Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς απευθύνεστε στα πεθερικά σας?


mama

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν υπάρει ήδη κάπου αυτο το θέμα.. το άνοιξα γιατι .... εχω μια περιέργεια... και ομολογώ ότι, μετα από τόσα χρόνια γάμου, δεν το έχω λύσει ακόμα....

 

Λοιπόν, πώς τους μιλατε?

Στον ενικό ή στον πλυθυντικο?

Τους λετε 'μητερα', 'πατερα'? 'Η κυρια/κυρια ταδε?

Μήπως τους φωνάζετε με τα μικρά τους ονόματα?

Ή τιποτα απ'τα παραπάνω και περιμένετε να βρεθειτε στο οπτικο τους πεδιο για να τους μιλήσετε? (Το 'ε, ψιτ' δεν παιζει...)

:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 399
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω επειδή τους θέλω σε απόσταση τους μιλάω στον πληθυντικό :)

Ο άντρας μου με τους γονείς μου μιλάνε στον ενικό μιας και ειναι τέλειες οι σχέσεις τους.

Πάντως αν πω την πεθερά μου μητέρα θα της έρθει ενα εγκεφαλικό όλο μούρλια και μπαίνω στον πειρασμός αλλά δεν μου βγαίνει με την καμία :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή : μαμά και μπαμπά, τους γονείς μου τους αποκαλώ μανούλα και μπαμπάκα, οπότε..........

Θα μου πείτε βέβαια ολόκληρη γαϊδούρα.... πως φωνάζεις έτσι τους γονείς σου. Έτσι μου αρέσει, θέτε κάτι?

Τώρα, μετά από ότι έχει μεσολαβήσει, για την ακρίβεια ότι έχουν κάνει, προσπαθώ να τους βρω στο οπτικό μου πεδίο....

Link to comment
Share on other sites

άσχετο....αλλά πως συμβαίνει οι άντρες μας να έχουν τέλειες σχέσεις με τους γονείς μας και εμείς με τους δικούς τους στα μαχαίρια δεν το χω καταλάβει!!!!!

κάτι συμβαίνει εδώ! θέλει ψάξιμο!

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λόιπόν εγώ στην αρχή, δεν έλεγα κανένα όνομα, αλλά μου φαινόταν πολύ χαζό και έτσι τώρα τους αποκαλώ παππού και γιαγιά με πρόσχημα ότι πρέπει να το ακούει και η Εύα, γιατί εδώ που τα λέμε και τον μπαμπά μου καμιά φορά τον φωνάζω μπαμπά και αρχίζει σαν παπαγαλάκι και τον λέει και εκείνη έτσι.

Επίσης την πεθερά μου την φωνάζω με το όνομά της και στον ενικό. Δόξα το θεώ δεν έχει δείξει να δυσανασχετεί με αυτό, τουλάχιστο προς το παρόν.

Αλλά τυπικά πράγματα, δεν είμαστε και κολλητές!!

(Το 'ε, ψιτ' δεν παιζει...)

ε!! βέβαια :!::!:

Link to comment
Share on other sites

Με τα πεθερικά μου έχουμε τις πλέον άψογες σχεσεις (καλύτερες δε γίνονται)... Επειδή και πριν παντρευτούμε με τον άντρα μου έιχαμε αρκετες επαφες, τους μιλούσα στον πληθυντικό καθώς ήταν και μεγάλοι άνθρωποι (μεγαλύτεροι από τους γονείς μου)...

 

Ακόμα και τώρα όμως στον πληθυντικό τους μιλάω (αν και η πεθερά μου μου έλεγε να τους λέω με τα ονόματά τους).... Ετσι μου βγαίνει, όχι από θέμα απόστασης γιατι τους αγαπώ, αλλά από σεβασμό... Μαμά και μπαμπα δεν έχω πει ποτέ, μάνα είναι μόνο μια :wink:

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ή τιποτα απ'τα παραπάνω και περιμένετε να βρεθειτε στο οπτικο τους πεδιο για να τους μιλήσετε? (Το 'ε, ψιτ' δεν παιζει...)

