Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νεογεννητο και ζωα... τι κανουμε??


Recommended Posts

marilena13 με το καλό να πάρετε τη μπέμπα σας στο σπίτι!

Όσον αφορά στα ζωάκια σας πιστεύω ότι δεν χρειάζεται ούτε υπερβολικό άγχος αλλά ούτε και υπερβολική χαλαρότητα. Γράφω κάποιες σκέψεις αλλά ρώτα και τους παιδιάτρους και τον κτηνίατρο σχετικά.

Για το σκυλάκι δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα αφού τρώει ελεγχόμενα και δεν τρυγυρίζει έξω. Από ότι κατάλαβα, η μικρή θα κοιμάται στο δικό της δωμάτιο που έχετε περιορίσει με καγκελάκι (αλήθεια οι γάτες πως μένουν έξω;). Φροντίστε στο δωμάτιό της να μην μπαίνουν αρχικά τα ζωάκια, ιδίως οι γάτες. Τον πρώτο καιρό, ιδίως σε ένα μωράκι που έχει ταλαιπωρηθεί, υπάρχει μία δυσκολία σχετικά με τους αυστηρούς κανόνες υγιεινής και αποστείρωσης, οπότε σε εμένα είχαν πει ούτε και ο σκύλος στο δωμάτιο του παιδιού. Στο δικό σας δωμάτιο φαντάζομαι μπορεί να έρχεται, αφού έτσι κι αλλιώς θα έρχεστε σε επαφή στους άλλους χώρους του σπιτιού. Απλά όταν θα πηγαίνετε στο μωρό θα πλένετε πολύ καλά τα χέρια σας και το πρόσωπο και θα φοράτε καθαρά ρούχα (σε περίπτωση που τα ρούχα σας έχουν σάλια-τρίχες των ζώων). Μπορείς να έχεις ένα καθαρό φανελάκι ή νυχτικάκι κρεμασμένο στο δωμάτιο του παιδιού και να το φοράς όταν πηγαίνεις στη μπέμπα.

Το βασικότερο θέμα είναι με τις γάτες, που θα πρέπει να τις αντιμετωπίζετε σας "αδέσποτες", αφού τριγυρνούν έξω, τρώνε ανεξέλεγκτα και συγχρωτίζονται με άλλα αδέσποτα, από όπου μπορούν να κολλήσουν διάφορα παράσιτα. Αφού δεν είναι εύκολο ούτε να μείνουν εντελώς μέσα ούτε εντελώς έξω, θα σε συμβούλευα να τηρείτε αυστηρούς κανόνες υγιεινής: να πλένετε καλά-σχολαστικά τα χέρια σας κάθε φορά που έρχεστε σε επαφή με τα ζώα και πριν έρθετε σε επαφή με τη μπέμπα (με απολυμαντικό-αντισηπτικό, π.χ.detol), μπορείτε καλύτερα ακόμη να φοράτε γάντια μιας χρήσης όταν τις χαϊδεύετε-αγγίζετε, να μην έρχεστε σε άμεση επαφή με τα κόπρανά τους, να τις αποπαρασιτώνετε τακτικά (και για εχινόκοκκο), να τις εμβολιάζετε. Ο κτηνίατρός σας θα ξέρει να σας συμβουλέψει σχετικά με το τι πρέπει να κάνετε και να προσέχετε-ρωτήστε τον. Ρωτήστε και τον παιδίατρό σας (δεν ξέρω για ποιό λόγο έμεινε η μπέμπα στην εντατική - μήπως ο παιδίατρος είναι πιο αυστηρός στο θέμα των γατιών και σας πει να είναι εκτός σπιτιού για τον πρώτο καιρό;). Μήπως επίσης θα μπορούσες να περιορίσεις τις γάτες σε κάποια συγκεκριμένα δωμάτια και όχι να τριγυρνούν σε όλο το σπίτι; (βάλε τους ωραία κρεβατάκια και παιχνίδια σε συγκεκριμένους χώρους) - θα σε βοηθήσει να μην έχεις να σκέφτεσαι τις τρίχες αν θέλεις να βγάλεις το μωρό εκτός του δωματίου του...Ίσως θα βοηθούσε να μην μπαίνουν ούτε στο δικό σας δωμάτιο, γιατί θα σας γεμίζουν με τρίχες και θα αγχώνεστε.

