Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

clomiphene / κλομιφαίνη


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 569
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εντίτα κορίτσι μου μην πάρεις αυτά τα χάπια χωρίς συνταγή γιατρού. Σε περίπτωση που ακολουθήσεις αυτή την αγωγή χρειάζεσαι συχνή

υπερηχογραφική παρακολούθηση από το γυναικολόγο σου.

Φιλικά..

age.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, τα κλομιφεν θελουν συνταγη γιατρου?

δεν νομιζω να μπορεις να τα παρεις χωρις συνταγη γιατρου , απο οτι διαβασα εχουν αρκετες παρενεργειες και περα απο αυτο θελει και παρακολουθηση απο τον γιατρο ταυτοχρονα οπως ειπε και η αργυρω,

και τωρα που μιλαμε για παρενεργειες εσεις κοριτσια που τα πηρατε ειχατε καμια?πειτε μου γιατι οταν διαβασα τις αντενδειξεις στο κουτι επαθα ενα σοκ...:|ευχαριστω!!!!!:-D

ticker.php?pic=xv3yzugzjjgai786

 

 

καλυτερα να αναψεις ενα κερι παρα να καταριεσαι το σκοταδι

Link to comment
Share on other sites

Ermina ειχα διαβασει πως ενω ειναι καλα στην παραγωγη ωοθυλακιων δεν βοηθανε το ενδομητριο να παχυνει....ο γιατρος μου με το που ειδε λεπτο ενδομητριο μου ειπε πως δεν ανταποκριθηκε ο οργανισμος μου κ δεν μου τα ξαναεδωσε....

...απο παρενεργειες τιποτα το αξιοσημειωτο......

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Διαφημίσεις

Καλημερα!!!Εκανα θεραπεια με τα κλομιφεν για 5 μηνες οπου και εμεινα εγκυος!!

Επερνα 1 το πρωι και 1 το βραδυ,απο την 3η μερα του κυκλου εως την 7η!!

Πολυ βασικο ομως ειναι να σου πει ο γιατρος σου την ακριβη δοσολογια,γιατι μια γνωστη μου παραδειγμα παιρνει 3 χαπια την ημερα,λογω των πολυ χαμηπων τιμων που εδινε η προγεστερονη!!

Πριν κανεις οτιδηποτε ρωτα τον γιατρο σου!!

Εχεις κανει εξεταση προγεστερονης(την 21η μερα) και αν ναι τι τιμη σου εβγαλε???

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια μου κανει εντυπωση πως, μονο απο τον υπερηχο διεγνωσε και σου ειπε να κανεις την θεραπεια!!!

Τυχαινει μια με δυο φορες μεσα σε μια χρονια π.χ. μια γυναικα να μην κανει ωορηξια καθολου....και θεωρειτε φυσιολογικο!!

Για να σιγουρευτει μια κατασταση ομως,οτι οντως υπαρχει προβλημα ωορηξιας πρεπει να κανες αιματολογικη εξεταση και αυτο θα επρεπε να στο εχει πει πριν μπεις στην διαδικασια με τα χαπακια!!!!

Καλο θα ηταν να ρωτησεις καποιον γιατρο για να σε κατατοπισει πιο σωστα!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!!!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΑ ΚΛΟΜΙΦΑΙΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ?ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ?ΤΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ?ΣΕ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΤΕ?ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ Κ ΝΑ ΤΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΓΙΑ 10 ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΕΝΑ Κ ΝΑ ΠΗΓΕΝΩ Κ ΓΙΑ ΥΠΕΡΗΧΟ.ΕΣΕΙΣ ΠΩΣ ΤΑ ΠΑΙΡΝΑΤΕ?Κ ΣΕ ΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΤΑ ΞΕΚΙΝΟΥΣΑΤΕ?Ο ΥΠΕΡΗΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ?ΜΕ ΤΕΣΤ ΟΩΡΗΞΙΑΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ Κ ΣΟΡΥ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ!!!!!!ΦΙΛΑΚΙΑ!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω στην προηγουμενη εγκυμοσυνη μου επαιρνα 2 clomiphene καθε μερα απο την 2η ως και την 7η. Γινοταν εξεταση με υπερηχο γυρω στη 10η μερα πρωτη φορα και μετα στην 14η η οταν ο γιατρος εκρινε οτι το ωαριο ειχε καλο μεγεθος γινοταν η Pregnyl ενεση για σπασιμο ωαριου. Αυτο εγινε 3 φορες και την 4η (και χωρις Pregnyl) εμεινα εγκυος. Εγω εκανα παραλληλα και τεστ ωορρηξιας στους δυο τελευταιους κυκλους. Δεν ειχα καμια παρενεργεια.