:D

 

Παιζει και παραπαιζει!!!!! :lol::lol::lol:

 

Μιλαω ενικο αναγκαστικα (που δεν το συνηθιζω ουτε με τους θειους μου) γιατι τους φαινοταν πολυ περιεργος ο πληθυντικος..........αλλα αποφευγω το ονομα.........τωρα με το μωρο θα υιοθετησω κι εγω την ευκολια της προσφωνησης "παππου" :twisted:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Με τα ονόματά τους στον πληθυντικό. (Μαμά είναι μόνο η μαμά μου, και πατέρας μόνο ο πατέρας μου. Όσο και να αγαπώ τον άντρα μου αλλά και τους γονείς του, αυτό δεν με κάνει να τους νοιώθω και να τους θεωρώ και δικούς μου γονείς).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ με την Αντιγόνη. Γονείς μου είναι ΜΟΝΟ οι δικοί μου γονείς, κι αυτό δεν αλλάζει... όσο καλοί άνθρωποι κι αν είναι τα πεθερικά μου :roll:

 

Θυμάστε την αξέχαστη Ελληνική ταινία "Διαζύγιο αλά Ελληνικά" που έλεγε η Καλογεροπούλου "...από που κι ως που μαμά η μαμά του άντρα μου.." κι έλεγε κι ο Κωνσταντίνου "... ναι μαμά.. μάλιστα μαμά... από που κι ως που μαμά η μαμά της γυναίκας μου...!"

Κάπως έτσι... :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

εγω αν και δεν ειχα τετοια κοληματα παλια οταν ημουν ελευθερη,σκεφτομουν οτι θα τους ελεγα μητερα-πατερα αλλα οταν τους γνωρισα και επειτα απο καποια χοντρα σκηνικα που γιναν ,δεν τους ειπα ποτε γιατι αυτοι οι ανθρωποι με "αγαπανε|" επειδη ειμαι η γυναικα του γιου τους και τωρα πια και η μαμα του πρωτου τους εγγονου.μπαινω απευθειας στο θεμα οταν ειναι να τους μιλησω η οπως ανεφερε και καποια αλλη κοπελα πιο πριν τωρα τους λεω παππου και γιαγια.να σας δηλωσω οτι μετα τα σκηνικα ειχα πει στην πεθερα μου αν μπορω να την φωναζω με το μικρο της και το αρνηθηκε κατηγορηματικα,δεν ειμαστε ιδια ηλικια λεει.σημειωτεον η κυρια ειναι 60 και απο την πολυ περιποιηση και αγαπη στον εαυτουλη της μοιαζει με 40αρα,το μικρο ονομα που θα την φωναζα την πειραζε,σε οτι την συμφερει ειναι μεγαλη και σε αλλα ειναι μπεμπεκα.ουφ συγχηστηκα παλι.... :mad:

Link to comment
Share on other sites

ειδικά μετά που πέθανε η μαμά μου... έχασε κάθε ελπίδα η πεθερά μου να την φωνάξω "μαμά"

 

τους φωνάζω με τα μικρά τους ονόματα και στον ενικό

φιλικά και ευγενικά μεν.. αλλά έχουμε και το νου μας δε...

δεν παίρνουμε κι αέρα καμία απ τις δύο πλευρές

Link to comment
Share on other sites

εγω αν και δεν ειχα τετοια κοληματα παλια οταν ημουν ελευθερη,σκεφτομουν οτι θα τους ελεγα μητερα-πατερα αλλα οταν τους γνωρισα και επειτα απο καποια χοντρα σκηνικα που γιναν ,δεν τους ειπα ποτε γιατι αυτοι οι ανθρωποι με "αγαπανε|" επειδη ειμαι η γυναικα του γιου τους και τωρα πια και η μαμα του πρωτου τους εγγονου.μπαινω απευθειας στο θεμα οταν ειναι να τους μιλησω η οπως ανεφερε και καποια αλλη κοπελα πιο πριν τωρα τους λεω παππου και γιαγια.να σας δηλωσω οτι μετα τα σκηνικα ειχα πει στην πεθερα μου αν μπορω να την φωναζω με το μικρο της και το αρνηθηκε κατηγορηματικα,δεν ειμαστε ιδια ηλικια λεει.σημειωτεον η κυρια ειναι 60 και απο την πολυ περιποιηση και αγαπη στον εαυτουλη της μοιαζει με 40αρα,το μικρο ονομα που θα την φωναζα την πειραζε,σε οτι την συμφερει ειναι μεγαλη και σε αλλα ειναι μπεμπεκα.ουφ συγχηστηκα παλι.... :mad:

