Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΣΟ ΚΑΚΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Η ΠΙΠΙΛΑ?


Recommended Posts

Κι η δικιά μου πιπιλομανής!!! Εγώ πάλι αποφεύγω να της την δίνω κατά τη διάρκεια της ημέρας κ ακόμα κ αν αποκοιμηθεί με την πιπίλα στο δεκάλεπτο την φτύνει έτσι δεν έχω κάνει καμμία ιδιαίτερη προσπάθεια να της την κόψω... το πόσο με ενοχλεί όταν της λένε "μεγάλη κοπέλα με πιπίλα δεν ντρέπεσαι" ...δεν λέγεται... φάση ειναι θα περάσει... τώρα για τις συνέπειες της πιπίλας.... Εγώ που ήμουν μεγάλη ΠΙΠΙΛΟFUN και ήμουν με αυτή μέχρι τα 7 χρόνια (ΤΡΑΓΙΚΟΟΟΟΟΟ) έχω ΟΛΟΪΣΙΑ κ πολύ ΓΕΡΑ δόντια.. μπορεί να ειμαι η εξαίρεση τί να πω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πως πάνε τα πράγματα?

εμείς καλύτερα,δεν την έχει αναφέρει μέρες τώρα...έχει μειώσει τον ύπνο...αλλά κοιμάται εύκολα όπως παλιά...ενώ λέει όχι δεν θέλει να κοιμηθεί,με το που ξαπλώνει ξερή πέφτει...

άρα καλά για την ώρα...το μεσημέρι κοιμάται 1 ώρα το πολύ...ούτως ή άλλως το καλοκαίρι πάμε για μπάνιο οπότε μας βολεύει,τον χειμώνα θα δούμε...

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, ολοισια δοντια εχει και ο αδερφος μου που δεν ειχε πιπιλα, αλλα δαχτυλο μεχρι τα 8 του!

 

Εγω πιστευω πως ειναι και θεμα κατασκευης και γονιδιων.

 

Εμενα αυτο που με ειχε θορυβησει καπως ειναι οτι ο οδοντιατρος μας μου ειπε πως η χρηση πιπιλας μετα τα 3, επηρεαζει οχι μονο τα τωρινα δοντια, αλλα και τα επομενα. Αλλα δεν ειμαι τοσο σιγουρη αν ισχυει αυτο ή αν μου το ελεγε για να με ταρακουνησει...

Κανενας παιδοοδοντιατρος στο φορουμ???

 

Λιγο ο οδοντιατρος, λιγο που συνεχεια δαγκωνε την πιπιλα και φοβομουν οτι θα καταπιει κανενα κομματι στον υπνο του, λιγο που φοβομουν πως απο μονος του δεν θα την εκοβε ποτε, λιγο που πλησιαζουμε τα 3..... ε ολα αυτα με εκαναν να το εχω στο μυαλο μου, περιμενοντας την καταλληλη ευκαιρια...

 

Παντως, στο δικο μου παιδι, ολα αυτα τα 'κοτζαμ αντρας με πιπιλα ή κοιτα ο ταδε φιλος σου δεν εχει πια πιπιλα ειναι μεγαλος πια' δεν ειχαν καμμια απολυτως επιδραση!

Link to comment
Share on other sites

μιαμαμα, παμε πολυ καλα (φτου μην το ματιασω)!

κοιμαται δηλαδη ευκολοτερα το βραδυ, σερι μεχρι το πρωι, και δεν την ζηταει καθολου.

το μονο θεματακι που εχουμε ακομα ειναι που μας βγαζει την ψυχη για να κοιμηθει μεσημερι (βεβαια, αυτο το εκανε και παλιοτερα, απλα οχι τοσο εντονα)

λεει 'δεν θελω να κοιμηθω, ειναι μερα εξω!'

Link to comment
Share on other sites

κι οχι μια πιπιλα... 2-3.. μια στο στομα και κανα 2 στα χερια... 'τιχ χα'ι'γιεβω!!!' (τις χαιδευω!!)

δε μου παει καρδια να της τις παρω!!