Αυτη τη φορα ομως σε ενα κυκλο και σε συνδυασμο με cyclacur ειχα καουρες και ταχυκαρδιες. Το ωαριο μεγαλωσε τελικα την 18η μερα και τοτε εκανα την Pregnyl. Αυτη τη φορα δεν εμεινα εγκυος και δεν θελω να ξαναπαρω φαρμακα. Θα δοκιμασω παλι τεστ ωορρηξιας.

Παντως να ξερεις οτι ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος ακομα και ο ιδιος σε διαφορετικες χρονικες στιγμες.

Σου ευχομαι καλη επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έκανα μόνο ένα κύκλο πέρυσι τον Μάρτιο.

Πήρα 5 χάπια από την 5 ως τη 10 μέρα του κύκλου μου. Έκανα υπέρηχο την 11η και βρήκαν ότι είχα δύο ωάρια μεγέθους 23-25χιλ. Μου έκαναν Pregnyl την επόμενη και μου είπαν να έρθω σε επαφή μετά από 36 ώρες.

Δεν έγινε τίποτα.

Το μόνο που έγινε ήταν ότι είχα πρησμένο στήθος για τους επόμενους 6 μήνες και δεν μπορούσα να κοιμηθώ ούτε μπρούμυτα από τον πόνο. Δεν έχω ξαναπάρει έκτοτε και ούτε πρόκειται.

Link to comment
Share on other sites

εγω εδω κ 2 χρονια παιρνω κλομιφαινη λογω πολυκυστικων.. δεν ειχα καμια παρενεργεια εκτος απο μικρο πριξιμο τις ημερες που τα επαιρνα. απο τη 2η μεχρι την 7η μερα του κυκλου απο 2 χαπακια. βεβαια μετα απο καποιο διαστημα σταματησαν να μου προκαλουν ωωρρηξια και πηρα διπλασια δοση. 4 χαπακια την ημερα και εμεινα εγγυοσ με σπερματεγχυση

 

dinami θεωρω πως στην περιπτωση σου τζαμπα εκανες την ενεση γτ συνηθωσ τα ωαρια σπανε 20-23 χιλ αρα τα δικα σου ηταν στο τσακ και μαλλον την επομενη που εκανες την ενεση δεν εκανε χρηση γτ ησουν ηδη σε ωωρρηξια. βεβαια το γεγονος οτι απο την 11η μερα ειχες τοσο μεγαλα ωαρρια μου φαινεται πολυ περιεργο.. ποσες μερεσ ειναι ο κυκλοσ σου 25?? και υποθετω οτι με την κλομιφαινη εγινε υπερδιεγερση των ωωθηκων γιαυτο και το πολυμηνο πρηξημο...

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξαναγράψει και αλλού...

Εγώ έπαιρνα serpafar (είναι τα ίδια με τα clomiphaine) από τη 2η εως την 10η νομίζω μέρα. Δύο χάπια τη μέρα, ένα πρωι ένα βραδυ. Στο δεύτερο μήνα έμεινα έγκυος στην κόρη μου. Ενέσεις δεν έκανα. Ούτε παρενέργειες είχα. Απλά πήγαινα τη 12η μέρα στο γιατρό και με τον υπέρηχο προσδιόριζε πόσο ήταν το ωάριο και ποιες μέρες μπορούσα να έρθω σε επαφή. Εγώ τα πήρα γιατί δεν είχα σταθερό κύκλο. Καλή επιτυχία στις υποψήφιες μανούλες!