Επίσης, σε περίπτωση που δεν θηλάσεις, θα πρότεινα να έχετε έναν χώρο εντελώς καθαρό για την προετοιμασία του γάλακτος, όπου να μην έχουν πρόσβαση τα ζώα (φυσικά αν θηλάσεις τα πράγματα είναι πιο απλά).

Τέλος, προς θεού μην εφησυχαστείς, όσον αφορά στα θέματα υγιεινής, μετά τον εμβολιασμό της μικρής. Τα ανθρώπινα εμβόλια δεν προφυλάσσουν από τις ασθένειες των ζώων! Οπότε αυτά τα μέτρα υγιεινής θα πρέπει να τα τηρείτε συνεχώς και μετά τον εμβολιασμό της! Από τη στιγμή που έχετε γάτες που τριγυρίζουν έξω τα παραπάνω μέτρα γενικής και ατομικής καθαριότητας νομίζω πως θα πρέπει να συνεχισθούν και αφού μεγαλώσει η μικρή (προσοχή και σε χώματα-άμμο που μπορεί να υπάρχουν κόπρανα).

Σου στέλνω ένα σχετικό link που μπορεί να σε βοηθήσει:

http://vetgr.wordpress.com/2007/01/10/%CE%B3%CE%B1%CF%84%CE%B5%CF%83-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%83%CE%B9%CE%B1-%CF%85%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CF%85%CE%B8%CE%BF%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%B3/

Κοίτα...Θα είναι λίγο δύσκολα στην αρχή, αλλά με καλή διάθεση και οργάνωση πιστεύω θα τα καταφέρετε να συνυπάρξετε όλοι μαζί, με ασφάλεια! Καλή δύναμη! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μην με παρεξηγήσεις, όταν γράφω ότι οι γάτες "τρώνε ανεξέλεγκτα" εννοώ ότι αφού κυκλοφορούν έξω πιθανά να κυνηγούν και να δαγκώνουν ποντίκια, κατσαρίδες, πουλιά, που αποτελούν φορείς ασθενειών. Όσο μπορείτε μην ενθαρύνετε τέτοια συμπεριφορά (αυτό δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει, απλά μην τις επιβραβεύετε όταν σας φέρνουν π.χ. νεκρά ποντίκια σας "δωράκι"')....

Link to comment
Share on other sites

koo και Hlianna13 σας ευχαρισώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας

την φέραμε στο σπίτι σήμερα και το απολυμάναμε όλο.η σκυλίτσα μου πήγε στην μαμά μου προσωρίνα κα τα γατία είναι όλη μέρα έξω.δε τους βάλαμε μέσα γιατί η μία γατά εμφάνισε αυγά από παράσιτα και άρχισαν όλοι θεραπεία.θα προσπαθήσουμε να τους κρατήσουμε έξω για κάποιο διάστημα και βλέπουμε.θέλουν να μπούνε μέσα όμως και σπαράζει η καρδία μου να τους αγνοώ.ουφ!!!!!