κι εμένα δεν μου πάει καρδιά... πιστεύω πως αν ειναι να στραβώσουν τα δόντια της είτε με την πιπίλα είτε χωρίς θα γίνει κ αφού αυτό την ηρεμεί δεν θέλω να της το στερήσω...προτιμώ να εφαρμόσω την αυστηροτητά μου σε κάτι άλλο. Εμείς έχουμε 15 περίπου πιπίλες κ κάθε φορά διαλέγει κιόλας πια να βάλει ανάλογα με τα ρούχα :-D ....νόμιζα δε ότι ειχαμε χάσει μερικές αλλά ανακάλυψα 9 που τις είχαν πέσει στο πίσω μέρος της κουκέτας

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ, τι θέμα ανοίξατε!

Πιπιλομανείς κι εμείς! Σκέφτομαι πως θα την κόψουμε....

Εχει τρομερή εξάρτηση ρε κορίτσια... Μόλις κάτι δεν πάει καλά παιρνει τις πιπίλες της (2-2 εννοείται!!) και παρηγοριέται!

Τώρα αρχίσαμε και τις προσπάθειες για την πάνα και δεν θέλω να της έρθουν όλα μαζί!

AtKRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω πως ειναι και θεμα κατασκευης και γονιδιων.

θα συμφωνήσω...

Εμενα αυτο που με ειχε θορυβησει καπως ειναι οτι ο οδοντιατρος μας μου ειπε πως η χρηση πιπιλας μετα τα 3, επηρεαζει οχι μονο τα τωρινα δοντια, αλλα και τα επομενα. !

 

Όπως κ να'χει τα δόντια των παιδιών σε αυτή την ηλικία ειναι ιδιαίτερα ευαίσθητα κ όπως μου είπε η οδοντίατρός μας ακουμπούν μεγάλες επιφάνειες μεταξύ τους με αποτέλεσμα να χαλούν ευκολότερα, το μπιμπερό κ η πιπίλα πιθανότατα επιβαρύνουν την κατάσταση σε ένα στόμα που δεν παρέχεται η ανάλογη στοματική υγιεινή. Για την ώρα τους τα πλένω κ δεν έχω θέματα, στον μεγάλο κάθε 6μηνο από τα 4 τον πάω για έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

παρηγοριέται!

οχι όχι... δεν θα της στερήσω την πιπίλα... εγώ όταν έχω νευρα την χτυπαώ την σοκολατάρα μου κ αν έρθει κάποιος να μου την παρει από το στόμα ειμαι ικανή να τον βαρέσω.... έτσι κ τα παιδάκια μας (κρυφτε με από τους οδοντιάτρους, θα φάω πολύ ξύλο λέμε) παρηγοριούνται.

Link to comment
Share on other sites

κι εμένα δεν μου πάει καρδιά... πιστεύω πως αν ειναι να στραβώσουν τα δόντια της είτε με την πιπίλα είτε χωρίς θα γίνει κ αφού αυτό την ηρεμεί δεν θέλω να της το στερήσω...προτιμώ να εφαρμόσω την αυστηροτητά μου σε κάτι άλλο. Εμείς έχουμε 15 περίπου πιπίλες κ κάθε φορά διαλέγει κιόλας πια να βάλει ανάλογα με τα ρούχα :-D ....νόμιζα δε ότι ειχαμε χάσει μερικές αλλά ανακάλυψα 9 που τις είχαν πέσει στο πίσω μέρος της κουκέτας

 

 

κι εγω ακριβως στην ιδια φαση ημουν, γι'αυτο σε καταλαβαινω απολυτα! :-)

δεν καταλαβαινω μονο την φραση σου περι αυστηροτητας. φαινεται σαν να ξυπνησα μια μερα και να ειπα 'χμμμ που θα γινω αυστηρη σημερα? να του κοψω την πιπιλα? μπα, ασε δεν θα τον αφησω να φαει σοκολατα!'

 

Αχ, τι θέμα ανοίξατε!

Πιπιλομανείς κι εμείς! Σκέφτομαι πως θα την κόψουμε....

Εχει τρομερή εξάρτηση ρε κορίτσια... Μόλις κάτι δεν πάει καλά παιρνει τις πιπίλες της (2-2 εννοείται!!) και παρηγοριέται!