Link to comment
Share on other sites

εγω εδω κ 2 χρονια παιρνω κλομιφαινη λογω πολυκυστικων.. δεν ειχα καμια παρενεργεια εκτος απο μικρο πριξιμο τις ημερες που τα επαιρνα. απο τη 2η μεχρι την 7η μερα του κυκλου απο 2 χαπακια. βεβαια μετα απο καποιο διαστημα σταματησαν να μου προκαλουν ωωρρηξια και πηρα διπλασια δοση. 4 χαπακια την ημερα και εμεινα εγγυοσ με σπερματεγχυση

 

dinami θεωρω πως στην περιπτωση σου τζαμπα εκανες την ενεση γτ συνηθωσ τα ωαρια σπανε 20-23 χιλ αρα τα δικα σου ηταν στο τσακ και μαλλον την επομενη που εκανες την ενεση δεν εκανε χρηση γτ ησουν ηδη σε ωωρρηξια. βεβαια το γεγονος οτι απο την 11η μερα ειχες τοσο μεγαλα ωαρρια μου φαινεται πολυ περιεργο.. ποσες μερεσ ειναι ο κυκλοσ σου 25?? και υποθετω οτι με την κλομιφαινη εγινε υπερδιεγερση των ωωθηκων γιαυτο και το πολυμηνο πρηξημο...

 

Κι εγώ αυτό κατάλαβα, και όταν μου είπαν στον υπέρηχο που έκανα (ήταν Σάββατο και πήγα σε ιδιωτικό εργαστήριο) ότι είναι τόσο μεγάλα, πήρα το γιατρό μου και τον ρώτησα "τι κάνουμε" και μου είπε να περιμένω, δεν με άφησε καν να έρθουμε σε επαφή την επόμενη μέρα αλλά τη μεθεπόμενη(!) μετά την pregnyl που θα έκανε την ωορρηξία και καλά. Εγώ πάντως πιστεύω ότι την έχασα κάπου εκεί. Ωορρηξία κάνω σταθερά εδώ και 2 χρόνια 10η με 11η μέρα, εξακριβωμένα με τεστ αλλά και με πόνο έντονο, το καταλαβαίνω πια πολύ καλά. Ο κύκλος μου είναι περίπου 27 μέρες, αλλά κάνω πάντα νωρίς ωορρηξία δεν ξέρω γιατί. Πάντως εμένα "με χαλάνε" οι ορμόνες και αποφάσισα να μην ξαναπάρω. Όλα αυτά βέβαια περυσι το Μάρτιο και ακόμα δεν έχω μείνει έγκυος το σημειώνω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλή χρονιά!