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους!Πριν δυο μέρες έμαθα ότι είμαι εγκυος!Εννοείται ότι τρελάθηκα από τη χαρά μου αλλά τώρα άρχισε να με προβληματίζει το θέμα του σκύλου...Εδώ και τρία χρόνια ζόυμε παρέα μ' ένα πανέμορφο και πανέξυπνο λυκόσκυλο σ' ένα διαμέρισμα. Τώρα που έμεινα έγκυος αρχισανε όλοι γύρω μας ότι ο σκύλος καλό είναι να φύγει για να μην κολλήσω τίποτα και ότι αργότερα είναι επικύνδυνο για το παιδί λόγω της τρίχας. Να αναφέρω ότι ο σκύλος είναι εμβολιασμένος, αποπαρασι΄τωμένος, παίρνει τα χάπια του κάθε μήνα, κάνει μπάνιο κάθε δεκαπέντε μέχρι και ειδικό άρωμα γιασκύλους του βάζω....Όπως καταλαβαίνετε μου είναι πολύ δύσκολο να τον αποχωριστώ. Και για να πω την αλήθεια δε με προβληματίζει τόσο η περίοδος της εγκυμοσύνης (βόλτα θα τον βγάζει ο άντρας μου) όσο το μετά. Τι θα γίνει με τις τρίχες και πόσο ασφαλές είναι για το μωρό να μπουσουλάει πάνω σε τρίχες;Γιατί όσο καλά και να καθαρίσω το σκυλί θα βγαζει συνέχεια. Εννοείται ότι δεν μπαίνει στην κουζίνα και το μπάνιο, δεν ανεβαίνει στα έπιπλα και γενικά προσπαθούμε να μένει όσο περισσότερο γινεται στο μπαλκόνι. Αν του καθαρίζω τα πόδια μετά τη βόλτα είμαι καλλυμένη απτα μικρόβια;αυριο θα μιλήσω και μετο γυναικολόγο μου ναδούμετι θαμου πει κι αυτός...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οταν εμεινα εγκυος ολοι μου ελεγαν να διωξω το σκυλο...πολυ τριχα, μικροβια ζηλεια με το μωρο.....εγω ουτε να το ακουσω δεν ηθελα...απλα μειωσαμε τις βολτες και προσπαθουσα να τον εχω καθαρο.2 μηνες τωρα με το μωρο ειναι αψογη, μονο τα ποδια του μυριζει και αυτο ειναι ολο και να φανταστεις οτι φοβομουν πολυ την αντιδραση της...με εβγαλε ασπροπροσωπη!!!γι'αυτο λοιπον μην ακους κανεναν....και η γνωμη του παιδιατρου????το σκυλι ειναι απολυτα ταιριαστο με το παιδι....του κανει καλο και για τις αλλεργιες!!!!!!!

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να δειτε τον γιο μου με την στρατα να κυνηγαει τον τεραστιο κοπρουλη μου τοτε:Pο οποιος μαδαει απιστευτα ομως!Τελος παντων θεωρω πως οταν ο σκυλος ειναι υγειης κ τηρουνται οι βασικοι κανονες υγειηνης δεν υπαρχει προβλημα.Η παιδιατρος μας μας ειπε να χουμε το νου μας κ ο κτηνιατρος οτι δεν υπαρχει κατι να φοβομαστε.Καναμε καλη δουλεια οσον αφορα το να μην ζηλεψει τον μπεμπη μας

δηλαδη δεν του στερησαμε το μεριδιο προσοχης που διεκδικει,κουραστικο βεβαια οταν εχεις τοοοοοσα να κανεις μ ενα μωρο,αλλα αυτην την στιγμη περναει απο διπλα του σαν να ειναι το βαζο)κ επειδη ξερει οτι δεν θελω να ερχονται ιδιετερα σε επαφη,οποτε τον κυνηγαει ο μπεμπης αυτος τρεχει αντιθετα;)Οσον αφορα το μπουσουλημα για να ειμαι ειλικρινεις εγω δεν θα βαλω το παιδι μου να μπουσουλησει ακριβως γιατι οσο και να κυνηγαω τις τριχες αυτες δεν μου κανουνε την χαρη αλλα απ οτι κοβω μαλλον θα περπατησει γρηγορα το παλικαρι μας κ θα το ξεπερασουμε το σταδιο

pEJHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όταν έμεινα έγκυος,είχαμε 2 γάτες σπίτι,1 σκύλαρο στην αυλή και ένα χάμστερ,το τι είχα ακούσει....δεν λέγεται!!Παρόλα αυτά δεν κόλλησα ποτέ τίποτα και το μωρό τρελαίνεται για τα ζωάκια μας,7 μήνες δεν έπαθε ποτέ τίποτα,είμαστε σε φάση που άρχισε να μπουσουλάει και απλά του στρώνω μια κουβερτούλα κάτω και είναι οκ!!Δικό του δωμάτιο θα έχει το μωρό?Αν ναι,απλά δεν θα επιτρέπεις στο σκυλάκι να μπαίνει εκεί και θα φροντίζεις να παίζεις εκεί με το μωρό,το ότι δεν ανεβαίνει στους καναπέδες είναι θετικό!Απλά να κανονίσεις να προετοιμάσεις το σκυλάκι σου για το νέο μέλος της οικογένειας!Μην αλλάξεις απότομα συμπεριφορά,αν είναι να βάλεις περιορισμούς,να τους βάλεις από τώρα!Όταν με το καλό γεννήσεις,θα δώσεις ένα φορεμένο φανελάκι του μωρού στον άντρα σου για να το φέρει σπίτι και να το δώσει στον σκύλο να το μυρίσει,όταν γυρίσεις από το μαιευτήριο,θα κάνεις το ίδιο.Το μωρό να το φέρεις σε επαφή σταδιακά,και κρίνοντας από τις αντιδράσεις του.Όλα θα πάνε καλά,άσε που θα κάνει πολύ καλό στο μωρό σου όσον αφορά τις αλλεργίες!!Με το καλό!!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ με τα κορίτσια.Και εμάς ο μικρός (15 μηνών) τρελαίνεται για το σκυλάκι μας. Απο νεογέννητο είναι μαζί. Δεν έχει πάθει το παραμικρό, αντίθετα το σκυλάκι τα έχει δει όλα!!!!:) αλλά είναι τόσο καλούλης που δεν αντιδρά. Τωρα είμαστε στη φάση που αρχίζουν και παίζουν, ο μικρός του πετά την μπάλα και χαίρεται τόσο πολύ όταν το σκυλάκι την πιάνει, περισσότερο θα έλεγα από κάποιο άλλο παιχνίδι. Άσε το κινηγητό και πόσα άλλα που κάνουν. Θεωρώ ότι οι παίδίατροι θα σε καθησυχάσουν και όσο για το μπουσούλημα και σκυλάκι να μην είχαμε θα περπατάγαμε ξυπόλητοι;τα παπούτσια μας και αν έχουν!!!!!Θεωρώ ότι ένα υγιές σκυλάκι, που χαίρει την κατάλληλη φροντίδα και δεν είναι επιθετικό, είναι ένα από τα καλύτερα δώρα για τα μωρά μας. Κερδίζουν πάρα πολλά από την συνύπαρξη αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για την εμψύχωση γιατί το τι ακούω από μαμά και πεθερά δε λέγεται...Και πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά και ο λυκάκος μας δείχνει να σέβεται και να δέχεται αδιαμαρτύρητα τις αλλάγές (ήδη άρχισα να μην τον αφήνω να μπαίνει σε όλα τα δωμάτια παρά μόνο στο διάδρομο, σαλόνι και να περνάει περισσότερο χρόνο στο μπαλκόνι). Σκέφτηκα ότι ίσως θα ήταν καλύτερα μέχρι να σαραντήσει το μωρό ο σκύλος να μείνει αυτές τις μέρες κάπου αλλού.έχω κάποιους που τους εμπιστεύομαι για λίγες μέρες. Θα μου πείτε πολύ μακριά το πας αλλά δε θέλω να αφήσω τίποτα για τελευταία στιγμη.να σημειώσω ότι ο κτηνίατρος μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν θα εχεις κανενα προβλημα ουτε στην εγκυμοσυνη σου ουτε μετα με το μωρακι σου. Ποτε δεν μου ειπε κανεις να απομακρυνω το σκυλακι μας και εννοειται πως δεν θα το εκανα με τιποτα. Αλλωστε οταν παιρνεις ενα ζωο ξερεις οτι θα ειναι μελος της οικογενειας σου και δεν ειναι μονο για κανα δυο χρονια. Αν τον φροντιζεις και παραμενει καθαρος θα ειστε ολοι μια χαρα και θα τον λατρεψει και το μωρακι σου. Εγω λεω να μην το απομακρυνεις καθολου γιατι ισως θα ειναι χειροτερα γι αυτο και επιπλεον καλο ειναι και για το μωρακι να ερθει απο την αρχη σε επαφη με το σκυλακι. Αλλωστε τον πρωτο καιρο το μωρο θα ειναι στο κρεββατακι του και δεν θα εχει επαφη με το σκυλο.