Τώρα αρχίσαμε και τις προσπάθειες για την πάνα και δεν θέλω να της έρθουν όλα μαζί!

 

Σιγουρα ολα μαζι δεν γινεται...!

Ασε που πιστευω οτι για να κοψει ενα παιδι την πιπιλα πρεπει να ειναι στο σταδιο του να την αναζητα μονο στον υπνο. ο δικος μου ας πουμε, την ηθελε μονο για να αποκοιμηθει, μετα μεσα στη νυχτα δεν την πολυεβαζε. ενα παιδι που την χρησιμοποιει ολη μερα (οπως ηταν και ο δικος μου δηλαδη απο βρεφακι και μεχρι να παει σχολειο), πολυ δυσκολο το κοβω...

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινω μονο την φραση σου περι αυστηροτητας.

Για την αυτστηρότητα:

Είμαι γενικα πολύ αυστηρή μαμά σε θέμα συμπεριφοράς κ υπακοής αλλά στο θέμα της πιπίλας ... αλοιφή...δεν είπα μια μέρα "θα γίνω αυστηρή" απλά έτσι λειτουργώ

Σιγουρα ολα μαζι δεν γινεται...! πολυ δυσκολο το κοβω...

Εμενα ο μεγάλος δεν ειχε πιπίλα κ έτσι δεν έχω ιδέα πως να την κόψω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οχι όχι... δεν θα της στερήσω την πιπίλα... εγώ όταν έχω νευρα την χτυπαώ την σοκολατάρα μου κ αν έρθει κάποιος να μου την παρει από το στόμα ειμαι ικανή να τον βαρέσω.... έτσι κ τα παιδάκια μας (κρυφτε με από τους οδοντιάτρους, θα φάω πολύ ξύλο λέμε) παρηγοριούνται.

 

Δυστηχώς κάποια στιγμή θα πρέπει να το κάνουμε! Για το καλό τους...

Ο κολλητός του άντρα μου που είναι οδοντίατρος μας είπε πωςδυστηχώς κάνει ζημια και μάλιστα όχι στα δόντια αλλά στη γνάθο!!

 

Σιγουρα ολα μαζι δεν γινεται...!

Ασε που πιστευω οτι για να κοψει ενα παιδι την πιπιλα πρεπει να ειναι στο σταδιο του να την αναζητα μονο στον υπνο. ο δικος μου ας πουμε, την ηθελε μονο για να αποκοιμηθει, μετα μεσα στη νυχτα δεν την πολυεβαζε. ενα παιδι που την χρησιμοποιει ολη μερα (οπως ηταν και ο δικος μου δηλαδη απο βρεφακι και μεχρι να παει σχολειο), πολυ δυσκολο το κοβω...

Μελίνα το μόνο βήμα που κάναμε μέχρι στιγμής έιναι όταν είμαστε έξω να μου φέρνει τις πιπίλες και να μου λέει "μαμά, παρτες για να μη με κοροϊδεύουν τα παιδάκια". Κι επειδή ακριβώς το θεωρώ πολύ δύσκολο είπα να ξεκινήσουμε από τα λιγάκι πιο εύκολα, τις πάνες!

AtKRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλα, κι εμενα το πρωτο μου παιδακι ειναι, οποτε δεν ειχα ιδεα.

Αλλα και παλι τι σημασια εχει εφ'οσον δεν σκοπευεις να της την κοψεις? :-)

 

Οσο για την αυστηροτητα παλι δεν καταλαβα, για μενα η αυστηροτητα δεν εχει καμμια σχεση με το θεμα που συζηταμε...

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς κάποια στιγμή θα πρέπει να το κάνουμε! Για το καλό τους...

Ο κολλητός του άντρα μου που είναι οδοντίατρος μας είπε πωςδυστηχώς κάνει ζημια και μάλιστα όχι στα δόντια αλλά στη γνάθο!!

 

 

Μελίνα το μόνο βήμα που κάναμε μέχρι στιγμής έιναι όταν είμαστε έξω να μου φέρνει τις πιπίλες και να μου λέει "μαμά, παρτες για να μη με κοροϊδεύουν τα παιδάκια". Κι επειδή ακριβώς το θεωρώ πολύ δύσκολο είπα να ξεκινήσουμε από τα λιγάκι πιο εύκολα, τις πάνες!

