Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΣΟ ΚΑΚΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Η ΠΙΠΙΛΑ?


Recommended Posts

Ο γιος μου ειναι σχεδον 3 χρονων..

Εδω και πολυ καιρο χρησιμοποιουμε την πιπιλα αποκλειστικα στον υπνο (ισως και καμμια φορα σε μεγαλη διαδρομη στο αυτοκινητο). Αλλου δεν την ζηταει καν.

Εχοντας στο μυαλο μου οτι θα 'πρεπει' να την κοψει καποια στιγμη, κανουμε συχνα συζητηση γυρω απο το θεμα αυτο. Οτι ειναι μεγαλος πια και δεν χρειαζεται την πιπιλα, οτι θα την δωσουμε στη νεραιδα που θα του φερει δωρο κλπ.

Ολα καλα, λεει 'ναι', αλλα τελικα ποτε δεν 'δινει' την πιπιλα του οικειοθελως.

Μεχρι που πριν απο 4 μερες την χασαμε μεσα στο σπιτι και το ειδα σαν ευκαιρια. Μονος του, αφου ψαξαμε σε ολο το σπιτι, μου ειπε οτι ηρθε η νεραιδα και την πηρε. Εκτοτε κοιμαται χωρις πιπιλα, αλλες φορες την ζηταει πριν κοιμηθει αλλες οχι, ομως το θεμα ειναι οτι εχει απιστευτα νευρα.

Αυτο που με ανησυχει περισσοτερο, ειναι που αρχιζει και χαλαει η σχεση του με τον υπνο. Απο ενα παιδι που λατρευε το κρεββατι του και κοιμοταν μονος του χωρις κανενα προβλημα, εχει αρχισει και δεν θελει να κοιμηθει με τιποτα. Ειδικα το μεσημερι. Με αποτελεσμα να μην ξεκουραζεται και να ειναι διαρκως σε υπερενταση.

Και ανρωτιεμαι, ειναι φαση που θα περασει ή μπαινουμε σε μια νεα κατασταση για την οποια δεν ειμασταν προετοιμασμενοι?

Η βασικη μου ερωτηση, επειδη ειμαι στο τσακ να του την ξαναδωσω, ειναι η εξης : Μπορει οντως η χρηση της πιπιλας - μονο κατα τη διαρκεια του υπνου - να κανει ζημια?

Νιωθω τετοιες τυψεις που του στερω κατι που του δινει τοση ασφαλεια πριν τον υπνο, που σκεφτομαι 'αν την κοψει στα 5, ας πουμε, τι θα παθει?'

Ισως σας φανει αστειο σαν θεμα, αλλα εγω εχω σαλταρει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Απο τη στιγμη που κανατε την αρχη μην μπεις στη διαδικασια να του την ξαναδωσεις.Εγω προσωπικα το θεωρω υπερβολη ενα παιδακι 3 ετων να εχει πιπιλα εστω και μονο για τον υπνα.Στραβωνει τα δοντια και ενισχυει την παιδικη τερηδονα.Εμεις και στα 2 παιδια με το που εκλεισαν τα 2 τους τις πηραμε.Στην αρχη ηταν λιγο δυσκολα αλλα προσαρμοστηκαμε.Οσο για τον υπνο τα κουραζαμε τοσο πολυ ωστε οταν εφτανε η ωρα του υπνου δεν προλαβαινανε καν να την σκεφτουν.Νομιζω οτι αμα του την δωσεις τωρα δεν θα την αποχωριζεται ποτε για να μην την "ξαναχασει".Υπομονη!

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

κι εγω νομιζω πως αμα του την ξαναδωσεις, μπορει να κολλησει χειροτερα.Υπομονη θα περασει.Κι εμεις ειμαστε σε καλο δρομο.Την εχω ψαλιδισει και δεν την ευχαριστιεται ετσι δεν την πολυζηταει..

Link to comment
Share on other sites

Ξυπναει που ξυπναει καμμια ωρα νωριτερα τωρα που δεν εχει την πιπιλα, κοιμαται που κοιμαται καμμια ωρα αργοτερα γιατι δυσκολευεται να τον παρει ο υπνος και διαβαζουμε απειρα παραμυθια μεχρι να κοιμηθει, τωρα δεν θελει να κοιμαται και τα μεσημερια!

Γι'αυτο ειναι συνεχεια μεσα στα νευρα, γιατι δεν ξεκουραζεται...