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα σε ολους.

Εχω ηδη τοποθετηθει στο θεμα,εχοντας ενα μωρακι κ εναν μεγαλοσωμο,κοντοτριχο σκυλακο.

Θα ηθελα την βοηθεια σας στον εξης προβληματισμο μου.

Ημουν αποφασισμενη να μην αφησω τον μπουμπη μου να μπουσουλησει λογω τριχας.Δυστυχως οσοι εχετε σκυλακια που μαδανε θα ξερετε πως οσο κ να κυνηγας τις τριχες δεν σου κανουν την χαρη.Ξερω πως το μωρακι μου θα επωφεληθει στην πορεια συμβιωνοντας με ενα ζωακι αλλα δεν του στερω ενα σημαντικο σταδιο αναπτυξης το μπουσουλημα?

Σκεφτομουν να τον αφηνω π.χ. να μπουσουλαει σε ενα δωματιο οπου το τριχωτο μου το παιδι δεν θα μπαινει αλλα κ παλι η τριχα ειναι παντου.

Μαμαδες που ειχατε σκυλακια ηδη με την ελευση του μωρου σας πως το χειριστηκατε αυτο?Θα ηθελα πολυ να μαθω.Σας ευχαριστω

pEJHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βασικά έκανα και κάνω σχεδόν κάθε μέρα ηλεκτρική.

 

Αλλά και πάλι δε με ενοχλούσε τόσο η τρίχα που έμενε και το άφηνα να μπουσουλήσει...

 

 

Και εγω τα ιδια.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το αν θα μπουσουλήσει το μωρό εξαρτάται από το ίδιο, δηλαδή άλλα μπουσουλάνε πολύ και άλλα περπατάνε κατευθείαν. Ο δικός μου μπουσουλούσε για 4 μήνες πριν περπατήσει κανονικά (9-13 μηνών). Για το δικό μου παιδί που δεν ήταν έτοιμο να περπατήσει γρήγορα, το μπουσούλημα τον βοήθησε σημαντικά στο να αναπτύξει κινητικές δεξιότητες και να πάρει το χρόνο του μέχρι να περπατήσει χωρίς να φοβάται

Η τρίχα είναι ένα πρόβλημα, αλλά αν βάζεις σκούπα και swiffer συχνά και ο σκύλος είναι καθαρός θεωρώ ότι δεν θα έπρεπε να σε προβληματίζει τόσο. Αφενός το πάτωμα δεν είναι ποτέ αποστειρωμένο (ακόμα και χωρίς ζώα) και αφετέρου είναι κρίμα να μην αφήνεις το μωρό να μπουσουλήσει αν θέλει ή χρειάζεται να το κάνει.