 

Ελενη κι εμενα το ιδιο εκανε ο μικρος! Εξω δεν μου τη ζηταγε, ελεγε ειμαι μεγαλος χαχα

Μεσα στο σπιτι ομως, οταν γλαρωνε και την ζητουσε, λεγε ειμαι μωρακι θελω την πιπιλα μου :-)

Link to comment
Share on other sites

Οσο για την αυστηροτητα παλι δεν καταλαβα, για μενα η αυστηροτητα δεν εχει καμμια σχεση με το θεμα που συζηταμε...

Nαι καλό μου καμμια σχέση δεν έχει απλά αναφερομουν σε εμένα ότι προτιμώ να ειμαι αυστηρή σε άλλα θέματα παρά στην πιπίλα

Link to comment
Share on other sites

Καλα, κι εμενα το πρωτο μου παιδακι ειναι, οποτε δεν ειχα ιδεα.

Αλλα και παλι τι σημασια εχει εφ'οσον δεν σκοπευεις να της την κοψεις? :-)

.

Δεν το έχω βάλει στις προτεραιότητες όμως έχω ξεκινήσει κανενα 6μηνο να την κρύβω τα πρωινά κ να μην της την δίνω ξεγελώντας την με κάτι άλλο κ το ίδιο έχω πει κ στους γονείς μου που την προσέχουν..δεν ειναι ότι θα την αφήσω μέχρι τα 7 σαν εμένα
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελενη κι εμενα το ιδιο εκανε ο μικρος! Εξω δεν μου τη ζηταγε, ελεγε ειμαι μεγαλος χαχα

Μεσα στο σπιτι ομως, οταν γλαρωνε και την ζητουσε, λεγε ειμαι μωρακι θελω την πιπιλα μου :-)

 

χαχαχα! Σαν ν'ακούω την δικιά μου!!!

Εξω "είμαι μεγάλη κοπέλα" και στο σπίτι "θέλω τα νάνι μου!Είιμαι μωράκι. Δώσε μου τα πιπιλάκια μου!!!":p:p

AtKRp3.png
Link to comment
Share on other sites

"είμαι μεγάλη κοπέλα" και στο σπίτι "θέλω τα νάνι μου!Είιμαι μωράκι. Δώσε μου τα πιπιλάκια μου!!!":p:p

Εμένα τί έξω τί μέσα... λέει ένα ξερό "πιπίλα τέλω τώλα μαμά μου, λατρεία μου" για να με ρίξει πιο εύκολα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εμενα μου ελεγε η μανα μου οτι οταν ημουν μικρη (δεν θυμαται ακριβως ποσο) καποια στιγμη πεταξα μονη μου ολες τις πιπιλες μου! Και καλα μεγαλωσα και δεν την θελω..

Ναι καλα! Το βραδυ εκλαιγα λεει τοσο πολυ που ετρεχε ο πατερας μου να βρει διανυκτερευον φαρμακειο να μου αγορασει καινουρια!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εμενα μου ελεγε η μανα μου οτι οταν ημουν μικρη (δεν θυμαται ακριβως ποσο) καποια στιγμη πεταξα μονη μου ολες τις πιπιλες μου! Και καλα μεγαλωσα και δεν την θελω..

Ναι καλα! Το βραδυ εκλαιγα λεει τοσο πολυ που ετρεχε ο πατερας μου να βρει διανυκτερευον φαρμακειο να μου αγορασει καινουρια!

Είχα μείνει κάποια στιγμή με μια πιπίλα στο αυτοκίνητο κ ένιωθα τρομοκρατημένη... φανταζόμουν ήδη τον εαυτό μου να ψάχνει εφημερευον φαρμακείο κ η μικρή να τσιρίζει "πιπίλα τέλω ΤΩΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ"ούτε στον εχθρό μου

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εμενα μου ελεγε η μανα μου οτι οταν ημουν μικρη (δεν θυμαται ακριβως ποσο) καποια στιγμη πεταξα μονη μου ολες τις πιπιλες μου! Και καλα μεγαλωσα και δεν την θελω..