Πήρα κι εγώ σερπαφάρ λόγω άστατου κύκλου και έμεινα έγκυος με την πρώτη. Δεν έκανα κάποια ένεση, ούτε υπερήχους αλλά αυτό είναι θέμα γιατρού πιστεύω και ανάλογα με την περίπτωση. Εύχομαι το 2011 να φέρει το πολυπόθητο σποράκι σε όσες κοπέλες το επιθυμούν!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια και απο εμενα πηρα και εγω ΚΛΟΜΙΦΑΙΝ το πρωτο μηνα εμεινα αμεσος χωρις ενεση αλλα απεβαλα σταματισα για 2 μηνες και τωρα ξανα τι τριτη θα παω να δω αν εχουμε κανενα αυγουλακι και αυτο το μηνα θα κανω και την ενεσουλα. εμενα τα μονα που μ προκαλεσαι ειναι νευρα σπυρακια κ πονουσ χαμιλα στη κοιλια που ποτε δεν ειχα.ειχα και ενα προβλημα στα δοντια μ αλλα κανεισ δε μου ειπε σιγουρα οτι ηταν απο τα χαπια (φοραω και σιδερακια και μου ειπαν οτι πιθανον ειναι κ απο τα δυο αλλα τιποτα σιγουρο)ελπιζω το 2011 να ειναι το τυχαιρο μας και να μας φερει αυτο που επιθυμουμε!!!!!!!:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΛΥΠΑΜΑΙ ΓΙΑ ΤΙΝ ΑΠΟΒΟΛΗ...ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΑΥΤΙΝ ΤΙΝ ΦΟΡΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!!!!ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ?ΕΓΩ 9 ΜΗΝΕΣ.ΤΙΝ ΕΝΕΣΗ ΤΙΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ Η ΑΝ ΔΕΝ ΣΠΑΕΙ ΤΟ ΑΥΓΟΥΛΑΚΙ?ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!!!ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΛΥΠΑΜΑΙ ΓΙΑ ΤΙΝ ΑΠΟΒΟΛΗ...ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΑΥΤΙΝ ΤΙΝ ΦΟΡΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!!!!ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ?ΕΓΩ 9 ΜΗΝΕΣ.ΤΙΝ ΕΝΕΣΗ ΤΙΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ Η ΑΝ ΔΕΝ ΣΠΑΕΙ ΤΟ ΑΥΓΟΥΛΑΚΙ?ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!!!ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!!!

 

Την ένεση την κάνεις αναλόγως τι θα σου πεί ο γιατρός σου...συνήθως την κάνεις αν φοβάσαι ότι δε θα σπάσει το αβγουλάκι και θα γίνει κυστικό.

Ο γιατρός σου που έχει το ιστορικό σου και σε παρακολουθεί θα κρίνει αν πρέπει και πότε να την κάνεις....:roll:.Όχι απο μόνη σου....αυθαίρετα!!!

 

H4rkp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πολύ καλή χρονιά να έχουμε!

 

Εν συντομία το δικό μου ιστορικό έχει ως εξής:

Εχω 3 φυσιολογικές συλλήψεις, εκ των οποίων η μία οδήγησε σε αποβολή στον 1.1/2 μήνα, η δεύτερη σε διακοπή στην 17η εβδομάδα χρωμοσομικών προβλημάτων και η τρίτη στη γέννηση του παιδιού μου που είναι σήμερα 3 ετών.

Και οι 3 συλλήψεις ήρθαν πολύ γρήγορα, χωρίς άγχος.

Εδώ και 2 χρόνια προσπαθούμε για το 2ο παιδάκι, που όμως δεν έρχεται.

Οι ορμονικές μου εξετάσεις είναι καλές, τα σπερμοδιαγράμματα καλά.

Εκανα την πρώτη σαλπιγγογραφία τον Ιούνιο κατά την οποία δεν πέρασε το σκιαγραφικό υλικό από καμία σάλπιγγα. Αυτό σημαίνει είχε πεί ο γιατρός ή ότι έχουν φράξει και οι δύο ή ότι ήμουν πολύ αγχωμένη. Κάνω και δεύτερη σαλπιγγογραφία έναν μήνα μετά, τον Ιούλιο, και τα αποτελέσματα είναι :Η δεξιά σάλπιγγα σκιαγραφείται και είναι λειτουργικότατη, όμως η αριστερή σάλπιγγα δεν σκιαγραφείται. Από ότι είπε ο ακτινολόγος η δεξιά δεν έχει κανένα πρόβλημα, η αριστερή όμως έχει.

Τρεις συλλήψεις όμως υπήρξαν. Και έκτοτε τίποτα.

 

Οπότε αυτόν τον μήνα με ΤΕΡ:14/12 για πρώτη φορά είπα να δοκιμάσω με χάπια.

Ετσι πήρα κλομιφαίνη από 3η ώς 5η ημέρα και την 11η ημέρα στον υπέρηχο είδαμε 2 ωοθηλάκια στην δεξιά ωοθήκη και 3 στην αριστερή.

