Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

εγω ρηλαξ δεν ειχα παρει αρχικα αλλα μεσα στον πρωτο μηνα ηρθε η παιδιατρος σπιτι και μας το προτεινε η ιδια με την προυποθεση να τον εχουμε στην ξαπλωτη θεση.

τον εβαλα λοιπον απο 30 ημερων σε ενα ρηλαξ της κικο που ειχε μπαρα για παιχνιδια και επιπλεον θεση μεσα για νεογεννητα η οποια εβγαινε αργοτερα και ηταν εντελως ευθεια.

μαλιστα τα πρωτα παιχνιδακια που αρχισε να επεξεργαζεται και να πιανει ηταν αυτα του ρηλαξ.

μας βολεψε παρα πολυ γιατι λογω παλλινδρομησης αμεσως μετα απο καθε γευμα τον εβαζα εκει για κανα 15λεπτο.

απο τον 5ο βεβαια και μετα δεν τον ξαναεβαλα μιας και ειχε ψηλωσει και βαρυνει και εσκυβε ολοκληρος εξω απο το ρηλαξ και δε χωραγε.

εσπασε και την μπαρα στην προσπαθεια του να βγει :lol:

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αλήθεια...επειδή σκέφτομαι να το πάρω (η μικρή θέλει συνέχεια να κουνιέται και μας έχουν φύγει τα χέρια :P )..πόσο κοστίζει, θυμάσαι??

 

Στο λητω το εχει 120 ευρω.

http://www.letoshop.gr/default.asp?title=ocean+wonders&pid=51

Εμεις την δοκιμασαμε σε ενα φιλικο σπιτι που την ειχε το μωρακι τους και δεν της αρεσε καθολου! Αλλα δεν της πολυ-αρεσει το κουνημα...Ποσο ειναι το μωρακι σου? Το συγκεκριμενο ειναι μεχρι 9 κιλα.

 

Μια χαρά είναι!είμαστε 5μιση κιλά!Μάλλον θα το πάρουμε! :wink: Να σαι καλά!

 

Με μπαταρίες δουλεύει? υποθέτω να πάρουμε επαναφορτιζόμενες, γιατί θα πάει ακριβά το μαλλί.. :P

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ρηλάξ για πάνω από 9 κιλά? Έχουμε ένα της chicco αλλά ήδη είμαστε 6,5 κιλά οπότε μετά που θα κάθεται? Στο καθισματάκι φαγητού ίσως?

 

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Καλό το ξαπλωτο ριλάξ και δεν νομίζω ότι επιβαρύνει τη μέση τους με μια ελάχιστη κλίση. Εμείς πάντος δεν το πολυχρησιμοποιήσαμε -ίσως λίγο περισσότερο στην αρχή- γιατί για κάποιο λόγο ήθελε μόνο το καρότσι του... Μάλλον είναι θέμα παιδιού τι θα του αρέσει/βολεύει και τι όχι.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχει ρηλάξ για πάνω από 9 κιλά? Έχουμε ένα της chicco αλλά ήδη είμαστε 6,5 κιλά οπότε μετά που θα κάθεται? Στο καθισματάκι φαγητού ίσως?

 

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

καλυτερα να ρωτας ΑΝ θα καθεται ....???? :lol::lol:

σοβαρα τωρα και εγω ειχα την ιδια απορια αλλα μου λυθηκε με το που μπουσουλησε ...δεν ξαναεκατσε πουθενα πανω απο 5 λεπτα :lol:

του εχω στρωσει στο πατωμα και θεωρητικα θα επρεπε να παιζει εκει πανω αλλα μονο εκει δεν καθεται...οταν θελω να τον καθισω καπου για να κανω καμμια δουλεια τον βαζω ή στο καροτσι και τον σερνω μαζι μου απο δωματιο σε δωματιο(ακομα και στην τουαλετα) ή στο καθισματακι φαγητου οπου πανω στο δισκο του αραδιαζω παιχνιδια και εκεινος τα πεταει και εγω τα πιανω και παει λεγοντας...

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω εγώ που είμαι καμένη από το ριλάξ γιατι μέχρι και τώρα παλεύω να του το κόψω Το καλύτερο ειναι τις κίκο εμένα ο γιατρό μου είχε πεί οτι μπορώ να τον βάζω από νεογέννητο και ότι δεν παθαίνει τίποτα η μέση του μόνο που εγώ το παράκανα και τώρα παλεύω να τον κανω να κοιμηθεί στο κρεβάτι του γι'αυτό με ρέγουλα

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ρηλάξ για πάνω από 9 κιλά? Έχουμε ένα της chicco αλλά ήδη είμαστε 6,5 κιλά οπότε μετά που θα κάθεται? Στο καθισματάκι φαγητού ίσως?