Link to comment
Share on other sites

Ξυπναει που ξυπναει καμμια ωρα νωριτερα τωρα που δεν εχει την πιπιλα, κοιμαται που κοιμαται καμμια ωρα αργοτερα γιατι δυσκολευεται να τον παρει ο υπνος και διαβαζουμε απειρα παραμυθια μεχρι να κοιμηθει, τωρα δεν θελει να κοιμαται και τα μεσημερια!

Γι'αυτο ειναι συνεχεια μεσα στα νευρα, γιατι δεν ξεκουραζεται...

 

Δώσε του λίγο χρόνο. Θα επιστρέψει στις παλιές καλές συνήθειές του.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στην ακριβώς ίδια φάση είμαστε κι εμείς...2 εβδομάδες περίπου την έχουμε κόψει κι έχουμε θέμα με τον ύπνο... λάτρευε τον ύπνο και τώρα έχει μια άρνηση στο να κοιμηθεί...

υπομονή ας κάνουμε για να περάσει...φαντάσου ότι νυστάζει αλλά δεν θέλει να κοιμηθεί... κάθεται καθιστή στη κούνια και την παίρνει έτσι ο ύπνος μέχρι που γέρνει...

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις επι 1-1,5 μηνα δυσκολευτήκαμε παρα πολύ με τον υπνο. Κοιμόταν με δυσκολία με κλαματα και οδυρμούς και μόνο αν ήμουν παρούσα στο δωμάτιο. Ενα παιδακι που του έλεγα απλα καληνύχτα, εφευγα και κοιμόταν μετα από λιγο. Ποτε δεν ξανάγινε αυτό από τότε, παντα με θελει δίπλα της έστω και για λίγο. Τα νευρα πάντως και η "αποτοξινωση" κρατησαν λιγο παραπάνω από μηνα.

Η μικρή μου καραμέλα μεγαλώνει κάθε μέρα!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι πισωγυρίσματα από τη στιγμή που το ξεκίνησε μετά θα είναι πιο δύσκολο διότι θα έχει στο πίσω μέρος του μυαλού του ότι θα την ξαναπάρει.Ο δικός μου έκοψε τον μεσημεριανό ύπνο 18 μηνών.Ναι κάνει κακό στα δόντια ρωτά και τον οδοντίατρο σου.Η υπερένταση μπορεί να είναι τυχαίο γεγονός.Τι ζητάει;Άφησε του και κανένα δωράκι στο μαξιλάρι και πες του ότι το έφερε η νεραιδα αφού πιστεύει σε αυτήν

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

τετοια να μου λετε να κοψω την πιπιλα απο τωρα στα διδυμα-6 μηνων.

η μεγαλη δεν πηρε καθολου πιπιλα, αλλα με τα διδυμα ωρες ωρες δεν παλευεται. ειδικα ο μπεμπης που γκαριζει, αστα! κ θελει την πιπιλα!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

εμείς και δώρο πήραμε κι όλα καλά,δεν την ζητάει την πιπίλα,αλλά έχει νεύρα...

κι εμείς την καληνυχτίζαμε και φεύγαμε...ελπίζω να μην κρατήσει μήνα... εκεί που το πρωί ξυπνούσε 9.30,τώρα 8 είναι ξύπνια,σήμερα στις 5.00...σοκ!!δεν μας το έχει κάνει ποτέ!!

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Tzini 6 μηνών όχι αλλά ισχύει όσο νωρίτερα τόσο πιο ανώδυνα.Πάντως ρε παιδιά έβλεπα τις προάλλες ένα κοριτσάκι 4 ετών στο δρόμο με πιπιλα...εχμ ήταν λίγο κάπως η αλήθεια είναι συν τα υπόλοιπα παιδιά το κοιτούσαν σαν να έβλεπαν ούφο

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

στην ακριβώς ίδια φάση είμαστε κι εμείς...2 εβδομάδες περίπου την έχουμε κόψει κι έχουμε θέμα με τον ύπνο... λάτρευε τον ύπνο και τώρα έχει μια άρνηση στο να κοιμηθεί...

υπομονή ας κάνουμε για να περάσει...φαντάσου ότι νυστάζει αλλά δεν θέλει να κοιμηθεί... κάθεται καθιστή στη κούνια και την παίρνει έτσι ο ύπνος μέχρι που γέρνει...

