Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

clomiphene / κλομιφαίνη


Recommended Posts

Κορίτσια καλισπέρα!!Πήγα στον γυναικολόγο και αφου του εξήγησα το οτι θέλω να κάνω μωρουλίνι, αλλα λόγω της απόστασης δεν θα έχω λογικά πολλές ευκαιρίες για επαφές μου πρότεινε να πάρω τα clomiphene και να παω για υπέρηχο!Απ΄τη μια θεωρώ οτι θα είναι καλό να τα πάρω για να δούμε πόσο καλά δουλεύει το σύστημα μου αλλά από την άλλη δε γνωρίζω τίποτα για τυχον παρενέργειες!Θα ήθελα να μου πείτε καμία εμπειρία σας και τιν άποψη σας!!! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 569
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα gema! Εγώ έχω χρησιμοποιήσει για δύο μήνες τα serpafar που είναι ίδια με τα clomiphene. Δεν είχα καμία παρενέργεια, αντίθετα το δεύτερο μήνα έμεινα έγκυος. Ο λόγος που μου τα είχε δώσει όμως ήταν ότι δεν είχα σταθερό κύκλο. Δεν ξέρω για πιο λόγο τα συνιστά ο γιατρός σου σε σένα. Επίσης να σου πω ότι προσπαθούσαμε σχεδόν 9 μήνες για μωρό και μέτα τα πήρα σε συνδυασμό με σπερμοδιάγραμμα (άσχετα αν δεν προλάβαμε ποτέ να το κάνουμε γιατί έμεινα έγκυος).

Μην ξεχνάς όμως ότι είναι φάρμακα και δε θα πρέπει να τα πάρεις αν δεν σου εξηγήσει ο γιατρός ακριβώς για ποιο λόγο στα προτείνει.

Ελπίζω να σε βοήθησα...καλή επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις τις ορμόνες υπό την παρακολούθηση του γιατρού σου δεν θα πάθεις τίποτα. Απλά αν διαβάσεις στο internet σχετικά θα δεις ότι αυξάνει την πιθανότητα δίδυμων εγκυμοσύνων. Συζήτησε το με τον γιατρό σου και αποφάσισε!

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε με τα chlomiphene δεν είναι και τόσο αθώα.

Δες κι εδω μια προηγουμενη συζήτηση (αν ψάξεις στο φόρουμ θα βρεις και ποοοολλές άλλες):

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=11759

Εγώ τα πήρα για δυο μήνες, μιας και έχω πολυκυστικές ωοθήκες. Δεν μου προξενησαν κάτι κακό μέν, αλλά δε βοήθησαν και στο να μείνω έγκυος. Η εγκυμοσύνη προέκυψε μετά, αφού τα είχα σταματήσει!

Το βασικό είναι, και να το έχεις πάντα στο μυαλό σου, ότι δεν είναι και τόσο αθώα αυτά τα χάπια και πρέπει να τα παίρνεις υπό στενή ιατρική παρακολούθηση!

Ό,τι και να αποφασίσεις, σου εύχομαι τα καλύτερα!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Euxaristw polu gia tis apantiseis sas!Exw kanoniko kuklo kai o giatros mou ta proteine giati me ton antra mou tha brethw ta xristougenna kai meta to pasxa i to kalokairi opote mou ta proteine logika gia auximenes pithanotites sullipsis!!Mou eipe na paw kai gia uperixo fusika oxi apo moni mou!!Genika den poludinei farmaka kai einai uper tou fusiologikou toketou den ta moirazei ta xapia gi auto kai ton empisteuomai!!! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, έγω έκανα 6 μήνες θεραπεία με clomiphene και δεν τα κατάφερα! Ίσως άλλες κοπέλες να τα έχουν καταφέρει!

Σου εύχομαι καλή επιτυχία!

iWgPp3.png

Link to comment
Share on other sites

maraki εγω τα πηρα 1 μηνα , εκανα 2 αυγουλακια αλλα το ενδομητριο ηταν λεπτο....δεν ανταποκριθηκε ο οργανισμος μου ειπε ο γιατρος... :?

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα η γιατρος μου μου χε πει πριν τη παλινδρομη να παρω κανα μηνα clomiphen αλλα τελικα δεν τα πηρα, οποτε θα ειναι πολυ ενδιαφερον το θεμα που ανοιξες marakiii!!!!!!!!!!!!!!

 

nikijo κοπελα μου διαβασα τι σου ηρθε νωριτερα.... λυπαμαι πολυ..... ελπιζω συντομα να χεις ευχαριστα! σε θυμαμαι γιατι περιμεναμε μαζι την "βλαμμενη" που δε χανει το ρημαδι το ραντεβου της...... (αν και εγω ακομα την περιμενω, αλλα θα ρθει.......)