 

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

καλυτερα να ρωτας ΑΝ θα καθεται ....???? :lol::lol:

σοβαρα τωρα και εγω ειχα την ιδια απορια αλλα μου λυθηκε με το που μπουσουλησε ...δεν ξαναεκατσε πουθενα πανω απο 5 λεπτα :lol:

του εχω στρωσει στο πατωμα και θεωρητικα θα επρεπε να παιζει εκει πανω αλλα μονο εκει δεν καθεται...οταν θελω να τον καθισω καπου για να κανω καμμια δουλεια τον βαζω ή στο καροτσι και τον σερνω μαζι μου απο δωματιο σε δωματιο(ακομα και στην τουαλετα) ή στο καθισματακι φαγητου οπου πανω στο δισκο του αραδιαζω παιχνιδια και εκεινος τα πεταει και εγω τα πιανω και παει λεγοντας...

 

Τι έχω να τραβήξω :D:D:D:D:D

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια έχετε να προτείνετε κανένα καλό ρηλάξ? κάποιο που να μπορώ να το χρησιμοποιήσω από τώρα..

έχει καμιά το 3 σε 1 της fisher price?(ρηλαξ κούνια και κουνιστή καρέκλα)..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχετε να προτείνετε κανένα καλό ρηλάξ? κάποιο που να μπορώ να το χρησιμοποιήσω από τώρα..

έχει καμιά το 3 σε 1 της fisher price?(ρηλαξ κούνια και κουνιστή καρέκλα)..

 

εγω το εχω φιλεναδα!!!!!!!!! :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, τι να προσέξω αγοράζοντας ρηλάξ? να πάρω εκείνο της fischer-price που υποτίθεται ότι έχει πολλές θέσεις και ελαχιστοποιεί την κλίση, ή λέω βλακείες? :roll::oops:

 

μετα τον 1ο μηνα ο παιδιατρος μου ειπε οτι μπορουμε!!!

οσο για της θεσεις, μια σου χριεαζετε , η αλλη ειναι για μωρο ημερων !!!

εγω εχω της chicho με τις 2 θεσεις εξτρα , αλλα την πρωτη δεν την βαλαμε ποτε!!!

line_flow_rose_beg_minie_time_1227934800_text_e720ecf0eff5ecf0effd20ece1f22c20e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Κορίτσια έχετε να προτείνετε κανένα καλό ρηλάξ? κάποιο που να μπορώ να το χρησιμοποιήσω από τώρα..

έχει καμιά το 3 σε 1 της fisher price?(ρηλαξ κούνια και κουνιστή καρέκλα)..

 

εγω το εχω φιλεναδα!!!!!!!!! :lol::lol::lol::lol:

 

επειδή ψάχνω και εγώ να πάρω τώρα relax ή κούνια μπορείτε να μου πείτε πιο είναι αυτό το 3 σε 1 της fisher price?? πως λέγεται το μοντέλο? ή αν έχετε καμια φωτογραφία να μου δείξετε?

 

έχετε γενικά να προτείνετε κανένα καλό που να κάνει και για νεογέννητα?

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Έχω ένα μωράκι 15 ημερών και το θηλάζω αποκλειστικά :-)

Θα ήθελα να ρωτήσω τις πιο έμπειρες μαμάδες το εξής:

Την ημέρα στα ενδιάμεσα των γευμάτων της, όταν αποκοιμιέται στο στήθος μου (τη βάζω και ρεύεται) και μόλις πάω να την βάλω στην καλαθούνα της μετά από 5 λεπτά αρχίζει το κλάμα. Δεν δείχνει να πεινάει, γιατί μπορεί να έχει προηγηθεί και 2ώρος θηλασμός. Θέλει μάλλον να κοιμάται πάνω μου...

Σήμερα όμως δοκίμασα να την βάλω στο ριλάξ και να την έχω μαζί μου στην κουζίνα (γιατί έπρεπε να κάνω και φαγητό για το μεσημέρι) και παρόλο τον θόρυβο με τις κατσαρόλες την πήρε ο ύπνος χωρίς καμία διαμαρτυρία!!! (Και μέχρι το επόμενό της γεύμα)

Αγχώνομαι όμως γιατί είναι πολύ μικρούλα και δεν ξέρω αν πρέπει να κάθεται στο ριλάξ (πόσο μάλλον να κοιμάται) για τόσες ώρες...

Στην παιδίατρο δεν την έχω πάρει ακόμα για να μου πει κι εκείνη τι να κάνω.

Είναι η πρώτη μέρα σήμερα και δεν ξέρω πως να το χειριστώ...καθως δεν εχω και βοηθεια...:-(

Θα ήθελα τα φωτα σας...

Σας ευχαριστώ μανούλες :-)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσι να σου ζησει η μπουμπου σου......δεν εχω αποψη να σου πω αλλα θα σ ελεγα καλυτερα να ρωτησεις την παιδιατρο και οτι σου πει.....γιατι ειναι πολυ ευαισθητη η μεσουλα κτλ ακομα....

