεβατι στην εγκυμοσυνη και η πεθερα της και οχι η μανα της παρακαλω της κρατουσε τον κουβα για τον εμετο και μιλαμε οτι ξερνοβολουσε 30 φορες την ημερα η κοπελα.........

νασται παντα ετσι ευτυχισμενοι.

 

Ευχαριστώ demi μου :oops::oops:

Υπάρχουν και πεθερές εξαιρέσεις ... ευτυχώς :wink::wink:

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[quote name="sissieΕυχαριστώ demi μου :oops::oops:

Υπάρχουν και πεθερές εξαιρέσεις ... ευτυχώς :wink::wink:[/quote]

που ειναι αυτες βρε παιδιά; :lol:

Μην εκνευρίζεσαι αν ο γειτονάς σου,εχει το στέρεο ανοιχτό στις 2 το πρωί,τηλεφωνησέ του στις 4 και πες του πόσο σου άρεσε...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ demi μου :oops::oops:

Υπάρχουν και πεθερές εξαιρέσεις ... ευτυχώς :wink::wink:

που ειναι αυτες βρε παιδιά; :lol:

Μην εκνευρίζεσαι αν ο γειτονάς σου,εχει το στέρεο ανοιχτό στις 2 το πρωί,τηλεφωνησέ του στις 4 και πες του πόσο σου άρεσε...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ demi μου :oops::oops:

Υπάρχουν και πεθερές εξαιρέσεις ... ευτυχώς :wink::wink:

που ειναι αυτες βρε παιδιά; :lol:

Μην εκνευρίζεσαι αν ο γειτονάς σου,εχει το στέρεο ανοιχτό στις 2 το πρωί,τηλεφωνησέ του στις 4 και πες του πόσο σου άρεσε...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ demi μου :oops::oops:

Υπάρχουν και πεθερές εξαιρέσεις ... ευτυχώς :wink::wink:

που ειναι αυτες βρε παιδιά; :lol:

Μην εκνευρίζεσαι αν ο γειτονάς σου,εχει το στέρεο ανοιχτό στις 2 το πρωί,τηλεφωνησέ του στις 4 και πες του πόσο σου άρεσε...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την Αντιγόνη.

Επειδή τους γνώριζα από πολύ πριν παντρευτούμε, τους φώναζα με τα ονόματά τους. Αφού παντρευτήκαμε, ο πεθερός μου μου τη μπήκε μια φορά γι' αυτό. Από τότε άρχισα τα "να σας πω κάτι" όταν δεν είχαν γυρίσει να με κοιτάξουν και τα "τι κάνει η γιαγιά/ο παππούς;" όταν μιλάμε στο τηλέφωνο;

Ούτε κατά διάνοια δεν θα μπορούσα να τους φωνάξω "μαμά" ή "μπαμπά" και, ευτυχώς, η συνυφάδα μου το ίδιο!!!

Α, και πάντα τους μιλάω στον πληθυντικό. Ο ενικός δε μου βγαίνει γιατί δεν τους βλέπω σαν δικούς μου ανθρώπους, αλλά σαν γονείς του άντρα μου.

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Το αυγό του κολόμβου βρε παιδιά: Απλά τους φωνάζω "πεθερέ" και "πεθερά" !!!!

 

Άμα θέλω να καλοπιάσω την πεθερά μου την φωνάζω "Μωρό μου!" , "Κοπελάρα μου" και μερικά άλλα.... :lol::lol::lol::lol:

 

Υ.Γ.: Μπροστά σε κόσμο , "Παππού" και "Γιαγιά" τώρα που έχουμε μπέμπη!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΕ ΔΥΟ ΤΙΣ ΜΥΓΕΣ...:lol::lol::lol:

ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ 'ΧΕΙ, ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΟΙ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΕΣΠΕΙΡΑ ΔΙΧΟΝΟΙΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ΤΟΥ.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο σ΄αυτό "συνάδελφε μυγούλα" :) Μπορεί τα πεθερικά μας να μην είναι γονείς μας, μάς χάρισαν όμως τον άντρα της ζωής μας και νομίζω ότι αξίζουν τον σεβασμό μας. Πάντα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις στον κανόνα, δεν λέω, αλλά ξέρω και περιπτώσεις που και οι νύφες κάνουν στην πεθερά και στον πεθερό τον βίο...αβίωτο!

Κορίτσια συμφωνώ απόλυτα μαζί σας!!! Εγώ είμαι μοναχοπαίδι, εννοείται κολυμμένη τρελά με τους γονείς μου κι εκείνοι μαζί μου. Κανείς δεν τους αντικαθιστά... αλλά οταν συνειδητοποίησα πόσο μ αγαπούν τα πεθερικά μου, που μετά από δυο γιους και μια νύφη σκ..α, με αποκαλούν κορούλα τους, ε δε μπορεσα έλιωσα η γυναίκα.. Μεσα στα μάτια με βλέπουν. Έτσι τη πεθερά μου την έχω αποκαλέσει πολλές φορές, αυθόρμητα "μαμά" (κι έπρεπε να δειτε πως λάμπει οταν το λέω) και τον πεθερό μου "πατέρα" και του μιλάω στον πληθυντικό γιατί είναι και μεγάλος άνθρωπος. Πάντως δε νομίζω οτι θέλει σκέψη, αυθόρμητα είναι σκοπός να σου βγει η προσφώνηση!!! :D

80ffc6ceff.png[/url]59b611aa66.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...