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γεια σας!ειμαι η demi καινουρια στη παρεα σας,διαβαζω καιρο τις ιστοριες σας κ τελικα θα χρειστω τις συμβουλες σας:).μηπως γνωριζετε κατι για το clomiphene κανει δουλεια? εχει παρενεργειες? μου το προτεινε ο γιατρος ,εχω προγεστερονη 12,78.ο αντρας μου εχει ασθενες σπερμα.εχω την εντυπωση οτι βοηθα μονο οτον υπαρχει προβλημα απο τη γυναικα κ οχι απο τον αντρα,αν ξερετε ας με βοηθεισετε....ευχομαι σε ολους οτι επυθυμειτε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

demi2....ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΤΟ CLOMIPHEN ΕΙΝΑΙ ΧΑΠΙ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑΠΛΗ ΩΟΡΡΗΞΙΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΔΩΣΕ ΚΙ'ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΜΟΥ ΓΙΑ 5 ΜΕΡΕΣ ...ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΟΛΥΚΙΣΤΙΚΕΣ ΩΟΘΙΚΕΣ ΜΕ ΑΣΤΑΤΟ ΚΥΚΛΟ...ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΤΟ CLOMIPHEN gia 2 3 ΜΗΝΕΣ....ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΙΕΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΚΟΜΑ ΤΗΠΟΤΑ ΕΞΑΛΟΥ ΚΑΘΕ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΑΝΤΙΔΡΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ

459830qyqjkq81to.gif

Link to comment
Share on other sites

demi γεια σου

τα κλομιφεν τα δινουν πολλες φορες οι γυναικολογοι οταν ο αντρας εχει μετριο σπερμα γτ με αυτα θα κανεις εσυ πιο πολλα και πιο καλα ωαρια ωστε να υπαρχουν και μεγαλυτερες πιθανοτητες να μεινεις εγκυος

εγω καποια στιγμη που τα ειχα παρει δεν ειχα παρενεργειες

αλλα γενικα εχουν αρκετες

τωρα ειναι θεμα οργανισμου το τι παρενεργειες μπορει να σου κανει ενα φαρμακο

Link to comment
Share on other sites

marser k antzi35 γεια σας,ευχαριστω που μου απαντησατε,σημερα θα παω κ σε μια αλλη γυναικολογο για 2η γνωμη,ο δικος μου γυν.πολυ λιγομιλητος δεν μπορω ετσι,θα σας πω τα νεα μου το βραδακι,για τη προγεστερονη τι ξερετε ποια ειναι η φυσιολογικη τη τιμη?

Link to comment
Share on other sites

marser k antzi35 γεια σας,ευχαριστω που μου απαντησατε,σημερα θα παω κ σε μια αλλη γυναικολογο για 2η γνωμη,ο δικος μου γυν.πολυ λιγομιλητος δεν μπορω ετσι,θα σας πω τα νεα μου το βραδακι,για τη προγεστερονη τι ξερετε ποια ειναι η φυσιολογικη τη τιμη?

 

 

ποιά μέρα του κύκλου σου έκανες την εξέταση?

για κύκλο 28-30 ημέρες την κάνουμε 21-22 ημέρα, γενικά μία εβδομάδα πριν απο την αναμενόμενη περίοδο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

antzi35 k RAVIVI74 καλημερα σας..καλημερα κ σε ολους τους αλλους....ο κυκλος μου ειναι λιγο αστατος κυμαινεται απο 28 καποιες φορες εως 33 μερες,ο γιαρος μου ειπε να κανω τη προγεστερονη 21 ημερα.χτες που πηγα σε αλλη γυναικολογο μου ειπε οτι τη προγεστερονη μου τη βρισκει τελεια μου ζητησε κ αλλεσ ορμονικες π.χFSH E2 PROLACTINI κτλ τις οποιες ο προηγουμενος ουτε τις ειχε αναφερει ,απλα αμμεσως ειχε ζητησει να ξεκινησω θεραπεια με clomiphene,που ευτυχωσ δεν την εκανα γιατι στον υπερυχο που μου εκανε η δευτερη γυναικολογος μου βρηκε μικροκυστικες ωοθυκες κανενας μεχρι τωρα δεν μου ειχε πει κατι τετοιο.....ξερει καποια σας κατι?????