 

ακριβως ιδια περιπτωση! μονο που εμεις την κοψαμε πριν μια εβδομαδα...

κι εμενα λατρευε τον υπνο. κοιμοταν 2 ωρες το μεσημερι και 10 το βραδυ και τωρα τεινει προς τις 9 ωρες το βραδυ και μεσημερι τιποτα! Το πρωι δε, ειναι στο ποδι απο τις 6.30! (εκει που τον ξυπναγα 7.30 για τον παιδικο)

 

Κι εμεις επι 1-1,5 μηνα δυσκολευτήκαμε παρα πολύ με τον υπνο. Κοιμόταν με δυσκολία με κλαματα και οδυρμούς και μόνο αν ήμουν παρούσα στο δωμάτιο. Ενα παιδακι που του έλεγα απλα καληνύχτα, εφευγα και κοιμόταν μετα από λιγο. Ποτε δεν ξανάγινε αυτό από τότε, παντα με θελει δίπλα της έστω και για λίγο. Τα νευρα πάντως και η "αποτοξινωση" κρατησαν λιγο παραπάνω από μηνα.

 

κι εμεις ετσι ειμασταν πριν, καληνυχτα, εφευγα και κοιμοταν μετα απο λιγο.

τωρα δεν θελει καν να κανει μπανιο, γιατι ξερει οτι ξεκιναει η διαδικασια του υπνου. αυτο που εχω κανει τις τελευταιες μερες, ειναι να του βαζω καθε βραδυ απο ενα καινουριο βιβλιο (εχει τρελλα με τα βιβλια) κατω απο το μαξιλαρι του, το οποιο διαβαζουμε παρεουλα ΑΦΟΥ κανουμε μπανιο, πιουμε γαλα κλπ. ετσι, για να εχει κατι να περιμενει..

 

Όχι πισωγυρίσματα από τη στιγμή που το ξεκίνησε μετά θα είναι πιο δύσκολο διότι θα έχει στο πίσω μέρος του μυαλού του ότι θα την ξαναπάρει.Ο δικός μου έκοψε τον μεσημεριανό ύπνο 18 μηνών.Ναι κάνει κακό στα δόντια ρωτά και τον οδοντίατρο σου.Η υπερένταση μπορεί να είναι τυχαίο γεγονός.Τι ζητάει;Άφησε του και κανένα δωράκι στο μαξιλάρι και πες του ότι το έφερε η νεραιδα αφού πιστεύει σε αυτήν

 

Νταλια εσενα τον εκοψε τον μεσημεριανο υπνο ετσι στο ασχετο? η λογω πιπιλας?

Εγω ετοιμη ημουν για το πισωγυρισμα, αλλα ευτυχως εκεινη τη μερα που εγω ημουν ετοιμη, εκεινος κοιμηθηκε ευκολα (αφου δεν ειχε κοιμηθει μεσημερι) και ετσι το σωσαμε.

Το δωρακι της νεραιδας που του πηρε την πιπιλα δεν του το εχω δωσει ακομα, γιατι ηθελα πρωτα να σιγουρευτω πως δεν θα πισωγυρισω. Δεν μου το ζηταγε κιολας, αφου λογω της γιορτης του πηρε μπολικα δωρα.

 

Δεν με νοιαζει να μην κοιμαται μεσημερι, αλλα ειναι δυνατον εκει που ηθελε 12 ωρες υπνο, ξαφνικα να θελει 9? Ξεκουραζεται αραγε οσο πρεπει? Επισης, δεν με νοιαζει να κουραστω λιγο (τι λιγο?) παραπανω, απλα ελπιζω να του περασει αυτη η ανασφαλεια που νιωθει τωρα. Δεν μου την ζηταει την πιπιλα, αλλα προφανως κατι του λειπει..

 

Τεσπα, ειμαστε πολλες, να αλληλοπαρηγοριομαστε..

Link to comment
Share on other sites

Δεν με νοιαζει να μην κοιμαται μεσημερι, αλλα ειναι δυνατον εκει που ηθελε 12 ωρες υπνο, ξαφνικα να θελει 9? Ξεκουραζεται αραγε οσο πρεπει?