Αν ο σκύλος μαδάει πολύ, ίσως να κοιτάξεις το θέμα της διατροφής του, μήπως χρειάζεται κάποιο συμπλήρωμα (και λίγο ελαιόλαδο κάθε μέρα κάνει θαύματα). Επίσης, ένας γκρούμερ ίσως να του έκανε ένα "επαγγελματικό" μπάνιο και στέγνωμα και θα αφαιρούσε μεγάλη ποσότητα νεκρών τριχών για κάποιο διάστημα.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τον στελνω σε groomer κ μου ρχετε λουστρινενιος,Με την διατροφη του δεν τιθεται θεμα τα κανω κ αυτα σε καθημερινη βαση,ειναι θεμα ρατσας(αν κ τον μαζεψα απ τα σκουπιδια που τον ειχαν πεταξει) εχει μια ρατσα η οποια μαδαει ολο τον χρονο:cool:

pEJHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Υποθέτω ότι έχεις και την ηλεκτρική σκούπα για κατοικίδια της miele? Είναι πολύ καλή! Έτσι ήταν και η προηγούμενη γάτα μου, ό,τι και να της έκανα μαδούσε παντού και πάντα. Υπομονή! :)

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλα την συγκεκριμενη ηλεκτρικη σκουπα δεν την εχω,εχω αλλη.Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας,θα το σκεφτω λιγακι,θα το συζητησω κ με την παιδιατρο πιο αναλυτικα κ θα δουμε...:|

pEJHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Εχω ηδη τοποθετηθει στο θεμα,εχοντας ενα μωρακι κ εναν μεγαλοσωμο,κοντοτριχο σκυλακο.

Θα ηθελα την βοηθεια σας στον εξης προβληματισμο μου.

Ημουν αποφασισμενη να μην αφησω τον μπουμπη μου να μπουσουλησει λογω τριχας.Δυστυχως οσοι εχετε σκυλακια που μαδανε θα ξερετε πως οσο κ να κυνηγας τις τριχες δεν σου κανουν την χαρη.Ξερω πως το μωρακι μου θα επωφεληθει στην πορεια συμβιωνοντας με ενα ζωακι αλλα δεν του στερω ενα σημαντικο σταδιο αναπτυξης το μπουσουλημα?

Σκεφτομουν να τον αφηνω π.χ. να μπουσουλαει σε ενα δωματιο οπου το τριχωτο μου το παιδι δεν θα μπαινει αλλα κ παλι η τριχα ειναι παντου.

Μαμαδες που ειχατε σκυλακια ηδη με την ελευση του μωρου σας πως το χειριστηκατε αυτο?Θα ηθελα πολυ να μαθω.Σας ευχαριστω

 

Εμεις εχουμε ενα Μαλτεζακι ( τα οποια ευτυχως δεν μαδανε σχεδον καθολου κ θεωρουνται κ υποαλλεργικα )... ειχα ρωτησει κ εγω την παιδιατρο κ την κτηνιατρο κ μου ειχαν πει πως αν το σκυλι ζησει με το μωρο απο την αρχη της γεννησης του μωρου δεν υπαρχει ουτε τιθεται καποιο προβλημα κ στη συνεχεια ( δηλαδη στο μπουσουλιμα)... Προυποθεση ειναι να μην βγαινει εξω ο σκυλος κ γεμιζει μικροβια...

 

Προβλημα μπορει να εμφανιστει αν κατα την διαρκεια της μωρουδιακης ηλικιας φερουμε σκυλακι στο σπιτι...τοτε αυξανονται οι κινδυνοι για αλλεργια στα ζωα..

 

Εγω την δικια μου την εκανα πιο τακτικα μπανακια σε κομμωτηριο κ (μην γελασετε) της φοραγα κ ενα ρουχαλακι για να μην πεφτουν τριχες ευκολα...:oops:

 

Τωρα ειναι αχωριστοι φιλοι!!!:D

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα, ΄

έχω μια γατούλα στο σπίτι εδώ και 14 χρόνια, κλασσικά και εγώ άκουσα πάρα πολλά σχόλια αναφορικά με αυτό όταν έμεινα έγκυος...

για να μην πολυλογώ, γυναικολόγος τότε κτηνίατρος και παιδίατρος πλέον με έχουν διαβεβαιώσει πως εφόσον τηρώ βασικούς κανόνες (πλύσιμο χεριών, και προστασία των μπιμπερό της μικρής από το ζώο) δεν αντιμετωπίσαμε απολύτως κανένα πρόβλημα...

