Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

clomiphene / κλομιφαίνη


Recommended Posts

Κατια μου να χαιρεσαι την νεραιδουλα σου καταρχας!!!:D

Δεν ξερω αν θα τα ξανα παρω....

Δεν θελω παντως!!!

Θα δω τι θα μου πει και η γιατρος μου..

Και ευτυχως υπαρχουν και αλλες θεραπειες!

Καποια θα μου ταιριαξει που θα παει....

Ευχαριστω για την απαντηση καλη μου!!!

Μακαρι με τον εναν 'η τον αλλο τροπο να τα καταφερω και γω!!!!

 

Στο ευχομαι κοπελα μου με ολη μου την καρδια!!!!!

Και θεραπειες σιγουρα υπαρχουν πολλες και συντομα θα εχεις αποτελεσμα!!!!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 569
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα και πολύ καλή χρονιά να έχουμε!

 

Εν συντομία το δικό μου ιστορικό έχει ως εξής:

Εχω 3 φυσιολογικές συλλήψεις, εκ των οποίων η μία οδήγησε σε αποβολή στον 1.1/2 μήνα, η δεύτερη σε διακοπή στην 17η εβδομάδα χρωμοσομικών προβλημάτων και η τρίτη στη γέννηση του παιδιού μου που είναι σήμερα 3 ετών.

Και οι 3 συλλήψεις ήρθαν πολύ γρήγορα, χωρίς άγχος.

Εδώ και 2 χρόνια προσπαθούμε για το 2ο παιδάκι, που όμως δεν έρχεται.

Οι ορμονικές μου εξετάσεις είναι καλές, τα σπερμοδιαγράμματα καλά.

Εκανα την πρώτη σαλπιγγογραφία τον Ιούνιο κατά την οποία δεν πέρασε το σκιαγραφικό υλικό από καμία σάλπιγγα. Αυτό σημαίνει είχε πεί ο γιατρός ή ότι έχουν φράξει και οι δύο ή ότι ήμουν πολύ αγχωμένη. Κάνω και δεύτερη σαλπιγγογραφία έναν μήνα μετά, τον Ιούλιο, και τα αποτελέσματα είναι :Η δεξιά σάλπιγγα σκιαγραφείται και είναι λειτουργικότατη, όμως η αριστερή σάλπιγγα δεν σκιαγραφείται. Από ότι είπε ο ακτινολόγος η δεξιά δεν έχει κανένα πρόβλημα, η αριστερή όμως έχει.

Τρεις συλλήψεις όμως υπήρξαν. Και έκτοτε τίποτα.

 

Οπότε αυτόν τον μήνα με ΤΕΡ:14/12 για πρώτη φορά είπα να δοκιμάσω με χάπια.

Ετσι πήρα κλομιφαίνη από 3η ώς 5η ημέρα και την 11η ημέρα στον υπέρηχο είδαμε 2 ωοθηλάκια στην δεξιά ωοθήκη και 3 στην αριστερή.

Την 9η ημέρα μέτρησα LH 9,4 και οιστραδιόλη 318.

Την 14η ημέρα στον υπέρηχο είδαμε από δεξιά ένα καλό αυγουλάκι στα 2.0 και αριστερά δύο, το ένα 2,6 και το άλλο δε θυμάμαι.

Γιατρός είπε ότι είναι έτοιμα να σπάσουν. Το ενδομήτριο καλό.

Την 15η ημέρα έντονη γραμμή στα τεστ ωορρηξίας και την 17η ημέρα στον υπέρηχο είχαν σπάσει όλα.

Πρεγνυλ ο γιατρός μου αποφάσισε να μην κάνω.

Πλέον αναμένω.

 

Λέτε να έχω καμιά τύχη;;

(σόρρυ για το μακροσκελές μήνυμα μου)

 

Τελικά αδαιαθέτησα 28η ημέρα.

Τζίφος και απογοήτευση τρομερη.