 

ελπίζω αφού σου είπε ότι δεν έχετε και την ίδια ηλικία να έβαλες τη λέξη "κυρά" μπροστά απ το μικρό της όνομα...

παράδειγμα... "κυρά Μαρία μου τι καλό μαγειρέψατε σήμερα?"

 

να δεις μετά αν θέλει να τη λες σκέτο το όνομα της :lol:

 

πάντως το παππού και γιαγιά είναι έξυπνο... δεν μπορώ να πω...

δεν το είχα σκεφτεί και μάλλον μου αρέσει χεχεχε :twisted:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου Ματουλιτσα τι κανεις ? Γεια σου Αποστολε κτλ κτλ το θεωρω ψυλοχαζο ουτε και υπηρχε περιπτωση να το κανω αμα το ζητουσε ο αντρας μου να λεω μαμα ή μπαμπα τους γονεις του αντρα μου , ουτε και εκεινος τους δικους μου φυσικα , και εννοειτε στον ενικο με τα μικρα τους ονοματα αμα θελουμε να υπαρχει δηλαδη οικιοτητα και να αισθανομαστε και ποιο φιλικα και ανετα . Το θεωρω απαραδεκτο αργοτερα με το καλο που θα μεγαλωσουνε τα παιδακια μου να φωναζουνε μαμα και μπαμπα τους γονεις τις γυναικας ή του αντρα η κορη μου ( αμα ειναι κορη τελικα :) ) , οι γονεις δεν εχουμε διπλο ζευγος , ειναι μονο ο μπαμπας μας και μαμα μας και αξιζει να λεμε μονο αυτους ετσι .

Link to comment
Share on other sites

την πεθερά μου την αποκαλω "πεθερά" και τον πεθερό μου "πεθερό".

Για παράδειγμα στο τηλέφωνο λέω "έλα πεθερά" κ.ο.κ. Το χαίρομαι γιατί είναι πολύ υποτιμητικό.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την Αντιγόνη. Γονείς μου είναι ΜΟΝΟ οι δικοί μου γονείς, κι αυτό δεν αλλάζει... όσο καλοί άνθρωποι κι αν είναι τα πεθερικά μου :roll:

Συμφωνω :D

 

την πεθερά μου την αποκαλω "πεθερά" και τον πεθερό μου "πεθερό".

Για παράδειγμα στο τηλέφωνο λέω "έλα πεθερά" κ.ο.κ. Το χαίρομαι γιατί είναι πολύ υποτιμητικό.

Γιατι ειναι υποτιμητικο?

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν....μαμά και μπαμπά αποκαλώ μόνο τους γονείς μου...όσο για τα πεθερικά μου(που δεν ζούνε μαζί-το έχω ξαναπεί κάπου αυτό),αποκαλώ την πεθερά μου με το μικρό της και στον ενικό(λόγω των πολύ καλών σχέσεων που έχουμε και γιατί στην τελική μου το ζήτησε)και τον πεθερό μου δεν τον αποκαλώ κάπως παρά του μιλάω απευθείας στον πληθυντικό.

as1cxEz0g410010MjkyZHwwNjIwZHxNeSBsaXR0bGUgTmljb2wgaXM.gif

Link to comment
Share on other sites

Ο αντρας μου, ο οποιος δεν εχει κ την απιστευτη διαφορα ηλικιας με τους δικους μου, τους μιλαει φυσικα στον ενικο κ τους φωναζει με τα ονοματα τους. Εγω παλι στα πεθερικα μου μιλαω στον πλυθυντικο, γιατι ειναι πιο μεγαλοι κ απο τους παπουδες μου. Ονοματα δεν χρησιμοποιουσα ποτε γιατι δεν ηξερα πως επρεπε να τους φωναξω. Τωρα βεβαια με την μπεμπα μαλλον σιγα σιγα καθιερωνουμε το παππους κ γιαγια.