 

Όχι, δεν ξεκουράζεται όσο πρέπει. Να είσαι σταθερή στο να τον βάζεις για ύπνο το μεσημέρι και ας μην κοιμάται. Νομίζω ότι αυτό θα κρατήσει λίγο καιρό, αλλά μετά θα επανέλθει. Τρεις ώρες ύπνου λιγότερες ξαφνικά είναι πάρα πολύ απότομο. Αποκλείεται να του είναι αρκετές. Επιμονή και σταθερότητα χρειάζεται.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Μελινάκι! Μην ξαναδώσεις τώρα πιπίλα γιατί θα πορωθεί νιωθωντας και την ανασφάλεια ότι πιθανά να την ξαναχάσει. Επίσης θα χαθεί και η μαγεία της νεράιδας και τότε τι του λές?

 

Εγώ δε νομίζω ότι είναι τυχαίο το ότι έχει νεύρα, πιστέυω ακραδαντα ότι η πιπίλα είναι κάτι που τα βοηθάει να ηρεμήσουν και από τα νεύρα και από το μπούρου μπούρου.

 

Για το μεσημέρι δοκίμασε λίγο γάλα πριν το βάλεις για ύπνο ή ξ'απλωσε δίπλα του να το κοιμήσεις.

 

Όσο για τα νεύρα, στην περίπτωση μας πρώτα ήρθε η ηρεμία γιατί απαλλάχτηκε από τη διαρκή σκέψη που είναι η πιπίλα, και τώρα μου έπεσε και κάποιος να μου τη βρει αλλά στην πορεία ήρθαν και τα νεύρα. Κάθε αλλαγή προγράμματος θέλει χρόνο προσαρμογής οπότε άντεξε ακόμα λίγο και θα αναπροσαρμόσει και ύπνο και ένταση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Melina και υπομονή! Καλύτερα να μην ξαναδώσεις πιπίλα... Πράγματι τα ηρεμεί, τα χαλαρώνει, αλλά είναι μεγάλος πια. Θα κουραστείς λίγο παραπάνω, αλλά σε λίγο καιρό θα επανέλθει στους κανονικούς του ρυθμούς! Και εμείς τα περάσαμε για κανα 15μερο και τώρα όλα καλά!!! Πάντως βοηθάει όντως το γάλα το μεσημέρι για να κοιμηθεί (σωστό SKEK!!!:lol:)

 

 

Την μέρα που σε πρωτοαντίκρισα, αντίκρισα το φως μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πάντως πολύ μου κακοφαίνεται,γιατί από μωρό έλιωνε στον ύπνο... πριν της την κόψω ξυπνούσε 9.30,κοιμόταν 2-3 ώρες το μεσημέρι και το βράδυ 9.30-10.00 ύπνο πάλι... σύνολο 13-14 ώρες!!και τώρα 10 ώρες το πολύ!!

υπομονή κορίτσια...

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

πάντως πολύ μου κακοφαίνεται,γιατί από μωρό έλιωνε στον ύπνο... πριν της την κόψω ξυπνούσε 9.30,κοιμόταν 2-3 ώρες το μεσημέρι και το βράδυ 9.30-10.00 ύπνο πάλι... σύνολο 13-14 ώρες!!και τώρα 10 ώρες το πολύ!!

υπομονή κορίτσια...

 

Πόσο καιρό την έχετε κοψει την πιπίλα; Εμένα η κόρη μου (την κόψαμε στους 23 μήνες) έκανε να επανέλθει στο παλιό της πρόγραμμα πάνω από 3 εβδομάδες. Υπομονή θέλει. Και προσωπικά πιστεύω ότι δεν είναι καλό να προσπαθήσουμε να ηρεμήσουμε το παιδί με κάποιο άλλο υποκατάστατο (π.χ. γάλα) γιατί και αυτό είναι κάτι που αργότερα θα θελήσουμε να το κόψουμε και θα ψάχνουμε το πώς. Λίγες έξτρα αγκαλιές και συγχρόνως λίγη αυστηρότητα είναι η γνώμη μου ότι χρειάζονται.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Νταλια εσενα τον εκοψε τον μεσημεριανο υπνο ετσι στο ασχετο? η λογω πιπιλας?

Εγω ετοιμη ημουν για το πισωγυρισμα, αλλα ευτυχως εκεινη τη μερα που εγω ημουν ετοιμη, εκεινος κοιμηθηκε ευκολα (αφου δεν ειχε κοιμηθει μεσημερι) και ετσι το σωσαμε.

Το δωρακι της νεραιδας που του πηρε την πιπιλα δεν του το εχω δωσει ακομα, γιατι ηθελα πρωτα να σιγουρευτω πως δεν θα πισωγυρισω. Δεν μου το ζηταγε κιολας, αφου λογω της γιορτης του πηρε μπολικα δωρα.