να ξαναδοκιμάσω με χάπια; Τι μου προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας!ειμαι καινουργια στο forum και θα ηθελα την βοηθεια σας!τον επομενο μηνα προκειται να αρχισω τα χαπια clomifene(αν δεν ειμαι εγκυος αυτον τον μηνα)και θα ηθελα να ξερω αν εχει καμια σας επιτυχια με αυτα.εχω ηδη εναν γιο 2,5 χρονων και προσπαθουμε εδω και εναν χρονο για δευτερο χωρις επιτυχια....sos

mzujp2.png

και ειναι ολη μου η ζωη...

Link to comment
Share on other sites

Κ ΕΓΩ ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΗΝΑ ΘΑ ΤΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ Κ ΜΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!!!!!ΠΟΙΟ ΚΑΤΩ ΕΧΕΙ ΠΟΣΤ ΠΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΚΛΟΜΙΦΑΙΝ Κ ΑΡΚΕΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ...ΜΠΕΣ Κ ΔΕΣ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλη επιτυχια κοριτσια εγω απο τον 1ο κυκλο εμεινα απλα κρατισε για λιγο τω ρα τα ξαναπερνω ειμαι στον 4ο συννεχομενο κυκλο κ περιμενο...... καλα αποτελεσματα να εχετε:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια, να ρωτήσω κάτι? Όλες όσες πήρατε προγεστερόνη είχατε ήδη κάνει σαλπιγγογραφία? Ρωτάω γιατί πριν λίγο καιρό η γιατρός μου είπε να ξεκινήσω θεραπεία με σερπαφάρ. Δεν την ξεκίνησα γιατί είπα να περάσει λίγος καιρός μπας και (3 χρόνια άκαρπων προσπαθειών). Όταν ξαναπήγα να με δει, με ρώτησε αν έχω κάνει σαλπιγγογραφία. Της είπα όχι, και μου είπε ότι τότε δεν έχει νόημα να πάρω τα σερπαφάρ, γιατί αν υπάρχει πρόβλημα στις σάλπιγγες δε θα μου κάνουν τίποτα τα χάπια.

r7Bsp2.png

 

 

 

"Τα πάντα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει".

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια, να ρωτήσω κάτι? Όλες όσες πήρατε προγεστερόνη είχατε ήδη κάνει σαλπιγγογραφία? Ρωτάω γιατί πριν λίγο καιρό η γιατρός μου είπε να ξεκινήσω θεραπεία με σερπαφάρ. Δεν την ξεκίνησα γιατί είπα να περάσει λίγος καιρός μπας και (3 χρόνια άκαρπων προσπαθειών). Όταν ξαναπήγα να με δει, με ρώτησε αν έχω κάνει σαλπιγγογραφία. Της είπα όχι, και μου είπε ότι τότε δεν έχει νόημα να πάρω τα σερπαφάρ, γιατί αν υπάρχει πρόβλημα στις σάλπιγγες δε θα μου κάνουν τίποτα τα χάπια.

Καλημέρα!

Προγεστερόνη δεν έχω πάρει ποτέ (ή μάλλον ακόμα). Για τα σερπαφάρ θα σου πρότεινα να μην τα ξεκινήσεις αν δεν κάνεις σαλπιγγογραφία. Το έχω κάνει αυτό το λάθος και ίσως να ταλαιπωρήθηκα άδικα... Σίγουρα αν υπάρχει πρόβλημα στις σάλπιγγες τα χάπια δεν έχουν κανένα νόημα. Οπως και η σπερματέγχυση.

xp3Xp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

Προγεστερόνη δεν έχω πάρει ποτέ (ή μάλλον ακόμα). Για τα σερπαφάρ θα σου πρότεινα να μην τα ξεκινήσεις αν δεν κάνεις σαλπιγγογραφία. Το έχω κάνει αυτό το λάθος και ίσως να ταλαιπωρήθηκα άδικα... Σίγουρα αν υπάρχει πρόβλημα στις σάλπιγγες τα χάπια δεν έχουν κανένα νόημα. Οπως και η σπερματέγχυση.

Τα σερπαφάρ προγεστερόνη δεν είναι, ή βλακεία λέω?

Ναι, κι εγώ δε θέλω να τα πάρω πριν τη σαλπιγγογραφία για να μαι σίγουρη

r7Bsp2.png

 

 

 

"Τα πάντα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει".

Link to comment
Share on other sites

Τα σερπαφάρ προγεστερόνη δεν είναι, ή βλακεία λέω?