ο παιδίατρος μάλιστα μου είχε δείξει έρευνα που διαπίστωνε πώς τα νεογέννητα που συνυπάρχουν με ζωάκια γίνονται πολύ ανθεκτικότερα σε αλλεργικές αντιδράσεις...

βέβαια κατάφερα να περιορίσω λίγο την γατούλα, κυρίως για να είμαι εγώ πιο ήσυχη, όμως έπεσε κάποιες φορές στην αντίληψή μου να υπάρχει κάποια τριχούλα της σε κάποιο φορμάκι μας χωρίς επαναλαμβάνω να μας δημιουργήσει κανένα απολύτως πρόβλημα...

αναφορικά με το μπουσούλημα ένα σεντονάκι στο χαλί όσο μπουσουλάει το μωρό σου νομίζω θα το έβαζες κ χωρίς να έχεις ζώο....(το οποίο προφανώς θα στρώνεις κ θα μαζεύεις διαρκώς όπως άλλωστε τόσες χιλιάδες άλλα πραγματάκια)

 

κ ύστερα από 7 περίπου μήνες κ ενώ είχα κ εγώ τις ίδιες ανησυχίες με σένα, για να δεις πώς εξελίσσονται τα πράγματα, πιστεύω από εδώ και στο εξής θα πρέπει να προστατεύω την γατούλα πλέον από το μικρό ταλιμπανάκι που μεγαλώνω....

την βλέπω σύντομα να την αρπάζει από την ουρά και να την φέρνει βόλτες...:mrgreen:

 

πολλά φιλιά κ κάθε ευτυχία στο μωράκι σου...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω θεωρω πως με τακτικη ηλεκτρικη σκουπα, με καλο βουρτσισμα του σκυλιου και με τους σχετικους κανονες καθαριοτητας δεν θα εχεις κανενα θεμα. Εγω οταν ξεκινησαμε το μπουσουλημα, κουρεψαμε το σκυλακι μας, ετσι αποφυγαμε τις μεγαλες τριχες και αφηνα το παιδακι μου ελευθερο να κανει οτι θελει. Δεν ειχαμε ποτε κανενα θεμα. Μην αγχωνεσαι καθολου και ασε το παιδι να μπουσουλησει.

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητές και αγαπητοί,

μόλις σήμερα βρήκα το ενδιαφέρον (για να μην πω καυτό) για μένα θέμα.

Κάθισα και το διάβασα μονορούφι.

Το πρόβλημα μου είναι η γκρίνια του άντρα μου και οι φόβοι που μου δημιουργεί για τη γάτα που έχω στο σπίτι.

Είναι μαζί μου 12 χρόνια,γενικά είναι κολλητή μου και δεν βγαίνει έξω από το σπίτι ποτέ.

Τώρα που είμαι έγκυος ακούω απίστευτα σενάρια για τη ζήλεια που θα βγάλει προς το μωρό το οποίο δικαιωματικά θα έχει την προσοχή μας.

Για το ότι θα πηγάινει στην κούνια κι ότι μπορεί να το γρατσουνίσει ή κάτι τέτοιο (με εμένα δεν έχει τετοιες συμπεριφορές,αν και σαν γάτα είναι και κάπως περίεργη).

Όσο για την τρίχα δεν την παλεύω.Και την περίφημη σκούπα γνωστής μάρκας έχω με αντι-αλλεργικά φίλτρα και πάλι βρίσκω τρίχες παντού.

Θα είναι ένα πρόβλημα,αλλά θα το παλέψω όσο μπορώ.