Την 9η ημέρα μέτρησα LH 9,4 και οιστραδιόλη 318.

Την 14η ημέρα στον υπέρηχο είδαμε από δεξιά ένα καλό αυγουλάκι στα 2.0 και αριστερά δύο, το ένα 2,6 και το άλλο δε θυμάμαι.

Γιατρός είπε ότι είναι έτοιμα να σπάσουν. Το ενδομήτριο καλό.

Την 15η ημέρα έντονη γραμμή στα τεστ ωορρηξίας και την 17η ημέρα στον υπέρηχο είχαν σπάσει όλα.

Πρεγνυλ ο γιατρός μου αποφάσισε να μην κάνω.

Πλέον αναμένω.

 

Λέτε να έχω καμιά τύχη;;

(σόρρυ για το μακροσκελές μήνυμα μου)

Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσια εμενα τα κλομιφαιν μου φερνανε πολυ νευρικοτητα!!!Και το βραδυ εξαψεις και με το ζορι κοιμομουν!!!Επαιρνα 2 χαπια την ημερα πρωι βραδυ.την μερα ημουν μια χαρα.Το βραδυ με πιανανε ολα!!!Ειπα την γιατρο μου αν γινετε να παιρνω ενα χαπι μονο αλλα μου ειπε οτι δεν γινετε αυτο,ενω διαβαζω οτι καποιες εχουν παρει ενα μονο χαπι την μερα!

Μου ειπε απλα οτι θα αλλαξουμε θεραπεια.

Καμια με παρομοια εμπειρια με μενα?

Και μετα τι θεραπεια εκανε?

LFJcp3.png

 

dNjSp3.png

Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσια εμενα τα κλομιφαιν μου φερνανε πολυ νευρικοτητα!!!Και το βραδυ εξαψεις και με το ζορι κοιμομουν!!!Επαιρνα 2 χαπια την ημερα πρωι βραδυ.την μερα ημουν μια χαρα.Το βραδυ με πιανανε ολα!!!Ειπα την γιατρο μου αν γινετε να παιρνω ενα χαπι μονο αλλα μου ειπε οτι δεν γινετε αυτο,ενω διαβαζω οτι καποιες εχουν παρει ενα μονο χαπι την μερα!

Μου ειπε απλα οτι θα αλλαξουμε θεραπεια.

Καμια με παρομοια εμπειρια με μενα?

Και μετα τι θεραπεια εκανε?

 

Λενακι....(τι μου θυμισες....ωχ..) κι εγω θεραπεια με κλομιφεν εκανα και ειχα τρελες εξαψεις!!!!!!!Σε βαθμο που γινομουν παπακι στον ιδρωτα(και ηταν χειμωνας) και σε ενα λεπτο παγωνα!!!!!:?Επισης ειχα πρηστει και λιγακι.....

Παντως δεν αλλαξα θεραπεια....αν και με το ζορι αντεχα.....την παλεψα!!!

Στον 5ο μηνα θεραπειας εμεινα εγκυος στην νεραιδουλα μου!!!

Εαν δεν υπαρχουν αλλες σοβαρες παρενεργειες θα σου ελεγα να κανεις λιγακι ακομα υπομονη!!!!;)

Καλα αποτελεσματα ευχομαι και σε ολα τα κοριτσια που το παλευουν ακομη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατια μου να χαιρεσαι την νεραιδουλα σου καταρχας!!!:D

Δεν ξερω αν θα τα ξανα παρω....

Δεν θελω παντως!!!

Θα δω τι θα μου πει και η γιατρος μου..

Και ευτυχως υπαρχουν και αλλες θεραπειες!

Καποια θα μου ταιριαξει που θα παει....

Ευχαριστω για την απαντηση καλη μου!!!

Μακαρι με τον εναν 'η τον αλλο τροπο να τα καταφερω και γω!!!!

LFJcp3.png

 

dNjSp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...