Ναι, κι εγώ δε θέλω να τα πάρω πριν τη σαλπιγγογραφία για να μαι σίγουρη

 

Rinoula, οχι..

Τα σερπαφαρ δεν ειναι προγεστερονη...

Ειναι το ακριβως αντιθετο....

Προγεστερονη μπορεις να παρεις μονο μετα την ωορηξια, αφου εχεις παρει ας πουμε τα σερπαφαρ για να κανεις ωορηξια, ή και αν εχεις κανει ωορηξια απο μονη σου δεν εχει σημασια....Ειναι για να ανεβασεις την προγεστερονη σου, αν εχεις προβλημα, γιατι απο αυτην τρεφεται το εμβρυο μεχρι να εμφυτευτει και να αναλαβει ο πλακουντας..

Η προγεστερονη αναστελει την ωορηξια αν την παρεις πριν..

Τα σερπαφαρ ειναι αυτα που προκαλουν ωορηξια και προφανως επειδη αν εχεις κλειστες σαλπιγγες κανεις δε κανεις ωορηξια, δε θα μπορεσει να προχωρησει σε εγκυμοσυνη, γι αυτο σου ζητηθηκε η σαλπιγγογραφια...Για να μην φορτωθεις αδικως τοσες ορμονες..

 

Φιλικα:P:p

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ Βίλλυ. Με τίποτα δε θέλω να πάρω τσάμπα ορμόνες. Αλλά ποιος κάνει σαλπιγγο? Φοβάμαι πολύ (το έχω ξαναγράψει και σ'άλλο ποστ). Κάποια στιγμή θα κάνω.

Εγώ θυμάμαι ότι η γυναικολόγος μου είχε πει ότι σερπαφάρ θα πάρω για ν'αυξηθεί η προγεστερόνη μου (επειδή η τιμή της την 21η μέρα ήταν 5). Δεν καταλαβαίνω τη διαφορά αυτών που γράφεις, νόμιζα ότι είναι το ίδιο.

r7Bsp2.png

 

 

 

"Τα πάντα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει".

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ Βίλλυ. Με τίποτα δε θέλω να πάρω τσάμπα ορμόνες. Αλλά ποιος κάνει σαλπιγγο? Φοβάμαι πολύ (το έχω ξαναγράψει και σ'άλλο ποστ). Κάποια στιγμή θα κάνω.

Εγώ θυμάμαι ότι η γυναικολόγος μου είχε πει ότι σερπαφάρ θα πάρω για ν'αυξηθεί η προγεστερόνη μου (επειδή η τιμή της την 21η μέρα ήταν 5). Δεν καταλαβαίνω τη διαφορά αυτών που γράφεις, νόμιζα ότι είναι το ίδιο.

 

Γεια σου και παλι...

Σε καμια περιπτωση. Το σερπαφαρ δεν ειναι προγεστερονη..

Προγεστερονη ειναι τα ντουφαστον και τα Ουτροτζεσταν....

Τωρα, επειδη δε γνωριζω βεβαια την περιπτωση σου, προφανως με τοσο χαμηλη τιμη προγεστερονης, δεν εκανες ωορηξια ή ισως να εκανες αλλα να ηταν κακης ποιοτητας....

Παιρνοντας τα σερπαφαρ υποτιθεται οτι θα κανεις ωορηξια και καλης ποιοτητας, αυτος ειναι ο στοχος των χαπιων...

Το σερπαφαρ δινει την ωθηση στις ωοθηκες να αρχισουν να παραγουν τις ορμονες που χρειαζονται για να γινει ωορηξια και στη συνεχεια, εφοσον υπαρχει επαφη, να γινει και συλληψη...Μεσα σε αυτες τις ορμονες ειναι και η προγεστερονη...Μια καλη ωορηξια θα σου δωσει και καλη τιμη προγεστερονης....

Αν ομως εχεις προβλημα προγεστερονης, κανεις δηλαδη ωορηξια αλλα ο οργανισμος σου δεν παραγει αρκετη, τοτε παιρνεις συμπληρωματα προγεστερονης...