Απο της κολλητης μου το μωρακι παντως....εχω να σου πω πως η δικη της η παιδιατρος δεν αφηνε στο ριλαξακι...μετα το 3 μηνο την αφησε.......

Θα σου πουν και οι αλλες μανουλες.....αλλα ρωτα και την παιδιατρο για σιγουρια;);)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τέσσερις διαφορετικούς παιδιάτρους που έχω ρωτήσει δεν έχουν πρόβλημα. Και τα δύο μου παιδάκια τα έχω βάλει στο ριλάξ από ημερών, ειδικά τον πρώτο που είχα τρομερους κολοικούς και μόνο στο ριλάξ ηρεμούσε κάπως. Ρώτα βέβαια και τον παιδίατρο σου για να είσαι καλυμμένη αλλά θεωρώ ότι αν έχεις ριλάξ με θέσεις, και την βάλεις σαν ξαπλωμένη, είναι σαν να την έχεις βάλει στο κάθισμα αυτοκινήτου, που αυτό σίγουρα δεν απαγορέυεται. Να σου ζήσει!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κ η δικη μου παιδιατρος δεν εχει κανενα προβλημα με το ριλαξ,απο την αρχη ειπε το οκ!! εμεις βεβαια δεν το θελαμε με ΤΙΠΟΤΑ!!! τωρα δειλα δειλα κατιιιι γινεται!!:-P

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει το νινι καταρχας, κ να σου πω οτι ειμαι ομοιοπαθουσα!Στην αγκαλια μου μπορει να κοιμαται κ ολη μερα αλλα μολις τον βαλω στην καλαθουνα να κανω καμια δουλεια ξυπναει σε 5 -10 λεπτα...Αν και τα ριλαξ (συμφωνα με τους κατασκευαστες) υποτιθεται οτι ειναι απο νεογεννητα, ο δικος μου δεν καθοταν με ανεση, κ ετσι απεφευγα να τον βαζω.Τωρα που ειναι 2, 5 μηνων καθεται με τις ωρες κ του αρεσει.Οσον αφορα την κουζινα που εγραψες, δεν ξερω γιατι αλλα κ ο δικος μου, κοιμαται σαν πουλακι ειδικα αν ειναι ανοιχτος κ ο απορροφητηρας!ετσι τον βαζω στην καλαθουνα κ τον παιρνω μαζι μου στην κουζινα...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ απο μενα..κ εμας μας ειπε μετα απο το πρωτο 2μηνο..για τοσο μικρο μασ ειπε να το αφηνουμε για λιγο..κανα μισαωρο! μπορεισ να παρεις παρκοκρεβατο που εχει ενα στρωματακι πιο ψιλα κ κουνιεται..εγω εκει την ειχα:P Να σου ζησει!

:)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ να σου ζήσει η μικρή!!!Ο γιος μου τον πρώτο μήνα κοιμόταν ΜΟΝΟ στο ρηλάξ κ ΠΟΥΘΕΝΑ αλλου(το "πάνω σε μένα" μέρος εννοείται...)!!!Μόλις τον έβαζα στο κρεβατάκι του κλάμα κ κακό...Οπότε τον είχα στο ρηλάξ για να μπορώ να τον έχω κ δίπλα μου κουζίνα, σαλόνι κλπ.Η παιδίατρος μου είχε πει οτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.Ετσι κ αλλιώς όπως σου λέει κ η άλλη μαμά πιο πάνω τα "σύγχρονα" ρηλάξ μπορείς να τα ρυθμίσεις σε όποια θέση θες εσύ κ σε όποια επιτρέπεται ανάλογα με την ηλικία...Όσο γι αυτό που λες για το θόρυβο στην κουζίνα, ο δικός μου πολλές φορές είχε νανουριστεί απο την ηλεκτρική σκούπα..Αφου την χρησιμοποιήσα κ κανα 2 φορες για νανούρισμα χωρις να σκουπίζω πραγματικα!!!

BmA2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τους ''περιεργους'' θορυβους που λετε οτι αρεσουν στα μωρα σας ειναι γνωστο απο ερευνα που εχει γινει οτι τους αρεσουν και τα νανουριζουν.Η ηλεκτρικη σκουπα,ο απορροφητηρας,το πιστολακι των μαλλιων κ.α

Link to comment
Share on other sites

Και γω απο ημερών στο relax....κ σχετικά με μεσούλες, πλατούλες κτλ τα relax ρυθμίζονται κ μπορούν να είναι κ σε ημιξαπλωτή στάση. Ειδικά μετα το φαγητό που βγαζουν γουλιτσες, εμένα τον χαλάρωνε κ τον ηρεμούσε. Όσο μεγαλώνει , είναι τέλεια.. Τον έχεις κοντά σου, σε βλέπει κ τον παίρνει κ ο ύπνος. Εγω είχα σωθεί!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...