Ναι καλα! Το βραδυ εκλαιγα λεει τοσο πολυ που ετρεχε ο πατερας μου να βρει διανυκτερευον φαρμακειο να μου αγορασει καινουρια!

 

:lol::lol::lol:Καλά φοβερές ιστορίες! Τώρα γελάμε, αλλά για ρώτα την μανούλα σου τι πέρασε εκείνο το βράδυ!!!!

 

Είχα μείνει κάποια στιγμή με μια πιπίλα στο αυτοκίνητο κ ένιωθα τρομοκρατημένη... φανταζόμουν ήδη τον εαυτό μου να ψάχνει εφημερευον φαρμακείο κ η μικρή να τσιρίζει "πιπίλα τέλω ΤΩΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ"ούτε στον εχθρό μου

 

Να'ξερες πόσες φορές έχω γυρίσει να πάρω τις πιπίλες για να μην ζήσω αυτό το σκηνικό!!!:rolleyes::rolleyes:

AtKRp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Κορίτσια Καλημέρα. Θέλω να σας ρωτήσω κάτι αν κ σε 3 μέρες πάω κ στο γιατρό, άκουσα κάτι για την πιπίλα κ ανησύχησα.

Ο μικρός μου 7,55 μηνών κρατάει την πιπίλα ανάποδα στο στόμα του. Κάποιες φορές μάλλον καταλαβαίνει το λάθος κ μόνος του προσπαθεί να την διορθώσει κάποιες άλλες του λέω εγώ την κρατάς ανάποδα κ την διορθώνω εγώ.  Την παίρνει στον υπνο του κ κάποιες φορές την δίνω εγώ μέσα στην ημέρα γιατί γκρινιάζει πολύ από τα δόντια του. Μασουλαει τα πάντα κ όταν δεν τον ικανοποιεί τίποτα τσιρίζει με αποτέλεσμα να δίνω πιπίλα. Κάποιες φορές την κρατάει στο στόμα κ την ρουφάει κάποιες άλλες προσπαθεί να την δαγκώσει κυρίως στο πλάι του στόματος. 

Το θέμα μου. 

Μου είπαν ότι επειδή την κρατάει ανάποδα στο στόμα ότι θα αργήσει να μιλήσει!

Το έχετε ξανά ακούσει;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Δεν το έχω ξανακούσει και μου φαίνεται τουλάχιστον ανοησία. 

Είναι απλώς ένα πλαστικό αντικείμενο, το οποίο μπορεί να μεταχειρίζεται πλέον στα χέρια του και στο στόμα του και είναι λογικό, να πειραματιστεί και να το πιπιλίσει ή να το μασίσει και με άλλους τρόπους. 

 

Η κόρη μου δεν έχει πάρει πιπίλα, δεν την δέχτηκε ποτέ, κι όποτε της έχω αφήσει πιπίλα δίπλα της, για να παίξει μόνη της, πάντοτε την βάζει στο στόμα με όλους τους τρόπους, πλην του κανονικού. Κυρίως την δαγκώνει και δεν την έχει πιπιλήσει ΠΟΤΕ. Να είσαι βέβαιη ότι κελαηδάει ήδη και θα μιλήσει σύντομα (είναι 15 μηνών), αλλά φυσικα στην ώρα της, όπως κάθε παιδί.

 

Αυτό που σου είπαν, είναι σαν το άλλο που μου έλεγε η θεία μου: να μην πίνω νερό, χρησιμοποιώντας ως σκεύος το μπρίκι (το έκανα όντως) γιατί, δεν θα παντρευτώ!:lol: 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, kine είπε:

 

Αυτό που σου είπαν, είναι σαν το άλλο που μου έλεγε η θεία μου: να μην πίνω νερό, χρησιμοποιώντας ως σκεύος το μπρίκι (το έκανα όντως) γιατί, δεν θα παντρευτώ!:lol: 

 

Χα χα χα με έκανες κ γέλασα πάρα πολύ...

Πολύ ωραίο! 

 

Εγώ το βρήκα παράξενο! Τι άλλο θα ακούσουμε......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...