Οποτε, ναι, τα σερπαφαρ μπορει να σε βοηθησουν να ανεβασεις την προγεστερονη σου γιατι θα σου εξασφαλισουν τις περισσοτερες φορες, την ωορηξια, η οποια θα σου ανεβασει και την προγεστερονη...Δεν ειναι ομως προγεστερονη το σερπαφαρ....

Ελπιζω να μη σε μπερδεψα Rinoula μου....

Φιλακια και καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου!!

:-P:razz::-P

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου και παλι...

Σε καμια περιπτωση. Το σερπαφαρ δεν ειναι προγεστερονη..

Προγεστερονη ειναι τα ντουφαστον και τα Ουτροτζεσταν....

Τωρα, επειδη δε γνωριζω βεβαια την περιπτωση σου, προφανως με τοσο χαμηλη τιμη προγεστερονης, δεν εκανες ωορηξια ή ισως να εκανες αλλα να ηταν κακης ποιοτητας....

Παιρνοντας τα σερπαφαρ υποτιθεται οτι θα κανεις ωορηξια και καλης ποιοτητας, αυτος ειναι ο στοχος των χαπιων...

Το σερπαφαρ δινει την ωθηση στις ωοθηκες να αρχισουν να παραγουν τις ορμονες που χρειαζονται για να γινει ωορηξια και στη συνεχεια, εφοσον υπαρχει επαφη, να γινει και συλληψη...Μεσα σε αυτες τις ορμονες ειναι και η προγεστερονη...Μια καλη ωορηξια θα σου δωσει και καλη τιμη προγεστερονης....

Αν ομως εχεις προβλημα προγεστερονης, κανεις δηλαδη ωορηξια αλλα ο οργανισμος σου δεν παραγει αρκετη, τοτε παιρνεις συμπληρωματα προγεστερονης...

Οποτε, ναι, τα σερπαφαρ μπορει να σε βοηθησουν να ανεβασεις την προγεστερονη σου γιατι θα σου εξασφαλισουν τις περισσοτερες φορες, την ωορηξια, η οποια θα σου ανεβασει και την προγεστερονη...Δεν ειναι ομως προγεστερονη το σερπαφαρ....

Ελπιζω να μη σε μπερδεψα Rinoula μου....

Φιλακια και καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου!!

:-P:razz::-P

πιστεύω ότι τώρα το κατάλαβα. Thanks!!! :)

r7Bsp2.png

 

 

 

"Τα πάντα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ρινουλα να κανεις τιν σαλπιγγογραφια εγω σημερα τιν εκανα κδεν πονεσα σχεδον καθολου αφου μετα τιν εξεταση να φανταστεις πηγα σουπερ μαρκετ ψωνισα ηπια καφε με τιν φιλη μου μαγειρεψα....δεν ποναει κ κραταει 15 με 20 λεπτα.κ γω φοβομουν να τιν κανω αλλα τιν εκανα γιατι θελω να ξεκινησω κλομιφαιν κ γιατι θελω πολυ ενα παιδι....καλη επιτυχια σε ολεσ μας κοριτσια!!!!!!θα περιμενω νεα σας!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημεραα ειμαι 19 χρονων ειχα κανει μια εκτρωση στα 15 την οποια και μετανιωνω μεχρι σημερα στα 17 ξανακαναμε προσπαθειες με τον συντροφο μου εμεινα εγκυος αλλα ειχα παλινδρομη κυηση και απεβαλλα στην 10η εβδομαδα μετα απο 3-4 μηνες ξανακαναμε προσπαθειες αλλα εκτοτε χωρις αποτελεσμα εχουμε κανει εξετασεις ειναι ολα φυσιολογικα....και επειδη ειμαι και μικρη ηλικιακα δεν με παιρνουν και πολυ στα σοβαρα... :( :( αα επισης ειχα ουρεοπλασμα αλλα εχω παρει χιλιες δυο αγωγες απο τοτε....υπαρχει περιπτωση να μην εχει φυγει εντελως το μικροβιο και να προκαλει υπογονιμοτητα? μηπως να δοκιμασω αυτα τα χαπια clomiphene??αν μπορει να βοηθησει καποιος χιλια ευχαριστωω....και συγνωμη που σας ζαλισα !