 

Δεν με νοιαζει να μην κοιμαται μεσημερι, αλλα ειναι δυνατον εκει που ηθελε 12 ωρες υπνο, ξαφνικα να θελει 9? Ξεκουραζεται αραγε οσο πρεπει? Επισης, δεν με νοιαζει να κουραστω λιγο (τι λιγο?) παραπανω, απλα ελπιζω να του περασει αυτη η ανασφαλεια που νιωθει τωρα. Δεν μου την ζηταει την πιπιλα, αλλα προφανως κατι του λειπει..

 

Melina ναι ήταν άσχετος ο χρόνος που έκοψε την πιπίλα...Τον μεσημεριανό ύπνο τον κόψαμε γύρω στους 18μήνες ενώ την πιπίλα 3παρά...

Θεωρώ ότι μεγαλόντωντας το παιδί ξεκουράζεται και με λιγότερες ώρες ύπνου..άλλο στο έτος άλλο στα 2 και άλλο στα 3.

Προσωπικά δεν τον πίεσα να κοιμηθεί μεσημέρι ποτέ αφού έσπαζαν και των 2 τα νεύρα, αλλά έως τις 9:30 τον έχει πάρει ο ύπνος...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό την έχετε κοψει την πιπίλα; Εμένα η κόρη μου (την κόψαμε στους 23 μήνες) έκανε να επανέλθει στο παλιό της πρόγραμμα πάνω από 3 εβδομάδες. Υπομονή θέλει. Και προσωπικά πιστεύω ότι δεν είναι καλό να προσπαθήσουμε να ηρεμήσουμε το παιδί με κάποιο άλλο υποκατάστατο (π.χ. γάλα) γιατί και αυτό είναι κάτι που αργότερα θα θελήσουμε να το κόψουμε και θα ψάχνουμε το πώς. Λίγες έξτρα αγκαλιές και συγχρόνως λίγη αυστηρότητα είναι η γνώμη μου ότι χρειάζονται.

2 εβδομάδες είμαστε τώρα...για να δούμε...

καλά εννοείται δεν της δίνω τίποτα άλλο,ούτε αλλάζω πρόγραμμα...συνεχίζω να κάνω ότι έκανα...2-3 λούτρινα που τα είχαμε στη κούνια αλά τα έφτυνε,τα έχουμε αφήσει εκεί για να του "λέει" ιστορίες...πάμε,της λέμε ότι κι εμείς θα κοιμηθούμε,μια αγκαλίτσα και τέρμα...προχθές της κρατούσε ο άντρας μου το χέρι για να την πάρει ο ύπνος...του την είπα...δεν το κάναμε 27 μήνες,θα το κάνουμε τώρα????

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

το μεσημερι δεν γινεται με τιποτα να κοιμηθει αν δεν θελει. η προπαθεια γινεται καθημερινα, αλλα μεχρι ενα σημειο, γιατι μετα τα νευρα χτυπανε κοκκινο! γαλα δεν εχουμε δοκιμασει να του δωσουμε..

 

παντως, επειδη ειναι μεγαλη αλλαγη για εκεινον, υποκυπτω σε καποια απο αυτα που μου ζηταει, για να μπει πιο ομαλα στη νεα κατασταση. δεν του φτανει πλεον το τραγουδακι που λεγαμε πριν, θελει να του διαβαζω και 5 παραμυθια! ενταξει, του διαβαζω και ηρεμει σιγα σιγα. σε καποια αλλα ομως, οπως το να μην θελει να μπει στο κρεββατι ή να θελει να καθομαι διπλα του για να κοιμηθει, δεν υποκυπτω μεν, αλλα προσπαθω με πολλη πολλη κουβεντα να του εξηγησω οτι 'τωρα ειναι βραδυ και πρεπει να κοιμηθουμε για να ειμαστε ξεκουραστοι αυριο, οτι δεν θα κατσω διπλα του γιατι πρεπει να παω να μαγειρεψω π.χ. αλλα θα ειμαι στο διπλανο δωματιο και ο,τι χρειαστει μπορει να με φωναξει'

Link to comment
Share on other sites

α καλα... η δικη μου δυομιση χρονων κι ακομα ειμαστε ΟΛΗ ΜΕΡΑ με την πιπιλα... (οχι εξω ομως.. μονο μεσα στο σπιτι...)