Link to comment
Share on other sites

demi2...θα σου πω την δική μου περίπτωση... οπως σου είχα αναφέρει και πιο πάνω εχω πολυκιστικές με άστατο κύκλο οταν λέμε άστατο μιλάμε για περίοδο οτι να ναι μέχρι και 3 μήνες χωρις περίοδο εφτασα....τους τελευταίους 6 μήνες την 32η μέρα του κύκλου πέρνω primolut για να μου ερθει ας πουμε σε λογικα πλαίσια...δεν εχω σύνδρομο πολυκιστικών και οι κύστες μου ειναι σε κανονικά μεγεθη δεν ειναι για επέμβαση και όλες οι εξετάσεις μου ειναι πολυ καλές...εμένα το clomiphen μου το εδωσε να το παρω την 2η μέρα του επόμενου κύκλου μου μεχρι την 6η...εσενα δλδ οταν λες σου εδωσε να κανεις θεραπεία για πόσο διάστημα??? εσεις εχετε κάνει όλες της απαραίτητες εξετάσεις???

459830qyqjkq81to.gif

Link to comment
Share on other sites

antzi35...μου ειπε το clomiphene να το παρω απο τη 3 ημερα περιοδου μεχρι την 7,η μονες εξετασεις που ζητησε ηταν η προγεστερονη (βγηκε 12,78 την 21η ημερα)κ μου εκανε βιοψια ενδομητριου(βγηκε καλη)με αυτα μου συστησε αμεσως τα χαπια.αρκουσαν αυτες οι εξετασεις για να μου συστησει τα clomiphene? για αυτο πηγα γι 2η γνωμη...ο αντρας μου εχει κανει σπερματοδιαγραμμα κ triplex.η γιατρος που πηγα χτες μου ζητησε παραπανω ορμονικες κ ξανα σπερμ/μα....τελειως διφορετικη αποψη απο τον αλλο γιατρο....τι να πω .....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια....θα ηθελα τη γνωμη σας....εκανα ορμονικες εξετασεις τη 4η ημερα του κυκλου αποτελεσματα...FSH=5,07 mlu/ml,,LH=4,14 mlu/ml,,PRL=24,6 ng/ml,,E2=30,1....ειμαι 25 ετων,πως σας φαινονται? αυριο θα παω στη γιατρο....

Link to comment
Share on other sites

demi2....ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΤΟ CLOMIPHEN ΕΙΝΑΙ ΧΑΠΙ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑΠΛΗ ΩΟΡΡΗΞΙΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΔΩΣΕ ΚΙ'ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΜΟΥ ΓΙΑ 5 ΜΕΡΕΣ ...ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΟΛΥΚΙΣΤΙΚΕΣ ΩΟΘΙΚΕΣ ΜΕ ΑΣΤΑΤΟ ΚΥΚΛΟ...ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΤΟ CLOMIPHEN gia 2 3 ΜΗΝΕΣ....ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΙΕΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΚΟΜΑ ΤΗΠΟΤΑ ΕΞΑΛΟΥ ΚΑΘΕ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΑΝΤΙΔΡΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ

Τελικά όλες λίγο πολύ τα προβληματάκια μας τα έχουμε.......και ΄γω για τον ίδιο μα ολόιδιο λόγο τα έπαιρνα μόνο που έβαλα λίγα κιλά αλλά μετά τα΄χασα και τελικά τα σταμάτησα μετά τον τρίτο μήνα της εγκυμοσύνης για να ρυθμίζουμε την προγεστερόνη.

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

robenula εγώ είχα πάρει χάπια serpafar (κλομιφαίνη) για παραγωγή περισσότερων ωαρίων για σπερματέγχυση. Δεν ξέρω αν εννοείς αυτό. Το μόνο πρόβλημα που μου δημιούργησαν ήταν κάτι κυστούλες..

age.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα κλομιφεν που είναι το ίδιο με τα σερπαφάρΕιδα λίγο διαφορά στην περίοδο μου,είχα πολλά καφε παρά αίμα.Τον πρωτο μηνα ανταποκριθηκα τελεια,τον δευτερο μηνα δεν έγινε τίποτα.Γριφος.Θα αυξησουμε την δοση ειπαμε.

 

Αν δεν υπήρχες στην ζωή μου,εσένα ακριβώς θα ειχα επινοήσει...

Link to comment
Share on other sites

κ εγω πηρα τα κλομιφεν εκανα 2 ωοθυλακια αλλα λεπτο ενδομητριο.....κ δεν μου τα ξαναεδωσε....συνεχισα με ενεσεις....

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

κ εγω πηρα τα κλομιφεν εκανα 2 ωοθυλακια αλλα λεπτο ενδομητριο.....κ δεν μου τα ξαναεδωσε....συνεχισα με ενεσεις....

γεια σας!!!ξεκινησα και εγω σημερα τα clomiphene για 5 μερες.

nikijo το ενδομητριο απο τα χαπια ηταν λεπτο?

ticker.php?pic=xv3yzugzjjgai786

 

 

καλυτερα να αναψεις ενα κερι παρα να καταριεσαι το σκοταδι

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...