Link to comment
Share on other sites

καλημεραα ειμαι 19 χρονων ειχα κανει μια εκτρωση στα 15 την οποια και μετανιωνω μεχρι σημερα στα 17 ξανακαναμε προσπαθειες με τον συντροφο μου εμεινα εγκυος αλλα ειχα παλινδρομη κυηση και απεβαλλα στην 10η εβδομαδα μετα απο 3-4 μηνες ξανακαναμε προσπαθειες αλλα εκτοτε χωρις αποτελεσμα εχουμε κανει εξετασεις ειναι ολα φυσιολογικα....και επειδη ειμαι και μικρη ηλικιακα δεν με παιρνουν και πολυ στα σοβαρα... :( :( αα επισης ειχα ουρεοπλασμα αλλα εχω παρει χιλιες δυο αγωγες απο τοτε....υπαρχει περιπτωση να μην εχει φυγει εντελως το μικροβιο και να προκαλει υπογονιμοτητα? μηπως να δοκιμασω αυτα τα χαπια clomiphene??αν μπορει να βοηθησει καποιος χιλια ευχαριστωω....και συγνωμη που σας ζαλισα !

 

Τα χαπια αυτα μας τα γραφει ο γιατρος μας και μονο αν το κρινει απαραιτητο αν δεις σε αλλη σελιδα υπαρχουμε εμεις που τα παιρνουμε αλλα και επειδη η ηλικια μας μας το επιτρεπει και μετα απο παρακολουθηση γιατρου και φυσικα μετα απο χρονο που προσπαθουμε με φυσικο τροπο εξαλλου η δοσολογια δεν ειναι η ιδια για ολους τους οργανισμους και γι'αυτο παμε στους γιατρους μας για να μας συμβουλεψουν.Μην αγχωνεσαι και ολα θα γινουν στην ωρα τους!!!

mzujp2.png

και ειναι ολη μου η ζωη...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να σας ρωτισω κατι????????? Εγω περνω τα serrpafar 5 μηνες τωρα και εχω βαλει γυρω στα 10 κιλα...εχετε παρατηρησει αυξηση βαρους με τα χαπια?? Εγω αυτο το μηνα πηρα 3 χαπια απο την 2 ως την 7 μερα και περιμενω στισ 24 να δω αν πετυχε...

Link to comment
Share on other sites

angelvoice ναι αυτα του ειδους τα χαπια κανουν κατακρατηση και βαζεις 2-3 κιλακια, τα 10 βεβαια μου φαινονται υπερβολικα...εχεις παρει τοσο βαρος μονο απο τα χαπια?ή αλλαξες και κατι αλλο στις διατροφικες σου συνηθειες..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το θεμα..οτι ξεκινησα να κανω διατροφη επειδη την εχω ξαναπατησει ετσι την πρωτη φορα αλλα τζιφος...ελπιζω τουλαχιστον να μην παει και αυτοσ ο μηνας ετσι γιατι μπουχτισα με τα χαπια ...δεν αντεχω αλλο ..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

βρε κοριτσια.... να σας ρωτισω κατι??? ολες μιλατε μονο για τα clomiphene κ καμια δεν αναφερει τιποτα για τις ενεσεις pregnyl, αν υπαρχει καποια που τις εχει κανει, ας μου απαντιση!!

Link to comment
Share on other sites

Τα χαπια αυτα μας τα γραφει ο γιατρος μας και μονο αν το κρινει απαραιτητο αν δεις σε αλλη σελιδα υπαρχουμε εμεις που τα παιρνουμε αλλα και επειδη η ηλικια μας μας το επιτρεπει και μετα απο παρακολουθηση γιατρου και φυσικα μετα απο χρονο που προσπαθουμε με φυσικο τροπο εξαλλου η δοσολογια δεν ειναι η ιδια για ολους τους οργανισμους και γι'αυτο παμε στους γιατρους μας για να μας συμβουλεψουν.Μην αγχωνεσαι και ολα θα γινουν στην ωρα τους!!!

γεια σου astage.. μιας που εισαι η μονη που εισαι μεσα!! μηπως ξες να μου απαντισεις εσυ στιν παραπανω ερωτιση μου????

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...