 

κι οχι μια πιπιλα... 2-3.. μια στο στομα και κανα 2 στα χερια... 'τιχ χα'ι'γιεβω!!!' (τις χαιδευω!!)

 

δε μου παει καρδια να της τις παρω!!

 

δε θελω να την πολυπιεσω... βλεπω ας πουμε, οτι τσισα στη λεκανη κανει επειδη θελει, δεν την πιεζω ποτε... ετσι θελω να κανω και με την πιπιλα... οποτε θελει η ιδια....

 

σκεφτομαι και γω αυτο που λεει και η μελινα...

 

ποσο κακο ειναι???

 

για τα δοντια σιγουρα δεν ειναι οτι καλυτερο...

 

για την καλη διαθεση του παιδιου ομως???

 

 

δε ξερω,

Link to comment
Share on other sites

 

κι οχι μια πιπιλα... 2-3.. μια στο στομα και κανα 2 στα χερια... 'τιχ χα'ι'γιεβω!!!' (τις χαιδευω!!)

 

δε θελω να την πολυπιεσω... βλεπω ας πουμε, οτι τσισα στη λεκανη κανει επειδη θελει, δεν την πιεζω ποτε... ετσι θελω να κανω και με την πιπιλα... οποτε θελει η ιδια....]

 

...και ο δικός μου με τόσες κυκλοφορούσε...

να ξέρεις πάντως ότι δεν θα θέλει μέχρι να πάει δημοτικό δυστυχώς:D

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Φυστικι, κι εμεις ειμασταν ακριβως οπως εσεις, πιπιλες απειρες παντου, απο το πρωι μεχρι το βραδυ. Μεχρι που ξεκινησε παιδικο (2 χρονων και 3 μηνων).

 

Απο τοτε, του τις εδινα μονο στον υπνο. Αλλα ειχε τρεις-τεσσερις. Μια στο στομα, μια σε καθε χερι να τριβει, και μια spare. Σιγα-σιγα του της πηρα με τροπο και του αφησα μονο μια.

 

Ας πουμε, για την πανα που λες, δε με απασχολει καθολου ποτε θα την βγαλει (εφ'οσον δεν ηταν ορος για να τον δεχτουν στον παιδικο). Ας παρει τον χρονο του, δεν του κανει κακο σε κατι. Για την πιπιλα ομως, εκτος απο το κακο στα δοντακια (για το οποιο δεν εχω πειστει βεβαια), αυτο που φοβομουν ηταν πως δεν θα την εκοβε ποτε οικειοθελως. Οποτε, αφου καποια στιγμη θα επρεπε να γινει, μηπως οσο νωριτερα τοσο καλυτερα?

 

Το σκεφτομουν εντονα τωρα τελευταια, να κοψουμε την πιπιλα, αλλα η αληθεια ειναι οτι αν δεν την χαναμε, δεν θα το επαιρνα ποτε αποφαση.

 

Θελει γερο στομαχι και για το παιδι και για τη μαμα...

 

(Και για να μην το παιζω δυνατη κι ετσι, ομολογω οτι αν ο μικρος κοπανιοταν ολη νυχτα και δεν μπορουσε να κοιμηθει απο το κλαμα, οχι μονο θα του την εδινα την αλλη μερα που την βρηκα, αλλα θα του αγοραζα κι αλλες 5-6!)

Link to comment
Share on other sites

Οπως εγραψα και αλλου κι εμεις ολη μερα με την πιπιλα στο στομα..Μεχρι που τις εκοψε με τα δοντια της.Ετσι κι εγω τις ψαλιδισα ολες!Δεν εβρισκε ευχαριστηση ετσι σταματησε να την εεχει ολη μερα.Εχτες λοιπον που την χασαμε, δεν την εβρισκα πουθενα, ειπα ευκαιρια ειναι να την κοψουμε..Ααααχ...δυσκολο βραδυ, πλανταξε στο κλαμα..αλλα εγω φταιω που δεν την εκοψα πιο νωρις..Πρωτο βραδυ χτες..ελπιζω να μην παρει καιρο..Ετσι οπως ηταν ψαλιδισμενη η πιπιλα μιλαγε και ψευδιζε.Την ακουγα και τρελαινομουν γιατι ειναι ενα παιδι που μιλησε νωρις και πολυ καθαρα.Υπομονη τωρα ..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...