Link to comment
Share on other sites

εμεις δεν εχουμε και τις καλυτερες σχεσεις και γενικα αποφευγω να τους αποκαλω μαμα ή μπαμπα.. το αποφευγω με ομορφο τροπο. εχει τυχει κανα δυο φορες να πω την πεθερα μου μαμα αλλα κι αυτο με μισολογα που σε τελικη καταληγει ν ακουγεται καπως σαν μμα! το πλεονεκτημα που εχω με την πεθερα μου ειναι οτι συνεχεια, αλλα συνεχεια λεμε, 9 στις 10 φορες να με αποκαλει με το ονομα της αλλης της νυφουλας οποτε κι εγω την φωναζω με διαφορα ασχετα ονοματα και προς αποφυγη του "μαμα" και για να της δειξω οτι με ενοχλει που ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ ΟΤΙ ΜΕ ΛΕΝΕ ΛΕΝΑ!!! :P:mad::P:mad:

Link to comment
Share on other sites

εγω τους ειχα πει απο την αρχη οτι δεν προκειται να τους πω μαμα-μπαμπα γιατι εχω μονο μια μαμα και ενα μπαμπα. επισης τους ειπα οτι θεωρω προσβολη στους γονεις μου να αποκαλω καποιον αλλο ετσι. ολα αυτα τα ειπα πολυ ευγενικα και εδειξαν οτι το καταλαβαν...

τους μιλαω στο πληθυντικο και λεω κυρια βουλα (ελεγα γιατι τωρα δεν μιλιωμαστε) και κυριε νικο. το ιδιο και ο αντρας μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ανήκω στο "τους μιλάω μόνο όταν είναι στο οπτικό μου πεδίο"...... Και ό,τι κατάλαβαν κατάλαβαν. Από τη γέννηση της μικρής και μετά τους λέω και γω γιαγιά και παππού και όταν μιλάω σε τρίτο πρόσωπο: Τι κάνει η πεθερά μου/ός μου;

Είναι αρκετά μεγάλοι και συντηρητικοί για να τους αποκαλώ με τα μικρά τους, με το κυρία μπροστά δεν μου αρέσει (λες και είναι ξένοι).... Μαμά/μπαμπά..... ουδεπόποτε....

 

Άρα δεν μου μένουν άλλες επιλογές.... Αποφεύγω να τους φωνάξω από μακριά..... :lol::lol::lol:

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

την πεθερά μου την αποκαλω "πεθερά" και τον πεθερό μου "πεθερό".

Για παράδειγμα στο τηλέφωνο λέω "έλα πεθερά" κ.ο.κ. Το χαίρομαι γιατί είναι πολύ υποτιμητικό.

 

χαχαχαχα!!!!! Βρε τι σκαρφίστηκες!!!!!! Γέλασα πολύ.... :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

 

Εγώ πάλι αν και τους αγαπώ πολύ και τους σέβομαι ειδικά τον πεθερό μου που τον έχω απίστευτη αδυναμία.... παρόλα αυτά δεν μπορώ να τους πω μαμά-μπαμπά. Προ Γιάννη τους έλεγα κυρία και κύριε και μετά Γιάννη γιαγιά - παππού....

 

Μια χαρά είναι αυτή η προσφώνηση....

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Αποφεύγω να τους φωνάξω από μακριά..... :lol::lol::lol:

 

Για όλα υπάρχει λύση!!! Όταν μεγαλώσει το παιδι αρκετα και μιλάει, το χρησιμοποιείς ως 'μεσάζοντα': "Πες, ματάκια μου, στη γιαγιά ότι κατι τη θέλει η μαμα".....

Αν το πεις αρκετα δυνατα, θα σε ακουσει κι εκεινη έτσι κι αλλιώς, διαφορετικά θα της το πει το πιτσιρίκι... :D:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...