Εσείς που έχετε εμπειρία με γάτα/-ες πώς το αντιμετωπίσατε;

Κι αν το μωρό την πειράζει;

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι γάτες δεν κάθονται να "πειραχτούν" απο το μωρό...:) Αν δουν τα σκούρα σηκώνονται και φεύγουν! Αυτό σε πρώτο στάδιο. Σε δεύτερο στάδιο δείχνουν την ενόχλησή τους (έχει μεγαλώσει ωστόσο και το παιδάκι) στην αρχή με μουγκριτό προειδοποιητικό και μετά απο κάποιον καιρό (που είναι ακόμα μεγαλύτερο το παιδάκι) με καμία ΑΝΥΧΗ σφαλιαρίτσα. Το τονίζω...έχουν απέραντη υπομονή με τα μωρά, απλά όσο μεγαλώνει το παιδάκι το εκπαιδεύουν να τις σέβεται.

Μην φοβάσαι τίποτα, οι τρίχες ενοχλούν κι εμένα αλλά στα παιδιά δεν κάνουν κακό. Εννοείται βέβαια οτι εσύ θα έχεις την κατάλληλη υγιεινή μέσα στο σπίτι, αυτήν που θα τηρούσες με ή χωρίς ζώο. Εγώ όσο ήταν μωρό μωρό (και τώρα στο μωράκι που θα μας έρθει το ίδιο θα κάνω) όπου τον έβαζα να ξαπλώσει έστρωνα απο κάτω ένα κομμάτι ύφασμα καθαρό, για να μην έρχεται σ' επαφή με τις τρίχες που όσο και να καθαρίσεις κάτι μπορεί να μείνει. Αν και- με τρείς γάτες μέσα στο σπίτι κι εναν σκύλο- έχω δει πως οι γατότριχες είναι ελάχιστες. Εμένα απλά μεταφέρουν του σκύλου με τα πατούσια τους γι'αυτό πρόσεχα.Με την πάροδο του χρόνου δεν θα χρειάζεται καμιά ιδιαίτερη προφύλαξη πέρα απο τα λογικά.

Για τη ζήλεια είναι στο χέρι σου να την προλάβεις. Πίστεψέ με την ίδια ώρα που θα έχεις αγκαλιά το μωρό θα μπορείς να χαϊδεύεις και την γριούλα σου, ούτε κακό είναι, ούτε μολυσμένο είναι το ζωάκι...Ίσα ίσα θα το πάρει σαν χάδι κι απ' το μωρό και θα το αγαπήσει. Είναι και θηλυκό, ακόμα μεγαλύτερη αβάντα θα έχεις. Δώσε στη γατούλα την προσοχή που χρειάζεται και λόγω της ηλικίας της, πολλά χάδια, μάθε την έγκαιρα (πριν γεννήσεις κι έρθει το παιδί στο σπίτι) πού θέλεις να ανεβαίνει και πού όχι (δεδομένου οτι θα μπούν νεα έπιπλα στο σπίτι που θα της τραβήξουν την προσοχή) και φέρσου της με σεβασμό κι αγάπη...Θα δείς κι εκείνη πόσο θα προσέχει το μωρό σου! Εμένα κλαίει ο μικρός και τρέχουν όλα να τον ηρεμήσουν!!!

Για ό,τι χρειαστείς εδώ είμαστε!

Με το καλό το μωρό σου!

 

Υ.Γ. Μην ακούς κανέναν σπαστικό...Θα σε τρελλάνουν! Και πρόωρο ακόμα μεγαλώνει με ζώα και δεν παθαίνει τίποτα!

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την αποπάνω μου. Δεν έχω γάτα, αλλά έτσι τα ξέρω κι εγώ.

 

Και γενικότερα θα ήθελα να σας πω ( ή μάλλον ξαναπώ) το εξής:Το νου σας με τους γιατρούς. Δυστυχώς, για όποια αλεργία ή ότι τελοσπάντων εμφανίσει ένα παιδί, το εύκολο θύμα είναι το κατοικίδιο του σπιτιού γι αυτούς. Το ενοχοποιούν δλδ πολύ εύκολα. Λίγο να διαβάσετε και να ενημερωθείτε, θα δείτε πως για το 99% αυτών που λένε οι γιατροί ότι ευθύνονται τα ζώα, είναι ψέμματα.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...